Radio-programma Van links en rechts. BINNENLAND De woningvoorziening in ons land. GEMENGD NIEUWS Wethouder Abrahams. Nederlandsche fabrieken ernstig geschaad. Inlevering van rundvee. Spekprijzen der varkens- centrale. Crisis-opsporingsdienst. Lagere heffing bij varkensslachtingen. De handelsovereenkomst tusschen Nederland en Italië. Een berucht misdadiger ontsnapt. Groote brand te Fresnillo. Trouw aan een jeugd vriendin. Een nieuw financieel schandaal. Een ketelontp'offing. Een eiland door sneeuw stormen geteisterd. Een hotel verbrand. Het banditisme in de Ver. Staten. Twee inbrekers gearresteerd. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 6 MAART 1934. daar de Indische regeering nog steeds oiet bereid is van gwiachten te veran deren. Pe zesjarige zoon van den Maharadja au zijn naaste familieleden hebben zich b(j deze voedselweigering aangesloten. Zooals men zich herinnert had de In dische regeering ingegrepen in het be stuur van Dewar in verband met den ge- desorganiseerden toestand van 's lands financiën en het wanbeheer. Zij noodigde den Maharadja uit naar zijn land terug te keeren en rekenschap van zijn bestuur te geven, hetgeen deze evenwel weigerde, daar hy het optreden der regeering als een inmenging beschouwde in de binnen- landsehe aangelegenheden van zijn staat. Een opgeblazen kwestie? De Amsterdamsclie corr. van de „Nw. Rott. Urt." schrijft: De heer E. J. Abrahams aan wiens po litieke leven hier ter stede door de sterk opgeblazen kwestie Trein 8.28 een plot seling einde is gekomen, was 20 Juli 1011 als üd der Vryz. democratische party tot lid van den raad gekozen, een lidmaat schap, dat hy sindsdien onafgebroken dus gedurende 23 jaar bekleed heeft. Tot driemaal toe was hy wethouder. De eerste maal van 2 September 1919 tot 17 Juni 1921 wethouder voor de Volksge zondheid (openbare gezondheid en maat- schappelijken steun). Den 13en Septem ber 1927 opnieuw tot wethouder benoemd zag hy zich belast met de portefeuille van publieke werken, eene portefeuille, die hij in 1931 na zyne herbenoeming be hield en waarby toen die van handelsin richtingen werd gevoegd. In September 1933 verwisselde hy deze beide portefeuil les voor die van financiën en onder wijs. Met groote bekwaamheid gaf hy hierbij leiding aan de gezondmaking vap de gemeentefinanciën van Amsterdam, een werk, dat de sociaal-democraten hem nimmer vergeven hebben. Vandaar hun ne publicatie, die aanleiding is geweest van het publieke schandaal, waarvan wij dezer dagen getuigen zijn. Onder de huidige omstandigheden lijkt zijn heengaan als raadslid (en dus als wet houder) en zijn verzoek om een eereraad te benoemen, de beste oplossing. Als de politieke hartstochten zich wat gelegd hebben, de eereraad een objectief oordeel zal hebben uitgesproken, zal ook het pu bliek rustiger over het geval-Abrahams kunnen oordeelen, dan thans onder aller lei invloeden, opgezweept van verschil lenden kant. G. BOLKESTEIN OPVOLGER. Opvolger van den heer Abrahams zal volgens de candidatenlijst zijn de heer G. Boikestein, inspecteur van het M. O. hier ter stede, voordien directeur van de 5e H.B.S. 8-j. cursus in de Zocherstraat. Door invoer van lucifers uit Japan en Rusland. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Putt hoeft aan den minister van Econo mische Zaken de volgende vragen ge steld: Is het den minister bekend dat tengevolge van den steeds toene mende import van lucifers uit Japan en Rusland de werkgelegenheid op de Ne derlandsche lucifersfabrieken reeds aan merkelijk is ingekrompen en nog voort durend afneemt? dat deze lucifers hier te lande worden verkocht tegen dumping-prijzen, waarvoor de Nederlandsche fabrieken zelfs de grondstoffen niet kunnen koopen? dat door het gebruiken van specifiek 1 lollandsche etiketten niet alleen met Nederlandschen tekst maar ook met eigen Nederlandsche afbeeldingen het publiek in den waan wordt gebracht dat het hjer te doen heeft met een product van Nederlandschen oorsprong, zoodat het ernstig misleid wordt? Is de minister niet van oordeel, dat'in bovengenoemde omstandigheden een mo tief gelegen is om ten spoedigste maatre gelen te treffen tot redding van dezen nationalen tak van nijverheid? Aangezien het den laatsten tijd voor komt, dat door leveranciers minder die ren worden aangeboden, dan door hen ziin aangevraagd, wordt er nogmaals op Be wezen, dat zulk een handelwijze de Crisis- Rundveecentrale aanleiding kan Beven tot het treffen van maatregelen, welke voor de betrokkene onaangename gevol gen kunnen hebben. Tevens wordt er nogmaals op Bewezen dat de risis-Rundveecentrale zich het recht voorbehoudt, wanneer haar na leve ring blykt. dat een rund niet aan de door haar gestelde voorwaarden voldoet de overnemmgssom met 40 te verminderen. Met Ingang van Maandag 5 Maart (gisteren) zullen door de Varkenscent ra Ie de onderstaande prijzen worden betaald voor het aan haar geleverde spek, afkom stig van varkens, geslacht na 3 Maart: wantr fPn fi])0Vep 28 ku per strook zonder w,an8 ''-ö4' B. spek van 24-27.9 k<» idem 0.63; C. spek van 18—23.9 k" idem 0.G_>: D. spek van 13—17.9 kg idem"/ 0.51 F. spek \an 59.9 kg idem 0.48- G. spek van 1018 kg idem en zonder ach terkinkel 0.60; H. spek van 8-9 9 vZ per strook zonder wang en zonder "ach terkinkel 0.58; L. spek van £-7 9t per strook zonder wang en zonder achter- kinkel 0.t>6. Eert zeer waardeerertd buitenlartsch oordeel. De Evening Standard van 2 Maart be vat een ariikel van mevrouw L'ecil Chesterton, onder den titel: How they deal with Dutch slums, dat de opruiming van krotwoningen en de woningvoorzie- ning in ons land behandelt. Zij noemt de arbeidersbuurten in onze steden oorden van schoonheid en licht. Elke wijk, of tuindorp gelijk zij genoemd worden in dit land van bollen en bloemen heeft zijn centraal ontspanningsterrein, elk huis een tuintje vol struiken en bloemen. Niets doet denken aan massaproductie, elke straat heeft zijn eigen aspect, de licht ge schilderde huisdeuren vormen aange name kleurcontrasten. De huizen, voor zien van electrisch licht en keukenka chels, bevatten een groote woonkamer met ramen aan twee zijden, een keuken en twee, drie of vier slaapkamers. Een ingebouwd bad vindt men alleen in het dure type, maar er zijn overvloedige openbare badgelegenheden en openbare wasscherijen. Voorts speciale speelvelden voor de kinderen buiten schooltijd met huisjes voor regenachtig weer en een verzorgster om toe te zien. Ik ontdekte, zegt de schrijfster verder, dat in de groote industrieplaatsen, zooals Enschede met zijn 40.000 textiel-arbeiders, in hun tuindorpen geen koffiehuizen of slijterijen hebben. De bewoners van Roos- of Asterdorp moeten naar een midden- standscentrum gaan om een glas bier of jenever te koopen. Alleen in de groote steden Amsterdam en Rotterdam, waar men nog altijd groote buurten van krot woningen aantreft, floreeren de proeflo kalen nog. Nieuwe vergunningen zijn echter heel moeilijk te krijgen en de accijns op bier en gedistilleerd is hoog genoeg om het alcoholgebruik onder de arbeiders te beperken. Het is heel gewoon om een werkman van zijn onvermijdelijke fiets de heele bevolking schijnt te wiel- ry'den af te zien stappen en een groote slok te zien nemen uit zijn melkflesch. Men gaat in sommige groote steden nog verder en heeft speciale wijken inge steld voor lieden, die nog niet In staat zy'n een behoorlijk huis behoorlijk te be wonen. Hieraan en met name aan de Haagsche maatregelen tot opvoeding van onvolwaardige gezinen is de geheele tweede helft van het artikel van de schrijfster gewijd. Samenwerking met rijks- en gemeentepolitie. De directeuren van politie hebban een aanschrijving gericht tot de hoofden van politie en commissairssen van politie, waaraan wij het volgende ontleenen: Er is een crisis-opsporingsdienst inge steld, aan het hoofd waarvan de heer Sirks, oud-hoofdcommissaris van politie te Rotterdam, optreedt als directeur. De bedoeling is om door het scheppen van centralisatie en het geven van algemeene leiding het effectief van de opsporing van overtredingen der crisiswettten te verhoogen. Dat daarbij gerekend wordt op goede samenwerking met de rijkspolitie en eventueel ook met de gemeentepolitie, behoeft wel geen betoog. Samenwerking van de politie met den beter geleiden cri sis-opsporingsdienst zal ook de taak, welke de politie bij de opsporing van overtredingen der crisiswetten vervult en heeft te vervullen, kunnen verlichten. Gisteren op 6 cent per K.G. slachtgewicht gebracht. De Nederlandsche Varkenscentrale - maakt bekend, dat by beschikking van den minister van oeconomische zaken het bedrag der heffing, hetwelk bij slachting van varkens aan den betrokken keurings dienst betaald moet worden, met ingang van 5 Maart verlaagd is van 9 cent per kg slachtgewicht tot 6 cent per kg slacht gewicht. Deze verlaging is mede mogelijk doordat de prijzen, welke in Engeland gemaakt worden voor het naar dit land uitgevoerde varkensvleesch, den laatsten tijd niet onbelangrijk verbeterd zijn. Ver trouwd wordt, dat deze verlaging van de heffing aan het binnenlandsche gebruik van varkensvleesch en aan de daling van de kosten van het levensonderhoud ten goede zal komen. Ten slotte wordt medegedeeld dat de Nederlandsche Varkenscentrale met in gang van 19 Maart geen biggen meer zal afnemen. De bepalingen. Op 1 dezer is, naar reeds vermeld werd, te Rome een handelsovereenkomst tus schen Nederland en Italië onderteekend. Deze overeenkomst, welke tot 31 Maart 1935 van kracht zal zijn en daarna ver lengd kan worden, opent de mogelijkheid tot uitbreiding van het wederzijdsche han delsverkeer. De volgende bijzonderheden kunnen hierover worden medegedeeld: Faciliteiten voor Nederland. De invoerrechten op Nederlandsch fok- vee werden voor de beide soorten ge bracht op resp. 51.40 Lire en 36.70 Lire per stuk, hetgeen een zeer aanzienlijke tariefsverlaging beteekent. Het invoer recht op Goudsche en Edammer kaas werd op 29.40 Lire per 100 kg vastgesteld. Het invoerrecht bedroeg tot dusver 91.70 Lire per 100 kg, verhoogd met 15 ad valorem. Voor den invoer van deze kaas soorten werd een contingent van 3000 quintalen per jaar vastgesteld. Het in voerrecht op aardappelmeel werd gecon solideerd op 44 Lire per 100 kg en het in voerrecht op dextrine op 66.06 Lire plus 5 ad valorem. Voor het artikel dextrine beteekent dit een verlaging van het in voerrecht met 10 ad valorem. Voorts werd het invoerrecht op tapioca wortel- meel geconsolideerd op 10 Lire per 100 kg, hetgeen beteekent, dat het extra in voerrecht van 15 ad valorem is komen te vervallen. Vervolgens werd in het ver drag nog een regeling opgenomen, ten einde den uitvoer van Nederlandsch bier naar Italië te vergemakkelijken. Concessies aan Italië. Van Nederlandsche zijde werd aan de Italiaansche regeering verleend: een con solidatie van de invoerrechten op aman delen en citroenen, voorts een consolidatie van vrijdom van invoerrecht voor gepel de rijst en tenslotte werden aan Italië ta rieffaciliteiten verleend voor vroege bloemkool en voor versche perziken en wel alleen voor die perioden van het jaar welke van belang zyn voor den Italiaan- schen export. Het protocol, behoorende by deze over eenkomst, bevat ook een bepaling, waar bij de beide partijen zich bereid verkla ren om zoo spoedig mogelijk besprekin gen te voeren over de handelsbetrekkin gen tusschen Nederlandsch-Indië en Italië. Bij opkomende ongesteldheid, hoofdpijn, kiespijn en pijnen, ontstaan door een ver koudheid: Aspirin! Sinds jaren beproefd, altijd onschadelijk bevonden. Let er op, dat U de echte Aspirin krijgt met Bayer; kruis en oranje band om de verpakking Uitsluitend verkrijgbaar in d« o#anjeband-buislM:»an 20 tabl. 70 ets. en oranjetakjes van 2 tab!, aiucis. Buitenland DE ZOMERTIJD IN FRANKRIJK. In den nacht van Zaterdag 7 April op Zondag 8 April zal in Frankrijk de zomer tijd z|jn intrede doen. De beruchte bankroover Dillinger, die in de staatsgevangenis van Indiana te Crownpoint was opgesloten, is er ten tweede male in geslaagd te vluchten. Door een bedreiging met een namaak-pistool (D. had het in zijn cel uit hout gesneden) bewoog hij den cipier zijn cel te openen. Vier zijner makkers, o.w. een neger, zijn met hem gevlucht. De vijf vluchtelingen drongen eerst het bureau van den directeur der gevangenis binnen. Daar maakte Dillinger zich mees ter van een machinegeweer dat er bewaard werd. Hij sleepte voorts een gevangenis beambte als gijzelaar mee, stal in de na burige garage een auto en reed in groote vaart, met zijn makkers en den gijzelaar, in de richting Chicago weg. De politie ondernam dadelijk de vervol ging en slaagde er ondanks hevig verzet in drie vluchtelingen te grijpen. Dillin ger zelf en de neger zijn ontkomen. Een politiebeambte is door een schot van Dillinger doodelyk gewond. D. was kort geleden weer gepakt, ua den vorigen zomer onder dergelijke om standigheden als ditmaal te zijn uitgebro ken. In den tusschen tijd was de geheele staatspolitie in de weer geweest om hem te grijpen. TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN NOORD-FRANKRIJK. De werkloosheid in het Noord-Fransche industriegebied is, naar V. D. uit Parijs meldt, in de afgeloopen maanden voort durend gestegen. Volgens de officieele opgaven zijn er op het oogenblik in de Noord-Fransche industriestreek 40.000 ar beiders zonder werk. DE RAADSELACHTIGE MOORDZAAK BIJ CHERIBON. Bijna opgehelderd. De veldpolitie heeft een persoon gear resteerd, wonende te GBeribon, die ver dacht wordt den moord bedreven te heb ben op den deeleman-koetsier, wiens lijk kort geleden aan den kant van den weg naar Tomo werd gevonden. De verdachte heeft nog niet volledig be kend; de politie beschikt echter over vol doende bewijzen, welke deze raadselach tige moordzaak tot klaarheid zullen bren gen. DE KINDERDIEVEN WEER AAN HET WERK. Uit Dallas in den staat Texas wordt ge meld, dat een kinderdief een meisje van twee jaar, Martha Julia Boggers, heeft ontvoerd, na haar moeder en grootmoeder te hebben doodgeschoten. Uit Mexico wordt gemeld, dat in de stad Fresnillo Donderdag een brand is uitgebroken, welke pas Vrijdag kon wor den gebluscht. Men vreest, dat verschei den menscken zijn omgekomen. Nader wordt nog gemeld; Verscheidene huizenblokken zijn geheel in de asch gelegd. By het opruimings- werk heeft men het verkoolde lijk van een oude vrouw gevonden en men vreest, dat er nog meer slachtoffers onder de puinhoopen zullen liggen. De aangerichte schade wordt op meer dan een millioen pesos geschat. De brand kon zulk een grooten omvang aannemen, daar er in Fresnillo geen brandweer bestaat en het blusschings- werk door watergebrek werd bemoeilijkt. WOENSDAG 7 MAART. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8 30 Onze keuken, door P. J. Kers. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels. 11.00 RVU. Huishoudelijk praatje door mevr. E. J. v. Weveren-Reesink. 11.30 Vervolg orkestconcert, iz.oo De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. I.00 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 2.00 Orgelspel J. Jong. 2.15 VARA-KnipleS. 3.00 Voor de kinderen. 3.45 Pauze. }.oo Vervolg: Voor de kideren. 5 30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.30 RVU. M. J. Brusse: Onder de menschen van Rotterdam. 7.00 Sportuitzending. 7.20 Kees Pruis en Stella Seemer. 7.20 Vervolg orkestconcert. 7 45 Vervolg zang. 8.00 Herhaling SOS-berichten. Vaz Dias, VARA-varia. 8.i5Uit de Gem. Concertzaal te Haarlem: „De Stem des Volks'de H.O.V. en solisten o.l.v. A. Krelage. 8.45 Gramofoonpl. 0.00 Declamatie M. Berverslitis. 9.15 Vervolg uitz. uit Haarlem. 10.30 Vaz Dias. .■0.4012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 30.' M. NCRV-programma. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. D. Trom. II.00 Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Vervolg concert. 1 10 Gramofoonpl. 2.00 Orgelspel R. Parker. j.00 Chr. lectuur. 3-303.45 Gramofoonpl. 400 Meisjeskoor „Osana in Excelsis", o.l.v. J. Th. Westerdaad. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouw.halfuur door C. Vink. 6.30 Afgestaan. 7.15 Ned. Chr. Persburau. 7.30 Causerie door Envov A. v. Vlaardingen. 800 Concert. A. Woud (alt), J. de Clercq (viool) en P. Halsema (orgel) 8.30 Causerie door Prof. Dr. K. Schilder. 9-5 Vervolg concert. 10 i« Vaz Dias. ïo.-'S11.30 Gramofoonmur.' :ic. DONDERDAG 8 MAART. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10 IS Gramofoonpl. 10.30 Vioolrecital P. E. J. Appelius van Ho boken. Aan den vleugel: mevr: M. E. Appe lius van Hoboken-Wijmar. 11.00 Knipcursus kinderkleeding 11.30 Vervolg concert. 12.00 Gramofoonpl. 12.15 Ensemble Otto Hendriks. 2 15 Causerie door J. K. Budde. 2.45 Gramofoonpl. 5.00 Knipcursus. 3.45 Pauze. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Radio-tooneel voor de jeugd. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 630 Sportpraatje H. Hollander., 7.00 Vervolg Kovacs Lajos. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 805 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte m.m.v. G. Hüsch (bariton). 9.30 Concertgebouw-orkest o.l.v P. Monteux m.m.v. Lotte Schone (sopraan). 10 30 Gramofoonpl. .1.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Concert uit een Hotel. Huizen, 301 M. 8.009.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.0011.30 NCRV. 8009.15 en 10.00 Gramofonpl. iO.fS Morgendienst o.l.v. Ds. P. J. de Bruin. 10.45 Gramofonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 1215 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 400 Bijbellezing door Ds. J. Willemze. M.m.v bariton en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. S.30 Zang door H. Hülsman (bas). Aan den vleugel: G. Hengeveld. 6.30 Gramofoonpl. 6.45 Causerie door A. Stapetkamp. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 NCRV-Kleinorkest o.l.v. P. v. d. Hurk m.m.v. L. Blaauw (orgel). 9.00 Causerie door Mr. P. J. Dam. 9.30—10.30 Vervolg concert, ca. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl. CHOLERA OP DE PHILIPPIJNEN. Reeds ruim 300 dk)oden. Volgens een inededeeling van den Amerikaanschen Gezondheidsdienst is in het zuidelijk deel van het eiland Mindanao (Philippynen) een cholera-epidemie van kwaadaardig karakter uitgebroken. Meer dan 300 personen zyn reeds gestorven. De Anierikaansche autoriteiten ver wachten niet dat de epidemie zich over de andere eilanden v£n de Philippynen zal verspreiden. Een buitenkansjes van 8% millioen voor de familie. Volgens de Berlynsche bladen heeft een Duitsche planter, die in Soerabaia over leden is, aan de familie van zyn neder landsche jeugdvriendin 8.450.000 ver maakt. De brief, waarin deze beschikking vermeld stond, werd per luchtpost uit Batavia by de naaste familieleden van de reeds geruimen tyd overleden jeugd vriendin bezorgd. Haar vyf nog in leven zynde kinderen hebben zich thans in ver binding gesteld met de Nederlandsche regeering. Zjj wonen te Berlijn in een der armste wijken. Hun omstandigheden zyn niet rooskleurig, eenige van hen zyn werkloos. Reuter meldt uit Parys: Nadat klachten waren ingekomen is huiszoeking gehouden in het gebouw van de „Banque Syndicale privée études et participations financières". De admi nistrateur is gevangen genomen. Het be drag van de verduisterde gelden moet 4 millioen frank beloopen. 38 menschen verdronken. Aan boord van het Chineesche s.s. „Choloen" is op weg van Tsjoefoe naar Tsingtao de ketel ontploft. Het schip werd zoo zwaar beschadigd dat het binnen enkele minuten begon te zinken. Aan boord ontstond een paniek en tal van pas sagiers en leden der bemanning spron gen over boord. Van de opvarenden heb ben zich 66 zwemmende kunnen redden, 38 zijn verdronken. 4 1 menschen doodgevroren. Het eiland Utsuryo in de Japansche Zee tusschen Tottori en Korea is de laat ste weken onafgebroken geteisterd ge weest door zware sneeuwstormen, die het van het vasteland volkomen isoleerden. Toen een reddings-expeditie erin slaagde op het eiland te landen, vond men er geen enkel teeken van leven meer, maar een kort onderzoek bracht reeds 41 lijken van doodgevroren menschen te voorschijn. De sneeuw lag zoo hoog dat het niet mogelijk was, het eiland dieper in te gaan en men vreest dat de geheele bevolking bestaande uit 4000 zielen, is omgekomen. Men neemt aan dat de meeste inge sneeuwd zijn en dat de bewoners door de koude en door gebrek aan voedsel zijn omgekomen. In enkele kustdorpen wer den nog eenige levende wezens aangetrof fen. Vijf menschen verbrand. In de stad Worcester (staat Massaenus- setts) is Zaterdag in een hotel door on bekende oorzaak brand uitgebroken. Het vuur greep met razende snelheid om zich heen. Vijf menschen zijn verbrand, 12 zijn zwaar gewond. Arrestatie van twee jeugdige boeven. Twee jeugdige bandieten, de 24-jarige Merton Millen en de 21-jarige Irving Mil- len zijn te New York in hechtenis geno men en reeds een dag of zes in verzeker de bewaring. Zij hebben bekentenissen afgelegd waaruit blijkt, dat zij vier moor den hebben gepleegd, drie op politie agenten en een op een bewaker, terwijl zij schuldig zijn geweest aan drie bank- diefstallen en twee beroovingen met be dreiging in schouwburgen. De totale buit was ongeveer 25.000 dol lar geweest. Een eveneens gearresteerde 21- jarige student, Abraham Faber, had het eerste geklapt en ook de vrouw van Merton Millen, Norma Millen, Is bij de zaken betrokken geweest. Norma Millen is een jonge vrouw van zeer behoorlijke komaf, doch was door den bandiet Merton Millen geheel overduveld en uit haar evenwicht gebracht. De 'moorden op de politieagenten waren gepleegd te Need- ham in den staat Massachusetts. De boe ven werden door de politie overvallen en schoten alles neer wat hun in den weg kwam. RATTENPLAAG IN ZANT VOORT. In Zandvoort is de rattenplaag van dien aard geworden, dat het gemeentebe stuur gemeend heeft te moeten bepalen, dat gedurende Maart voor elke gedoode rat 2| cent zal worden uitbetaald, wan neer het dier op de belt gedeponeerd wordt. Driemaal in de week kan men daar da dooda dieren inleveren. '-1 4 Wlntervaeantie in Itallg, 6 Maart. Eine Hummel urn Welt. Gisteren Venetië, vandaag Flo. rence, morgen Rome. „XV e do Iddely, yojj know?" Het vertrek uit Venetie begint met kennismaking, in den trein, met laten wy zeggen Herr Kommerzialrat Gq. v.altmayer en echtgenoote uit Weenen. Oonfectie-rijkaard. Een zeventigjarige jongeman, levendig, onderhoudend, op. dernemend. Bereisde Roel. Heeft tijdens het oproer Weenen verlaten voor 'n pie, zierreis. Zulk schieten, menschen! Met elk schot Ging oor of poot eraf En glad als vet erdoor. Uns scheiden kwam te laat. Wy vonden 't restjen, op myn eer, Herrn Dollfuss, en niets meer. Zoo ongeveer klinkt zijn verslag. Hebben wij al een hotel? Nee, wij hebben geen hotel. Herr Kommerzialrat Gewaltmayer wel. Als wy soms lust hebben met hem mee te gaan? De Florentijnsche hoteleigenaar ziet vier reizgers zijn bijna leege paleis be- treden. Herr Gewaltmayer gaat even met liem terzijde. Wy hooien hem zeg gen: „Sehen Sie, Herr Direktor, wir sind arme Oesterreicher, es darf nicht zu viel kosten." Wy schamen ons; maar in Itali® schynt het zoo te hooren.... De direc- teur biedt ons volledig pension aan voop 6.50 per dag en 5.75 als wij langer dan een dag blijven! Wij raken hem later ook in Rome niet kwijt en nadat hy ons den weg heet gewezen naar het onbetwist elegantste hotel, waarbij vergeleken het Berlynsche Adlon een poover logement lijkt, weet hy beslag te leggen op twee verrukkelijke kamers, voor het bedrag van 60 lire per nacht; aan den muur hangt de verbijsterende mededeeling: Do prijs van deze kamer is 130 lire." Zou hjj er in Napels, in Carpi, waarheen hij thans zijn ondernemende persoonlijkheid heeft verplaatst, in geslaagd zijn, iets op de kamer toe te krijgen? Wij dwalen door Florence. „U zult hier; geen nachtleven vinden", heeft de portier van het hotel gezegd. „C'est fine ville do Pesprit". Inderdaad, over deze provincie stad van 300,000 inwoners hangt de zware geest van Dante en Savonarola. Wy staan voor het huis, waarin Dante gewerkt, voor de cel waarin Savonarola geleden' heeft. Wy slenteren langs de schilder achtige oevers van de Arno, over do wereldberoemde Ponte Vecchio, de brug, waarop krachtens een eeuwenoud voor recht tientallen goudsmeden hun pitto reske en dwergachtige winkelzaakjes hebben. Wij staren naar de bergen 111 ao verte, die, terwijl wij ons hier het voor hoofd afwisschen, hun kruinen toonen, c'ie nog met sneeuw zijn bedekt. Wij brengen den avond door in een café en merken hoe het koffiehuispubliek in twee groepen is in te deelen: intellectueelen met doorploegd voorhoofd, die over een Goeiblad en papier gebogen, de hemel weet welke diepzinnige problemen zitten uit te werken, en de officieren van het garnizoen, almachtig, indrukwekkend, zelfbewust en luidruchtig. W ij dwalen twee uren door het Natio nale Museum, zwelgen in Michel Angelo's, Titiaan's, Veronese's, Tintoretto's. De gids verdrinkt ons in détails en kunst beschouwingen, die een voor een zyn hoorders verjagen. Hy merkt niet. dat :k alleen met hem ben overgebleven en draaft door. met halfgesloten oogen: „Dieser Botticelli also, die Geburt des Venus, meine Herrschaften ist, mocht» ich sagen, das beste, Gemalde vom Erhal» tungsstandpunkte. Des Ausdruck wird plastischer, etherischer, heiterer oder tragischer. Herr Kommerzialrat Gewaltmaver komt terug en vraagt: Hoeveel is deze verzameling nu waard? HET DRAMA TE WOLVEGA. De vrouw van den heer N. te Wolvega, die door een revolverschot is getroffen, is Zaterdagmorgen in het ziekenhuis to Hcerenveen overleden. DOOR EEN AUTO OVERREDEN I EN GEDOOD. Zaterdagavond is een naar schatting 68-jarige man op de Rozengracht te Am sterdam by het oversteken van den rij weg door een auto aangereden. Bij aan komst in het ziekenhuis bleek hy te zijn overleden. De politie van het bureau Warmoes straat te Amsterdam heeft Vrijdagnacht een goede vangst gedaan met de arresta tie van twee inbrekers. Om ongeveer half vier zagen twee agenten, die op surveillance waren, twee, mannen uit het perceel Singel 39 komen, waarin een expeditieonderneming is ge- vestigd. Toen de politiemannen tot hun arrestatie wilden overgaan, namen de twee de vlucht. Onmiddellijk trok een dep agenten zijn revolver en loste een schot in de lucht. Een der vluchtelingen bleef daarop staan en liet zich overmeesteren! de ander was spoedig uit het gezicht ver dwenen. Aangezien de agenten echte* wisten, met wien zij te doen hadden ge* had, is hij een uur later in zyn woning aangehouden. Beide mannen, die zich door openslui ting toegang tot het perceel hadden ver schaft, waren in het bezit van een aan tal inbrekerswerktuigen. Met behulp vatt een porapsleutel hadden zij een brand kast in het kantoor geforceerd; van de» inhoud had alleen.. een paar postzegel* waarde voor de dieven. Verder is een kast een lat afgerukt, zonder dat inhoud verder is onderzocht.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2