naar Radi O-programma De werkleosheid in Nederland. Van links en rechts. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HORLOGE noodig DUBBEL De Nederl.-Belgische handelsbetrekkingen. De verdwenen postzak. Vijfhonderd arbeiders geschorst. Smokkelarij van revolvers. Verhooging van steun aan den tuinbouw. Botsing tusschen wagen en tram- De fraude te Wychen. Voor alle naar SIEGE^S Een lawine ongeluk. De waanzinnige wereld. Bandietenstreken in de Ver. Staten. Sneeuwstormen in Roemenië. IJS""'vm wie De zaak van de „Georges Philippar". t HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 6 FEBRUARI f34. dat even «root is als Frankrijk en Duitscli- 1 aiid tezamen, heeft-Japan daartegenover s echts 5O.OC0 man De sterkte van het Mandsjoertjsche leger bedraagt echter li 0.000 man. Hajasji heeft in het verdere verloop van het onderhoud nog gezegd, dat Japan 40 000 man tusschen 17 en 25 jaar in de inunitief; brieken aanstelt om munitie \oor Mandsjoerije te vervaardigen. De eersten hiervan zullen over veertien da gen naar de fabrieken der marine gaan. De minister zeide dat deze maatregel h-doeld was als steun aan de verarmde landarbeiders. Vlug geholpen is geholp ten Help U zelf vlug! Als U zich niet heelemaal g°ed> wat onbehaaglijk mm iü voelt, neem dan met een wat Aspirin! Zorg, dat U de echte Aspirin krijgt met Bayer-kruis en met den oranje-band om de verpak king mmam HULDIGING VAN BURGEMEESTER TER LAAN. Ter gelegenheid van diens 2fl-jarige ambtsjubileum. Ie Zaandam is Zaterdagavond aan bur gemeester Ter Laan, tei gelegenheid van diens 20-jarig ambtsjubileum, een groot- si ht hulde gebracht, waarvoor hot initia tief was genomen door de verceniging voor vreemdelingenverkeer. In b?t_seheel namen aan deze huldebetooging ver- eenigingen met tezamen 2500 personen deel. De vereeniging voor vreemdelingen ver- keer had bepaald, dat geen pplitieke 'eu- zeu mochten meegevoerd worden, geen strijdliederen gezongen en geen spreek koren mochten werken, waaraan de betoo- jrers zich hebben gehouden. Na iiet defile is aan den jubilaris een vaandelgroet ge bracht en heeft de heer Ter Laan de zeer talrijke toehoorders toegesproken en dank gebracht voor de hartelijke en sympa thieke wijze, waarop men hem heeft wil len huldigen. Naast lof voor de hulp van de leden van liet 'ollege van B. en W. en van den Raad heeft de heer Ter Laan waardeering geuit voor de hulp van de zijde der regeering en van het provinciaal bestuur. In het Belgische kabinet staan de belangen van de nijverheid en die van de landbouw tegen' over elkaar. Persgesprek met minister Slotemaker de Bruine. om deze werkverruiming ook financieel mogelijk te maken, dit beroep niet lever» geefscii zal zijn. Ik ben daarvan overt tuigd, omdat de verantwoordelijke leiders zich volkomen bewust zi.in van de oeconor, misehe en moreele belangen, welke hier op het spel staan. Ten slotte zal werkverschaffing uit komst moeten brengen. Men mag zich echter niet ontveizen, dat deze werkver schaffing slechts een hulpmiddel is en dat een werkelijke vermindering van het leger der werkloozen slechts kan worden verkregen door uitbreiding van een reëele en normale werkgelegenhied.» Binnenland 'een bedrag van 1900 heeft afhandig gemaakt, zijn thans de 33-jarige vrouw IC. J. de M. en de 43-jarige koopman W IW. v. K- aangehouden en opgesloten. Het [geld is niet terechtgekomen. jllET VOLKSGERICHT TE ZOUTKAMP De politie te Ulrum heeft P. W. en E. J. F.,twee personen van de bende, die zich bij het volksgericht te Zoutkamp schuldig hebben gemaakt aan vernieling van het huisje van den visscher Bol, ge- aresteerd en ter beschikking van den officier van justitie te Groningen gesteld Er bevond zich voor een waarde van f 1500 in. Eigenmachtig het werk neergelegd. Jn de gisteren gehouden bijeenkomst van het kabinet, die bijna geheel gewijd was aan de bespreking van den stand der Nederlandsch-Belgische handelsbetrek» kingen, is men er niet in geslaagd de standpunten van de ministers van nijver heid en van landbouw met elkaar te ver zoenen. De minister van landbouw, Sap, is van oordeel, dat het niet mogelijk is te treden in de sociaal-democratische voorstellen inzake een vermeerdering van den invoer van Nederlandsehe landbouw- en zuivelproducten in Bel gië, zonder den Belgischen landbouw, die zich met moeite staande houdt, in gevaar te brengen. Jn denzelfden ministerraad is ook be sloten, met de heffing van invoerbelasting op steenkolen van 10 frs. per ton tot 1 April a.s. door te gaan. Vragen van den heer Alberda. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft tot den minister van justitie de volgende schriftelijke vragen gericht. 1. Heeft de minister kennis genomen van de mededeeling in de pers, volgens welke op of omstreeks 24 Januari een gepantserde auto met een partij van 3000 Belgische revolvers bij Reusel het land is binnengekomen en de Nederlandsehe douane tevergeefs heeft getracht die auto te achtervolgen? 2. Heeft de minister ook vernomen, dat, Ier verzending uit Breda of Tilburg groote partijen Belgische revolvers te koop worden aangeboden? 3. Wil de minister onderzoeken, wat er van deze brichten waar is, en de uitkom sten van dat onderzoek mededeelen en wil de minister dan tevens mededeelen, voor zoover hem dit bekend zal zijn ge worden, voor wie die ingevoerde wapens bestemd zijn of aan wie zij verkocht werden? 4. Wil de minister overwegen of er geen aanleiding bestaat tot het nemen van bijzondere maatregelen tegen den verboden invoer van wapens uit België in Nederland te vestigen? l)e regeering heeft het voornemen met liet oog op de uiterst moeilijke omstan digheden, waarin de tuinbouw verkeert, ♦ten bijslag over 1933, waarvoor een be drag van fi millioen uit de schatkist beschikbaar was gesteld, nog met een niet onbelangrijk bedrag te verhoogen. Verwacht wordt, dat de overgang tot den nieuwen oogst voor tuinbouwbedrij ven daardoor belangrijk zal worden ver- Jieot. Een redacteur van liet Nederlandse!) Correspondentiebureau heeft dezer dagen een onderhoud gehad met den minister van sociale zaken, prof. dr. J. R. Slotema ker de Bruine, en den minister verzocht eenige gegevens te mogen ontvangen in verband met den huidigen stand der werk loosheid in ons land en de perspectieven, welke de minister voor de oplossing van dit probleem zag. De minister merkte op, dat men niet de beschikking heeft over volledige statistie ken. Zelfs in het rapport der staatscom missie werden geen statistische gegevens verstrekt. De minister wees er op, dat men voor een zuivere statistiek noodig heeft een scherpe omlijning van het be grip, benevens een scherp constateeren der feiten. Wat is b.v. werkloosheid, vroeg de mi nister. Deze zaak reeds is niet zoo een voudig. Bij werkloosheid denkt men altijd aan loonarbeiders, maar men zal toch ze ker ook de kleine zelfstandigen niet mo gen vergeten, die ook door de crisis hun gewonen arbeid geheel of ten deele kwijt zijn. Bij de loonarbeiders moet men weer i onderschied maken tusschen mensehen, die geen werk hebben, die gedeeltelijk werken en de menschen, die hier en daar bij gelegenheid een werkje vinden. Zoo ziet men dus, dat de meest ver scheiden toestanden onder werkloosheid kunnen vallen en is het constateeren van werkloosheid bijzonder moeilijk. Men moet, aldus de minister, het zoe ken langs dezen weg, dat men de ge gevens over dezelfde materie uit verschil lende jaren met elkander vergelijkt. Er zit dan misschien in elk dier gegevens een onzeker element, maar de onderlinge verhouding van al deze gegevens kan toch worden vastgesteld en daaruit kan wor- jden afgeleid een antwoord op de vraag naar den loop der werkloosheid. Over den loop der werkloosheid in de laatste vijf jaar gaf de minister vervol gens gegevens, ontleend aan de Indu- strieele Ongevallenwet en aan de Invali diteitswet. Uit deze gegevens bleek, „dat in 1931 zich een zekere teruggang openbaart, een teruggang, welke in 1932 en voor wat be treft de Invaliditeitswet ook in 1933, zich heeft voortgezet. Uit het jongste staatje blijkt, dat op 13 Januari in totaal 411.9(14 personen als werkzoekenden waren ingeschreven. Ech ter moet niet uit het oog worden ver loren, dat deze werkzoekenden niet allen werkloos zijn. Het aantal werkloozen wordt echter ook vermeld en dit bedroeg op 13 Januari 387.406. Naar een ruwe schatting heeft de mi nister berekend, dat het deel der arbei ders, dat tegen werkloosheid is verzekerd, varieert van een derde tot een vierde van het totaal aantal arbeiders. Wij kunnen zeggen, dat een derde deel van onze arbeiders werkloos is. Boven dien is dit nog maar een gemiddelde. Er zijn tijden in het jaar, waarin de toestand nog veel ernstiger is. Verdere door den Minister verstrekte gegevens beteekenen, dat De werkloosheid meer en meer een permanent karakter gaat dragen. Thans is het reeds zoo, dat in een on gunstige week meer dan 40 pet. werkloos is; in de gunstigste week is dit toch nog altijd een vierde deel. Men kan vaststellen, dat de toestand ernstiger is dan uit deze cijfers blijkt. Het schijnt, dat wij het dieptepunt dei- werkloosheid ongeveer hebben bereikt. De Minister maakt dit op uit het feit, dat de stijging 19321983 in geen vergelij king staat tot de stijging 1931—1932. Dit beteeken t dus, dat wij waarschijn lijk op de basis van de nu geworden toe standen onze maatregelen zullen kunnen nemen. De uitgegeven bedragen. Voor 1934 heeft de regeering voor werkverschaffing en steunverleening 46 millioen beschikbaar gesteld, hoewel er naar raming in 1933 voor deze doeleinden (5 millioen is besteed. In de jaren 1931—1933 is de werkloos heid verdubbeld, piaar zijn de steunbe dragen bijna verzesvoudigd. .^Minister wees nog op verschillende uitlatingen inzake de werkloosheid en haar bestrijding, gedaan door ir. Mussert, welke hh met klimmende verbazing heeft gelezen. Wat ons bii •ie bestrijding der werkloosheid. te doen staat, is drieërlei, aldus de Minis ter ten slotte. In de eerste plaats moet ernstig worden gewaakt tegen verdere be lemmeringen van ons bedrijfsleven. Het is een volksbelang en voornamelijk ook een arbeidersbelang, dat de werkgelegen heid, die er nog is, blijft bestaan. Voorts zal de werkverruiming de volle aandacht der regeering moeten hebben lk ben overtuigd, dat wanneer een be- oep gedaan zal worden op onze arbeiders Vijfhonderd te Witteveen tewerkge stelde arbeiders hebben Donderdagmor gens wegens het slechte weer niet ge werkt, hetgeen zij volgens den rijks inspecteur op eigen initiatief hebben gedaan. Opzichter De Ballast zou hem boven-, dien hebben gewaarschuwd, om hun werk niet neer te leggen. (Volk.) Voerman gedood. Vrijdagavond is op den Breedevoort- schenweg, bij Aalten, een botsing ge schied tusschen een met een paard be spannen houtwagen en een tram van de Geld.-Westfaalsche Stoomtram Mij., die den houtwagen achterop reed. De voerman, Geurkink, uit Breede- voort zag waarschijnlijk de lichten van de tram voor autolichten aan en wilde uitwijken. Het gevolg daarvan was, dat de achter den wagen uitstekende boomen met de tram in aanraking kwamen, waar door de wagen kantelde. G., die onder een der boomen terecht kwam, bloedde uit den mond en bleek zeer ernstig ge wond te zijn. Een dokter, die spoedig ter- plaatse was, constateerde een ingedrukte borstkas. In hopeloozen toestand werd de man daarop naar zijn woning vervoerd. Onderweg is hij aan zijn verwondingen overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. DE BEROOVING IN DE DEUTSCHE STRAAT. lii verband met de Dinsdag tn de Delftsche straat, te Rotterdam gepleegde berooving, waarbij men een buitenman In aansluiting op liet bericht omtrent den postzak, die Donderdag tusschen 6 en 6 u. 30 tijdens het vervoer per autobus naar het station Woerden is verdwenen, is het volgende aan Het Volksblad ont leend In den postzak bevond zich J 1500 aan geldswaarde en andere bescheiden zooals giroformulieren e.d. De verzending van de post Montfoort geschiedt reeds eenige jaren per autobus van de firma Van Ros- seni. De postzakken worden volgens rijksvoorschrift in een kist in de nabij heid van den chauffeur geborgen en af gesloten Bij aankomst levert de chauf feur ze af in een apart lokaaltje op het station Woerden vanwaar de post dan verder wordt verzonden. Br moeten- in Montfoort drie zakken zijn ingeladen, waarbij ook de zak met de vijftienhonderd gulden inhoud. Toen men om zes uur bij aankomst te Woerden de kist opende, waren slechts twee zakken aanwezig. De zak met vijftienhonderd gulden mankeerde. De Woerdensche politie meent eenige, zij bet nog vage aanwijzingen te hebben. Nadere bijzonderheden. In de Vrijdag gehouden raadsvergade ring der gemeente W.ychen is aan den gemeente-secretaris J. J. K„ op eigen ver zoek, eervol ontslag verleend ingaande 1 Februari j.1. De gemeente-secretaris bevond zich ten tijde van deze beslissing reeds in arrest te Arnhem. Reeds langen tijd liepen er ge ruchten, dat hij zich aan fraude zou heb- ben.-schuldig gemaakt in zijn functie als ambtenaar van den burgerlijken stand. Bij de justitie waren namelijk klachten ingekomen, dat K. van een inwoner te hooge legesgelden voor de huwelijksvol trekking zou hebben gevorderd. Het te veel gevorderde zou hij ten eigen bate hebben aan gewend. Het ter plaatse ver schuldigde legesgeld voor huwelijksvol trekkingen bedraagt tien gulden. In dit geval eischte hij 34.50, hetgeen door den betrokkene werd betaald. Men is ter plaatse de meening toege daan, dat dit geval niet alleen stond en dat dg secretaris zich al jaren lang aan der- Uurwerkreparaiie gelijke onregelmatigheden zou hebben schuldig gemaakt. Reeds geruimen tod had de justitie de zaak in onderzoek. D officier van justitie te Arnhem heeft naar aanleiding hiervan termen gevonden om K. te arresteeren, verdacht van taeielaui. Naar men ter plaatse beweert, zou K. ook geld aangenomen hebben voor dien sten, welke hij uit hoofde van zon am kosteloos had behooren te verrichten. Voor een dergelijk feit is hij eenige jaren geleden reeds met den strafrechter aanraking geweest en tot een geldboete veroordeeld. K. is 63 jaar oud en was 40 .laar als ge meentesecretaris en ambtenaar van den burgerlijken stand in dienst van de ge meente. Het onderzoek is nog in vollen gang en wordt met kracht voortgezet. Buitenland RIJKE KINDERZEGEN. Een 87-jarigé Portugeesche vrouw, die twintig jaar getrouwd is, heeft voor de derde maal een tweeling gekregen. Zo heeft thans in totaal aan 23 kinderen het levenslicht geschonken. TWEE METER SNEEUW IN DE ARDENNEN. Nabij Eisen bom. Naar de correspondent te Brussel meldt heeft het Donderdagnacht en Vrijdag in de hooge Ardennen weer fel gesneeuwd. Bij Elsenborn, in het kanton Eupen, be reikt de sneeuwlaag, op sommige plaat sen, een dikte van 2 meter. Elders, in het Hooge Veen ligt 30 a 50 centimeter sneeuw. Mevrouw Carraciola gedood. WOENSDAG 7 FEBRUARI. Hilversum, 1875 M. VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonmuzdck. 9-30 „Onze keuken" door P. J. Kers. 10 00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.i VARA- Kleinorkest o.l.v. H. de Groot en C. Rijken (declamatie). 12.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2.00 Orgelspel J. Jong. 2.15 VARA-Knipcursus. 3.00 Voor de kinderen. 3.45 Pauze. 5-30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.00 Declamatie J. v. Oogen. 6.15 Vervolg orkestconcert. 7.00 H. Keizer: De a.s. Wereldkampioen- schappen biljparten te Groningen". 7.20 Vervolg orkestconcert. 8.00 Herhaling SOS-berichten. Var Dias. VARA-Varia. 8.20 Symp'honieconcert o.l.v. Defauw m.m.v. solisten. 9.05 Vaz Dias. 9.15 Symphonieconcert o.l.v. Defauw m.m.v. solisten. 1000 A. de Booy (zang) en C. Steyn (orgel). 10.30 Sportbespreking J. Broeksz. 10.50 De Flierefluters o.l.v. J. v. d. Horst. 11.3012.00 Gramofoonpl. Huizen, 30V M. N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. D. Ringnalda. 11.00 Cellorecital I. Schuyer. Aan den vleugel: R. Grelinger. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 2.00 Orgelspel L. Blaauw. 3.00 Chr. lectuur. 3.30—3.45 Gramofoonpl. 400 Zang door mevr. J. Heudricks-Zalsman (sopraan). Aan den vleugel: mevr. J. Landré 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.15 Ncd. Chr. Persbureau. 7.30 Friesch halfuurtje. 8.00 NCRV-Kleinorkest o.l.v. P. v. d Hurk m.m.v. R. Parker (orgel). 900 Causerie door Dr. A. W. L. de Cee. 9.30—10.30 Vervolg concert. In de pau*e om :o.oo Vaz Dits, 10.3011.30 G ra mofoon muziek. DONDERDAG 8 FEBRUARI Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Kamermuziek door bet AeoHan-kwartet. .1.00 Knipcursus kinderkleeding. tl.45 Vervolg Kamermuziek. l-2.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gra mofoonpl. 2.30 Vioolrecitai Egb. Veen Jr. Aan den vleu gel: Eigb. Veen Sr. 3.00 Kniples. 3.45 Pauze. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Radiotooneel voor de kinderen. !5-3<> Omroeporkest o.l.v. N. Treep. (6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Cembalo-recital door A. Eshlere, 7.30 Engelsche les Fred Fry. l.oo Vaz Dias. 705 Uit „Carré". A'dam, „Grafin Marïtza", Operette van Kalman. i.30 Concertgebouworkest o.l.v. Bruno Walter. 0.30 Gramofoonpl. 1.00 Vaz Dias. 1.10-12.00 Uit „La Gaité", Amsterdam: Dansmuziek door „The Red-White-Bhie Aces o.l.v. Melle Weersma. Huizen, 30.' M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8009.15 en 10,00 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. J. I. d« Vrte». 11.45 Gramofoonpl. H-30—12.00 Godsd, halfuurtje. 12.15 Orkestconcert en Gramofoonpl. 2,00 Handwerkcursus. 3-oo Vrouwenhalfuur. 4.00 Bijbellezing door Ds. W. J. J. Velder» m.m.v. bariton en orgel. 5 00 Cursus Handenarbeid v. d. jeugd S-30 Concert. G. Beths (viool), F. C. Leidner (alt-viool) en P. Halsema (piano). 6.45 Causerie, door A. Stapelkamp. 7.15 Ncd. Chr. Persbureau. 7 30 Journ. Weekoverzicht door C. A Crayé "f, C,hr- Radiokoor o.l.v. J. Couvé. m.m.v' M. E.. Bouwmeester (orgel). 9,00 Causerie door A. v. Geelen. 9.3o Orgelspel M. E. Bouwmeester 19.00 Vaz Dias. 19.10—1.30 Gramofoonmuziek. De vrouw van den bekenden Duitsehen coureur Carraciola is in de buurt van Lenzerheide bij een lawine-ongeluk ge dood. Mevrouw Carraciola bevond zich met haar man op een skitocht. Behalve een gids namen nog twee anderen aan het uitstapje deel. Onderweg werd het gezel schap door een lawine verrast. Terwijl Carraciola en de twee andere leden van het gezelschap na waarschuwing van den gids, er op het nippertje in slaagden weg te komen, viel mevrouw Caraciola op den grond. Zij werd onder de sneeuwmassa's bedolven. Niettegenstaande een reddings- colonne uit Lenzerheide onmiddellijk aan het werk ging om haar te bevrijden, heeft men slechts haar lijk kunnen bergen- MET MAN EN MUIS VERGAAN. Het op 12 -December van Antwerpen naar Savona vertokken Italiaansche mo tor-zeilschip „Anna Elisabeth", dat tot nu toe zijn plaats van bestemming niet heeft bereikt, wordt thans officieel als verloren beschouwd. Men vermoedt, dat het schip in den nacht van 14 December in de Golf van Gascogne het slachtoffer van den cycloon is geworden. De bemanning van negen koppen is daarbij zonder twijfel omge komen. Getallen en malaise. Het Hulpcomité tot Leniging van den Wereldnood te Boston, publiceert de vol gende getallen over het afgeloopen jaar. Tn de geheele wereld door honger ge storven 2.4 millioen menschen, door zelfmoord (uit nood) 1.2 millioen men schen. Vernietigd werden: om de goederen op prijs te houden, 2,5 millioen kg suiker, 400,000 wagons graan, 144,000 wagons rijst, 267,000 zakken koffie, 14 millioen kg vleesch. Het comité verklaart, dat de vernielde levensmiddelen voldoende zouden zijn geweest om tweederden van de verhon gerden te redden. Een buit van 165.000 dollars. G Februari. - Ken winkelier in Rotterdam vond dag aan dag valsche Luarties waardelooze buitenlandsche munten en zoo maar stukjes tin in zqn automaat Hij na.11 er een avond voor, om den bedrieger te pakken, betrapte een ;,gem»n op aan de poliue over. Eeri whikelier in Den Haag, die op zijn toonbank twee doozen met choco lade- reepen had staan, miste daaruit bijna lederen dag twee a drie, die hu met vei- koclit had. Hierover ontsticht, droeg hu zijn vrouw op, door een gordijntje alle klanten gade te slaan. Na twee dagen kwam hij tot de ontdekking, dat een dame, wier echtgenoot een inkomen van 12.000 gulden genoot, uit ziekelijke aandrift nu en dan een stukje chocolade m haai taschje smokkelde. Toen ze weer eens kwam. gaf hij haar, zonder een woord te zeggen, een nota voor 24 reepen, die zij zwijgend betaalde. Dit is nog veel dommer. Een Duitsche postbeambte, die 111 net postrijtuig van een der treinen de brie ven sorteerde, had opgemerkt, dat de in houd van een sigarenkistje op geheim zinnige wijze verminderde en hij besloot, den dief in de val te laten loopen. Hij nam een sigaar, bolde deze uit en deed er buskruit in. Het duurde niet lang of er klonk een knal, waardoor meteen aan het licht kwam wie de dief was. Het bleek de beambte te zijn, die belast was met <le zorg over den postwagen. Zijn gezicht was door de ontploffing van het buskruit overdekt met brandwonden. Dit is buitengewoon verstandig. De naïeve lezer: Meent u dat werkelijk? Ik: Nee" - f De naïeve lezer: Waarom zegt u het dan? Ik: Hebt u wel eens van ironie ge hoord? De naïeve lezer: Nee, wat is dat? Ik: Dat is een' lichte vorm van spot, dien men bezigt om iets wat men dwaas vindt, aan de kaak te stellen. Begrijpt u dat? Nee. Dan vrees ik, dat u een hopeloos geval bent. De naïeve lezer: Blijft u netjes. Ik ben een klant van u. The customer is always right. U bedoelt: men moet den klant al tijd als een verwend kind, of als een zwakzinnige, of als beide, behandelen, en zijn eventueele verachting voor hem ver bergen, om te voorkomen, dat hij kwaad wegloopt. Ik vrees, dat u een nog hopeloozer geval bent dan ik. Maar laat ons tot liet onderwerp terugkeeren. Hoe kan ik nu weten, als u iets beweert, of het iro..„. hoe zei u ook weer? Irouie. ironie is. of niet? Dat moet uw gezond verstand u zeggen. De grootste fout van de fabrikan ten van zetmachines is, dat zjj het ironie- teeken niet hebben ingevoerd. Dat begrijpt ik weer niet. Maar n meende het niet. Dat is voor mij de hoofdzaak. Ik ga verder. Iedere winkelier, die lekkernijen op zijn toonbank heeft staan, moest deze vullen met arsenicum. Iedere automaat, die valsche munten ontvangt, moest door een vernuftige inrichting in staat worden gesteld, een doodelijk schot te lossen. De naïeve lezer (slim lachend): Nu loop ik er niet in in. Tk: Van harte gefeliciteerd. Geef me de vijf. Het spoorwegverkeer ontredderd. Ie Needham, in den staat Massachuetts, hebben vier bandieten een politieagent gedood en een bankenemployé gewond bij een aanval op een bank. Zij ontkwamen met een buit van 10.000. De bestolen bank is de Needham Trust Cy. Te Pennsgrove in New Jersey deden vier roovers een inval in de Lensgrove National Bank, waar zij 130,000 dollar stalen. Ten slotte komt bericht uit Coleman in I exas, dat drie schelmen er de First National Bank beroofden en er met 36,00 yan door gingen. Zij voerden zes GEEN HALVE MAATREGEL. Reuter meldt uit Madrid: 'X burgemeester vau Af?,ldo bij Ciu- dad Real was een anti-socialist loen de gemeenteraad bijeenkwam verklaarden de socialistische leden dat de burgemeester tot aftreden moest wor den gedwongen. „Ieder die weigert-vóór «tin aftreden te stemmen, zal uit het ff geworpen worden", aldus yPr In Roemenië is het spoorwegverkeer door hevige sneeuwstormen ontredderd. Op de groote wegen is het verkeer bijna geheel gestaakt. Te Braila Is het geheele straatverkeer in de war. In de haven lig gen alle schepen ingevroren. Telefoon- en telegraafleidingen zijn vernield. De gendarmerie neemt overal hnaatregelen 0111 de wolven dood te schieten of ten minste te verdrijven, daar zij een ware plaag zijn geworden. Te Husi is 's avonds een groep wolven, door koude en sneeuw» storm gedreven,, de stad binnengekomen. Zij kwam tot bij het station, waar politie agenten en spoorwegambtenaren de die ren onder vuur hebben genomen. Veertien beklaagden. Het parket van Marseille heeft ln de zaak van den ondergang door brand van de „Georges Philippar" den nachtwake? en den chef-kellner van dood door schuld en het toebrengen van verwondingen, aangeklaagd. De nachtwaker werd het eerst gewaarschuwd, dat er brand uitge» broken was. Hij bracht het den cbef-i midd^, en^den zouden niet on» ben om b et werk gesteld heb- ben om het vuur te bestrijden. de klaeh^vn eü ''J deze 2aak> geopend op uarti stpJ! dl6,familles' die zicl' civiele paitij stelden, 14 personen aangeklaagd wacht Fe "ll,"™li"K word» niet'Tl DE MOORDENAARS VAN INOEKAI De straffen. medenlieb°t;eS ••eg<M1 de 20 burgers, die ón rnhllstpv i ,g™st aa" den moord 1 mïnistei-president Inoekai in 1932 is leSZt Een bPklaagd* -erT'tot KS?ma?g?AisStraf veroordeeld? tot 3' ifa s,l-affen. lpopende vafl li tot 3 J, jaar gevangenisstraf.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2