T JUTTERTJE PAG. 6 Beste jongens en meisjes! Beste jongens en meisjes, er is wat nieuws onder de zon. Hier zie je het. De jongens en meisjes op dit plaatje zijn een paar van den grooten sliert vriendjes en vriendinnetjes, die me iedere week met hun raadsels en briefjes komen verrassen. Wie het zijn, vertel ik niet. Als je goed kijkt, zie je misschien wel je eigen portret. En weet je wat die jongens en meisjes doen? Nu, als je je oogen opendoet, kan je dat zoo zien. Ze stoppen hun raadsels in een groote doos en die doos staat in de vestibule. En dat moeten jullie nu in het vervolg ook doen. De juffrouw, die by het loket zit, moet op een Woensdagmiddag soms honderd maal opstaan om raadsels aan te ne men, 's nachts kan ze gewoon niet sla pen van moeheid en als jullie ze nu voortaan in de doos stoppen, dan is dat niet meer noodig. Dus dat is afge sproken, Op de doos staat duidelijk raadsels, dus je hebt niets te vragen. En hier zie je alweer een teekening. Weel je wat dat is? Dat is nu de stapel briefjes, die in de groote redactioneele prullemand gebezemd wordt, als ik ze beantwoord heb. Je ziet, de pakhuis- bediende heeft er nog een heel karwei mee. Maar voordat ze beantwoord zijn, komen ze natuurlijk eerst naar de redactie-lessenaar wandelen. En dat zie je hieronder gebeuren. Een kan toorbediende schudt de doos met brief jes leeg en die komen dan neties naar m'n bureau kuieren, zooals je dat hier ziet. Die plaatjes die heb ik niet ge maakt, hoor, dat is het werk van den teekenaar, die teekent, als het moet, in een half uur de heele krant vol. Kon je dat ook maar, hè? Ik zou het ook wel willen, maar ik moet thuis vaak voor m'n kindertjes teekenen. Maar dan lijken de koeien meestal op geiten en de paarden op honden. Ja, dat is lang niet iedereen zijn werk. En laat ik nu als de drommel aan de briefjes begin nen. maar eerst nog even vertellen wie het boek gewonnen heeft. Dat is: MAARTJE HOOGVORST. Vischstraat. Marie Leys, Rotterdam. Door je verkouden neus, of neus-verkoudheid, heb je bepaald ver geten je naam onder je raadsels en onder je r$mm te schrijven, Marie. 't Is maar gelukkig, «Nfc oqa ssa. béést, mostent had, anders was Rotterdam vandaag in last geweest en dat ter wijl je zoo je best gedaan had. Ik houd je aan je belofte, dat ik volgende week een brief krijg, die de postbode niet dragen kan. Trijntje Vliek. Ik heb dat leuke Nikker liedje opgenomen, Trijntje, t Is jammer, dat je vergeten had er onder te zetten wie het ge maakt had, en dat mag je een volgenden keer weer niet vergeten, hoor. Miep Grocnemeyer. Kijk eens, Micp, ik heb nog zoo n heele massa verhaaltjes, dat ik voor- loopig nog geen gebrek heb, maar als ik eens heelemaal niets meer heb, dan stuur ik je een draadloos bericht en mag je me dat verhaaltje sturen. Afgesproken? Bep Gomes. Mijn rijmelend vriendinnetje, ik zou niet graag verzuimen je vandaag een briefje te schrijven, want jij hebt mij zoon aardig briefje op rijm doen toekomen. En dat waardeer ik, hoor. Evenals je zusje had je je met het eerste raadseel vergist. Want niet He „kunst van het eten" is de smaakvolste, maar de „kookkunst". Of kunnen jullie beiden zoo „smaakvol eten"? Dan kom ik eens kijken. Tinie Wullems. Ik heb al eens eerder ver zocht, Tinie, me geen eigengemaakte raadsels te sturen voor ik er om vraag, want ik kan die niet allemaal bewaren. Ik heb al werk ge noeg om mezelf niet te verliezen, laat staan, dat ik nog de noodige raadsels ook moet be waren. Manus Ligteringen. O, dat kan ik best be grijpen, Manus, dat sommige kinderen hun naam vergeten. Er zijn zooveel menschen ver geetachtig. Je moet eens naar het bureau van gevonden voorwerpen van de spoorwegen in Utrecht gaan, daör kan je honderden dingen vinden, die de menschen vergeten hebben.. Als hun neus niet vast zat, geloof me, ze zouden hem ook vergeten en je zag menschen zonder neuzen langs den weg loopen. Jan Verfaille, Koegras. Dat is een reuze plan, Jan, als het zomer is en de zon weer zoo lekker schijnt, dat de koeien 's nachts buiten mogen, dan kom jij met je vliegmachine ons halen en gaan we op de boerderij in het hooi spelen. Goed onthouden, hoor. Marietje Elsendoorn, Ik kan best begrijpen, Marietje, dat als je 's nachts wakker wordt, je aan je fiets ligt te denken, die je met je verjaardag krijgt en als je 's morgens opstaat dan denk je weer aan je fiets en als je 's mid dags thuis komt, dan denk je: wat zou het «fijn zijn als ik nu een fiets had en als je 's avonds naar bed gaat, weldan denk je weer aan je fiets. En ik geloof, dat je best voorzichtig zal zijn. Daag. Ali Elsendoorn. Dat vind ik lief van Ma rietje, Alie, dat ze jouw briefje heeft geschre ven, want het is voor sommige kinderen al een heele toer om hun eigen briefje in elkaar te krijgen, dus dan is het zeker een opoffering om nog een briefje voor je zusje te schrijven en dan moet je wel van haar houden. En dat is fijn. Roel Volmer. Kom, kom, Roel, wat is dat nu, ga je nu den moed verliezen, omdat je geen boek gewonnen hebt? Maar dat kan toch iedere week gebeuren. lederen Zaterdag kan een dag zijn, dat er met groote letters in de krant staat „Roel Volmer.,,." en dan zie ik je lachen, want als je er een wint, zal ik een fijn jongensboek voor je uitzoeken, je hebt altijd zoo je best gedaan met je teekeningen. Ik zal die van vandaag weer mee naar huis nemen, voor m'n kindertjes. Nellie Boot, De Waal (T.). Dat heb ik vroeger ook wel gedaan, Nellie, stelten ge- loopen. Als je er voor het eerst opstaat, verzet je wel een been, maar niet je stelt, zoodat je honderdmaal naar beneden tuimelt, maar dan klim je er weer op en ga je opnieuw beginnen, tot je het heele dorp doorkuiert. Van je rijmpje heb ik het laatste versje doorgeslagen, want dat was minder gelukt. De andere waren wel leuk. zomerkleertjes, in een groote hoop zand, bij groene boompjes aan het spelen, met een zon- nigen blauwen hemel. Wat een zon allemaal, van binnen en van buiten. Ja, dat is een fijne dag geweest en nog wel heel hartelijk gefelici teerd er mee, hoor. Dina Karsman. De vorige week had ik alle briefjes beantwoord, Dina, dus als jij me toen geschreven had, dan moet jij ook een regeltje terug gehad hebben en anders heb ik niets ont vangen. Maar nu kan je weer tevreden zijn en je nichtjes en kennissen ook. Marietje en Frans Dirks, Koegras. Ach ja, als je „ripateeren" moet voor een „toonneel - stukje, dan vergeet je natuurlijk je raadsels en je briefje. En dat is niet zoo erg, hoor. Weet je wat erger is, dat je ook je taal vergeet. Zie die woorden maar eens goed aan. Greta Mebius. Nee, op een Friesche ver- eeniging ben ik nooit geweest, dan kan ik net zoo goed naar een Chineesch gezelschap gaan, daar versta ik toch ook niets van. M'n vader is een Friesch, maar als die op z n Friesch gaat praten, dan heb ik niet veel te vertellen. Wat heb je fijn je best gedaan deze week, ik hoop dat de pijn in je zolderkamertje over is, want dat is niet prettig. Dedi de Vroome. 't Is maar goed dat we zomers twee maanden vrij hebben, Dedi, anders kwam jij 's Woensdagsmiddgas nooit de deur uit en de buitenlucht is net zoo hard noodig voor kinderen als een bord pap of een boter ham, hoor. Jaantje Lange veld. Dat is natuurlijk wat fijns voor zoo n meisje als jij bent, om winkels te bekijken. Dan moet je 's avonds eens in Den Helder komen. We hebben hier honderden winkels en er zijn heel mooie bij en er is avonds in de hoofdstraten altijd veel licht en er zijn veel menschen. Gezellig, hoor. Piet v. Leuvensteijn. Meedoen mag je, Piet, natuurlijk, er. je versje was erg leuk, dus dat heb ik ook geplaatst. Ik ken jou niet, maar je vader en moeder wel en je grootvader en je grootmoeder heb ik ook goed gekend. Leuk, hè? Antje Verblauw. Dat is een verstandig zusje van jou, Antje, want die weet zeker, dat de buitenlucht gezond voor haar is en die wil natuurlijk net zulke roode wangen krijgen als jij en je andere broertjes en zusjes, dus dan moet je er maar veel mee gaan wandelen als je vrij hebt. Dat doe je zeker ook wel, hè? Christina Beekma. Wel, wel, wat een rijme lende vriendinnetjes heb ik van de week. Als het zoo doorgaat, zal ik moeten beginnen met „contingenteering", zooveel regels per rijmpje. Je moet aan je vader maar vragen wat dat mooie woord beteekent. Aaltje Kramer. Wat een ondeugende stre ken hebben jullie uitgehaald. Belletjetrek. Nee, als je me zag zitten, zou je zien, dat ik een beetje verontwaardigd kijk, want dat vind ik nu eigenlijk niets voor meisjes. Ja, heusch, ik kan wel heel donker kijken, net zoo donker als regenwolken, en dat doe ik, nu ik je briefje gelezen heb. Voor ik je versje plaats, moet je volgende week heel eerlijk vertellen of je het zelf gemaakt hebt. Jenny Rooze. O. o. dat eerste raadsel. Jij dacht ook al aan „eetV.inst". Maar eten is toch geen kunst, dat kan iedereen. Koken, dat is wat anders, dat is een kunst, want je moet zorgen, dat er geen zout in de aardappelen vergeten wordt, of als je biefstuk bakt, zooals ik eens deed, en je vergeet dan het zout en laat het te lang opstaan, dan is het net een stukje leer. Zie, dat is dus een „kunst". Licny v. Lopik. Jij hebt vast zoo tl zonnigen verjaardag gehad met al die cadeautjes, als ést soaaige .vcSet^e gosfpapser. Kinderen m Annie Jaring, Schagerbrug. Mijn vriendjes en vriendinnetjes buiten de stad krijgen iedere week een briefje, Annie, want als ik geen tijd meer heb, dan zoek ik die er altijd nog even ui, omdat ik vind, dat ze daar recht op hebben. Ze moeten iedere week 6 cent voor een post zegel uitgeven en mogen dus zeker wel wat van me hooren. Jij behoort nu ook bij de vriendinnetjes van buiten. De groeten aan Nel. Klaas en Jan Blokker, Haarlem. Of dat even een fijne dag is om jarig te zijn, Klaas, 1 Januari. Altijd een Zondag. Voor ons thuis is het een dubbel feest als er een op Zondag jarig is, want dan zijn we allemaal een heelen dag bij elkaai. Jij bent dus wel een geluksvogel en voor jou heeft de wensch van den dag dus dubbele beteekenis. „Een gelukkig jaar, Klaas", en Jan natuurlijk ook. Akke van Kampen, Haarlem. Jij bent dus het vriendinnetje van Klaas en Jan en ik vond het natuurlijk aardig, dat jij ook meedoet, want jij leest dan toch ook „Ons Kinderhoekje" en dan is het natuurlijk het aardigst om er zelf ook in te staan. Nu. dag, Akke, de groeten aan je broertjes, Dick en Jan. Dirk Hoogvorst. Maar Dirk, als je nu zoo n haast hebt met het schrijven van je briefje, om dat je direct naar bed moet, dan moet je cok geen tijd vermorsen door zoon' lange „f" in schrijven fce gebruiken, je had het met een „v" kunnen doen, dat was taalkundig juist geweest en het had minder tijd gekost. Corric Postmus. Daar was je er deze week toch bijna bij ingeschoten, Corrie, want m'n tijd voor het hoekje is zoowat aan het eind en ik rammel op m'n schrijfmachine al zoo hard als ik kan, maar ik kom er deze week weer niet doorheen. Nellie Nieuwdorp. Nu kom ik toch even gauw bij je binnen, Nellie, hier heb je alletwee m'n handen. Hartelijk gefeliciteerd, hoor, ik wensch je een echt fijnen dag en hoop, dat )e veel verrassingen krijgt. Daaag, jarige, Nellie. Jac. Nieuwdorp. Ja lezen doe ik graag, Jac, ik doe het zoowat den heelen dag, allemaal kranten en ik begrijp, omdat jij ook zoo graag leest, dat je graag een boek wilt winnen, maar ik zou je niet aanraden zoo hoog te springen als je voetbal, want dan kom je zeker met je bol tegen den zolder terecht. Sientje Nieuwdorp. Je moet niet denken, Sientje, dat ik vorige week boos op je was, hoor, welnee, heelemaal niet, en ik kan me best begrijpen, dat als je zoo lang meedoet, je graag eens wat wint en dat je het dan verdrietig vind als steeds een ander een prijs krijgt en dan nog wel vaak vriendjes of vriendinnetjes, die pas meedoen. Ik moet je eerlijk zeggen, dat ik ook liever heb, dat een van de kinderen den prijs wint, die al lang meedoen, maar ja. eer lijkheid eischt. dat ik het aan dat kind geef, op wie het lot valt. Tony Sinnige. Nee, jouw briefje is vandaag niet naar de prullemand verhuisd, Tony, mis schien dat je ondeugend geweest bent en dat je er zelf eens ingestopt moet worden, dat weet ik niet en laat ik aan je moeder over. Anclrc Wismeyer. 't Is misschien wel eens goed geweest. André, dat je zusje je niet wilde helpen, want nu moest je zelf denken en je kwam er toch ook en anders wordt het je gauw te gemakkelijk gemaakt. Dina Wismeyer. Dank je wel, Dina, met de felicitatie van kleine Jaap. Mijn kindertjes worden gelukkig alweer beter, hoor, de twee oudsten zijn alweer buiten geweest, kleine Jaap moet nog onder de wol blijven, maar hoest toch ook al veel minder. Tini v. Wingaarden. Dat is nu net een let ter verschil, Tini, en ik heb je gelukkig niet tekort gedaan, maar je meer gegeven dan je toe kwam, dus daar moet je wel mee tevreden zijn, maar in het vervolg krijg je precies je portie, hoor, Jacoba Die vraag van jou van de vorige week heb ik onbeantwoord gelaten, Coba, omdat ik die al honderdmaal beantwoord heb en het dus niet noodig is er weer een ant woord op te geven. Maar nu heb je toch een briefje, en daar was het je natuurlijk om te doen. Gretha Warmerdam. Al kan je dan nog niet zoo goed raadsels oplossen, Gretha, je kan toch keurig netjes een briefje schrijven en als je nu nog net zoo goed leert raadselen, dan win je vast ook nog wel eens een boek. Anderina Rooker. Gelukkig, daar was dan weer heusch een briefje van je zelf. Ik was er blij mee, want nu kan je weer zien, de huizen en de boomen en dr zon en de letters van dit briefje. Wel gefeliciteerd daarmee, hoor. Coba, Marie, Berthus en Leentje de Groot. Kom, dat is leuk, dat ik van jullie viertjes een briefje kreeg, ik stuur er vandaag maar een terug, want om de briefjes afzonderlijk tc be antwoorden, daar >s geen tijd meer voor. Geertje Putting. Wat leuk, dat daar dat heele troepje raadselvriendjes en vriendinnetjes bij jullie in de buurt, met ongeduld op de krant stonden te wachten, het zou dan toch ook wel eeri beetje een teleurstelling zijn als er geen briefje voor je instond. Misschien staan jullie er vanmiddag weer en dan is er tenminste voor jou ook een briefje. Maartje Hoogvorst. Nou, ik houd best van koek, hoor, je mag het dus met die thee wel op kantoor brengen. Maar weet je waar ik nog meer van hond? Nu, waarvan denk je? Van „gehoorzame kinderen". Zal je dat dus goed onthouden? Fijn, dat jij van de Veek de geluk kige bent, hè? Liesjc de Vries. Ja, ik geloof dat jullie wel eoovecl kwajongensstreken uithalen bij jullie i" de buurt, dat er wel een boek over vol ie schrijven zou zijn et, dat je vaak lacht tot je er pijn van in je buik hebt,nu, dat is gezond, als de pijn maar niet te erg wordt.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 18