Oost-Indië. Bevel tot ontbinding van Een moordaanslag op den LUCHTVAART alle monarchistische president van Panama m|s!ukte stratosfeer. organisaties in Duitschland verhinderd. tocht. Het Düitsche antwoord aan Oostenr k. l1/, GEMENGD NIEUWS Noodlanding van marine- vliegtuig. De Duitsche Rijkskerk. De overstroomingen op Java. Zestigduizend pond schade door de onlusten in West-Australië. Dimitrof c s. naar overgebracht. V1 iegen door de stratosfeer Een ontvoerder gepakt. De malversaties bij verkoop van oorlogsschepen. den De Postvluchten van naar Indië. en De storm. Een nieuw schandaal te Lyon. Nog een klein schandaal Verplicht geneeskundig onderzoek voor het huwelijk in Hongarije. Groote brand te Glasgow Gebeurtenissen in Caricatuur* Wat voor weer vandaag? I 1 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 3 FEBRUARI 1934. 1 1 I i Naar aanleiding van een voorstel van den Pruisischen minister-president heeft de rijksminister van binnenlandsche zaken zich genoopt gezien, de landsregeeringen te verzoeken, alle monarchistische orga nisaties onmiddellijk te ontbinden en te verbieden. Uit Panama wordt gemeld, dat de politie een moordaanslag op president dr. Arias heeft weten te verhinderen. Verscheiden personen zijn gearres- teerd. De aanslag had' de vorige week Zater- 1 dag moeten geschieden toen dr. Arias Het laatste bericht? In de toelichting wordt verklaard, dat deze maatregel overbodig zou zijn ge-| weest, wanneer de organisaties de noo-j dige reserve hadden getoond en zich had den beperkt tot het instandhouden van zuiver historische herinneringen. 'zich per auto naar het landgoed vanzyn moeder te Penonome begaf. De politie arresteerde de chauffeurs van twee auto's, die de plegers van den aanslag moesten afhalen, i Het heet, dat de chauffeurs bekend hebben. Het bericht werd echter geheim gehouden, omdat een der chauffeurs ver- klaard had, dat een der aanleggers van den aanslag de zoon is van een in het kabinet zitting hebbend minister. Weer.en acht het onvoldoende zijn stappen voortzetten. en zal Von Neurath. de Duitsche minister van buitenlandsche zaken, heeft volgens het D. N. B. Donderdagmiddag von Tauschitz. den Oostenrijkschen gezant. DISCONTOVERLAGING NEW YORK. TE De Federal Reserve P,ank te New York heeft het disconto verlaagt van 2 tot 11 JAREN FASCISTISCHE MILITIE. Ter gelegenheid van den llden ver jaardag der instelling van de fascistische Buitenland houden in de belangrijkste steden van Italië. Te Rome heeft een imposante mi litaire parade plaats gehad. Mussolini heeft te paard, vergezeld van den état- major de troepen geïnspecteerd- Voor deze revue heeft de leider der regering medailles uitgereikt en de zwarthemden toegesproken. ontvangen en hem het antwoord van de militie zijn plechtige bijeenkomsten ge rij ksregeering overhandigd op de Oosten- rijksche nota. van 17 dezer, waarin de Oostenrijksche regeering zich beklaagde over Duitsche inmenging in Oostenrijk sche aangelegenheden. Het Duitsche ant woord zet opnieuw de principieele hou ding van de rijksregeering tegenover het Oostenrijksche vraagstuk uiteen en weer legt op grond van een ingesteld onder zoek de Oostenrijksche bezwaren punt voor punt. Tegelijk brengt het antwoord tot uit drukking. dat het Duitsch-Oostenrijksche vraagstuk zich volgens de opvatting van de rijksregeering niet voor internationale behandeling leent en langs dezen weg niet opgelost kan worden. De Oostenrijksche ministerraad heeft gisteren beraadslaagd over het Duitsche Van een eskader marinevliegtuigen op antwoord op de Oostenrijksche démarche we& van Soerabaia naar Batavia moestieen 17 Januari j.L welk antwoord vol- toestel wegens motorstoornis nabij Toe- ban een noodlanding maken. Na repara- van 17 Januari j.L komen onbevredigend werd geacht. Ver trouwende in het goede recht van Oosten rijk -en doordrongen van de volkomen eensgezinde opvatting in het kabinet zal de bondsregeering onder leiding van Doll- fuss haar stappen thans voortzetten op den weg, welke haar door de omstandig heden zal worden aangewezen. Het verzet houdt aan. Volgens den Berlijnschen correspon dent van de »Times" zijn van de duizenden predikanten in Duitschland, die wegens verzet tegen den Rijksbisschop geschorst )aar moeten worden, nog slechts eenige hon- jaar en 6 mnd. derden door dezen maatregel getroffen zij zouden zich er niet bij neerleggen, maar hun ambtsbezigheden trachten voort te zetten, want zij houden vol, dat zjj onder de constitutie van de Kerk alleen uit hun ambt ontzet kunnen worden wegens kettersche leeringen of onzuiveren levenswandel. tie van den motor trachtte men de reis te vervolgen, doch bij een poging tot star ten werd het toestel door de hooge zeeën beschadigd en daarop 20 km oostelijk van Toeban op het strand gezet. Uit Mo- rokrembangan (de vlieghaven der marine te Soerabaia Red.) is een hulpploeg naar de plaats van het ongeval vertrok ken. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DE BERECHTING VAN DE MUITERS OP DE „DE ZEVEN PROVINCIËN". De Zeekrijgsraad heeft de volgende straffen opgelegd aan de 4e groep mui ters van de „De Zeven Provinciën 2 van 6 jaar, 5 van 5 jaar, 1 van 4 en 6 mnd.. 6 van 4 jaar, 3 van 3 7 van 3 jaar, 2 van 2 jaar en 6 mnd., 6 mnd., 1 maanden. •1 van 2 jaar, 1 van 1 jaar en van 11 maanden en 1 van 6 Nieuwe bandjirs en nieuwe stremmingen. Semarang 2 Februari. D^ rechtstreek- sche verbinding der N.I.S. tusschen Uit Kalgoorjie in W est-Aiistralië wordt Semarang en Soerabaja is gisteravond gemeld, dat de schade, die door de on- i i lusten aldaar en te Boulder City tegen! ,n loop van den nacht de buitenlanders is aangericht, wordt j1S ^et baanvak door een nieuwe bandjir geraamd op 60.000 pond sterling.' De regeering voorziet de gevluchte vreemdelingen van levensmiddelen en zal hun vernielde huizen herstellen. De directies der goudmijnen ontkennen, dat er van eenig loonsverschil tusschen debuitenlandsche en Australische arbeids krachten sprnke is. opnieuw gestremd. Het verke£wnbest dus heden opjoietHnnyfcTen olngelegd. In de spoorbaan der Semarang-Cheri- bon-Stoomtram werd door de Kali Woen- goe een breuk geslagen, waardoor de sneltrein uit Batavia niet verder kon. Uit Semarang werden daarop vijf auto bussen en drie vrachtauto's naar het stremmingspunt gezonden om de passa- cidcrS giers' de P°st en de bagage af te halen. I De omgelegde verbinding via Kendal is In handen van de geheime staatspolitie Reuter meldde gisteren uit Berlijn, dat Dimitrof, Propof en Tanef, de drie Bul garen, die in het proces wegens den brand in den Rijksdag werden vrijge sproken, van Leipzig naar een andere gevangenis in Duitschland zijn overge bracht. Toen de moeder van Dimitrof Vrijdag verzocht tot haar zoon te worden toege laten, werd haarmedegedeeld.dat Dimitrof zich niet meer te Leipzig bevond. De autoriteiten konden niet zeggen, waarheen hij gebracht was. hersteld. Inlandsche woningen door den stroom meegesleurd. Pekalongan. Het water stijgt weer. Eenige inlandsche woningen zijn door den stroom meegesleurd. In de electrische centrale van de A.N.I.E.M. zijn twee van de drie machines buiten bedrijf geraakt, waardoor Batang, Kedongwoenie en Wira- desa zonder stroom raakten. Overal vallen nog zware regens. (Aneta.) Reuter Bulgaren overgebracht verneemt nader, dat de drie van Leipzig naar Berlijn >jjn - zij bevinden zich nu in nanoen van de geheime staatspolitie en zullen ui de gevangenis te Plotzensee worden opgesloten. Aan de familieleden is medegedeeld, dat zij de gevangenen te Berlyn kunnen bezoeken. DOLLFUSS' ACTIE TEGEN BERLIJN. De Oostenrijksche ministerraad zal zeer binnenkort bijeenkomen om een besluit te nemen zake de verder tegen Duitschland if af tie- Het beroep op den Vol kenbond wordt als zeker beschouud. Die Lustige Kiste. Ik zou mijn zoon graag een be roep laten leeren, waarin hij vlug vooruit kan komen. Wat zoudt u me aanraden? Laat hem vliegenier worden. Een radio-amateur uit de buurt van Memel bweert, op 20 Januari omstreeks 1 uur in den middag nog een draadloos bericht tan den Russischen stratosfeer- ballon te hebben opgevangen, dat. als volgt luidt: „Hier stratosfeerballon ballon ge raakte in neerslagzone... ijsvorming... bevinden ons in hopeloozen toestand... vallen met ijs bedekt omlaag... twee van mijn gezellen ernstig onwel- Het bericht moet evenwel nog nauw keurig worden getoetst. Een commissie van onderzoek is naar de plaats van de ramp afgereisd. Men neemt aan, dat de oorzaak te zoeken is in het feit, dat de ballon door, de sterke winden uit de buurt van Moskou is weggedreven en op groote hoogte in ongunstige atmosferische omstandigheden is gekomen. De lijken der balionvaarders te Moskou aangekomen. Naar uit Moskou wordt gemeld is het stoffelijk overschot der drie verongelukte balionvaarders van de Osocviachim Don derdag aldaar aangekomen. Op het station bevonden zich duizenden personen om de onderzoekers de laatste eer te bewezen. Ook een eerewacht van het Roode Leger bewees den dooden de laatste eer. De bijzetting zal plaats vinden op Vrijdag op het Roode Plein te Moskou. Donder dagavond zal een rouwplechtigheid plaats vinden, welke zal worden bijgewoond door vertegenwoordigers van regeering en partij. Het verslag van de commissie van onderzoek. De commissie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van het vergaan van de Osoaviachim, heeft mee gedeeld, dat een deel van de nautische en wetenschappelijke instrumenten ge broken is en een ander deel gedeeltelijk vernield. De aanteekeningen van de lucht vaarders en de registraties van de baro- graaf zijn intact. De ballou heeft om 12 u. 33 een hoogte van 22 KM. bereikt en is op deze hoogte gebleven tot 12 u. 45, toen met de daling een aanvang gemaakt weid. Het journaal geeft daarvan geregeld verslag. De laatste aanteekening dateert van 16 u. 10 min. De commissie acht dit als het oogenblik van het begin van de ramp. De barograaf hield op te werken om 16 u. 21 min., de wijzers van de horloges zijn door den schok op 16 u. 23 blijven staan. Alle ondervraagde omwoners hebben verklaard, dat de ballon eenige minuten over vieren gevallen is. De oorzaak van de ramp schijnt gezocht te moeten wor den in de buitengewone snelheid van de daling, die geleidelijk toenam en klaar blijkelijk het breken veroorzaakt heeft van een deel der takelage, waardoor de heel# ballon uit zijn evenwicht geraakt is en tenslotte het schuitje losgelaten heeft van den ballon en te pletter is ge vallen. Vastgesteld is, dat de deelnemers omgekomen zijn als gevolg van den schok. Het omhulsel van het schuitje draagt geen enkel spoor van een ijsbedekking, zoodat het radiogram, dat een radio amateur in de buurt van Memel zou hebben opgevangen, behelzende, dat de ballon met een ijslaag bedekt was, niet aan de werkelijkheid beantwoordt. Alle bewaard gebleven aanteekeningen ge tuigen ervan, dat de bemanning tot 16u. 10 goedsmoeds geweest is en vast overtuigd van een slagen van de daling. De plannen in de maak. Reuter meldt uit Parijs: De bekende Fransche vliegtuigbouwer René Cousinet, die ook de Are en Óiel heeft gebouwd, heeft plannen ontworpen voor een stratosfeer-viiegtuig, dat in 15 tot 17 uur van Frankrijk naar Noord- Amerika zal kunnen vliegen. Het toestel zal op een hoogte van 10.000 meter met een snelheid van ongeveer 300 km per uur vliegen. De passagiers en de vliegers zitten in een hermetisch gesloten cabine. De plannen voor dit vliegtuig zijn reeds bij het ministerie voor luchtvaart inge diend. Indien de proeven met dit toestel slagen is Cousinet voornemens een chine te bouwen, die een hoogte 15.000 meter kan bereiken. Een gevaarlijk individu. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft het dept. van justitie bekend ge maakt, dat te Chicago een der gevaarlijk ste schavuiten van de Ver. Staten, Veine Sankey, fs gepakt. Deze Sankey heeft be kend, 'dat hij in Februari van het vorige jaar Charles Boettcher jr. had ontvoerd, welke Boettcher een vriend is van pres. Roosevelt. Ook had hij Heskell Bohn ont voerd, een vermogend burger van St. Paul, in den staat Minnesota. Het hoofdbureau van politie voor straf zaken te Chicago heeft verklaard, dat Sankey zal worden ondervraagd in ver band met de mogelykehid van zijn mede plichtigheid aan de ontvoering van het kind van Lindbergh. Tezamen met Sankey was een jonge vrouw gepakt. KNOEIERIJEN MET DEN INVOER VAN PETROLEUM. Tot een bedrag van 8 nilllioen francs. De justitie te Rouaan stelt een onder zoek in naar knoeierijen met den invoer van petroleum, waarbij fraude gepleegd moet zijn tot een bedrag van 8 millioen francs. Er zijn 4 menschen gearresteerd, de directeur, de onder-directeur, een werk baas en een arbeider van een groote petroleumrafflnadery te le Petit-Queville in de buurt van Rouaan. OP DE VLUCHT DOODGESCHOTEN. Een communistische „veemmoord" op een verrader en de gevolgen. Een bericht van het D.N.B. uit Potsdam maakt melding van het vermoorden van een meubelmaker Kattner, welke moord volgens de geheime staatspolitie bedreven moet zijn door de „nog niet volledig uit den weg geruimde communistische ge heime organisatie". Kattner, aldus deelt het bericht verder mede, was vroeger een leidend functionaris in de communistische partij en een vertrouwde van Thaehnann. Op grond van door hem afgelegde verkla ringen was hij als kroongetuige gedag vaard in het aanstaande proces wegens hoogverraad tegen 'Thaelmann. De heer Kattner zou zijn bereidheid te jennen hebben gegeven om de moorde naars van de eenige jaren geleden op het Bülowplein te Berlijn bij de communisti- sime onlusten om het leven gebrachte po li ne-officieren Anlauf en Lenk aan te wij zen. Hoe brutaal deze veemmoord is ge pleegd, blijkt uit het feit, dat hij op klaar lichten dag in een drukke straat te No- wawes is uitgevoerd. Hooge officieren voor het gerecht. ma- van Heenreis. De Oehoe is 2 Febr. van Calcutta ver trokken en denzelfden dag te Singapore aangekomen. Terugreis. De Rijstvogel is 2 Febr. van Singapore vertrokken en denzelfden dag te Calcutta aangekoenra. De Snip is 2 Febr. van Marseille ver trokken en denzelfden dag te Amsterdam aangekomen. VLIEGVELD OP AMELAND. Ameland, 3 Februari. Nadat reeds vele pogingen waren gedaan en met verschil lende eigenaren overleg was gepleegd, die mislukten, is de gemeente Ameland er ten slotte in geslaagd een terrein voor het landen van vliegtuigen te huren. Het ter rein is op het weiland „De Keeg" en ligt in de onmiddellijke nabijheid van het dorp Nes. v Thans zal de gemeenteraad zich met het ministerie van Waterstaat, afdeeling 'Luchtvaart in verbinding steden. Het D.N.B. meldt uit Reval Het onderzoek inzake den verkoop van oorlogsschepen aan Peru heeft een aantal gevallen van corruptie aan het licht ge bracht. De regeering van Estland besloot derhalve generaal Toerwand, vice-minister der weermacht en chef van den generalen staf, uit zijn functie te ontslaan en tegen hem een gerechtelijk onderzoek, wegens misbruik van zijn gezag, te doen instellen. De gepensioneerde generaal Lebedef en een hoog ambtenaar van het staats- bureau voor controle, zullen zich even eens voor het gerecht te verantwoorden hebben. Het betrokken materiaal van de regeering zal aan de parlementaire com missie van onderzoek worden doorge stuurd, welke heeft uit te zoeken in hoe verre parlementsleden, vooral leden der regeering Toenisson, waaronder de ver koop tot stand is gekomen, bij de mal versaties betrokken zijn. De aanklacht tegen generaal Toerwand heeft in Estland geweldig opzien gewekt. Toerwand stond bekend als een buiten gewoon bekwaam officier, die zich voor de ontwikkeling van de weermacht zeer verdienstelijk heeft gemaakt. In den wereldoorlog heeft hij als stafchef in ver scheidene Russische legers een rol van beteekenis gehad. Vele schepen op drift Twee ernstige ongelukk. D. N. B. meldt uit Hamburg: De zware N.O. sneeuwstormen hebben gisterennacht vele schepen in de buiten havens op drift doen raken, waarbij twee ernstige ongelukken zijn gebeurd. De 3000 ton groote Elbe sloeg op een krib en is tot gisterenmorgen 11 uur nog niet vrij gekomen. Een man is overboord ee- slngen. b Een nog onbekend schip heeft om hulp gevraagd daar het anker en kettingen verloren heeft en stuurloos voor den mond der rivier ronddrijft. Dok uit Denemarken kwamen gisteren morgen berichten van zware sneeuwstor men en vele auto's zyn op weg naar Kopenhagen in de sneeuw blijven steken, j Hooggeplaatste politici erbij betrokken. In Lyon is een groote oplichterij ont dekt, waarbij hooggeplaatste politici be- trokken moeten zyn. Een ze.*®r®. B,a had daar in 1932 met zijn vr endin een onderneming gesticht voor llld^na. reclame. Blain was de president en zyn vriendin algemeen seci'eUresse. I tiei bestuwv werden twee bekende 1 rans®k® industrieelen gekozen en tot den eere- raad behoorden Herriot, Lyon s burg® meester, Laurent Eynac, de oud-ministei van luchtvaart, en de bekende vliegers Costes en Fonck. De onderneming organiseerde ook tuee demonstratie-vluchten, maar daar de vlieg tuigen ontbraken, werden hierbij slechts kunststukken vertoond door een motor rijder. Thans is gebleken, dat de geheele zaak van bedriegelijken aard was. Twee weken geleden schreef de hrnia een loterij uit. De 25 000 loten tegen 2 frs. per lot werden grif verkocht, daal de prijzen bestonden uit een vliegtuig, een auto, motorrijwielen, enz. Het bleek echter, dat er niets te win nen viel en tenslotte kwam de politie ei achter, die beide hoofdpersonen arresteer de. Men gelooft, dat zij zich nog aan andere bedriegerijen hebben schuldig ge maakt. De Matio maakt melding van verduiste ringen bij de landbouw-crediet-vereeni- ging van Moyenne-ville nabij Abbe-ville, waarbij de inmiddels gestorven burge meester van de plaats, Lecul een hoofd rol zou hebben gespeeld. In geldnood verkeerende lieden kregen van hem geringe bedragen, en moesten schuldbekentenissen teekenen, waarop aanzienlijke sommen stonden vermeld. Ook hierbij werden nog vervalschingen gepleegd en daar verluidt, dat Lecul geen natuurlijken dood gestorven is, wordt zijn lijk thans opgegraven. Naar de Magyarorszag bericht, wordt in Hongarije een wet voorbereid,waarbij een geneeskundig onderzoek voor het sluiten van een huwelijk verplicht wordt gesteld. Ieder, die een huwelijk wil sluiten, zal verplicht zijn bij den burgerlijken stand een geschrift te toonen, waaruit blijkt, dat hij zich van tevoren heeft laten onder zoeken. De wet zal zieken het sluiten van een huwelijk niet verbieden en zal zelfs de aan erfelijke ziekten lijdende mannen niet verplichten, zich te laten steriliseeren, aangezien het slechts de bedoeling van de wet is, dat bij het sluiten van het huwelijk beide partijen op de hoogte zijn van elkanders gezondheidstoestand. Echter zal de wet strenge straffen in voeren voor de aan geslachtsziekten lijden den, die verzuimen zich te laten behan delen. Gevangenisstraf van maximum een jaar loopt diegene op, die willens en wetens een ander aan het gevaar van be smetting bloot stelt, terwijl degene, die in het huwelijk, voor de andere partij geheim houdt dat hij geslachtsziek is, twee jaar gevangenisstraf kan krijgen. In een blok van 50 kantoorpanden. In het centrum van Glasgow is gister een brand uitgebroken in een blok van 50 kantoorpanden en pakhuizen. De ge heele brandweer der millioenenstad moest uitrukken en na 3 uur ingespannen ar beid is het gelukt het vuur te localisee- ren. Tengevolge van de malaise waren weinig pakhuizen vol en van de kantoor panden waren er slechts een paar ver huurd, zoodat het vuur in de leege ruim ten niet veel voedsel vond. Desondanks zijn 30 Iocaliteiten uitgebrand en is er toch nog een schade aangericht van om streeks 20.000. Op zolder verheugen een paar oude bot- E n,1PT dat ze waarschijnlijk binnenkort weer dankbaar gebruikt zullen worden indien het doorgaat met vriezen. (Inspiratie van den teekenaar. Donder. dag jl)> Van een bouwwerk in de keizerstraat werd een roode lantaarn ontvreemd. HEE 2 'VERVALLEN ZAAK, KAN U HAT LEEREN .HlEnt WER& BEZÜINIGQ OP 'T A&VERTEEREN Na de lichtbeperking hier ter stede schijnen lantaarns een groote aantrek' kingskracht uit te oefenen op een zeker gedeelte der bevolking. De politie dient dus bijzonder goed op de overgebleven lantaarns te letten. Amerika zal zijn luchtvloot niet llftO vliegtuigen uitbreiden. Uncle Sam: „Ze zullen het nu wel laten in mijn tuintje te komen." De Amsterdamsche telefoon-spin heeft weer een stuk pan het verstoorde web hersteld! Inwoner van Loch Nes: In ieder geval nebben wij iets voor bij die Finnen met bun spookvliegtuig. Zij kunnen tenminste geen pootafdrukken laten zien. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 3 Februari. Medegedeeld door het Koninklijk j Meteorologisch Instituut. 1 Hoogste stand 779.2 te Blacksod. 1 Laagste stand 746.9 te Vardo. I* Verwachting: Z*akke tot matige N.W. tot N.O- wind, in» v zwaar bewolkt. Aanvankelijk i nwan*TSop llchte nm'slug. Lichte dool boorden. In het Zuiden om het vriespunt tot lichte dooi.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6