(l)2ihthcvidt^ Op en om het Binnenhof. Radio ^programma ZWANENBERG'* Van links en rechts. GEMENGD NIEUWS "VeïïnTn' rédSetï van De VrMeir- kerXH.!is een vervolging wegens Gods- lastering gelast. GROENTEN IN BLIK Pontificale Uitvaartdienst in Den Haag. Avondvisioen. Onder een vallenden boom gedood. r mtsw door een zandauto overreden en gedood. kind in i)e wieg verbrand. de ziektegevallen aan boord van de „willemsplein 4.15 Gramofoonpl. 62-jarige amsterdammer verstijfd door rheumatisuhh pijnen. Bevordering van het huwelijk in Italië. Speciaal gecoruerveerd voor 't behoud van den verschen smaak. Veertien soorten. Precies om half drie rijden de laatste auto's voorbij en kan het laatste défilé beginnen. Vier onderofficieren-oudstry- ders staan als marmeren standbeelden aan de vier hoeken van de baar op het affuit. Ite menigte is hier niet alleen in hoo rnen en lantaarnpalen geklommen, maar zelfs in een in aanbouw ziinden toren, waar men niet ongevaarlijk staat. i.if minuten later begint het défilé. Het défilé heeft precies 40 minuten ge duurd. Dan nemen de onderofficieren de kist van het affuit en dragen haar de kerk binnen, terwijl er 21 kanonschoten worden gelost en de Brabanconne wordt gespeeld. De kist verdwijnt In de kerk tusschen een haag van priesters en koor knapen. Het Belgische Volk heeft af scheid van zijn Koning genomen. Op het plein barstten vele vrouwen in snikken uit en ook op de officieele tri bune ziet men oude snorrebaarden, die moeilijk hun ontroering kunnen bedwin gen. Donderdagochtend heeft in de kerk van de H.H. Antonius en Lodewijk aan de Princessegracht de Pontificale uitvaart dienst plaats gehad ter gelegenheid van de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Koning Albert I van Bel gië. De kerk was op een sobere, doch te vens indrukwekkende wijze met rouw ver sierd. Tegen elf uur begon de kerk zich ge stadig te vullen met een groote schare autoriteiten en belangstellenden. Eenige minuten na elf uur arriveerde de pauselijke internuntius aan de kerk. Z. Exc. werd door den pastoor en de gees telijkheid der kerk aan den hoofdingang ontvangen en naar het altaar geleid. Hij was gekleed in de aartsbisschoppelijke paramentiek.. De pontificale Miss van Requiem ving hierop aan, waaronder het Zangkoor on der leiding van den directeur-organist Frans Haring, de Missa la requiem van L. Perosi ten gehoore gebracht. Ook buiten het kerkgebouw was de belangstelling groot. De vertegenwoordi gers der Koninklijke Familie kwam in gala-hofrjjtuigeu aan. In 't Verloren Hoekske van Het Laat ste Nieuws, het Brusselsche blad, schrijft Nele Klauwaerdinne: De avond komt zoo zacht, zoo stil, zoo ernstig aan, en daalt zoo donker op de boomen. De menschen gaan zoo zacht, zoo stil, zoo ernstig hier en daar en staan al zoo tienduizend hier, tienduizend daar al langs den weg, de wegen. Het maanlicht blinkt zoo zacht, zoo stil, zoo ernstig door sluiers heen van wolken, op boom en menseh en weg, om iets dat komen moet, waar lantaarns in sluiers staan. Om iets dat komen moet. Het komt. Eerst klinkt een klok, twee klokken klinken, van hoog, van laag, honderd klokken klinken. Een weerlicht brandt van op den heuvel, een kanonschot klopt achter den heuvel. Licht dat nog brandde, dooft; tiendui zend menschen hier, tienduizend men schen daar, smelten ineen tot zwarte oevers. Er boven op liggen twintigduizend bleeke gezichten stil. Uit de stilte ginder komt het aan, fataal, en dreigend, uit de legende, een groot ongeluk treedt aan. Ge hoort hoeven klepperen. Dat is de muziek. De keien zijn de trom, de ijzers slaan nu kort en hard. Iets rossigs gloeit, over een wiegend gevaarte dat nadert. Helmen blinken en zwaarden, in den schijn van rose fakkels, die rood worden. Paardenkoppen blinken in dien schijn. Gezichten van ruiters zijn van blinkend graniet, zoo stoer, zoo stijf, zoo sterk. Schaduwen wiegen over de bleeke tien duizend gezichten van de menschen hier van de tienduizend gezichten daar. Geen menseh, die roert, die spreekt of ademt. In de stilte, die dreigende, die legen darische, die fatale stilte, die stilte van ongeluk en ramp, van aan de grens waar het eeuwige begint, van over de grens waar iets verdwijnt dat nooit meer keert; t/ekt de kist voorbij, waarin een groot man ligt, een menseh. Duizend vaandels, over zichzelf ge- plooid, buigen naar de kist toe en volgen Stee, als duizend opgestoken armen van weedom. ^*'pder ls,.de hemel rose. Boomen en Kerktoren lijnen er geweldig tegen af. Naar den kant waar de hemel rose is U|ékt dien avond, dat volk, die stilte en die doode. I)e..avond liet zoo zacht, zoo stil, zoo H Ienn^er,K OIl l,)00m en *eg en volk, In dit klein hoekske van de wereld Iets grootsch trok voorbij 75ct HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 24 FEBRUARI 1934. Weekkroniek In memoriam Koning Albert. - De begrooting van Defensie in den Senaat. - Zal de S.D.A.P. terug komen op haaront wapeningseisch - Mevr. Pothuis stooft haar collega's een kool. - Justitie en Buitenlandsche Zaken goedgekeurd. - Een ,,Kema"'drama in ons Lagerhuis. - Is minister Marchanteen Hitier - 't Zal wel losloopen I De Indische zaken aan de orde. Den Haag, 23 Februari '34. Van hetgeen in de afgeloopen week- periode op het Binnenhof is verhandeld geworden, trekt wellicht de afdoening van de Defensie-begrooting in de Eerste Ka mer de meeste aandacht. Het Lagerhuis dat op Vrijdag 16 dezer niet vergader de zette in 't begin dezer week zijn werk voort met de behandeling van een interpellatie-Schouten (a.r.) over een kwestie, welke goeddeels valt buiten de waarneming van liet groote publiek, n.1. die van de N.V. „Kema" (N.V. tot keuring van electro-technische apparaten). Ik kom later op deze zaak nog wel even terug. Haast mij thans om eerst even te releveeren, dat zoowel in de Tweede Ka mer als in de Eerste Kamer de tragische dood van den Belgischen monarch op plechtige wijze werd herdacht door de resp. voorzitters en in aansluiting daarop door den minister-president. Verleden week kwam in den Senaat minister Deckers' budget aan de orde. waarbij de bewindsman geen zware taak had bii de verdediging van zijn begroo ting. Z.Exc. kreeg in hoofdzaak „te doen" met de roode Senatrice, mevr. Pothuis- Smit, die nog even fel voorstandster ge bleken was van nationale ontwapening als vroeger en met dezelfde argumenten ge lijk weleer trachtte zü haar denkbeelden aanneembaar te maken. Inderdaad had zij er zich over ver baasd, dat de minister blijkens elders gedane uitlatingen in de meening heeft verkeerd, dat de socialisten nog wel eens terug zullen komen op hun ontwapenings- eisch. Dat zal heusch niet gebeuren, deed mevr. Pothuis begrijpen. Maar de minister dacht er heel anders over. „Wellicht komt de dag" aldus dr. Deckers „waarop de Sociaal-Democra ten dankbaar zijn, dat er deugdelijke weermacht bestaat om onze gezond-demo- cratische instellingen, onze volksschatten te verdedigen tegen krachten, welke ons ter slavernij willen voeren!" Mevr. Pothuis had de mogelijkheid op een gewelddadigen inval in ons land af gewezen. Waar steunt die meening op? vroeg terecht de minister. Zeker, als ieder in de wereld dacht als de Nederlanders maar zoo is het helaas niet. Dr. Deckers achtte voorts mevr. Pothuis' denkbeelden omtrent een „Veiligheidswacht", die eigenlijk niet zou mogen schieten, irreëol. Een grenswacht, welke niet voor haar haar taak berekend is, trekt het oorlogs gevaar juist aan! riep Z.Exc. uit. Ook de meening van de Senatrice, dat een ontwapend land geen vrees voor luchtaanvallen behoeft te koesteren, be streed de ministermet kracht, want spoorwegen en havens blijven altijd mik punten voor de belligerenten. Mede ont kende Z.Exc., dat er geen absoluut deug delijke gasmaskers bestaan of dat deze spoedig verouderen. Het zijn geen „aan de mode onderworpen dameshoeden!" verzekerde de minister. Z.Exc. had groote waardeering voor wat sommige gemeen ten (o.a. Dordt) reeds voor beveiliging tegen luchtaanvallen ondernemen. De heeren Heerkens Thijssen (r.k.) en De Savornin Lohman (c.h.) hadden den bewindsman allen steun geboden. Vooral laastgenoemde drong aan op verzet tegen verzwakking van onze weermacht. En: hü wees speciaal op de veranderde volksmen taliteit en hij raadde den minister daar gebruik van te maken. Er is nu „vrees voor het anti-Marxistische land", een „primitieve vrees voor huis en haard". Veel jongelieden zouden gaarne een per soonlijk offer aan het Vaderland willen brengen!, aldus de afgevaardigde. En tot de S.D.A.P. zei hü: „Men wil het land niet met de wapenen verdedigen, doch als het gaat om de eigen partij, dan mag ineens wél worden gevochten, zie Weenen!" Prof. Lohman wees er op, dat mannen als Duys, Henri Polak, v. d. Woestijne, wel degelijk heseffen, dat ons land krachtig verdedigd dient te worden. De heer Lohman had zich voorts o. a. tegen bestendiging van het Vooroefe- nings-instituut verklaard en bezorgd ge- informeerd naar de plannen a.g. het rap port de commissie-Idenburg. Minister Deckers zeide nog niet over het (inmiddels reeds gepubliceerde) rap port te kunnen spreken. Van afschaffing van het Vooroefeningsinstituut bleek Z. Exc. geen voorstander, hetgeen naar men nu weet in strijd is met de advie zen van de commissie-Idenburg. Maar wél verklaarde de minister, dat, als werkelijk finaixieele eischen dringen in deze, af schaffing niet onmogelijk mag worden ge noemd. Wat zal dus geschieden? Tenslotte verzekerde de minister gaarne lan den „gunstigen wind" te zullen profi- en hü herhaalde wat de heeren l hyssen en Lohman ook reeds hadden gezegd, namelijk, dat de Nederlandsche «eei macht te land en ter zee er gerust nog vezen mag. De uitgaven moeten aldus nog Z. Exc. tot het uiterste be perkt bluven, hoewel de minister nooit zou meewerken tot verslapping van onze v eermacht, waardoor ze haar taak niet oenoorlijk zou kunnen waarnemen. Na het eindigen der deliberatiën deed zich een soort „incident" voor! Mevr. rothuis verzocht den voorzitter, de stem- mln» j Zitting. Waarom? Er bestond hnmer» I begrooting uit te stellen tot nmeis geen twyfel omtrent den uitslag daarvan, omdat zelfs hoegenaamd geen twijfel bestond omtrent de vraag, wat de .-d Kamerfractie in deze zou doen want prof. an Embden had reeds in een kort speechje verklaard, dat alleen h tegen de begrooting zou stemmen om moreele bezwaren, doch dat zün fractiegenooten h^rni"e -Waren' dat deze -voorloopige begrooting' ui afwachting der komende bezuinigingen'diende gesteund te worden. Dat de overige partijen de Regeering zou den steunen was buiten kijf. En zooals men weet, is het in den Se naat gewoonte geworden om in dergelüke gevallen zonder stemming te beslissen, zonder aanteekening van de tegenstem der oppositie. Ook ditmaal liad men daar op gerekend en in liet later gedeelte van den middag waren dan ook verscheidene leden huis-toe gegaan. Maar: men had buiten Mevr. Pothuis gerekend! De president zag zich wel ge noodzaakt haar voorstel in stemming te brengen, hoewel duidelyk was, dat het „quorum" ontbrak. Het vereischte aantal leden kon dan ook niet worden gehaald en het opmerkelijkste van de geschiedenis was, dat eveneens ettelijke partfigenooten van Mevr. Pothuis tot de „spijbelaars" be hoorden! Hoe het ook zii: de Senatrcie heeft haar collega's een nare kool gestoofd! En ook dr. Deckers was daar de dupe van, want nu moest hü een aantal dagen wachten alvorens zijn budget kon worden aan vaard werden nog in korten tijd afgedaan de be- Voordat „Defensie" aan de orde kwam grootingen van Buitenlandsche Zaken en van Justitie. Het behandelde heeft niet veel opmerkelijks opgeleverd; wel mag even worden vermeld, dat Exc. De Graeff verzekerde, dat wij tegenover België in zake de bekende kwestie nog geheel vrii staan. Zooals ik reeds releveerde, hield de Tweede Kamer zich in 't begin dezer week gedurende een gansche zitting bezig met de interpellatie-Schouten. De Kema is een N.V., ten doel hebbend het weren van ondeugdelijke toestellen, apparaten op elsctrotechniseh gebied, waardoor de veiligheid van het publiek allereerst en daarna een goede electrici- teitsvoorzieningworden gediend. Aandeel houders van de Kema zün provinciën, ge meenten en enkele particulieren, die elec- triciteitsbedrüven exploiteeren. Op zeker moment kreeg men behoefte aan Regee- ringssteun en dies wendde het bestuur der Kamer zich tot de Overheid met het ver zoek, den Staat als aandeelhouder te doen toetreden, waarmee dan natuurlijk een jaarlü'ksehe som gelds gemoeid zou zün.. De Regeering had er wel ooren naar, doch stelde voorwaarden: Ten eerste: Het Ihans te Arnhem geves tigde instituut moest naar Delft worden overgebracht, omdat de concentratie bii de Techn. Hoogeschool goedkooper en doel- matiger kon worden geacht; en ten tweede wenschte de Regeering, terwille van den noodigen invloed op de organisatie en het beheer, de helft der zetels in het college van de commissarissen te bezetten. De „Kema" wees ze af, en nu deed de Regeering weten, dat ze wel dwangmaat regelen zou weten te vinden om de zaak interpellant, noemde dit optreden een door te zetten. Hierover vooral sprak de Hitier of Mussert, maar niet onze Over heid waardig. De ministers Marchant en Kalff verte genwoordigden de Regeering. Eerstge noemde verdedigde aanstonds het stand punt der Overheid, betoogend, dat de ver tegenwoordigers der N.V. uitdrukkelijk hebben gevraagd, wat de Regeering van plan is te doen als de overeenkomst niet doorging. Dat heeft de Regeering toen ge daan en nu riep de minister in groote verontwaardiging en heftig gesticuleerend uit nu de Regeering op dat verzoek is ingegaan, praat men van dreigement. Z. Exc. vervolgde: Ook in 't belang van het onderwijs is centralisatie van deze zaak te Delft gewenscht. De moeilijkheden vloeien hieruit voort, dat de Kema zich beschouwt als een doodgewone N.V. Doch men vergete niet, dat het hier een alge meen belang geldt: een keuringsdienst als de Kema behoort geen N.V., doch een pu bliekrechtelijk lichaam te zijn. De minis ter wees er voorts op, dat prof. Ornstein te Utrecht bezig is, zijn leerstoel om te vormen in een kweekplaats voor physi- sche ingenieurs. De bedoeling der Regee ring is, alles te concentreeren aan de Techn. Hoogeschool. Niettemin is de Re geering verklaarde minister Marchant -- verder tot onderhandelen bereid, mits niet op de oude, langzame manier en on der de noodige reserve. Minister Marchant verduidelijkte nog nader, dat de geheele desbetreffende in dustrie afhankelijk is van de Kema, en dat bepaalt de eigenaardige verhoudingen der zaak. Z. Exc. herhaalde, dat hü volgaarne tot onderhandelen bereid is, ook tav de overplaatsing naar Delft, die misschien te duur zal blijken te zijn. Maar de bewinds man drong aan op spoed bii het verder afdoen der materie. Exc. Kalff kwam het betoog van zijn ambtgenoot nog even ondersteunen verze kerend, dat aan den huidigen toestand een einde moet komen, hoewel de Kema groote waardeering verdient. De industrie moet zich vrij kunnen voelen. Het hierop volgend debat deed weinig duidelijk uitkomen hoe de Kamer over de zaak dacht. De heer Schouten sprak ten slotte nog een enkel woord, zeggend dat de minister op de hoofdzaak, de al of niet rechtvaardigheid van het „dreigement" niet was ingegaan en daaruit concludeerde hu, dat de bewindsman ongelijk erkende. Doch de minister ging op deze conclusie niet meer in. Was 't, omdat hü zich daar „boven verheven" gevoelde, of Een motie kwam er niet. De interpel latie ging „als een nachtkaars" uit. Men zal nu wel weer aan het onderhandelen gaan en misschien: met succes! lipt wij(ide de Kamer zich aan Ik- kI :,Lfi°r"i,el\Indis('he begrooting Binnenland Donderdagmiddag heeft nabij bet Wa pen van Heeckeren te Hummelo een ongeval plaats gehad, dat den 26-jarigen ongehuwden voerman D. Hoksbergen uit Wehl, het leven heeft gekost. Hoksbergen was met een tweeden voer man aan het opladen van gevelde boo men. Bij het laden was een der boomen op de tramrails terechtgekomen, kort voor het oogenblik, dat een goederentrein uit de richting Zutphen arriveerde. Toen hij den trein hoorde naderen, liep de kame raad van Hoksbergen deze ter waarscru- wing tegemoet. Ondanks krachtig remmen slaagde ae machinist er echter niet in de tram tijdig tot stilstand te brengen, zoodat de ma chine tegen den boom opreed. Ongelnk- kigerwyze stond Hoksbergen juist aan het andere einde van den boom, die aan het rollen ging, met het droevige gevolg, dat Hoksbergen er onder raakte en vele meters werd meegesleurd. Zy'n lichaam werd daarbij totaal verminkt. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Woensdagavond is de 20-jarige H. En gels op den Horsterweg te Blerik door een auto overreden. In zorgwekkenden 'toestand is de jongen naar zyn woning vervoerd. De autobestuurder trok zich van de aanrijding niets aan en reed rood. OPRUIING EN GODSLASTERING. De minister van justitie heeft naar de Fakkel mededeelt, een vervolging wegens opruiing gelast van G. van O., propagan- j dis, der O.S I' te P° artikel „Godmens' en En wel Vrydenker van 25 Maart Toen het 2^-,jarige jongetje is overleden. Door een noodlottig toeval is bet wiegje, waarin het drie maanden oude kindje van den heer H. te Oisterwiik was gelegen. i brand geraakt. Het kindje, dat ernstige brandwonden had Kekregen, iDondei- dagavond in het ziekenhuis De eerste stuurman te Dakar overleden. Naar de N.R.Ct. verneemt, is de eerste stuurman van liet stoomschip „WiUems- plein", de heer G. Klap uit IJmuiden, die behoorde tot de leden van de equipage, welke ziek te Dakar waren achtergeble ven, aldaar overleden. ZONDAG 25 FEBRUARI. Hilversum, 1875 M. 9.00 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.00 VPRO. 8.00 AVRO. 9.00 Voetbalnieuws. 9.03 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9,30 Orgelspel J. Jong. 10.00 Voordracht M. Beversluis. 10.15 Gramofoonpl. ro.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, tr-.oo Toespraak G. J. Zwertbroek. 11.30 Vervolg concert. t2 00 Dajos Bela en zijn orkest en Gramofoonpl а.oo Qoekenhalfuur Dr. P. H. Ritter Jt. 2.30 „Das Lied von der Glocke", oratorium van Romberg. M.m.v. Baarnsch Mannen- en Meisjeskoor en het Omroeporkest o.l.v. J. Hamel. 3.20 Gramofoonpl. 3.40 Kovacs Lajos en zijn orkest. .30 Gramofoonmuziek. Vaz Dias. 5 00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel C. Steyn. 5.40 Voetbalpraatje. б.00 Boekbespreking Mr. H. J. Wytema. 6 45 Kerkdienst u. d. Luthersche kerk te R'dam o.l.v. Ds. L. S. P. v. d. Chys. 8.00 Vaz Dias. 8 '5 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte m.m.v. A. Trianti (sopraan). 9 15 Radio-Jóurnaal of Gramofoonpl. 9 30 Uit het Gebouw v. K. en W. te Den Haag: Harry Roy en zijn Band. to 15 Gramofoonpl. 11.0012.00 Uit Rest. „Hoeck" Den Haag: Bela Kiss en zijn orkest. 12.15 KRO. 5 00 Ik kom daarop nader terug. Parlementariër. Huizen, 301 M. 8.30 KRO. 9-30 NCRV. NCRV. 7.45—u.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 950 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Utrecht o.l.v. Ds. P. Veen. Hierna gewijde muziek. 12.15 Orkestconcert en lezing. .45 Gramofoonpl. 2 00 Cursus. 2.30 Orkestconcert en Gramofoonpl. 4.30 Zieken,halfuur. 00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Ambt- V ollenhove o.l.v. Ds. A. H. Oussoren. 630 Gewijde muziek. 6.45 Zondag-Evangelisatie o.l.v. Dr. P. Stegenga m.m.v. het wijkkoor „Frisch Leven". 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.l'5 Orkestconcert. 8.45 Zang. 9.00 Vaz Dias. 905 Hoorspel. 0.40 Orkestconcert en zang. 10.15 Vaz Dias. 10.20 Orkestconcert. 0.40 Epiloog. S. Snijder S MAANDAG 26 FEBRUARI. Hilversum, 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonpl. 1000 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 11.00 Orgelsconcert Fr. Hasselaar m.mv. T de Stuers (alt). 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo foonpl. 2.00 Kamermuziek door leden van het Om roeporkest (strijkkwartet). 2.30 Voordracht E. Kellenaars. 3-00 Gramofoonpl. 3.30 Vioolrecital W. Kater. Aan den vleugel- E. Veen. 4.00 Zenderverwisseling. 430 Max Tak: Maurice Ravel (met gr.pl.). 5 30 Dajos Bela en zijn orkest m.m.v. Pat Miller and the Rhythm Boys". 7.00 Vioolrecital M. v. d. Berg. Aan den vleu- gel: E. Veen. 0 7 30 G. de Josselin de Jongh: Circusdirecteu ren en hun loopbaan. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. Gerharz m.m.v. G. Wynschenk-Hogenbirk (sopraan). 9.io Kon. Vereen. „Zuthpen'sMannenkoor" o.l.v. Joh. G. de Jong. 9.30 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz m.m.v. G. Hengeveld (piano). 10.10 Gramofoonpl. 10.15 „Abraham Lincoln", hoorspel van P. H. v. Meerkerken. Regie: K. Kleyn. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Dajos Bela en zijn orkest. Huizen, 302 M. NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Gramofoonpl. to.30 Morgendienst o.l.v. Ds. I. J. S. Cfousaz. 11.00 Chr. lectuur. Tl.30 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonpl. 2.45 Wenken voor de keuken. з.15 Ivniples. 4.00 Bijbellezing door Ds. D. v. Dijk m.m.v. zang en orgel. 5.00 Pianorecital M. Flipse. b.00 Gramofoonpl. 6.30 Vragenuurtje. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Vragenuurtje. 8.00 Gramofoonpl. 8 10 N. v. Poeteren: De bestrijding der iepen ziekte. 8.30 Koorconcert o.l.v. G. ter Braake. 9.00 J. v. Noortwijk: De repbliek Lebreia. 9.30 Vervolg concert. 10.30-11.20 Gramofoonpl. In de pauze om 9.50 Vaz Dias. DINSDAG 27 FEBRUARI. Huizen, 301- M. AVRO-uitzending. 5.30—6.00 VPRO. S.oo Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. I0.I5 Gramofoonpl. 10.30 Concert. J. Wolf (zang), (viool) en E. Veen (piano). и.00 Kookpraatje mevr. R. Lotgering-Hille- brand. VI.30 Vervolg concert. 12.00 Gramofoonpl. 12.15 Ensemble Otto Hendriks en C.ramo-' foonpl. 2.00 Voordracht R. Geraerds. 2 30 Pianorecital Annie de Ridder.. 3 00 Knipcursus. 4-iS Gramofoonpl. 4-30 Radio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. -■30 Jeugdhalfuur van den VPRO o 1 v B. J. Aris. G.00 Omroeporkest o.l.v. N Treep In 7 aa"ze °m l-°° E- v. Disel: De iepziekte. '30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gevar. programma m.m.v. Dajos Bela en Four 6 °Stra (liedjes) en The Cello 9-30 Concertgebouworkest o.l.v. Mario Parenti m.m.v. A. Oltrabella (sopraan) en P M rassou (tenor). Ml 10.30 Dajos Bela en zijn orkest u.00 Vaz Dias. 11,1012.00 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. KRO-uitzending. Gramofoonpl. t-30 Godsd. halfuurtje. '2.15 Sextetconcert 2.00 Vrouwenuur. з.00 Cursus. 4-oo Gramofoonpl. 4-15 Voordracht. <1-30 Zangvoordracht 5.30 Causerie. 5-45 Schlagermuzek. (>■4° Esperanto. MS Gramofoonpl. 7-45 Causerie. 8 00 Lijdensmeditatie. 9-30 Vaz Dias. 10-3S Vaz Dias. 1040 Orkestconcert. i'S—12.00 Gramofoonpl. Ds. de e,ï gramofoonpl. en gramofoonpl. Wintervacantic in Italië, n 20 Februari. „Hat der nerf schon bestel lt?" Wü zün m Halie. Oortina, „het St. Moritz der Dolomi#- dit epithon slaat misschien I o /Ion nfcnltnnii ten °r j ta. op de pryzen en is dan, ofschoon verdiend allesbehalve een compliment! Cortina' bet paradijs der Dolomieten, is één reus! •ïchtige Duitsclie kolonie, en een vreem deling wordt dus voor de zekerheid iQ bet Duitscli aangesproken. Het is zelden mis Geen kans om hier onze paar woor den Italiaansch kwijt te raken! Signorina, un eaffé espresso, prego, Hitte schön, sofort. Verdiende loon! Antwoorden wij, iqj ons, ook niet iederen Duitscher, die zich de 'moeite geeft, ons in hot Hollandsch' aan te spreken, in het Duitseh? Nu voelen wü zelf de beleediging. die daarin zit! En wü denken aan een Duitschen bloed- verwant, die, in Bazel aangekomen en door een kellner toegesproken met de woorden: ,Un café?" antwoordde; ,,Voui." Waarop de kellner: Bitte schön. Zou ons „„caffé espresso" geklonken Lebben als zijn „oui"? Duitseh links, Duitseh rechts, Duitseh' vóór ons, Duitseh achter ons. Er is een klein gezelschapje Engelschen in ons hotel, dat de vacantie in „Iddely" door brengt. Hun conversatie wordt wegge spoeld door den orkaan van Duitseh# sisklanken- Er zijn eenige Italiaansche families, die hun soep dempen met ge raspte kaas en ondertusschen op den nationalen ruzietoon hun grappen uit- wisselen, maar zij moeten het afleggen' tegen de Duitsche legioenen. Wat drijft al deze Duitschers naafl Italië? Het zijn waarlijk geen vijanden van het régime! Onze reisgenoot, een links-ge oriënteerde Berlijner, die in den trein aan' zy'n vrouw vertrouwelijke mededeelingen deed over*„Heymann", met wien hij, naar ons later bleek, Hitier bedoelde! (hy vond liet veiliger, den naam niet in het open baar uit te spreken), behoorde tot de hooge uitzonderingen! Wat men in de Italiaansche wintersportplaatsen ziet, dat zy'n integendeel zeer struische, zeer „nor- dische", zeer nationalistische typen. Ge middeld twee mesursneden per hoofd! Toch schijnen zy. ondanks Garmlsch- Partenkirchen in het eigen land, van een: beetje verandering van lucht niet af« keerig. In het café van ons hotel ligt één Cor«< riere della Sera tegen 2 Deutsche Allge- meine's en 2 Lokal Anzeigers. En de Muzzi's, die met Italiaansche shawltjes om bedienen, groeten den nieuw-aangekomene met de woordenr „Hat der Herr schon bestellt?" Loopt nu weer „als de beste". „Ik ben op het oogenblik 62 jaar oud en leed al sinds lange jaren aan rheuma- tiek in de beenen, die hoe langer hoe erger werd. Ten slotte was het zoo ern stig, dat ik vanaf myn 60e tot voor kort als het ware verlamd te bed moest blij ven. Daar ik zeer levenslustig ben, werd alles geprobeerd, doch niets hielp. Einde- Iyk kwam op raad van een kennis, die goed succes heeft gehad met uw middel, ook Krusehen Salts aan de beurt en zie, 3 maanden reeds nadat ik begonnen was Krusehen Salts te gebruiken, kon ik in de kamer loopen met een stok, en daarna ging het zienderwyze vooruit. Tegen woordig maak ik eiken dag een ochtend wandelingetje door de Amstellaan, en als de leste hoor! En dit alles schrijf ik uit sluitend toe aan Krusehen. Dank. dank, dank ervoor! S- Z. te A. I)e oorzaak van rheuniatiek is een te veel aan urinezuur in het lichaam, hetgeen ontstaan is door te trage werking der in wendige organen (o.a. ingewanden en nieren). e11 indien deze organen niet beter gaan werken, hoopt dit kwaadaardig uiinezuur en andere afvalstoffen, die uw gezondheid kunnen benadeelen, zich steeds meer in uw lichaam op. De zes verschillende zouten in Krusehen nu, sporen deze afvoerorganen tot betere wer king aan, zóó dat alle opgehoopte schade lijke afvalstoffen uit het lichaam verwij derd worden. De pynen worden nu ge- stild, gezwellen slinken, verstijfde lede maten worden weer lenig. Daarna zal „de kleine dagelyksche dosis" U inwendig schoon houden, vry van afvalstoffen, overbodig urinezuur én dus ook vry van. rheuniatiek. Kï'uschen Salts is uitsluitend verkrijg baar by alle apothekers en drogisten' a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het ttket op de flesch, zoowel als op de bui- tenverpakking de naam Rowntree Han dels Mij., Amsterdam voorkomt. (Adv.) Ondanks alle krachtige pogingen om <ei.ygezellen te bewegen in het huwelijk e treden, geven nog talryke jongemannen er ae voorkeur aan ongehuwd te blijven. 111 itome alleen, zoo meldt Reuter, zijn 1 ruim 160.000 vrygezellen nieerdangö' huwde mannen. De fascistische regeering heeft reeds Redaan 0111 het tot stand komen van <e huwelijken aan te moedigen. Vryg0' .enen moeten behalve hun inkomsten- >e asting, nog een vrü hooge extra- buk8 betalen. Voor 'de betrekkingen 1,.. bestuurslichamen wordt aan de go* de mannen de voorkeur gegeven. AI3 zeye» of meer kinderen heeft, nV. 'h.i geen belasting te betalen. niai, a' ver'u'dt. is Mussolini voornemens "Ïïe maatregelen te nemen tot ver meerdering van het aantal huwelijken.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2