Wij vertrekken naar Indië 1 Ier S Zoon Stadsnieuws IANSK.EVEN il! utiU Imnt IVoofc f cm m tweede blad HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 8 MAART 1934. Licht op voor alle voertuigen. Bond van Minder Marine- Personeel. Het ontnemen van de rechts» persoonlijkheid. Visscherij. CORSETTENHUIS N.V Bshangerijen Stoffeerderij SFOORSTRAAT 49. TEL. INTERC. 46. Uit het politierapport. Donderdag Vrijdag 8 Maart 9 Maart 18 19 uur. 18.21 uur. DS. A. L. TH. v. d. VEN. t In den ouderdom van 66 jaar is te Drempt (Gld.) overleden dr. A L Th. v. d Ven, eni. predikant van de Ned. Herv. Gem. van Herwen en Aerdt, en o.a. predi kant alhier. Bjj het laatstgehouden examen slaag den te 's Gravenhage de heeren J. W. Schmidt, voor le stuurman groote stoom vaart, en D. C. W. Rab voor 2e stuurman groote stoomvaart. De assistent der belastingen R. Smid, thans stuurman aan boord van het douanevaartuig „Zeemeeuw", is met in gang van 1 April bevorderd tot hoofd kommies en aangesteld tot kapitein op het douanevaartuig „Zeehond" te Hellevoet- sluis. DE HELDERSCHE ROTHSCHILDS. Tot heden hebben in deze gemeente, in verband met de bekende bepaling van de Regeering, 350 personen aangifte gedaan van hun voor den fiscus verzwegen ver mogens. In totaal betreft dit een bedrag van l'/t millioen gulden, dus gemiddeld per aangifte 5000—, WIJZIGING IN DE POSTVERZENDING AAN HR. MS. ONDERZEEBOOTEN „K 14" EN „K 15". Volledig gefrankeerde en van de daar voor bestemde aanwijzigingen voorziene brieven en andere stukken bestemd voor de opvarenden van Hr. Ms. onderzeeboo ten „K 14" en „K 15" zullen worden op genomen in de navolgende aan genoemde oorlogsschepen te verzenden brieven malen: Op 9 en 10 Maart naar Port S a i d: Laatste buslichting 9 Maart te 16.25. 10 Maart te 10.24. Op 14 Maart naar Aden: Laatste buslichting te 10.24. Op 15, 16 en 22 Maart naar Colombo: Laatste buslichting te 10.24. Op 23 Maart naar Colombo: Laatste buslichting te 16.15. Op 29 Maart naar Padang: Laatste buslichting op 28 Maart te 20.55 Daarna naar B a t a v i a-C entrum. KERVCONCERT LUTHERSCHE KERK Woensdagavond 14 Maart zullen Me juffrouw Schrama en de heeren Dick Weiman, Tj. Dito en Toon de Hoogh een Kerkconcert geven in de Luthersche kerk. Het programma bevat werken van Bach, Handel, Mendelssohn Bartholdy, Corne- lius. Het concert begint om 8 uur. Behalve soli zullen er ook duetten voor sopraan en bariton worden vertolkt. DE NIEUWE WEG NAAR JULIANADORP. Opengesteld voor het vervoer tot 1500 kg. De nieuwe weg naar Julianadorp, door het fort Dirks Admiraal, is sedert eenige dagen opengesteld voor het vervoer tot een maximum gewicht van 1500 kg. Deze opening beteekent een belangrijke ver korting van den weg naar Julianadorp. De bestaande weg was 10 km lang, de nieuwe weg scheidt ons slechts 7 km van het dorp, terwijl hij door een aardige landelijke omgeving voert, van het voor jaar zelfs dwars door de bloembollenvel- den, zoodat hij ook als wandelweg aan te bevelen is. De weg sluit aan, zooals men weet op den Brakkeveldweg en geeft vandaar een rechte verbinding naar Julianadorp. De naam „Langevliet" is er aan gegeven, omdat hij eigenlijk een verlengstuk van dezen vliet is. DE SALONPLANTER. De tooneelvereeniging „Excelsior" te Den Helder, geeft op Zaterdag 10 Maart a.s., in Casino, haar laatste uitvoering van dit seizoen. Dien avond zal opgevoerd worden De Salonplanter, een Indisch tooneelspel in 4 bedrijven. Voor vele plaatsgenooten, die eens in de Tropen zijn geweest, kan dit een inte ressante avond worden, daar dit tooneel- stuk een stukje van het leven der em- ployé's op de plantages laat zien. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. Eenigen tijd geleden heeft mr. Men- dels hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Aikmaarsche rechtbank, waarbij aan den Bond van Minder Mari nepersoneel de rechtspersoonlijkheid was ontnomen. Als curatoren waren benoemd mr. van Lookeren Campagne, advocaat te Alkmaar en kapitein-luitenant ter zee L. F. Klaassen, chef van het torpedo-atelier in Den Helder. Dinsdag heeft mr. Mendels te dier zake in raadkamer zijn pleidooi gehouden voor de Tweede Kamer van het Gerechtshof te Amsterdam, waarin hij in den breede de grieven van den appellant tegen de be schikking der rechtbank en de overwe gingen, waarop deze berustte, heeft uit eengezet. Voorts heeft pl. betoogd, dat er voor het ontnemen van de civiele rechts bevoegdheid geen voldoende termen aan wezig waren. De procureur-generaal mr. A. baron van Harinxma tlioe Slooten heeft de beschikking der rechtbank te Alkmaar verdedigd. Als getuige werd behalve een der reeds te Alkmaar gehoorde officieren, gehoord de vice-admiraal Brutel de la Rivière. De Tweede Kamer was als volgt samen gesteld: mr. J. Kruseman, voorzitter; mr. P. A. Rutgers v. d. Loeff en mr. L. Th. Jorissen, raadsheeren. De zitting nam om 10 uur 's morgens een aanvang en eindigde des namiddags om 5 uur. Uitspraak volgt later. DEPARTEMENT DEN HELDER DER MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Op Zaterdag 10 Maart a.s. zal door bovengenoemd Departement voor de 10e maal eene tentoonstelling worden gehou den van de door jongens vervaardigde voorwerpen op de door het Nut gegeven cursus. Gedurende een drietal maanden is aan ongeveer 30 jongens van verschillenden leeftijd drie uur des Zaterdags les gege ven in het vervaardigen van sierlijke voorwerpen onder toezicht en leiding van twee leeraren. Schijnbaar voorziet deze cursus in eene behoefte hetgeen wel daaruit blijkt dat steeds voldoende leerlingen zich aanmel den. Met voldoening kan het Nut terugzien op den afgeloopen cursus daar in een kort tijdsbestek weder aardige voorwerpeh vervaardigd zijn. Zooals uit eene advertentie in dit blad blijkt is de tentoonstelling welke in het Algemeen Militair Tehuis in de Spoor straat van 7 tot 8 uur gehouden zal wor den, voor een ieder gratis toegankelijk. Door de leerlingen en de leerkrachten zal een groot bezoek op prijs worden ge steld. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. 27 Februari5 Maart 1934. Nieuwe zaken. J. H. Geus, Schildereind 60, Texel, timmerman. L. de Beer, 2e Vroonstraat 65, Den Hel der, handel in leder en fournituren. Firma Oeljee en Kraft, Weezenstraat 28, Den Helder, aannemers. Joh. Schrama, Weverstraat 24, Texel, winkel in dameshoeden. H. Meijer (eig. G. H. F. Meijer), Kanaal- weg 108, Den Helder, grossierderij in wol en elastiek artikelen. Wijzigingen. N.V. Cultuur Maatschappij „Het Noor den", Molenvaart 355, Anna Paulowna. In liquidatie getreden. R. Waiboer Pz„ Schagerbrug E 166, Zijpe, in landbouwzaden. Overgegaan aan P. Waiboer. Gebr. C. en G. van Os, Spoorgraclit 5, Den Helder, handel in groenten etc. Filiaal te Den Helder, Stakman Bosse- straat, opgeheven. Fa. L. Buter Wzn. (eig. J. Kalf), Jan- EN 6) Wat is er aan de hand? Het gebeurt niet vaak, dat de Puike uit zijn humeur is. Zoolang ik aan boord ben, heb ik dat maar eens beleefd. Geen wonder ,dat ik nieuws- rig ben naar de oorzaak van zijn ergernis. In het stuurhuis bevindt zich de com mandant en buiten op de brug aan stuur boordzijde Crito met nog twee officieren, die uit belangstelling voor de navigatie op de Fijne en zoo, naar boven zijn geklom men. Crito is officier van de wacht en staat bij het geopende venster van het stuur- huis. Maar daar is blijkbaar nog iemand, want ik hoor achter mij een stem, die iets zegt in een taal, welke ik niet onmiddellijk ver mag thuis te brengen. Ik kijk om. Het is de loods. Waar die zoo gauw vandaan is gekomen, mag Joost weten. Van hem dwaalt mijn blik naar den roerganger en dan naar den comman dant, die met een strak gezicht, doch nauw verholen pleizier voor zich uit kijkt. De Puike heeft het hoofd naar B.B. ge wend en zegt iets, wat ik niet versta. Ik vind dat ik een strategisch minder juiste positie heb ingenomen en verhuis naar bakboord, vanwaar ik het gansche tooneel kan overzien. Nu heb ik ook onzen loods beter in het oog; een vrij korte gestalte, tenger, vier kante schouders evenwel, opvallend inge trokken lippen en eenigszins overhangen de voorgevel. In den hoek van den mond een pijp. Als ik mijn ongunstige stelling heb ont ruimd, neemt hij die in en knoopt een ge sprek aan met Crito aan den anderen kant van het venster. Erg vlot schijnt de con versatie niet te gaan. „Vinaisjwêe", thans met een blik op den „Beg pardon?" „Vinaisjwêe", tliuus met een blik op den blauwen hemel. „O yes, very nice weather." De conversatie hokt. Ik bewonder intus- sclien den phonetischen krachttoer van Crito. „Whasjepienö?" „Whasjepie?" Steel van de pijp wordt op den langsglijdenden oever gericht. „Meebiesjisn'aaf!" senstraat 2, Den Helder, kruidenierswin kel. Filiaal gevestigd te Den Helder, Am- bonstraat 88. Fa. Bernh. Meijer (magazijn „De Ster"), 2628. Den Helder, winkel in manufactu ren. Vennootschap ontbonden. Bedrijf voortgezet door vennoot: E. D. L. Meijer. SOLISTEN-CONCERT „TOONKUNST". Het Hoofdbestuur van de Maatschappij ter Bevordering der Toonkunst biedt van tüd tot tijd aan de afdeelingen een con cert aan, waarop eenige solisten optreden. Het denkbeeld is sympathiek; de kunste naars, uit den aard der zaak meestal jonge menschen, bereiken dan een groot, mu- ziekminnend publiek, zoodat hun arbeid wordt geapprecieerd en beoordeeld, zui verder wellicht en ook welwillender dan op de openbare concerten. Bovendien is er de gelegenheid aan jonge toonkunste naars tevens een kans te geven, door hun werk te doen vertolken. Zoo'n concert hadden we hier Dinsdag avond voor de leden van de Heldersche afdeeling van „Toonkunst; er waren een paar honderd toehoorders, en dit aantal Ixad veel grooter kunnen zijn, indien alle leden hun twee huisgenooten hadden mee genomen. In zoover was het jammer, dat niet meerderen profiteerden. De solisten, die men te hooien kreeg, waren mejuffrouw Agathe Rengers, zang, en de heeren Hans Hagen, piano, en Eliazar Blok, cello, en het programma, dat zij ten beste gaven, was zeer interessant. De zangeres bleek in het bezit van een diepe altstem van groote zuiverheid en warmte, die zeer sympathiek aandeed, doch die door de Toonkunstleden zeer ver schillend beoordeeld werd. In samenwer king met de beide andere solisten zong zij aan het begin een aria van G. Ph. Tele- manii, „Tod und Moder dringt hinein" en aan het slot een cantate van Dietrich Buxtehude: „Jubilate Domino". Met de piano alleen gaf zij een uitgebreid reper toire van zeer uiteenloopenden aard: van Joh. Brahms een tweetal liederen, van Hugo Wolff vier, van Jan Brandts Buys (na de pauze) van Eedens nachtliedjes uit. „Ellen". Naar ons persoonlijk gevoelen en in de pauze bleek dit door anderen ge deeld te worden kwamen in Brahms' „Sapphische Ode" het best haar zang- capaciteiten naar voren; mooi gedragen, met zuiver gevoel, werd deze gezongen. Minder goed lag haar liet „Sonntagmor- gen" van dezen componist. Het glanspunt^ bereikte zij in het prachtige lied van Hugo Wolff „Wo find' ich Trost?" de climax i de regels „Und was ist's nun, dass ich t aurig bin,* dass ich angstvoll mich am Boden winde?" werd met veel gevoel en groote muzikaliteit voorgedragen. Natuur lijkheid, ongedwongenheid, groote een voud, beschaving in uitspraak zoowel als voordracht, een volkomen afwezigheid van effectbejag, kenmerkten den zang en de den weidadig aan, ook waar het stem- materiaal te kort schoot. De composities van Jan Brandts Buys op de Nachtliedjes van Fred. van Eeden konden ons als zoo danig niet zeer bekoren; zij gaven niet een juiste interpretatie van den tekst, i Gemakkelijk is het niet voor deze, ietwat weekeliike teksten geschikte muziek te schrijven, maar voor het smartelijke „Gé- luwr zijn mijn liefs zachte haren" ware^ toch wel een andere interpretatie te vin-» den geweest dan die welke wij te hooren- kregen. Het best geslaagd leek ons nog het bekende „Nu mocht ik liever hier van daan en slapen gaan" en dit kwam ook direct in den zang tot uiting. Tenslotte dan het „Jubilate Momino", waarin wel' heel sterk het weinig heldere der stem uitkwam. De pianist, Hans Hagen, liad uit deia. aard der zaak voor dezen avond het leeu wenaandeel voor zijn rekening, daar hij ook bij de solo-nummers begeleidde. Te récht: het was een puur genot naar hem te luisteren, ondanks het feit, dat we het met een vleugel moesten doen, die betere" tijden gekend heeft. Hij speelde een Noc turne van Chopin (op. 27, no. 1); over de omvatting kan verschil bestaan, maar ze ker kwam de voordracht hier tot haar, recht. Verder voor de pauze twee études van dezen meester, waar in de eene de linkerhand een goede beurt kreeg en dè pianist bewees zijn instrument meester te zijn. Het hoogtepunt bereikte hij in liet schitterende opus van B. v. d. Sigtenhorst Meyer: „Zes gezichten op den Fuji". De Fuji is, zooals men weet, een berg in Ja pan, en de componist geeft iii een zestal stemmingsstukjes zes verschillende in drukken weer. De composities zijn bizon der fraai en indrukwekkend en boeien van begin tot einde. Ze werden op waar» lijk schitterende wijze vertolkt; de heer Hagen heeft een goeden aanslag: zijn Icgato's zijn mooi gebonden. De cellist tenslotte gaf met de piano samen interessante „Variations sympho- niques" van Boëllmann en een viertal kleinere nummers na de pauze van di» verse componisten. De „Souvenir d'une histoire triste" van Elmar Migant was wel wat erg lang, maar had interessante ge deelten; de „Méditation" van Guus Schal- ker en de „Sérénade" van Roeli Verhoog (die voor het eerst werd vertolkt) waren van vrij eenvoudige structuur. Een bril- lant, geestig nummer was David Poppers „Arlequin" (op. 3), grootsch en glansrijk Vertolkt. Van pianist eu cellist is overigens eigenlijk hetzelfde te zeggen als van de zangeres, n.1. dat zij sympathiek waren door hun eenvoud. Geen der twee jonge mannen deed artistiekerig, beiden waren ze de eenvoud in persoon; liet was, zooals in de pauze werd opgemerkt, „een sym pathiek trio, dat eigenlijk geheel bü elkaar paste". Br. Door het ruwe weer der laatste dagen moest helaas de haringvisschery worden onderbroken, de wind zat voor de trek kers in den verkeerden hoek; met harde zuidelijke tot z.westelijke wind kan aan den overkant niet worden gevischt, liet water staat te hol, er loopt spoedig te veel zee en dan is het voor de haringtrekkers ondoenlijk om iets uit te richten. Natuur lijk is dat altijd spijtig voor de betrok kenen, temeer waar het juist in het laatst der vorige week iets beter ging. De vangst van de komvisscherij was niet kwaad, deze visscherij biedt toch zekere voordeelen, vooral wat het weer betreft, want ruw of kalm weer, als de haring de kust aandoet de kommen staan gereed en doen hun plicht. En als tengevolge van het ruwe weer, de aanvoer vermindert, loopt in den regel de marktprijs omhoog wat de komvisschers dan ook nog ten goede komt. Zoo was Zaterdag 1.1. de prijs f 2.20—2.40 per tal haring, terwijl nu bij minderen aanvoer weer f 8.50—3.80 per tal wordt betaald, i De. botters welke met het kuilnet hun geluk beproeven langs den afsluitdijk hadden tot dusver zoo weinig succes, dat ze van verder pogen hebben afgezien en weer op de garnalenvisscherjj zijn uit getogen. De kotters welke nabij den afsluitdijk visschen hadden meer geluk; hoewel van flinke vangsten toch nog geen sprake is, toch was door een en ander wel wat aan voer. Wanneer het weer het toeliet werd door de garnalenvisschers uitgevaren, de vangst blijft echter schraal, de kwaliteit der garnalen wordt echter beter, terwijl de prijs van 35 cent tot 28 cent per kilo heel bevredigend genoemd kan worden. „O BEDOEL JE DAT!" Iu Casino. Men schrijft ons: Het succes van Lou Bandy's Revue „OBedoel je dat!" blijkt wel voldoen de uit de overvolle zalen, welke deze prachtig gemonteerde Revue overal trekt. „Casino" heeft tallooze menschen moeten teleurstellen, wegens gebrek aan plaats ruimte en niet dan na veel moeite is de Directie erin geslaagd, Lou Bandy met zijn volledig gezelschap weer naar de Noordelijkste punt van Noord-Holland te ktijgen. Zondag a.s. kan men weer voor een avond genieten van een der mooiste Revues van dit seizoen. Lou Bandy zingt zijn schlager „OBedoel je dat", de 12 .National Wliirlwind girls en de 12 Natio nal Mannequins geven 6 groote finales, waarvan „De bruid door alle tijden" en „Mensch en Machine" wel tot de meest origineele en succesvolle behooren. Voor de plaatsbespreking, welke mor gen om 2 uur aanvangt, enz., verwijzen wfl naar de advertentie. NIEUW SYSTEEM WARMWATER INSTALLATIE. Hedenmiddag van 5 tot 9 uur zal de heer L. v. d. Leden uit Bergen in het café yan den heer Van Weelde aan het Ko ningsplein, alhier, met een door hem zelf uitgevonden nieuw systeem Warmwater installatie demonstreeren. Op zeer ver nuftige wijze heeft de heer v. d. Leden gezocht naar een goedkoope methode, om niet gebruikmaking van de rookgassen der kachel, voordeelig warmwater te ver krijgen. Genoemde heer heeft een appa raat uitgevonden, waarop hij inmiddels ook patent heeft verkregen. Het apparaat is oogenschijnlijk zeer eenvoudig. Om dat VOOR ELKE FIGUUR EEN PASSENDE BUIKBAND KEIZERSTRAAT 43, Tel. 637 DEN HELDER Maar over mijn inboedel ben ik GERUST, die staat wel verzorgd en veilig bij de Ruim 1000 Ms opslagruimte, vrij te bezichtigen. gedeelte van de kachelpijp, dat zich bi den schoorsteen bevindt, is een koker be vestigd, gevuld met water en in verbin ding staande met een waterreservoir. In dit reservoir aangesloten zijnde op de wa terleiding, bevindt zich bovenin de water tank en daaronder een tank, bevattende liet water, dat door den voorwarmer om den schoorsteen op een bepaalde tempe ratuur wordt gebracht. Uit deze tank kan men dan warm water tappen, zonder dat dit extra kosten met zich mede brengt. Dit systeem aan te brengen in nieuw aan te bouwen huizen, lijkt ons zeer practisch. De demonstratie verdient ten zeerste aan- Zie verder de advertentie in 't Adver tentieblad van gisteren. KIND TE WATER. Dinsdagmiddag omstreeks half vyf, ge raakte al spelende een meisje P. in de na bijheid van het Stortbuis der gemeente- reiniging te water. Door een bediende der firma Keyser werd zij op het droge ge- bracht, zoodat het geral met een nat pak en een flinken schrik afliep. Of de kinde ren er uit zullen Ieeren, dat zij niet zoo dicht bij het water moeten komen? Dobbelspel In een kroeg. Tegen een caféhouder wordt proces verbaal opgemaakt wegens het in zijne vergunningslocaliteit toelaten van jongens beneden den leeftijd van 16 jaren en het aan hen gelegenheid geven om geld te spelen. Diefstal. Aangifte gedaan door een bewoner van de Hoogstraat dat uit in aanbouw zijnde woningen, aan de Javastraat, te zijnen nadeele een hoeveelheid lood is ont vreemd. Door een aannemer werd aangifte ge daan dat van een bouwwerk aan de Java straat een pl.m. 3 ni lange nieuwe ladder is ontvreemd. Namens een inwoner van Amsterdam is aangifte gedaan van oplichting van in strumenten door een man, die zich voor veearts heeft uitgegeven. Baldadigheid. Door een bewoner van de 2e Vroon dwarsstraat werd kennisgegeven dat door een jongen een ruit va nzijn woning is stukgegooid. Haringdiefstal. Door een visscher werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een hoe veelheid haring, welke zich in kisten aan de Buitenhaven bevond. Inbraak. Tijdens de afwezigheid der bewoners van Zaterdagmorgen tot Zondagavond, is Buitenlandsch Overzicht peg t FeuilletonZ Radio-programma „2 Van links en rechts ..2 De Engelsche begrooting van marine is bijna 3 millioen pond hooger dan het vorige jaar II Bij een scheepsramp te Kanton zijn 500 menschen om het leven gekomen7, Verschenen is een tweede nota van wijziging van de woningwet 2 De zomertijd zal 15 Mei ingaan en 7 October eindigen „2 Japansch protest tegen beper king van Japanschen invoer in Ned.-IndiëI De rechtspersoonlijkheid van den Bond van M. M. P. De behande ling voor het Gerechtshof le Amsterdam„5 Twee jaar gevangenisstraf ge- eischt tegen een strooperwegens poging tot doodslag op een veld wachter De gewijzigde mailverzending aan de „K XIV" en „K XV". 5 In verband met de fraude aan het abattoir te Rotterdam, zijn twee slagers gearresteerd „2 Fraude met voor export bestem de bacon-varkens. Een hoofd vertegenwoordiger gearresteerd 7 Bij een ernstig mijnongeluk te Beuthen zijn II mijnwerkers in gesloten 7 Orntcek-nleuws6 Marktberichten 3 Marineberichten Pt Sportnieuws Dagelijks „Witte Bioscoop", (7.30 uur): Dagelijks „Tivoli-Theater"(7 uur): Donderdag 8 Maart. Propaganda-avond Ver. tot bestrijding der t.b.c., Musis. 8 uur. Operette „Das Drei Madlerhaus", Casino, 8.15 uur. Chr. Geref. Kerk. Steengracht. 8.15 u., spreker ds. W. Ramaker, van Harlin- gen. Vrijdag 9 Maart. Propaganda-vergadering. Onderwerpt Fascisme en Nat. Socialisme. Spreker: Steinmetz, lid Tweede Kamer. R.K, Volksbond. 8 uur. Zaterdag 10 Maart. Tooneeluitvoering Tooneelvereen. „Excel sior", Casino, 8 uur. Feestavond Speeltuinver., afd. Tuindorp Musis, 8 uur. ingebroken in een perceel aan de Harte- steeg. Een bedrag aan geld wordt ver mist. De recherche stelt een onderzoek in. Dcorloopen! De politie maakte proces-verbaal op tegen een aantal personen terzake van het noodeloos stilstaan op het trottoir van de Nieuwebrugstraat en van de Spoor graclit. Scène uit „De wereld zonder mannen". Fox-Film. die Vrydag a.s. in de „Witte Bioscoop" vertoond wordt. „Die pijpesteel zal 't moeten doen,!'' denkt Crito en volgt getrouw de richting. Er staan een paar aardige huisjes langs den oever; tuintjes met net geschoren heg gen er omheen. ;I, „I see, yes, very nice place." Heftig hoofdschudden aan 't venster! 't Schijnt mis te zijn; blijkbaar is de ge» luidstroom verkeerd geïnterpreteerd ge worden. De pijpesteel heeft niet aan de verwachting voldaan. „Hhóömeiiiemailsanö?" vraagt de pijp, waarschijnlijk ter verduidelijking. „Verstaat u er wat van overste? Ik geen syllabe!" klinkt het van buiten door het venster. Maar ook de commandant is niet bij machte deze Kakofonie te ontleden. Er volgt nu een Babylonisch klanktafreel, waar in den beginne geen touw aan vast is te knoopen, want deze piloot is, zoo al geen onderhoudend, toch 'n zeer vasthou dend man, iemand die over een verbijste rende radheid van tong beschikt en bo vendien bezield is met den wensch dat wat hij zegt, door zijn auditorium ook wordt verstaan. Dit laatste nu is vrijwel onmogelijk, waut de man spreekt inderdaad onver staanbaar, erger dan Engelschen over het algemeen plegen te doen, overtuigd als ze zijn, dat iedere buitenlander met hun taal even vertrouwd is als met zijn eigen taal. Maar ten slotte wordt het raadsel toch opgelost en alle deelhebbenden aan dit drama zijn zichtbaar verheugd, dat deze vocale moeilijkheid uit den weg is ge ruimd. Crito weet nu, dat zyn antwoord op de vraag: „Wat is uw vaart nu?" niet alleszins bevredigend kan worden geacht en onze tijdelijke autoriteit, dat zyn schat ting van 6| mijl ongeveer 1^ mijl te laag was. „Aiaalïkensjpiekoosaifnotiesj" ontsnapt thans langs de pijp onvervalschte Heeren baai. Goeie genade, daar begint-ie weerl Hij is bepaald een groot liefhebber van raad seltjes opgeven. Wat zegt-ie nou weer? We weten het geen van allen en ieder voor zich doet alsof z'n neus bloedt. Maar daar neemt de vocalist allerminst genoegen mee. Bemerkende, dat zijn in de ruimte geplaatste opmerking niet wordt opgevangen, wendt hij zich nu tot den Commandant met zijn nieuwe raadseltje. Gelukkig brengt de pijp thans de red ding- Hij neemt dit vehikel uit den mond en wijst niet de steel naar zijn gebit, of liever: naar de plaats waar liet behoort te zitten, want het gebit is afwezig, in den maak. 't Is nu duidelijk, dat hij heeft gezegd: „ik kan bijna niet spreken, want ik heb geen tanden." Den geheelen tijd door echter tracht hij zyn eigen getuigenis te logenstraffen door voortdurend aan het woord te zyn. De commandant en de officier van de wacht, in hun beleefde pogingen den Engelsch- nian te verstaan, zien het hopelooze hier van ten slotte in en laten den klankstroom verder langs zich heen vloeien en repli- ceeren zoo nu en dan zoo goed en zoo kwaad als het gaat. Het is eenvoudig plienomenaal, wat deze man in korte spanne tijds uit zijn taude- loozen mond weet te tooveren. Oceanen van vocalen en sisklanken. Er is geen op houden aan. Blykbaar heeft zijn lust tot tooveren de overhand gekregen boven zijn wanhoopszucht ontlokt: „wat een o.„h...l" Uit al het „gegons" kan evenwel dit worden geëxtraheerd: Hij doet zwaar aan politiek en is het niet eens met Hitier. Voorts en dit is de meer directe aan leiding tot Puike's ergernis, welke, naar ik intusscheji wel heb begrepen, niet boos aardig, doch integendeel niet vrij van humor is voorts is deze loods er nog een van den ouden stempel: hij gebruikt zoo nu en dan de oude, bij het Engelsche zeewezen eertijds gebruikelijke comman do's. In plaats van „starboard" (stuur boord) zegt hij wel eens „port" (bakboord) of omgekeerd. We naderen een bocht in de rivier. Midden in zijn onbeschrijflijk proza overde malaise, gissen we, valt hij zichzelf in de rede commandeert: „Sjtaaböd". „Dan kom je in de blomme, vader; ik zal 'em maar een beetje bakboord geven.'' „Pöt," komt er snel achteraan. „Niet meer noodig, is al gebeurd, ga maar door met je verhaal." verlangen begrepen te worden; of hij heeft zelf het onmogelijke van dit laatste inge zien. Hoe liet zij: hy praat en om zijn auditorium schijnt hy zich niet meer te bekommeren, wat den Puike tenslotte deu (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9