Het Menu (1 Hoe richten wij ons huis in? T JUTTERTJE ZATERDAG 17 MAART 1934 PAG. 3 Vpü m Een practische ruimteverdeeling. EENVOUD EN HARMONIE door Mevr. G. C. MeijerSchwencke. In de eerste plaats zouden wij hier op willen antwoorden: „Zoo practisch mogelijk!" Verder is de persoonlijke smaak der bewoners zeer verschil lend, zoodat het niet onze bedoeling is een bepaalde stijl aan te geven, doch meer die algemeene dingen te noemen, die ten nauwste verband houden met het vormen van een harmonisch ge heel. Bij de inrichting van een woning moef men zich bewust zijn, hoeveel men ten koste mag leggen en of men de voorkeur geeft aan een bepaalde stijl. Moet de nieuwe woning nog ge heel en al ingericht worden, dan kan men rekening houden met alle facto ren, die ertoe kunnen bijdragen een harmonisch geheel te vormen, waar van tevens warmte uitgaat. Alles moet in onderling verband hiertoe mede werken, zoowel kleeden en gordijnen als verf en behangsel moeten wat kleur betreft bij de meubels aanpassen. Verder moeten in kleine kamers .geen groote forsche dingen geplaatst worden, zoodat men balanceerende tus- schen stoelen, tafels en kasten een weg moet trachten te vinden. De meubels moeten een vertrek be woonbaar maken en tevens het voor deel hebben, dat zij gemakkelijk te on derhouden zijn. Bij het ontwerpen der moderne meubels hebben de binnen huis-architecten met de eischen des tijds rekening moeten houden. Zij hebben practische modellen samen te stellen, die tevens berekend zijn voor de nieuwere woningen, waarvan de ka mers veel kleiner van afmeting zijn dan voorheen. Staal of Biedermeier? Toch willen wij hiermede niet be weren, dat alléén de moderne stijl het pleit gewonnen heeft, want denken wij slechts aan de mooie oude meubels, b.v. Biedermeier, die ook zoo'n mooi geheel kunnen vormen. Hoe rustig en behaaglijk kan de indruk bij het bin nentreden zijn. Men kan heel goed een modern inte rieur verkrijgen, zonder nu bepaald in uitersten te vervallen. Velen zijn b.v. nog absoluut niet te vinden voor stalen huismeubels. Op zich zelf beschouwd zijn deze meubels toch vaak heel mooi van proportie, al doen zij nog al on wennig aan. Zeer practisch zijn de z.g. gecombi neerde meubels, die uit verschillende deelen worden samengesteld en die het voordeel hebben ook afzonderlijk neergezet te kunnen worden. Men den- ke b.v. aan een boekenkast-bank-thee- tafel, niet met elkander verbonden, doch tegen elkander. Ook de stapel- meubels, die men uit verschillende deelen kan opbouwen, vinden steeds méér afzetgebied. Het materiaal, waarvan de meubels gemaakt worden, is van groote waar de voor het geheel. Men heeft o.a. eiken-, noten-, beuken-, palisander-, peren-, rozenhout, die tot mooie stuk ken verwerkt worden, waarbij 't eiken en palisander hout de donkerste kleur effecten geven. Stoelen zullen vooral zóó gemaakt moeten zijn, dat zij aan alle practische eischen voldoen, zoowel wat de ver houding tot de tafel betreft als de op pervlakte van de zitting. In een woon kamer zal men behalve een tafel en enkele stoelen een buffet vinden, ter wijl de moderne couche een bijna on misbaar meubel is geworden en door zijn breedte tevens geschikt is om in geval van nood tot slaapplaats te die nen. Geen overdadigheid. Hoe men de woonkamers ook in richt, laat men toch vooral alle onnoo- dige ballast achterwege laten in den vorm van prulletjes, vaasjes etc. van allerlei maaksel en kleur. Een enkele bowl, die zich aanpast aan het geheel is voldoende en geeft cachet aan het geheel. van deze week. 0 »Mijn kleine is zoo teer, dat ik het «oor mijn man laat aankleeden." ).Kan hij dat dan beter dan jij?" »0 ja. Hij is pakker in een porce- ■einfabriek". Zondag: Londonderrysoep. Kalfsgehakt met doperwten. Aardappelen. Citroenvla. Maandag: Ribstuk. Raapstelen. Aardappelen. Rijstschotel. Dinsdag: Koud vleesch. Andijvie. Aardappelen. Chocoladevla. Woensdag: Biefstuk (varkens). Knolraap. Aardappelen. Abrikozen taart. Donderdag: Klapstuk. Hutspot. Watergruwel. Vrijdag: Tomatensoep. Spinazie met eieren. Aardappelen met roomsaus. Zaterdag: Kerry schotel. Sla met gebakken aardappelen. Hieronder laten wij nog eenige vasten-menu's voor onze lezeressen volgen: ,i. Gestoofde zoutevisch, worteltjes, pe terselie saus, aardappelen, gestoofde abrikozen. Gemengde sla, (bieten, andijvie, sel derij, worteltjes e.a. rauwe groenten), harde eieren, gestoofde prei, aardap pelen, botersaus. Gebakken bokking, gestoofde bieten, aardappelen, gebraden appelen met caramelsaus. Abrikozen-taart. 225 gram zelfrijzend bakmeel, 125 gram boter, 1 eetlepel suiker, 1 eier dooier, 1 eetlepel suiker (basterd), 2 eetlepels water, 1 klein blikje abriko zen, eenige blaadjes gelatine, b.v. 3 op 2 dl vocht, tikje zout. Wij kunnen den taartbodem gerust eenige dagen van te voren klaar ma ken en op een koele plaats bewaren. De bereiding is heel eenvoudig en kan gemakkelijk gevolgd worden aan de hand onzer gegevens. Inplaats van abrikozen uit het blik kan de vorm ook met geweekte abrikozen gevuld v/orden. We beginnen met de bloem te ze ven en in een kom te doen: in het midden komt een beetje zout en de lichte basterdsuiker, daarna wordt de bloem met de vingertoppen vermengd met de boter, totdat een fijn, kruime lig geheel is verkregen. We voegen hierbij de eierdooier en 2 eetlepels wa ter en kneden alles tot een stevig sa menhangend geheel, dat we even laten rusten. Inmiddels maken we een springvorm of een niet te kleinen vuur vasten schotel met rechten rand, met boter vet en gaan nu het deeg uitrol len. We strooien wat bloem op de aan recht en over den deegroller en rollen het zoo dun uit, dat we den bodem en opstaanden rand kunnen bedekken. Het binnengedeelte wordt met een stuk beboterd vetvrij papier belegd, nadat eerst in den deegbodem met een vork een aantal gaatjes zijn geprikt en nu komt op het papier een laag boonen, waardoor de vorm van de taart be waard blijft. Zijn de zijkanten licht bruin, dan wordt het papier verwijderd evenals de boonen en gaat het gebak nog een minuut of tien de oven in. Koud geworden belegt men den taart met abrikozen, terwijl het sap ver warmd en hierin de geweekte gelatine wordt opgelost. Citroen-pudding. 2 citroenen, 2 eiwitten, 3 a 3V2 liter water, 75 gram suiker, 40 gram gries- meel De citroenen worden uitgeperst en het sap gezeefd, daarna bij het water gevoegd, zoodat er ongeveer l/2 liter- sap en water is, dat aan den kook gebracht wordt en waarin wij eerst de suiker oplossen en daarna steeds roerende de griesmeel erin strooien, waarna wij dit alles eenige minuten laten doorkoken, daarna de pan van het vuur nemen en er de eiwitten door kloppen en de pudding in een met koud water omgespoelden vorm doen We presenteeren deze pudding met een koude vanille-saus, waarvoor wij 4 dl melk aan den kook brengen met 40 gram suiker en hierbij een papje voegen van 25 gram custard-poeder, die met een scheutje melk is aange maakt, waarna we de saus even door koken en laten afkoelen. Rijst-scliotel. 1 liter melk,, 150 gram rijst, 25 gram boter, 100 gram suiker, citroenschil, een mespunt zout, 3 eieren en 25 gram suiker, appelmoes. We brengen de melk aan de kook met de citroenschil en strooien er de goed gewasschen rijst in, die we zacht jes gaar laten koken en daarna ver mengen we de suiker en de geklopte eierdooiers; het citroenschilletje ha len we vooraf uit de rijstenbrij. We maken een vuurvaste vorm vet en doen hierin de helft van de rijst- massa, hierop komt een laag appel moes, daarna de overige rijst, die we bedekken met het zéér stijf geklopte eiwit, dat met 75 gram suiker ver mengd is. De schotel wordt in een vrij warmen oven geplaatst, doch we zorgen, dat de sneeuwlaag niet te donker wordt, an ders bedekken we het eiwit met een vel beboterd papier. Het eiwit moet, nadat de schotel uit den oven komt, lichtbruin gekleurd en bros zijn. Oranje marmelade. 12 sinaasappelen, 2 citroenen, 2 liter water, het gewicht der vruchten aan suiker. We borstelen de vruchten schoon en zetten ze op met koud water in een gave email of aluminium pan en laten ze koken totdat ze zacht zijn. We kun nen dit constateercn, door met een dun houtje in de schil te prikken. We halen de vruchten uit het water en wegen ze, waarna wij het gewicht aan suiker bij het vocht voegen. We snijden de vruchten aan vieren en halen voorzichtig met een zilveren lepel het vleesch van de schillen af, nemen de pitten en vezels er uit en doen de pulp bij de suikeroplossing, die we alvast langzaam aan de kook bren gen. Van de schillen scheppen we het wit zooveel mogelijk af en snijden ze daarna met een roestvrij mes aan zeer smalle reepjes, die bij de suiker en vruuchten gedaan worden, waarna we de jam vlug in laten koken en niet vergeten herhaaldelijk te roeren, opdat zich niets aan den bodem van de pan kan zetten. De kleur van de jam zou hierdoor donker worden en de smaak vermin deren. Is de marmelade dik genoeg, waarvan we ons kunnen overtuigen door een lepeltje op een schoteltje koud te laten worden, dan gieten we de massa in goed schoongemaakte jam potten, die we afsluiten met vochtig gemaakt cellophaan papier. Aardappelen met roomsaus. 1 kg aardappelen, 21/- a 3 dl melk, 25 gram boter, 1 eetlepel bloem, zout, peterselie, V2 liter room. We schillen de aardappelen en snij den ze aan plakken, die we in water met zout 20 minuten koken, daarna af gieten, gaar laten stoomen op een zeer lage pit of een hoekje van het fornuis met den deksel op de pan. Inmiddels maken we een sausje van de boter, wat bloem en roeren alles goed aan, verder nog wat melk bij voegen. Eenige minuten laten door koken. De aardappels wordeh in een ver warmde dekschaal gelegd en bedekt met de saus, waardoor even vóór het opdoen V2 1 room is geroerd. Over de saus strooien we zeer fijn gehakte peterselie. Gewelde boter. 150 gram boter, l*/2 dl lauwwarm water, zout. We roeren de boter in een verwarm de pan tot room en voegen hierbij druppelsgewijze het lauw-warme wa ter, totdat we een dikke saus hebben, waarbij zoo noodig zout wordt gevoegd Kerry schotel. 150 gram rijst, is pl.m. lV5 thee kopje, 300 gram vleeschresten, 2 a »3 flinke uien, 50 gram delfrite 1 blokje, 21/, dl jus met water, of water waarin 1 bouillonblokje is opgelost, 3 theelepels kerry, paneermeel, klontjes boter, zout. We koken de rijst, die flink gewas schen is, goed gaar met 3 X eenzelfde hoeveelheid water en zout. De uien worden gesnipperd en in de delfrite goudgeel gebakken, doch zoo dat ze gelijkmatig van kleur blijven. Daarna voegen we de gehakte vleesch resten erbij, de kerry en de bouillon, dit samen even laten doorkoken; en tenslotte vermengen we dit alles met de rijst. Een vuurvaste schotel wordt met boter vet gemaakt, daarna afge dekt met paneermeel, doch voordat we dit doen, vullen we de schotel met rijst, ze wordt belegd met klontjes boter en gedurende een half uur in een vrij warmen oven geplaatst. WENKEN. Om eenigszins gebarsten eieren met succes te koken, wikkelt men ze in vloeibaden, waardoor het ei niet zal uitloopen en er ook geen water in komt. Men voorkomt het krijgen van mot ten in kleeden, indien men tusschen de onderliggende bedekking en het tapijt, (hetzij deze uit viltpapier dan wel uit matten bestaat) een dikke laag couranten legt. Spijkergaten in muren kan men zeff dicht maken met een papje van gips en melk. Men vult het gat, drukt de gips er goed in en strijkt het glad met den rug van het mes. Daarna afvegen met een zachten doek. Tndien het ge droogd is kan men de plek zoonorxfig bijverven met waterverf.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 19