Op en om het Binnenhof. Modepraatje T JUTTERTJE PAG. 4 tel en rangschikken hierop de peertjes, het sap aflaten koelen. Begint deze een weinig dik te worden, dan gieten we het over de peertjes en de rijst heen, zoodat we een geleiachtige bovenkant krijgen, hetgeen een heel aardig effect maakt. Het bestellen van patronen. De prijs onzer patronen is verlaagd tot 0.58 voor japonnen, 0.48 voor kinderkleeding en f 0.40, voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Mode-redactie, Muzenstraat 5 B, Den Haag. U kunt ook gireeren op giro-reke ning 191019 ten name van den Knip- patronendienst te Den Haag. Voor uit stekende» pasvorm wordt ingestaan, indien men duidelijk buste en heup- wijdte vermeldt. Het zoo juist versche nen -Practische Modeblad wordt met de patronen gratis medegezonden. Wat dragen onze kinderen? Zelfgemaakte kleeren schenken ons toch altijd een groote voldoening. Vooral wanneer we onze kleinen in een aardig jurkje zien rond loopen. Toen zien vele dames er tegen op om, wanneer zij een aardig model zien, dit te maken. Altijd bestaat er bij hun de vrees: „Zal ik het er goed afbrengen?" Doch deze vraag is ongegrond. Wan neer ge over goede knippatronen be schikt is het halve werk reeds gedaan. Wij stellen daarom vier aardige modellen beschikbaar, Waarvan de uitstekende partronen bij ons wederom te vrkrijgen zijn- Gekleede japon voor gezette figuren, (7763) De koudere dagen vragen weer warmere stoffen, zoodat bijgaande japon b.v. van wollen georgette ge maakt kan worden. Groen en bruin zal men zeer veel zien dragen, de eerste tint, b.v. crème, de laatste met een zacht zalmkleurig crêpe georgette garnituur. De schouderruimte wordt over het voorpand verdeeld door aan de binnen zijde smalle plooitjes te stikken. De shawlkraag geeft een mooie afdalende lijn en eindigt even boven de taillelijn Terzijde ziet men op het model twee smalle nonvures aangebracht, die hoogstens 3 mm breed zijn. De rok bestaat uit midden-, vóór- en achterbaan en 4 kleine zijbaantjes. Het geheel kleedt uitstekend en voldoet ook buitengewoon voor meer gezette figuren. Patronen verkrijgbaar voor 0.58 tot en met. maat 52 Moderne japon. ,(2041) De verbreede schouderlijn is het laatste wat de mode ons geeft en waar aan we ons onherroepeHjjk moefer. houden. @8» Bsada! '®a«aat >m- osei teFoetwega» rok, die aan het lijfje wordt gezet, dat gedeeltelijk (rugzijde) van voering is en gedeeltelijk (voorzijde) yan een effen garneering, b.v. zijde of lluweel in passende lint; waarovcrheen het Iossp jakje wordt gedragen, dat een rechte mouw heeft met gladde kap, die aan de moderne eischen tegemoet komt. Als sluiting een patte, waarin de knoopsgaten gemaakt worden, ter wijl de knoopen op het lijfje worden aangebracht. Een reep zijde van de garneering wordt er losjes overheen geslagen. Patronen zijn in alle maten ver krijgbaar en kunnen worden aange vraagd onder nr. 2041. Meisjesjurk, 2033) Deze jurk is voor grootere meisjes van 1115 jaar en wordt van effen stof gemaakt. Het kraagje van crème of zachtgekleurde kunstzijde heeft als garneering een klein vlindertje even als de onderkant der mouw. Het een voudigst is, om langs den omtrek van het patroon een draad te rijgen èn 1 cm verder uit te knippen, daarna kan mep de garneering- laten ajouren.Is tnen hiertoe niet in de gelegenheid, dan wordt de zijde dubbel geknipt op den verkeerden kant gestikt en omgekeerd; goed platstrijken. Op een donkerblau we jurk is een garneering van Schot- sche taftzijde heel aardig- Het model is overigens heelt eenvoudig; het om de heupen aansluitende zesbaans rokje heeft een opgeknipte vóór- en achter baan en wordt langs den kant op het lijfje gestikt. Onderwijdte valt klok kend. Prijs 0.58. Schattig meisjesjsrteje, (2079) Bijgaand model met strak boven- pasje behoort tot de aardigste kinder jurken, welke steeds goed kleeden en altijd zeer gedistingeerd staan. Het rechte stukje sluit aan de voorzijde en kan langs de hals en split met een fes ton afgewerkt worden, evenals de kleine mouwopslagen. Men kan hier voor strijkpatronen koopen, maar ziet men tegen de moeite op, dan teekent men met een cent halve rondjes naast elkander, op stevig papier en brengt dezen omtrek op de stof over met wit of gekleurd potlood, rijgt den omtrek na een geeft tevens de binnenlijn aan. Vyella is wel wat duurder dan fla nel, doch staat altijd zeer gekleed. Patronen voor meisjes van 3—8 ver krijgbaar. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Een doorgesneden citroen kan men op een droge, koele plaats zeker een dag of tien bewaren, indien men deze met het snijvlak naar beneden in een kommetje bewaart, waarin men eerst een lepel suiker in heeft gestrooid. Uitgeperste citroenen kan men met een stopnaald aan een draad rijgen, en in een warme kamer laten hangen (drogen), daarna in een stopflesch be waren. De schil kan later dun worden afgesneden en gebruikt worden bij velerlei gerechten. Gehakte peterselie iaat zich goed strooien, indien men dit wascht, af droogt, daarna hakt en op een schotei tje dicht bij de kachel wegzet. Na eenige uren is het haksel zóó droog, dat het zich gemakkelijk laat strooier Wanneer men groentenrestjes een volgende dag opwarmt, ,sJe f"aak veelal niet zóó bijzonder goed, althans van sommige groenten niet. Men strooit er bij het opwarmen een platte theelepel suiker over, schudt de inhoud van de pan even flink om en om, en bij liet eten zal men zich kunnen overtui gen, dat de smaak inderdaad uitste kend is. Weekkrontek Het politieke steekspel begonnen! - De alg. beschouv/m- gen in de Eerste Kamer. - De room van de melk. - De twee uitersten: Lohman en Mendels! - Rustige en zakelijke rede van dr. Colijn. - Waar zijn betoog in hoofdzaak op neer kwam. F. 60 millioen voor groote werken. De N.S.B.-leiding heeft zich hopeloos in de vingers gesneden, - Sluit de gelederen Den Haag, S Februari 1934. Het „politieke steekspel" is weer be gonnen op het Binnenhof! Na een kort aanloopvergaderingetje op j.1. Dinsdag avond maakte de Senaat den volgenden dag, 's morgens te elf uur een aanvang met de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voor dit jaar. Zooals wel eenigermate kon worden verwacht, trok het algemeene debat aanstonds niet veel publieke belang stelling. De tribunes waren opmerke lijk dun bezet en buiten de gebouwen, op het Binnenhof, was nergens eenige beweging" van nieuwsgierigen te be speuren. Het vleugje lente-atmosfeer, dat een nog wat omneveld pril voor jaarszonnetje wist te wekken, zal oor zaak zijn geweest, dat zelfs de anders zoo trouwe vaste klantjes der publieke tribune op het appèl ontbraken. De meer dan matige belangstelling kan verklaard worden door het feit, dat men weinig interessante momenten verwachtte bij de debatten. De vraag stukken omtrent gezagshandhaving, sluitend maken der begrooting, strijd tegen extremisme van links en van rechts, handhaving van den gouden standaard zijn reeds bij allerlei gele genheden besproken. In en buiten het Parlement. Wat zou er dus nog over te zeggen zijn zonder in herhalingen te vervallen? Nog zelden, zal een Regeering het met een Volksvertegenwoordiging zóó makkelijk hebben gehad als ons kabi- net-Colijn het getroffen heeft met den Senaat. Uitgenomen de sociaal-demo craten hebben de woordvoerders van de overige, in de Eerste Kamer verte genwoordigde partijen hun waerdeering voor het werk der huidige, regeerders uitgesproken, de een natuurlijk wat enthousiaster dan de ander. In voor gaande jaren hebben de toenmalige regeeringen in den Senaat wat de ..burgerlijke partijen" betreft steeds het sterkst van vxüz.-democratische zijde critiek onder vonden en wel spe ciaal wat betreft de ontwapeningskwes tie. Professor Van Embden leverde jaarlijks zijn philippiea, die gemeenlijk eenige uren duurde. Ook die oppositie heeft thans opgehouden te bestaan. De heer Van Embden moest erkennen, dat er zoo wat veranderd is in de wereld en dat voornamelijk het Hitler-gevaar de stemming in den lande voor natio nale ontwapening zeer aanmerkelijk terug heeft gedrongen. Toch bleef hij staan op zijn vroeger ingenomen stand punt, dat oorlogsbewapening den oor log bevordert. Intusschen hebben de vriiz.-democraten den eisch voor natio nale ontwapening tijdelijk „op stal" ge- zet.^ aandringend op effectieve bezui nigingen ten aanzien van onze weer macht. Professor Van Embden heeft niet ronduit doen blijken of hij het, in deze geheel met de partij eens is. Hii releveerde slechts het feit. De fascistische stroomingen in ons land hebben de aandacht gehad van een aantal afgevaardigden. Prof. Van Embden, mr. Mendels (s.d.), prof. De Savornin Lohman (c.b.), mr. Fock (v.b.), mr. t an Lanschot (r.k.) en de beer Briët (a.r.), hebben er het hunne over gezegd. Algemeen had men scherpe woorden yan afkeuring voor de gestie yan de N.S.B. van ir. Mussert, tegen de „gewetenlooze alarmpolitiek" (zoo als prof. Van Embden het zei) van deze staatkundige nieuwlichters. Enkele redevoeringen van afgevaar digden ziin „de moeite waard" om hier even nader te worden bekeken, het geen niet zeggen wil, dat de overige leden maar wat hebben staan praten. Ik zoek natuurlijk naar markante mo mentjes tijdens het debat. En dan die nen de speeclijes van de heeren De Savornin Lohman en Mendels eens nader onder de loupe te worden ge- nemen. De e&.-afgwaaMigAe j® altijd min of meer een „scherp sabeltje" ge weest, en thans is hij liet in zeer sterke mate. Hetgeen uit ziin rede wel heel duidelijk bleek. Hii en de heer Mendels stonden het verst van elkaar af. Prof. De Savornin Lohman zwaaide het zittende ministerie lof toe. Het heeft in den korten tijd van ziin moei lijk bestaan reeds veel bereikt, zoo constateerde hij. Dat de sociaal-demo craten buiten de Regeeringsformatie ziin gebleven, valt aan henzelf te wij ten, aldus prof. Lohman. Toen kw-am de hooggeleerde spreker tot de landsfinanciën, welke hii „wanhopig" lijkend noemde, omdat Nederland ook garant is voor Indië. Prof. Lohman bracht in dit verband een extra woord van lof voor den minister van Finan ciën. die op een budget van ruim 700 millioen een tekort van 190 millioen moest dekken. Heel erg on- pleizierig klonk 's sprekers profetie, dat wijnog slechts aan het begin van de smart staan, hoe hoog de be lastingen ook al zijn opgeschroefd. Hoe ook, toch moest de afgevaardigde waarschuwen tegen te veel bezuiniging op de weermacht. Aangaande onze handelspolitiek ver klaarde de heer Lohman, dat wij nu desnoods „een winst kunnen maken". En het dan ook dienen te doén als het noodzakelijk is. De kwestie der gezagshandhaving deed prof. Lohman opmerken, dat het Kabinet op den goeden weg is, en wel in 't bijzonder de minister van Binnert- landsche Zaken, die streng tegen de gemeenten weet op te treden. Strenge selectie van ambtelijk Overheidsperso neel achtte de C. H. fractie-leider zeer noodig, evenals optreden tegen revolu tionaire volksvertegenwoordigers. Komend tot het verbod van de N.S.B- van ir. Mussert bleek de afgevaardigde de houding der Regeering in zooverre te billijken, dat hij niet begreep waar om zij een dergelijk verbod ook niet op de S.D.A.P. van toepassing ver klaart. Het gaat toch om de gezindheid van een partij, aldus prof. Lohman voorts. De S.D.A.P. is voorzichtiger geweest dan de N.S.B., die zich bloot gegeven heeft op een bepaald punt en daarmee een „pekelzonde" beging. De spreker gaf, evenals de Regeering, de voorkeur aan een individueel onder zoek van S.D.A.P.-leden (geen verbod dus), doch hij moest dan toch opkomen crfl een onseliike behandeling. De S.D.A.P. heeft niet zoo'n schoon straf register aldus de heer Lohman want, daar staat op: 1903 de spoorweg staking; 1918 de revolutiepoging; 1933 de kwestie der „Zeven Provinciën". Zii koketteert nog steeds met de revolutie, al hoort men nu niet zoo veel meer van „dappere ongehoorzaamheid". Geluk- h vervolgde de spreker ziin ook in de S.D.A.P. stemmen opgegaan, die m andere, nationale richting dringen- De heer Lohman zag niet in de Nat-* Soc. Beweging een gevaarlijke bewe ging, doch nogmaals moest hij opko men tegen een ongelijke behandeling- Het, vervolg van prof. Lohman's rede was een opkomen voor tucht en gezag, vooral onder de jongeren. Met kracht verzette hij, zich tegen Staats-Socialis* me en Staatsabsolutisme, als zijnde doormen-door on-Nederlandsch. D® -VS.B. zei hij weet niet wat z® m'. wel waar zij tegen is. Werd be* grepen dat alles van God is, dan zou de fascistische strooming in een betere bedding zijn geraakt,, meende de afge vaardigde. Aan het slot van zijn betoog noemde prof. Lohman zelfherziening der par* Uien noodig, al is daarmede niet alles gezegd. „M'ij bevinden ons in een periode niet alleen van economische, doch ook van politieke st.ructuursve.r- andering", aldus de heer Lohman- Hierop vestigde hü zeer speciaal aandacht der Regeer-mg, aaai «edfee h®

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 16