Stadsnieuws «O wilt li Itzcnï aan m mm TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 6 FEBRUARI 1934. Licht op voor alle voertuigen. rectificatie verslag ambts jubileum van dalen. aankomst indische mail. Een prachtig werk in onze Heldersche samenleving. 5 7 Uit het politie-rapport. Dinsdag Woensdag 6 Feb. 17.23 17.25 uur. „Dat 's Heeren zegen op u daal", waarna deze dienst is geëindigd. 1 an de gelegenheid om vau Ds. Borgers persoon lijk met een handdruk afscheid te nemen, maakten zeer velen gebruik. LITERAIRE LEZING MEVROUW BOLDINGH. Wü verwijzen naar de advertentie in het nummer van heden betreffende de lezing, welk mevrouw W. L. Boldingh Goemans alhier Donderdag a.s. geeft voor de afdeeling der Ned. Ver. v. Huisvrou wen over de beide romans van mevrouw E. Székely—Lulofs „Rubber" en „Koelie". De lezing heeft plaats a.s. Donderdag 8.15 in „Musis Sacrum'' heblten toegang. Leeszaal. In een dezer dagen speciaal daarvoor uitgeschreven vergadering van het Dage- lüksch Bestuur der Openbare Leeszaal werd dooi- den voorzitter dier instelling, dr. C. H. Ketner, een hartelijk woord van afscheid tot den secretaris, den heer P. H. Borgers, gericht, bij diens vertrek naar Rotterdam. Slechts enkele jaren heeft Ds. Borgers dez- functie vervuld, maar in die periode hebben wij hem leeren kennen als een ijverig en enthousiast secretaris, die zeer veel arbeid voor de leeszaal ver richtte. Ds. Borgers zeide in zijn dankwoord, dat het hem een vreugde geweest was kele nummers was het woord aan de too- neelisten. met de voordracht ..Faust' voor dame en twee heeren. Een dankbaar ap plaus viel hun na afloop ten deel. De op dit nummer volgende tableaux gaven een duidelijk beeld van de onder- Ds. Borgers en de Openbare scheiden clubs we)ke in de afdeeling Oude Helder bestaan. De leider met zijn meisjes en jongens oogstte veel bijval. Na een korte pauze trad wederom het orkest op. allereerst gaven de twee dames accordeonisten een tweetal nummers, welke wederom een succes waren voor de beide virtuoozen. Met enkele gemeen- schapeplijke nummers besloot de Band het optreden voor dien avond. Als slot van het programma trad het tooneelclubje der afdeeling op met een komische éénacter ..Een studentenstreek' Een openbaring was het voor de aanwezigen dat enkele zeer goede krachten van enkele jaren terug plagerijen. Het gevolg is anders dan men waarschijnlijk heeft verwacht: alleen Den Haag boekte in de afgeloopen week 1100 nieuwe leden! Met een krachtige opwekking de Vara te steunen, eindigde spr. Des middags was een kinder-programma gegeven op dezelfde, uit de radio bekende wy'ze, door dezelfde acteurs. EEN MOOIE FILM IX I)F. TIVOLI- BIBOSCOOP. „Het blauwe licht". De film „Het blauwe Licht" werd door den heer Van Twisk aangeboden aan de bezoekers van zijn Zondagmorgen-voor- stellingen, die bedoeld zijn als z.g. „intel- lecf'-fiims, en die van honger gehalte zijn dan de doorsnee programnummers, die nu eenmaal, wil een bioscoop-bedrijf rendee- ren, noodzakelijk zijn. Dat bleek Zoitdag- Buitenlandsch 'Overzicht Feuilleton pag 1 i t Radio-programma „2 In ons verslag van Zaterdag j.1. komt omtrent de functies, welke de heer Van Dalen bekleedt, ook voor: ..Hoofd van de Centrale Boekhouding Van verschillende kanten wijst men ons op deze misstelling. Het Hoofd van de Centrale Boekhou ding is de heer J. Stoll, doch de heer Van Dalen is beheerder der Centrale Kas. Beide diensten zijn echter wel in het ge- v 1 bouw Weststraat 40 ondergebracht. uai Jici unit cc.1 nog lang niet de plankenroutine verleerd morgen nog eens overduidelijk: ondanks Ook met-letten voor deze mooie insteUjne te mogen wer-!waren. Een dankbaar applaus brak dan den belachelijken prijs van slechts 25 ets. ook los toen het scherm zich sloot. was theater niet vol. Het balcon was Nadat de premietrekking der steunbon- zeer goed bezet maar beneden konden nog kt„„f m.r, nno "cel wat bezoekers plaats vinden. nen had plaats gevo t Het was een zeer bizondere film. die we lang in een gezellig samenzi)n bi|een. - te zien kregen, bizonder, zoowel wegens dit al kan het bestuur der afdeeling niet j den jn]loud ajs wegens de verfilming. De ken. Ook de samenwerking tussclien de bestuursleden, ondanks zeer uiteenloo- pende levensbeschouwingen, was steeds van zeer aangenamen aard geweest en be hoort tot de aangenaamste herinneringen uit spr. leven. Met de beste wenschen voor de instelling eindigde hij dit woord van afscheid. Morgen In ons land. speciale trein met passagiers en op het motorschip Onder de vele schriftelijke geluk wen- schen, aan den heer Van Dalen ter gele genheid van zijn 25-jarig jubileum gezon den, moet nog vermeld worden een bui tengewoon hartelijk schrijven, dat oud burgemeester Houwing den jubilaris deed toekomen. AFSCHEID DS. P. H. BORGERS. In de vijf jaar dat Ds. Borgers de Herst. Evangelisch Luthersche gemeente alhier gediend heeft, heeft hij zich, ook buiten zijn gemeente, vele vrienden ver worven. Vooral de jeugddiensten van Ds. Borgers waren zeer druk bezocht. Toen de predikant Zondagavond 7 uur, voor het laatst in zijn Heldersche gemeente optrad, was het vriendelijke kerkgebouw in de Weezenstraat meer dan vol. Onder de De in aansluiting „Christiaan Huygens' zal heden om 10 u. 20 van Genua vertrekken. Aankomst mor gen om 9 u. 51 te Amsterdam (C.S.). EVAGELISATli:-AVOND. DS. VAN PETEGEM. Blijkens een in dit nummer voorkomen de advertentie spreekt Ds. v. Petegem, van Hilversum, Donderdag 8 uur, in het evangelisatiegebouw, Vijzelstraat. GEEF UW RADIO-TOESTEL AAN. Een wettelijke verplichting. Het zal weinigen onzer lezers bekend zijn. dat zij. die in het bezit zijn van een radio-ontvangtoestel, daarvan aangifte raoeten doen op het Postkantoor, alhier. Toch is de verplichting hiervan wettelijk' succes op het driejarig bestaan terugzien De hoofdprijs, het zeilschip, werd gewon nen door den heer Christiani, penning meester der afdeeling Tuindorp. inhoud was een legende uit de Dolomie ten: het tragische leven van de arme Junta, het herdersmeisje. Junta woont bo ven op de bergen, vlak bü den kristalberg. Zü is lenig als de gems en klautert over de steile bergen even gemakkelijk als wy op den vlakken grond. Maar elke maand heeft een sterf- Het V ara-tooneel, leider Willem van geval plaats in het dorp beneden in het Oappellen, had voor Maandagavond een da]; steeds is er een van de jongens, die bied, de jjsschotsen en vooral de grootsche ijsbergen, de arbeid van den internationa len bewakingsdienst, die hier onder lei ding van de Amerikaansehe koopvaardij vloot, is georganiseerd. Opnamen als deze brengen duizenden en tienduizenden over de wereld in kennis met gebieden, die to taal onbereikbaar zijn en slechts voor den enkeling toegankelijk en maken hen be kend met dit prachtige werk van den vrede. De grootschheid en ontzagwekkend-1 lieid van deze natuur is niet te be schrijven. Over de nieuwe Amerikaansehe teeken- films schreven wij reeds bij een vroegere gelegenheid. Er valt hier een sterke stij ging te constateeren in dit genre. Wat wij hier weer zagen, w as voortreffelijk, met zeer veel smaak was in deze historie van 1 erhooging van den Noaeh en de ark letterlijk alles vermeden, wat maar zweemde naar trivialiteit of ba- j_jr naliteit. Het was buitengewoon grappig Van links en rechts Nog meer dan 10 millioen werk- loozen in de Ver. Staten Vragen van den heer Albarda in verband niet de smokkelarij van revolvers uit België den tuinbouw Ms. „Banckert" en ook. wat «UllcuKrnwil K'oi'C'n '7 niet steeds hetzelfde is:9" Zaterdag zeer geestig, wat ons hier werd geboden, binnengeloopen steun aan en „Van Soerabaia 2 1 2 2 3 Twee Fransche treden ministers afge- V.A.R.A.-TOOXEEL. aanwezigen merkten we o. a. op de predi- en niet nakoming er van strafbaar. Zoo kanten v. d. Poel (Nederl. Herv.) en Smidts zijn b.v. vorige week in Den Haag twee (Doopsgez.), den O.-K. Pastoor Moolemans radiotoestellen in beslag genomen van en den consulent van de Luth. Gem., Ds. luisteraars die geen aangifte hadden ge- Klinkenberg. daan en aan het verzoek daartoe geen ge- Ds. Borgers bepaalde in dezen laatsten i dienst zijn gemeente bij het woord van vo9 '/j 9e9e^e"- Geef dus nog heden uw radio-toestel aan. Er zijn geen kosten aan verbonden en u voorkomt onaangenaamheden. het van den apostel Paulus, uit 1 Cor. 15 1, en daarvan deze woorden: „Ik herinner u aan het evangelie dat ik u verkondigd heb". Spr. noemt het evangelie het „goede nieuws", dat vernomen wordt, vooral in onzen tijd, waarin zoo weinig goed nieuws is. De zorgen zijri groot en donker, de. smarten fel en diep en de teleurstellingen pijnlijk. Maar op den achtergrond van dit alles teekent het evangelie zich zoo heer lijk af. Het evangelie, dat is „Jezus Chris tus", de belichaming van Gods liefde, het vleeschgeworden Woord. Jezus Christus, in Wien ik altijd gezien heb zoo zegt spr. vervulling van het Oud-testamen- tische woord: „Het gekrookte riet zal ik niet verbreken en de rookende vlaswiek het Hoofdbestuur, het eerelid en de be- zal ik niet uitblusschen". Spr. heeft het sturen der zusterafdeelingen. In zijn ope- altiid heerlijk gevonden dat God hem, niet- ning memoreerde de Voorzitter het ver- tegenstaande ziin vele fouten, heeft willen loop der afdeeling in de afgeloopen 3 jaar. gebruiken als een verkondiger van het Verder wees spreker op het werk der di- evangelie Hij heeft getracht eenvoudig verse clubs in het bijzonder het wcrk dcr en eerlijk te zijn en spreekt er zijn vreug- jij ju de over uit. dat hij gemerkt heeft geeste- kanodub; ™der leid,n9 van den heer Hik contact met ziin gehoor te hebben Boogaard. Als waardeenng voor het vele gehad. werk werd dezen heer een reproductie Ds. Borgers richt zich dan met een aangeboden van het jacht, de eerste prijs persoonlijk woord allereerst tot Ds. Klin-der verloting, met de leerlingen der club. kenberg, den consulent van de vacante ge- Zeer verrast dankte de leider voor het meente, tot Ds. v. d. Poel, den voorzitter cadeau. van de AUe-dagkerk, wien hy dankt voor! Als eerste nummer tra<j voor het voet- de gezegende samenwerking, niettegen- hcht Th jollv Band-. Het viel direct op. s I in u-orLo nIrt» ADvntt inrr 1 1 SPEELTUIN VEREENIGING DEN HELDER. Afdeeling Oude Helder. Men verzoekt ons plaatsing van volgende Zaterdag 3 Febr. j.1. hield de afdeeling haar jaarlijkschen ledenavond in gebouw „Musis SacrumKoningstraat. Te 8 uur opende de Voorzitter met een woord van welkom, in het bijzonder tot de leden van ten tooneele werd gebracht. Vara-inge- telkens weer Junta van die plek daar bo- wijden weten wat dit beteekent, de weke- ven ziet komen, schrijft aan haar duivel- lijksche causerieën, zooals die in den sclie macht toe. Junta is een heksTot microfoon worden uitgezonden (bij de op zekeren dag een vreemdeling, een dorpspomp, in den barbierswinkel, enz.) schilder, bekoord door de wondere sehoon- kon men hier tevens visueel (zichtbaar) heid van deze bergen, naar boven trekt, in aanhooren. Het Vara-tooneel telt vele Junta's luit blijft logeeren en daar schil- goede spelers: Adolf Bouwmeester fun- dert, en het wonder van het blauwe licht het geheel zeer ten goede kwam. Na en- De arbeid van het Crisis-comité. staande verschil in kerkelijke opvatting.1, J Hij zegt het zeer te waardeeren, dat de dat het orkest'e weer was u,t9ebreid wat Herv. gemeente een kerkdienst aflastte om zijn predikant in de gelegenheid te stel len dit afscheeid bij te wonen. Voorts richt hij tot Ds. Smidts en pastoor Moole- man, als niet protestant, een woord van dank voor de samenwerking. Den kerkeraad dankt spr. voor zijn vriendschap en steun. Hy wenscht hem sterkte en wijsheid van God toe in den komenden tijd. De orgeliste, Aafje Kamp, brengt spr. een woord van dank voor haar fijn spel, waardoor zy' haar deel heeft bij gedragen om de godsdienstoefening tot een uur van wijding en stichting te ma ken. Den koster en de kosteres dankt hfl voor hun betoonde welwillendheid. Tenslotte richt spr. zich tot de yereeni- gingen, waarvan hij hoopt, dat zy zich in een bloeiend leven mogen verheugen. Zyn gemeenteleden betuigt hij ziin hartelijke» dank voor hun liefde en geestelijken steun, waarna spr. zich nog richt tot de „jeugddienst-bezoekers". De jeugddiensten zou spr. het meest missen. Zy vormden de gloriepunten van zijn dienstwerk in Den' Helder. Namens zijn vrouw, die wegens ongesteldheid dezen dienst niet bij kon wonen, brengt spr. hartelijk dank voor alle vriendelijkheid ook aan haar betoond. Het oudste kerkeraadslid, de heer Ter- burgt, spreekt namens kerkeraad en ge meente een hartelijk afscheidswoord tot den vertrekkende» predikant. Hy wijst op den zegen van de jeugddiensten en de bijbellezingen en dankt daarvoor Ds. Bor gers, terwijl hij de hoop uitspreekt, dat God den arbeid van Ds. Borgers, in Rot terdam mag zegenen. Ds. Klinkenberg, lid-seerf van de alg. kerk. commissie, dankt Ds. Borgers voor zyn arbeid in deze commissie. God zegene u en stelle u tot een zegen, zegt spr. Ds. v. d. Poel spreekt tenslotte, ook na mens de nadere leiders van de Alle-dag- kerk, eenige woorden van dank voor de groote toewijding in dezen arbeid betoond. Gü hebt ons, uw collega's, meermalen aan gevuurd. Het is voor ons een troost by uw heengaan te weten, dat wij toch één blijven in Christus, die ons aller Mees ter is. Staande wordt Ds. Borgers dan nog toe gezongen. geerde er voor een deftigen, ouden notaris, Hetty Beclc was een alleraardigst boerin netje (huishoudster van Teun den klep perman), Carel Rijken had zich gemeta morfoseerd in Tijmen, die rake opmer kingen kan maken en nog. vele anders bekende tooneélfiguren ontmoetten wij er. Niet ingewijden zij medegedeeld, dat, wat zij gisterenavond gaven, uitsluitend een propagandistische strekking heeft. In populairen vorm en in den vorm van dorpelingen-babbeltjes, worden de gebeur tenissen van den dag besproken eri be- critiseerd; Teun de Klepperman (Willem van Cappellen) is er met zijn grapjes en ook Hannes de Barbier (Jan Lemaire) liet zich niet onbetuigd. Het derde tafereel bracht ons aan het hof van Omar XIII, den wyze uit het Oosten, welke rol door Adolf Bouwmeester werd vervuld. De •repetitie» hiervoor van Teun en Tijmen in hun oostersche kleedij en met hun oostersche Salaams was al oorzaak, dat het tweede tafereel in lachkrampen van het auditorium eindigde. De Vara-propagandist, de heer Van 't Hof, hield vóór de pauze een rede, die nit den aard der zaak bedoeld was om pro paganda te maken voor dezen omrdép. Hy wees op de yryheid van gedachte uiting, die we volgens de Grondwet in ons land bezitten, maar die voor de Vara niet geldt. Vóór 1930 was die aether- vryheid er wel, toen men evenwel, ge dwongen door den geweldigen groei der Vara, haar in 1930 eenzelfde zendtijd moest geven als de andere omroepver- eeniging, heeft men, door invoering der preventieve radio-censuur, met de andere hand weer ontnomen wat de eene gegeven had. En tegenwoordig wordt op alle mogelijke manieren de Vara tegengewerkt, vooral ook achter de schermen. Verschil lende staaltjes haalde spr. daarvan aan: een onschuldige grap als »de Boterham eri de Goudzoeker* van den Schoolmeester mag niet door de microfoon worden over gebracht de klassieke vrijheid geldt voor de Vara niet meer. Het verbod van de Internationale (jarenlang uitgezonden zonder dat iemand of iets er nadeel van kreeg), het geval-Van der Lubbe... dat alles zjjn maatregelen, die geen andere vwaliflcatie verdienen dan kleingeestige ontdekt. Het is namelijk de kristalberg, die dan in het maanlicht phosphoresceert en dit stralende licht trekt de jonge man nen beneden onweerstaanbaar aan. Steeds weer wagen zy de klimpartij en steeds weer is er een, die daarby om liet leven komt. Maar ditmaal is het Junta, die het slachtoffer wordt. Na haar dood richten de dorpelingen, ingelicht door den schil der, voor de arme Junta een monument op: „Zoo stierf de arme Junta, die ons dorp tot grooten rijkdom bracht en die wij altijd zoo zeer miskend hebben". Deze legende was een dankbaar onder werp voor een verfilming. Om de drama tiek van het onderwerp zelf. maar ook om de entourage, de mise en scène. De mach tige bergen der Dolomieten vormden een grootsch décor, de schilderachtige dorpe lingen, die met buitengewoon veel zorg waren uitgekozen, de figuranten. Met het ware ^holografische oog" heeft de regis seur zijn opnamen gemaakt; prachtig ex pressief zyn de koppen van de dorpsbe woners, grootsch de bergopnamen. Ook de DERDE ABONNEMENTS VOORSTELLING. „De vier Müllers" op Maandag rioeec/e muitersgroep van ..De 12 Februari. ff™Provinciën" voor het Hoog Het jaar draait alweer: Januari 1934 is 1 a'.r 'erec ts ook alweer in den schoot der eeuwen ver- i De Indische mail komt morgen zonken en Februari is om het hoekje ko-in ons /and men kijken en heeft de deur zelfs alweer onbescheiden ver opengemaakt. En Maan dag van de volgende week komt zy de bevolking van Den Helder weer eens een ouderwetschèn tooneelavond bieden, zoo als die, gelukkig nog altijd ten zeer ste worden gewaardeerd. Om het wat nuchterder en minder I hoogdravend te.' zeggen: we krijgen op dien avond de derde abonnementsvoor stelling, en wel van het Nederlandsch- Indisch tooneel, onder leiding van Cor Ruys, het bekende „De vier Müllers"- Cor Ruys kent het Heldersche publiek en het waardeert hem als genre-speler, en van de medespelenden zijn er ook zeer vele goede bekenden. Jacquès Reule, Louis de Bree, Gusta ChrispynMulder, Lilly Bouwmeester, Pierre Myinwe kennen hen allen en zij hebben aangena me herinneringen nagelaten. Wie zijn en wat is „De vier Müllers?" Marktberichten Het „wat" is gauw beantwoord: een fabri- kanten-komedie in drie bedrijven. larmeberu htei De oude geschiedenis van grootvader,Sportnieuws zoon en kleinzoon, oneenigheid, zaken oorlog, strijd tot het uiterste en verzoe- ning. Met sappige, Joodsche rollen, j waarin vooral Cor Ruys en Louis de Bree uitmunten. En de vier Müllers zijn Philipp, de grootvader, die zijn textielfabriek heeft gesticht en groot gemaakt met behulp van één enkelen penhouder; zijn zoon Moritz. die twee-en-twintig schrijfmachi nes heeft om haar weer af te breken (Mo ritz behoort nu eenmaal tot de generatie van 1870, en dat is een „jaargang" die mislukt is en nog voor niets deugt meent de oude heer), en de kleinzoon Otto, de moderne, ondernemende zakenman, die het met zijn vader niet vinden kon, een eigen zaak begonnen is en daarin ge steund wordt door grootpapa Philipp. Als nummer vier is er dan de achter- Te Eindhoven is een kassier van de Boerenleenbank gearresteerd, verdacht van fraude, tot een be drag van f 18.000. Weer twee inbraken te Oss Een temperatuur van N graden onder nul in het Midden-Rijnge bied Het Balkanverdrag geratificeerd Dollfuss is tot een stap te Ge- nève gemachtigd Voor communistische propaganda in de Japansche weermacht wordt de doodstraf ingevoerd. Omtrek-nieuws 3 3 6 7 8 8 hoofdrollen waren in goede handen De "die" den "spionnagê- versie was deels Itahaanseh, deels djenst in dezen familie-oorlog Duitsch, maar het gesproken woord was slechts zeer ondergeschikt: hoofdzaak was de prachtige, geheel bij den loop van liet verhaal aangepaste, speciale muziek. Aangrijpend van dramatiek is het mo ment, als de maan opkomt boven de ber gen en de dorpelingen, in hun doodsangst voor wat deze nacht weer aan leed bren gen zal, de luiken voor de vensters doen. Zy durven niet naar de maan te zien, de maan, die straks weer een der hunnen zat opeisclienEn deze zelfde scène is tot tweemaal toe gefilmd, telkens met geheel verschillende middelen. vertegen woordigt en zyn brood verdient met boodschappen overbrengen en nieuw tjes van elkander te verklappen. Hij is volgens den ouden Philipp een „stuk os". 117 maal achter elkaar werd het in het Rika Hopper-theater opgevoerd. Voorloopig laten wij het hierbij. In een volgend nummer iets over het stuk. Men weet het nu: Maandag 12 Februari. Men boude den avond vrij! PAARI) OP KOL. Gisterenmiddag is op den Ruyglnveg een paard op hol geslagen, dat gespannen Woensdag 7 Februari. Concert Muziekveceeniging ..Winnubst". Casino. 8.15 uur. Donderdag 8 Februari. Evangelisatie-avond, gebouw Vijzelstraat, 8 li.. Ds. v. Petegem, van Hilversum. Lezing Mevr. BoldinghGoemans, Ned. Ver. van Huisvrouwen, Musis. 8 uur. October. Fascisme. R. K. Vrijdag 9 Tweede lezing over Jonge Middenstandsvereeniging. bouw Hoofdgracht 23. 9 uur. Zaterdag 1(1 Febr. F eestavond Speeltuinvereniging Vischmarkt, Musis Sacrum. 8 uur Maandag 12 Februari. Jongeren Vredes-Actie. Lezing Suys: ..Politieke verhoudingen Ge- afd. Dr. J. Eu. in Ei zou nog zeer veel over dit kunstwerk was voor een wagen van den bierhande rrejrrcv&i i *ynn moor liot trooi<7in u te zeggen zijn. maar het heeft geen zin. Maar wel mag hier eens worden gewezen op het feit, dat we een dergelijk kunst werk hier voor een luttelen prijs, die het voor ieder bereikbaar maakte, hebben kunnen zien. En die ervan gebruik ge maakt hebben, hebben er ten volle van genoten en hebben het gebodene terdege geapprecieerd, dat is zeker. Het bijprogramma was geheel in den stijl. Vooral moeten hier worden genoemd de magnifieke opnamen van liet Poolge- laar B. Niet de spiritualiën van zijn baas ropa na Versailles", Kegelhuis. 8 u. W ij verzoeken de medewerking van de besturen van vereenigingen en corpora ties om ons zooveel mogelijk opgave voor waren oorzaak van de bgeestering van deze rubriek te verstrekken. Het is in het het dier, doch het schrok van den malen- den betonmolen op den Ruyghweg. Het paard holde langs den Ruyghweg. de Stakmanbossestraat in en kwam op den hoek van de Jan in 't Veldstraat te val- de vereenigingen als wij haar zoo volledig i belang zoowel van van de lezers, dat mogelijk kunnen opnemen. Gaarne tijdige opgave aan ons bureau: zoo beknopt mo gelijk datum. zaal. soort van uitvoering en. len. Het dier verwondde zich daarbij aan j uur van aanvang. Op de envelop of de het oog en blesseerde een poot. copie s.v.p. te vermelden, dat het voor Persoonlijke ongelukken kwamen niet j deze rubriek is. Het is natuurlijk de be doeling alleen opgave van ..openbare'* bijeenkomsten te vermelden. Want u moet weten, dat de plaatse lijke winkeliers er zelf schik in heb ben het Crisis-Comité te bedienen. Regelmatig worden de voorraden aan gevuld en, voor zoover dat gekocht wordt, geschiedt zulks bij de plaatse lijke winkeliers. (Het Hoofdbureau in Den Haag laat zich voorts evenmin onbetuigd en zendt prima kwaliteit goederen, zooals wij persoonlijk kon den constateeren.) En nu is het aar dige, dat die winkeliers er een eer in stellen om soliede kleedingstukken te geven; zij leggen de „winkeldochters" ter zyde en grijpen naar warme, ste vige onderkleerenflanelletjes met een dubbele borst, lekkere, warme broekjes of directoirtjes, enz. En dan scharrelen ze wat met den prijs: wat een rijksdaalder moest kosten, krijgt het Crisis-Comité voor.... laten we zeg gen 1.75, en als dan de heele koop by' elkaar ligt, dan zegt de winkelier: „Zie zoo, nu doe ik er nog tien procent af!" Nu zal misschien meneer Nurks zeggen: Wat moet zoo'n man verschrikkelijk veel verdienen, dat dat er allemaal af kan! Maar de lieer Bandsma, Voorzitter van liet Crisis-Comité, is niet zoo wantrouwig, die zegt alleen: Wat werken die winke liers met ons mee. hè? en wat is dat fijn! Nu is daar op de Kerkgraeht een heel vertrek ingericht als magazijn; één wand wordt geheel ingenomen door den schoe- nenvoorraad. O, u moet niet denken, dat dat allemaal van die stappers zyn, die daar worden weggegeven. Neen. het zijn degelijke, gepende schoenen, de men- schen hebben er lang wat aan. Verder liggen er de k leeren in stapels; keurige kindermanteltjes hangen er aan de haken, degelijk, solied spul is het wat daar gereed ligt. Het is allemaal courant winkelgoed. Wie verzorgt de distributie? Heel deze organisatie staat onder de persoonlijke leiding van den Drieeteur voor Sociale Zaken. Wij woonden zoo'n distributie een bij, teneinde getuige te zijn van de wijze waarop de menschen worden geholpen. Wees niet bang, dat men ons zien zal; wy hebben ons verdekt ongesteld in de bestuurskamer en gluren af en toe maar eens verstolen om den hoek van de deur. In de wachtkamer tegenover zit een moeder met een viertal kinderen; zorgelijk is het gezicht, bleek en afgetobd, en de kinderen zün poover- tjes gekleed. Maar het scherpe oog van mevrouw Bandsma heeft reeds gezien hoe keurig netjes alles hier onderhouden is. De kousen van het oudste meisje, een lang opgeschoten kind. zyn van onder tot boven één en al stop; kous is liet feitelijk niet meer, het is louter stop. Maar "ner gens is ook maar een gaatje te ontdek ken. Even wordt een snellen blik gewis seld met haar man: hier is een geval dat wezenlijk en waarlijk extra hulp verdient. De heer Bandsma kent het gezin: hij weet hoe de toestand er is, hy kent de zorgen van de moeder, haar strijd om ten koste val alles den boel heel te houden en netjes Gelukkige gezichten. Dan komt de greep in de kast, en even later gaat de moeder met een gelukkigen glimlach op het gezicht naar huis. Ze heeft voor d'r spichtige oudste dochtertje een paar kousen gekregen, zóó prima en zóó lekker warm, dat ze er den heelen winter mee gered is. En ook voor de (indere kinderen is er wat hijeen gezocht. Kyk, daar komt een moeder om schoe nen. Er worden een paar voor haar uit gezocht; en met blijkbare kennersblikken keurt zij ze. Tevreden lacht ze, als dat onderzoek afgeloopen is: liet is solied spul wat hei Crisis-Comité geeft en d'r jongen krijgt nu vast geen natte voeten meer! Een derde volgt, een man ditmaal. Hij komt om ondergoed en een werkbroek, die hem worden verstrekt. Toevallig ontmoetten wü dien mid dag een autoriteit van elders, iemand, die by vrywel alle gemeentebesturen komt en dus heel wat ervaring heeft op dit punt. Zijn opmerking, dat men het nergens zoo vindt als hier, was treffend. Want wel worden elders bons verstrekt, waarop de betrokke nen dan goederen kunnen halen in winkels, maar dat alle goederen in natura worden verstrekt, zoo'n organisatie vindt men nergens in ons land. Althans volgens dien meneer, die het blijkbaar weten kon. Dat deze laatste werk wyze verreweg de voorkeur verdient boven de eerste, zal ieder begrijpen. Men heeft nu controle over de uitkeeringen: nn.i weet dat de menschen hebben gehad en kan dit ook later precies nagaan. Want ieder geval wordt op kaartsysteem gebracht en zorg vuldig genoteerd wat het gezin gehad heeft. By hernieuwde aanvraag kan dan direct worden nagegaan wanneer liet den vorigen keer geholpen is en waarmee. Hoeveel worden er /.oo geholpen? In totaal ziin plusminus 300 aanvragen ingekomen en geregeld komen nog nieuwe aanvragen binnen Van 1 Januari af zijn pi. m. 150 gezinnen geholpen. Er zyn er by, die dan ook wel ongeduldig worden en van wie er briefjes liggen, dat ze al eprder grijpen. Elk geval moet worden onder zocht ook eu een dag is om voor men er erg in heeft. Om aan de benoodigde gelden te komen worden van tijd tot rijd col- ven, enz. Dan zijn er de vaste eontri- lectes gehouden, voorstellingen gege- buanten, ook vele winkeliers komen van tijd tot tyd met een gift. Zooals we boven zeiden, zendt het Nationaal Steuncomité uit Den Haag ook zeer vepl, en dit alles is van prima kwali teit. Kortom, men heeft zich niet te beklagen over medewerking. En, wij willen dat nog eens in het bizon- der naar voren brengen: voor zoover men het niet uit Den Haag krijgt en dus zelf moet aankoopen, wordt alles bij de Heldersche winkeliers aange kocht. Wie dus wat aan het Crisis- comité afstaat, kan er zeker van zijn, dat het aan een plaatsgenoot op de een of andere w ijze ten goede komt. Wii meenen hiermede te hebben vol bracht wat wii ons hadden voorgenomen: den lezer een kykje te geven op het nut tige en barmhartige werk van het Crisis- comité. Het is geen bedeeling en het mist ten eenenmale liet trieste karakter van armenzorg. De menschen, die er komen, worden op liun gemak gesteld. Zeer zeker zullen er wel zijn, die ondanks alles hun valsche schaamte niet van zich kunnen afzetten; maai- wie verstandig is en zich rekenschap geeft van wat de bedoeling is van dit werk en de wyze waarop het in onze stad wordt toegepast, zal begriipen, dat schaamte of misplaatste trots hier niet by te pas komt. Allemaal zyn we immers slachtoffers van de crisis, de een kan het wat beter uitzingen dan de ander. En een moeder, die het zich tot eed gerekend heeft haar kinderen netjes voor den dag te doen komen, maar wier man weken werkloos is, gevraagd hebben, maar niet zijn geliol- zoo'n moeder behoeft zich in geen enkel pen, maar met den hesten w il van de we reld kan het niet vlugger. Dat zal de lezer die het bovenstaande gelezen heeft, be- NUTSSPAARBANK TE DEN HELDER. Opgave uitsluitend betreffende de Nutsspaarbank te Den Helder. Polderweg 1 over de maand Januari 1934. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand ingelegd 226.734.39 en terug betaald 268.431.41. Derhalve minder in gelegd dan terugbetaald 42.697.02. Het aan inleggers verschuldigd kapitaal, bij den aanvang van dit jaar 2.635.844.65. bedraagt thans 2.593.147.63. Het aantal in den loop van Januari nieuw uitgegeven boekjes bedraact 224. Het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot "910. Onder in Januari uitgereikte 224 nieuwe boekjes zijn inbegrepen 11 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1. De lediging van spaarbusjes in Jen loop van Januari leverde een bedrag op van 4.714.86 aan kleine besparingen. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans 1723. i Het is de recherche alhier gebleken, dat de personen F. L. en J. W. te Wieringen, die in verband met aldaar gepleegde in braken in liet Huis van Bewaring te Alk maar zyn opgesloten, zich ook hebben schuldig gemaakt aan de in het begin der vorige maand in een magazyn der Zuider zeewerken nabij het fort Oostoever alhier gepleegde inbraak. Proces-verbaal is tegen hen opgemaakt. Zaterdagmiddag 3 dezer is door de po litie alhier een persoon aangehouden, die zich te Alkmaar had schuldig gemaakt opzicht te schamen als zy van het Crisis- aan diefstal van een pak crêpe georgette. comité zes flanelletjjes voor-de linnenkast Hy is door de recherche naar Alkmaar krijgt. In geen enkel opzicht. overgebracht

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5