Buitenlandsch Overzicht. DIAMANT HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. Bak- en Braadvet NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWMA BINNENLAND Mo. 7391 EERSTE BLAD ZATERDAG 10 FEBRUARI 1934 62ste JAARGANG De 25e verjaardag van Prinses Juliana De Batafabriek in Nederland. De politieke gezindheid van ambtenaren. Onjuiste aangifte voor belastingen. KONIJN's Vleeschwaren De R.A.1. van 9-18 Febr. Vaeantieverlof voor arbeidscontractanten in 's Rijks dienst. ASEesoortenü! Crisis-inkomstenbelasting. Liefde in de Wildernis 9 CC Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel 1.65 finnen- land f 2.-Nederl. Oost- en West-lndië per zeepost 1 2.10, idem per mail en overige landen f3.20 Losse r* s. 4ct.;fr.p.p Cct. Zondagsblad resp f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, flXO, 11.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. O. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekenïng No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Frankrijk zoekt een uitweg uit het moeras; Doumergue belast met de kabinetsformatie. De pogingen van Oostenrijk om zijn zelfstandigheid te bewaren. De kabinetscrisis in Frankrijk Juist na het schrij ven van ons vorig overzicht bereikte ons het bericht van het af- niet dan ten koste van alles zyn zelfstan digheid prijs zal geven. Italië staat in dit opzicht aan den kant van Oostenrijk. Zoo meldde een medewerker van de treden van kabinet N.R.Crt. aan zijn blad uit Triëst: Daladier, dat als De Italiaansche pers slaat tegenover slachtoffer van de „revolutionaire ge- Duitschland een steeds scherperen toon beurtenissen" gevallen is- Algemeen be- aan. De officieuze Giornale dTtalia komt schouwd men den val van het kabinet als tegen de bewering op, dat het Oostenrijk een logisch gevolg van de ernstige ge- aan levenskracht zou ontbreken. Oosten- beurtenissen in Parijs en er is een gevoel ryk js een kleine staat, die echter een van verlichting bij het hransche volk ge- traditie van eeuwen bezit met een volks- knmen, omdat bij niet aftreden de toestand karakter, dat zich van de Germanen he er niet beter op geworden zou zijn. Dat nielsbreed onderscheidt. De Italiaansche f. oud-president van de Fransche repu- politiek is in haar daden consequent en bliek, Doumergue, met de kabinetsforma- erkent dit individualisme en dit recht op tie belast is, geelt algemeen groote vol-1 een ejgen staat volkomen. De gang der doening Men acht dat hy de eenigste geschifdenis heeft Oostenryk in het man is die orde m den chaos zal kunnen Bonaubékken een byZOndere rol toebe- DePrinses wenscht geen huldebetooging schreef er Donderdag- tcheppen. De „N. R. Crt. avond o.m. over: Doumergue zal dus de nieuwe Poin- cpré moeten zijn. Of hij daarvoor de thans vereischte kracht bezit, moet nog blijken. Wel echter heeft hij de wereldwijsheid, liet beleid en de menschenkennis die er voor noodig zijn om sterke mannen uit te zoeken voor het harde werk. Uit de rustige waarnemingspost van het Elysée voor een intelligent man waarschijnlijk de beste waarnemingspost die daarvoor in Frankrijk te vinden is heeft hij zich een denkbeeld kunnen vormen van l deeld,, die het binnen het kader van het Duitsche rijk niet zou kunnen vervullen. Het behoud van een zelfstandig Oostenrijk ligt in het belang van het Europeesche evenwicht. De rechten van Duitschland mogen zich niet zoo ver uitstrekken, dat het door geweld en pressie storingen teweeg brengt, die geheel Europa in moeilijkheden zouden kunnen brengen. de werkelijke waarde der persoonlijk-1 Ook aan Hongaarschen kant heeft Oos- heden, die in Frankrijk deelnemen aan de tenrijk steun gezocht. De Oostenrijksche rustelooze rondedans rondom de parle- bnodskanselier en de Hongaarsche minis- mentaire macht. Misschien wil hij zelf ter-president Gömbös hebben deze week, geen premier worden, misschien zal hij in tegenwoordigheid van verschillende het slechts als zijn taak willen beschou- andere hooge autoriteiten besprekingen wen een raadgever-van het staatshoofd te met elkaar gehad, waarvan het volgende zijn in het kiezen van de ministers en van communiqué werd verstrekt: een beleid; een raadgever echter met Wordt einde volgende maand in werking gesteld. hSleSSfiir 'S4S-ÏÏTW WERK VOOR 300 ARBEIDERS. 25sten verjaardag van prinses Juliana ver zoekt men ons bekend te maken, dat de Prinses, hoezeer ook waardeerende de Men schrijft aan de „Nw. Rott. Crt.": goede bedoelingen der organisatoren, het Reeds eenigen tijd geleden hebben wij op prijs zou stellen indien, in verband j bericht, dat het in het voornemen van de met de moeilijke tijdsomstandigheden, en firma Bata lag, in Nederland, bij name in met het oog op de kosten, van deze plan- Best (N.-Br.), een eigen schoenfabriek te klaring te teekenen, zullen de Prov. Sta ten krachtens de door hen zelf vastge stelde bepalingen den heer Mussert moe ien ontslaan. nen werd afgezien. (N.R.Crt.) Utrecht een verklaring ter teekening voorgelegd. meer vrijheid tot handelen dan de presi dent zelf, omdat hij in het politieke kamp kan afdalen en er met ieder spreken kan. Deze daad van Lebrun gééft bi ijk 'dat "de toestand te Parijs als critiek beschouwd wordt. Men heeft dezen keer niet tot het laatste oogenblik willen wachten- Frankrijk schreeuwt om opfrissehing in zijn politiek en ambtelijk leven zegt het blad. En het eindigt zijn beschouwinng aldus: Daladier is weggeblazen. Hij was niet zwaarder, anders ware het niet geschied. Doumergue heette voor ontbinding van de „De Oostenrijksche en de Hongaar sche staaslieden hebben in den loop van de gistermiddag en vanochtend gehouden besprekingen alles kwes ties besproken, die beide landen ge zamenlijk aangaan en als resultaat hiervan met de grootste voldoening vastgesteld, dat in alle kwesties vol komen overeenstemming tusschen beide landen bestaat. stichten. Thans komt ons ter oore, dat nog aan het einde van de volgende maand, waar schijnlijk even vóór Paschen, de Bata fabriek in Best gedeeltelijk in werk zal worden gesteld. De betreffende terreinen beslaan, naar men ons mededeelde, een oppervlakte van Aan de ambtenaren van de provincie jin totaal 160 H.A.; daarop zijn twee groote hallen gebomvd, waarin de verschillende werkzaamheden zullen worden verricht. Verder bevinden zich op het terrein een vijftal woningen voor employé's, terwijl en dit laatste is nog in aanbouw er een groot gebouw, „Het Gezellenhuis", zal verrijzen, waarin gelegenheid geboden wordt voor liet wonen van ongeveer 40 ongehuwde werklieden. Er zal begonnen worden met een 300-tal werklieden, die vijf dagen van acht uur zullen werken, 's Zaterdags zal het bedrijf stil liggen. De capa citeit van de fabriek is berekend op een productie van 10.000 paar schoe nen per week. Het Hbld. meldt: Naar wij vernemen hebben Ged. Sta ten van Utrecht onder dagteekening van 6 dezer, een brief geschreven aan den heer C. van Geelkerken, commies ter pro vinciale griffie en algemeen secretaris van den N.S.B. In dezen brief deelen zij hem méde, dat zij, met het oog op art. 27 A iid 2 van het Ambtenarenreglement hebben besloten, ambtenaren die van een;, verboden vereeuiging lid zijn en bij dit lidmaatschap volharden, uit den dienst dei- provincie te ontslaan. In verband daar mee verzoeken zij hem vóór 20 Februari mee te deelen, of hij bij het lidmaatschap van den N.S.B, volhardt. Mocht dit niet het geval zijn, dan verzoeken zij hem daarvan te doen blijken vóór genoemden datum en een daartoe strekkende verkla ring te onderteekenen. In het tegenovergestelde geval schrij ven Ged. Staten zouden wij ons genood zaakt zien u eervol ontslag uit den pro vincialen dienst te verleenen met ingang van 1 Mei 1934. De -daarop betrekking hebbende Arbeidsovereenkomstenbesluit dezelfde aanspraken heeft op vaeantieverlof ais het personeel in vasten dienst met het zelfde salaris. Deze regeling wordt geacht in werking te zijn getreden op 1 Januari 1934. Personen of groepen van personen, die volgens het bepaalde in legerorder 1932 no. 154, aanspraak konden doen gelden op een langer verlóf dan hetwelk hun vol gens bovenbedoelde beslissing van den raad van ministers zou toekomen, behou den die aanspraak. Straffeloos herstel. BOB zijn toch goedkooper ifftw sloten vennootschappen en vereenigingen en haar aandeelhouders of leden; wijzi ging van enkele wettelijke bepalingen be treffende directe belastingen, is reeds hij de Tweede Kamer ingediend. Op welke wijze ziet men van de R.A.1. tentoonstelling het meest. klaring, die niet alleen aan den heer Van Geelkerken is toegezonden, maar tot alle ambtenaren en beambten in de provincie Besloten werd zoowel op politiek-, als Utrecht werd gericht, luidt als volgt: Kamer. Dat geloofde men ten minste in op oeconomisch gebied de tot dusver ge- >Te ondergeteekende verklaart geen Frankrijk, en men was er in het algemeen volgde politiek voort te zetten, welke *e zÜn> noch te zullen worden van een verheugd om. Hij schijnt echter deze Ka- naar de meening van beide landen be- ^er vereenigingen, genoemd in den brief mei* nog een kans te willen geven. Bij zijn vrediging en gunstige resultaten heeft van Ged. Staten van 6 Februari 1934, eer aankomst te Parijs is hij luide toege- geschonken en welke het moge'ijk maakt, afd. no. 305/354 en belooft tevens aan juicht. E enraan die toegejuicht wordt en dat beide landen ook verder in alle kwes- geen der bedoelde vereenigingen of aan geen avonturier is, dat is nu het eerste, ties, die gemeenschappeijlke belangen een van haar uitgaande actie op eenigerlei wat de toestand- eischt. Een goed begin raken, elkaar wederzijdsch steunen en wijze medewerking of steun te verleenen." De fabriek zal echter niet direct volop in bedrijf worden gesteld; langzamerhand en stelselmatig zal de productie worden opgevoerd, Tenslotte vernemen wij, dat Nederland- arbeiders tè werk zullen worden ge steld, terwijl uitsluitend Nederlandsch fa brikaat verwerkt zal worden. Ook bij de inrichting van de fabriek is zoo veel mo gelijk rekening gehouden met de belangen van de Nederlandsche industrie; slechts ver_ eenige machines, die in de eigen machine fabriek van Bata in Zlin vervaardigd wor den, zijn naar hier geïmporteerd. dus. De zelfstandig, heid van Oostenrijk samenwerken. De verdere loop van za- ken, zoowel wat de politieke-, als de oeconomische samenwerking betreft, komt niet alleen de belangen van beide landen ten goede, doch ook die van den Europeeschen vrede". Het naar handha ving van zijn zelfstan digheid strevende Oos tenrijk, zoekt naar verschillende kanten I steun. Tot een offi- dèei verzoek voor inmenging van den Voor ECHTE GeSdersche Vleeschwaren volkenbond is het nog niet gekomen. Wel lazen we dezer dagen andere berich- v d. Plaatj Spoorstraat 53. ten, die er op wijzen dat Oostenrijk Comestibles - Delicatessen. Telefoon 420. dezer beslissen Bij weigering om de ver De ambtenaar, die onverhoopt niet be reid of in staat mocht zijn een zoodanige verklaring af te leggen, wordt uitgenoo- digd dit eveneens vóór 20 Februari a.s. aan Ged. Staten mee te deelen onder op gave van de verboden vereeniging waar van hij lid is. Wij teekenen bij dit bericht van het Hbi. nog aan: De heer Mussert, die eveneens boven staande verklaring ter teekening heeft ontvangen, moet dus thans ook vóór 20 Nieuwe regeling. In een dezer dagen verschijnende leger order wordt ter kennis gebracht, dat de raad van ministers heeft bepaald, dat het personeel, in 's rijks dienst op burger rechtelijke arbeidsovereenkomst werk zaam, voor zoover dit wordt bezoldigd vol gens de punten b en c in lid 1 van het wollen Klee ding, Kousen en Sokken (ook de allerfijnste) Breien wij zeer netjes voor U aanvoor nieuw werk zijn wij No. 1. JAAP SNOR, Zuidstraat 19, (Let op den gelen winkel). Het is gebleken, dat de onlangs ook in ons blad verschenen mededeeling aan gaande de tot 1 Maart 1934 voor belas tingplichtigen bestaande mogelijkheid dat straffeloos herstel van vroegere onjuiste aangiften voor inkomsten- en vermogens belasting twijfel heeft doen rijzen, welke houding de belastingadministratie zal in nemen, indien bij een dergelijk herstel aan het licht komt, dat in vroegere jaren een onjuiste aangifte van het successie- of schenkingsrecht, of van de dividend en tantième-belasting is gedaan, of wel indien blijkt dat een dergelijke aangifte ten onrechte is achterwege gebleven. Van offlcieele zijde vernemen wij thans dat ook ten aanzien van de evengenoem- de belastingen, indien daarvan ontdui king aan de administratie blijkt tenge volge van nadere aangiften van inkom sten- en vermogensbelasting als hier boven zijn bedoeld, de minister van Fi nanciën eeu tegemoetkomende houding inneemt. Het op de evenbedoelde wijze aan het licht komen van deze ontduiking toch zal slechts aanleiding geven tot hef fing van de ten onrechte niet betaalde belasting, zonder boete of verhooging, en zonder dat eenige stx*afmaatregel zal wor den toegepast; terwijl zelfs de heffing van de belasting zelf achterwege zal blij ven indien het overlijden, de schenking of de uitdeeiing van dividend of tantième, welke tot belastingheffing aanleiding zoü geven, is geschied vóór 1 Mei 1931. Ook te dezen aanzien geldt, dat, in dien betaling ineens van de te weinig betaalde belasting bezwaarlijk zou zijn, in overleg met de belastingadministratie een regeling zal kunnen worden getrof fen tot betaling van het verschuldigde in termijnen. (Hbl.) Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot heffing van een crisisinkomstenbelasting. De hoofd inhoud van het ontwerp is, dat een belasting wordt geheven van de bin nen het rijk wonende personen, wier inkomen, vergeleken met dat over het belastingjaar 1931'32, niet of met minder dan tien procent is gedaald. DE HEFFING VAN BELASTINGEN VAN BESLOTEN VENNOOT SCHAPPEN EN VEREENIGINGEN ENZ. Het Donderdag .door minister Oud in de Eerste Kamer aangekondigde wets ontwerp, houdende voorzieningen betref fende de heffing van belastingen van be- Gisteren heeft het bestuur van de Ne derlandsche Vereeniging „De Rijwiel- Automobiel-Industrie", kortweg RAI ge noemd, de deuren van zijn 23ste tentoon stelling wagenwijd open laten zetten: in de volheid van hun pracht blinken de automobielen en onderdeelen, de luxe wa gens en bedrijfsauto's den belangstellen den kijker tegen. En des avonds als de duizenden lichten ontstoken zijn en het heele gebouw op deze prachtige wijze geïllumineerd zulk een sterken impres sieven indruk maakt, vertoonen de inzen ders hun schoonheden in een tooverach- tig licht. Alles is gedaan 0111 liet den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken, de gangen tusschen de stands zijn op bijzon dere wijze verzorgd: er zijn ruime en goede vestiaires, de toiletten zijn juist dit jaar volkomen gemoderniseerd, er is een aangename gelegenheid om even te rusten in een zeer groot en goed ge outilleerd restaurant. Hoe ziet men nu van deze tentoonstel ling liet meest? Dat is altijd een vraag, die bij de men- schen opkomt als zij plotseling voor die groote en indrukwekkende zaal staan. Waar te beginnen? Tenzij men er heen gaat met een be paald doel, om een of ander vooraf vast gesteld merk wagen te gaan zien, en er dus lieen gaat alleen maar om er te kij ken en kijkend te genieten, dan doet men het beste als men aan de hand van den catalogus bijv. de tentoonstelling volgens een vast plan doorloopt. Dadelijk vay den ingang rechts af, langs den interessanten wand, waar zoo vele handelaren in accessoires en ban den en dergelijke hun aantrekkelijke ar tikelen hebben uitgestald. En terzelfder- tijd links de eerste rij der auto-inzen dingen meenemend. Dan aan den achter kant van het gebouw gekomen dadelijk terug door den wandelgang daarnevens En zoo vervolgens slingerend van voor naar achter om dan ten slotte in de zij zaal te belanden waar het gemeenlijk rustiger is, de zaal der bedrijfswagens, die op dezelfde wijze kan worden „ge daan". Denk niet, dat dit overbodig is. Een tentoonstelling maakt moe. Zoo moe, dat men er een tegenzin in kan krijgen en weg wil. Dat te voorkomen, is goed. En 45 ets p. pond - 22{ ets p. half pond Depot Den Helder M. A. GRUNWALD Fe u 111eto n Naar het. Engelsch van Gttwell Binns 41) Ze ontwaakte, doordat de slede stil stond en hoorde toen, dat de mannen een kamp opsloegen, het geknetter van een vuur, het gegrom en geblaf van honden, die vochten over hun voer*. Ze wist niet hoe lang ze had geslapen, maar ze was al geruimen tijd wakker voordat iemand naar haar omkeek. Toen hoorde ze stap pen kraken op de bevroren sneeuw. De stappen hielden op bij de slede en han den begonnen de riemen los te maken. I Na een minuut voelde ze, dat haar bee- nen vrij waren en toen de deken van haar hoofd gerukt werd, keek ze rond. Het was nog donker, maar in het licht van liet vuur, waarhij twee mannen za ten te rooken, zag ze hoornen boven zich en een man, die bij de slede stond en op haar neerzag. Zijn gezicht was in het donker en ze kon het niet onderscheiden, maar de stem, die haar toesprak, was schor en diep, de toon ervan bijna ver ontschuldigend. „Sta 1111 maar op, juffrouw." Toen de deken weggetrokken werd. had Helen nog even het gevoel van angst, maar toen de man haar aansprak, ver dween de vrees sneller, dan ze gekomen was. Uit het feit, dat hij haar aansprak met „juffrouw", bleek, dat hij haar res pecteerde, terwijl zijn manier van spre ken boekdeelen sprak. De woorden, al waren ze barsch gezekd, waren meer een uitnoodiging dan een bevel. Ze vatte ze ook als zoodanig op en ging eerst zitten, wachtte tot een kleine aanval van duize ligheid voorbij was en stond toen lang zaam op. Ze wankelde even en de man stak snel zijn hand uit 0111 haar te steu nen. „Wacht even," zei hij, ,de duizeligheid zal wel overgaan." Het ging sneller over, dan de man dacht en toen hij wegging en het licht van het vuur op zijn gèzicht viel, maakte Helen van de gelegenheid gebruik om op te nemen van achter de hand, die ze naar het hoofd had gebracht. Ze zag, dat het een halfbloed was met een slecht, door pokken gschonden gezicht en wreede oogen. Ze wist in het geheel niet wie hij was, maar haar nieuwsgierigheid was groot en terwijl ze haar hand liet zakken, wachtte ze totdat hij weer zou spreken. „We wachten hier, korten tijd une Iieure, deux, misschien drie. De honden zijn moe. Maar u zult niet wegloopen. Dat zou dwaasheid zijn. Het bosch is groot en de wolven zijn talrijk. Kom bij het vuur en eet." De halfbloed liep naar het vuur, over tuigd dat ze zou volgen hetgeen ze, na een blik geworpen te hebben op het don kere bosch, ook deed Wie de man ook was, en wat hij met haar voorhad, hij sprak tenminste verstandig. Vluchten zonder uitrusting of voedsel, in een on bekende streek, onder de gevaren van het hooge Noorden, zou de grootste waan zin geweest zijn. Ze ging zitten op een blok, dat ter eere van haar daar neer gezet was en gebruikte wat geroosterd vleesch en thee zonder suiker, terwijl de twee mannen bij het vuur, beiden' In dianen, stevig zaten te dampen, zonder naar haar 0111 te zien, zoolang ze at. Toen ze klaar was, schoof ze het tinnen bord van zich af en keek naar den halfbloed, die ongeveer een meter van haar af zat. „Wie ben je?" vroeg ze. „Dat zeg ik u niet," grijnsde de man. „Zeg me dan, wat je met me gaat doen." „Dat zult 11 zelf in heel korten tijd wel merken," luidde het antwoord. „Waar breng je me dan heen?" „O, dat zal ik 11 vertellen!" luidde het antwoord op een toon, die deed vermoe den, dat de spreker bly was haar ten minste ergens mee ter wille te kunnen zijn. „We brengen u naar het meer van den Kleinen Eland, tien, misschien twaalf mijlen ver." „Maar waarom breng je me daarheen?" vroeg Helen. „Non. Dat zeg ik u niet. U zult alles wel op den juisten tijd te weten komen," luidde liet op beslisten toon gegeven ant woord Helen keek naar het onaangename slu we gezicht en wist, dat het nutteloos zou zyn, verder in die richting te vragen, Ze wachtte ruim een minuut en begon iets anders te vragen, voor haar van nog meer belang. „Die man, die met mjj in de hut was, is. „Vervloekt!" riep de halfbloed plotse ling in woede ontstoken. „Die man is dood. Par Dieu, en als hij het niet was, zou ik hem levend roosteren." „Dood!" Toen die uitroep haar ontviel, keek het meisje den halfbloed aan met "ogen die glinsterden van angst. Toen kreeg ze weer hoop, bij de gedachte aan de schoten, die ze gehoord had. „Maar," riep ze tegen,, „hij vuurde op jullie, toen je vluchtte. „Het kan dus niet, dat „Non!" viel de halfbloed in de rede. „Die man, die bij u was, heeft maar eens geschoten en is toen gestorven. Die scho ten kwamen uit het bosch en ik weet niet, wie die gelost heeft. Het was vreemd. Ik wist niet of er één man was of meer, daarom rende ik met u weg." Hij wilde nog meer zeggen over dit onderwerp, maar Helen Yardeley had geen ooren voor die woorden- Haar hoop was geheel vervlogen, door den uitleg, dien de halfbloed aan de schoten gaf. Waaruit had ze juist met zekerheid op gemaakt, dat haar geliefde den aanval overleafd had, dat hij nog leefde en nu. Dood! Terwijl dat woord in haar ooren vverklonk, werd ze overmand door een gevoel van wanhoop, en haar gezicht ver bergend in haar handen, liet ze haar ver driet den vrijen loop. Snikken deden haar schouders schokken en brandende tra nen ontsprongen haar oogen. Haar ge liefde was dus toch gedood, had zijn leven gegeven voor het hare, evenals hij, toen ze elkaar nog niet kenden, zijn leven op het spel gezet had 0111 haar te redden. De ongevoelige halfbloed werd geroerd door haar diepe smart. In zijn hard bin nenste voelde hij iets als spijt en nadat hij haar een oogenblik gade had gesla gen, beproefde hij haar te troosten, en sprak met overredende stem: „U hoeft niet te schreien, als regen in het voorjaar, Wat is één man, waar de mannen zijn als bladeren van het bosch. Deze man is dood. Dat is waar, maar dat hindert niets, de dood van een man. En ik breng u naar een anderen man." „Wat?" Helen keek plotseling op, toen ze dit vroeg. De uitdrukking van ver driet in haar oogen maakte plaats voor een van woede. De halfbloed keek ver wonderd. „Ik breng u naar een anderen man, die u lief zal hebben, op de manier zooals blanke squaws dat willen. Hij „Wie is die man?" vroeg ze, hem plot seling in de rede vallend- Maar de halfbloed werd ineens voor zichtig. „Non!" zei hij. „Dat zeg ik niet, want dan is de verrassing veel aardiger." „Aardig!" riep Helen uit, terwijl weer woede de overhand kreeg in haar hart. „Aardig! IkZe bedwong zich. Toen viel haar plotseling iets in en stelde ze hem weer een vraag. „Die man, die je me belooft, betaalt die je ervoor, als je 111e aan hem brengt?" „Oui! Hij betaalt veel!" „Waarom?" „Dat weet ik niet. Hoe kan ik weten wat in zijn hart omgaat? Maar ik denk, dat hij brandt van liefde, dat... Helen sprong plotseling op. „Ik zal je iets zeggen," zei ze met een stem, die den harteloozen halfbloed deed huiveren. „Als je me naar dien man brengt, zal ik hem dooden, omdat die andere man gedood is." „Het kan me niet schelen, wat u met hem doet!" antwoordde, haar bewaker met een ruwen lach. „Trouw niet hem of vermoord hem, dat is mij onverschillig. Tk krijg liet geld en ik ben op den man niets gesteld." „Zeg me, wie het is zijn naam, en ik zal het dubbele betalen, van wat hij be looft." De halfbloed lachte sluw. „Waar is dat geld: De belooning, die den man heeft be looft, heb ik gezien. Die is echt. Het is een goed loon! Non, juffrouw, een belofte, wat heb ik daar aan! Een roode vos in de val is meer waard, dan een zilvervos in het woud. Die man is rijk en u wat hebt u?" Hij stak zijn pijp aan en wendde zich van haar af naar het vuur. Helen keek hem aan en zag. dat het nutteloos zou zijn te trachten hem 0111 te koopen; ze wendde zich dus af en begon rusteloos op èn neer te ioopen. Er lag een gespannen, harde uitdruk king van smart op haar gezicht, maar diep in haar grijze oogen brandde een licht, dat niet veel goeds voorspelde rooi den man, die de oorzaak was van haar verdriet. De tijd verliep en nog steeds ging ze op en lieer. De halfbloed knikkebolde hij het vuur en zijn twee makkers sliepen vast. Onder haar bontjas voelde ze het pistool, dat Stane haar gegeven had, toen de aanval op de hut begon. Ze keek naar de drie mannen en met de hand aan het pistool, bedacht ze, hoe gemakkelijk het zou zijn hen in den slaap te dooden. de honden te nemen en zoo haar vlucht mo gelijk te maken. Het waren moordenaars: ze verdienden te sterven en ze voelde, dal ze hen zonder berouw zou kunnen doo den. Maar haar blik gleed langs den don keren kring van hoornen en een oogen blik bleef ze in de duisternis turen, liet toen het pistool weer los en verwierp de gedachte die in haar opgekomen was. i (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1