Raadsels Uil DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR T JUTTERTJE ZATERDAG 17 MAART 1934 PAG. 7 Padvinders Weten jullie wel Nieuwe Raadsels. door G. Th. ROTMAN een grijpen, Klaas, dat jij wel iedere week een film op school zou willen hebben, en dan zeker op het uur, dat je het moeilijkste en lastigste vak zou hebben? Ja, jij bent er achter, hoor. De groeten aan Jan. Akke v. Kampen, Haarlem. Wat een ver rassingen deze maand voor jou, Akke, je vader thuis, het feest van je verjaardag, twaalf dagen vacantie, t is om een gat in de lucht te springen. Nu, jongens en meisjes, tot volgende week. Kindervriend. Hoe lk welp werd. Heerlijk is het in de vrije natuurt door E. NIX. We zijn het zoo gewend, dat onze padvinders het is wel uit hun naam pad-vinders" te verklaren hun bij eenkomsten in de buitenlucht houden. Daartoe leenen zich ook hun oefenin gen en spelen beter. Die zijn door de vrije natuur geïnspireerd en er ge heel op ingesteld: spoorzoeken, seinen met de vlag, kampeeren en kamp-spe len. Maar op dagen, dat het weer niet meewerkt en zij gedwongen zijn hun heil binnenshuis te zoeken, of 's zomers bij het kampeeren, in de tent, zijn er toch nog zooveel andere dingen, die de jongens onder elkaar doen kunnen en waarbij ze een hoop kunnen leeren, dat hun toch weer buiten te pas kan komen. Eén van mijn kleine vriendjes, die het padvinder of liever welp wor den tot den zomer dacht uit te stellen, „omdat je er nou toch niets aan had," meende hij, zoolang het nog te koud en te donker of te slecht weer was om buiten te spelen, is daar heelemaal van teruggekomen. Dat komt zoo. Zijn vriendje op school is al langer welp en die heeft hem, om hem te bewijzen, dat aangesloten zijn bij de padvinderij a 11 ij d leuk is, een avond meegeno men naar een bijeenkomst bij hun akela, die daar toestemming voor ge geven had. En daar heeft hij zooveel plezier beleefd, dat hij, één en al on geduld, zich meteen heeft opgegeven en al moet hij nog een paar weken wachten, voor hij welp is, hij mag toch al meedoen. Verder zal ik hem maar aan het woord laten, dat is leuker. „Zaterdagavond ben ik met Joop meegeweest naar zijn akela, meneer Hurgens. Ik mocht meekomen van dien meneer, omdat Joop 't voor me ge vraagd had. Maar eigenlijk had ik er niets geen zin in, ik was net zoo lek ker een fijn boek aan het lezen. Ik deed het maar voor Joop, die zat al zoo lang te zeuren, dat ik eens op een avond moest komen kijken, als ze weer eens een bijeenkomst hadden bij hun akela. Toen ik binnenkwam, kreeg ik een kussen in mijn gezicht. Dat was „per ongeluk", zei de jongen, die het gedaan had, maar ik vond het niets erg. Juist leuk, dat het niet zoo'n stijve boel was, zooals, wanneer je ergens op visite bent. Een paar jongens waren in een hoek aan het vechten, ik keek vreemd op, dat dat hier maar mocht. Maar dat was den heelen tijd zoo; telkens waren er kloppartijtjes, die dan weer gemak kelijk werden bijgelegd, 't Was eigen lijk maar voor de grap. Op een gegeven oogenblik werd er stilte geroepen. En ik dacht al: O jé, nou krijgen we een fraaie preek, maar neen hoor. Meneer Jurgens haalde een guitaar te voorschijn en begon te spe len, terwijl de jongens erbij zongen. Het eerste liedje al kon ik meezingen en ik deed het dan ook, uit volle borst. Zingen doe ik zoo graag, dus dat trof goed. Toen dat afgeloopen was, haalde de akela zijn zakken uit en legde alles op tafel; een manchetknoop, een pa pierknijper, een paar kastanjes, een zwarte knoop, een stukje vlakgom en een halven stuiver. Dit was blijkbaar nog niet genoeg, want hij vroeg aande jongens of zij nog iets hadden om bij de verzameling te leggen. Zoo kwa men er nog een paar dingen bij: een spiegeltje, een zakkam, een rol-centi- meter en een pasfoto. Toen gooide hij met zijn handen de heeleboel door elkaar. Ik keek zeker wel erg be nieuwd, want hij legde me toen uit, waar het voor diende. Je moet goed onthouden wat het alle maal is, dan wordt alles toegedekt en dan moeten de jongens zeggen, wat er al zoo bij is. De anderen hadden veel meer onthouden dan ik. Het gekste was, dat ik de kam, die ik juist heel goed had gezien, zoo zelfs, dat ik wist dat er een paar tanden van stuk waren, heelemaal vergat te noemen. Daarna deden we weer wat anders. Het licht werd uitgedraaid en een oogenblik dacht ik, dat dit het saaie gedeelte zou worden. Maar saai is het den heelen avond niet geweest, hoor! In het donker werden lichtseinen ge geven. Ik begreep er niets van, maar de anderen kenden dit al en riepen af, wat er geseind werd. Dit vond ik haast het leukste, wat ik op dien avond ge zien heb. En ik heb toen heusch veel gezien en geleerd! Even later kreeg ik een stuk koord in mijn hand. Wat moet ik daarmee? vroeg ik. Ik moest er een knoop in leggen, zoo hard en zoo vast als ik maar kon. Maar ze haalden hem zóó uit elkaar. Toen leerden ze me een goeden stevigen knoop te leggen. Dat heb ik er alvast van geleerd. Den vol genden dag op de speelplaats heb ik die kunst al vertoond. Ook hebben ze me laten zien, hoe je een touw kunt inkorten, zonder er een stuk af te ha len; hoe je een goede lus maakt, zooals de cowboys aan hun lasso maken. En tenslotte heb ik geleerd, hoe je zonder kompas in het donker den weg kunt vinden door op den sterrenhemel te letten en daarvan de plaats, waar je bent en de richting, waarin je loopt, af te leiden. Voor we naar huis gingen, zongen we nog weer een lied, waaraan ik ook kon meedoen, wat ik nu dubbel graag deed, omdat ik het vaste plan had zoo gauw mogelijk lid te worden, maar er thuis nog even over praten moest. Nou maar ik kan jullie verzekeren, dat ik nu al naar de volgende bijeenkomst bij den akela verlang. Als ik dat eerder geweten had dat er ook witte negers bestaan? Om duidelijker te zijn: de kaffers rekenen we om hun zwarte huid ook tot ne gers, maar er blijken ook witte kaffers te zijn. In Noord Rhodesia, bij Broken HilJ, is een dorp van enkel witte kaffers. Dit zijn albino's. Zij hebben rood haar, even wollig als hun donkere broeders, een witte huid en roode oogen; dat de naam Amerika van het we relddeel, door Columbus ontdekt, be halve van Amerigo Vespucci, die vol gens sommigen nog vóór Columbus Amerika heeft gezien, nog van een an deren naam wordt afgeleid? Er wordt beweerd, dat de allereerste ontdekker, een zekere Cabot uit Bristol, het nieu we land noemde naar een persoonlij ken vriend van hem, die Richard Amerijk heette; wanneer de eerste tandenborstel werd gemaakt? In het jaar 1780 zat een meneer Addis figuurtjes te snijden in een stuk been. Terwijl hij zoo bezig was viel het hem ineens in, dat het wel mogelijk zou zijn, om gaatjes in het been te boren en daarin borstelharen vast te maken. Zoo ontstond de eerste tandenborstel; dat in Siberië ook menschen een soort winterslaap houden? Als het donkere jaargetijde aanbreekt en de sneeuw ligt „huizenhoog", zooals men weieens zegt, kunnen de menschen, die buiten moeten werken, toch niets doen. Heele boerenfamilies blijven dan in bed en eens per dag staan ze een uur- tjje op te eten en voor de kachel te zorgen; dat de bijen zelf voor de ventilatie in hun korf zorgen? Een af deeling bijen krijgt opdracht met de vleugels te slaan, waardoor de slechte lucht uit den korf verwijderd wordt, een tweede afdeeling blijft voor den ingang van den korf voortdurend heen en weer vliegen, dat is om de frissche lucht naar binnen te persen. Oplossingen der vorige raadsels: I. Kers. IL Barbier. nL Voorjaar. Java. Oor. Ar. Goede oplossingen notvangen van: Betsie B.; Alie de J.; Joh. en Corn. L.; Jannie de Vr.; Jan de V.; Geertje de V.; Ida de B.; Andrina R.; Dina W.; Catharina v. B.; Marie v. V.; Nellie K.- Gretha M.; Maartje H.; Geertje P.; Fijtje M.; Lientje N.; Nellie N.; Nellie B.; Froukje Z.; P. N.; Corrie J.; Geer- truida M.; Andre W.; Tonia S.; Thea S.; Jan G.; Jenny Z.; Pietertje v. B.; Bertha H.; Marietje L.; Hennij M.; Piet en Mientje V.; Tini W.; Rienus K.; Annie v. d. W.; Cornelis S.; Lien v. G.; Fientje M.; Mientje T.; Maarten W.; Tini D.; Maartje v. d. D.; Nelly J.; Kees D.; Agatha K.; Henk G.; Rietje W.; Tini W.; Jansje W.; Corrie S.; Gretha L.; Annie T.; Corrie P.; Trijn tje V.; Pleuntje B.; Annie Annie de W.; Nellie D.; Maartje S.; Christina B.; Annie B.; Fietje K.; Toon T.; Truus v. W.; Trijntje v. T.; Nellie v. d. E.; Nieza B.; Piet H. L Welk bekend spreekwoord staat hier? T h nd n v. ht n .m ..n b n, d. d..d. 1 p .rv..gm..h..n. IL Verborgen dierennamen: Waar is de sla? Kijk maar eens in die kom. De olifant Jumbo kon over een touw springen. Kijk die wesp in het net verward zijn. Al eeuwenlang heeft die eik daar gestaan. III. Met m ben ik een meisjesnaam, met t een getal en met z een werkwoord. 6L Maar we zullen eerst eens zien, n°e het onderwijl met Pieter gegaan Toen deze zijn telefoongesprek beëindigd had, kwam hij uit de tele- 1 te voorschijn en stapte, briefje van tien op den kelner af. bn te betalen. Nu, je kunt je de ver ding voorstellen, die de verschijning an Pieter verwekte, daar men hem eerst niet binnen had zien komen. 62. Toen hij alles uitgelegd had en men begreep, dat men met tweeling broeders te doen had, zei de kelner: „Dan mag u uw broer wel gauw op zoeken, want die wordt door de politie nagezeten!" Pieter ging er dus op uit, maar hij was nog geen twee stra ten verder, of een politieagent, die Jo- docus in hem meende te erkennen, sloop achter den niets vermoedenden Pieter aan.... 63. Juist wou de agent, nu zeker van zijn zaak, op Pieter toespringen, toen een voorbijkomende straatjongen hem met een schreeuw op het gevaar op merkzaam maakte. Pieter er natuurlijk vandoor! Daar hij echter o«der het loopen voortdurend omkeek om te zien of de agent hem inhaalde, zag onze Pieter niet, dat er vlak voor hem, op het trottoir, een schilder op zijn ladder stond 64. Bom! Hij vloog tegen de ladder aan; de ladder sloeg om en een emmer vol witte verf, die aan de ladder hing, kwam precies omgekeerd op het hoofd van den diender terecht, terwijl Pieter zelf met zijn hoofd tusschen de spor ten bekneld raakte en lag te spartelen als een visch op het droge. Het was een lawaai van belang, zoodat de men schen van alle kanten kwamen aan- loopen

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 23