f 39.- CostimesI De berechting van de muiterij op „De Zeven Provinciën WESTSTRAAT 14 BINNENLAND BUITENLAND Benauwd? wilt li Uzenï GEMENGD NIEUWS Van 12 tot 22 MAART naar maat gemaakt Moderne stoffen Aangename pasvorm Prima afwerking Dameskleedermaker Een Joodsch dorp in den Wieringermeerpolder. Vacature-Abrahams in den Amsterdamschen gemeenteraad. Nieuwe spelling 1 Sept. a.s. op de scholen? De verkiezing voor den Londenschen graafschapsraad. Mededeelingen van den chef der geheime politie in Duitschland. Ontwapeningsnota's gepubliceerd. Ongeregeldgeden in Spanje. De nieuwe moeilijkheden op Cuba. Door een auto overreden. Een pakje oude kranten. DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 10 MAART 1934. 9 De commandant veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen kapitein-luitenant ter zee, P. E., ge wezen commandant van de Zeven Provinciën, die op Donderdag 22 Februari heeft terechtgestaan, terzake dat hij als bevelvoerend militair immers als commandant van Hr. Ms. pantserschip de Zeven Provinciën en e i als zoodanig verantwoordelijk voor de veiligheid van dit schip, in het tijdvak van 2 Jan. 1933 tot 5 Febr. 1933, varende van Soerabaja naar Oleh-le, verzuimd heeft doeltreffende maatregelen te nemen ter voorkoming van eenigen overval van het schip door opstandelingen, tengevolge van welke grove nalatigheid, zorgeloos heid en grove onnadenkendheid het schip in den avond van 4 Februari 1933 ter reede van Oieh-le op Sumatra door opstandelingen, alzoo door den vijand, is overvallen en vermeesterd. De elsch tegen overste E. was 1 jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met ontslag uit den militairen dienst, echter zonder ontzegging van de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Overwegingen van het vonnis. Aan de overwegingen van de sententie Is het volgende ontleend: »Dat het Hof door den inhoud van de afgelegde verklaringen van den beklaagde en de getuigen wettig en overtuigend ten laste van beklaagde bewezen acht hetgeen hem bij dagvaarding is ten laste gelegd, waarbij de overval en vermeeste ring van het schip ais een feit van alge- meene bekendheid, geen bewijs behoeft; dat toch schepelingen, die zich gedragen hebben als een deel van de bemanning van de Zeven Provinciën in den avond van 4 Februari 1933 heeft gedaan, vol komen beantwoorden aan de omschrijving van hen iti de dagvaarding gegeven en dus als opstandelingen mogen worden aangemerkt; <iat. een commandant, die verantwoor- delijk is, voor de veiligheid van het hem toevertrouwde pantserschip en van des- zelfs bemanning en die, hoewel gewaar schuwd, zoo van hoogerhand als door een aantal in hun samenhang en verband duidelijke teekenen, dat er aan boord iets broeiende is, terwijl hij moet aannemen, dat de ernétige gebeurtenissen, die tezelf- der tijd elders in de marine voorvallen, en die zijn bemanning als van dag tot dag als het ware medeleeft, op die bemanning diepen indruk moeten maken en bij haar ontstemming en verbittering konden wek ken; desniettegenstaande geen enkelen maatregel van afweer en veiligheid neemt; niet zegt, dat de officieren onmiddellijk van hun wapens gebruik kunnen maken; de aan boord aanwezige geweren en mu nitie niet zoodanig doet opbergen of be waken, dat de bemanning niet plotseling er zich meester van kan maken; niet waakt, dat, wanneer hij van boord moet gaan, zijn plaatsvervanger weet wat hem te doen staat; niet straft wanneer hem zeer ernstige vergrijpen tegen de krijgs tucht ter oore komen, zich aan grove nalatigheid en grove onnadenkendheid schuldig maakt; dat in het van boord afwezig zijn op 4 Februari 1933 tegelijk met zijn eersten officier onder de omstandigheden als toen bostonden en het geen werk maken en zelfs niet nader onderzoeken van een waarschuwing, die hem van de zijde van een korporaal gewerd, maar het deze waarschuwing weglachen en dengene, die haar bracht, voor een minderwaardig iemand uitmaken, roekeloosheid moet worden gezien dat nu wel door den beklaagde en na mens hem door zijn raadsman is aange voerd, dat de beklaagde enkel aan dienst- weigeren heeft gedacht, en daaraan ook slechts behoefde te denken, omdat de onregelmatigheden te Soerabaja zich ook daartoe hadden beperkt, en dat de be klaagde daartegen op zyn hoede is ge weest door te zorgen, dat hij steeds bij baksgewijze inspectie aan boord aanwezig was, maar dat dit verweer hem niet kan batendat vooreerst niet kan worden toegegeven, dat het door hem gedachte optreden tegen dienstweigering vooralle gevallen afdoende zou zijn geweest, daar met de officieren te dien aanzien niets was voorbereidmaar verder dienstwei gering licht leidt tot militaire vergrijpen van agressieven aard met de meest ern stige gevolgen; dat daar van te voren niet is na te gaan welken vorm uitingen van een ontevreden en oproerigen geest zullen kunnen aannemen, een comman dant, die zich zijne zware verantwoorde lijkheid onder ernstige omstandigheden bewust is, op alles voorbereid moet zijn en in dien zin zyn maatregelen moet treffendat het bijeenroepen van baks- meesters en officieren en het hun geven van vage en algemeene aanduidingen om trent waakzaamheid, tactvol optreden en handhaving van de krijgstucht, als geheel onvoldoende en niet doeltreffend moet worden aangemerkt; dat ook nog is aangevoerd, dat een van de opdrachten voor de reis rond Sumatra was „vlagvertoon" en dat daarom te Oleh-le de commandant en een aantal van zijn officieren de feesten aan den wal moesten bijwonen, maar dat ook daarin geenerlei verontschuldiging van beklaag- de's gedrag kan worden gevonden; daar het toch vanzelf spreekt, dat de veilig heid vau het schip en de bemanning verre gaat boven vlagvertoon en dat dit dus, hetzij had moeten zijn nagelaten, of aan de opdracht zoodanig gevolg had moeten zijn gegeven, dat in redelijkheid had mogen worden verwacht, dat bij de ge troffen maatregelen de veiligheid van schip en bemanning verzekerd was; dat de be klaagde kennelijk geheel heeft vertrouwd op zijn bij de bemanning inderdaad be staande populariteit en van meening is geweest, dat bij hem aan boord niets ernstigs zou gebeuren; dat deze populariteit een factor was, die hem in de bestaande moeilijke om standigheden zeer te stade kon komen, en by dienstweigering ook van grooten dienst kon zijn, maar dat dit hem niet kon ontheffen van de noodzakelijkheid om doeltreffende maatregelen te nemen tegen agressieve daden van de zijde der bemanning; dat het ten laste gelegde van beklaagde bewezen verklaard behoort te worden, gekwalificeerd als: „het als bevelvoerend militair aan zijn schuld te wijten hebben, dat eenig deel van de vloot door den vfiand was overvallen", strafbaar gesteld bij art. 95 van het W.M.S. in verband met art. t van dat Wetboek en art. 87 van het W. v. S.; omtrent de op te leggen straf: dat de nalatigheid, onnadenkendheid en roeke loosheid van beklaagde, welke de schro- raelijkste gevolgen heeft gehad, zooals hier niet nader behoeft te worden om schreven, hem zwaar moeten worden aan gerekend en het Hof daarom te rade is geworden hem de navolgende straffen op te leggen: dat het Hof den beklaagde, bevelvoerend militair, op grond vau het begane mis drijf ongeschikt acht om in den militairen stand te blijven; rechtdoende in eersten en laatsten aanleg in naam der Koningin, ingevolge art. 82 van de invoeringswet van het W.M.S. en van de wet op de krijgstucht; toepassende de bovenaangehaalde wets artikelen enz. enz.; verklaart ten laste van beklaagde wet tig en overtuigend bewezen als boven is aangegeven; kwalificeert het bewezen verklaarde als daar is gezegd en veroordeelt beklaagde tot een gevangenisstraf van 4 maanden met ontslag uit den militairen dienst, echter zonder ontzegging van de bevoegd heid om bij de gewapende macht te dienen. (Tegen de uitspraken van het Hoog Militair Gerechtshof staat het rechts middel van hooger beroep niet open. Alleen gratie is mogelijk, op een even tueel verzoek, waartoe het Hof zelf de Koningin adviseert). Overste E. zal pensioen ontvangen. Wat is de beteekenis van het vonnis, zoo zullen velen vragen, dat het Hoog Mi litair Gerechtshof geveld heeft over den oud-commandant van de „Zeven Provin ciën"? Wij hebben ter zake geïnformeerd en vernamen, dat dit ontslag is met pen sioen, dank zij de bepaling, dat de ver oordeelde niet ontzet wordt uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. Was hij daar wel uit ontzet, dan zou zijn ontslag gelijk staan met oneervolle ont binding van de overeenkomst en dus zon der recht op pensioen geschieden. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft door deze bepaling de beslissing over pensioen uit handen van de Kroon gehouden, die an ders zeker een commissie zou hebben be noemd om de vraag: pensioen of niet, te overwegen. Overste E., die 47 jaar is, telt bij de berekening van zijn pensioen, dank zij de Indische jaren, ongeveer 40 dienst jaren. Hij krijgt nu vol pensioen. (N.R.C.) Uitspraak vijfde muHersgroep. Aneta seint uit Soerabaja: De zeekrijgsraad sprak de volgende vonnissen uit inzake de vijfde groep muiters van »De Zeven Provinciën»: de matrozen B, 6 maanden gevangenisstraf, met degradatie (eisch 1 jaar); V.I. drie maanden (1 mnd.); D. J 2J jaar (3 j.); P. 4 jaar (5 j.); Sn. li jaar (2 j.); St. 6 jaar (8 j.); Sn. 4 jaar (5 j.); v. S. 5 jaar (4 Sch. 4 jaar (5 j.) en dè mariniers B. li jaar (eisch 1 j.); D. G. 3 jaar (5 j.); H. 2 jaar (2i j.); H. 3 jaar (5 j.); H. li jaar (2 j.); v. H. 4 j. (5 j.); V. d. L. 6 jaar (6 j.); de id. 2e k(. V. 1 jaar (5 j D. B. 6 jaar (8 j.); K. li jaar (2 j.)v. P. 2i jaar (3 j.)S. 4j. (6 j.); St. 2 jaar (3 j.); allen met ontslag uit den dienst en met aftrek van de preventieve hechtenis De marinier D. B. werd conform den eisch vrijgesproken. DE GEHUWDE ONDERWIJZERES. Minister Marchant heeft Donderdag middag in de Eerste Kamer bij de behan deling der begrooting van Onderwijs medegedeeld, dat een wetsontwerp niet be trekking tot het ontslag aan de gehuwde onderwijzeres bij het Georganiseerd Over leg aanhangig is. NIEUW LAAGTERECORD. BOTERPRIJS. De Leeuwarder boternoteering bereikt een nieuw laagterecord, n.1. 43 cents per kilo, dat is drie cents lager dan op 2 Fe bruari, toen de noteering met 46 cents een laagterecord bereikte. INVRIEZING VAN VARKENS. De Varkenscentrale heeft thans besloten een groote partij varkens, waarvoor geen afzet is, in te vriezen; opdracht is reeds gegeven voor invriezing van 5000 stuks. BETEUGELING ONJUISTE EN EENZIJDIGE BERICHTGEVING. Op de vragen van den heer Polak be treffende door den heer ir. Mussert ge uite beweringen met betrekking tot de „komende Nederlandsche Stavinsky en Dreyfus-zaken" heeft minister Van Schaik o.m. geantwoord, dat hij over weegt de mogelijkheid en de wenschelyk- heid een verdere voorziening ter beteuge ling van het euvel van onjuiste en een-, zijdige berichtgeving te treffen. I)E DIESELTREIN. De eerste technische proefrit Gisterenmiddag is op het baanvak UtrechtArnhem de eerste proefrit ge houden met den eersten Diesel electri- schen trein. Hoewel het tydstip van het vertrek niet publiek was gemaakt, was er veel belang stelling, zoowel op het station als op som mige plaatsen langs den weg, als bijv. bij de Uit en In te Utrecht, waar de school kinderen van Puntenburg getuigen waren van het voorbijrijden van den trein. Het ligt in het voornemen van de Stichting Joodsche Arbeid tot opleiding van Joodsche uitgewekenen, om over te gaan tot vestiging van een leer- en werk dorp voor Joodsche uitgewekenen in den Wieringermeerpolder. Aanstaand direc teur van het dorp is dr. H. Lobinsky. In het dagelijksch bestuur der stichting zit o.a. mr. dr. G. v. d. Bergh. De heer G. Bolkestein zal bedanken. Naar de Tel. verneemt, zal de heer G. Bolkestein een benoeming als lid van den gemeenteraad van Amsterdam in de vacature-Abrahams niet kunnen aanvaar den. Volgens de lijst der vrijzinnig-demo craten is thans opvolger de heer M. M. Cohen, voorzitter van den Bond van Ambtenaren bij 's Rijksbelastingen. Of de heer Cohen de benoeming tot raads lid zal aanvaarden, staat nog niet vast. Naar de „Tel." verneemt,- zal het com promis in het spellingvraagstuk, dat de spellingcommissie als oplossing aanbe veelt en waarvan minister Marchant in de Eerste Kamer gewag maakte, waar schijnlijk in de eerstvolgende bijeenkomst van den ministerraad worden besproken. Zoodra de ministerraad zijn goedkeuring aan de voorstellen zal hebben verleend, zullen de wijzigingen worden gepubli ceerd. Het ligt in de bedoeling, dat de nieuwe voorschriften voor ambtelijke stukken verplicht zullen worden gesteld en dat zij op 1 September a s. zullen worden ingevoerd op de scholen waarover de regeering zeggingschap heeft. Men ver wacht, dat de andere scholen en de maat schappij dari zullen volgen, temeer daar het compromis nogal mee moet vallen en de nieuwe spelling ook de meer con servatieven zal kunnen voldoen. DE IND. CONTINGENTEERINGEN. Protest uit Japan. Aneta meldt uit Batavia: De voorzitter van den Volksraad heeft een telegram ontvangen van den voorzit ter van de Kamer van Koophandel en Nij verheid te Tokio, zoowel uit naam van die instelling te Tokio als van de alge meene Japansche Kamer van Koophandel en Nijverheid, luidende: De onlangs in Ned.-Indië genomen maatregelen tot beperking van den in voer, beschouwd in verhand met de nog in overweging zijnde maatregelen, zullen geen geringe schade toebrengen aan de handelaren in Japansche goederen. Wii betreuren, dat dergelijke maatregelen de vriendschappelijke handelsbetrekkingen, die sinds vele jaren tusschen beide lan den bestonden, zullen schaden. Wij koes teren het ernstig verlangen, dat van uwe zijde de volle aandacht zal worden ge schonken aan de bevordering van de han delsrelaties tusschen beide landen. Een succes voor de arbeiderspartij. De verkiezing voor den Londenschen graafschapsraad is een onbetwist succes geworden voor de arbeiderspartij. Gister avond, toen de uitslag voor 98 zetels (van de 124) bekend was, bleken de arbei ders al over 61 zetels te beschikken tegenover de (conservatieve) gemeente lijke hervormingspartij 37. Het was dus al vrijwel zeker, dat de graafschapsraad, die in zijn vorige driejarige periode 83 hervormers, 35 arbeiders en 6 liberalen telde om zou gaan. Labour had al 29 zetels gewonnen, genoeg om de meerder heid te veroveren, al zou geen der nog komende uitslagen haar nieuwen winst brengen. De liberalen zijn geheel ver drongen. Opheffing van de concentratiekampen. Donderdag heeft de Verein der Aus- fandischen Presse de eerste van een serie lunches gegeven, welke naar de aankon diging op de jongste thee bij den ryks- propaganda-minister Goebbels hebben te dienen, om regeerlngspersonen in de ge legenheid te stellen inlichtingen t,e ver schaffen aan de buitenlandsche pers. Als eerste genoodigdesprak heden ministerial- rat dr. Diels, chef van de geheime politie én vice-president van de politie. Een be langrijke mededeeling was deze, dat inder daad zooals eenige dagen geleden reeds vërluidde, de concentratiekampen in Son- tienburg en Brandenburg zijn opgeheven en dat men binnen afzienbareri tijd alle concentratiekampen hoopt te kunneu op- iiiimen, omdat zij overbodig zullen zijn geworden. Aanvankelijk had men gemeend, 0o klapte dr. Diels uit de school, dat daartoe 10 jaren zouden moeten verstrijken. Men hoopt thans echter dat twee jaar .voldoende zouden zijn. Het grootste getal, dat zich op een oogenblik in de concen tratiekampen bevond, schatte dr. Diels bp 20.000 personen In het geheel zijner 30.000 tot 40.000 menschen door de kam pen gegaan. Thans zijn er nog ongeveer 6000 personen in. Onder deze 6000 zijn bijna geen sociaal-democraten meer. Wel zijn daarin ook S.A. mannen wegens ver grijpen tegen de discipline, niet echter wegens communistische gezindheidja zij worden gewoonlijk afzonderlijk ge- houden. Onder de ontslagen communisten, 'en dat rekende dr. Diels terecht als het grootste succes, komen gevallen van reci dive niet voor, ten minste zoover het mannen zijn. Deze leggen bij het vertrek een schriftelijke belofte af en voelen zich daardoor gebonden. Ook vrouwen leggen eenzelfde schriftelijke belofte af, maar onder hen is het percentage recidivisten veel grooter. DE DUITSCHE RIJKSKERK. Ook in de provincie Berlijn-Branden- burg is thans een „Vrije Synode" gehou den, die de oppositie tegen de overheer- sehende strooming in de Duitsche Rijks kerk voortzet. De vergadering heeft een confessie aanvaard, en zich overigens aan gesloten bij de conclusies van de Vrije Synode van Rijnland. REGELING VAN DEN STATUS DER JODEN. Spoedig zal een wet in Duitschland worden afgekondigd, waarbij de Status der Joden wordt geregeld. Alleen die Joden die in staat zijn te bewijzen, dat hun voor-ouders reeds in 1912 Duitsche staats burgers waren, zullen volledige politieke rechten krijgen. KLEINE ENTENTE TEGEN HERSTEL HABSBURGERS. In een onderhoud verklaarde Benesj, dat, indien de Habsburgers zouden wor den hersteld, de landen der Kleine Entente onmiddellijk hun gezanten te Weenen zouden terugroepen. GEEN ONEENIGHEID TUSSCHEN BELGIË EN FRANKRIJK. In de ontwapeningsquaestie. De Belgische minister van buitenland sche zaken Paul Hymans heeft in een nieuwe verklaring in den Senaat betoogd, dat België's veiligheid berust op de en tente met Frankrijk, Engeland en Italië: In de quaestie der ontwapening bestaat er geen meeningsverschil met Frankrijk. Zie in verband hiermee ook ons buiten lands-overzicht op pag. 1. PAUL HYMANS OVER NEDERLAND. De Belgische minister van buitenland sche zaken, de heer Paul Hymans, heeft in den Belgischen Senaat het woord ge voerd over de betrekkingen met Neder land en daarbij scherpe critiek geoefend op het befaamde rapport van senator Segers. LUCHT VA ARTBEGROOTING IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Buldwin en ChurchiU aan het wcord. Bij de behandeling der luchtvaartbe- grooting in het Britsche Lagerhuis heb ben Baldwin en Churchill de noodzake lijkheid van het sluiten eener internatio nale conventie inzake de pariteit der Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akkers Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vonaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij V Moest-Griep-Bronchitis-Asthma 1 luchtstrijdkrachten betoogd. Gelukt dat niet dan moet de Britsche regeering er volgens Baldwin voor waken dat Enge land niet in een inferieure positie geraakt wat zijn luchtbewapening betreft. Genéve, 9 Maart (Reuter). Gisteren middag te 12 uur is te Genéve en tegelij kertijd in de voornaamste Europeesche hoofdsteden op initiatief van het Presidi um der. Ontwapeningsconferentie de ver zameling documenten gepubliceerd, be trekking hebbende op de onderhandelin gen de rgroote mogendheden, die de laat ste maanden in plaats van de Ontwape ningsconferentie zijn gehouden. De vorm rde publicaties maakt den indruk, alsof deze onderhandelingen in zekeren zin slechts in opdracht van en in voortdurend contact met het presidium der ontwape ningsconferentie zijn gevoerd, terwijl in werkelijkheid de meeste besprekingen over Henderson's hoofd heen en zonder eenig contact met Genéve zijn geschied, Bommen ontploft; sluiting van het gebouw van het Algemeen Verbond van den arbeid. Reuter meldt uit Madrid: In een buitenwijk zijn twee bommen ontploft, waardoor schade aan de electri- sche geleiding is toegebracht. Op een andere plaats zün twee flesschen met een brandende vloeistof in een hout- opslagplaats geworpen. Er notstond een zware brand. De politie heeft een geheime vergade ring van anarchisten ontdekt; er zijn 9 aanhoudingen gedaan. Ook zün er zeven communisten in hechtenis genomen. De regeering heeft de sluiting gelast van het gebouw van het Algemeen Ver bond van den arbeid, van het Centrum van de fascistische organisaties, de z.g. Spaansche Phalanx en van de socialisti sche jeugd-organisaties. Te Valencla. De meeste wijken van Valencia zijn in duisternis gedompeld, omdat men er de electrische geleiding heeft verwoest. HET MONARCHISME IN OOSTENRIJK De Weensehe correspondent van Az Est heeft een uitvoerig gesprek gehad met von Wiesner over het Habsburger vraag stuk. Von Wiesner zeide, dat de opheffing van de verbanning der Habsburgers en van de confiscatie van hun vermogen stel lig te wachten zijn, maar dat zulks nog volstrekt niet het herstel van de monar chie zal beteekenen. Wel staat het legiti- misme er door de gebeurtenissen in de binnenlandsche politiek thans veel gunsti ger voor dan een maand geleden en on vergelijkelijk veel gunstiger dan verleden jaar. Wiesner besloot met te zeggen, dat de Oostenrijksche legitimisten aan geen staatsgreep of avontuur denken, doch de monarchie slechts willen herstellen langs wettelijken weg. Te Havana. - Een moordaanslag. Reuter meldt uit Havana: Behalve de havenarbeiders zün ook de tabaks-bewerkers in staking gegaan. Ook de drukkers en zetters zyn in sta king, zoodat de kranten niet kunnen ver- schynen. Het personeel van den spoorweg, welke zich in Amerikaansche handen bevindt, is in opstand gekomen; het spoorwegverkeer wordt door militairen in stand gehouden. Woensdagmiddag werd een aanslag ge pleegd op staatssecretaris dr. Cosme de la Toriento, welke evenwel door weigering van het machine-geweer mislukte. De daders wisten te ontkomen. De grondwettelijke waarborgen opgeheven. De regeering heeft Wj verordening be sloten gedurende 90 dagen alle grondwet- telyke waarborgen op te heffen, waardoor practisch de dictatuur is ingevoerd. Alle arbeidersorganisaties worden als commu nistisch beschouwd en practisch verboden. Buitenland sch Overzicht pag. 1 Feuilleton 1 Radio-programma „11 Van links en rechts2 In Den Haag is over de laatste 3 jaar 30 millioen gulden te wei nig aangegeven2 De Duitsche generaal Van Lucht is naar China vertrokken. Mili taire adviezen voor de Chinee- sche regeecing1 Een kapel in de rots bij de tragi sche plek te Marche-les-Dames 1 Het verhoor van Chiappi in ver band met de. Februari-onlusten te Parijs1 Het antwoord van Bolivië aan de Volkenbondscommissie, inzake het conflict omtrent den Gran Chaco 1 Credietverleening door de regee- ring aan den Middenstand. Ten hoogste 2 millioen gulden beschik baar 2 De verkeersongelukken in ons land in 1933. 49 personen wer den gedood2 De Leeuwarder boternoteering i:s thans 43 ets. per kg waardoor een nieuw laagterecord bereikt is 9 De commandant van „De Zeven Provinciën is gisteren veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst 9 Een joodsch dorp in den Wierin germeerpolder 9 Nieuwe spelling met 1 Sept. op de scholen?9 Vergadering georganiseerd over leg zeemacht „11 Omtrek-nieuws .........10 Marktberichten „11 Marineberichten „11 Sportnieuws 11 Dagelijks „Witte Bioscoop", (7.30 uur); Dagelijks „Tivoli-Theater"(7 uur); Zaterdag 10 Maart. Tooneeluitvoering Tooneelvereen. „Excel sior", Casino, 8 uur. Feestavond Speeltuinver., afd. Tuindorp, Musis, 8 uur. Zondag 11 Maart. Revue-voorstelling „O, bedoel je dat". Casino, 8 uur. Maandag 12 Maart. Militair Tehuis, Kanaalweg 8 tt„ Evan* gelisatie-avond J. Sevensma. Woensdag 14 Maart. Soiree Voetbalvereen. H.R.CMusis, 8 uur. Feestavond Ver. van Volksonderwijs, café Prins Hendrik", Julianadorp, 8 u. Binnenland Twee jonge menschen ernstig gewond Op den Pettelaarschenweg in Den Bosch heeft Donderdagavond een ernstige aan rijding plaats gevonden, waarbij twee jonge menschen het slachtoffer werden. De 22-jarige mej. van B. en de 21-jarige v. E. liepen op den Pettelaarschenweg te wandelen, toen zy onverwacht door een auto werden aangereden. Zy werden tegen den grond gesmakt en hevig bloedend opgenomen. In zorgwekkenden toestand zijn beide slachtoffers naar het Groot ziekengasthuis in Den Bosch gebracht, waar zy ter verpleging zyn opgenomen. De chauffeur van den auto, zekere S. uit Sint Michielsgestel was na de aan rijding doorgeredn, doch men heeft hem in zyn woonplaats kunnen aanhouden. Hy beweerde met een boomtak in aan raking te zyn geweest. De auto, die aan de voorzyde eenigszins beschadigd was, is in beslag genomen. S. is naar Den Bosch overgebracht. Voor twintig gulden. Dezer dagen kwam een man een pakje brengen by' een familie aan den Spoor- singel. Hü presenteerde er een kwitantie by' voor 19.90. Men vroeg, wat er in het pakje zat en de man antwoordde prompt: drukwerk. Aangezien de familie wel meer drukwerk bestelt en de heer des huizes niet thuis was, nam men het pakje aan en men betaalde de kwitantie. Toen de inan goed en wel weg was, opende men het pakje. Het bevatte inderdaad drukwerk, maar veel waarde had de inhoud niet. Er zaten n.1. slechts oude kranten in het pakje.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9