MESSEN EN REINIGT Racli lesprogramma Van links en recht s, GEMENGD NIEUWS Rheum atiek BINNENLAND Verzwegen belastingen. Wijziging van de woning- wet. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 8 MAART 1934 Door een auto overreden en gedood. Nog eenige verbeterde belastingaangiften. Schip gezonken? Boerderij afgebrand. Poging tot doodslag door een strooper. Botsing tusschen twee au o's. Autobestuurder zwaar gewond. De rechtszaak Onnes van Nijenrode. zich Heden voortzetting. r$S5 onovertroffen tegen jicht, verkoudheid, «pit. ischias hoofd- en zenuwpijn- Attesten van ruim 6000 Prof. en Doktoren erkennen de goede en onscha delijke werking van T o g a I. DE HOL DING DEK OOSTENRIJKSCHE LEGITIMISTEN. In kringen der Oostenryksehe legitimis ten wordt propaganda gemaakt voor de opvatting, dat de kwestie der monarchie in Oostenrijk met het oog op de recente Gebeurtenissen is geworden tot een der groote internationale kwesties en dat de eenige oplossing der Oostenrijksche onaf hankelijkheidskwestie gelegen is in de kwestie der monarchie. Terwijl tot nu toe het legitimisme door de regeering met een zekere welwillend heid werd behandeld, aangezien de regee ring ook in deze kringen aanhangsels hoopte te vinden, noemt de regeering de onderhandelingen der legitimistenleiders thans een zuiver particuliere aangelegen heid en legt zjj er nadruk op, dat een ontvangst der legitimistenleiders door een lid der regeering niet in aanmerking kan komen. Met het oog op de toegenomen activiteit der legitimisten wordt in toon aangevende regeeringskringen thans on omwonden verklaard, dat de monarchisti- •he kwestie thans onder geen omstandig- 'en als actueel kan worden beschouwd. ""ÏNHEIDS VAKVERBOND IN OOSTENRIJK. Do regeeringsverordening inzake het eenheidsvakverbond in Oostenrijk is ge publiceerd. Het treedt in de plaats der vakvereenigingen, zal de belangen der arbeiders behartigen en wordt contrac- teerende partij in de bestaande collectieve contracten.. Het bestuur wordt benoemd door den minister voor sociale zaken. De gevolgen van verzwegen successierechten, vermogens' en inkomstenbelasting. In de op 20 Februari j.1. te Schagen ge houden ïviiddenstandsvergadering, werd een schriftelijke vraag uit Winkel behan deld, waarop de inleider van dien avond niet onmiddellijk een definitief antwoord kon geven. Na ingewonnen informaties by cie be voegde autoriteiten, verzoekt het bureau van den Koninklijken Nederlandschen Middenstandsbond ons het volgende mede te oeelen: Het komt voor, dat by het openvallen van een erfenis in de successiememorie te wein.g is opgegeven, waardoor de succes sierechten worden ontdoken en later ver mogens- en inkomstenbelasting wordt ver. zwegen. Nu is uoor <ien Minister van Financiën de gelegenheid geopend, om, aanvankelijk tot 1 Maart, later tot 1 Mei a.s., alsnog op gave te doen van verzwegen vermogen en inkomsten, waarbij den aangevers zoowel in fiscaal- als strafrechtelijk opzicht straf feloosheid wordt gewaarborgd, behoudens natuurlijk de aanzuivering van de alsnog verschuldigde belasting. De vraag is gerezen, of iemand, die een erfenis heeft verkregen en bij het indie nen der successiememorie een valschen eed heeft afgelegd, omdat minder werd aangegeven, dan werd verworven, ook straffeloos is met betrekking tot het ple gen van meineed. Uit de ingewonnen inlichtingen blijkt, dat deze vraag bevestigend moet worden beantwoord. Mits bij tijds aangifte wordt gedaan van het verzwegene en de te weinig betaalde successierechten en verdere belasting wordt aangezuiverd, zal geen straf vervolging worden ingesteld. (Schager Crt.). NED.-INDISCHE FINANCIEN. De totale opbrengst der landsmiddelen in 1933 bedroeg 386.2 millioen tegen f 419.9 millioen in 1932 en by een raming in 500.6 millioen. 'IJF WETHOUDERS TE AMSTERDAM Het Dinsdagavond verschenen gemeen teblad bevat een voorstel van B. en W. om het aantal wethouders te verminderen van 6 tot 5. In hun toelichting schrijven B. en W., dat zij zich in verband met be danken van den heer E. J. Abrahams, de vraag hebben gesteld of het, by een ecnigszins gewijzigde verdeeling der werkzaamheden onder de leden van hun college, niet mogelijk zou zyn het aantal wethouders tot 5 te verminderen. De am pele overweging van deze vraag heeft hen tot de overtuiging geleid, dat zulks inderdaad kan geschieden, zonder dat daarvan nadeel voor de vervulling van de taak van het college te vreezen zou zijn. ONREGELMATIGHEDEN DOOR EEN BEAMBTE VAN DE CRISIS VARKENS CENTRALE. De inspecteur van de Crisis Varkens Centrale te Arnhem stelt een onderzoek in naar de handelingen van den beambte der Crisis Varkens Centrale W. de B. te Heerr.e, die verdacht wordt van het ple gen van onregelmatigheden. De betrok kene zou ongemerkte varkens tegen een lagen prys hebben opgekocht. ÏUPrl' vaa»:- DE ZOMERTIJD. 15 Mei7 October. De Staatscourant van Dinsdagavond bevat een Koninklijk besluit, waarby wordt bepaald, dat de vervroeging met één uur van den wettelyken tyd, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908. dit jaar zal aanvangen den vijftienden Mei en zal eindgen den zevenden October. Verschenen is een tweede nota van wij ziging van het wetsonwerp wijziging van de Woningwet. Aan de toelichting hiervan wordt ont leend, dat, hoewel het centraal toezicht in artikel VIII is vervallen, de regeering overtuigd blijft van de groote wensche- lükheid, dat met name in dezen tijd het centraal gezag in de gelegenheid zij, al te groote afwijkingen van zijn beleid inzake de woningwet te keeren. De regeering heeft daarom gezocht naar een anderen weg, die de bedoelde gelegenheid biedt. Zü meent, den besten weg gevonden te heb ben in een nieuw artikel 52a, dat ontwor pen is in analogie met artikel 35 van de armenwet en artikel 22 van de vleesch- keuringswet. Dat artikel bevat de volgen de regeling. Van de bedoelde raadsbeslui ten zenden burgemeester en wethouders afschrift met een exemplaar van de daar bij behoorende stukken aan den inspec teur. Deze kan bezwaren bii Gedeputeerde Staten inbrengen binnen dertig dagen na de ontvangst van dat afschrift. Gedebu teerde Staten zenden van hun beslissing een afschrift aan den inspecteur, indien deze bezwaren heeft ingebracht. De in specteur kan by de Kroon in beroep komen. In verband met hetgeen in artikel VIHa in de nota van wijziging wordt voorge steld, moet in artikel VIII worden opge nomen schrapping uit het 2de lid van artikel 52 van de bepaling, die betrekking heeft op vernietiging van het besluit van Gedeputeerde Staten, omdat een regeling voor de vernietiging van een beroep, als onder artikel VIIIA wordt voorgesteld, onnoodig is. Bij den inspecteur der directe belastin gen te Roermond werd tot nog toe, voor wat betreft de stad Roermond, voor 900.000 aangegeven aan verzwegen in komsten en vermogen; voor de tot het res sort van deze inspectie behoorende bui tengemeenten beloopt dit een som van twee millioen gulden. Het bedrag der verzwegen belastingen nadert in de inspectie Hoogezand, de twee millioen, loopende over meer dan 200 aan giften. In de inspectie Beverwijk bedraagt het totaal der aangiften ongeveer 450.000 aan vermogens en 25.000 aan inkomens. Te Groningen hebben de aangiften van verzwegen belastinggelden tot dusver be dragen tusschen de 4.5 en 5 millioen gul den en te Helmond ongeveer 5 millioen. Te Venlo werd tot dusverre aangifte ge daan van een verzwegen vermogen van ruim 2.000.000 en van een jaarlyksch in komen van ruim 80.000. Dagelijks komen nog vrijwillige aangif ten binnen. De inspectie H>-geveen, omvattende de gemeenten Hoogeveen, Avereest, Beilen, Westerbork, Zuidwolde en Oosterhesse- len, is reeds het millioen ruim gepasseerd en blijft het opgaven stroomen. NEDERLANDSCHE KOLEN NAAR ITALIË. Eerste contingent 80.000 ton. Het Handelsblad verneemt, dat het contingent Nederlandsche kolen, dat is vastgesteld voor uitvoer naar Italië, welke uitvoer over een aantal maanden is ver deeld, op 80.000 ton is vastgesteld. De verscheping van de eerste lading is dezer dagen te wachten. De kolen die voor het grootste deel over Rotterdam, voor een ander deel over Amsterdam zul len worden uitgevoerd, zullen per spoor naar de zeehavens vervoerd worden. Dinsdag is op den provincialen weg Veghel-Uden onder de gemeente Veghel een doodelijk verkeersongeluk gebeura. Ter hoogte van het gehucht Maria-heide reed de 24-jarige landbouwer J. v. d. Donk uit Veghel op zijn rijwiel huiswaarts Hij reed aan den verkeerden kant van eren weg en wilde zich juist naar de rechter zijde op het fietspad begeven, daar hij signalen van een hem achterop komen den auto hoorde. Tezelfder tijd naderde uit de richting Veghel een auto, bestuurd door dr. Burgering uit Best en waarin diens familie was gezeten. Ondanks het krachtige remmen van den chauffeur was een aanrijding niet meer te vermij den. V. d. Donk werd door den auto ge grepen en overreden. De jongeman werd vrijwel op slag gedood. Het lijk is naar het ziekenhuis te Veghel gebracht. In de Amsterdamsche haven is Dins dagochtend binnengeloopen het Noor- sche stoomschip Brunia uit Oslo. De ka pitein heeft gerapporteerd op drie mijl Zuidoost 3/4 Oost afstand van Terschel- linger vuurschip een mast te zijn gepas seerd, welke twee meter boven water uit stak en vermoedelijk aan een vaartuig is bevestigd. De positie van de plek waar de mast is aangetroffen is 52° 28 N.B., vier graden 41 O.L. Te Echt-Berkelaar (Limb.) is Donder- middag de boerderij van den landbouwer F. Cuypers afgebrand. De heer Delsing, die juist passeerde, wist met gevaar voor eigen leven vijf kinderen uit het bran dende perceel te redden. Een der kinde ren liep ernstige brandwonden aan gelaat en armen op. De oorzaak is onbekend; Verzekering dekt de schade. DOODSLAG. Een vrijspraak. Het gerechtshof in Den Bosch heeft Dinsdag den 23-jarigen koopman uit Nij megen, die terecht heeft gestaan ter zake dat hij een assistent-dienstgeleider, A. de Man, te Ottersum, opzettelijk van het le ven heeft beroofd door hem met een auto aan te rijden, vrijgesproken. De rechtbank had hem eveneens vrijgesproken. Het O.M. had 8 jaar gevangenisstraf geëischt, de advocaat-generaal bii het gerechtshof 6 jaar. Twee jaar geëischt. gelegde. Hij was alleen maar eens gaan kijken. Van schoten had hij niets gemerkt. Hij was geheel aleen geweest en was op zoek naar een geschikte plaats om fuiken Voor de Utrechtsche rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan de 36-jarige land man A. C. P., uit Waardenburg, wegens poging tot doodslag subsidair zware mis handeling van den gem.veldwachter K. In den nacht van 17 Januari 1.1. was deze veldwachter met twee collega's op onderzoek naar stroopers uitgegaan. De drie veldwachters hadden een lichtschijn sel in het kreupelhout gezien. Twee hun ner waren er op afgegaan, terwijl de derde langs een omweg van de andere zijde naderde. De stroopers, die onraad be speurden, draaiden den lichtbak zoo, dat het schijnsel in de richting van de nade rende veldwachters viel. De stroopers los ten twee schoten, een der veldwachters schoot terug en het licht werd gedoofd. Een worsteling volgde. Twee stroopers wisten te ontkomen. De derde werd gear resteerd. Hij had geen geweer bij zich, wel een lichtbak, een nikkelen carbidlantaarn en een polsstok. Verdachte ontkende het hem ten laste VRIJDAG 9 MAART. i.m.v. Van Binnenland DE OVERVAL MET ROOF TE AMSTELVEEN. Het onderzoek naar de daders van den Maandag te Amstelveen gepleegden over val ten huize van den heer Seis, heeft tot nu ^vvi. UtUO) 1ICCI nu toe geen resultaat opgeleverd. Dr. van Ledden Hulsebosch en de rechter-commis- saris uit Amsterdam, hebben een bezoek gebracht aan de woning en o.a. vingeraf drukken genomen. Gebleken is, dat behalve een bedrag aan geld, een aantal kleine sieraden van geringe waarde is gestolen. Met een poli tiehond zijn nasporingen in de buurt ge daan, echter zonder succes. o.l.v. F. Bakels. Dinsdagavond heeft „m.i op den Rijks straatweg nabij de Krom onder Nieuwer- brug tusschen Woerden en Bodegra ven een ernstige aanrijding plaats ge had. Bij het passeeren van een anderen auto kwam een vrachtauto in botsing met een uit de andere richting komende per sonenauto. De bestuurder, zekere V. uit Woerden, werd zwaar gewond aan lichaam en banden en liep voorts een her senschudding op. Hij is naar het zieken huis te Woerden gebracht. Ook de vrachtauto werd zwaar bescha digd. en merk voorzien verhandeld. Hangende het onderzoek *Un functie geschorst ■Wn een vervolgens hebben is de B. in Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 400 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gramofoonpl. ro.oo Morgenwijding VPRO. to.15 Declamatie M. Beversluis. 10.30 Trio Favoriet o.l.v. Drukker. 11.00 Vervolg declamatie. 11.15 Vervolg trioconcert. 11.45 Gramofoonpl. 12.00 Gramofoonpl. '.•2.30 Kovacs Lajos en zijn orkest m Dijk's Volendammcrs (accordeon). 2.30 Causerie mevr. I. de Leeuw-van Rees. 3.00 Pianorecital E. Veen. 3.304.00 Gramofoonpl. 4.00 Pauze. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 500 Klein-VARA-ensemble b.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins, 6.45 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst, m.m.v. A. de Booy (zang). 7..'5 A. de Booy (zang) en C. Steyn (orgel). 7.30 Dr. N. Klinkenberg: Socialisme en we reldbeschouwing". 7 50 Gramofoonpl. 8.00 Causerie Prof. Ir. W. Schermerhorn. 8.30 Declamatie en zang door C. Witsen Elias, aan den vleugel: J. v. Otten-Warmelo. 9.00 Causerie Dr. P. J. Tjalsma. 9.30 Vervolg zang en declamatie, ïo.oo Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. ïo.15 Causerie. 10.45 Gramofoonpl. n.00 Gevar. concert (trompet, piano, orgel, saxofoon, viool, hawaiïan guitaar, zang, ac cordeon). Huizen, 304 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 10.30 Concert. 11.00 Gramofoonpl. 11.30 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15—1'.45 Schlagermuziek en gramofoonpl. 2.00 Koorconcert. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Zangvoordracht. 2.45 Vioolrecital. 300 Gramofoonpl. 3.15 Koorconcert. 3-30 Gramofoonpl. 3 45 Zangvoordracht. 4.00 Vioolsoli. 415 Gramofoonpl. 4 30 Orkestconcert en lezingen, 7-15 Causerie. 7-35 Gramofoonpl, 7.50 Orkestconcert. In de pauze om 8.30: Vaz Dias. 8 50 Hoorspel. 9.30 Gramofoonpl. 0.40 Bach's Johannes-Passion. 11.00 Vaz Dias. Hierna tot 12.00 Gramofoon- muziek. ZATERDAG 10 MAART. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 8 00 Gramofoonpl. to.oo Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: De No tenkrakers o.l.v. D. Wins, Hetty Beek (de clamatie), en gr.pl. V2.00 Klein-VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels. 2.00 Gramofoonpl. 2.40 Filmpraatje M. Sluyser. 3.00 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 3.45 Pauze. 400 Muzikale causerie P. Ttggers. 4.40 Declamatie Hetty Beek. 500 VARA-Mandoline-concert. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 600 „De Wielewaal, o.l.v. P. Tiggers, m.m.v. G. Wertheim (cembalo). 6 30 Clavecimbelconcert door G. Werthei 7.00 Causerie door A. H. C. v. Arkel, 7 20 Orgelspel C. Steyn. 7.30 Gramofoonpl. 7.40 Vervolg orgelspel. 7 50 Gramofoonpl. 8.00 Herh. SOS-ber., Vaz Dias Varia. 815 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot. 8.45 Zang door B. Keerweer (bariton), 9.00 Uitolag prijsvraag Dr. Last-Post. 9.05 Toespraak A. de Vries. 9.15 Vervolg orkestconcert. ;o.oo Vervolg zang. 10.15 Vaz Dias. 10.30 Vervolg orkestconcert. 11.0012.00 Gramofoonpl. Huizen, 30c M. KRO-uitzending. 8.009-IS en 10.00 Gramofoonpl. 10.30 Concert. 11.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15"-4S Sextetconcert en gramofoonpl. 2.00 Voor de jeugd. 2 30 Kinderuur. 4 00 Orkestconcert en lezing. 5.45 Orgelconcert. 6.20 Causerie. 6.45 Gramofoopl. 7.15 Kath. RVU. 7 35 Gramofoonpl. 7.45 Sportpraatje. 8.00 Gevar. programma m.m.v. solisten en or kest. In de pauzes om 8.30 en 10.30 Vaz Dias u.00—ri2.oo Gramofoonpl. eim. en VARA- tc zetten. De drie veldwachters verklaarden den verdachte te kennen als een gevaarlijken strooper en wisten zeker, dat hij in het ge zelschap van de twee ontkomen stroopers was geweest. Nadat verdachte was opge sloten, was een der veldwachters dien nacht naar de plaats teruggekeerd en had nog een doodgeschoten haas gevonden. Den volgenden ochtend vond men er tevens een geladen dubbelloops jachtge weer, waarvan een patroon was afgescho ten. Tevens waren er zeven patronen ge vonden, welke bij het geweer behoorden. Een deskundige verklaarde, dat de schoten doodelijk hadden kunnen zijn. Van den burgemeester van Dijl was een verklaring ingekomen, dat verdachte een berucht strooper was, die zelfs land bouwers bedreigde. De landerijen waren nagenoeg niet te verpachten, omdat de pachters beng waren voor den verdachte. De officier van justitie wees er in zijn requisitoir op, dat het hier maar weinig had gescheeld, of er waren een of meer moorden gepleegd. Het bewijs was z.i. volledig geleverd en hij achtte een verdere uiteenzetting overbodig. Hij eischte twee jaar gevangenisstraf met aftrek van de voi. rloopige hechtenis. Uitsprak 20 dezer. De kasteelheer lucht zijn gemoed. De vierde week van het proces-Onnes; de belangstelling is merkbaar vermin derd. De kasteelheer vraagt het woord, hij blijkt agressief en zenuwachtig en eerst doet hij een mededeeling over een Zater dag j.1. ter sprake gekomen punt, n.m.1. dat hij 3 Maart 1932 niet den geheelen dag op het kasteel is geweest. En daarna vervolgt de kasteelheer on geveer aldus: „Op de dagvaarding, die is uitgebracht kan nooit een veroordee ling volgen, omdat de officier daarin een paar belangrijke zinsneden heeft ver geten betreffende de schuldomsehryving. De officier heeft het recht bij zijn re quisitoir wijziging in de dagvaarding te vragen, daarom maak ik hem er op op merkzaam. Ik wil niet profiteeren van een vergissing." „Maar tegen één ding moet ik ten sterkste protesteeren" de verdachte windt zich meer en meer op „en dat is, dat de Officier gezegd heeft, dat ik geld zou stellen boven mijn eer. Integendeel, ik stel mijn eer boven mijn vrijheid." Mr. Kappeyne v. d. Coppello sluit hier op aan met bezwaren tegen het vrijlaten van verdachten. PI. vindt de situatie wel wat scheef en dat de uit de voorloopige hechtenis ontslagen verdachten elkaar spreken, daartoe legt pl. een dagbladfoto over; toonende hoe de detective Johan- knegt na zijn vrijlating hartelijk wordt ontvangen door de „verhuizers" Maag en Van Binsbergen. Verdachte: Er zijn twee schilderijen zoek, waarvan Johanknecht op 25 Juli lieeft gezegd, dat hij ze ook wel kon terug brengen. Nadien hebben de heeren samen gesprokenen.... de schilderyen bleven weg. Nu kunnen zij weer samen spreken. En weder maakt verdachte hierbij de schampere opmerking, dat men alleen prijs stelt op feiten en gegevens, die tegen hem zijn „alles wat ik doe is verdacht, alleen als ik zou bekennen is 't goed, maar dan zou ik liegen" en als zijn verdediger mr. Muller Massis even later aan 't woord is en iets zegt over opheffing van de voorloopige hechtenis, valt hij bruusk in de rede: „Ik vraag mijn invrijheidstelling niet, daar ben ik te trotsch voor. Ik heb den vorigen keer mijn invrijheidstelling niet gevraagd; u hebt dat gedaan buiten mijn medeweten." Hierna komt getuige Koning weer voor en hem worden weer verscheidene vra gen gesteld. Deze ondervraging, d.w.z. getuige's antwoorden, irriteeren op den duur de verdachte, vooral wanneer Ko ning mededeelingen doet, die volgens den verdachte fantasie zyn. Een kort maar fel incident volgt, dat de gemoedsstemmingen, waarin Onnes en Koning verkeeren, duidelijk weerspiegelt. Een directe ondervraging. Het is tenslotte rechter mr. De Gaay Fortman, die uit den chaos enkele directe vragen stelt, die Koning nog niet in zoo- danigen vorm waren voorgelegd, n.1. of hij voor zijn bemiddeling niets ontvangen heeft. Get. antwoordt ontkennend. Rechter (tot verdachte): Kunt u zich herinneren ik laat goede of kwade tiouw geheel terzijde of, bij een der eerste bezoeken van Koning, n zich iets hebt laten ontvallen, waaruit Koning kon opmaken, dat u 't niet onprettig zou vin den in 't bezit te geraken van de verze keringspenningen? De kasteelheer zegt, dat hij zich niet herinnert op die manier iets te hebben gezegd. Na Koning komt Witbraad. Hierbij komen de chantagebrieven ter sprake, die Koning en Witbraad samen hebben ontworpen om aan Onnes te stu ren en die bij de huiszoeking bij Wit braad achter een gebroken spiegel wer den gevonden. Koning wordt ook weer naar voren geroepen, men stelt hem een dezer brieven ter hand, vraagt waar ze zijn opgesteld, wie en waarom er veran deringen zijn aangebracht. Koning con strueert een verklaring, waaromtrent mr. De Gaay Fortman een opmerking maakt, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaat. Witbraad blijft alleen achter het ge- tuigenhekje staan en hoort zich door mr. Muller Massis de vraag gesteld, wat hij dacht van deze brieven. Getuiere: tl wil niet. Wintervacantle in iiaijg, 8 Maart. Kit Rome, de laats!® pleisterplaats op onzen zwerftocht, ben ifc diep bedroefd teruggekomen. De reden daarvan is deze: ik ken geen onpleizieri- „er soort menschen dan dezulken, die na op een stad verliefd te zyn geraakt, de be, lioefte "iet kunnen onderdrukken, üea "anschen dag hun verrukking daarover- Te spuien tegen iedereen, die het ongeluk heelt hun pad te kruisen; en diep in m;s <*evoel ik, dat ook ik voortaan tot deza kaste van ongenietharen zal behooren Home heeft mij te pakken gekregen...] Telkens als iemand mij de conventioneele vraag stelt, of ik een prettige reis heb ge- had, voel ik mij verloren. Ik zal gaan pra ten!ik zal mij niet kunnen vermans nen .V.ik zal mijn enthousiasme vèr over de dijken van mijns hoorders luisterver. mogeu heen laten bruisen, op zij 11 kaken zal zich een verstijfde trek van plichtma tige belangstelling nestelen, in zyn oogen zal een geveinsd medeleven glinsteren en terwijl zyn gedachten afdwalen naar pro fane'bisbilles van allen dag, zal hij het oogenblik vervloeken, waarop hij ondoor dacht de sluizen van mijn mededeelzaam heid openzetteGelukkig de lezer, di9 zich door een veilige maximumlengte van driekwart kolom beschermd weet tegen de excessen van mijn geestdrift. enVijf dagen zijn een millioenste seconde voor een stad, die, als Rome, in haar naam het epitheton van de Euwigheid draagt. Voor een menschenleven staan' vyf dagen, in Rome doorgebracht, gelijk aan ervaring en genot met vijftig jaren. Van het oogenblik af, dat de trein het royale, ruimgebouwde station, hetwelk baadt in een zee van neonlicht, binnen rolt en men de honderd kruiers gewaar wordt, in het gelid langs den trein opge steld, gereed 0111 de bagage van liet we- reldtoerisme snel en stipt te verstouwen, bevindt de reiziger zich in den boeiendsn greep van deze kokende en z'edende metropolis. Alle wereldsteden schijnen in Rome vereenigd. De auto's razen, met een ner gens gekende snelheid, door wijken, die, elk in haar soort, herinneren aan een ander centrum van Europa. Men vliegt over de levendige Corso Umberto. en waant zich in Oxford Street. Men passeert de elegante hotelstraat Vittorio Veneto, en verplaatst zich in gedachten naar Unter den Linden. Men rydt door typisch La- tijnsche woonwijken en voelt zich in de omgeving van het Parijsche Odéon. M n dwaalt door de heuvelachtige buurten van het Forum Romanum, het Forum Traja- nnm en het Coloseuni, waar eens de Chris tenmartelaren voor de leeuwen werden ge worpen en negentien eeuwen geschiede nis, in het centrum der stad. voor ieder zichtbaar, op straat liggen en kan reminis centies aan de even geaccidenteerde St. Gudulewijk van Brussel niet onderdruk ken. En het plein, dat beheerscht wordt door het goud- en marmeren monument vpn Vittorio Emmanuele (grootvader van den koning) en door het I'alazzo Venezia, oud-pauselijk Paleis, waarin Mussolini thans zijn zetel heeft opgeslagen, kon het in zijn wijdscheu aanleg niet tot voorbeeld hebben gestrekt aan de bouwers der groote Skandinavisohe steden? En nu zou ik misschien moeten gaan vertellen van onzen pelgrimstocht door bouwvallen en kathedralen, onze Zondag- sche pantoffelparade in de Villa Borghese in menig opzicht copie van Hyde Park en Rotten Row onze zitjes boven op Pincio, met Rome in vogelvlucht aan onze voeten. Ik zou verslag behooren te doen van onze drie-uursche wandeling door de verheven stilte van het Vatiuaan, zyn on vergetelijk museum en den St. Pieter; van onze griezelingen in de Capucijnenkerk, waar de begraafplaats bestaat uit een zaal vol rechtopstaande skeletten, uit muur- en plafondornamenten van honderden sche dels van monniken, en versieringen, ge maakt van menschelyke gebeenten; van onzen tocht door de spelonkachtige cata comben, als herinnering waaraan ik nog sentimenteel een reliquie in mijn overjas draag in den vorm van het eindje kaars, dat diep onder den grond voor mijn oogen, het jaar 100 heeft doen herleven... Maar het bovenbeschreven schrikbeeld van den conventioneel-belangstellendcn trek, die op de kaken des lezers verstijft, weerhoudt mij. Als ge meer weten wilt, lezer, koop u dan in 's hemelsnaam een Baedeker en lees het zelf; ik mag er mijn reputatie niet aan wagen. En hiermede is dan de Italiaansche vaeantie tot haar einde gekomen; een va- cantie, die een reusachtige behoefte heeft doen ontstaan aangrondige en zeer langdurige rust! en beroept zich op artikel 219. Met dit antwoord verwekt deze man de noodige hilariteit. Hij heeft zich geduren de het Droefs ai -moeit ZiCIl ^6 de het proces al een zekere mate van po pulariteit verschaft, door bij scherpe on dervraglng naar bijzonderheden VlUGKOKENO cent per pondspak EENIQ NEDEWLANDSCH FABRIKAAT.' steeds „in artikel 219 en dus in zwijg zaamheid te hullen." Hierna verschijnt nog getuige Top, reeds eerder gehoord, die mededeelingen doet over de verzekeringen. Na de pauze wordt met diens verhoor voortgegaan. Men hoort o.a. van den getuige, dat de verzekering vier weken 11a de vaststel ling van de schade moest uitbetalen. D° eerste vier of vyf weken is er over de uit betaling niet gesproken, daarna is door den kasteelheer op uitbetaling van de verzekeringspenningen aangedrongen. Na het verhoor van getuige Top, as-"* ïadeur, licht verdachte nog verschillende punten toe. De dag van Dinsdag lieeft dus zegge één nieuwe getuige gebracht; er staan er nog bijna zestig getuigen te wachten.» het einde van dit proces ligt in een zeer, zeer ver verschiet. A,

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2