Buitenlandsch Overzicht. DIAMANT MflflGPILLEN HONIG'S OSSESTAARTSOEP 6 borden voor 20 ets. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bak- en Braadvet BINNENLAND De moord Simon Val esca op No. 7407 EERSTE BLAD DINSDAG 20 MAART 1934 62ste JAARGANG De Nederl.'Fransche handelsbetrekkingen. Tegen te veel hulde voor Hitier. De Volkenbond en Rusland. Roemenië en de res^ tauratie der Habsburgers. Het stakingsgevaar in de automobiel-industrie. De zestigste verjaardag van Dr. A. F. Philips. Crisistuinbouwbesluit 1934 1 COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant fl.50; voor Koegras, Anna Pauiowna, Breezand, Wielingen en Texel f 1.65biunen- land f 2.—Nederl. Oost- en West-lndië per zeepost 1 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse ros. 4et.:fr.p.p 6et. Zondagsblad resp f 0.50 f 0.70. f O.TO.fL- Modeblad resp. 11.20, 1.50, fl.50, 11.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER, Uitgave N.V. Drukkerij v h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorefcening No. 16066. De protocollen van de besprekingen van Drie te Rome geteekend. Een verklaring van den Franschen minister van buitenlandsche zaken over de buitenlandsche politiek. De besprekingen te Rome De besprekingen van Mussolini, Gömbös en Dollfuss in het Pa- lazzo Venezia zijn ge ëindigd met liet tee- kenen van een drietal protocollen. Het eefste protocol draagt een politiek karakter en behelst, dat de drie regee- ringshoofden, met het doel van de hand having van den vrede in Europa en het «economische leven te herstellen, ziet op den grondslag van de inachtneming van de onafhankelijkheid en de rechten van lederen staat, verplichten het eens te wor den over alle kwesties, die hen in het hij zonder interesseeren en over de algê- meene kwesties in den geest van de be staande vriendschapsverdragen tot een uniforme politiek van actieve samenwer- De toestand in Estland. K ONSTANTIN PATS. President van Estland. king tussehen de Enropeesche staten en tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije in het bijzonder te komen. Zij zijn van meening, dat op deze wijze de werkelijke grondslagen voor een vergaande samen werking met de andere staten gelegd kunnen worden. De twee andere protocollen betreffen den ophouw van de economische betrek- 45 ets p. pond - 11\ ets p. half pond Depot Den Helder M. A. GRUNWALD kingen tusschen Italië, Oostenrijk en Hon- garjj, op den grondslag van de conferen tie van Stresa en de in het Italiaansche Donau-memorandum vastgelegde richt snoeren. In het kort komt de inhoud hier op neer. Uitbreiding van de tusschen Italië, Oos tenrijk en Hongarije bestaande tweezij dige handelsverdragen, om den weder- zijdschen export te verzekeren; vaststel ling van preferente tarieven voor de Oos- tenrijksche industrieproducten en sluiting van een overeenkomst tusschen de Öosten- rijksehe en Italiaansche industrie, maat regelen, om de moeilijkheden te boven te komen, welke voor Hongarije voortvloeien uit de lagere graanprijzen, bevordering van het doorgaand verkeer in de havens aan de Adriatische zee. De deskundigen zullen de besprekingen voortzetten, om tot de in de protocollen voorziene overeenkomsten te geraken. Zij komen op 5 April a.s. weder te Rome bij een. De nieuwe overeenkomsten moeten voor 15 Mei a.s. gereed zijn. Wat de economische resultaten van de besprekingen betreft, leggen de Engel- sche bladen vooral den nadruk op het be sluit 0111 de haven van Triest en Fiume voor den Oostenrijkschen en Hongaar- schen handel open te stellen. Dit is, aldus wordt ook door den Reuter- cörrespondent opgemerkt, voor de Engel- sc-lie scheepvaart van groot belang. De Üostenrijksche spoorwegen hebben overwogen om via Triest Engelsche kolen te doen aanvoeren, in plaats van de Duit- sehe kolen per trein te laten komen, Te genover de kolenleveringen, zal Engeland in Oostenrijk hout aankoopen. De aanklachten tegen Mellon. Een verklaring van den Franschen minister van buitenlandsche zaken. Voordat het Fran schè parlement de vorige week op reces ging, heeft de minis ter van buitenland sche zaken, Barthou, een verklaring afge legd, die wij hieron der laten volgen; Ik heb alle vragen, die mij in de com missie voor buitenlandsche zaken van Kamer en Senaat gedaan zijn, beant woord. De regeering zal na het weder bijeenkomen van het parlement op de Franklin-Bouillon gewenschte wijze zich gehoor verschaffen, zonder rekening te houden niet de politieke partijen. Zij zal zich tot alle Franschen wenden, die klaar- De toenadering tusschen sociaal democraat en communisten in Frankrijk. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (gaijard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met blieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Een overeenkomst geteekend. AADIIEW MELLO.V, Oud-Minister van Financiën dei- Ver. Staten. LEON BLUM leider der Franschè sociaal-democraten, j beid willen hebben. Franklin-Bouillon verlangt, dat Frankrijk zich zal uitspre ken. Frankrijk heeft gesproken. Het heeft op 18 Februari op het memorandum van Duitsclüand geantwoord en Zaterdag zal de ministerraad beraadslagen over het antwoord aan Engeland. Wanneer gij beide antwoorden kent, zult gij weten, dat Frankrijk gesproken heeft. Het wil den vrede, maar het blijft trouw aan zichzelve, indachtig aan zijn belangen, zijn eer en zijn veilig heid. Twee linksche sprekers, de afgevaar digde Chasseigne en Braeke protesteer den tegen liet afbreken van de parlemen taire werkzaamheden, dat gelijk staat aan een vlucht voor de straat, vooral, daar vele problemen geen oplossing heb ben gevonden. Chauseigne noemde een debat over de buitenlandsche politiek dringend nood zakelijk op een oogenblik, waarop men aangekomen is op het kruispunt en keer punt der bondgenootschappen. Hij pro testeerde overigens tegen de acties van rechts, welke overal merkbaar worden. Het slot van de redevoering van den tweeden spreker, Braeke, ging in alge meen rumoer verloren Toen de rust was weergekeerd besloot de Kamer met 376 tegen 198 stemmen op reces te gaan en op 15 Mei weer bijeen te komen. Reuter meldde Zaterdag uit Parijs: Na de vanmiddag gehouden conferentie hebben de Nederlandsche delegatie en de Franschè deskundigen aan de pers een communiqué verstrekt, waarin wordt ge zegd, dat de besprekingen hebben geleid tot het opstellen van een overeenkomst betreffende den handel, de contingentee* ring en den invoer en dat de ontwerp overeenkomst vanmiddag op het ministe rie van handel is geparafeerd. Ingevolge deze overeenkomst, die past in het kader van de overeenkomsten, welke Frankrijk heeft.gesloten sedert de aanvaarding van zijn contingenteerings- politiek, zou Frankrijk aan Nederland weer de volle invoercontingenten toeken nen, waartegenover de Franschè export naar Nederland wordt gehandhaafd, zoo als deze in 1933 was. De monetaire en oecononnsche stabili teit, in Nederland maakt het Frankrijk bovendien mogelijk, aan de overeenkomst, die stilzwijgend verlengd kan worden, in zekeren zin een duurzaam karakter te ge ven. De adjudant van Hitier, Brueckner, deelt mede: In den laatsten tijd hebben zich hij voorstellingen, welke door Hitier werden bijgewoond, de volgende ontoe laatbare gebeurtenissen plaats gehad: 1. Door het veelal opzeggen van gedich ten, in het hijzonder door jeugdige per sonen, hebben vertragingen in de pro gramma's hij bezoeken van den Leider plaats. 2. Hetzelfde geschiedt door liet tallooze malen per dag vragen van autogrammen van Hitier. Alle in aanmerking komende instanties van partij en S.S, krijgen den 'plicht dergelijke gebeurtenissen in de toekomst onmogelijk te maken. 3. Voorts bestaat reden er op te wijzen, dat tijdens theatervoorstellingen, welke door Hitier worden bijgewoond, luide ovaties tijdens de pauzes met het oog op de plaats van uitvoering van kunstwer ken niet gewenscht zijn. Naar Reuter uit Parijs meldt, heeft 1'Oeuvre vernomen, dat over het toetre den van Rusland tot den Volkenhond volkomen overeenstemming bestaat tus schen Frankrijk en Rusland en dat de desbetreffende besprekingen tusschen de So w jet-regeer ing en de Quai d'Orsay bijna geëindigd zijn. Om te vermijden dat het toetreden van Rusland tot den Volkenbond eerst op de plenaire zitting van September kan wor den besproken, zal de Franschè regee- ring op de zitting van 10 April, niet al leen de verdragsschending van Duitsch- land ter sprake brengen, doch ook het toetreden van Rusland tot den Volken hond voorstellen. In de Roemeensche Kamer heeft de onder-staatssecretaris van buitenlandsche zaken Vrijdag gezegd, dat de Roemeen sche regeering op hetzelfde standpunt staat als Jeftitsj, de Zuid-Slavische mi nister van buitenlandsche zaken, in de Skoepsjtina heeft verdedigd, dat wil zeg gen dat een restauratie van de Habsburg- sche monarchie den vrede in gevaar zal brengen. Roemenië zal met de grootste aandacht deze kwestie blijven volgen en zoo noodig tezamen met de andere staten van de Kleine Entente een categorisch neen laten hooren. Iets minder acuut. Vertegenwoordigers van werknemers in de automobiel-industrie hebben er in toegestemd alle stakingsmaatregelen uit te stellen tot 20 dezer. Daarmee willen zij den werkgevers de mogelijkheid laten, te onderhandelen met Johnson over de ge rezen moeilijkheden in de auto-industrie. Zaterdag is de zestigste verjaardag van •dr. A. F. Philips, den energieken leider van het Philipsconeern door heel Eindho ven, en in het bijzonder door het perso neel van de N.V. Philips Gloeilampenfa briek, welke haar 40en verjjaardag vieren en daarmede het feit van 't veertig-jarig jubileum van haar directeur, feestelijk ge vierd. De nationale driekleur wapperde overal in de straten der stad, die zoo onmisken baar het stempel draagt van dr. Philips- schepping. Op het Pliilips-terrein had om 10 uur, door het personeel, waarbij de onder directeur Staal en één der commissaris sen het woord voerden. De heer Philips dankte in een hartelijke rede. In den namiddag werd in de versierde Verstopping verstoort Uw gestel en humeur. Neem geen sterk pur- geerende middelen, doch van tijd tot tijd de zacht werkende Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. 0.65 per flacon. ontvangzaal van het Ontspanningsgebouw een receptie gehouden, waar ta! van hoog geplaatste persoonlijkheden uit binnen- en buitenland dr. Philips kwamen geluk- wenschen. Erkenning als handelaar of ver^ werker van groenten en fruit. Op grond van het Crisis-Tui nbouw- besluit 1934 I is het in voorraad hebben, verhandelen of verwerken van gewassen van den tuinbouw slechts toegestaan aan personen, die handelaren of verwerkers zijn van bovengenoemde artikelen en door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcèn- trale als zoodanig zijn erkend. In overleg met een aantal organisaties van handelaren, zoowel van exporteurs, grossiers als van kleinhandelaren, zullen de organisaties hun bemiddeling hij deze erkenningen verleenen. In verband hiermede kunnen zij, die voor een erkenning als groot- of als klein handelaar in aanmerking wenschen te ko men, zich w enden tot hun vak-organisatie, waar aanvraag-formulieren voor een er kenning te verkrijgen zijn. Zij, die niet bij een handelaars-organi satie zijn aangesloten, kunnen zich even eens tot bedoelde organisatie wenden en van de bemiddeling van deze vereeniging gebruik maken. Wenscht men zulks niet, dan kan recht streeks een aanvraag worden gericht tot de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale, Laan Oopes van Cattenbureh 62, te 's-Gravenhage. Verwerkers van groenten en fruit, on verschillig in welken vorm deze verwer king plaats vindt, kunnen zich eveneens, hetzij door bemiddeling van eigen vak organisatie, hetzij rechtstreeks om een aanvraag formulier voor erkenning (uit sluitend schriftelijk) tot genoemde Cen trale wenden. RICHTPRIJS TARWEOOGST 1934. Naar wij vernemen heeft de minister van oeconomische zaken aan de centrale landbouworganisaties bericht, dat bij den richtprijs voor tarwe van den oogst 1934 heeft vastgesteld op 11 per 100 K.G. Feuilleton Naar het Engelsch van Douglas Newton O „Wat denk je wel van me!" protesteer de hij met zalvende verontwaardiging. „Vertel me nu maar eens waaraan we het genoegen van je bezoek te danken heb ben," ging hij niet sarcastische vriende lijkheid voort. „Wat is er voor nieuws?" Ze schoven een stoel voor haar aan en gingen zelf weer zitten, maar het meisje verkoos te blijven staan. Haar blik was op den zak gevallen." „U hebt Valesca's papieren niet ver brand!" kwam het, onthutst over haar lippen. „Breek daar je hoofd niet over," snauwde Browen. „Vertel liever wat J. B. uitvoert!" „Maar u hebt het beloofd", vervolgde ze, smeekend haast, de handen ineenge klemd. „Zonder die belofte zou ik niet ge daan hebben wat u vroeg." Er kwam een uitdrukking van nameloozen angst in haar oogen, terwijl ze den kring rondkeek. Ze wist nu, dat ze in de handen van een troep boeven gevallen was. „Wel, je bent in 't complot en daarmee behoor je tot ons," gromde Trainer voort. „Je bent betrokken in een moord, meisje, dus speel nu maar niet de verstandige majesteit en spreek verstandige taal." „Dat is niet de manier om tegen mij te «preken,zei ze half verschrikt. „Dat is bet ook niet," mengde Browen fieh sussend, maar tegelijk met iets van nauw-verholen, gevaarlijk dreigement, in liet gesprek: ..Dat is liet ook niet, ofschoon het op zichzelf niet onjuist is, wat Trainer zegt." En zich daarop tot dezen wendend, vervolgde hij: „Je bent een ruwe, onop gevoede schobbejak! Dat is de taak van een gentleman, om de jongedame de si tuatie duidelijk te maken. Verdwijn, alle maal! Ik heb niemand van jullie vandaag verder noodig De loerende blik in zijn oogen verried zijn bedoelingen en wenschen maar al te duidelijk. Helen was even beangst voor Martin, die nog niet ontsnapt was, als voor zichzelf. Ze besefte het gevaar, waar in ze verkeerde, volkomen, maar ze w as er vóór ailes op bedacht Browen bezig te houden, tot Martin zich had kunnen be vrijden. Browen gaf haar weinig tijd of hoop. Toen de laatste van zijn handlangers tus schen de hoornen verdwenen was, keerde hij zich naar haar toe, keek haar met on- heispellend verlangende blikken aan en zei op kouden spottenden toon: „Wel meisjelief, het wordt tijd, dat we elkaar gaan begrijpen." „U bedoelt, dat u me precies wilt uitleg gen op welke manier u mij tot dupe van uw gemeen bedrog hebt gemaakt?" ant woordde ze met meer vrijmoedige onbe vangenheid, dan ze innerlijk voelde. Hij haalde onverschillig zijn'schouders op. „Och, als je daar erg op gesteld bent.. Maar wat komt het er eigenlijk op aan, nu je toch volkomen in mijn macht bent? Ik heb je altijd als vrouw begeerd, van het eerste moment af, dat ik je gezien heb. Jij bent het genre, waar ik van hond. En bovendienbondgenooten zijn we toch al." „We zijn géén bondgenooten," pro testeerde ze. „En nu ik u in uw ware ge daante heb leeren kennen, is er geen sprake van, dat we ooit bondgenooten zul len zijn." „De justitie zal daar ongetwijfeld een andere opinie over hebben," klonk het ve nijnig. „Jij en ik zijn in deze zaak bond genooten, medeplichtigen, van begin tot. einde!' „Van u.,.. van u is het plan afkom stig om Valesca te dpoden," riep ze hef tig uit. „Dat is niet precies, juist," weerde hij met een schamper lachje af. „Maar hoe dan ook, hij is gedood en jij bent in den moord betrokken. We hebben de onder neming samen op touw gezet en de recht bank zal ons samen laten ophangen!" Ze deed een paar stappen achteruit en leunde met haar rug tegen den wand. „Kom, lieve kind," vervolgde hij met naargeestige, angstaanjagende opgewekt heid, genietend van zijn macht over haar, „er is geen enkele reden om je bezorgd te maken. Ik ben dol op jeje hebt er geen idee van, hoe ik er naar verlang, dat je mijn vrouw zult worden. We trouwen zoo gauw mogelijk en met mij als je bescher mer, kan je geen kwaad overkomen! Dat is het eenige, dat er nog aan mijn rijk dom en geluk ontbreekt zoo'n lief, zacht vrouwtje als jij! We zullen groote dingen samen doen; ik heb moed en ver stand en jij hebt getoond, dat je die eigenschappen ook bezit. We zullen ons baden in veelde en alles genieten wat er van het leven te genieten valt." Hij kwam op liaar toe en wilde zijn armen om haar heen slaan. „Nóóit trouw ik met uik kies nog liever het schavot dan u," riep ze wild. terwijl ze worstelde om hem van zich af te houden. „Laat me met rust! Maar... maar vóór ik gehangen word, zal ik tegen u getuigen Hij lachte ruw, in een mengeling van triumf en hartstocht. „Daar zullen we het straks nog wel eens over hebben," ver klaarde hij luchtig. „Neen, probeer maar niet je te verzetten, kindlief ik krijg al tijd waar ik mijn zinnen op hei) gezet..." Maar ditmaal zou hij het niet krijgen. Martin Trevone had zich van zijn ban den bevrijd; hij naderde hém van ach teren en Insprong hem als een tijger, rukte hem los van het meisje en slinger de hem door de hut. Browen, grommend als een tot razernij gebracht wild dier, sprong overeind en wierp zich op zijn aan valler. In zijn oogen blonk moordlust zijn machtige armen waren opgeheven om den jongeren man neer te vellen. Maar al was Martin de zwakste in spierkracht, hij scheen de meerdere in behendigheid en vechtlust. Hij weerde den aanvaller af met een stomp tegen de kin en toen viel hij krimpend en kermend van pijn op den grond. Browen had een ellendige krijgslist ge bruikt; hij had gedaan alsof hij wankelde, zóó Martins waakzaamheid verschalkt, en toen toegeslagen. Tegen een dergelijke laaghartige truc was Martin Trevone's eerlijke strategie niet opgewassen. Browen had overwon nen! Met langzame, tergende minachting liep hij op zijn kreunend slachtoffer toe en zette zijn voet op diens borst; met lang zame, tergende minachting haalde hij zijn revolver uit zijn achterzak. „Nu zullen w e voor goed een einde maken aan je be moeizucht, brutale hond!" siste hij, maar de grimmige woorden waren nog niet uit zijn mond, of achter hem klonK een opge wekte, heldere stem: „Laat die revolver zakken, Browen, of je gaat er aan!" Browen draaide zich met een ruk om en zag John Burton, groot en onverschil lig-kalm als altijd, in de deuropening staan en achter hem Gammel en Cham- bers, alle drie met opgeheven pistool. Browen stiet een vérwensching uit toen bracht hij zijn revolver met een bliksem snelle beweging naar zijn eigen hoofd en haalde de haan over J. B„ koel en onbewogen, gelijk zijn ge woonte was bij dramatische gebeurtenis sen, boog zich over het levenlooze lichaam van Browen en onderzocht het wapen. „Misdadigers," verklaarde hij zakelijk, „zijn de onvoorzichtigste ezels die er be staan. Moet je dit eens zien! Twee schoten zijn er afgevuurd een pistool kaliber 45 en de kogel, die in Valesca's hoofd drong was van hetzelfde kaliber! Browren had zijn wapen wel eerst verborgen maar vergeten het bij te laden Martin Trevone voelde een rilling langs zijn rug loopen. Hij dacht er aan, hoe Browen van plan geweest was, om die twee afgeschoten patronen op een andere manier te verklaren. J. B. had den zak niet Valesca's papie ren opgenomen. Gammel, op zijn knieën, hield de paperassen, die hij uit Browens zak had gehaald, omhoog. „Dat sluit de keten van het bewijs, constateerde J. B- voldaan. „Ik wist van den aanvang af, dat Browen de man was, dien ik hebben moest ik liad al een poosje de aandacht op hem gevestigd. Met een vrooljjk knipoogje wendde hij zich tot Martin Trevone. „Een bof voor je, dat ik net op tijd hier kwam, en dat jouw revolver een 38 is, Martin!" Hij lachte hartelijk om Martins verbazing. ,',Het ding staat tenminste als een 38 op je vergunning! Ik heb dat eens nagesnuffeld, omdat ik me afvroeg, of je me probeerde zand in de oogen te strooien. Je bent overigens een veel te oprechte, eerlijke kerel om dat niet kans op succes te doen, jongenlief. Maar ik ver moedde wel, dat het er om begonnen was, die kleine meid er buiten te houden „Helen was misleid begon Martin Wanhopig. „Wel, dat had ik al zoo bij mezelf ge dacht," grinnikte J. B. „Met hetgeen ik van Valesca wist en van Browen, was het niet moeilijk te raden, dat hij een of an deren gemeenen streek op 't oog had, toen hij contact zocht met Valesca's secreta resse. Ik begrijp best, dat het hem niet moeilijk viel, dat arme kind hier voor den gek te houden hij heeft mjj zelfs er in laten loopen. Dat stuivertje wisselen met die twee zwarte kerels in zwarten domino op bet terras, sloeg me de troeven uit mijn hand al wist ik er alles van! Ik moest zien hem te pakken te krijgen, terwijl hij de bewijsstukken bij zich had." Hij wendde zich tot het meisje: „Dat is de reden, dat ik jou met rust liet Helen! Ik was over tuigd, dat jij ine den een of anderen keer op het goede spoor zou brengen, mij, om zoo te zeggen, den weg zou effenen naar Browen. En dat heb je nu gedaan Maar daar zullen we het binnenkort nog wel eens uitvoeriger over hebben Helen en Martin Trevone liepen naar het strand, het strand waar ze in vroegere, gelukkige jeugddagen samen zooveel avonturen hadden beleefd. „Het is net als toen w e kinderen waren," zei Martin met een stem, die heesch klonk van ontroering, „met dat verschil, dat het nu werkelijkheid is." „Werkelijkheid en toch precies eender", antwoordde ze zacht. „Toen was jij de rid der; die mij beschermde En dat heb je nu wéér gedaan." „Ik heb geen andere wenseh, dan je altijd te beschermen, He len. Jij bent het type vrouw, dat een man ridderlijk maakt, of bij wil of niet," Ze waren 1111 bij de boot gekomen en keken elkaar aan met dralende, verlangende oogen. Martin lachte. „Weet je nog wel, dat er in onze kin derjaren in dit stadium van het spel altijd wat gebeurde, om de spanning in het avontuur te houden? Voor we naar huis terugroeiden 0111 thee te drinken, viel de galante ridder op zijn knieën, kuste de hand van zijn aangebeden jonkvrouw en vroeg of ze hem ooit zou kunnen be minnen?" Hij voegde de daad bij zijn woorden; knielde, kuste haar hand en fluisterde: „Was het niet zoo, liefste? En zoo is het nog!" „Ja zoo was bet. bevestigde ze met trilende stem. „En de jonkvrouw ant woordde dan: „Ja„ ik houd van 11, altijd zal ik van 11 houden mijn ridder!" En zooals het in 't verleden is geweest, zoo is het nu nog, Martin EINDE.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1