Buitenlandsch Overzicht. HONIG'S GROENTESOEP 6 borden voor 20 ets. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Wij GEMENGD NIEUWS PIJN IN DE GEWRICHTEN. 7400 EERSTE BLAD ZATERDAG 3 MAART 1934 62ste JAARGANG f f V en repareeren, Breien S Salie soorten wol len Kleeding, Kousen en Sokken (ook de aller fijnste), voor nieuwwerk zijn wij no. 1. Vraagt ze ijzersterke Schoolkousen, Sportkousen, Visscherskousen enz. JAAP SNOR, Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). De Fransche begrooting. De plechtige troons bestijging van Poe-ji Het Spaansche kabinet afgetreden. De Sow;etunie en Japan- De Japansche onderwijzer Auto in ec~n kanaal gereden. Twee vaartuigen gestrand Liefde in de Wildernis COURANT Abonni mint pi i maanden bij vooruitbet.: Keldersche Courant ft.60- voor land f"2' nS:Ja?n^ *KTUi' ierin«en ',exel f ^-binn- - tderl. Oost- en West Indië per zeepost 1 2.J0, ,dem per ma,' en overige landen f3.20 losse m s. 4 ct.fr. p.p 6ct. Zondagsblad fO.TO.fi— Modeblad i Sp. f 1.20, f 1.50. fl.50, tl.70 Verschijnt Dinsdag-,'Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. O. DE IJOER. Uitgave N.V. Drukkerij v b C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat-78 Telefoon: 50 en 412 PosUGirorekjeuing No. 16060. ADV ERTEN TIEN: 20 ct. per rege (gaijard). Ingez. ineded (kolombreedte als redaction. tekst! dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur» bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.: 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. In Frankrijk is men niet 200 optimistisch gestemd na de be- sprekingen van Eden. - De economische onderhandelingen tusschen men voor tal van Duitschland en moelijkheden. Polen. De reis van den Engelschen bemidde laar, raakt ten einde De besprekingen te Parijs zijn afgeloopeu en wat men verwachten kon is gebeurd, ji, Frankrijk is men allesbehalve optimis tisch gestemd over de onderhandelingen van Eden. In Fransche politieke kringen legt men er den nadruk op, dat de Fran- sche regeering niet kon toestemmen in .het z.g. Engelsch-Italiaansche minimum plan, daar men daarin niet genoeg garan ties ziet en de kwestie van de seuii-mili- taire organisaties niet bevredigend ge- r ^eld acht. 'ik de Pariische bladen ziin over het 11 ?meen sceptisch gestemd. „Paris Soir" jr. >3nt te weten, dat Eden van den beginne af geweigerd heeft, een eigen standpunt in te nemen, voor lui ruggespraak met zijn regeering zou hebben gehouden. Hij zou er zich in hoofdzaak toe beperkt heb ben, de Fransche staatslieden bekend te maken met de voorstellen van Mussolini. Het blad verklaart verder, dat de Fran sche minister van buitenlandsche zaken toegegeven heeft, dat de voorstellen van ïhissolini het Fransche standpunt veel j?1 'er naderen dan het Engelsehe memo- 1 1um. r'j achtte liet evenwel bedenkelijk, dat r i Duitschland een leger van 300.000 m >.n zou toestaan. „Paris Soir" deelt ver- d"'' mede, dat ook de Oostenrijksche k est ie onderwerp van een uitgebreide 1 preking is geweest. Eden was van m-ening. dat men den arbeid van Musso- li 'i op liet oogenblik niet moest door- li 'sen. e „Temps" waarschuwt er voor, de atting, die aan Eden wordt toegeschre- 1, te veel waarde toe te kennen, daar nog piet zeker is, oi zijovereenstemt de opvatting van de geheele Engel- "e regeering. Het blad geeft een uit- 'rig overzicht over de ontwikeling der .eurtenissen en verwijt Duitschland in verband, dat het nooit ontwapening 4) v I T v f ■dit F eft gewlid. Van Duitsehe zijde aldus li t blad heeft men dit standpunt s' clits ingenomen om het werk van 6 nève in de war te sturen. n verband met de Duitsehe en Fran- f- e opvattingen is do houding van En geland en Italië moeilijk te begrijpen. Italië volgt daarbij tenminste nog een z kere logica, omdat het uit de vriend schap met Duitschland politiek voordeel wil trekken. Engeland schijnt echter ge neigd te zijn, alle resultaten, die tot dus- Verre zijn bereikt, weder te laten varen. De sinds vijf maan den te Varschau tus schen den Duitschen gezant en de Poolsche regeering gevoerde onderhandelingen inzake beëindiging van den tarievenoorlog, waarvan de aanvang reeds uit 1925 dateert, zijn zoo ver ge- In Amerika staat vort erd. meldt V.D. uit Warschau, dat verdere moeilijkheden niet meer verwacht worden. In welingelichte krijn <4,1 ver- wacht men, dat de in den vorm van een protocol opgestelde overeenkomst de vol gende week kan worden ouderteekend. Door deze overeenkomst zullen alle dooi den tarievenoorlog ontstane storingen worden opgeheven. Van Duitsehe zijde moesten daartoe de tegenover Polen gel dende posities van de surtaxe opgeheven worden, van Poolsche zijde moesten de invoerverboden worden opgeheven, be nevens de beperkingen van den Duitschen tusschenhandel- en de Duitsehe scheep vaart, verder moest door het toestaan van contingenten en toezegging van de auto nome tariefverminderingen de feitelijke invoer van de tot dusverre verboden goe deren mogelijk worden gemaakt. In ruil daarvoor zal aan Polen de doorvoer wor den toegestaan van vee en veeproducten naar de West-Europeesche landen, onder behoud van de veterinaire en politie- eischen. Verder zijn tusschen de Duitsehe en Poolsche ijzerindustrie en tusschen de Duitsehe. Oostzee-reederijen en de Pool sche scheepvaartlijnen particuliere over eenkomsten gesloten, die tegelijk met het protocol van kracht zullen worden. Algemeen juicht de Poolsche pers het einde van den sedert 1925 tusschen Polen en Duitschland bestaanden tariefoorlog toe. Amerika staat voor tal van moeilijkhe den. De werkloosheid is er nog grooter dan in Europa en ook de Amerikaansehe rijkdommen raken uitgeput. Als onze tijd ergens een bewijs voor is, dan is het zeker voor de vergankelijkheid van alle stoffe lijk bezit. Grootc kapitalen zijn geheel weggeslonken.. Millionnairs tot den bedel staf vervallen. Machtige concerns ziin in gestort als kaartenhuisjes en het geheele zakenleven staat op wankele beenen. De „Nw. Rott. Crt." schreef Donderdag avond over den toestand in Amerika een interessant hoofdartikel, waaraan wij het volgende ontleenen: De politieke en economische wereld in Amerika is vol beweging. En deze bewe ging getuigt ervan, hoezeer het tot nog toe bereikte regeerden en regeerders onbe vredigd heeft gelaten. Roosevelt en gene raal Johnson ziin ontevreden, de land bouw is het nog veel erger, en de Senaat geeft reeds heel duidelijke teekenen van wrevel. De Senaat, om met het laatste te be ginnen, heeft dezer dagen door amende menten een groot bedrag aan pensioenen voor oud-strijders weer hersteld. Voor- loopig zou de begrooting daardoor met 345 millioen belast worden. Dat de Senaat dit heeft aangenomen, bewijst nog lang niet dat er wat van komt. Het Huis van Afgevaardigden is er nog. En ten slotte blijft het veto van den Pre sident vrijwel zeker. Maar het gebeurde is kenschetsend voor de stemming, die er op het oogenblik in de politieke wereld heerscht. Men zegt nu weer, dat de popu lariteit van Roosevelt zeer is gedaald. Het vlot niet. De werkloosheid is niet voldoende verminderd en de prijzen bin nenslands zijn niet genoeg gestegen om den landbouw uit zijn moeilijkheden te helpen. De prijzen moeien omhoog of de rente moet van hoogerhand worden ver laagd. wil men voortgaan volgens het stelsel, dat 1111 in Amerika in toepassing is. Ook prevelt men, zooals de lezer weet, over een verdere verlaging van de waaide van den dollar. In ieder geval kondigt generaal John son een wijziging aan van de industrieele code's. Om de werkloosheid verder te ver minderen wil hij het aantal werkuren per man nog weer verder verkorten, waar mede een overeenkomstige verhooging van het uurloon gepaard moet gaan. Voor de buitenwereld nog veel belang rijker is, hetgeen er op het oogenblik gaande is op het gebied van den handel met het buitenland. De democraten waren wel voor het meérendeel geen echte vri.j- handelaars, maar in ieder geval minder protectionistisch gezind dan de republi keinen. Toen Roosevelt aan de regeering kwam, was bij een voorstander van vrijer handelsverkeer. Huil, dien hü tot zijn se cretaris van staat uitkoos, is zelfs een van de vurigste vrijhandelaars in de democra tische partij. Draaiend in de kolk van zijn opportu nistisch geëxperimenteer, is Roosevelt aan den anderen kant terecht gekomen. Een tijd lang was hij feitelijk Ameri- kaansch autarkist. Maar een kolk draait gelukkig door, en 1111 schijnt Roosevelt weer aan de zijde van hen,, die voor groo- tere vrijheid van invoer ziin, aangeland. Xu heeft voorloopig de agrarische richting, die voor vrij eren handel is, gezegevierd. Definitief aangenomen. Donderdagochtend 0111 half acht is de staatsbegrooting voor liet jaar 1934 in den Senaat met 283 tegen 15 en in de Kamer met 458 tegen 132 stemmen definitief aangenomen. De toegestane credieten be dragen 48.318.570.ÜÜÜ frank, Ier wij! de in komsten op 9 millioen meer worden ge schat. Het vraagstuk betreffende de belasting van winkels met eenheidsprijzen, waar over de Kamer en Senaat uren hebben ge streden, is tenslotte ten gunste van den Senaat beslist. Dit soort zaken zal niét afzonderlijk worden belast. De troonrede. Poe-ji heeft na de troonsbestijging een korte toespraak gehouden. Hoewel veel korter dan de rede, door den jongen ko ning der Belgen uitgesproken, toch in het wezen der zaak daarmee overeenstemend. Poe-ji legde n.1. de belofte af, dat hij bij zijn regeering de wet zal eerbiedigen en ook niet zal dulden, dat zjj door anderen wordt geschonden. Blijkens een beschouwing van een oog getuige, die wij aantreffen in de Daily Telegraph, maakte het ritueel, waarmede de kroning plaats vond, het mogelijk, dat daaraan de uitlegging wordt gegeven, dat Poe-ji gekroond is tot keizer van geheel China, van Kanton tot de Siberische grens en van den Oceaan tot Toerkestan. Hoe de ceremonie preéies moet wor den geïnterpreteerd, is slechts in een klei nen kring van ingewijden bekend. Het mag worden verondersteld, dat de bedoeling der plechtigheid is geweest, Poe-ji te maken tot geestelijk heerscher over China en wereldlijk vorst over Man- tsjoekwo. Het programma van den kroningsdag vermeldde een groot aantal kwijtscheldin gen of verzachtingen van straf voor ver oordeelden. Poe-ji was van zijn derde tot zyn zesde .jaar (19091912) keizer van China, doch iii 1912 was hjj onttroond. In 1917 werd hij na een paleis-revolutie o)> den troon hersteld, doch moest 11a een week of wat weer van het tooneel verdwij nen. Maar de Japanners hebben hem een paar jaar geleden weer opgedolven, 0111 hem voor hun plannen te gebruiken. Hij zal voortaan een werktuig zijn in hun handen. Naar Havas uit Madrid meldt, is liet kabinet-Lerroux afgetreden. De directe aanleiding tot het aftreden van het kabinet, moet, naar Reuter uit Madrid meldt, gezocht worden in de wei gering van den president van de Republiek 0111 genoegen te nemen met het aftreden van den minister van financiën en dien van binnenlandsche zaken alleen. Lerroux heeft daarop het ontslag van het geheele kabinet aangeboden. President Zamora is reeds met liet con sulteeren van politieke personen begon nen. Japansch protest tegen Russische vliegers over Korea. De Japansche regeering heeft bij de Sowjetregeering geprotesteerd tegen het vliegen met Russische vliegtuigen over Noord-Korea en het Sjentao-district in Mantsjoerije. Een nauwkeurig onderzoek heeft vastgesteld dat de vliegtuigen die over genoemde gebieden hebben gevlogen inderdaad Sowjetvliegtuigen waren. Het protest is tevens bedoeld als een waar schuwing aan de Sowjetregeering om in de toekomst dergelijke vliegtochten na te laten. Voortaan in zijde gehuld, maar niet uit weelde. De minister van landbouw heeft vèr strekkende maatregelen genomen 0111 de zijde-industrie te hulp te komen en den grooten zijde-voorraad te doen verminde ren. Hij heeft thans n.1. een verordening afgekondigd, waarbij alle onderwijzers aan middelbare en lagere scholen in de prefectuur Goemma (Midden-Japan) te zamen 5000 man voortaan zijden kleeren moeten dragen. Een deel dezer zijde zal gratis aan de onderwijzers ter beschikking worden ge steld en het overige moet tegen een vast stelden prijs woiiien gekocht, i Als deze maatregel doelmatig blijkt, zal een dergelijke verordening ook voor de andere deelen van Japan worden afge kondigd. BEPERKING VAN DEN INVOER VAN AARDAPPELEN IN ENGELAND. Op een vraag in het Engelsehe Lager huis, of hü bereid was de wenschelijkheid te overwegen van een tijdelijk verbod van den invoer van aardappelen, heeft de mi nister van landbouw, Elliot, gezegd, dat er onderhandelingen gaande waren om den invoer uit vreemde landen van aardappe len uit den gewonen zomeroogst geduren de de eerste vier maanden van dit jaar te beperken. De invoer uit Nederland zal niet meer dan 1000 ton bedragen, terw ijl aan andere landen gevraagd is, af te zien van den export naar de Engelsehe markt. Ten aanzien van vroege aardappelen zullen stappen bij de betrokken landen ondernomen worden. Binnenland Twee personen verdronken. De gladheid van den weg lieet't Woens dagnacht een ernstig ongeluk tenge volge gehad, zooais nog in een gedeelte van ons vorig nr. kon worden gemeld. Omstreeks twee uur in den nacht hoorden bewoners van buizen aan den Kanaaldijk tusschen sluis 10 en 11 van de Zuid- Willemsvaart bij Someren een hevigen klap op het water. Eenige personen snel den toe en hoewel men moest aannemen, dat een auto te water was gereden, kon men niets doen, daar men niet w ist, waai de auto lag. Het voertuig was geheel onder water verdwenen, dat ter plaatse ongeveer vijf meter diep is. Eerst Donderdagochtend bij het aanbre ken van den dag konden pftgjngen in het werk gesteld worden om den auto te vin den. Met vaarboomen werd naar het voer tuig gezocht en toen men het had gevon den slaagde men erin een kabel aan den bumper van den auto vast te haken. Met een seheepstakel werd getracht den auto te lichten, doch toen het voertuig om streeks negen uur bijna boven water was, brak de kabel en verdween de auto voor de tweede maal in het water. Zooals verondersteld werd, was het een personen-auto en in de weinige oogen- btikken, dat het voertuig gedeeltelijk bo ven water was, heeft men kunnen waar nemen, dat zich personen in den auto be vonden. Onmiddellijk na het mislukken van de eerste poging is men opnieuw aangevan gen met de bergingswerkzaamheden. Om ruim 10 uur is de auto met be hulp van een takel op den dijk langs het kanaal getrokken. Het bleek toen, dat er twee personen in den auto waren, n.1. de gehuwde 25-jarige W. van Helmond uit Asten en de onge huwde 25-jarige H. Verdijseidonk, eveneens uit Asten. De auto, eigendom van den heer Van Helmond, kwam uit de richting Helmond en de beide personen waren op weg naar huis. De weg was zeer glad en dit schijnt oorzaak van het ongeuk te zijn geweest. De auto was vrij ernstig beschadigd. Vermoedelijk hebben de passagiers nog getracht zich uit hun benarde positie te bevrijden, daar eenige ruiten van den auto waren ingeslagen. Een der banden KONIJN's NIEUWE DUBBELTJES-AUTOMATIEK Versche SALADES, CROQUETTES en BROODJES. Werking onfeilbaar. was lekj.Ii -t isniet onmogelijk, dat ook ook ditpPn der oorzaken van het ongeval is geweest. Het bergingswerk stond onder leiding van den burgemeester van Someren, den heer P. Smulders. De lijken van de beide slachtoffers zijn naar Asten vervoerd. De heer Van Hel mond laat een vrouw en een kind achter. Tengevolge vanden mist. Tengevolge van den mist zijn Donder dagmorgen nabij strandpaal 50, onder dè gemeente Heemskerk, de logger Katwijk 124 en nabij strandpaal 51 de Katwijk 42 gestrand. De vaartuigen zullen vermoedelijk te gen drie uur bij hoog water vlot kortiïn. De positie van de vaartuigen is gunstig. De bemanning is aan boord gebleven. OPSPORING VERZOCHT. De Haarlemsche politie heeft een aan tal voorwerpen, die ontvreemd zijn uit een koffer van een handelsreiziger, be vestigd op een fiets, die in het Wester- houtpark te Haarlem tegen een gevel was neergezet, in beslag genomen. In het bezit van den dief ziin gevonden 10 portemon- naies, 7 zakmessen, 6 scheerkwasten, 2 aardappelmesjes, enz. Het is noodzake lijk, dat de eigenaar van deze voorwer pen, die nog niet bekend is, zich zoo spoedig mogelijk aanmeldt bii den com missaris van politie te Haarlem, omdat het zonder zijn aanklacht niet mogelijk is den dief in arrest te houden of een ver volging in te stellen. Gewrichtspijnen worden veroorzaakt door urinezuur dat zich heeft kunnen af zetten in de gewrichten tengevolge van onvoldoende zuivering van tiet bloed d or verzwakte werking der daarvoor zorg dragende organen. Verkeeren deze orga nen in gezonder, toestand, dan wordt Het urinezuur geregeld met de urine uit he.t lichaam afgevoerd. Zijn zij verzwakt, dan raakt het bloed overzadig 1 ermede, het urinezuur kristalliseert en zet zich af in de spieren, gewrichten enz De scherpe kanten der kristallen veroorzaken de on dragelijke pijnen, waaraan rheurnatiek- patiënten lijden. Meer dan ooit is het in zulke gevallen noodzakelijk de oorzaak van het kwaad weg te nemen. Tijdelijke verlichting mag aangenaam zijn, doch de pijn herhaalt zich daarna slechts erger. Door echter de afvoerorganen tot gezonde werking te brengen, wordt het urinezuur ook gere geld afgevoerd, en hiervoor kunt gij niets beters gebruiken dan het middel, dat reeds jarenlang zijn deugdelijkheid bewe zen heeft en waarvan duizenden verklaar den, dat het hun uitstekend geholpen heeft: Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Deze werken uitsluitend op de bovenge noemde organen, zij doen slechts één ding, doch doen dat dan ook uitermate goed. Neem nog heden een proef en ook gij zult overtuigd worden van de uitste kende hoedanigheden van dit probate middel. Verkrijgbaar bij apothe kers en dro gisten a f 1.- f 1.75 en f3.- per doos, om zetbelasting inbegrepen. Let vooral op den juisten naam. Feu il Ie ton Naar het Engelsch van Ottwell Bmns 50) „Maar zeg, de aanval op de hut, was die op touw gezet door den man, die me ont- jVorrde door dien Chigniok?" „Ik ben bang van niet." „Dan was zeker Gerald Amley de man, die den prijs moest betalen, waar de half- bloed van sprak en daarom verloor hij **lle hoop, toen hij daareven Obigmok aan kag komen?" „Ja,'* antwoordde Stane eenvoudig. „Maar waarom schoot hij Chigniok en de zijnen dood?" „Wel, ik denk om zich te ontdoen van 6' tuigen, die- tegen hem op konden staan. Je moet bedenken, dat hij in den waan Verkeerde, dat ik dood was, vermoord Tij den aanval en dat was een misdaad, die aan den dag had kunnen komen, als deze menschen in het leven gebleven wa- ïen. Die voorgewende redding was een voldoende verontschuldiging om de men schen uit den weg te ruimen, die den aan stoker kenden, voornamelijk den half bloed." „Ja," zei Helen peinzend. „Zoo iets had ik ook opgemaakt uit het een en ander, dat Chigniok me vertelde. Maar wat is bet verschrikkelijk om te denken, dat een man zulke dingen kan uitdenken om.... om. Ze zweeg zonder haar zin te voltooien en Stane knikte. „Er was altijd een verkeerde draai in Amley. Maar hij is er nu slecht aan toe, want de halfbloed zal zonder genade zijn. Hij is de man, dien Anderton vervolgde, toen hij bjj de hut kwam, en zijn leven is verbeurd wegens een andere misdaad. Hij zal den man. die hem tot een nieuwe wandaad omkocht en hem daarna zoo verraderlijk behandelde, niet sparen. Hij stond stil en keek om naar het vuur. waar Amley zat te schrijven, ter wijl Chigmok over het vuur naar hem loerde en Andertonverstrooid in de gloeiende blokken zat te staren. Toen trok een gluiperige beweging van den halfbloed zijn aandacht. De man had de hand onder zijn pelsjas gestoken en toen hjj deze weer te voorschijn bracht, zag Stane iets glinsteren in het licht van het vuur. In een oogwenk zag hij, wat er ging gebeuren en hij liet een waarschu wenden kreet hooren: „Pas op, Amley!" Op hetzelfde oogenblik sprong de halfbloed op en wierp zich, het mes in hand, op Amley. De blanke, die bij Sta- ne's waarschuwing op Had gekeken, rolde in de sneeuw met den halfbloed boven op hem. Het mes werd opgeheven, maar trof hem niet, want op hetzelfde oogen blik was Anderton ook opgesprongen, greep den pols van den halfbloed, wrong het mes uit zijn vuist, slingerde het weg en sleurde den aanvaller van zijn slacht offer af. Toen Stane het tooneel van den strijd bereikte, was Amley bezig eenigo verstrooide papieren bijeen te zoeken, blijkbaar ongedeerd door het toeval, ter wijl Anderton den halfbloed onder handen nam. „Je bent een aardige snoeshaan, Chig mok. Vleugellam als je bent, dacht ik niet dat je kwaad kon. Nu dwing je me je vast te binden, snap je?" Hij maakte daar meteen een begin mee, terwijl Amley weer ging zitten en naar Stane keek. „Dank je, Stane! Die waarschuwing was meer dan ik verdiende!" Toen lachte hij bitter. „Je kunt liet dien armen dui vel niet verwijten. Ik heb verdiend, wat hij met me van plan was en misschien was het de beste oplossing geweest voor mij." Stane keek hem aan; Hij wist niet wat te antwoorden. Er was iets in Amley, dat plotseling zijn medelijden opwekte. Hij zag er uit als iemand, die alle hoop ver loren heeft en Hij sprak als een man, die zijn eigen dood als een zaak van geen gewicht beschouwt. „Het spijt me, Am ley!" zei Stane onhandig. „Mij ook! Maar wat geeft het? Een mensch kan niet terug in zijn leven; alleen maar vooruit of...." „Of wat?" vroeg Stane. „Of eruit!" antwoordde de ander bitter. „Denk je aan. „Het is beter voor jou om dat niet te weten, Stane. Ik geef er op het oogenblik de voorkeur aan eens recht door zee te gaan, zooals je binnenkort zult merken. Maak je geen zorgen over mij. Mijn kan sen zijn voorbij en ik weet het. Maar maak geen. vermoeden, dat je misschien hebt, aan Anderton bekend Hij aanbidt, hij vereert zijn duren plicht, zooals je hebt kunnen hooren. Stel je Dandy An derton van vroeger voor, geknield voor het heiligdom van den plicht!" Hij lachte even en vervolgde toen: „Maar ik wil niet opgeofferd worden op zyn altaar en het zal niet gebeuren. Daar kan je je kop onder verwedden!" Hij zweeg en keek naar Helen, die heen en weer liep aan den rand van het donkere bosch. „Wees verstandig, Stane en ga Helen overhalen om wat te gaan liggen uitrus ten. Ze moet langzamerhand uitgeput zijn." Stane knikte en wendde zich om en na nog even wat heen en weer geloopen te hebben, zocht Helen de tent op, terwijl Stane, nadat hij nog even gesproken had met Anderton en Jean Benard zich in zijn dekens rolde. Toch had lijj weinig hoop te zullen slapen. Hij lag eenigen tijd wak ker, opende telkens de oogen en zag dan steeds, dat Amley gebogen zat over zijn opschrijfboekje. Maar na eenigen tijd werd hij slaperig. Den laatsten keer, dat hij de oogen opsloeg om naar Amley te kijken, had deze opgehouden met schrij ven en zat met treurige oogen in het vuur te staren. Toen overmande de slaap nem geheel. Hy ontwaakte in den grauwen ochtend, terwijl Anderton tot hem sprak en een fijne sneeuw hem in de oogen woei. „Wat...." „Amley is weg. Ik liet één van de In dianen waken (niet dat ik dacht ,dat er eenig gevaar was), maar de lummel is in slaap gevallen en Amley heeft blijkbaar van de gelegenheid gebruik gemaakt om te ontsnappen." „Heeft hjj de honden meegenomen?" vroeg Stane snel. „Neen, en niets anders ook, voor zoo- v r ik kan zien. Hij heeft zelfs zijn zak boekje hier gelaten en eenige pagina's omgevouwen en aan jou geadresseerd. Hier is het! Buiten het bosch moet het sneeuwen als de hel en hij kan niet ver zijn. Ik ga hem achterna met Jean Bénard en ik laat jou achter om te letten op Chigmok en de Indianen van Amley." „In orde, Anderton! Maar je zult Am ley anders niet vangen." „Waarom niet?" „Omdat," luidde het antwoord, gegeven met rustige overtuiging, „ik bang ben, dat Amley heel, heel ver is." Anderton begon te begrijpen en hij floot peinzend. „Denk je datbegon hij; toen hield hij op. „Ik ben er zeker van, dat Amley de langste reis ondernomen heeft. Waarom heeft hij geen honden meegenomen? Hoe lang kan hij het in deze wildernis uit houden zonder honden? En zooals je zegt, buiten het bosch moet het zwaar sneeu wen. Welken kant is hij op?" „Zijn sporen gaan langs het pad achter ons. „Naar de open vlakte.... en den sneeuwstorm. Anderton, kerel laat hem gaan. Je moet begrijpen, hoe bet hem te moede is...." „Dat is zoo," antwoordde Anderton rustig. „En je zult vergeefs moeite doen." „Ik hoop in Godsnaam dat je gelijk hebt!" viel Anderton heftig uit. „Maar toch moet ik hem volgen. Plicht is plicht, maar je denkt toch niet, dat ik er op be lust ben een ouden kennis te pakken om hem te laten ophangen. Ik ben blij, dat Amley het verstand en den moed gehad Heeft de lange reis zelf te ondernemen. Maar ik moet hem trachten tegen te hou den, al dank ik den hemel, dat hij een uur voorsprong heeft. Nu, ik ga. Houd een oogje op Chigmok, mijn eer is er meer mee gemoeid, dat ik hem vasthoud, ilan Amley, wegens zijn vroegere mis- 1aad! Tot ziens!" (Slot volgt.)

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1