Op en om het Binnenhof. Van links en rechts, BINNENLAND GEMENGD NIEUWS De reis van minister Colijn naar Indië. De zaak Abrahams- Trein 8.28. Het conflict P.E.N.' Zaanland. Kamer van Koophandel N.-H. Noorderkwartier. Provinciale Staten van Noord'Holland. Credietverleening aan den middenstand. De angstige belasting- ontduikers. Slachtoffers van boerderij- branden. Poging tot doodslag op een politieman. Verkeersongelukken in 1933. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 10 MAART 1934. Weekkroniek Het debat over de Zuiderzeefondsbegrooting. - De inpolde- ringen worden voortgezet - Wat zij ons zullen brengen - Nog steeds vele klachten over den steun aan de gewezen Zuiderzeevisschers. Mislukt centralisatieplan omtrent woning' bouw. Toch een goede oplossing. Het weren van vreemde arbeidskrachten. Een principeele aanval op de Nederlandsche Bank afgeslagen. De Senaat werkt aan de begrooting. Den Haag, 8 Maart 34. Vergeleken met wat in deze dagen in het buitenland voorvalt lijkt onsgeb"*' dijde landje toch wel zeer de mas sieve rots in de woedende branding der zee! Overal kookt en gist het in de we reld opstandige volksmassa's bedreigen regeeringen! het politieke leven van mi nisters hangt aan een zijden diaad**r' Zwendel-affaires op ongekend groote schaal zweepen gemoederen op tot koo hitte, waardoor revolutiegevaar den kop omhoog steekt. Wat merken wij van a deze .schrikkelijke dingen ten slotte» in Nederland? Zonder te letten op agitatie pogingen van naar bestaansgrond speu rende groepen, die er ^et tegenop ze te trachten een „raison detre te... lor ceeren, houden onze landgenooten het hoofd gelukkig koel en leven zy naai het fiere woord van Coen: Deepereert niet! Heel duidelijk werd dat in de ach Ier ons liggende" doge» gederaonsUeetd in de Tweede Kamer, waar men een paar dagen heeft besteed aan rustige beschou wingen over de plannen tot veidere drooglegging der Zuiderzee. Niet alleen du8 daf onze Volksvertegenwoordigers oog hebben voor de nooden van liet heden, zij denken evenzeer aan de toe- Est en toonen het volste vertrouwen in de energieke krachten van ons volk. Want de overgroote meerderheid van het Lagerhuis bleek krachtig de verdere in polderingen te willen steunen, a t met het oog op de werkloosheid, doch evenzeer, omdat men in het nieuwe land een kostelijke gelegenheid ziet, ^hoe veelheid inlandsche granen °P te vocre De heer Van Voorst tot Voorst d-k.)riep uit, dat wij nog 600.000 ton tarwe 100.000 ton haver, 300.000 ton gerst en 9600 ton mais moeten invoeren. Men make daarom voort met de inpolderingen! raaddehy Zijn partijgenoot ir. Bongaerts kwam e nog een schepje opgooien en zetteinte dat de droogleggingen ons 200.000 na bouwland zullen verschaffen, hetgeen neerkomt op een tiende van de ïncultuur oehrachte gronden in ons land. Hij reken de ons verder voor, dat ten slotte ong®" veer een half millioen menschen méér door eigen bodem gevoed zullen kunnen worden. Het minst enthousiast over de werken was dr. Lovink (c.h.), die ernstig betwy- felde of, gezien de slechte toestanden in het landbouwbedrijf voortzetting thans nog mogelijk is. Zijn partygenoot Bakker dacht er echter weer geheel anders, in 't "eheel niet somber over. Absoluut al- zwijzend toonde zich ds. Zandt (s-g-), en hii was de eer.ige ernstige opposant. Meer in het schuitje van dr. Lovink bewogen zicli cfè liberalen Bierema en Louwes. Overigens werden er geen bedenkingen geuit. Socialist ging arm in arm met ka tholiek en anti-revolutionnair, en zelfs de communisten deden aan het verbroede ringsfeest mee, al zien deze heeren na tuurlijk andere perspectieven dan de overigen. Zij toch hopen nóg altijd op een uiteindelijk Sovjet-Nederland, en dan komt het'pas ontgonnen land hun te pas! De Regeering had zich niet openlyk uitgesproken omtrent definitieve voort zetting der werken in de aanhangige begroeting kwam slechts een „memorie- post" voor en daarom vroegen de leden Van Voorst en Van den Heuvel (a.r.) een uitdrukkelijke uitspraak. Natuurlijk werden bij het debat diverse andere vraagstukken, verband houdend met de drooglegging, ter sprake ge bracht, zoo wat betreft de manier, waarop de drooggelegde gronden zullen worden uitgegeven. De heer Ebels (v.d.) wilde de beslissing nog maar wat uitstellen, want de gronden zijn immers toch voorloopig no" niet cultuurrijp! Wat dit laatste be treft: verschillende afgevaardigden waar schuwden tegen te vroege uitgifte, die tot een mislukking moet uitloopen. Ten slotte dient nog speciaal vermeld te worden, dat door een groot aantal afge vaardigden een litanie werd gezongen over de wijze, waarop de gewezen Zuider zeevisschers worden gesteund krachtens de bekende steunwet van 1918. Men eta leerde een serie klachten vooral de heer Drop (s.d.) maakte daarvan werk en drong hier en daar aan op wetswijzi ging. Het is een oude kwestie, die jaar aan jaar de aandacht der Kamer vraagt. Minister Kalff kreeg eindelijk het woord. Al dadelijk gaf hij de verzekering dat 't de bedoeling der Regeering is voort te gaan met den N. O. polder. De Kamer aldus Z.Exc., die nu en dan zeer slecht te verstaan was moet, door haar beslis sing over den desbetreffenden memorie- post. een categorisch antwoord geven op de vraag, wat zij wil. Wat de financiën betreft, de minister verzekerde, dat met vertrouwen een beroep zal worden gedaan op de geldmarkt. De Regeering wil thans voortgaan speciaal om de bestrijding der werkloosheid, want ruim 3000 arbeiders zullen te werk gesteld kunnen worden. Z.Exc. voerde allerlei cijfers aan bij het bespreken van de toekomstige moge lijkheden. Den nieuwen grond achtte hij vooral van belang voor het tegengaan van het gevaar, dat op den duur de nijverheid te veel door het bevolkingsoverschot zal worden bezwaard, want het bevolkings percentage, dat zijn bestaan in den land bouw vindt, is voortdurend dalende. De cijfers zijn: voor 1899 31 pet., voor 1908 28 pet., voor 1929 24 pet. en voor 1930 20 pet., alzoo een bedenkelijke neergang! De bedoeling is de instellling van een dienst met een driehoofdige directie, zoo vervolgde de minister, sprekend over de verdere inpolderingen, en hij wees er op, dat de leiding van de droogmaking moet berusten bij een econoom, terwijl de verantwoordelijkheid voor de dijkwerken natuurlijk by technische krachten moet blijven berusten. Thans zal nog niet tot uitgifte van gron den worden overgegaan, deed ir. Kalff weten, aankondigend dat een wetsontwerp tot instelling van een orgaan ex art. 194 Gr.w. zeer spoedig te wachten is. Voorts deelde Z.Exc. mee, dat niet alleen de M.U.Z. voor de uitvoering der werken in aanmerking zal komen. Ten aanzien van het overstelpend aan tal klachten over de uitvoering der Zui- derzeesteunwet merkte de minister op, dat hij wetswijziging niet noodig achtte om tot een bevredigend resultaat te ko men en uit ziju verdere woorden bleek, dat hy de klachten wel wat te somber vindt. Evenwel: hy beloofde alles nauw keurig te zullen nagaan, want zei de minister de wet moet behoorlijk en rechtvaardig uitgevoerd worden! Een nieuwe beroepsinstantie had 's ministers sympathie niet. Wel verklaarde hy te zul len nagaan of de huidige commissies beter kunnen worden samengesteld. Na eenige replieken gelukkig wisten de heeren zich ten deze prachtig te be- heerschen! volgde aanneming der be grooting. De Kamer hechtte dus haar fiat aan de plannen tot verdere drooglegging der voormalige Zuiderzee. Welke daad getuigt van zin voor realiteit en vooral: voor vertrouwen in de kracht en de ener gie van het^ Nederlandsche volk, ondanks wereldmalaise en internationale staatkun dige woelingen. Wjj „houden zee", maar dan inderdaad met den blik naarhet Westen! In de laatste dagen der vorige week zijn er in ons Lagerhuis evenzeer belang rijke beslissingen gevallen. Een centrali satieplan omtrent woningbouw, met het doel de huren der arbeiderswoningen om laag te brengen door nieuwbouw mislukte door aanneming van een amendement- Vliegen (s.d.), gericht tegen de centrali satie, waardoor weer wat van de gemeen telijke autonomie zou worden afgeknab beld. Minister Slotemaker is intusschen met een wijziging van zijn oorspronkelijk voorstel totwijziging van de Woning wet gekomen, waardoor de bezwaren on dervangen kunnen worden. Als deze zaak aan de orde is geweest kom ik nog meer uitvoerig op de kwestie tei'ug. Vrijdag 2 Maart is voor de „vreemdelin gen" in ons land geen goede dag geweest, want toen werden in de Tweede Kamer twee ontwerpen aangenomen, die tot strekking hebben het leven hier voor bui tenlanders minder gemakkelijk te maken. Het eerste was dat voor het weren van vreemdelingen in loondienst (door mi nister Slotemaker de Bruïne verdedigd) en het tweede beoogde beperking van hen die niet tot de Nederlandsche nationali teit behooren of het Nederlandsch onder daanschap niet bezitten en die examens willen afleggen aan de technische hooge- school te Delft of aan eenige universiteit, examens in 't algemeen, die bevoegdheid tot het bekleeden van ambten en bedie ningen verleenen dan wel het recht schenken genoemde ambten en bedienin gen uit te oefenen. In deze was 't minister Marchant, die de materie voor ziin reke ning nam. Geen weldenkend landgenoot kan be zwaren hebben tegen deze zeer billijke „bevoorrechting' van eigen menschen, v aar het buitenland voor onze werkloo- zen geen arbeidsmogelijkheid meei' ople vert. In de Kamer drong men zeer sterk aan op uitbreiding van de Regeeringsbe- voegdheid en wel om mogelijk te maken, dat ook vreemde ondernemers kunnen worden getroffen. Ieder weet, hoeveel buitenlanders zich in ons land gevestigd hebben als neringdoenden. Terwille van onzen eigen middenstand, dient de Re geering evenzeer zich zelfstandig geves tigd hebbende niet-Nederlandsche zaken- menschen te kunnen beperken. Er was dan ook een amendement- Sehaepman (r.k.), mede onderteekend door leden van bijna alle fracties, dat de aanhangige wet in bovenbedoelden zin wilde uitbreiden. Het amendement werd ingetrokken om dat de minister meedeelde, dat zijn ambt genoot van Economische Zaken de aange legenheid binnenkort hoopte te regelen door het indienen van een wetsontwerp, betrekking hebbend op hetgeen men zoo krachtig begeerde. Zonder hoofdelijke stemming werd het ontwerp aanvaard. Maar... de Conunu- nisten lieten natuurlijk weer aanteekenen uat zy tegen waren, om de aantasting van het asylrecht! Deze heeren schijnen niets te leeren en alles te vergeten! De v etsvoordracht van minister Mar chant wist tenslotte helaas niet zoon groote meerderheid te behalen, want de &.D.A.P. zag zich genoodzaakt tegen té stemmen endat op een grond, die niet lieel sterk lykt. d. M aerden formuleerde onover komelijke bezwaren tegen het denkbeeld, vreemdelingen van het afleggen van exa mens uit te sluiten, omdat dit een belem mering van de kennisneming der weten- c iap zou zyn. Wel kon hy meegaan met het beperken van de uitoefening der be roepen. mnoi' DÜDfter beto°gde, dat gewaakt moet worden tegen een invasie van vr«e beroepen, liii hnt i dretgendc is. En nu achtte hy het niet fair examens te laten doen voor beroepen, die toch niet mogen wor den uitgeoefend. Ir. v. d. Waerden deel de dti bezwaar niet en diende een amen dement m om de uitsluiting van de exa mens te schrappen. De Kamer stemde het af met 5219 stemmen. Vóór waren de S.D. A.r. en de Communisten. En deze fracties lieten ten slotte aanteekenen, dat zy geacht wilden worden tegen de wet te hebben gestemd. De rest van dienzelfden middag werd besteed aan de behandeling van een zeer lang „zwemmend" gebleven motie van ir. Van der Waerden (s.d.) om te komen tot een staatscirculatiebank. De afgevaardig de had geen schijn van kans. Minister Oud wees op het hoogst-gevaarlyke om in dezen tyd van credietinflatie het vertrou wen in de Nederlandsche Bank dat lm iners nog ongeschokt is in den lande te gaan opzeggen. En de Kamer toonde geen behoefte het ministerieele betoog nader toe te lichten; men achtte de kwestie blijk baar verre van actueel, wat zy dan ook wezenlijk is! De motie werd verworpen, met zelfs de stemmen der communisten tegen! Het Lagerhuis is tot 20 dezer naar huis. Een weekje vrijaf als belooning voor hard werken! De Senaat is doende de Rijksbegroe ting voor dit jaar verder af te handelen. In hoofdzaak wachten nog op behande ling de budgets van Waterstaat en Eco nomische Zaken. By „Sociale Zaken" en bij „Onderwijs" worden wel verschillen de opmerkelijke dingen gezegd door de bewindslieden. Men moet het verslag er maar eens op na lezen! Op de hoofdpun ten kom ik volgende week misschien nog wel even terug! Parlementariër. Een verblijf van veertien dagen. Naar wij vernemen, wordt erop gere kend, dat minister Colijn 14 dagen in In dië zal blijven. Hij wordt alleen verge zeld van den heer Hardeman, van het Commissariaat voor Indische Zaken. Het plan is, dat de heer Hardeman met den minister naar Nederland zal terugkeeren. (Nw. Rott. Crt.). De raadscommissie is haar werk' zaamheden begonnen. hechten grondslag zyn gevestigd, en wel ker instandhouding uit een oogpunt van al gemeen belang aanbeveling verdient, doch die, indien geen hulp geboden werd, te gronde zouden gaan, door een kredietver- leening bij te staan. En in de tweede plaats schijnt overheidshulp gerechtvaar digd om, voorzooveel noodig, de organi satie van het middenstandskredietwezen zelf nog beter bestand te doen zyn tegen de hoogere eischen, waaraan deze orga nisatie in omstandigheden, als waaronder wy leven, moet voldoen. Voor dit tweeledig doel een crediet aan te vragen, dat de regeering op ten hoogste 2 millioen bepaald zou wenschen te zien, is de strekking van het wetsontwerp. De regeering stelt zich voor by de be oogde kredietverstrekking gebruik te maken van de Nederlandsche Midden- standsbank, welke als het centrale orgaan van het Nederlandsche middenstandskre diet de beste waarborgen voor een doel matige en onpartijdige besteding der gel den, niet voortdudende inachtneming van het doel, waarvoor zy zyn toegestaan. De vergadering van aandeelhouders der N.V. Electrische Stroomverkoop Maatschappij Zaanland te Wormerveer heeft besloten indien Ged. Staten het voorstel gedaan by hun tarief van 20 April 1933 herhalen, dit voorstel te aan vaarden. Dit besluit is genomen op de overwe ging, dat het algemeen belang van de Zaanstreek zulks vordert ten einde proce dures en andere moeilijkheden te voor komen en de continueering van de stroom- levering op 10 Augustus 1934 te bevorde ren. De raadscommissie, die een onderzoek instelt naar de zaak Abrahams-Trein 8.28, heeft Donderdagmorgen haar eerste ver gadering gehouden. Men onderstelt, dat met haar onderzoek wel een maand zal heengaan. Zooals men weet, heeft de wethouder voor de openbare gezondheid, dr. Vos, Woensdagavond in den raad aan nu*. Romnie toegezegd, dat Trein 8.28 niet over haar deel van het subsidie zal kun nen beschikken, voordat het onderzoek van de raadscommissie zal zijn beëindigd. Daar dit deel 50.000 bedraagt, zal de vereeniging gedurende deze maand dus niet haar ruim 4000 subsidie touchee ren. Dr. Abraljams niet naar het buitenland. Dr. Abrahams verzoekt ons mede te deelen dat het bericht in een gedeelte van de pers verspreid, volgens hetwelk hij en zijn echtgenoote zich voor eenigen tijd naar het buitenland zouden hebben bege ven, onjuist is. Dr. Abrahams blijft in elk geval in Amsterdam totdat de commissie uit den gemeenteraad uitspraak heeft ge daan in de bekende kwestie. Een buitengewone zitting. Bij Koninklijk besluit van 7 Maart 1934, no. 5, is aan den commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Holland mach tiging verleend tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone zitting, in het tijdvak tusschen 15 Maart en 15 April, ten einde alödan aan de orde te stellen eenige onderwerpen van spoed- eischenden aard. De regeering wenscht ten hoogste f 2.000.000 beschikbaar te stellen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van het zevende hoofdstuk B der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1934, waarbij wordt voorgesteld, een memorie- post uit te trekken: vergoeding aan de Nederlandsche Middenstandsbank we gens verliezen, door deze instelling gele den op na de totstandkoming dezer wet verleende credieten aan in liquiditeits moeilijkheden geraakte, overigens echter volwaardige, middenstandsbedryven, en wegens kosten van maatregelen door haar getroffen ter versterking van het Neder landsche middenstandskrediet. Instandhouding van bedreven en steun aan het nilddenstands- credietwezen. De hulp van overheidswege, in dezen te verleenen, kan een tweeledig karakter dragen; zij kan vooreerst strekken om bedrijven van den handeldryvenden en industrieelen middenstand, die op een De Woensdagmiddag te Alkmaar ge houden vergadering van de K. v. K. voor Hollands Noorderkwartier heeft o. m. be sloten te steunen een adres van de Kamer te Tiel aan de regeering, waarin aange drongen wordt op beperking van den in voer in ons land van vruchten in blik. jC Het Hollandsche fruit werd van goede kwaliteit genoemd en zeker niet te duur. Na een uitvoerige uiteenzetting van den heer Schmalz als waarnemend voorzitter van de verkeerscommissie, werd besloten tot het verleenen van steun aan adressen aan de regeering, verzonden door ver schillende Kamers van Koophandel en an dere lichamen, ten doel hebbende de Tweede Kamer te bewegen tot verwerping van het wetsontwerp tot instelling van een verkeersfonds. Men was ervan over tuigd, dat door dit fonds een te zware last zou worden gelegd op de autohouders, die nu reeds 66 millioen gulden per jaar heb ben op te brengen, terwijl het onbillijk werd geacht alleen deze categorie van landgenooten te laten bijdragen in het tekort der spoorwegen. Export van kaas en garnalen. Medegedeeld werd, dat er nog geen ant woord van de regeering is gekomen op het adres der Kamer om mededeeling van hetgeen gedaan wordt ter verkrijging van een gunstiger handelsverdrag met Spanje, in verband met den teruggaanden kaas export naar dat land. De heer Grondsma zei hierop, dat de regeering het gunstige getij heeft laten verloopen. Een regeeringsvertegenwoordi- ger, die reeds in Nov. 1.1. naar Spanje zou zyn gegaan, is er nu nóg niet geweest. Thans gaat het initiatief voor besprekin gen uit van de Spaansche regeering, die den uitvoer van o. a. sinaasappelen be dreigd ziet door de mindere koopkracht in Nederland. Intusschen zijn in Spanje verschillende kaasfabrieken ven .en, die vergrooting van den invoer in den weg staan. Wat den kaasuitvoer naar Frank rijk, waarbij speciaal Noord-Holland veel belang heeft, betreft, is de regeering ook niet op haar qui vive. Op dit oogenblik is nog niet bekend hoe groot het contin gent van Nederland is voor het eerste kwartaal, zoodat dit jaar nog heelemaal geen invoer van Nederlandsche kaas in Frankriik heeft plaats gehad. Onze minis ter heeft nog geen enkele poging gedaan in het belang van den Hollandschen kaas handel. Een groot gevaar voor onzen kaas- uitvoer naar Frankrijk is, dat er in den laatsten ty'd zooveel Hollandsche kaasma kers voor dat land gevraagd worden. Heb ben die eenmaal de Nederlandsche kaas daar gemaakt, dan wordt de vraag naar kaas uit ons land weer kleiner, terwijl men bovendien niet moet vergeten, dat men in Frankrijk thans geen enkele Ne derlandsche kaas meer heeft. In Den Haag schijnt men te denken, dat onze ex port nu toch hopeloos verloren is, en men doet geen poging tot herstel ervan. Over deze kwestie werd geruimen tyd gesproken, met als gevolg, dat gepoogd zal worden Woensdag met vertegenwoor digers der Kamers van Koophandel te Hoorn, Gouda, Leiden, Leeuwarden en Haarlem een vergadering te houden ter bespreking van hetgeen gedaan kan wor den tot herstel van den kaasuitvoer naar Frankrijk. De heer Kolster voegde aan het re laas van den heer Grondsma nog toe, dat ook ten aanzien van den uitvoer van garnalen allesbehalve van voort varendheid van de regeering kan worden gesproken. België wist reeds lang geleden zijn contingent voor het eerste kwartaal en nu ook reeds dat voor het tweede en in Den Haag weet men nog niets en toen de officieele cijfers in het Fransehe Staatsblad stonden, zei men daar, dat die niet juist konden zijn, want er werd nog onderhandeld. Besloten werd adhaesie te verleenen aan een adres van den Kon. Ned. Midden standsbond aan de legeering, waarin ver zocht wordt om verlenging van den ter mijn vóór welks verstrijken aangifte moet worden gedaan ingevolge art. 18 der om- zetbelastingwet, welke termijn door den minister is bepaald op 31 Maart en dien men wenscht te zien verlengd tot 31 De cember. Eveneens werd besloten bij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op een spoedig gehoor geven aan de verzoeken van de K.N.A.C. en den A.N.W.B. inzake onbe waakte overwegen, en voorts om, in ver band met het onlangs plaats gehad heb bend ernstig ongeluk te Heiloo, waarbij twee menschen het leven verloren, aan te dringen op het weder-instellen van de be waking aan dien overweg of om tenminste het uitzicht te verbetereu door het aldaar staande baanwachtershuis te sloopen. Inzake het besluit van den minister om geen subsidie meer toe te staan voor een vijfjarige handelsschool, werd op adiies van nu*. Moens besloten goedkeuring te vragen op een voornemen om de schooi zoodanig te rferganiseeren, dat de vijfde klasse pas over vier jaren vervalt, zulks om dn tegenwoordige hellingen niet te dupecren In verband met een adres der K. v. K. te Vlaardingen inzake het wetsontwerp op besloten vennootschappen werd na een uiteenzetting van uu*. Moens besloten tot het betuigen van adhaesie aan een adres der Maatschappij van Nijverheid aan do regeering, waarin verschillende punten worden aangegeven, die in het wetsont werp verbeterd zouden kunnen worden. Binnenland Alleen in Den Haag is over de laatste 3 jaar 30 millioen te weinig aangegeven. De waarschuwing van den minister aan belastingontduikers scheen voor Den Haag aanvankelijk weinig resultaat op te leveren. De nadere waarschuwingen schijnen toch menigeen, die zich aanvankelijk koest gehouden liad, opgeschrikt te hebben. Tenminste er is in den laatsten tijd een ware run van ontduikers op het kantoor van den hoofdinspecteur geweest. Don derdagochtend hadden er zich niet min der dan 1192 aangemeld! Onder deze zyn er velen voor kleine bedragen, maar ook groote en zelfs heel groote bedragen ko men op de lijsten voor. Van de 1192 aan giften zijn er tot dusver 1089 afgehandeld. Het totaal aan te weinig opgegeven ver mogen, dat hierbij betrokken is, bedraagt 29.695.000, dat van het te weinig opge geven inkomen 2.150.000, of in totaal ruim dertig millioen over de laatste drie jaar. De grootste te 's-Gravenhage bedraagt 1.320.000 vermogen en 75.000 inkomen, beide bedragen over drie jaar gerekend, op gemiddeld 440.000 vermogen en 25.000 inkomen per jaar. Voor het rijk komt de ontdoken belas ting lieer op een bedrag van rond een ton voor de vermogensbelasting (3 per mille) en 250.000 op de inkomstenbelasting (12 a 15 pet.). Van deskundige zijde raamt men het bedrag der aangiften van verzwegen ver mogens voor de inspectie Haarlem op ruim 10 millioen. Er ziin dagen, dat er voor 8 ton werd aangegeven. Er was ook een aangifte, die meer dan 8 ton bedroeg. De Nederlandsche vereeniging tot be scherming van dieren heeft gedurende 1933 aanteekenihg gehouden van alle by het Persbureau Vas Diaz ingekomen be richten, waarin sprake was van stal- en dergelijke branden, waarbij dieren om het leven zijn gekomen. Uit de daarvan opgemaakte gespecifi ceerde lijst blijkt, dat in het afgeloopen jaar zijl} verbrand: 73 paarden, 553 koeien 112 kalveren, 907 varkens en 17 schapen en geiten; totaal 1662 dieren. Tevens vielen als slachtoffer, van het vuur 692 kippen en 3450 kuikens. Aangezien bovenstaande cijfers alleen betrekking hebben op boerderijbranden, waarvan correspondenten van het Pers bureau Vaz Dias bericht hebben ingezon den, kan worden aangenomen dat het werkelijk aantal in 1933 verbrande die ren nog aanmerkelijk grooter is geweest. Zware straffen tegen de daders. Het gerechtshof te Arnhem heeft Don derdag uitspraak gedaan in de zaak van J. H. A. en M. F. S., betonwerkers te Am sterdam, beiden gedetineerd, die in den nacht van 21 op 22 April 1933 te Tiel den agent van politie T. B. Leenders hebben mishandeld en hebben getracht hem van het leven te berooven. Verdachten waren met een auto uit Amsterdam gekomen, met het doel te Tiel in te breken, toen zij door den agent van politie werden ge snapt. De rechtbank te Tiel had hen ver oordeeld wegens poging tot doodslag resp. tot 6 en 4 jaar gevangenisstraf. Het hof heeft den eersten verdachte thans veroor deeld tot 7 jaar gevangenisstraf en den tweeden verdachte tot 5 jaar. 10 Maart. ..Nederlanders niet de gave van het woord." Men kan dit axioma van tijd int I hooren, en niemand zal er ooit aan ken, het tegen te spreken. 1 ü(av« In zyn algemeenheid is het ook- lyk tegen te spreken. v laoel*' Voor 't geval men het door laugdn^ opsluiting binnen de landsgrenzen n 89 vergeten zijn, ontdekte men het zoodra men in de gelegenheid is een gelijking met andere volkeren te niakeN Op myn reisje naar Italië, dat mi aanraking bracht met de Duitsche Ci V* tijnsche naties, kwam ik plotseling tot het inzicht, dat wy een volk van e.fl gers zijn. In den coupé, die ons JUS?', Duitschland voerde, converseerden I) schers in den salonstijl, die ons herhüJr delijk van Duitschers zeggen doet spreken als een boek. Z1 Wat zegt bijvoorbeeld uw dienstmeid als u haar een goed kleedingstnk »e«f? waar u uit gegroeid ben? „Dank u u«i hoor, mevrouw." ek En wat zei de onze? „Ach Fraulein Hetty, damit ware wesentlich gedient!" Zij spreken heusch als 'n boek In den trein, die ons door Oosteiiriik! reed, zaten Oostenrijkers te goochelen met allerlei wonderlijke oi- en ai-kh» ken, die zy uit hun keel omhoog gooiden en er weer in opvingen, maar het was toch de taal van Schnitzler en een lust om naar te luisteren. Aan het raam zaten twee Francais*, zich te oefenen in het wereldrecord woordhappen en wie geprobeerd had er een vinger tusschen te krijgen, had hem pijnlijk geklemd! In Italië was ik in een hoekje van den coupé ingedommeld, toen ik droomde dat er twee mitrailleurs op mij werden afge- vuurd. Verschrikt opende ik de oogeu. Wy stonden stil aan een klein tusschen* station en de mitrailleurs bleken twee of, ficieren, een op het perron, de ander aan het raam, die tegelijkertijd twee non-stop, redevoeringen tegen elkaar afstaken in niettemin elkander uitstekend schenen te kunnen volgen. Het is verrassend, dan weer in het eigen land te komen. Zou er wel een tweede volk zijn, dat het typische spreek, woord van onze koopmansnatie bezit* „spreken is zilver, zwijgen is goud!" 1 Kortom, op de terugreis door NedeR land heb ik ongestoord de twintig kram ten kunnen uitlezen, die ik was achter geraakt Toch ontdekte ik nog den zelfden dag, dat er één geval is, waarin wy, ten op-' zichte van welsprekendheid, de heele we* reld den loef af steken. Ik hoorde hoe een dame aan een brie- venbesteller, deskundige by uitstek, den: weg vroeg. Ziehier het antwoord: „Als u deze straat in loopt, maar dan moet u niet by den kruidenier linksaf gaan en ook niet by dien lantaarnpaal waar die twee kinderen aan het spelen zijn, o da's jammer nou gaan ze net de stoep op, laat ik dan maar zeggen die meneer met die parapluie, nee, die alléén, niet met die dame, nou, die straat moet u niet ingaan, die laat u gewoon, zal ik maar zeggen, links liggen; dan loopt u door, en de straat die daarna komt, (en dan moet u niet rechts het bruggetje over gaan, of een bruggetje is het eigenlijk niet, want er stroomt niets onderdoor, maar affyn het is toch een overgang over het water niet?) daar moet u links af- gaan, dat is die straat, maar alleen tot de apotheek want daar gaat-ie weer in een anderen naam over Intusschen waren er twee belangstel* lende heeren bij gekomen, die hun lezing van het geval gaven. Toen ik vijf minu ten verder was, en nog eens omkeek, duurde de vergadering nog steeds voort. De postbeambte stond met uitgestrekten arm en parallel daarmee wezen de wan delstokken van de beide heeren doceerend] naar den horizon. Het antwoord ware geweest': „Tweede zijstraat links." Maar op dat punt kennen wij geen zelf beperking AANSLAG OP EEN VELDWACHTER. Door N. S. B.-ers?, Maandagavond heeft, naar men gister* avond meldde, te Lopik een onbekend ge* bleven wielrijder getracht den gemeente* veldwachter van Jaarsveld, Kool, met een mes te verwonden. De heer Kool reed op zijn fiets en voelde plotseling dat men met een scherp voorwerp hem aanviel. Er was een groote snede in de jas van den veld* wachter gemaakt, doch de man bleef on* gedeerd. De dader verwijderde zich snel in de duisternis. Waarschijnlijk staat deze aanslag in verband met het optreden van den veld wachter tydens de mishandeling van de N.S.B.-ers uit Schoonhoven in den avond van 15 Februari. Het onderzoek heeft tot nog toe geen resultaat opgeleverd. Jaaroverzicht. et totaal aantal verkeersongelukken 'oe« ia.het geheele jaar 1933 9033 - 'n 'tot jaar tevoren en ver* T('us fé'1 vermindering van 4.3 pet. en dood in het verkeer vonden 49 per* sonen, terwijl 552 ernstig werden gewond togen 4o, respect. 516, in 1932. Daaronder waren 4 respect. 16 kinderen beneden G .laar en 8, respect. 66 in den leerplichti* vnl" Ie.ef'bd (6—13 jaar), tegen 4 en ld» i speet. 8 en 73 in het jaar tevoren. nn.Ti i6 ,8824 0118elukken, waarvan dd ewzaak bekend werd, werden er 7124, d.u door verkeersfouten van be* r( ®r® va» voertuigen veroorzaakt en' —inr 'L pct*' door voetgangers, tegen 7305 respect 664, d.i. 79.3 pet. respect. 7.1 1 n de 3213, waarvan in 1932 de oor*> zaak kon worden vastgesteld.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2