De Stafmuziek en de Volksconcerten HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 MAART 1934. Antwoord Wij achten het uitgetrokken bedrag voor onderhoud van gep gaat uitbre,ding Ten einde te doen uitkomen, dat de Water- en Licht bedrijven profiteeren van de ande're eigendommen der gemeente, in casu de straten wegen en pleinen, zoodat het billyk is, dat zij daarvoor betalen, evengoed als een narti culiere concessionaris er voor betalen zou (tot on zeker* hoogte zijn deze winstgevende monopolistische bedriiven waar ze als geheel zelfstandig beheerde objecten ontreden met een particulier gelijk te stellen) vinden wij het heffen van retributie logisch. En op dezelfde gronden - de bedrijven profiteeren immers ook van het bestuursapparaat der gemeente - meenen wij, dat het billijk is ook be stuurskosten in rekening te brengen. PO, L 281. Vernam het college nog iets naders omtrent de opheffing van de school te Huisduinen? Antwoord van B. en W. Neen, over de opheffing der school te Huisduinen hoor den wij den laatsten tijd niets meer. Hoeveel eerste klassen kunnen vermoedelijk met 1 Sep tember a.s. boven de huidige worden geformeerd? Antwoord van B. en W. Op 1 Januari j.1. waren er in het stedelijk gedeelte onzer gemeente bij het o. 1. ouderwijs afgewacht. Louis H. F. Leistikow Kapelmeester Kon. Marine POST 208. jcan worden. Onderhoud wandelplaatsen enz. 7*1 Een lid vraagt of deze post niet vermindert van B ©li w wandelplaatsen en plantsoenen niet te hoog. Oneemerlt zü, is het misschien ten overvloede, dit met de 5? ltetributle kabels enz. 89 000- POST 220. Gevraagd wordt of het College hét LL langer noodig acht retributie te heffen voor het hebben kabels voor stroom, gas en water in gemeentegrond z™ het geen overweging verdienen deze kosten, evenals de bestuurskosten, at te schaffen, met name die van het G.E.B Antwoord van B. en W. Tr Opheffing school Huisduinen. Onderwijs vragen. POST 275. Is de klasse-bezetting der openbare lagere scho len zoodanig, dat vruchtdragend onderwijs mogelijk blijft 2 eerste klassen met 48 leerlingen 3 •ft tt 47 1 ft ft 43 1 ft II 33 1 tweede II 46 1 ff It 45 2 9$ II 44 1 ft tt 42 1 it tt 36 1 tt tt 29 1 derde II 47 1 tt II 46 1 It tl 43 1 II II 42 1 ft II 41 1 tl tt 40 1 tt II 38 2 tt II 36 Bij de vierde en vijfde klassen zijn vrijwel gelijke aan tallen. De zesde klassen zijn veelal iets kleiner. De klassebezetting is dus over het algemeen hoog en vergt van onze leerkrachten heel wat arbeid en toewijding, wil het onderwijs ouder deze omstandigheid nog vrucht dragend zijn. Onze gemeente betaalt nog 5 boventallige leerkrachten. Hoeveel eerste klassen er met September a.s. boven het huidige aantal te formeeren zijn, kan nu nog niet met zekerheid worden gezegd. Is het aantal nieuwe aangiften niet minder dan dat van verleden jaar en is het aantal zittenblijvers hetzelfde, mag verder worden aangenomen, dat het weder intreden eener normale aangifte 70 ingeschrevenen meer zal op leveren dan ten vorigen jare, dan zullen er 3 eerste klassen meer worden geformeerd dan in 1933 en krijgt dus elke school weer haar eerste klasse. In dit geval behoeft geen enkele leerkracht op wacht geld te worden gesteld. Bedraagt het aantal eerste klassen één minder, dan is op-wachtgeldstelling van één leerkracht hiervan het gevolg, als er tusschentyds geen vacature ontstaat of geen uit breiding van personeel, door welke oorzaak dan ook, noodig mocht zijn. Buitengewoon Lager Onderwijs. POST 361. In welk stadium is de voorbereiding van den bouw eener school voor B.L.O. Antwoord van B. en W. Binnen zeer afzienbaren tijd kan een plan voor dezen bouw Uwen Raad bereiken. Of hiermee, zelfs na Uwe aanneming van het voorstel, de bouw verzekerd is, staat onder de huidige omstandigheden o. i. nog te bezien. Cursus oude talen 5.597. POST 465. Gevraagd wordt naar het aantal leerlingen in deze cursus. Antwoord van B. en W. De cursus in oude talen wordt momenteel bezocht door 17 leerlingen, en wel 6 in de eerste, 6 in de tweede en 5 in de derde afdeeling. Lnternaat Zeevaartschool 8.500.—. POST 500. Op welke wijze stelt het college zich de be taling voor van een leider van het internaat? Is hieivoor geen bedrag op de begrooting noodig Antwoord van B. en W. Leider van het Internaat is de leeraar in de practische vakken, de heer R. Teensma, die als leeraar een jaarlijkscn salaris geniet van f981.— (zie de Memorie van toelichting nos. 479, 480 en 481, onder a) en als leider vrye kosten inwoning voor zich en zyn gezin. Verder dient nog te worden overwogen, wat hem uit de winst van he in ei naat redelijkerwijze toekomt. Geen nieuw leeszaalgebouwP POST 505. Hoe denkt het college over het bouwen van een nieuw gebouw voor de openbare leeszaal Antwoord van B. en W. Ofschoon wij van oordeel zijn, dat het wel gewenscht is, om voor den bouw van een nieuw tehuis voor openbare leeszaal medewerking te verleenen, vinden wy het toch bezwaarlijk dat in dezen tijd van „orden doen. Wij meenen dus, dat betere tijden mo Subsidies muziekcorpsen enz. 2.059. v. j. f POST 507. Gevraagd wordt op welken gron^ des" '"jCf!°' verlagingen voor de muziekverenigingen is tot stand ge bracht. Voorgesteld wordt alle korpsen een zelfde kort g Van 10°/0 te doen ondergaan. qfedeliik Anderzijds wordt gevraagd wmarom aan h Muziekkorps nog een zoo hooge subsidie i o vergeleken met de andere korpsen. tneo-pzecd is Wlrtlrte lid merkt op. do. he. rong dat te Huisduinen meer concerten zouden w orden 0e0 "ierop wordt nogmaals van B. en verlaging Bi welke als het bepalen van de bedragen, ^jjj P verschillende subsidies zullen g niet van een zekeren vasten maatstaf uitgegaan. Wij hebben die ragen namelyk na onderlinge bespreking van het nut dat elke van d heeft na onderlinge bespreking vereeniging in een of ander opzicht geeft, hoofh moree'e aanspraak die zij op zeker subsidie-bedrag in verband met het totaal subsidie-bedrag en met aanspraak van andere vereenigingen en van den voor f f0 verwachten flnancieelen steun uit andere hoofde e verschillende bedragen genomen. Ofschoon wij in e algemeen toegeven, dat het aanleggen van een be paalden maatstaf gewenscht is, scheen ons dat in deze aangelegenheid niet doelmatig. Het geven van meer concerten te Huisduinen levert nogal moeilijkheden, ook van flnancieelen aard, op. Wy zullen hieraan opnieuw onze aandacht schenken. Subsidie adviescommissie. POST 512. Een lid stelt voor de betreffende advies commissie op te heffen. Antwoord van B. en W. Wy zyn van oordeel, dat het nut van de Adviescom missie der Noordh. gemeenten voor bouwontwerpen, enz. voor onze gemeente wel zóó groot is, dat het spendeeren ervoor van een totaal bedrag van f 1000.per jaar, voor subsidie en onkosten etc., volkomen verantwoord is. Toelagen te verstrekken uit het Gemeentelijk Studiefonds 13.009.—, v. J. 10.000.—). POST 527. Meerdere leden verzoeken nadere specificatie en motiveering van deze post. Antwoord van B. en W. De wenschelijkheid, eigenlijk de noodzakelijkheid, om te dezer stede een kweekschool voor onderwijzers te heb ben, zal zeker niemand betwisten. Herhaaldelijk is dan ook van onzentwege getracht alhier een Rijkskweekschool ot wel een door het Rijk gesubsidieerde kweekschool te krijgen. Toen bleek dat die pogingen niet zouden slagen, is door de Heldersche Winkeliersvereeniging met steun van gemeentewege de tegenwoordige kweekschool opge richt, doch daar de ouders of verzorgers der betrokken leerlingen onmogelijk zooveel schoolgeld kunnen betalen, dat de inrichting zich in financieel opzicht bedruipen kan, worden zij, naar gelang van hun financieele draagkracht, uit het Gemeentestudiefonds met een toelage gesteund. Bijdragen van particulieren in de kosten van verpleging van arme krankzinnigen 20.322. POST 522. Meerdere leden meenen, dat in sommige ge vallen het verhaal van verpleegkosten voor krankzinnigen verpleging te gering lijkt. Gevraagd wordt naar de mogelijk heid om dit verhaal te herzien. Antwoord van B. en W. Wij zijn van meening, dat steeds getracht wordt, zooveel maar eenigszins toelaatbaar is, op de onderhoudsplichtigen van krankzinnigen, van de ten behoeve van dezen ge maakte verpleegkosten, te verhalen. In vergelijking met wat er in andere gemeenten verhaald wordt, komt hier dan ook een flink bedrag ter zake binnen, Intusschen zullen wij deze aangelegenheid nog eens over wegen. Belooning van doctoren enz. 19.220.v. j. 13.225.—). POST 528. Vele leden wenschen omtrent deze post nader te worden ingelicht. i. Een lid wenscht deze post niet te zien verhoogd, alvorens hierover door den Raad is gesproken. Anderzijds wordt gevraagd of het College een assistent noodig acht voor den Directeur van den G.G.D. en waarom of hulp aan dezen ambtenaar wordt voorgesteld in dezen vorm. Hoe stelt het college zich de arbeidsverdeeling voor? Is het noodig, dat by deze reorganisatie de armenpractijk te Koegras blijft zooals die thans is? Is voorts voor beide geneesheeren autovergoeding noodig? Verzocht wordt deze post terug te nemen en eerst met reorganisatievoorstellen te komen. Antwoord van B. en W. Ter zake van de vraag, of de post voor belooning van doctoren enz. al dan niet moet worden verhoogd, ver wijzen wij naar hetgeen elders in onze beantwoording is gezegd. Bij het daarin bedoelde voorstel zullen ook de andere hier genoemde punten onder het oog worden gezien. Kosten van ziekenverpleging 90.010.v. J. 85.000.—). POST 529. Een lid stelt voor, teneinde tot bezuiniging op deze post te komen, de norm van f 3000.te brengen op f L500.met een verhooging van f 150.voor ieder kind. Voor tegemoetkoming van operatiekosten dient een aparte regeling te worden ontworpen. Anderzijds wordt gevraagd of 90.000.voor 1934 wel voldoende zal zijn, aangezien deze post in 1932 bijna f103.000.was. Wil het college pogingen in het werk stellen om de hooge specialistenrekeningen, welke men de gemeentenaren laat betalen, te verlagen? Antwoord van B. en W. Wij hebhen zeer onlangs een nieuwe verhaalsregeling op de kosten van ziekenhuisverpleging voor rekening der gemeente vastgesteld. Daarbij is de grens van het inkomen, waarboven opname voor rekening der gemeente geweigerd wordt, verlegd van f3000.naar f2500.Een limiet van f1500.verhoogd met f150.voor elk kind, vinden wij te laag. De regeling ligt bij de stukken ter inzage. De opbrengst van het verhaal-bedrag in 1933 is reeds f 17887.20, bij een raming van f16.000.Dit zal bij de nieuwe regeiing nogal iets hooger worden, zoodat dan ook f20.500.er voor geraamd is op no. 535. De kosten van ziekenhuisverpleging hebben in 1933 bedragen f93.138,17. Wij hebben met den Directeur van den gem. genk. en gezk. dienst maatregelen ter bezuiniging be sproken, die, naar wij hopen, er toe zullen leiden, dat met f90.000.kan worden volstaan. Het gemeentebestuur heeft omtrent tarieven van specia listen voor particulieren geenerlei zeggenschap. Kosten Maatschappelijk Hulpbetoon 342.250.—2) POST 540. Eenige leden stellen voor de werkverschaf fing te doen geschieden volgens Rijksregeling en een bijdrage van het Rijk te verzoeken. Een lid geeft in overweging de mogelijkheid van toe passing te onderzoeken van het stelsel, zooals dit o.a. in Alfen aan den Rijn en Boskoop plaats vindt. Andere leden meenen zich sterk hiertegen te moeten verzetten. Een ander lid wenscht minder verschil te zien in de steun- uitkeering aan de georganiseerden en de ongeorganiseerden. Gevraagd wordt naar de steunregeling van de visschers. Een lid vraagt of het tekort over 1933 in deze post is verwerkt. Antwoord van B. en W. Omtrent het aanwenden van pogingen om do Rijks- re<*elinr' voor werkverschaffing en steun hier van toepassing te "verkrijgen, verwijzen wij naar hetgeen elders ter zake wordt gezegd. Het in Alphen a/d Ryn en in Boskoop toegepaste stelsel, dat is om de menschen te verplichten om voor de steun bedragen zoo goed als vollen arbeid te verrichten, schijnt ons voor onzo gemeente zeer verwerpelijk. i) Voor de specificatie der subsidies verwijzen wy naar 3e memorie van toelichting. Voor 1938 was vypr het Burg. Armbestuur uitgetrok- r -r; o(X)tt welke, zooais uw takend is, lang niet voldoende bleken. Wy meenen, dat het bestaande verschil tusschen uit- keering aan georganiseerden en aan ongeorganiseerden moet blijven bestaan. Het tekort op den betrekkelyken post der begrooting voor 1933 is niet in post 540 „Kosten Maatsch. Hulpbetoon" opgenomen of verwerkt. De bedrijfs-steunregeling voor de visschers komt in het kort hierop neer: le. per vaartuig met motorische kracht tot 40 P. K. een maximale steun van f30.per kalenderweek, als de besomming niet boven f95.is. Besomming meer dan f95.doch beneden f125.dan verlaging steun; b.v. f 100.besomming, f 25 steun f 110.besomming, f 15. steun, enz. Besomming boven f125.geen steun; 2e. per vaartuig van 40 tot 80 P.K. maximale steun van f30.met een besommingsgrens van f160.Ver houdingen overigens als onder le 3e. per vaartuig van 80 P.K. en meer maximale steun van f45.met een besommingsgrens van f200.Ver houdingen overigens als onder le. De regeling geldt alleen voor de vaartuigen, die visch via den Helderschen afslag markten en die geregeld uit varen. De steun wordt uitgekeerd aan het einde der vischweekvoor */t door betaling aan de Bataafsche Import-Maatschappij en de American Petroleum-Company, die aan de visschers de ruwe olie leveren, en voor in geld ter betaling van smeerolie, enz. Voor zeilvaartuigen, die er slechts zeer weinig meer zyn, wordt naar omstandigheden, en alleen op verzoek van belanghebbenden, beslist. Rentegarantie Zeebad Huisduinen 3.Ü00.— POST 582. Is het college al iets naders bekend omtrent de mogelijkheid van strand-aan winst by Huisduinen en van den oorzaak der zoo beduidende strandafname Blijven de duinen nog steeds voor het publiek gesloten? Antwoord van B. en W. Van de mogelijkheid om strand-aan winst op eenigszins doelmatige wijze te bevorderen is ons niets bekend. Even min kennen wij de juiste oorzaak der vervuiling van het strand. De onderhandelingen met bet Ryk (Waterstaat en Defensie) over het aanleggen van een fiets- en wandelpad door de Duinen zijn zoover gevorderd, dat er enkel nog maar een besluit van den Raad voor den aanleg met beschikbaarstelling van de kosten noodig is, om met het werk te kunnen beginnen. Bij nota van wijziging wordt het geraamde bedrag hiervoor alsnog op de begrooting gebracht. Hoofdsom pers. belasting 100.900.(v. j. 92.000.—). POST 593. Een lid vraagt hoe het staat met het adres van de Koffiehuishouders over de Personeele Belasting. Antwoord van B. en W. Waar inwilliging van het verzoek van den Bond van Koffiehuishouders een belangrijke verlaging van de op brengst der Personeele Belasting tot gevolg heeft, was het ons niet mogelijk daarmee voor hel jaar 1934 reeds reke ning te houden. Binnenkort zal dit verzoek echter den Raad ter behandeling worden aangeboden, opdat met een en ander eventueel voor het komende belastingjaar rekening kan worden gehouden. Gewetensgelden 1.000. POST 607. Komt de vermeerderde opbrengst, tengevolge van de stijging van het inkomen (zulks ingevolge den brief van den Minister van Financiën) ook ten goede aan de gemeente Antwoord van B. en W. Ja, ook de gemeente profiteert voor een deel (hoe groot is nog niet te zeggen) van de meerdere belasting-opbrengst, die in den laatsten tijd is verkregen door de bekende Regeeringsmaatregelen. Eindcijfer der begrooting. Bladz. 176-177. Uit de verzameling blijkt, dat deze begrooting in eindcijfer hooger is dan het vorig jaar, het geen voor een lid aanleiding is vast te stellen, dat er niet voldoende is bezuinigd. Antwoord van B. en W. Het is waar, dat de begrooting voor 1934 in eindcijfer hooger is dan die voor 1933, doch om daaruit nu maar zonder meer te concludeeren, dat er niet voldoende be zuinigd is, gaat toch waarlijk niet aan. Het verschil is namelijk f219.336.en nu geeft een enkele post, die heusch niet afhankelijk is van meer of minder bezuinigen of van meerdere of mindere royaliteit in het algemeen, namelijk de post „Kosten v/h Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon',, in 1933 nog geheeten „Subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur" reeds een zoodanig verschil, n. 1. van f202.250.aan dat bet evenbedoelde verschil van f219.336.al bijna is verklaard. Als men dan daarbij enkel maar eens rekening houdt met de voortdurende toeneming der bevolking in de laatste jaren (van 1 Januari 1930 tot 1 Januari 1934 met bijna 5000 zielen) in 1933 alleen met plra. 1500 zielen, dan zou men tot de conclusie moeten komen, dat er wel sterk bezuinigd is. Wy willen echter ook die conclusie niet uit de begrootingstotalen trekken, omdat wij wel weten, dat er zeer veel factoren zijn, die niets met bezuiniging of royaliteit le maken hebben en toch de eindcijfers beïnvloeden. (Slot) 0 I In ons vorig artikel hebben wij een en ander verteld betreffende de eerste volks concerten, zooals die in Januari 1918 wer den gegeven. Het enthousiasme van de musici. Het is natuurlijk niet onze bedoeling yan jaar tot jaar de geschiedenis dezer concerten na te gaan. Trouwens, het ver baal zou al te eentonig worden, want Regelmatig werden ze gegeven, ondanks 3e nog steeds nijpende tijdsomstandighe den, ondanks alle misère, die het gevolg was van de doorstane narigheden en die ook na den oorlog nog lang niet geëin digd is zooals we allen weten. Altijd had den ze veel bezoek. Kortom, men kan ge rust zeggen, dat ze tot de geestelijke levensbehoeften onzer bevolking gingen behooren en dat menigeen verlangend naar den volgenden datum uitzag. In den loop van de jaren kwam er ver andering in de wijze waarop de concerten werden gegeven; zooals men weet zijn beide avonden thans tezamengevoegd en wordt des Woensdags niet meer gecon certeerd, terwijl er zes concerten per sei zoen werden gegeven. Maar wij zullen daarover verder niet uitweiden. Wel zouden wij gaarne iets willen zeg gen over de wijze, waarop de musici zelf, zij, die de concerten moesten spelen, reageerden op het plan om voortaan volks concerten te geven. Schrijver dezes, die de eerste jaren penningmeester was van dit Comité voor Volksconcerten, heeft van nabij dit meegemaakt. Al dadelijk trof hem de groote spontaniteit en het gewel dige enthousiasme, waarmede de uitvoe rende musici de plannen voor deze volks concerten begroetten. Want ze hadden er in die dagen bitter weinig financieel voor deel van. De Dinsdagscbe concerten wa ren dienst; die moesten toch worden ge geven. Maar de Woensdagsche waren ge heel vrijwillig. Wel de mannen, met den heer Haze- broek incluis, vonden het fijn, ze wilden niets liever. „Ja, maar," zeiden de heeren van het Comité, „er blijft niet veel voor jelui over als alle onkosten er af zijn. Dan zouden we den toegangsprijs moeten ver- hoogen om jelui wat meer te kunnen geven!" Daar wilden ze niets van hooren. Stee vast kwam het antwoord: „Toegangsprijs verhoogen?verlagen moeten ze hem, 't moet voor een dubbeltje; wij hoeven er in 't geheel niets voor te hebben. Het feit, dat wij in staat worden gesteld de burgerij deze concerten te geven, is op zichzelf al belooning genoeg voor ons!" Gelukkig was het Comité nuchterder en hield vast aan het kwartje entrée, dat nu, dank zij het subsidie van de gemeente, ten volle kon meetellen bij de opbrengst. Maar desondanks was, hetgeen de musici in den loop van den winter uit deze con certen ontvingen, uiterst gering en kon het hoogstens dienen voor een familie reisje met Kerstmis of Paschen, of een extra sigaar. Nu zal misschien deze of gene lezer zeggen: hoe onbescheiden om zulke dingen in de krant te zetten! Maar dan antwoorden wij dien lezer, dat het hier geen onbescheidenheid onzerzijds is, maar dat wy hem eens een ander staaltje willen voorzetten van „cumulatie van inkomsten" ter afwisseling van de vele onverkwikke lijke, die wij in de kranten soms genieten. En wy zijn er zeker van, dat geen enkele lezer tegen een dergelijke „cumulatie van inkomsten" bezwaar heeft. Wij willen alleen maar zeggen: de marine-autoriteiten zijn altijd zoo vrien delijk geweest het Stafmuziekcorps voor deze volksconcerten af te staan, maar de stafmusici op hun beurt deden dit extra werk met enthousiasme en liefde en zon der uitzicht op noemenswaardige gelde lijke belooning. Als u dus straks gaat hul digen, lezers, vergeet hen niet! Tegen woordig is de regeling anders en zyn beide avonden gecombineerd, ook js het aantal abonné's, voor welke thans, zooals men weet, het balcon is gereserveerd, vrij wat grooter dan destijds. Het thans geëindigde seizoen. Tot zoover over de musici. Nu nog een enkel woordje naar aanleiding van het af sluiten der tiende periode van den heer Leistikow. Wat de heer Hazebroek had aangevangen, werd, met een tusschen- periode van den heer Ter Hall, voortgezet door den heer Leistikow. Wij allen weten ■i -Vs SMHSHHi tot welk hoog peil de tegenwoordige marine-concerten zyn opgevoerd. Een kunstenaar van den allereersten rang als Gerard Hekking, dien wij hier het voor recht hadden te mogen hooren, zeide uit eigen beweging hier te w illen terugkomen om met de Stafmuziek te concerteeren. Terwijl toch ieder begrijpen kan, dat men hem hier niet kan aanbieden een hono rarium als aan kunstenaars van standing in de groote plaatsen aangeboden wordt. Dat teekent, dunkt mij, wel de beteekenis en het hoog peil, waarop de concerten thans staan. Dank zij mede het gemeentelijk subsidie kon op elk der in het afgeloopen seizoen gegeven concerten een solist optreden. Wij laten ze hier de revue passeeren: Op het eerste concert, in October, trad op de pianiste Mies S. Rootlieb van Am sterdam, met Mendelssohn's „Capriccio brillant". Op het tweede, van November, de staf muzikant, solo-violist J. J. Bijster, die het Andante uit Mozarts vioolconcert ver tolkte. In December, kregen we den zanger Dick Weiman, die aria's zong uit „Figaro's Hochzeit" van Mozart en de „Afrikanerin" van Meyerbeer. Januari bracht ons wederom een solist uit eigen gelederen, n.1. den heer G. F. Bandel, cellist, met een concert van Lalo. Februari ligt nog versch in ons geheu gen en dat iemand als Gerard Hekking hier heeft willen concerteeren, zal een historische gebeurtenis blijven in de ge schiedenis der Stafmuziek. Op het eerstkomende concert zullen de bezoekers wederom zeer tevreden zijn. Wij hebben reeds medegedeeld, dat dan de sopraan Hélène Cals optreedt, van de Avro welbekend. Vele nieuwe nummers werden gegeven. Laat ons nu eens zien, wat de heet Leistikow ons nog meer heeft gebracht dezen winter. Daar hebben we, op het eerste concert, Mendelssohns ouverture „Sommernachtstraum", in aansluiting op het door de soliste gegeven concert. Een oude bekende (is het louter toeval, dat het ook het nummer was, waarmee het aller eerste volksconcert werd geopend?), maar die altijd weer zeer welkom is. Dan, op het tweede concert, de symphonie van Haydn, G dur no. 88, die nog nimmer door het corps was uitgevoerd, evenmin als de ouverture „Isabella" van Suppé dienzelfden avond. Op het derde concert wederom twee geheel nieuwe nummers, d.w.z. muziek, die hier nog nimmer ge speeld was, n.1. een groote fantasie over de „Hugenoten" en een Noorsche rhap- sodie van Halvorsen. In Januari werd op verzoek, de groote symphonie van Dvorak gespeeld. A.s. Woendsag wederom, behalve de zangnummers, twee nummers van het programma, die voor de eerste maal wor den uitgevoerd. Wij vermelden er Zater dag nadere bijzonderheden over. We deden hier en daar maar een greep en noemden alleen de belangrijkste num mers. De oogst voor deze zes concerten is waarlijk niet gering te noemen: negen solisten, vijf groote concertnumnjers, zes nummers, die nog nimmer waren opge voerd. In October voorts een compositie van den directeur, in Januari nogmaals, n.1. een concertmarsch, en Woensdag a.s. een solo-nummer voor Engelsche hoorn, eveneens van den directeur. Hiermede zijn we, geachte lezer, aan het eind van ons Latijn: we hebben er niets meer aan toe te voegen. Wij weten hoezeer gij de concerten waardeert, en dat gij het bovenstaande met instemming zult lezen. Het is u immers uit bet hart gegrepen? En wij weten ook hoezeer gij u ongerust maakt over de toekomst van ons corps. Opheffing ervan zou beteeke- nen het ontnemen van een hoog geeste lijk genot aan duizenden onzer medebur gers, voor wie deze concerten een maan- delijksche geestelijke spijze zijn geworden. Zy hebben ervan genoten, zij hebben met gloeiende wangen en stralende oogen de klanken over zich heen laten gaan, zij hebben er zich geestelijk van gevoed, zij zijn er geestelijk beter van geworden. Hun gedachten-horizon, al te zeer verengd door den dagelijkschen strijd om het be staan en al het kleinzielige getwist van de menschen onderling, is verruimd ge worden door het vertoeven, voor eenige uren, in de wijde ruimten van de klanken wereld, die onze groote meesters voot ons schiepen. Aan de eigen dagelijksche zorgen zyn zij voor een poosje ontrukt ge weest; zy hebben uit de muziek de bemoe diging en troost geput, waarmede ze ver der weer den strijd om het bestaan kun nen voeren. Laten wij niet vooruitloopen op dingen, die nog in de toekomst liggen. Laten wy hopen, dat de plannen van de bezuini gingscommissie niet aldus worden verwe zenlijkt, dat daarvan ons Stafmuziekcorps de dupe zou worden. En laten we hier eeu woord van warmen dank en van hulde brengen aan de marine-autoriteiten, die ons in de gelegenheid stelden deze con certen te geven, en aan ons Stafmuziek corps zelf en zijn eminenten directeur voor alles wat ons in de afgeloopen jaren is gegeven aan geestelijken opbouw en, steun, aan hoog muzikaal genot! En den wensch uitspreken, dat dit nog vele jaren zal mogen doorgaan! l) Het eerste gedeelte is opgenomen iiï het nummer van Dinsdag 13 Maart. J. Brouwer.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7