Drama te Uitgeest. Marineberichten. 10 Naspel van De Zeven Provinciën. Fraude met crisis^vee. Zijn directeur neer^ geschoten. De rechtszaak Onnes van Nijenrod De zaak-Stawisky. De Februari-onlusten te Parijs. Een ernstig ongeluk. De Paus in een weigerachtige lift. De wapensmokkelarij van Italië naar Hongarije. Het proces wegens den bomaanslag in de St. Pieierskerk. Een Bosnisch dorp afgebrand. Een cycloon. Oplichter en livrei. Mijnongeluk in het Saargebied. Tegen politieke ophitsing in den aether. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 MAART 1934 De centrale raad van beroep heeft be handeld een klacht van den gewezen matroos 3e kl. A. M. W. te Rotterdam, wien met 13 October 1933 ontslag uit den zeedienst is verleend wegens verregaande plichtsverzaking als militair. De man heeft voor de commissie van onderzoek indertijd verklaard: Toen op 4 Februari jl. op den steiger te Oeleë Lheue vrijwilligers werdeD ge vraagd voor optreden de muiters aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën was ik op dien steiger riet aanwezig, zoodat ik niet in de gelegenheid was my als zoodanig op te geven. Nadien, toen ik zelf ter plaatse was, werd deze zaak beschouwd als een dienst- aangelegenheid en werd opdracht gegeven aan de aanwezige schepelingen om in een loods aan te treden. Toen ik aldaar merkte, dat er thans „dienst van gemaakt werd", vroeg ik den schipper te spreken en deelde hem mede, dat ik wilde gaan slapen. De schipper stuurde mij naar den le officierdeze zeide mij in het kort, dat mijn houding hem tegenviel, waarop ik zei: „Ja, dat dacht ik wel". Toen kort daarop de karabijnen waren aangekomen, heb ik eerst de mededeeling van den schipper gekregen, dat ik niet mee mocht. Mijn ideeën hadden zich echter langzamerhand gewijzigd en ik voelde toch, dat het mijn plicht was om mede te gaan. Ik ben dan ook na de laatste mededeeling naar den le officier gegaan en heb hem verzocht of ik wel mede mocht, hetgeen werd toegestaan. Per slot van rekening ben ik dan toch met het gou vernementsstoomschip Aldebaran" mede- gegaan. VV. is in zijn vordering tot toekenning van pensioen niet ontvankelijk en zijn beroep is ongegrond verklaard. Niejwe contróle'maatregelen. Te Amsterdam zijn dezer dagen drie koeien in beslag genomen. Er waren n.1. drie koeien gekocht door de crisis-rund vee-centrale om te worden verwerkt tot vleesch iri blik. De centrale had de koeien opgezonden naar een fabriek, maar de dieren zijn daar niet aangekomen. Onder weg heeft men de koeien verwisseld tegen minderwaardig vee. Naar uit het onderzoek bleek, is het ook wel voorgekomen, dat van geslachte z.g.n. regeeringskoeien de beste deelen werden verdonkerenmaand, om in den vrijen han del te worden gebracht; het manco werd dan aangevuld met minderwaardig vleesch of afval. Iiij informatie te dezer stede deelde men mee, schrijft de »Nw. Rott. Ct.«, dat hier wel geruchten over dergelijke fraudes de ronde hebben gedaan, maar dat van der gelijke fraudes alhier gepleegd, nimmer iets is gebleken. Veelal sproten dergelijke geruchten voort uit concurrentienijd. Intusschen is Dinsdag te dezer stede een conferentie gehouden, waaraan heb ben deelgenomen een vertegenwoordiger van de crisis-rundvee-centrale en de direc teur van het Rotterdamsche abattoir, dr. M. J. J. Houthuis, op welke conferentie besproken zijn, welke maatregelen er nog meer genomen zouden kunnen worden, om het voor blik bestemde vleesch te onder scheiden van het voor den vrijen handel bestemde geslachte vee. Bevestiging geëischt van het vonnis: zes jaar. In hooger beroep heeft gisteren voor het Amsterdamsche Gerechtshof terecht gestaan de Duitsche bedrijfsleider van een dakpannenfabriek te Woerden, die in den vroegen ochtend van 5 Sept.1933 den directeur van die fabriek, jhr. Van Ingen, heeft neergeschoten. De bedrijfsleider had des avonds veel gedronken op een feestvergadering. Na afloop was hij naar de woning van jhr. Van Ingen gegaan, waar hij het Duitsche dienstmeisje wilde spreken. Hij kon het huis binnenkomen, twam op de slaap kamer van zijn directeur, waar toen een woordenwisseling ontstond. De directeur had den bedrijfsleider uit huis gezet en toen hij zelf later ook naar buiten kwam, om, volgens diens zeggen, dreigend op' den nog voor het huis wachtenden be drijfsleider af te komen, werd hij met enkele revolverschoten gedood. De ITtrechtsche Rechtbank heeft den man in Januari van dit jaar tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens dood slag; er was tien jaar geëischt. De procureur-generaal, mr. baron Van Harinxma thoe Slooten, eischte bevesti ging van het vonnis der Utrechtsche Rechtbank.^ Spr. motiveerde uitvoerig, waarom hij doodslag bewezen achtte en was overtuigd, dat de kaakslag op de slaapkamer was toegediend en niet buiten, zoodat een beroep op noodweer niet op gaat. Het Hof zal 29 Maart arrest wijzen. ONTSLAG BIJ DE MIJNEN.""™ Men meldt uit Heerlen: De particuliere steenkolenmijnen in nmburg hebben tegen 1 April aan ruim 500 arbeiders ontslag aangezegd. De staatsmijnen hebben geen ontslagaanzeg gingen gedaan. ONGELUK MET EEN REVOLVER. Jongen ernstig gewond. l e Middelburg was gistermorgen de 21- W. d. D. in zijn werkplaats aan den Wal bezig met het repareeren van een automatischen revolver. To ende jonge man de revolver in een schroefbank had vastgemaakt, wilde hij in den loop kijken. ?fnnH.i?,Ugdlg- kn®chtJe stond bij hem. Plotseling ging de revolver af en een ko gel drong v. d. D. bij het linkeroog in het hoofd en zulks tot het achterhoofd. In ernstigen toestand is v. d. D. naar het Gasthuis gebracht, waar operatief ingrij pen noodzakelijk bleek. VAN BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN. Gisteravond omstreeks negen uur Is van motorboot van Varekamp's diensten Rot terdamDen Haag v.v., gevestigd aan de Jufferstraat te Rotterdam, een schipper in de Coolhaven van boord gevallen en verdronken. EEN BERUCHT INDIVIDU. Aangehouden. Dezer dagen is gemeld, dat P. H., ver dacht van 3 inbraken, was aangehouden door de Blaricumscbe politie. H. zag echter kans weer uit te breken, 's Avonds kwam hij zich weer bij de politie aan melden en den volgenden morgen werd hij weer op vrije voeten gesteld, echter op voorwaarde, dat hij zich beschikbaar zou houden voor de justitie. Op last van den officier van justitie te Amsterdam is P. H. Woensdag te Bla- ricum weer aangehouden en te Laren in het politiebureau opgesloten. Gisteren is hij voor den officier van justitie geleid. Het schijnt, dat men met de arrestatie van P. H. een goeden vangst heeft gedaan, daar hij behalve aan een aantal inbraken en een serie insluipingen in het Gooi, zich ook zou hebben schuldig gemaakt in 1931 aan aanrandingen van verpleegsters in rusthuizen te Blaricum en Zeist en op een dienstmeisje te Bussum. Zijn slachtoffers zou hij steeds met een revolver in bedwang hebben gehouden. Een doode en een ernstig ge wonde. De oorzaak nog niet bekend. In het pakhuis van de firma J. S. Vis ser, groothandel in gedisteilleerd, wijnen, bakkersartikelen, kruidenierswaren enz., gevestigd aan den Middelweg, te Uitgeest, heeft zich Donderdag een ernstig drama afgespeeld, omtrent de oorzaak waarvan men tot dusver nog in het duister tast. Toen de firmant, de heer W. G. Schoen maker, omstreeks kwart voor twee, van zijn naast de zaak gelegen woning terug keerde, trof hij in het pakhuis zijn beide knechts aan, hevig bloedend voorover lig gend op den grond. Bij den een, den 64- jarigen M. Twisk, bleken de levensgees ten reeds te zijn geweken, de ander, de 36-jarige P. van den Kommer, was nog in leven, hoewel zijn hals bijna was doorge sneden en hij in het gelaat en aan armen en handen tal van snijwonden vertoonde. Twisk was eveneens ernstig toegetakeld. Hij had een groot aantal snijwonden in het gelaat en ook zijn armen en handen waren ernstig gewond. Naast de mannen lag een mes. Onmiddellijk werden dokter Brugman, die tegenover de firma Woont, en de poli tie gewaarschuwd. Deze waren spoedig aanwezig, evenals de burgemeester, de heer J. M. van Roosmalen, die van het ge beurde op de hoogte was gesteld. Van den Kommer, die bewusteloos was, werd op last van den geneesheer naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overge bracht. In den loop van den middag hebben de officier van justitie, mr. G. C. B. van der Feen Lille en de andere leden van het parket te Alkmaar, ter plaatse een on derzoek ingesteld. Het lijk van Twisk is in beslag genomen. Omtrent de toedracht van het gebeurde is niets bekend. Twisk was weduwnaar, van den Kommer is ge huwd. Nader meldt men uit Uitgeest: De toestand van v. d. K. is nog zeer ernstig. Men heeft nog geen verhoor kun nen afnemen. Aangezien het vaststaat, dat er tusschen de beide knechts altijd een goede verstandhouding geheerscht heeft althans noch bij de firma, noch in hun omgeving was iets bekend, dat zou kun nen wijzen op het bestaan van een veete of iets dergelijks strekt het onderzoek dat de justitie onmiddellijk ter hand heeft genomen, zich ook uit tot de vraag of men hier met een misdaad door een an der te doen heeft. Er zij nog aan herinnerd, dat eenigen tijd geleden bij dezelfde firma een dief stal is gepleegd van een groote hoeveel heid jenever. De dieven zitten nu achter slot en grendel. De beide mannen waren in deze zaak, die binnenkort voor de rechtbank te Alkmaar zal worden behan deld, als getuige gedagvaard. Tweede slachtoffer overleden. De 35-jarige P. van den Kommer, die Donderdag te Uitgeest bloedend gewond was gevonden, is gisterenmorgen in het Roode Kruisziekenhuis te Beverwijk over leden. De man is nog even bij bewustzijn geweest, maar was toch niet in staat eeni- ge mededeelingen te doen. Hij laat een vrouw en twee kinderen na. De 64-jarige Twisk bij wien dadelijk de dood geconstateerd werd, was weduw naar. Omtrent de aanleiding tot dit drama tast men in het duister. Verondersteld wordt, dat Van de Kommer in een vlaag van waanzin gehandeld heeft. Veertiende zittingsdag (Donderdag). Ed wordt voortgegaan met het verhoor van den detective Johanknegt. De president, mr. J. G. de Vries brengt vanSdePTTteUWi1lletn0Ptreden en de lloudi»R van de Utrechtsche rechercheurs Bleven- berg en an Cooten in behandeling. Deze rechercheurs, zoo was de indruk van Sm detective, waren op de hand van Onnes Desgevraagd zegt Johanknegt, dat de Ltrechtsche rechercheurs na korten tijd reeds het vermoeden hadden, dat Onnes „insider" in de zaak was. Oorspronkelijk waren zij wel van meening, dat de burcht heer volkomen te goeder trouw was, doch zij veranderden van meening, nadat de detective, volgens zün zeggen, hen van verschillende dingen op de hoogte had ge bracht. Over het politieonderzoek worden dan nog verschillende mededeelingen gedaan, waarbij Onnes de Amsterdamsche Re cherche van nalatigheid beschuldigt. Men hoort opnieuw, dat de verbalen met de noodige fantasie werden samengesteld en rechercheur Van Cooten ze ten huize van den detective typte. Wanneer tenslotte de verdachte den de tective vragen gaat stellen, blijkt Johan knegt er niet in te slagen op die vragen de directe antwoorden te vinden. De de tective draait er steeds omheen. De antwoorden komen tenslotte in posi tieveren vorm, en daarna geeft de heer Onnes nog in 't algemeen enkele toelich tingen op de verklaringen van den de tective. Breedvoerig wordt nog over verschei dene details uit de verklaringen gediscus sieerd. Met den getuige Hamelberg, accountant, komt na de pauze de financieele positie van den burchtheer ter sprake. Over de financieele positie ontstaat een gedachtenwisseling, waarbij de heer On nes uitdrukkelijk doet opmerken, dat hij in Februari 1932 voor de eerstkomende maanden over ongeveer 17.000 contan ten had te beschikken en bovendien bii de Hollandsche Bank voor Zuid-Amerika een crediet van een halve ton zou kunnen krij gen. Verdachte wenscht hier vooral de aandacht op te vestigen in verband met de destijds door de Justitie aan de pers verstrekte mededeeling, als zou hü totaal aan den grond hebben gezeten. Voorts zegt verdachte, dat het voordeel van de „inbraak", waarvan hij beticht wordt, hem slechts 25.000 voordeel heeft gebracht boven een normale liquidatie. Zaterdag zullen Witbraad en Biesing opnieuw als getuige worden gehoord. Buitenland Verhoor van politiebeambten. De parlementaire commissie van onder zoek in de zaak Stawisky heeft Donderdag een aantal hoogere politiebeambten ver hoord. Allen waren het, volgens Reuter, erover eens, dat Stawisky zijn groote macht dankte aan zijn vrienden in poli tieke en parlementaire kringen. Een van de politic-mannen verklaarde zelfs, dat hü gedwongen werd door zijn meerderen, om een onderzoek naar een bedrog in een richting te voeren, welke tegen zijn eigen overtuiging in ging, om dat men zich in acht moest nemen voor zekere parlementsleden. Een andere getuige verklaarde, dat hij op de renbaan door den directeur van de Volonté werd verhinderd een bookmaker te arresteeren met de bedreiging, dat deze den toenmaligen minister-president Tar- dieu hiermede in kennis zou stellen. Deze getuige verklaarde verder, dat, toen hü een diefstal van 10 millioen in het casino van Juan les Pins had ontdekt, een van z;jn meerderen hem beval deze zaak te laten rusten, aangezien twee ministers, die het district Juan les Pins vertegen woordigden, zich met deze kwestie hadden bemoeid. Chèques. Het parket heeft bij de Compagnie Al- gérienne 610 chèques in beslag genomen, welke uitgegeven waren door Smirna en in totaal eenige millioenen bedroegen. Bü het Crédit Lyonnais zijn 187 chèques in beslag genomen ten bedrage van 350.000 frs. en uitgegeven door Giboud Ribault. De oetoogers zouden het eerst hebben geschoten. In de commissie, die een onderzoek in stelt naar de gebeurtenissen van 6 Fe bruari, is een rapport voorgelezen over de omstandigheden, waaronder de politie om halfacht op de Concordebrug is be gonnen te schieten. Volgens dit rapport zy'n de betoogers om zeven uur gaan schie ten, terwijl de politie pas kort na halfacht het vuur heeft beantwoord en dit slechts enkele minuten heeft gedaan. Er waren ter plaatse geen machinege weren noch gewone geweren of karabij nen. Voordat tot vuren werd overgegaan, werden de voorgeschreven sommaties ver richt en wel door hoornblazers. De inspec teurs en commissarissen hebben uitdruk kelijk verklaard, dat niemand bevel tot schieten heeft gegeven. Alle handhavers der openbare orde zijn van meening, dat de stelling, die zij hadden te verdedigen, bedreigd werd, toen van de vuurwapens gebruik werd gemaakt. DEENSCH VISSCHERSVAARTUIG VERGAAN. Het visschersvaartuig „Metha" uit Fre- derickshavn (Denemarken) is op de Noord Schotsche kust bij de haven van Wiek vergaan. De bemanning is omge komen. EEN VIERLING. Een 23-jarige vrouw te Birmingham heeft in de kraaminrichting aldaar 't leven geschonken aan een vierling. Volgens de eerste berichten maken de vier jongetjes het wel. Dit is de tweede bevalling van de vrouw geweest. Twee jaar geleden is haar een dochter geboren. Zij zelf is eenig kind, doch zoowel in haar familie, als in die van haar man komen tweelingen voor. Het instorten van een muur wordt vijf jongens noodlottig. Te Castel Verde nabij Cremona (Italië) heeft zich een ernstig ongeluk afgespeeld. Bij de ruïne van een oude kapel, een geliefkoosde speelplaats voor de jongens uit het dorp, is klaarblijkelijk tengevolge van de hevige regenbuien der laatste dagen, een muur ingestort, waaronder vijf jongens bedolven werden. Twee knaapjes waren op slag dood en drie anderen werden met zulke ernstige verwondingen onder het puin vandaan gehaald, dat zij er het leven vermoedelijk niet van zullen afbrengen. Het ongeluk zou nog veel ernstiger geweest zyn, als niet eenige minuten voor de instorting ongeveer 15 jongens juist de ruïne verlaten hadden, om buiten het gevecht by te wonen tusschen twee woest geworden stieren. Onlangs is in een van de zykapellen van den St. Pieter een lift aangebracht om den Paus op gemakkelijke wijze uit het vaticaan in de kerk te brengen. Don derdag stapte de Paus in de lift om naar de kerk te gaan, doch de lift weigerde. Tien minuten lang is men doende geweest eer de liftkooi wilde dalen. De Paus moest dien tijd wachten en met hem de 10.000 priesters, die in de kerk wachtten voor de vereering van het H. Sacrament. SAMUEL INSULL. Spoorloos verdwenen. Reuter meldde Donderdag uit Athene: De Amerikaansche financier Samuel Insull, die, naar men weet, Donderdag voor middernacht Griekenland moet heb ben verlaten, is in den afgeloopen nacht spoorloos verdwenen. De politie heeft een onderzoek inge steld. De Grieksche minister van marine heeft medegedeeld, dat er antwoord ont vangen is op de draadlooze seinen die namens de regeering aan het s.s. Neoclis zqn gezonden, aan boord waarvan zich de voortvluchtige Amerikaansche financier Samuell Insull bevindt. De kapitein is reeds weer op den terugweg naar Piraeus, waar hü waarschijnlijk heden zal aanko men. Nader wordt medegedeeld, dat Insull dadelyk na den terugkeer van het schip in de haven van Piraeus aan de Ver. Sta ten uitgeleverd zal worden. De minister van binnenland- sche zaken afgetreden. De vlucht van Insull heeft tengevolge gehad, dat de Grieksche minister van binnenlandsche zaken zijn ontslag heeft ingediend. Het transport openlijk als oorlogs materiaal gedeclareerd. Met betrekking tot de zendingen van munitie en wapens uit Italië naar Honga rije over Oostenryksch gebied, wordt van Zuidslavische zyde gemeld, dat het pas ontdekte geval van Friesack en Kaiser- Ebersdorf niet op zichzelf staat, zooals dat van Sankt Gotthardt en Hirtenberg. Het transport, dat op 8 Maart de Itali- aansch-Oostenryksche grens overging was op den vrachtbrief geheel openlijk als oorlogsmateriaal gedeclareerd. Italiaansche tegenspraak. Stefani meldt: Verscheidene bladen en nieuwsagent schappen van de Kleine Entente hebben de laatste dagen berichten gelanceerd over het zenden van oorlogsmateriaal van Italië naar Hongarije. In wel ingelichte kringen worden deze berichten krachtig tegengesproken. Men noemt het een minderwaardige manoeuvre, die ten doel heeft de zuivere atmosfeer, waarin de besprekingen te Rome verloopen, te ver troebelen. Gisteren is voor de byzondere recht bank ter bescherming van den staat te Rome het proces begonnen tegen de da ders van den bomaanslag op 25 Juni 1933 op de bastiliek van St. Pieter, waarbfj vier menschen gewond zyn. De aanslag werd verricht op bevel van de anti-fascistische organisatie in Frankrijk en moest de in leiding beteekenen van een aantal terro ristische daden, waarbü men het op het leven van den chef der regeering gemunt had. Terecht staan René Cianca, zy'n zoon Claude, Pascal Capasso en Bucciclione. Tegen den middag werd de behandeling na het verhoor der getuigen plotseling verdaagd tot Dinsdag. Dit verhoor had niets nieuws opgeleverd. Naar Reuter aan de „Prawda" van Bel grado ontleent, is het dorp Janja in Bos nië door een brand geteisterd, die door den storm werd aangewakkerd en waarbij 80 huizen in de asch zijn gelegd. De inwo ners moesten werkeloos toezien, daar de brandbluschmiddelen in zoo'n slechten staat verkeerden, dat zij onbruikbaar wa ren. Pas toen er troepen te hulp gezonden waren kon men stelselmatig het vuur gaan beHetldroode kruis heeft maatregelen ge- troffen om de dakloozen te helpen. Een rijke grondeigenaar is door den brand tot den bedelstaf gebracht. Hü verloor vijf huizen en bovendien voor een goudswaar- de van 760.000 dinar aan geld, dat tui m zijn huis verborgen had. 75 menschen omgekomen. Aan de Noordkust van Queensland heeft Donderdag een cycloon gewoed, waarbij 75 personen, meest kleurlingen, verdron ken of zoek geraakt zün. Verscheidene vaartuigen zün omgeslagen. Kleine ne derzettingen zün eenvoudig weggevaagd. De aangerichte schade is aanzienlijk. Zuili, een Tunesier, hield er een nieuwe truc op na om de menschen op te lichten. In de advertentiekolommen van de 1'ary- sche bladen zocht hij de adressen van een plaats zoekende chauffeurs, waarna deze in kennis kwamen met graaf Orvoni, welken naam de boef aangenomen had, die zich bü die gelegenheid door een elegant dametje liet vergezellen. De „graaf" sprak het slachtoffer uit de hoogte toe en beloofde den aspirant chauffeur een maandloon van 200 frank en den kost, maar de man moest zün eigen uniform betalen. De „patroon" liet zich daarvoor 600, 800 of zelfs duizend frank in handen stoppen, waarna hij met den chauffeur een grooten winkel bezocht tot aankoop van de livrei. Maar geen van de hem voorgelegde pakken beviel hem en het einde was, dat Zuili er met het geld vandoor ging na den chauffeur lcwytge- raakt te zü'n. Voor het gerecht heeft hü bekend. Enkele gedupeerden legde verklaringen af. Een was zelfs door hem van zyn schoenen beroofd. Een vriendin van den „patroon" belastte zich met zijn verdedi ging; hij had zich altyd vrijgevig voor haar betoond. Met andermans geld, ant woordde het O. M. Eén doode, een zwaar gewonde. In de mü'n van Knausholz, by Saarlouis, die verscheidene jaren heeft stilgelegen, en ongeveer een jaar geleden weer in gebruik is genomen, is Donderdag een ernstig ongeluk gebeurd. Een myngang, waarin gelukkig slechts weinige arbeiders aan het werk waren, stortte plotseling in. Een mijnwerker werd hierby zoo ernstig gewond, dat hy kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. Een tweede mijnwerker kreeg behalve lichte kwetsuren een gebroken ruggegraat. In zeer ernstigen toestand werd ook hij naar het ziekenhuis vervoerd. De gang is zoo volledig ingestort, dat hy voorloopig niet gebruikt kan worden. DE VERHOOGING VAN DE „CIVIELE LIJST" VOOR DEN BELGISCHEN KONING. Met 94 tegen 69 stemmen heeft de Ka mer Donderdagmiddag het voorstel tot verhooging van het bedrag der zgn. „civiele lijst" van den Koning, dat van 9J op 12 millioen francs wordt gebracht, goedgekeurd. Bij de stemming over de dotatie van de koningin-moeder (2 millioen francs per jaar) sloot Foucart zich aan by de oppo sitie. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft aan de Engelsche regeering het ontwerp van een internationale radio- overeenkomst gezonden, waardoor ophit sende politieke radio-propaganda verhin derd zal worden. Volgens den diplomatieken correspon dent van de Daily Herald is het ontwerp opgesteld door het instituut voor intellec- tueele samenwerking te Genéve en zullen ook de andere regeeringen erover gepolst worden. LEIDENDE PERSONEN VAN DEN OOSTENRIJKSCHEN LANDBOND GEARRESTEERD. In Opper-Oostenryk zün eenige leiden de personen van den Landbond gear resteerd. Zij worden verdacht van relaties met de nazi's en het koopen van wapenen. AMERIKAANSCHE OORLOGSBODEM IN BRAND. In de Biasbaai (China) is de Amerikaan sche oorlogssloep „Fulton" in brand ge raakt. De bemanning heeft het schip ver laten en is gedeeltelijk door een Japansch stoomschip, gedeeltelijk door een Brit- schen torpedojager opgepikt. STAKING IN ANTWERPSCHE HAVEN Aan boord van een aantal Grieksche schepen is een werkstaking uitgebroken, omdat een der kapiteins zich niet gehou den heeft aan een officieele uitspraak be treffende de gages en met een met Ara bieren bemand schip is vertrokken. OUD-MINISTER PETITJEAN GECOMPROMITTEERD. Op de lijst van namen van lieden, die chèques van Stawisky hebben gekregen, blijkt driemaal de naam voor te komen 1 van den Belgischen senator en oud-mi nister Petitjean. Deze zou in totaal 200 Oöa Belgische francs ontvangen hebben. destyds benoemde eereraad, die destijd» het verhoor van Petitjean op diens verzoeC uitstelde, heeft hem thans gesommeerd U verschynen. ZES-EN-ZESTIG LIJKEN VAN DE „TOMOTSOEROE" GEBORGEN. j Om 12 uur Donderdagmiddag waren utf de gekapseisde torpedojager „Tomotsoe- roe" 66 lijken geborgen; 32 matrozen wor den nog vermist. Men vreest, dat zy niet de golven zyn meegesleurd. DE RUILHANDEL HERLEEFT. De Figaro vertelt van een ondernemend! koopman in een groote Normandische ha. venstad, die een winkel geopend heeft voor ruilhandel. Men kan zich daar vaa overtollig geworden zaken ontdoen en er andere, meer in den smaak liggen fo tegen ruilen. Een boek wordt er verhan-i deld tegen een kachel, een pronklantaren tegen een veiligheidsscheermes of een metalen koffiepot! De winkelier is scheidsrechter, hy schat de in baar geld te vereffenen verschillen en beurt een commissieloon, dat niet in natura te voldoen is. EEN NIEUW SCHANDAAL IN j FRANKRIJK. Tengevolge van de ineenstorting van de internationale handelsbank te Laroche sur Yon, met een tekort van millioenen, zyn de directeuren van de bank in hech tenis genomen. Luit.-kol. der maroniers H. F. J. M. A. von Frytag Drabbe, onlangs afgetreden als com mandant der afdeeling van dat wanen te Rot terdam, die bestemd is voor den dienst in Oost-Indië, zal 21 dezer met het m.s. Johan van Oldenbarnevelt, uit Amsterdam derwaarts vertrekken. Off. van gez. ie kl. der zeemacht P. C. Broekhoff is overgeplaatst van de Marineka zerne te Willemsoord, aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen. Off. van den M.S.D. ie kl. M. de Vries, on langs uit Oost-Indië teruggekeerd, is ter be schikking gesteld. Overplaatsingen. Majoor-konstabel G. S. Popp van Wacht schip Willemsoord naar Gruno, 14 Maart '34. Majoor-machinist A. M. Havers van Van Speijk naar Gruno, 14 Maart '34. Schipper H. Dijkstra van idem naar Wacht schip Willemsoord, 14 Maart '34. Opper-konst. J. Rottier van idem naar idem, 14 Maart '34. Bootsman P. Hordijk, van Wachtschip Wil lemsoord naar De Kooij, 14 Maart '34. Idem G. T. Huet van Kaz. Willemsoord naar Z 8, 16 Maart '34. Serg.-sohrijver R. Hollenga van Evertsett naar Afd. Mars. R'dam, 23 April '34 en werk zaam gesteld op het Dept. van Defensie. Serg.-konst. W. A. Schaik van Wachtschip Willemsoord naar Gruno, i'4 Maart '34- Idem J. H. Teuniszz van idem naar idem, 14 Maart '34. Sergeant-machinist H. Hopman van Van Speijk naar Gruno, 14 Maart '34- Bootsman K. van Keulen van Wachtschip Willemsoord n. Kaz. Willemsoord, :6 Mrt. '34- Serg.-konst. J. G. C. Rammers, van idem naar De Kooij, 26 Maart '34. Serg.-telegrafist G. Meng van idem naar Kaz. O.zdt., 18 April '34. Ondervolgende schepelingen zijn 12 Maart .•934 per m.s. Dempo in Nederland terug gekeerd: Majoor-vliegtuigmaker M J. P. J. H. Beijer, korporaal-monteur J. Bakker, monteur ie kl. W. van Erk, kwartiermeester P. Feenstra, vliegtuigmr. M ie kl. G. Bessels, korp. der mariniers H. A. van der Hurk, marinier ie kl. M. van Staal, marinier 2e kl. T. Bijkerk, tam boer ie kl. A. C. de Vries. Ondervolgende schepelingen zijn aangewe zen om met .het op 6 April 1934 van Amster dam vertrekkend mailschip Costa Rica naar West-Indië te worden overgevoerd: Majoor-machinist N. Mooij (transp.cdt.), marinier ie kl. D. J. Compas, idem L. Cre- mers, idem C. van Dijk, idem T. A. van Gel der, idem K. Gerlach, idem H. W. van Gils, idem J. J. Koole, idem H. G. de Kort, idem J. v. der Pompe, idem G. v. der Zee, marinier 3e kl. A. Aandeweg, idem H. ter Beek, idem C. W. Cijsouw, idem J. v. Etteger, idem C. E. Gunneman, idem A. F. Keet, idem M. de Kloe, idem A J. Niessing, idem P. v. der Vorst, idem J. J. Wittebrood. Groot verlof en plaatsing op de vloot van zeemiliciens. De commandant der Marine deelt mede, dat de zeemiliciens van de lichting 1933/II op 24 April a.s. met groot verlof zullen vertrekken en op denzelfden datum de zeemiliciens van de lichting 1934/I op de vloot worden ge plaatst. Met ontslag uit den zeedienst. 30 April '34: opper-torpedom. W. A. Visser, n April '34: opper-geschutmaker G. J. IJ» Zegwaard. I Mei '34: opper-schrijver P. Naber. II Mei '34: schipper G. M. Kasteel. 1 Mei '34: kwartiermeester S. Reurich. 10 April '34: korp.-hofmeester E. W. Eshuys1 1 April '34: korp.kok J. A. van Tol. 1 April '34: marinier ;e kl. A. H. M. Ton- naer. 27 Maart '34: kwartiermeester P. Feenstra. 10 April '34: vliegtmr. M ie kl. G. Bessels. 18 April '34: marinier 2e kl. J. A. de Rooij. 18 April '34: pijper 3e kl. E. van Gorkurn. 2 Mei '34: marinier 2e kl. B. P A. Damhuis. 31 Maart '34: matroos 1 kl. J. H. van Kal keren. 1 Mei '34: korp.-bottelier H. Beishuizen. 1 Mei '34: majoor-telegrafist P. Saarloos. 1 Mei '34 marinier ie kl. P. Greuter. OOST-INDIE. Benoemd tot elctrotechn. afd. hoofd bij het Marine Etabl. te Soera-baja G. A. J. Veen, ambt. van buitenl. verlof teruggekeerd, laat- stel. die bctr. bckl. hebbende. Overgeplaatst van het dep. der marine naaf de Marinekazerne Oedjoeng, de off. van adtn. ie kl. M. J. C. Klaassen. Vergund om naar Ned. terug te keeren aan den luit. ter zee ie kl. F. Pinke; de off. van den M.S.D. 2e kl. J. G. Frcderiks, F. Busse- maker en S. Pluim; den luit. ter zee 2e kl. J> A. L. Lebeau; den off. van adm. 2e kl. P. Smit en den off.-vlieger 2e kl. F. Bakker.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10