GEMENGD NIEUWS Vonnis Politie rechter te Alkmaar. Een bejaarde oplichter. De fraude aan abattoir te Rotterdam. Fraude met voor export bestemde bacon-varkens. Door Arabieren vermoord De zaak-Stawisky. Drievoudige moord. Brutale overval met roof. Ongeregeldheden in Spanje. Ernstig mijnongeluk te Beuthen. Scheepsramp te Kanton. Het geval Wynekoop. Ernstig spoorwegongeluk in Rusland. De zaak-Raspoetin. Het eerste doodvonnis in Californië wegens menschenroof. Visschers door het ijs ingesloten. Overstroomingen in den staat New York, Een kapelaan veroordeeld Misdaad Het graf van Marinus van der Lubbe. Burgerlijke Stand Visscherijberichten HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 8 MAART 1934. gevolg van liet driftig karakter van 01- denburger. Zij wilde liever weg en was dan ook 'n tijd heengegaan, doch na be lofte van beterschap keerde zij weer bij Oldenburger terug. De omgang verbeterde echter niet en zij plaatste eene adver tentie, waarop Dirk Gr. reflecteerde, met gevolg, dat zü deze betrekking op 2 Ja nuari zou aanvaarden. Oldenburger scheen zich dat vertrek zeer aan te trekken en had gedreigd, dat indien iemand kwam om haar goed te halen, hij hem zou doodsteken. Hij keek altijd gluiperig en dreigde haar meer malen. Op den bewusten avond hadden Annegie en Dirk den avond gezellig bij den broer van Dirk op het Reglis doorgebracht en kunnen we verder verwijzen naar de ver klaring van verdachte Dirk Gr. Mej. De Haan dacht aanvankelijk niet aan Olden burger. Deze was wel in het bezit van een pistooltje. Zü had voor het ingooien van de ruit naar buiten gekeken. Zü dacht, dat de ruit was ingeschoten. Verder had An negie niets gemerkt. Daarop was Dirk gekomen en die had gezegd: Ga je mee naar'het Politiebureau, want die vent wil me doodsteken! Waar is die vent dan? .vroeg Annegie. Ja, zei Dirk, die ligt daar! Mr. Van Leeuwen, de verdediger, had een schrijven van de huishoudster in bezit, waarin Oldenburger had gedreigd zich van het leven te willen berooven. De heer J. van Zalingen, wonende hoek LaatBloemstraat, had omstreeks half 12 den verdachte gesproken en deze had hem een onsamenhangend verhaal gedaan en onder meer gezegd, dat hij een man had vermoord met een stuk hout, dat hij in de hand had. De heer v. Zalingen ging kijken in de Bloemstraat en vond daar een man liggen, die nog leefde. Getuige belde toen de politie op. Verdachte beweerde niet meer te we ten of hij dien man was tegengekomen. Tenslotte werd gehoord de vierde en laatste getuige, hoofdagent Jan Overeem, die mededeelde, dat in den laten avond I irk Gr. op het bureau kwam, bloots hoofds en op zijn kousen, die vertelde, dat hij iemand had doodgeslagen op straat. Met een collega is Overeem naar de Bloemstraat gegaan en vond daar op straat liggen een man, op eenigen afstand lag een pet. De man leefde nog en werd vervoerd naar het Centr. Ziekenhuis. In Egtnond is ten huize van Oldenburger ge vonden en in beslag genomen een alarm pistool. De president releveerde, dat verdachte meermalen was veroordeeld. De officier releveerde in het kort het bloedig gebeuren in de Bloemstraat op den bewusten avond, waarbij een ook niet onverdeeld gunstig licht werd geworpen op den verslagene en reconstrueerde voorts het misdrijf, om te komen tot de Vragen: was hier aanwezig zelfverdedi ging of overschrijding der grenzen van zelfverdediging. De officier kon die vra gen in verband met het optreden van Ol denburger niet bevestigend beantwoor den. De zelfverdediging was in ieder ge val vrlrbarig. maar wel was aanwezig het opzet tot mishandeling den dood ten gevolge hebbende en wilde de officier doodslag en zelfs zware mishandeling la ten zwemmen. Uit zijn strafblad bleek, dat verdachte een ruw mensch is, wat in zijn nadeel pleitte. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Alle omstandigheden tegen elkaar opwe gende, vorderde de officier 1 jaar gevan genisstraf. De verdachte toonde zich onder het re quisitoir tamelijk aangedaan en zat te Blikken. Tij beweerde, dat de voorgelezen straf lijst niet op hem, doch vermoedelijk op zij l broeder sloeg. Mr. .Van Leeuwen deelde namens ver dachte mede een woord van deelneming omtrent verslagene en trachtte de mee ning ingang te doen vinden, dat hier had plaats gevonden gewettigde zelfverdedi ging. Pleiter concludeerde dus vrijspraak, eubsidiair de strafverlichting, die gewoon lijk op het verlanglijstje van de verdedi ging staat. De Politierechter, mr. Ledeboer, Veroordeelde Maandag j.1. den 31-ja-> rigen koopman J. C. M. te Heer- Hugowaard, tot een gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand, terzake dat hij, hoewel de bevoegdheid tot het besturen van motorrijtuigen voor den tijd van 10 maanden hem bij 1 Kantonrechtelijk vonnis was ontzegd hij nochtans niet had nagelaten een motorrijtuig te besturen en veroor- deelde op grond van navolgende mo tiveering: De rechter overweegt, dat hij voren staande straf heeft opgelegd in verband inec den zeer einstigen aard van het ge pleegde feit. De Kantonrechter heeft het met het oog op de veiligheid van'het ver keer noodig geoordeeld den verdachte de bevoegdheid om motorrijtuigen te bestu ren voor een bepaalden tijd te ontzeggen; zonder zich nu aan dit rechterlijk bevel te storen, doet verdachte eenvoudig of het niet bestaat: uit een oogpunt van hand having van het gezag is het dus reeds noodig op eene gevoelige wijze den ver dachte te kennen te geven, dat deze op- Vatting niet kan worden geduld. Maar hierbij komt nog een andere factor, die Btreng optreden noodzakelijk maakt: Niet tegenstaande toch dat de rechter herhaal delijk soortgelijke misdrijven te berechten krijgt en dan steeds, mede anderen ten Voorbeeld, gewoon is streng te straffen, schijnt het, dat het motorrijtuigen bestu rende publiek van deze uitspraken op on voldoende wijze kennis neemt of op de hoogte wordt gebracht. De rechter mist de bevoegdheid zijne uitspraken ambts halve ter kennis van het geheele publiek te brengen en ook daarom is hij verplicht in gevallen als het onderhavige door het opleggen van gestrenge straf mede het al gemeen belang te dienen. Waar uit het onderzoek ter terechtzitting is gebleken, dat de verdachte tot het betalen van eene geldboete tot een bedrag, dat maar ecnigs- zins overeenkomt met den ernst van het misdrijf, niet in staat is, is de rechter ver plicht, tot het opleggen van een onvoor waardelijke gevangenisstraf van hiervoren vermelden duur daar aan het opleggen van eene voorwaardelijke gevangenisstraf in dit geval niet gedacht kan worden, aan gezien deze geen voldoende afschrikkende werking voor anderen zou beteekenen. Binnenland Voor de Rechtbank te 's-Gravenhage had zich Dinsdag te verantwoorden een 78-jarige oud-planter wegens oplichting, meermalen gepleegd. Verdachte had, onder voorspiegeling van prachtige vooruitzichten, een hem on bekend persoon geëngageerd als admi nistrateur over de cultures, welke hij in Indië zou bezitten en vervolgens ƒ15 van hem geleend. Van een 78-jarigen pettenmaker uit de Residentie had hij 12 losgekregen, o.m. door hem te vertellen dat hij generaal was geweest. Het derde slachtoffer was een musicus, die aan verdachte een viool zou verkoopen en geëindigd was hem 3 te leenen. Er was geld genoeg op de bank, had ver dachte hem verteld. Alle drie getuigen moesten erkennen, dat de verhalen fantas tisch klonken, maar wegens verdachte's hoogen leeftijd hadden zij in goed vertrou wen het geld geleend. Er was evenwel nimmer iets teruggekomen. Het psychiatersrapport noemde ver dachte toerekenbaar, de president wees op het feit, dat verdachte al vele dergelijke veroordeelingen achter den rug heeft, doch steeds weer in dezelfde fouten vervalt. Verdachte zelf gaf in hoofdzaak toe, wat hem te laste werd gelegd en beloofde, dat het nu werkelijk de laatste keer geweest zou zijn. Mr. P. J. Blok, die verdachte onver beterlijk noemde, zag geen andere moge lijkheid dan vrijheidsstraf te eischen, in dit geval 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 20 Maart. Slagers gearresteerd. Nog altijd duurt het onderzoek in de zaak betreffende de corrupties bij het abattoir, in verband waarmede vijf keur meesters zijn gearresteerd, voort. Het ziet er naar uit, dat men naar aanleiding van dit even ingewikkelde, als nauwgezette onderzoek nieuwe fraude op het spoor zal komen. In ieder geval is het onderzoek reeds thans aanleiding geweest om twee slagergrossiers aan te houden en aan een verhoor te onderwerpen. Deze grossiers worden er n.1. van verdacht, dat zij vleesch zouden hebben verkocht waarvan zij wis ten, dat het niet goed was voor de con sumptie. Beiden zijn op het hoofdbureau van politie ingesloten. (De Telegraaf). Een hoofdvertegenwoordiger gearresteerd. Dinsdagmiddag is in het kantoor van de Nederlandsohe crisis varkenscentrale in de Eerste Van den Boschstraat te 's-Gravenhage de 35-jarige A. P., hoofd vertegenwoordiger van deze centrale te Brussel aangehouden. Hij is naar Rotter dam overgebracht en daar in het hoofd bureau van politie opgesloten. Zaterdag heeft de Rotterdamsche cen trale recherche 4 personen, nl. 3 Neder landers en één Belg aangehouden, als verdacht van het plegen van fraude met voor export bestemde bacon-varkens. Door middel van listige kunstgrepen zouden zij voor export naar België be stemde bacon-varkens op de binnenland- sche markt hebben gebracht, waardoor de varkenscentrale werd benadeeld, im mers voor deze voor export bestemde varkens wordt een lagere prijs betaald dan voor de voor binnenlandsche con sumptie bestemde dieren en bovendien is voor eerstgenoemde categorie geen heffing verschuldigd. De politie vermoedde, dat de thans mede aangehouden hoofdvertegenwoor diger in dit complot zou zijn betrokken. Aangezien de moeder van den verdachte juist in den tijd van het onderzoek is over leden, wilde men hem nog niet terstond aanhouden. Maandag is de moeder te Amsterdam hegraven. De verdachte was daar niet bij aanwezig. Naar weldra bleek was hij inmiddels uit België uitgeweken, omdat hij daar werd verdacht van mede plichtigheid aan het smokkelen van bacon- varkens boven het contingent van Neder land naar België. De Belgische justitie heeft naar aanleiding van dit vermoeden eeri huiszoeking in zijn woning te Brussel gedaan. Daar is toen o.a. een nagemaakt Belgisch invoerstempel gevonden en in beslag genomen. Dinsdagmiddag kreeg de politie de aanwijzing, dat de gezochte P. zich zou bevinden in het kantoor van de Neder- landsche crisis-varkenscentrale in Den Haag. Bjj onderzoek bleek hij daar in derdaad een conferentie bij te wonen. HU is daar toen aangehouden. Bij zijn eerste verhoor ontkende hij pertinent iets met de fraude met voor export bestemde bacon-varkens uitstaande te hebben. Ten aanzien van het in zijn woning gevonden valsche stempel ver klaarde hij, dat hij dat van den Belg v. d. E. uit Esschen had gekregen om te ver nietigen. Deze v. d. E. behoort tot het complot. Het onderzoek wordt voortgezet. Verklaring van de varkens centrale. Naar aanleiding van de berichten om trent de knoeierijen bij den uitvoer van bacon van de Ned. Varkenscentrale naar België deelt de Varkenscentrale mede, »dat een der voornaamste oorzaken, waar door de knoeierij mogelijk was geweest, gelegen was in het feit, dat men bepaalde vertrouwenspersonen» had aangesteld. Het bleek echter, dat niet allen het in hun gestelde vertrouwen waard zijn ge weest en zelfs het middelpunt van een geheel net van smokkelarij zijn geworden. DE VERDUISTERING TE VEEN. De oud-gemeenteontvanger en secreta ris van Veen J. T., die in het huis van bewaring te 's Hertogenljosch is opgeslo ten, wordt verdacht van verduistering van. 3000 in zijn hoedanigheid van ge meenteontvanger in de jaren 1932 en 1933. Buitenland Volgens een bericht uit Bagdad zijn de Amerikaan Fisher en de Duitsche journa list Rudolf May uit Dusseldorf, die met een opvouwbare boot op weg waren naar Indië, op de Tigris door Arabieren, 100 mijl ten Zuiden van Bagdad neergescho ten. De Amerikaan kreeg een schot in het hoofd en viel uit de boot. De Duitscher kon zwaar gewond geborgen en naar een naburig dorp gebracht worden. Kort voor zijn dood kon hij nog eenige mededeelin- gen verstrekken over den overval. Hij vertelde, dat hij met zijn kameraad de boot voor dien nacht aan den oever wilde vast maken, toen een groep Arabieren ver scheen, waarvan één om vuur vroeg. OnT middellijk daarop hadden de Arabieren op Fisher en May geschoten. Anonieme en onderteekende brieven. Onder de meer dan 500 brieven, die door den openbaren aanklager en rechter van instructie in de zaak Stawisky zijn ontvangen, bevinden zich, naar Reuter uit Dijon meldt, een aantal onderteekende en anonieme brieven van amateur-detectie- ven, die de resultaten van hun persoon lijke nasporingen mededeelen. Verder worden talrijke brievenontvan- gen van helderzienden, die aanbieden tegen een „matige vergoeding" opzienba rende onthullingen te doen. Bovendien heeft de politie een pakket met griezeligen inhoud ontvangen, ml. een met bloed besmeurde krant waarin verscheidene messteken. Deze krant zou, naar medegedeeld werd, gevonden zijn bij de plaats waar rechter Prince vermoord werd. De datum van deze krant is echter 27 Februari, terwijl Prince op 20 Februari vermoord werd. Mededeelingen van mevr. Stawisky. Mevrouw Stawisky heeft voor de parle mentaire enquete-commissie verklaard, dat haar echtgenoot haar had medege deeld, dat G. A. Stresa met Georges Bon net, den vroegeren minister van finan ciën, het noenmaal gebruikt had. Met oud minister Julien Durand had hij in het Café de Paris in een particulier kabinet een onderhoud gehad. De buitengewone commissie uit den Senaat, die rapport moet uitbrengen over het verzoek om opheffing van de parle mentaire immuniteit van Serres, den oud minister van koophandel, heeft Dinsdag besloten tot de opheffing te raden. De commissie van onderzoek van het parket van Bayonne heeft een aantal kof fers van de actrice Rita Georg in beslag doen nemen. Boyer, vroeger afgevaardigde van het departement Aisne-Loir, die 800.000 frs. van Stawisky getoucheerd heeft, is be schuldigd van heling. Het lijk van Prince wordt op gegraven. Het lijk van den raadsheer Prince zal, nu een deskundige heeft geconstateerd, dat Prince klaarblijkelijk is verdoofd vóór dat hij op de rails werd geworpen, voor een nader onderzoek worden opgegraven. Met het onderzoek van het stoffelijk over schot zijn zeven deskundigen belast. Het telefoongesprek met Prince. Volgens de Matin hebben de naspeu ringen naar de personen, die het telefoon gesprek gevoerd hebben met dtn vermoor den raadsheer, Prince, om hem naar zijn zieke moeder te Dijon te ontbieden, tot een goed resultaat geleid. Men verwacht binnenkort een onthul ling, die opzien zal baren. Maandagavond zijn in de Putlitzstrasse te Berlijn een gehuwde vrouw, haar 16- jarige dochter en een drie-jarig dochtertje vermoord gevonden. De dood bleek ingetreden als gevolg van slagen met een zwaar voorwerp op het hoofd. De echtgenoot van de vermoorde vrouw Otto Weike heeft aan zijn pleegouders een afscheidsbrief geschreven, waarin hü zegt de gruwelijke daad gepleegd te heb ben, toen zijn vrouw en zijn beide doch ters vast sliepen. Over de motieven van zijn daad zwijgt hij. Hij kondigde alleen nog aan. dat hij zelfmoord wilde plegen. Dinsdagmiddag hebben twee pistoleros te Barcelona een overval gepleegd van een zoo groote brutaliteit, dat zelfs de Catalaansche hoofdstad geen tweede voor beeld daarvan kan aanwijzen. De beide bandieten begaven zich op klaarlichten dag naar een druk zakenpand, dat op slechts 200 M. afstand van het hoofd bureau van politie ligt. Zij haalden een geldlooper uit een lift, beroofden hem van zijn geldtasch met 38.000 pesetas inhoud, duwden de aanwezige zes bezoekers in de lift, lieten die omhoog gaan en vluchten met de pistolen gereed tot vuren. Zij wisten, zonder herkend te zijn, te ont komen. Reuter meldt uit Madrid: Ecd troep werkloozen heeft te Vigo onder aanvoering van een matroos der oorlogsmarine verscheidene winkels ge plunderd. Toen de politie ingreep, werd zij met steenen bekogeld, zoodat van de vuurwapenen gebruik moest worden ge maakt. Een aantal werkloozen werd gewond. Ook te Santander hebben werkloozen- onlusten plaats gehad. Bij een botsing met de politie werden eenige hunner gew ond. Elf mijnwerkers ingesloten. In de Karsten-Centrum-mijn zijn Dins dagavond twee toegangswegen naar een afdeeling ingestort, tengevolge waarvan 11 arbeiders van de buitenwereld werden afgesloten. Er zijn onmiddellijk maatrege len genomen tot berging van de ingeslo- tenen. Door klopseinen staat men met hen in contact. Het ongeluk is, blijkens een mededee- ling van de directie, ontstaan tengevolge van een aardschok, die in het geheele Opper-Silezische bekken gevoeld is. Drie dooden, een gewonde ge vonden. Het Oberbergambt Beuthen deelt offi cieel nader mee, dat Dinsdagmiddag 6 uur in schacht 14 van het Karsten-Centrum- mijngebied een aardschok is waargenomen die twee mijngangen versperde en 11 man van de buitenwereld afsloot. Gisteren ochtend was een gewonde en drie doode mijnwerkers gevonden. Over het lot der 7 anderen valt op het oogenblik nog niets met zekerheid te zeggen. Vijfhonderd dooden. Volgens een bericht van Reuter uit Kanton is daar bij de invaart van de haven een stoomschip gezonken. Men vreest, dat 500 passagiers verdronken zijn; 350 lijken zijn reeds geborgen. Een oude dame tot 25 jaar gevangenisstraf vetoordeeld Wij hebben meermalen melding gemaakt van het geval-Wynekoop. Te Chicago had de omstreeks 60-jarige vrouwelijke dokter Alice Wynekoop na geruimen tijd in voor- loopige hechtenis te hebben gezeten, terechtgestaan wegens moord, gepleegd op haar schoondochter, een jonge vrouw, die met een schotwonde in den rug in het operatievertrek ten huize van dr. Wynekoop dood en ten deele ontkleed was aangetroffen. Het bleek dat het huwelijk tusschen de jonge mevrouw Wynekoop en den zoon van beklaagde een slecht huwelijk was, en dat er kort voor het noodlottige sterfgeval levens verzekeringen op de jonge mevrouw Wynekoop waren gesloten door haar schoonmoeder. Thans is het proces voleindigd. Mevr. Wynekoop, de oude vrouw, die een hart- gebrek heeft, waardoor haar leven voort durend bedreigd wordt, hoorde zich tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeelen. Gezien haar hoogen leeftijd en den slechten staat van haar gezondheid, beteekent dit een veroordeeling tot levenslang. 19 dooden en vele gewonden. In de buurt van Moskou heeft dezer dagen, naar pas nu bekend wordt, een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Twee voorstadtreinen, die zeer vol waren, z(jn tegen elkander gereden. Daarbii wer den 19 menschen gedood en 24, volgens een ander telegram zelfs 52, gewond. Als oorzaak van het ongeluk wordt aange geven „misdadige nalatigheid ten aanzien van de bedrijfsvoorschriften". Daar vol gens Reuter in de Sowjet Unie den laat- sten tfid talrijke spoorwegongelukken zijn voorgekomen, heeft de procureur-gene raal een uitgebreid onderzoek bevolen. Verschillende ernstige gevallen van na latigheid zullen in groote publieke pro cessen worden afgedaan. De filmmaatschappij veroordeeld tot 45.000 pond boete. Als dit waarlijk een geval van smaad is en het staat aan de gezworenen om het te beoordeelen, dan is het grove, beleedigende en ernstig-krenkende laster. Alen kan zich moeilijk een erger belaste ring denken van een vrouw, die gelukkig gehuwd is en op wier deugd niemand immer een smet durfde te werpen, dan te zeggen dat zij verleid is of dat haar geweld is aangedaan door een schurk als Raspoetin. Dat is de ergste laster, dien men zich kan voorstellen». Met die woorden van rechter Avory in de ooren, vertrok de jury om in afzonde ring te rade te gaan over de schuldvraag. Twee uur lang is zij weggebleven, en toen zij terugkwam was haar uitspraak ten gunste van Prinses Joessoepof. Zij stelde het bedrag der schadevergoeding vast op 25.000 pond sterling en dit bedrag en de kosten van het geding, die eveneens in de duizenden ponden loopen, zullen dooi de filmmaatschappij moeten worden betaald. De kosten van het geding zijn op niet minder dan bijna 4000 pond per dag ge schat, en de totale kosten zullen dan tus schen de 18 en 20.000 pond bedragen, zoodat de filmmaatschappij met de 25.000 pond voor prinses Joessoepolï tusschen de 43.000 en 45.000 pond zal moeten be talen en verder de film Raspoetin niet meer mag vertoonen. Mogelijk zal de maatschappij in hooger beroep gaan, en in dat geval worden de kosten nog aauzienlijk hooger. (Hbl.) Metro Goldwyn in hooger beroep. De advocaten van de Metro Goldwyn Mayer hebben besloten hooger beroep aan te teekenen tegen het vonnis waarbij de filmonderneming wordt veroordeeld schadevergoeding te betalen aan prinses Joessoepof, wegens de voorstelling, die van haar gegeven wordt in de Metro Gold- wynfilm „Raspoetin". Uit Los Angeles wordt gemeld, dat, krachtens een nieuwe wet in Caiifornië wegens menschenroof, het eerste dood vonnis is uitgesproken. De verdachte, een zekere William Tan- ner, werd schuldig bevonden den advocaat Henry Bodkin te hebben ontvoerd, be roofd en door het toevoegen van brand wonden te hebben gemarteld. Ofschoon het misdrijf in het huis van den advocaat bedreven werd, besliste de rechter toch, dat het hier een geval van ontvoering betrof, daar de misdadiger zijn slachtoffer had gedwongen van de eene kamer naar de andere te gaan. De rechter verklaarde zfin vonnis aldus, dat het reeds ontvoering betreft, wanneer iemand een ander ook slechts een voet breedte wegsleurt, om hem in zijn macht te krijgen. Op 11 Mei a.s. zal Tanner worden opge hangen. Sedert eenige dagen drijft in het Kuri- sche Haff een vissehersboot, die tenge volge van den hevigen ijsgang zwaar be schadigd is. Aangezien men er tot nog toe niet in geslaagd is met booten het vis- schersvaartuig te bereiken, stegen Dins dagmorgen uit Koningsbergen twee sport- vliegtuigen op om den visschers assisten tie te verleenen. Na lang zoeken vond men het vaartuig, waarin slechts twee vis schers bleken te zijn, en kon men levens middelen naar beneden werpen. In een brief, die eveneens naar beneden werd geworpen, deelde men den visschers mede, dat een ijsbreker op aveg was om hen te bevrijden. De door het ijs ingesloten vis schers gered. De ijsbreker „Rower" heeft de beide door het ijs in het Koerische Haff inge sloten visschers Dinsdagmiddag van hun kotter gehaald en is Woensdagmiddag met de geredden in de haven van Labiau aangekomen. De beide visschers zijn vol komen uitgeput, maar verkeeren niet in onmiddellijk levensgevaar. Tengevolge van het smelten van het ijs en de sneeuw, stijgt het peil van rivie ren en beken snel. Er zijn in de buurt van Albany reeds overstroomingen veroor zaakt, waarbij vier personen, die door het water verrast werden, zijn verdron ken. Vele gezinnen zijn in alleenstaande woningen door het water geïsoleerd, ter wijl ook eenige groote verkeerswegen on der water staan. Inmiddels stygt het wa ter in sommige rivieren nog voortdurend. LEIDER VAN EEN MISDADIGERS- BENDE DOODGESCHOTEN. Uit Chicago wordt gemeld, dat de mil- lionnair Pope in zijn hotelkamer door zes schoten getroffen dood is gevonden. Pope had zijn ontzaglijk vermogen „verworven" als leider van een bende afpersers. HET HUWELIJK VAN PRINS SIGVARD VAN ZWEDEN. Naar Reuter uit Londen meldt heeft prins Sigvard van Zweden, kennis gege ven van zijn huwelijk met mej. Patzek, 't welk op heden (8 Maart) zal worden vol trokken. Als getuigen zullen de broer van de bruid en Gordon optreden. Het jonge paar zal de wittebroodsweken doorbren gen in Italië, waarheen het Vrijdagoch-' tend vertrekt. VROUWEN TEWERKGESTELD BIJ WEGENAANLEG. In Kwangsi. In de provincie Kwangsi wordt uitslui tend door vrouwen een grooten verkeers weg aangelegd. Niet minder dan 5000 vrouwen hebben op deze wijze werk gekregen. Geen en kel man is bij dezen aanleg te werk ge steld, daar het de bedoeling was aan werklooze boerenvrouwen arbeid te ver schaffen. Wegens critiek op Goebbels. Kapelaan J. Leyendecker uit Aken, die van den kansel critiek had uitgeoefend op een rede van dr. Goebbels, is Zaterdag door de rechtbank te Aken tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld. Uit St Quentin meldt Reuter, dat daar het lijk van den graanmakelaar Cornu op den spoorweg is gevonden, Cornu was op weg naar Brussel en zou een bedrag van 64.000 frank bij zich hebben gehad. De portefeuille met het geld erin is niet teruggevonden. Men gelooft, volgens Reuter, aan misdaad, zonder de mogelijk heid van een ongeluk uit te sluiten. Op het lijk zijn geen sporen van mes of re volver gevonden. Naar aanleiding van de geruchten, dat het graf van Marinus van der Lubbe niet met de noodige piëteit zou behan deld worden, heeft de Berlijnsche cor respondent van de „N. R. Crt." een bezoek aan dit graf gebracht en schrijft o.a.: Wij voor ons waren overtuigd, dat wij dit graf zouden aantreffen in denzelfden toestand, waarin het op 15 Januari is achtergelaten. In den dood wordt van der Lubbe niet anders behandeld dan de anderen, in wier midden hij in de schoone omgeving ligt. Vragen zijn nabestaanden het, dan zal er een kenteeken op zijn graf worden gezet. De persoonlijkheid van den direc teur Lindner, die door zijn personeel zeer wordt geacht en geprezen, staat er borg voor, dat geheel volgens voorschrift met het graf van van der Lubbe niet anders wordt gehandeld dan met welk graf ook. Indien niemand van de nabestaanden zich om het graf bekommert, dan wordt het (maar dat geldt ook al weer in het geheel niet alleen voor dat van van der Lubbe, maar ook voor alle andere graven) na verloop van tijd geapplaneerd. In geap- planeerden toestand wordt het dan even wel nog dertig jaar bijgehouden in af wachting van een andere beslissing der nabestaanden. Om alle misverstand te voorkomen, zij, ofschoon het uit het bovenstaande reeds blijkt, nogmaals herhaald, dat van der Lubbe niet op een afzonderlijke plek voor gehalsden ligt, maar te midden van andere overledenen van alle standen in een lief hoekje van dit mooie kerkhof en zijn graf, dat voorloopig (maar dat hangt alleen van de familieleden af) nog ongemerkt is, wordt met dezelfde piëteit behandeld als de graven van de andere dooden, arm en rijk. van Den Helder van 6 en 7 Maart. ONDERTROUWD: J. P. Th. ter Brug gen en H. Dienaar. C. A. v. d. Heuvel en G. J. E. Gregoire. C. v. d. Mast en M. P. Graaff. G. N. Prass en J. Wezel man. J. C. v. d. Aakster en B. Jordan. BEVALLEN: I. Veldsema— Postema, z. M. AI. Ras—Kost, d. J. D. de Vree Beezemer,d. Z. G. C. Voers—v. Raaq, d. OVERLEDEN: Wed. G. Reijers, 74 j. L. H. Schot, 19 j. J. B. Cirk, 28 j. j. Molenaar, 43 j. Haven van Nieuwediep. 7 Maart. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Engelsche stoomschip „Leeuwarden". Aangekomen als bijlegger wegens slecht weer het Ned. m.s. „Kalba", op weg naar Londen. 6 Maart. Aangebrac'ht door haringvisschers* 390 tal haring p. tal 3.80-2.70 Door garnalenvisschers: 1446 kg garnalen P- kg „0.38—0.20 Maart. Aangebracht door haringvisschers: 400 tal haring p. tal 3.85—2.70 Door garnalenvisschers: 57° kg garnalen p. kg 0.36—0.45 S Maart 1934. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen Engelsch s.s. „Groningen". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Goole Nederlandsch s.s. ..Prima".

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7