BINNENLAND Oost-lndié. Schagen. Texel. 10 Smokkelarij van spiritus. Twee duikbooten om Afrika. Als ik baas was Het as. huwelijk van prins Sigvard van Zweden De geheimzinnige moord op een Parijsch raadsheer. Generaal Sandino gedood Ruzie in de Belgische Kamer. Werkverschaffing in den Wieringermeerpolder. De toestand in den West-Frieschen tuinbouw Tweede Kamer. Uitkomst bij fïcest-Griep-Broachitis-Asthma De Postvluchten van en naar Indië. Een Japansch marine^ vliegtuig verongelukt. HELDERSCHE COURANT VAN 7ATERDAG 24 FEBRUARI 1934. DE TE ENKHUIZEN GESTOLEN POSTZAK. Betreffende den te Enkhuizen gestolen postzak kan nog worden gemeld, dat het eenige vermiste aangeteekende stuk slechts een paar brieven, maar niet de minste geldswaarde bevatte. MEDE-ARBEIDERS BESTOLEN. De 44-jarige machinist C. de Wvan Noordhorn. in dienst van de dorschveree- niging Noordhorn en omstreken, die de vorige week terecht heeft gestaan van ver duistering van 1000.ten nadeele van 8 arbeiders van de dorschvereeniging door hun loon gedeeltelijk in te houden, is over eenkomstig den eisch door de Groning- sche rechtbank tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. DE VERDUISTERING TE EMPEL. Op last der rechtbank te 's-Hertogen- bosch is de gemeentesecretaris van Em- pel, J. J. A. W„ die op 20 Febr werd op gesloten in het huis van bewaring, ver dacht van verduistering, op vrije voeten gesteld. Belangrijke ontdekking te Zandvoort. Sedert geruimen tijd wordt de gebeele kust van ons land bewaakt, daar men het vermoeden heeft, dat Belgische spiritus werd ingevoerd. Tot nu toe gelukte het niet op liet een of ander beslag te leggen. Verleden week werden te Zandvoort aan de kust twee kleine motorschepen alsmede een kotter gesignaleerd. De ambtenaren waren zoodoende op hun hoede. Dinsdag j.1. werd boven aan den duinreep bij strandpaal 70, tusschen Zandvoort en Noordwijk, een achttal blik ken spiritus gevonden, inhoudende elk ongeveer 20 liter. Men bleef den geheelen Dinsdag en den Woensdag de plaats be spieden, doch de smokkelaars lieten zich niet zien. Gistermiddag zou men deze acht blikken vervoeren, maar eerst werden steekproeven in den duinreep gedaan, wat tot resultaat had, dat nog te voor schijn kwamen 44 blikken van 40 liter en 11 blikken van 20 liter, tezamen 1980 liter spiritus. Er waren drie met paarden bespannen wagens noodig om deze blikken naar het politiebureau te vervoeren. Dat de belastingambtenaren een goeden slag hebben geslagen moge ook hieruit blijken, dat voor dezen spiritus welke van een zeer hoog gehalte, n.1. 96.1 procent, was, f8000 belasting had moeten worden be taald. Men vermoedt, dat de blikken aan een eind touw over boord zijn gegooid, omdat tevens een zeer dik touw van een lengte van 50 meter werd gevonden. Buitenland. De Italiaansche duikbooten Sciesa en Toti, schepen van bijna 1400 ton water verplaatsing aan de oppervlakte en van 1875 ton onder water, met een snelheid van resp. 18J en 10 zeemijlen, hebben een reis gemaakt rond Afrika. Zij zijn 14 September van Spezia vertrokken, via Port Said, Aden, Massauwa, Mogaditsj, Kisimaio, Mombasa, Zanzibar, Dar-es- Saiani, Diego Suarez, Florenzo Marqués, Durban, Kaapstad, Watvischbaai, Lobilo, Santhomé, Dakar, Porto Praia, Las Pal- mas, Gibraltar, Barcelona en zijn Donder dag te Spezia teruggekeerd. Zij hebben deze reis van 15.000 zeemijlen volbracht zonder eenige hapering van de motoren, hoewel zq meermalen storm hebben ont moet en hebben vertoefd in streken waar het zoo warm was, dat het verblijf aan boord voor de bemanning vaak tot een beproeving werd. Beide schepen hebben 7 officieren en 59 onder-officieren en min deren aan boord. Commandant van den tocht was kapitein-luitenant ter zee Savio. De vroegere chef-ingenieur van de B.B.C., Capt. Eckersley, welke zyn mede werking by de eerste golflengte-verdee ling heeft verleend, is over den toestand, zooals het plan-Luzern dit op 15 Januari j.1. bracht, uitermate verontwaardigd. „Als ik baas was", schrift hij in Popular Wireless, „dan zou ik ongeveer dertig golflengten voor den omroep reserveeren, en wel tusschen 300 en 3000 M. Ik zou de afstanden tusschen de zenders ten minste 20 kp/sec. doen bedragen. Hierdoor zou den zy met iedere enprgie, die zy wen- Bchen, kunnen zenden. En op deze wijze kan ieder land zyn zender hebben, die over heel Europa te hooren zou zyn, zon der daarbij zijn buurman Je storen." Menig luisteraar zal. by het gesis en gebrom van een storenden zender in zyn geliefd avondprogramma, de verzuchting slaken: „Was hy maar de baas." (N.R.Ct.) Bereid alles op te geven voor zijn a.s. bruid. Prins Sigvard van Zweden, die in het begin van de volgende maand te Londen in het huwelijk zal treden met Erika Patzek, heeft naar Reuter uit Stockholm meldt, eerst getracht zyn huwelijk in Ber lijn te doen plaats hebben. Ily was er evenwel niet in geslaagd in net bezit te komen van alle documenten die een vreemdeling noodig heeft om in Duitschland te trouwen. Daarom besloot by naar Engeland te gaan, waar dcrge- Ulke verbintenissen gemakkeiyker geslo ten kunnen worden. Een vertegenwoordiger van de Zweed' sche koninklijke familie heeft prins Sig' vard nog te Berlyn opgezocht om hem te overreden niet met zyn familie te breketv doch de prins verklaarde, dat hy bereid was alles in de wereld op te geven voor zijn aanstaande bruid. Prins Sigvard is steeds zeer onafhan kelijk in zijn denkbeelden geweest. Hy heeft te Upsala gestudeerd en pro moveerde in 1929 tot doctor in de philo- soüe. Daarna volgde hy de Kunst-acade mie en toonde groeten aanleg! voor too- neelspeler. Zyn aanstaande echtgenoote heeft bij by de UFA leeren kennen en hij ïsdaar dikwyis in haar gezelschap gezien. Verwacht wordt, dat de prins in Zweden een eigen filmmaatschappij zal oprichten, na zyn oefening by de UFA. De toekomstige schoonvader van den prins, Anton Patzek, is een rijk koopman in Berlyn, die talrijke bezittingen heeft in het Noorden en Westen van Berlyn. Hy is van nederige afkomst en heeft zich zelf opgewerkt en zelfs mi, terwijl hy een rijk man is, schaamt hij zich niet zyn vrachtwagens zelf te besturen. Hy woont in een eenvoudig huis te Wilmersdorff in het Westen van Berlyn. Door zyn huwelyk zal prins Sigvard naar alle waarschijnlijkheid zijn titels en privileges en zijn erfrecht op den troon verliezen. Nasleep van het Stawisky schandaal? De omstandigheden van den moord op den Parijschen raadsheer Prince worden steeds geheimzinniger. Het verluidt nu, dat Prince niet op grond van twee intusschen als valsch er kende telegrammen de reis naar Dijon heeft ondernomen, maar na een telefo nisch onderhoud. Een onbekende vrou wenstem verklaarde te spreken uit naam van een dokter, die de moeder van den raadsheer behandelde. De stem vroeg hem, zoo snel mogelijk naar Dijon te komen, daar zijn moeder, die juist, geopereerd was, naar hem ver langde. Toen mevrouw Prince, die naast haar echtgenoot aan de telefoon stond, zeide, dat zij mede wilde gaan, zeide de onbekende, dat dit niet wensehelijk was, daar men de oude mevrouw niet moest opwinden- Daarop zag mevrouw Prince er van af, haar man te vergezellen. Niets wetend van het lot van haar man, begaf zij zich Woensdag naar Dijon, waar men haar op het station het vreeselijke nieuws moest mededeelen. Het schijnt vast te staan, dat de heer Prince Dinsdagmiddag inder daad te Dijon is aangekomen. Hij heeft in het station aan zijn vrouw getelegra feerd. Hij is daarna met een kennis in een auto weggereden. Sedertdien is zijn spoor verloren gegaan. Het resultaat van het gerechtelijk on derzoek naar het op de spoorbaan by Dijon gevonden lijk van den Parijschen raadsheer Prince luidt, dat de doodsoor zaak niet meer nauwkeurig vast te stel len is. De doode moet echter op de rails gesleept zyn, lang nadat de dood was in getreden. Reuter seint uit Parijs: De raadselachtige moord op rechter Prince geeft de Parijsche pers aanleiding een heftige critiek uit te oefenen op de huidige toestanden in Frankrijk. Zy eischt een energiek ingrijpen van de autoriteiten. Het politie-onderzoek heeft nog geen licht op de zaak geworpen: men vermoedt nog steeds met een politieken moord te maken te hebben, welke in verband staat met de zaak-Stavvisky. Prince was nauwkeurig op de hoogte met deze geschiedenis en moet een aantal personen hebben gekend, die meer of minder in het schandaal betrokken zijn geweest, zonder tot nu toe ter verant woording te zijn geroepen. Men verklaart verder, dat Prince bij zyn vertrek naar Dijon gewichtige stuk ken over de zaak Stawisky by zich had, welke thans zijn verdwenen. De familie acht het zeker, dat de moord uit politieke overwe gingen is gepleegd. Er is een belooning van 100,000 fres, uitgeloofd voor dengene, die aanwijzin gen omtrent den dader kan geven- De familie van den heer Prince is er vast van overtuigd, dat men niet een poli tieken moord te doen heeft. AMSTERDAMSCH KOOPMAN TE LONDEN VEROORDEELD. De rechtbank te Londen heeft gisteren den Nederlandschen koopman J. R. v. R„ die er van beschuldigd was, een onware declaratie bij de douane te hebben inge diend ten aanzien van ingevoerde goe deren, veroordeeld tot een boete van 270 p.st. De koopman werd tevens veroordeeld in de kosten, die 30 guinea's bedroegen. Het einde van een bewogen leven. Een officieel communiqué van de Nica- raguaansche regeering meldt, dat generaal Augusto Sandino. de bekende opstande lingenleider uit 1932/'33, gedood is. Ook de broer van Sandino, Socrates, en twee Aan zijn vrienden zijn Woensdagnacht e\en buiten Managua door nationale gar disten gedood. De generaals Umanzor en Estrada, die Sandino vroeger geholpen hebben, zouden eveneens zijn gedood. In Nicaragua is de censuur ingesteld. Staat van beleg in Nicaragua. Naar aanleiding van het dooden van generaal Sandino is in Nicaragua de staat van beleg afgekondigd. Op den avond van de begrafenis. De corr. van de „Nw. Rott. Crt. te Brussel telefoneerde Donderdagavond: In de Kamer, waar het adres van ant woord op de te verwachten Troonrede van Koning Leopold III werd besproken, zijn de communisten en socialisten bijna handgemeen geworden. Bij de opening van de vergadering had de Vlaamsche natio nalist Mr. Borginon, verklaard, dat de Vlamingen niets te danken hadden aan de regeering van Koning Albert. die de be lofte van gelijkheid en rechtsherstel, in 1918 gedaan, op het oogenblik van zijn tragischen dood nog altijd niet had opge lost. Later insinueerde de communist Jac- quemotte, dat de omstandigheden, waar onder Koning Albert den dood vond, zeer geheimzinnig zijn gebleven. Er zou nog een andere lezing dan de officieele van deze omstandigheden bestaan. Jacquemot- te verweet den socialisten hun al re eer biedige en onderdanige houding ten aan zien van de nagedachtenis van Koning Albert en van de monarchie. Hij schreeuwde te midden van het tu mult. dat zij hun republikeinsche beginse len hadden verloochend. Dit verwijt had tot gevolg, dat sommi ge socialisten op de communisten toelie pen. schreeuwend, dat het ploerten waren. Het personeel van de Kamer moest tus- schenbeide komen om de vijandig tegen over elkaar staande leden te scheiden. De vergadering werd gedurende eenige oogenblikken geschorst. Ten slotte is het adres zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Zes sociaal-democraten hebben geweigerd het adres goed te keuren. Door de autoriteiten worden communis tische relletjes gevreesd bij de blijde in trede van het erfprinselijke paar. Om 7 u. 's avonds was nog niet bekend, welke maatregelen in dit verband zullen worden getroffen. STRENGER OPTREDEN TEGEN ONTVOERDERS IN AMERIKA. In de Ver. Staten worden strenge maat regelen genomen tegen ontvoerders. Drie dezer lieden zijn tot gevangenisstraffen van tezamen 99 jaar veroordeeld. TREINBOTSING. Veertien reizigers licht gewond. De Woensdagavond om 23 uur 36 te Dortmund binnenkomende D-trein is te gen een locomotief gereden. Bij de bot sing zijn 14 passagiers licht gekwetst. DE HEER MUSSERT EN DE PROVINCIE. Ged. Staten van Utrecht stellen thans voor den heer Mussert eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Mei. CRISISROTERMERK. De crisis zuivel centrale maakt bekend, dat behoudens tusschentijdsche wijzigin gen voor de week van 25 Februari3 Maart de prijs van het Crisisbotermerk en de vervoervergunning voor buiten- landsche boter is vastgesteld op 1 per kg. Men meldt aan de Nw. Rott. Crt.: Een belangrijke bron van werkverrui ming en werkverschaffing levrden in het afgeloopen jaar de werkzaamheden in den Wieringermeerpolder aan ongeveer 800 arbeiders bij het verrichten van ge woon iandbouwwerk, dat vrij regelmatig gedaan werd. Voorts werd een ongeveer gelijk aantal in werkverschaffing te werk gesteld, afkomstig uit ruim 30 Noord- Hollandsche gemeenten. Thans is een nieuwe werkverschaffingsbron in den Wieringermeerpolder aangeboord, name lijk het draineeren van een groot com plex cultuurgrond, waaraan eenige hon derden arbeiders geruimen tijd werk zul len vinden. Ook voor de draineerbuizen- industrie is deze maatregel van beteeke- nis. Belangrijke orders voor de levering van draineerbuizen werden reeds ontvan gen. 11—3 Iets minder gedrukt. Geen producten meer „doorgedraaid" bij de veilingen. Men meldt uit Langendjjk: De toestand in den tuinbouw is de laatste weken minder gedrukt dan dit gedurende 3 a 4 jaar het geval was. De prijzen van de stapelproducten zyn minder laag dan in de overeenkomstige tijdperken van de twee voorgaande jaren De gunstiger toestand konit vooral tot uiting in het feit, dat den laatsten tijd geen producten meer doordraaien,zoodat al het aangevoerde (ongeveer 300 spoor wagens van 10.000 K.G. per week) kan worden verkocht. De vraag uit het buitenland wordt grooter, in het byzonder uit Duitschland. De financieele omzetten aan de groote groenteveilingen zijn belangrijk hooier dan in het begin van 1933, al zyn ze voor een gunstige exploitatie van het tuin- Douwbedryf nog te lang. PRIJSZETTING HARING. De door den minister van economische zaken ingestelde commissie voor de prys- zetting heeft voor het tijdvak 26 Februari —3 Maart de volgende prijzen vastge steld van in de stichting voor de Neder- iandsche Haringvisscherij gebrachte ha ring: volle haring f 9.20—9.50 en steur- haring 7.758.15 per kantje. MOEILIJKHEDEN VOOR HET M1DDENSTA NDSBEDRIJ F. Vergadering van middenstan ders in Holl. Noorderkwartier. Dezer dagen is onder leiding van den heer Ch. H. Th. Sehmalz te Schagen een vergadering gehouden van middenstan ders in Holland's Noorderkwartier: Voor deze bijeenkomst, waarin verscheidene organisaties zich deden vertegenwoordi gen, bestond groote belangstelling. Als inleider trad op de heer F. L. van der Leeuw, adj.-directeur van het Bureau van den Koninkl. Nederl. Middenstands bond, die sprak over het onderwerp „Re geering en middenstand". Onder de ver schillende actueele vraagstukken, welke werden behandeld, nam de bijzondere cre- dietverleening aan door de crisis getrof fen middenstandsbedriiven de voornaam ste plaats in, mede omdat in deze streek de behoefte daaraan zoo sterk gevoeld wordt. Aan het slot der vergadering werd met algemeene stemmen en onder luid applaus de volgende motie aangenomen: „De groote vergadering van midden standers in Holland's Noorderkwartier, op 20 Februari 1934 in het gebouw „Ceres" bijeen onder leiding van de Schager Handeldrijvende en Indus- trieele Middenstandsvereeniging, gehoord de inleiding en de discussies, spreekt haar diepe teleurstelling uit over het feit, dat nog steeds geen bij zondere erediet- en steunverleening aan den middenstand is tot stand gekomen, waardoor in het byzonder de midden stand ten plattelande ernstig lijdt, noodigt het bestuur uit, door tus- schenkomst van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond deze noodkreet van den middenstand ter kennis der regee ring te brengen en haar met aandrang te verzoeken de onmisbare wettelijke voorziening met den meesten spoed tot stand te brengen." Deze motie is inmiddels door het Bonds- bestuur ter kennis van de regeering ge bracht. De Tweede Kamer heeft Donderdag voortgezet de behandeling van de Indische begrooting. De heer J o e k e s (v.d.) zegt, dat er onder de tegenwoordige omstandigheden vóór alles behoefte bestaat aan georgani seerde samenwerking in de onderschei dene gebiedsdeelen. Spr. erkent, dat de begrooting slechts voorloopig een evenwicht heeft bereikt. Spr. juicht toe het streven der Regee ring naar conversie en betoogt dat, zoo mogelijk, aan den gouden standaard moet worden vastgehouden. Het salarispeil moet worden verlaagd en men kan zich niet bepalen tot tijdelijke kortingen. De heer Sneevliet (R.S.P.) heeft groote bezwaren tegen de tegenwoordige politiek. Een economische absulditeit is de we ring van Japansche producten, en dus van goedkoope artikelen, in een tijd, waarin de bevolking zoo arm is als nu. in een Kamercommissie voor Indische zaken ziet spr. geen heil. De belangstel ling in Nederland voor Indië zal er nog meer door verzwakken, want de open baarheid zal er door verminderen. De heer Van Poll (r.k.) geeft een be cijfering, waaruit moet volgen, dat bij een ontvangstenpeil van 300 millioen de uit gaven voor rente en aflossing 40 pet, van alle zuivere ontvangsten zullen uitmaken. De raming van de ontvangsten ovpr 1934 is, naar hij uiteenzet, volkomen fic tief. Er zit niets anders op dan te komen tot een verlaging van de lasten van rente en aflossing. De heer Kupers (s.d.) zegt, dat het optreden tegen Soekarno onnoodig is. Voorts worde beëindigd de reeds langdu rige interneering van Tjipto Mangoenkoe- somo. En een eind kome aan het hinder lijke ophouden van bepaalde Europeesche bladen, bestemd voor abonné's in Indië. De Indische couranten krijgen deze bla den ongehinderd met de vliegpost ge stuurd. Alle andere landen hebben een handels vertegenwoordiging in Indië. Alleen Ne derland niet. Waar blijft het particuliere initiatief? Op dit gebied is de Nederland- sche industrie hopeloos ten achter. Er vindt een geweldige verschuiving plaats in den export van den Nederlandschen naar den Japanschen. De Minister van Koloniën, de heer C o 1 ij n, beantwoordt uitvoerig de gemaakte opmerkingen. Ten aanzien van den economischen toe stand gaf de minister eenige cijfers over den geweldigen val van in- en uitvoer, het terugstroomen van emigranten uit de bui tengewesten en de Ioonen in de suiker industrie om aan te toonen, dat men te recht is gekomen op het peil van 1911. En daar Indië in hooge mate exportland is en de eigen productie slechts in geringe mate zelf kan opnemen, terwijl Neder land, met zyn slechts 8 millioen zielen, daartoe ook maar voor een klein deel in' staat is, zal de afzet in andere landen moeten worden gezocht. Wat er nu reeds bereikt is, zette hij uit een. Het is nog maar een begin, doch het is moedgevend en toont, hoezeer men sa menwerking betracht. Ten aanzien van het tweede punt, de financiën, verdedigde de minister aller eerst zyn vertrouwen in het bereiken, zij het dan nog niet in dit jaar, van een be- grooting van 300millioen (voor '34 zou hij al heel blij zyn als men 270 mill. aan in komsten bereikte). Wat het overnemen van Indische schuld door het moederland betrof, dat denkbeeld w erd door den Minister afgewezen met het Wacht niet tot de koorts oploopt, als Gij hoest, transpireert, U rillerig en als geslagen voelt: dit is net moment, om Abdijsiroop te gebruiken, omdat Abdijsiroop snel en grondig werkt. Vanaf den eersten lepel zult Gi| de tooie slijm kwijt roken, die bezwan gerd is met millioenen ziektekiemen. Gij ondervindt een buitengewone verlichting. Uw hoest verdwijnt. Gi| kunt dan de koorts meester worden en slapen zonder uitputtende hoest- aanvallen. Gebruik daarom altijd bij:_ AKKtR argument, dat het de autonomie van Indië aantasten zou. Maar de garanties van lee ningen en de conversies beteekenen voor Indië een steun van tientallen millioenen. Over den politieken toestand uitte de minister zich het kortst. Hii was het eens met die sprekers, die meenden, dat vooraf een preventief beleid moest worden ge voerd, maar juist omdat de G.G. dat deed, had dat beleid 's ministers instemming en was het ten onrechte aangevallen door den heer Westerman. Aan werkloozensteun, van Overheids wege, in een bevolking van 60 millioen viel niet te denken. Inderdaad is hii voornemens in April een korte reis van 3 of 4 weken naar Indië te ondernemen. DE BERECHTING VAN DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN. Aneta meldt uit Batavia: Het Hoog Militair Gerechtshof ver vroegde de uitspraak in de zaak van de muitersgroep van „De Zeven Provinciën bestaande uit den korporaal-machinist B. c.s. tot 26 Febr. Van de 77 muiters van „De Zeven Pro vinciën", die gisteravond hier uit Soera- ba ja arriveerden, zijn 74 in de landsgevan- genis te Glodok opgesloten, terwijl zich drie hunner op vrije voeten bevinden. Deze geheele groep staat 26 dezer voor het Hoog Militair Gerechtshof terecht. De „Rijstvogel" is 23 Febr. van Rome vertrokken en te Athene aangekomen. De „Oehoe" is 23 Febr. van Marseille vertrokken en op Schiphol aangekomen. De „Ijsvogel" is 23 Febr. van Bangkok vertrokken en te Calcutta aangekomen. De „Snip" is op heenreis 23 Febr. van Bankok vertrokken en te Singapore aan gekomen. Vijf dooden, één gekwetste. Kaar uit Sedoel (Korea) wordt gemeld, is een Japansch marinevliegtuig tenge volge van zwaren mist tegen een rots gevlogen. Van de uit zes marine-officie ren bestaande bemanning zijn er vijf ge dood een ernstig gekwetst. VLIEGTUIG IN HET KANAAL GEVALLEN. Woensdag is van Wight bericht ontvangen, dat door een Britsch stoom schip op ongeveer zeven mijlen ten van St. Catherina's Point een wrak van een vliegtuig was waargenomen. Het bestond uit een zilver-grijzen vleu- met een breeden rooden cirkel op een vleugel met de nierkteekens C. D. boven 57. Het ministerie voor luchtvaart kon Woensdagavond geen mededeelingen ver strekken omtrent het wrak. Geen enkele Britsche militaire vliegmachine wordt als vermist opgegeven. Op Croydon werd verklaard, dat alle burgervliegtuigen W oensdag present waren. De autoriteiten op Croydon konden niet- zeggen of het wrak van een Britsch toe stel was. heden WARME SAUCliZEHBROODJES bij ZEGER MOUTER MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien blijft zoo wekelijks op peil. De handel was niet beter dan de vorige week, maar gold dan nog 30 ets. De duurste koe bracht 1200.— op." Kalf koeien waren er nogal aange voerd de handel was nu direct niet vlug te noemen, doch de duurste bracht nog 210 gld. op De handel in geldekoeien was zeer matig. Vaarzen niet aangevoerd. De handel in graskalveren had beter kunnen zijn. In nuchtere was grooten aanvoer; handel gord, noteering 4-15 gld. Nog kan vermeld worden, dat er drie stuks verkocht werden voor f 1.25 per stuk, maar dat waren dan ook heele kleine, lichte beestjes. De handel in paarden was graag. Overhouders van de weide tot 16 gld. Jonge vette schapen lot 24 gld. en oude slachtschapen 14—20 gld. De handel in schapen was over 't algemeen goed te noemen. Vette varkens '/2 ct. minder; handel matig. Er was een groote aanvoer van biggen en schrammende handel was beter bij vorige markten en hooger in prijzen. Op de kippenmarkt was weinig te beleven. Op de stallenmaikt wordt het weer drukker. Haven van Nieuwediep. 21 Febr. 19,34. Aankekomen van Harlinsen en vertrokken naar Gooll het Nederl. motorschip „Prima"! naar8 LondTn p" Harlin*c" vertrokken naar Londen hn«. stoomschip „Leepwar- 22 Febr. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harl,ngen het Hngclsehe stoomschip I.gÏc- PROPAGANDA-AVOND R .K MIDDEN STA N DS- V ER EEN. Donderdagavond werd in 't St. Jans huis te Den Burg een propagandaavond gehouden van de R.K. Middenstands vereeniging te Texel, waarin als spieker optrad de heer Jan Mol, ambtenaar van den R.K. Middenstand in liet Bisdom Haarlem, die een populaire uiteenzetting gaf over de Omzetbelasting. Op byzonder duidelijke wijze zette spr. dit onderwerp uiteen, zoodat de aanwezigen verschil lende goede wenken ontvingen. De op komst was niet zeer groot, hoewel de leden der jeugdige vereeniging allen pre sent waren. Burgerlijke Stand van Texel van 20 tot en met 23 Februari. GEBOREN: Leendert, z. v. G. J Bruin en A. J. van Liere; Cornelis, z. v. S. Nota en A. A. Tuinsma; Willem Marie Johan- nes, z. v. S. Rijk en M. J- von Piekartz. ONDERTROUWD: C. Koorn en K. Zegel. ALGEMEENE VERGADERING PLUIMVEE-VEREENIGING. Een flink bezoek viel Donderdagavond de Jaarvergadering van de Pluimveever. in café „Den Burg" ten deel. Uit het jaarverslag ontleenen wij, dat het niet alleen voor de Pluimveehouders doch ook voor de Vereen, een moeilijk jaar is geweest,de eierenprijzen gaan nog steeds in dalende lijn, waardoor de pro visie op de geveilde eieren minder wordt en de inkomsten voor de vereen, ver minderen. Trots de lagere prijzen be hoefden nog geen maatregelen te worden genomen om de inkomsten ie ver'ioogen. De pluimveestapel in onze gemeente is merkbaar ingekrompen; 111 1932 werden geveild 4.707.258 eieren, thans 3.858.279. De eieren brachten op f 108.723.10, vorig jaar kon f 34 933 meer worden uitbetaald. De pluimvee-aanvoer was belangrijk: verhandeld werden 237 kisten pluim vee is slechts 24 minder dan vorig jaar. De Verlies-en Winstrekening sloot mei een Winstsaldo van f 827.63. De balans sloot met de eindcijfers f 8826.67aan dt winst werd de volgende bestemming ge geven. Afschrijving auto f 500. (deze komt thans op de balans voor f 574. afschrijving kisten f 327.75. Het veilingspercentage en de contri butie werden onveranderd vastgesteld, aUeen werd op voorstel van dmi heer J. Kager besloten 0111 geen 11 ,'2 0 korting meer te geven voor personen die zHfde eieren aanbrengen, waardoor liet percen tage recht af 4 ü/0 wordt. lot bestuurslid werd met vrijwel alge meene stemmen de heer J. Bakker Cz. herkozen. Totleden van de. Commissie van Toezicht (aftr. H. J. Rey en N. Rijk niet herkiesbaar) werden gekozen de iieeren Jb. Roeper en J. Bakker Adrz. Hierna hield de heer Frederiks, Dieren arts, alhier een zeer interessante lezing over de Pullorumbestrijding. MUZIEK LANGS DE STRATEN. j ^ex' Fanfarecorps maakte Vrijdag avond een muzikale rondgang door de straten van Den Burg. Het gezelschap werd door fakkeldragers begeleid, eu ge volgd door een groote menigte. Er was eec gezellige drukte op straat. PREDIKBEURTEN. Zondag 25 Febr. 1934. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. !0 u. Ds Visser. Maundcollecte. Oosterend n.m. 3 u., Ds. v. P. tegem. Waal, geen dienst. Den Hoorn, v.m. 10u„ Ds. v. Petegem De Cocksdorp, v.m. 10 u., Ds. Plug MaandcoUecte. Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Scliolte Koog. vm 10 11., Ds. van 't Hooft Doopsgez. Gem. Den Hoorn, v.m. 10 11., Ds. Smidts Burg» Waal - Oosterend Geref. Gemeente Den Burg, geb. Fanfare, 'sav. 7.30u., Ds. v.d. Leer. Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Ds. v.d. Leer. Gerei. Kerk (H. V.). Oosterend, v.m. 10 en 3 11. Ds. Ter Scheggel.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10