"Wat wilt il lezmi binnenland wijziging samenstelling raad Een éénig goede hulp buitenland tiaar SSEGEERS gemengd nieuws Oost-Indië. HORLOGE noodig Geen herbenoeming van burgemeesters op gevorden leeftijd. Crediet voor werkverruiming. de nederlandsche jaarbeurs. van state. D' De oeconomische onderhandelingen met Frankrijk en Engeland. is gewoon Krentenbrood en j er is Krentenbrood van Krigée* Het feest van dr. A. F. Philips. wijziging op tariefgebied. De marine voor de Commissie Idenburg. Eerste Kamer. De berechting van de muiterij op „De Zeven Provinciën". gaan m Aemf nFRPË BLAD Op 65'jarigen leeftijd van hun functie ontslagen. pe commissaris der Koningin heeft aan de burgemeesters een aanschrijving ge richt, dat door de tijdsomstandigheden piet alleen, doch ook en niet in het minst de iii de laatste jaren heersehende werk loosheid, het voor vele jonge intellec tueel en niet mogelijk maakt een passen den werkkring te vinden. De enorme toe neming van het aantal sollicitanten voor bet burgemeestersambt wijst onder meer hierop en maakt het noodzakelijk dat voor de herbenoeming van burgemeesters van gevorderden leeftijd een nieuwe gedrags lijn wordt gevolgd, namelijk dat een bur gemeester in het jaar, waarin hij den leef tijd van 65 jaar heeft bereikt uit zijn ambt wordt ontheven. Slechts in zeer bijzondere gevallen, wanneer het gemeentebelang zou mee brengen, dat een 65-jarige burgemeester n0g eenigen tijd in zijn ambt wordt ge handhaafd, kan van de algemeene rege ling worden afgeweken. Het 60-millioen plan. Bij de Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en ver hooging van het zevende hoofdstuk B der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1934. Aan de memorie van toelichting is het Volgende ontleend: De voorzitter van den minsterraad heeft in de vergadering van de Eerste Kamer van 8 Februari j.1. namens de Regeering mededeeling gedaan van het voornemen om ten spoedigste aan de Staten-Gene raal een crediet aan te vragen, strekken de om ter bestrijding van de werkloos heid, zooveel mogelijk productieve wer ken uit te voeren. Het thans ingediende wetsvoorstel be vat van die toezegging de nadere uitwer king. Slechts die maatregelen mogen in aan merking komen, welke de positie van ons bedrijfsleven op gezonde wijze versterken. Vrijwillige conversie. Maatregelen om langs den weg van vrijwillige conversie te komen tot een ver laging van den last der publieke schuld, verkeeren in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Huurverlaglng. Voorts zijn bij de regeering maatrege- lén in voorbereiding om binnen korten tijd te komen tot een verlaging van de huur van arbeiderswoningen, alsook tot de pro ductie van goedkoope woningen. Instituut van vertrouwens mannen. De regeering stelt zich voor, een insti tuut van vertrouwensmannen in het leven te roepen, die het vereischte overleg zul len kunnen voeren. Zij doet thans reeds een beroep op aller medewerking, van allen, wier medewerking onmisbaar zal zijn, om het doel te bereiken. De uit te voeren werken. Wat de uit te voeren werken betreft, denkt de regeering aan werken, als de versnelling van den aanleg van den scheepvaartweg van Amsterdam naar den Boven-Rijn, de versnelling van de Maas- verbetering, den aanleg van een nieuwen haven te Terneuzen, de scheepvaartver binding van Groningen met de Zuiderzee en het IJselmeer, veerhavens bij Hans- weert en Walsoorden, een afwaterings kanaal voor de Geldersche vallei en ver der verschillende weg verbeteringen. Commissie van voorbereiding. De regeering stelt zich voor, een com missie te vormen voor de voorbereiding en uitvoering van een en ander, onder lei ding van den minister-president en voorts bestaande uit de ministers van Water staat, Economische Zaken, Sociale Zaken, Binnenlandsche Zaken en Financiën. Het bezoek. Het aantal bezoekers van de Jaarbeurs ie Utrecht, was Donderdag 20 pet .hooger elan op den correspondeerenden derden dag van de voorjaarsbeurs 1933. In totaal over drie dagen was het aan tal bezoekers 18 pet. hooger. Volgens het Voorloopig Verslag der r wee de Kamer kon men zich algemeen v^reenigen met de voorgestelde verminde ring van het aantal leden van den Rand Van State. Ook het mede in het ontwerp °Pgenomen voorstel tot ,het stellen van een leeftijdsgrens voor de leden van dat c°"ege vond bij zeer vele leden instem ming, Intusschen achtten verscheidene leden e voorgestelde grens van 75 jaar te hoog. GED. STATEN VAN N.-HOLLAND Grt iS' D' K""'ma" 'cj]j. »<J van T»r,j ,a" Noord-H»UM<!, heelt gevraagd f**"* M"" ve°gad«i„"gSvaïp™fsde, buitengewone Holland „p810 A^f ten voorkomen voorziening in de vaca GeVstaten! "eer U' IïeA "19et .in de bedoeling liggen van den Vrijzinnig Democratiscben Bond als nu">n deze vaeafure te stellen 2 W#uder van finan- C en te Haarlem. Bij informatie bij mr. Slmgenberg vernamen wij Donderdag avond dat deze nog geen beslissing had genomen. Het „Handelsblad schrijft o.m.: De heer Kooiman heeft, zooals wij in het avondblad meldden, de keuze gedaan, die hij in de winterzitting van de Prov Staten reeds aankondigde. Hij wilde het lidmaatschap van de Tweede Kamer en dat van het college van Ged. Staten met het oog op zijn vele andere werkzaam heden, niet beide behouden en heeft nu besloten als Gedeputeerde af te treden. Voor het college van Ged. Staten, en voor het provinciaal bestuur in het alge meen, is dit aftreden zonder twijfel een verlies van beteekenis. De heer Kooiman is een man van groote werkkracht, die in zijn ambt veel voor de provincie heeft weten te bereiken; ook door zijn erkende bekwaam heid op het gebied van waterstaats- en waterschapszaken. De letterlijke tekst van de woorden van minister Verschuur in de Eerste Kamer HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 17 MAART 1934. Het gedeelte der persverslagen, waarin de woorden samengevat, door minister Verschuur gisteren in de Eerste Kamer gesproken ter zake van de oeconomische onderhandelingen met Frankrijk en Enge land, hebben in breeden kring de aandacht getrokken. Zij kunnen thans naar de let ter worden weergegeven: „Op het oogenblik zijn wij er in ge slaagd m.i. bevredigende resultaten te krij gen ten aanzien van Duitschland, België, Zwitserland en enkele andere landen. Wij staan ,nu nog voor groote moeilijk heden, vooral ten aanzien van Frankrijk en Engeland. Met Frankrijk zijn onderhandelingen gaande van een uitermate moeilijk en ge vaarlijk karakter. Het is zelfs niet uitge sloten, dat Nederland nu eens zeer tegen mijn zin het schouwspel zou gaan beleven van een economischen oorlog. Bijna zou ik wel eens willen beleven, dat wij de ruïnes eens zagen; de gevolgen van een toestand, die de heer Blomjous zoo gemakkelijk riskeert, een oorlog op oeconomsich gebied, met een land als Engeland. Ik voor mij acht dat op het oogenblik niet eens uitgesloten, omdat de onderhan delingen met dat land zich ongunstig laten aanzien. Ook de ontwikkeling van de onderhan delingen met Frankrijk is nog niet gun stig. Men moet zich maar eens realiseeren wat het beteekent aan wederzij dsche scha de, die twee landen elkander kunnen toe brengen, als zij niet tot het sluiten van een handelsverdrag kunnen komen. Daarom hoop ik, dat geen enkel ander lid van deze Kamer over de zaken op een zoo gemakkelijke wijze zal oordeelen als de geachte heer Blomjous. Ik voor mij hoop althans in 's lands be lang nimmer de harmonie van verschil lende belangen uit het oog te verliezen en ik hoop de groote risico's in het oog te houden, die ik ons vaderland niet te lich- vaardig zou mogen aandoen Tot zoover de woorden van den minis ter, die op het oogenblik, dat hij over de handelsbetrekkingen met Frankrijk sprak, nog geen kennis had kunnen nemen van de laatste berichten, welke op een gunsti ge wending in de thans de Parijs gevoerd wordende onderhandelingen weten. De Philips-fabrieken in Eindhoven vierden gisteren feest Een drievoudig feest. Zii herdenken den 60sten verjaardag van dr A F. Philips, zijn 40 jaren werkzaam heid ten bate van bet bedrijf en het ru.m 40 jarig bestaan van de onderneming. Het belangrijkste van het Philipsfeest liet juist in de drievoudigheid op zich zelf d e als het ware het symbool vormt van'het feit, dat veertig jaren van één menschenleven en veertig jaren bedrijfs ontwikkeling een sprookje in vervulling Lebben zien gaan: den ongeëvenaard snellen groei van een fabriekje met en- keD Mentallen werklieden tot een wereld- óndernerning met tienduizenden arbeiders en beambten, die haar productie- en af zetorganisaties in haast alle anden van w,,rnn-i en in vele landen buiten Europa teït in een millioenenbedryf, dat thans onbetwist de eerste plaats inneemt in de rij der Nederlandscbe industrieele onder- nTengbedrijf wordt niet groot door het een man alleen. Niemand beter dan de jubilaris heeft getoone dit bij de schoonmaak is en blijft PUROL. Hier mede worden ruwe, roode en stukke handen weer spoedig gaaf, zacht en blank. te beseffen door de bijzondere zorg steeds betoond bij het uitkiezen en opleiden van medewerkers. Maar de geest van den leider typeert het bedrijf; het karakteristieke van het bedrijf is een afspiegeling van zijn eigen karakter. Het bedrijf der Philips-fabrieken in den tegenwoordigen omvang en hoedanig heid is ondenkbaar zonder de bijzondere persoonlijkheid van elk der twee ge broeders Philips, die, elkaar op buiten gewoon gelukkige wijze aanvullende, dit bedrijf technisch en commercieel tot de allereerste hoogte hebben gebracht. Na het uittreden van dr. G. L. F. Philips in begin 1982 berust dé leiding uitsluitend bij den tegenwoordigen jubilaris. Moed, initiatief, volharding en tegen spoed en snelheid van aanpassing, het zijn eigenschappen, die wij in dr. A. F. Philips en in de door hem geleide onder neming gelijkblijk bewonderen. Dr. A. F. Philips is gisterenmiddag door minister Verschuur naméns de regeering gehuldigd en benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. UITVOER-MONOPOLISEERING. en Van tuinbouwproducten aardappelen. Binnenkort zal een K.B. afgekondigd worden, waarbij de uitvoer van fruit, war- moezerijgewassen en aardapel.en gemono poliseerd wordt. BESTRIJDING WERKLOOSHEID. In het land- en tuinbouwbedrijf. In drie provinciën zullen voor vier maanden -bij .wijze van proef arbei ders afkomstig uit bet land- en tuinbouw bedrijf met overheidshulp weer in dat be drijf wordèn opgenomen. RIJKSMIDDELEN IN FEBRUARI. De opbrengst.der Rijksmiddeln (buiten de „indirecte'' belastingen) bedroeg in Fe bruari 22.3 millioen tegen 25.8 millioen in Februari 1933. De kohieren der „directe" belastingen wezen per ulto. Februari in totaal een zuiver bedrag van aanslagen aan van 36 millioen tegen ƒ40.7 millioen op den over- eenkomstigen datum van 1933. BURGEMEESTER DR. W. DE VLUGT. Voor rust naar het buitenland. Naar de „Standaard" verneemt, zal de burgemeester, dr. W. de Vlugt, de vol gende week de stad voor eenigen tijd ver laten om een periode van drie of vier weken in het buitenland door te brengen. De gezondheidstoestand van dr. de Vlugt maakt het noodzakelijk, dat hij eenigen tijd rust neemt. Bij de Staten-Generaal is ingediend een wetsontwerp, strékkende tot instelling, af schaffing, verhooging of verlaging van in voerrecht op korten termijn. Het beoogt de Kroon de bevoegdheid te geven onver wijld door de omstandigheden geboden wijzigingen op tariefgebied voorloopig vast te stellen en in werking te brengen. Nederland kan het voor zijn imperiale verdediging niet stellen zonder de staats- marine. Aldus vangt een artikel aan in de »N. Rott. Crt.« van Donderdagavond. En het blad vervolgt: Met verstandige bescheidenheid moeten aan dit deel der weermacht de beste krachten worden gewijd. Het klinkt dan ook wel vreemd, als wij onmiddellijk moeten laten hooren, dat de commissie- Idenburg heeft moeten trachten 21 millioen er op te bezuinigen. Enkele ferme grondbeginselen hebben de commissie bij haar beulswerk geleid. De staatsmarine één en ondeelbaar: Het over- en weer dienen van het Nederlandscbe beroepspersoneel is eerste voorwaarde voor het behoud van bevaren, technisch geschoold en physiek krachtig personeel en daarmede eerste voorwaarde voor een gewechtswaardige vloot. Zelf hebben wij lang gehoopt, dat het geleidelijk aan mogelijk zou zijn geworden, liet grootste gedeelte van het dienstver band van het Europeesch beroepsperso neel in Indië te doen doordienen. Immers zou daardoor het dure aflossingsstelsel kunnen vervallen. Dit desideratum heb ben we echter moeten prijsgevenwe hebben het aflossingsstelsel aanvaard, moeten aanvaarden en zijn zoo nood gedwongen gekomen tot het stelsel van aflossen van onderdeelen der vloot, per soneel en materiaal te zamen. Dit kwam dus hierop neer, dat een deel der staats marine feitelijk in Den Helder werd ge- stationneerd. De commissie lanceert een overeenkomstig stelsel gedekt door de onbestreden autoriteit van overste Hel- frich, een der meest vooraanstaande marinemannen. Zij zegt: Het allesover- heerschende argument voor dit stelsel is echter, dat »een goed bemande en ook in technisch opzicht gevechtswaardige vloot niet anders dan door deze organisatie mogelijk wordt geacht«. Wel geeft de commissie naast dit, haar organieke plan I een plan II, berustende op het theoretisch overigens goed ge dachte stelsel van alle schepen met alle personeel in Indië. Doch ook wij geven dit plan geen kans en kunnen het dus onbesproken lalen, te meer omdat we het nietbehoeven uiteen te zetten, om de commissie in "haar beschouwingen te kunnen volgen. Het „beruchte- overcompleet" in den Helder, dat thans'nog 3000 zou bedragen al bij toepassing van plan I tot 28 man, verminderen. Werkelijk een financieele opluchting, en dat nog wel met behoud van de slagvaardigheid van vloot. Op het verdwijnen van bet „beruchte" overcompleet heeft natuurlijk ook invloed het voorstel der regeering om een deel van het beroepspersoneel door dienst plichtigen te vervangen. Met de inlassching van dienstplichtigen gaat voorts gepaard het naar beneden brengen van den geheeien levensstan daard. De rangen worden beperkt; het huwen minder gemakkelijk gemaakt; vele soldijen veranderen in zakgeld en het meenemen van de gezinnen wordt uitzondering. De muziek gaat er dus uit. Ook in werkelijken zin, want de mu ziekkorpsen zullen worden opgeheven. Het korps mariniers verdwijnt. Voor traditie is geen geld meer over. Als alles zoo afgeknepen en bezuinigd zal zijn, zal het plan 1 nog f31.808.000 kosten, of 7.808 millioen, zegge bijna acht millioen meer dan het gestelde begroo- tingsniveau van 24 millioen gulden. Aan vermindering van de vlootsterkte valt dus althans naar het oordeel der com missie niet te ontkomen. Het blad zet verder uiteen, dat z.i. schema A niet aanvaard mag en schema B niet aanvaard kan worden. „Unaniem" hebben de deskundigen op het gebied der luchtvaart, kolonel Fer- werda van liet vliegkamp „de Kooy" en overste Best van de luchtvaartafdeeling Soesterberg, beiden mannen, die altijd precies weten, wat ze willen, blijkbaar zeer onbevooroordeeld verklaard, „dat voor de neutraliteitshandhaving in Indië aan een harmonisch samengestelde een veel grootére en ook preventievere waarde moét wordén toegekend, dan aan een maritieme macht, welke een of meer der samenstellende deelen (kruisers, jagers en booten) zou missen". De mari tieme leden der commissie hadden zich ten volle met dit oordeel vereenigd. Het is juist deze vraag, waaraan we den plicht ontléenen, nu eens met zeemans rondheid te verklaren, dat de zeegaande vloot geen 7.8 millioen bezuiniging, noch een deel ervan, zonder nog grooter ge vaar voor ons bezit in den archipel, kan dragen. De conclusie van het blad is, dat alle bezuinigingsfactoren, waarmede de com missie moest rekenen, ten slotte de ge- vechtsvaardigherd van de vloot omlaag drukken. De Eerste Kamer heeft Donderdag voortgezet de behandeling van hoofdstuk X der Rijksbegrooting (depart. van eco nomische zaken) voor 1934. De heer Ter Haar (c.h.) herinnert er aan, dat in het voorloopig verslag wordt gesproken over een eenzijdige oriëntatie van het regeeringsbeleid. Spr. denkt daarbij aan de scheepvaart. De re- geering wijde meer aandacht aan deze moeilijkheden. Wat aangaat contingenteering, het is onjuist daardoor zwakke industrieën op de been te houden. Een belangrijke volksgroep gaat in naam der democratie heftig te keer tegen de Duitsche nationaal-socialisten en ge bruikt daarbij den boycot, die niet enkel de leiders der Duitsche industrie treft, maar ook en in veel sterkere mate de Duitsche arbeiders. Deze boycot is onver dedigbaar. De heer Blomjous (r.k.) zegt, dat wij financieel impotent worden, als wij de verhouding tusschen in- en uitvoercijfers niet wijzigen. De vorige regeering heeft in dit opzicht niets gedaan. Ook thans nog heerscht op het departement van eco nomische zaken een mentaliteit, welke spr. sterk drukt. De minister schrijft, dat de regeering wel veel voor de industrie doet, en beroept zich op de Crisisinvoerwet en op de pro paganda voor Nederlandsch fabrikaat. Maar elders schrijft de minister in de Memorie van Antwoord, dat tot invoer beperking slechts wordt overgegaan, als zij voor het leven onzer industrie nood zakelijk is. Hier is tegenstrijdigheid. Men contingenteert slechts om een definitief afsterven onzer industrie te voorkomen. De propaganda voor Nederlandsch fabri kaat, waarvoor 85.000 is beschikbaar gesteld, heeft geen noemenswaardig resul taat. De winkelier verkoopt in de eerste plaats datgene, waarop hij de meeste winst maakt. De heer De Vos van Steenwijk (c.h.) betoogt, dat men den minister steu nen moet. Door zijn regeeringsmaatrege- len is er een opmerkelijke verbetering ge komen. Wel lijden verschillende boerde rijen verliezen, maar deze zijn belangrijk kleiner geworden. Voorts zijn landbouw, nijverheid en handel gebaat door de han delsverdragen, met België en Italië ge sloten. Daarvoor dankt spr. den minister. Minister Verschuur gaat op verschillende opmerkingen in. De regeering behandelt de zaken niet en bagatelle. De Nederlandsche bodem moet vrij zijn van bederf. Spr. geeft toe, dat de zuivelpositie dit jaar niet te verbeteren is door het oprui men van de 200.000 stuks vee. Wij hebben contingenteering nooit be schouwd als Haarlemmerolie, goed voor alle ziekten. Maar wij hebben wel ge dacht, dat contingenteering voordeelen zou geven. En men moet toch ook erken nen, dat zij die inderdaad gegeven heeft. Tot hen, die boycot tegen Duitschland toepassen, zegt spr. bedenkt u nog eens, gij schaadt het belang des lands en wat gij doet is niet democratisch. Het is een vurig ondemocratische internationale di recte actie. Met Frankrijk zijn onderhandelingen gaande van een uitermate moeilijk karak ter en het kan best zijn, dat Nederland zeer tegen zijn zin een economischen oorlog zal moeten aanschouwen. De on derhandelingen met Engeland verloopen tot dusver ongunstig en een economische oorlog met dit land is zeer wel mogelijk. Maar welk een wederzijdsche schade zou dit voor beide landen zijn! Spr. 'acht zich gelukkig te kunnen be vestigen, wat minister Hymans heeft ge zegd, n.l„ dat de onderhandelingen tus schen België en Nederland vriendschap pelijk zijn gevoerd. Hierbij is inderdaad een ethische verhouding tusschen de sta ten benaderd. Kreeg spr. des heeren Blomjous mentaliteit, dan zou ons land spoedig met tal van landen in economi schen oorlog zijn. Met spr.'s methode bereikt men meer in 's lands belang. De heer Blomjous (r.k.) repliceert. De minister heeft zich beroepen op ethiek, maar wij moeten ons met ethiek niet laten afslachten. Als er handelsoorlog tegen Frankrijk en Engeland komt, is dit een gevolg van onze laksheid sedert vier jaar en van het verdrag, dat wij met Duitsch land gesloten hebben. De Kamer keurt de begrooting z.h.s. goed en heeft daarna nog behandeld het wetsontwerp tot regeling van den invoer van draadnagels, draadkrammen, getrok ken ijzerdraad en van prikkeldraad. KRACHTIGE MILITAIRE ORGANISATIE IN FRANKRIJK GEËISCHT. Onder leiding van maarschalk Lyautey is Donderdag een noenmaal van de ver- eeniging voor handel en industrie gehou den, waar generaal Duval een rede heeft gehouden over de vraag, of Frankrijks tegenwoordige legerorganisatie op een strategie van afwachten berust. Op 1 April 1934 zal het staande leger 200.000 man tellen, waarvan 160.000 man Franschen zijn. Deze organisatie veronderstelt het uitgebreid gebruik van reserves, zoodat de politiek van afwachten er toe zal lei den, dat gedurende den oorlog de in vre destijd verloren tijd ingehaald moet wor den. Men zal echter wellicht zelfs niet voldoenden tijd hebben voor de bescher ming van de vestingwerken. Men kan niet beweren, dat er op het oogenblik vol doende nationale strijdkrachten van goe den wil met het noodige kader beschik baar zijn. Lyautey maakte uit de mededeelingen van den spreker de gevolgtrekking, dat Frankrijk in het belang van den vrede een krachtige militaire organisatie noodig heeft. DE AMERIKAANSCHE AUTO-INDUSTRIE EN DE VAKVEREENIGINGEN. Weigering om de vakvereeni- glngen te erkennen. De leiders van de automobielindustrie zijn Donderdag voor den raad van den ar beid verschenen. Zij hebben categorisch geweigerd de vakvereenigingen te erken nen. Staking in 't zicht? De automobiel-industrie bevindt zich op den drempel van één der grootste stakingen in de Amerikaan- sche geschiedenis, heeft Green, de president van de Amerikaansche Fe deratie van den arbeid voor de senaat- commissie voor arbeidsaangelegen- heden verklaard. De dreigende moeilijkheden zijn een gevolg van de pogingen om de arbeiders te dwingen tot de eigen arbeidersorgani saties der ondernemingen toe te treden. De General Motors hebben den nationalen raad voor den arbeid medegedeeld, dat zij geen enkele vakvereeniging, welke connecties onderhoudt met de Am. Fede ratie van den arbeid, zullen erkennen en dat zij geen enkel contract met deze or ganisatie zullen teekenen over wie ook van haar arbeiders. Generaal Johnson spant zich persoon lijk in om een staking in de automobiel industrie te voorkomen. Hij zal met werk gevers en arbeiders confereeren. JAPANSCHE BEZWAREN TEGEN DE CONTINGENTEERIN G. Nog een protest. Aneta meldt uit Batavia: De Japansche bezwaren, die telegra fisch aan den Volksraad zijn ingezonden, zijn thans vermeerderd met een telegra fisch verzoekschrift van de Japanese Dutch Trade Association te Osaka, waarin den Volksraad verzocht wordt zich nader over de ingediende contingentee- ringsmaatregelen van textiele goederen te beraden. Twee kleine zaken voor het Hof. Aneta meldt uit Batavia: Het hoog militair gerechtshof heeft he denmorgen in hooger beroep de zaak tegen den seinersmaat J. B. M. behandeld, beschuldigd van schending van zijn plicht tot geheimhouding van radio-berichten aan boord van Hr. Ms. „De Zeven Pro vinciën", De zeekrijgsraad te Soerabaja had dezen beklaagde tot zes maanden ge- Buitenlandsch Overzicht pag. 1] Feuilletonli Radio-programma2 Van links en rechts14 Geen herbenoeming meer van burgemeesters op gevorderden leeftijd9 Uitgifte van valsche kwartjes. Vijf arrestaties te Rotterdam 1] Bij een instorting van een ge bouw te Beiroet zijn 27 menschen gedood5 Tengevolge van een dynamiet- ontploffing te Libertad, in de re publiek San Salvador, zijn 250 menschen gedood en meer dan 1000 gekwetst5 Het verhaal van een ooggetuige van den ondergang van de Tsjel- joesin1' De heer D. Kooiman neemt met 1 April ontslag als lid van Ged. Staten9 Drama te Uitgeest. Twee dooden 10 De 60 millioen gulden voor be strijding van de werkloosheid. Werken die uitgevoerd zullen worden 9i Algemeen rapport gemeentebe groting 1934 6 De Stafmuziek en de Volkscon certen 7 De economische onderhandelin gen tusschen Frankrijk en Enge land 9 Huldiging dr. A. F. Philips. Be noemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau 9 Omtrek-nieuws 14 Marktberichten „15 Marineberichten 10 Sportnieuws16 Dagelijks „Witte Bioscoop", (7.30 uur)\ Dagelijks „Tivoli-Theater", (7 uur): Zaterdag 17 Maart. Uitvoering Kon. Ned. Bond v. Oud-On derofficieren, Musis, 8 uur. „Morgenrood"Casino, 8 uur. Dinsdag 20 Maart. Amusements-avond M.U.L.O.-vereeniging Casino, 8 u. Filmvoorstelling Ned. Ver. tot afschaffing van Alc. houdende dranken, Musis, 8 u. 21, 22, 23 Maart. Expositie huisvlijtartikelen Speeltuinveree- niging, Musis Sacrum. Woensdag 21 Maart. Zesde Marine-concert, Casino, 8.30 u. Dinsdag 27 Maart. 1 H.B.S.-Vereeniging, uitvoering, Casino, 8% u. vangenisstraf veroordeeld. De advocaat- fiscaal eischte bevestiging van dit vonnis. Het Hof bepaalde de uitspraak op 23 dezer. Vervolgens stonden hooger beroep voor het Hof terecht de matroos der tweede klasse K. L. beschuldigd van het niet aan zijn superieuren aangeven van de geruch ten, die hij op den avond voor de muiterij uitbrak, had vernomen. De zeekrijgsraad had dezen beklaagde vrijgesproken en de fiscaal had tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend. De advocaat-fiscaal eischte bevestiging van de vrijspraak. Het Hof bepaalde de uitspraak op 23 dezer. Binnenland DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Gisterenmorgen omstreeks half zeven; is op den spoorwegovergang nabij het sta tion Hoensbroek zekere Lu.yten te Klim men door een passeerenden trein overre den en gedood. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Auto door een trein vernield. Op den onbewaakten overweg in do spoorbaan AalsmeerUithoorn is gister middag een personenauto gegrepen door een trein, welke omstreeks vier uur te Aalsmeer moest aankomen. De auto werdl een eind meegesleurd en geheel vernield. De eenige inzittende, de heer P. van An- del te Hoofddorp, bleef ongedeerd. Door den zwaren regen werd hem het uitzicht .zeer belemmerd. De trein ondervond na genoeg geen vertraging.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9