GEMENGD NIEUWS HFl DFRSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 MAART 1931 Wat de kranten zeggen. Wijziging in radio-programma's. Binnenland De rechtszaak Onnes van Nijenrode. De overval met berooving te Mariaheide. De doodslag te Weert. Het drama te Someren. Auto-ongeluk. Door een trein overreden en gedood. De lersche Sweepstakes op de Grand National. Brand in een woonkazerne te New York. Kerk in brand gestoken. Ongeluk in een Zuid- slavische steengroeve. Gevangenisleed. Zelfmoorden van jonge menschen in Roemenie. Opnieuw een spoorweg ongeluk in Rusland. Twee doodvonnissen in verband met een spoorwegramp. Spoorwegongeluk te Manheim. De zaak-Stawisky. De geheimzinnige gebeur tenissen op den Koer- iandschen vuurtoren. l kennis gegeven, dat de legercommandant een telegram van rouwbeklag aan de Ko- I liingin heeft gezonden. In de tweede legerorder wordt bepaald. 1 dat het leger gedurende 13 weken den rouw zal aannemen, welke rouw periode zal eindigen te middernacht van 18 op IJ fluni. Gedurende deze periode zal geen i muziek worden gemaakt, terw iil geen pa- i 'rades zullen worden gehouden. De garnt- zoens- en andere diensten zullen op den begrafenisdag als op Zondag worden ge- regeld. Herdenking in den Volksraad, De voorzitter van den Volksraad heeft namens den raad een telegram van rouw- beklag aan H. M. de Koningin gericht. 'Het college van gedelegeerden is bijeen geroepen tegen hedenochtend 11 uur voor een plechtige herdenking van de overle den Vorstin in openbare vergadering. i Dok alle regeeringsgemachtigden bij den Volksraad zullen worden uitgenoodigd deze vergadering bij te wonen. De Pelikaan neemt een krans mee. De vanmorgen uit Batavia naar Am sterdam vertrokken „Pelikaan voert een krans mee van Indische immortellen, dra lende het opschrift: „Een laatste groet Ën overzee aan onze beminde Koningin- üoeder". In verschillende kerken in ons land Bijti gisteravond eerediensten gehouden. Gedachtenisrede van Jan van Zutphen. „Een lichtende daad in donkeren tijd", —"met deze woorden schetste gisteravond de heer Jan A. van Zutphen in een prachtige, gevoelvolle rede voor den Vara-microfoon het initiatief van de Koningin-Moeder ten bate van de tuber- culose-bestrijding. Hare hoogheid lag besloten in Haar eenvoudigheid, zeide »Oome Jan« van de i Koningin-Moeder, Zij was een moeder- I figuurtje met oogen vol begrip en warme belangstelling. Moeders begrijpen alle leed en daarin ligt de sleutel voor Haar pionierswerk voor de lijdenden. Spreker herinnerde o.a. aan de woor- den van Louise in Multatuli's „Vorsten- school": Een eerezuil wil ik, maar niet van steen; ik wil een eerezuil in 't hart des volksDie eerezuil heeft de Ko- 1 ningin-Moeder zichzelve gestichtHaar goedheid schonk zij voortdurend En hoe eeren wij nu Haar nagedachte- nis op z'n best? Door Haar schitterend voorbeeld te volgen en de tuberculose- i bestrijding de dringende hulp, die thans meer dan ooit noodig is, te verschaffen. Met de woorden „Zij ruste in vrede" be- sloot de lieer Van Zutphen zijn ontroe- I rende ën bewogen voorgedragen toe- spraak. Ook op de gisteravond verschenen 1 avondbladen staat het stempel van den rouw gedrukt. In woord en beeld leggen de kranten getuigenis af van het rijke en dienende leven der ontslapen vorstinne. De glansperiode van Haar leven acht de „Nieuwe Rotterdamsche Courant", die haar „een toonbeeld van goedhartigheid" noemt, den tijd, dat zij Koningin-Regentes was. „Ons gansche volk", zegt het blad ver- der, „zal in droefheid één zijn". „Aller gedachten gaan nu uit naar onze Koningin," vervolgt het blad, „die het jnooiste, wat een mensch op aarde hebben kan, eene moeder van ongeëvenaarde liefde en onovertrefbare toewijding, heeft verloren." „De Vrouw, die van ons heenging," schrijft „De Telegraaf", „was de eenvoud zelve- en daarom passen bü Haar lijkbaar slechts eenvoudige woorden." „Gedurende Haar leven was Zij de dienende goedheid." „De goedheid, vriendelijkheid en een voud, die Haar uiterlijk leven kenmerk ten, en die Raar zoo dicht bü het volk brachten, verborgen een diepe levenswijs heid en een aangeboren gevoel voor tact, eigenschappen, die Haar in de moeilijk ste oogenblikken van Haar leven telkens weer den juisten uitweg wezen." Het Haagsche liberale blad „Het Vader land" geeft een schets van het leven van Koningin Emma van den dag af, dat Z'ij in ons land kwam en wijst er op, da* de Koningin-Moeder tot het einde toe eiken dag opnieuw de liefde van het volk heeft gewonnen. Het heengaan van Koningin Emma acht „De Standaar d" ook een „nationaal .verlies". „Koninigin Emma was groot door haar moederlijke teederheid, door haar dienen de liefde, door haar warme deelneming in het lief en leed van haar volk. Ook door haar ontferming over wat arm, nooddruf tig en krank was. Haar leven werd om straald door den zachten glans der liefde." „Aan de doodsbaar van een lid van het geliefd Oranjehuis na 44 jaar", aldus „De Tijd „het Nederlandsche volk met diepe ontroering, met dankbaarheid en groote liefde." „Gebeurtenissen als deze," schrijft het katholieke blad verder, „de dagen van smart en rouw méér nog dan jubel en feestgetij, zijn bij uitstek geschikt tot het zich bewust worden van het diep saam- hoorigheidsgevoel tusschen vorstenhuis en volk". „Dat is nu juist het lieflijk-wonderlijke", zegt „De Maasbode", „in heel de zoo on gemeen aantrekkelijke en zoo hoogstaan de figuur van Koningin Emma, dat zij, als t ware vanaf de eerste schrede, die zij over onze grenzen zette, aanstonds en ten olie en als met één slag één werd Jpet ons volk. Emma en Nederland heb- b< n elkaar aanstonds volkomen begrepen: Zij voelden als bij intuïtie, dat zij bü el- Kaar ^pasten, en spoedig verheugde zich Koningin, de Koningin-Moeder, de Koningin-Regentes in een grenzenloos, in een onbeperkt vertrouwen van het haar oorspronkelijk vreemde volk. Nooit werd een vertrouwen zoo spontaan, zoo vol komen geschonken, en zoo schitterend beloond." „Het Volk" rekent het zich „tot plicht een woord van erkenning te schrijven voor de wijze, waarop zii een waarlijk niet gemakkelijke taak in ons volksbestel heeft vervuld." „In onze vaderlandsche geschiedenis vervolgt het blad, „heeft geen enkele vorstin van vroonidon oorsprong zich in zóó sterke mate met haar nieuwe om geving weten te vereenzelvigen. Eenvou dig, zonder pretentie, een oude dame, met een vriendelijk gezicht en een schrander oogenpaar. Een vrouw, waarvan men slechts kan zeggen, dat het een voorrecht moet zijn geweest haar tot moeder te lien- ben gehad." De regeering deelt mede. dat de om roeporganisaties zich bereid hebben ver klaard. op verzoek van de regeering. tot het treffen van de navolgende regeling: Van Woensdagochtend tot aan den dag van de begrafenis van H. M. de Ko ningin-Moeder zal het programma, dat reeds voor die dagen is vastgesteld, wor den gewijzigd als in verband met het over lijden passend wordt geacht. Op den dag van de begrafenis zullen de Nederlandsche zenders zwijgen, be houdens dat uitzending van de plechtig heden, voor zooveel mogelijk zal plaats vinden. De uitzending op den dag der begrafe nis zal op beide zenders gelijk geschie den. Zij wordt onder leiding van de re geering door de vier omroeporganisaties gezamenlijk verzorgd. De radio-centrales geven tot en met den dag der begrafenis geen ander pro gramma dan door de Nederlandsche zen ders op die dagen wordt uitgezonden. De uitzending van de plechtigheden zal mede via de Phohi en de rijkszenders te Kootwijk geschieden. Een incident. Bij het verhoor van den getuige dr. Sternheim, den accountant van Goudstik ker, die een en ander meedeelde over een poging van den verdachten burchtheer om een leening te sluiten van 80.000.—. heeft zich gister nog een incident voorge daan. Over deze leening is in Januari 1932 nog gecorrespondeerd, zei getuige. In dien tijd liet de heer Onnes zich tegenover dr. Sternheim zeer somber uit over zijn finan- cieelen toestand; de tijden moesten ver anderen, anders zouden er zich voor hem mogelijk moeilijkheden kunnen gaan voor doen. De te leenen 80.000.zouden dan ook bedoeld zijn om eerst nog eens drie jaar rustig op Nijenrode te kunnen blijven zitten om de kat uit den boom te kijken, gelijk de getuige zegt. Tijdens het verhoor van dezen getuige, ontstond een korte, felle uitbarsting, toen dr. Sternheim een passage uit een brief voorlas en geïnterrumpeerd werd door den verdachte, die zei: Leest u verder. U moet den heelen brief voorlezen. Officier: Och, hou toch uw mond. Het is niets dan brutaliteit van u Mr. Kappeyne: Daar moet ik tegen protesteeren. De officier heeft niet alleen de gave den verdachte te irriteeren, maar ook de gave de verdediging buiten zichzelf te brengen. Het incident, dat iedereen verraste, was daarmee weer ten einde en rustig ging het verhoor verder. Men vernam nóg, dat dr. Sternheim op 24 Februari 1932, indien dit nog niet voldoende duidelijk ware ge bleken, definitief de modus voor deze lee ning in een brief aan Onnes van de hand gewezen heeft. Dr. Sternheim gaf voorts nadere inlich tingen over de overeenkomst Onnes Goudstikker en zei, dat Onnes in Januari 1932 dit contract had kunnen opzeggen om zijn bezittingen op de voorjaarsveiling te brengen. Evenals vroeger, toen dit punt ter sprake kwam, betwijfelde de president of volgens het contract veiling practisch mogelijk was, waarop getuige zei, dat hij steeds voorstander van een veiling is ge weest en daartoe ook heeft geadviseerd. Tevens kwam hierbij ter sprake, dat blij kens een kwitantie. Onnes op 3 Maart, enkele dagen na de inbraak, in Amster dam geld heeft ter hand gesteld gekregen van dr. Sternheim, waarbij verdachte, evenals vroeger, ontkende op 3 Maart te Amsterdam te zijn geweest (op dien dag zou, volgens diens verklaring, getuige Ko ning van Onnes in Amsterdam 1000. hebben ontvangen). Verdachte bleef er bij, dat hij dien dag bezoek op het kasteel heeft gehad en 's middags een bezoek in Oosterbeek heeft gebracht. Over dit punt ontwikkelde zich nog een levendig debat tusschen den pre sident en verdachte. Tot twee uur werd daarna gepauzeerd. Middag zitting. Verhoor van Goudstikker. Als getuige hoorde de rechtbank ook nog den kunsthandelaar J. Goudstikker. Hij verklaarde o.m.. dat het denkbeeld om Nijenrode te koopen van hem, get., is 1 uitgegaan. De heer Onnes zou dan vrij op I het kasteel wonen. De heer Goudstikker zou zijn schilderijen daar exposeeren en gezamenlijk zou een kunsthandel worden gedreven. De kunsthandel maakte echter moeilijke jaren door en de revenuen vielen niet mee. Op een gegeven oogenblik wer den de prijzen met 30 verlaagd. President: Wanneer was dat. voor of na de inbraak? Getuige wist dit niet precies meer. hr werd lang over dit punt gepraat, maar veel resultaat had het niet. De beeldjesgeschiedenis kwam vervol gens weer op het tapijt, alsmede de voor genomen veiling door den heer Onnes. Getuige zegt. dat hij daarmee niet ac- coord zou zijn gegaan, daar Onnes daar toe z.i. geen recht had. Getuige vond de opzegging van de overeenkomst door Onnes onbehoorlijk. De voorwerpen waren voor het meeren- deel niet verkoopbaar, als zoodanig er- tegehwoordigden ze dus bevroren kapitaal. Fel hekelde getuige vervolgens de ges tes van de assuradeuren, die meenden te moeten werken met onderhandelingen met gemaskerde bandieten en detectives van een zeer eigenardig allooi. We kregen dan een college in kunstgeschiedenis met uit voerige beschouwingen over valsche schil derijen volgens brieven van den kunst kenner Beets. Het debat tusschen den president en getuige Goudstikker over de gestes van mr. Beets werd geruimen tijd voortgezet. Aan beide kanten werden scherpe opmer kingen gemaakt en de president liet zich van het gelijk van den heer Goudstikker niet overtuigen. De laatste wond zich op, doch verd. voegt hem kalmeerend toe: Och, dergelijke dingen maakt hij in een kalme zitting mee en ik maak ze al vijftien zittingen mee. De zitting werd geschorst tot Donder dag. DOOR EEN LOCOMOTIEF OVER REDEN EN GEDOOD. i Gisterenochtend is te Amersfoort de 44- jarige wisselwachter der Nederlandsche 'Spoorwegen, A. Glas, bij het rangeeren gestruikeld. Hij werd door de. locomotief overreden en was bijna onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen ach ter. Het stoffelijk overschot is over gebracht ;naar de algemeen© begraaf plaats aan den Soesterweg. Arrestaties. De marechaussee te Veghel, in samen werking met de brigade der marechaussee te Udeu en Oss, hebben met kracht het onderzoek voortgezet inzake den overval met berooving te Mariaheide. Een dei- sporen leidde in de richting Oss. In ver bind daarmee heeft de marechaussee te, Veghel Dinsdagavond gearresteerd zeke ren V. en H. uit Oss, die beiden oude bekenden van de politie zijn. De mannen zijn naar Veghel gebracht. Zij werden op de marechaussekazerne aan een ver hoor onderworpen en aldaar opgesloten. Ook de derde verdachte, J. v. D. uit Uden, die Zondag is aangehouden, bevindt zich nog in verzekerde bewaring. Het onderzoek in de zaak duurt voort. Dinsdag is voor de rechtbank te Roer mond behandeld de zaak tegen den 16- jarigen W. K. uit Weert, verdacht van doodslag op zijn 37-jarigen oom L. K. aan de Kanaalstraat te Weert. De zaak werd wegens den jeugdigen leeftijd van ver dachte met gesloten deuren behandeld. De officier van justitie, mr. dr. P.Rieter, eisehte de beschikbaarstelling van ver dachte aan de regeering tot zijn '21sten jaar, alsmede een gevangenisstraf van 3 jaar. Mr. Triefels pleitte een voorwaardelijke veroordeeling van zijn cliënt. Behandeling voor de rechtbank te Roermond. Vrijspraak voor verdachte. Zondagmiddag 7 Januari is te Someren een droevig drama geschied, waarbij de 37 jarige H. Bollen, door zijn zwager, den 33-jarigen L. S. met een revolver werd neergeschoten. Ten huize van Jos. Bollen aan de Vaar- selstraat, woonden behalve de verslagene en zijn vrouw, nog de moeder en de 33- jarige broer van zijn vrouw B. S. Dien middag van den 7den Januari ontstond er vermoedelijk over het inwonen van moeder S. bij Bollen twist. Er werd gebekvecht en zoo nu en dan met een vuist op tafel geslagen. Ook Hendrik Bollen, broer van Jos. Bollen, was hierbij tegenwoordig. Tijdens den twist arriveerde een zekere v. Heugten, een vriend van Jos. Bollen, en ontmoette J. Bollen. Om van het gekijf af te zijn, vroeg J. Bollen zjjn vriend, om met hem te gaan wandelen. Op het mo- nipnt, dat ze uit wilden gaan, kwam L. S., die wat te bed had gelegen, in zijn hemds mouwen opgewonden naar berieden met een revolver in zijn hand. Hij drong zich tusschen de familieleden door en schoot van dichtbij H. Bollen pardoes dood. Na het gebeurde ging S. er tusschen uit en verdween in de bosschen. Maandagochtend werd S., die evenals het slachtoffer gunstig bekend stond, in hechtenis genomen. Dinsdagmiddag is deze zaak voor de Roermondsclie rechtbank behandeld. Uit de getuigenverhooren werden geen bijzondere gebeurtenissen of feiten naar voren gehaald. Verdachte L. S. verklaarde, dat hij niet de bedoeling heeft gehad iemand te dooden. Het O. M. eisehte in zijn requisitoir vrijspraak tegen verdachte, daar hij het tpn laste gel-gde niet bewezen achtte. teDe verdedfger mr. P. ™e.,ciVÏÏ Roermond zag van de verdediging af en vroeg onmiddellijke invryheidsielln g Z1'\a ïn'raadkamer te zijn geweest beeft de rechtbank de invrijheidstelling van verdachte gelast. De passagiers aan den dood ontsnapt. Op de brug over de Maas bij Luipel is Dinsdag een ongeluk gebeurd, dat goed is afgeloopen. Een auto, bestuurd dooi den heer Wil Tuschinski, waarin voorts zaten de heeren Max Tak, Alex ile Haas en de Belgische acteur Robert Irmmei- mans, reed tegen de leuning van de brug De zwaar beschadigde auto bleef boven het water hangen. De passagiers waren op weg naar de Philips-studio's te Eind hoven, om de laatste opnamen voor de film van den heer Tuschinski te vervaar digen. De passagiers bleven ongedeerd. Bij het binnenkomen van D-trein 284 uit Duitscliland op het station Arnhem is Dinsdagmiddag een inwoner van Amster dam van het perron gevallen en tusschen het perron en den trein doodgedrukt. Het deerlijk verminkte lijk is naar het gemeente-ziekenhuis gebracht. Buitenland Reuter's speciale dienst seint uit Lon den Bij de Dinsdag begonnen trekking van de lersche Sweepstakes zijn de volgende paarden getrokken door Nederlandsche houders van loten: Lot Woonplaats Paard Duplicaat A'dam Uncle Batts Nooit Gedacht Den Haag Alpine Hut Senang Garen Batavia Ace II H. W. B. Heemstede Sociéty Four of Us Batavia Francolins Peyof my Heart Batavia Theras P. PDen Haag Theras Geen dezer paarden behoort tot de favorieten. Alpine Hut was Dinsdagavond nog het best genoteerd tegen 28 1, Theras er^ Ace II zijn 100 1 outsiders. 7 dooden en verscheidene vermisten; zesde brand van dien aard in maand. In een woonkazerne van verscheidene verdiepingen in de dicht bevolkte 2de Avénue te New York is Woensdag door onbekende oorzaak een brand uitgebro ken, die zeer snel om zich heen greep. Zeven menschen, onder wie drie kinde ren, vonden den dood in de vlammen. Er worden nog verscheiden menschen ver mist. Dank zij den opofferenden arbeid van de brandweer gelukte het, ondanks de paniek, die onder de ingesloten bewo ners was uitgebroken, om 16 families over brandladders en met springzeilen van de vlammenzee in het trappenhuis te redden. Dit was de zesde brand in een woon kazerne in 11/a maand. In totaal zijn daar bij 26 menschen omgekomen en 40 ge wond. Er w ordt nu een levendige actie ge voerd om de brandgevaar opleverende en verouderde huizen te doen afbreken. In een dorp bij Almeria (Spanje) is gisteren de parochiale kerk in brand ge stoken. De daders zijn zonder herkend te zijn, ontkomen. Te Granada hebben anarcho-syndicalisten een kruitmagazijn overvallen en groote boeveelheden ontplofbare stoffen buitge maakt. De Pravda spreekt van 50 dooden. Naar het blad Pravda te Belgrado meldt heeft Dinsdag in een steengroeve bij Prisjtina een ernstig ongeluk plaats gehad. Een groot stuk rots is door de ontijdig veroorzaakte ontploffing van een dynamietlading in de lucht gevlogen, waarbij 60 arbeiders bedolven zijn. Tot nu toe konden slechts zes ernstig gewonde slachtoffers geborgen worden. Men heeft de hoop om de anderen te redden, opgegeven; de steenmassa's lig gen zóó hoog op het terrein van de ramp, dat het verscheidene dagen zal duren eer zij verwijderd zijn. Te Prisjtina, waai de meeste slachtoffers woonden, heersebt groote ontsteltenis. De oorzaak van het ongeluk heeft men nog niet kunnen vastsstellen. maar er wordt op gewezen, dat er in de steen groeve te weinig vaklieden werkten. De leidende ingenieur had vacantie en werd door een onvoldoende op de hoogte zijnde werkbaas vervangen. V an officieele zijde worden de mede- 1 "gen van de Pravda over den om vang van de ramp tegengesproken. Men verklaart aan dezen kant, dat er slechts vier dooden, vier zwaar gevonden en 14 licht gewonden zijn. Bij de Oostenrijksche politieke gevangenen. De correspondent te Weenen van de Daily Telegraph" heeft, op uitnoodiging van den Oostenrijkschen bondspresident, een bezoek gebracht aan twee Weensche gevangenissen, waarin tezamen iSoo poli tieke gevangenen zijn opgesloten. De o-evangenen van bcteekenis, dat zijn dus diegenen, die vroeger een hooge positie hebben bekleed, worden nog redelijk goed gehuisvest en behandeld. Maar de corres pondent zag ook twee cellen, waarin lieden van geen beteekenis waren opgesloten. Een dier cellen, in normale tijden bestemd voor 9 personen, borg er 21, de andere van dezelfde capaciteit zelfs 22. De menschen, die zich daarin bevonden, zagen er bleek, afgetobd en wanhopig uit. Z\) moesten óf staan of op den grond zitten. Ook de verblijven voor vrouwen werden door den correspondent geïnspec teerd. Alle gevangenen van de belangrijke categorie klaagden er over, dat zij hun werk niet op de gewone wijze kunnen volbrengen en dat men hun geen couranten laat lezen. De gevangenen van aanzien hebben het in zooverre beter, dat zij zijn ondergebracht in cellen voor één persoon. Maar die zijn dan ook klein genoeg. De öj.jarige brigade-generaal Koerner, een man met een voortreffelijken staat van dienst, zit in een kale cel van 3 meter 30 bij 2 meter 10. In dat celletje: een houten stoel, tafel en bed. Zoolang de gedetineerden nog niet verhoord zijn door den rechter, kunnen zij nog over enkele voorrechten beschikken. Na het verhoor is dat uit. De oud-kanselier dr. Renner, de man die te St. Germain voor Oostenrijk het vredesverdrag onderteekende, zit ook in zoo'n celletje. Hij beklaagt zich niet over de behandeling of over het voedsel, wel natuurlijk over het verlies van zijn vrijheid. De oud-burgemeester van Weenen Seitz verklaarde, dat de behandeling goed was. Hij was bezig een boek te schrijven en was in staat gesteld te rooken. „Wij vragen ons af", aldus Seitz, „hoelang deze comedie van het in de gevangenis zetten van het geheele gemeentebestuur nog zal duren". Leden van een terroristische organisatie? Reuter meldt uit Boekarest: Sedert korten tijd valt in verschei dene plaatsen, vooral in universiteits steden, een ware zelfmoord-epidemie te constateeren. Onder de studenten van de universiteiten te Oluj, Jassy Boekarest, alsmede onder leerlingen van middelbare scholen zijn niet min der dan tien gevallen van zelfmoord voorgekomen. Omtrent de oorzaken hiervan tast men in het duister, maar de Roemeensche bladen veronderstellen, dat deze jonge lieden die vrijwillig uit het leven zijn gegaan, waarschijnlijk deel uitmaakten van een geheime organisatie, die hen noodzaakte tot het verrichten van daden van terreur. Waren zij in het vervullen van de hun toevertrouwde opdracht in gebreke ge bleven, dan hadden de jongelieden, naai de bladen veronderstellen, deze funeste consequentie getrokken. Dezer dagen heeft, naar onze Boeda- pester medewerker ons meldt, een jongen van een middelbare school zelfmoord ge pleegd, die een briefje achterliet, dat hij een opdracht had ontvangen, waarvan de uitvoering hem te zwaar viel, doch niet onthulde van wie die opdracht kwam. Dit schijnt steun te geven aan de hier boven genoemde veronderstelling. 32 dooden. 68 gewonden. Uit Moskou wordt gemeld, dat op 12 dezer opnieuw een ernstig spoorweg ongeluk heeft plaats gehad, ditmaal op het station Tawatoej, in den Oeral, waar een passagierstrein op een goederentrein geloopen is. Het aantal dooden bedroeg 32 en het aantal gewonden 68, van wie 22 zwaar gewond zijn. In het proces tegen de schuldigen aan het spoorwegongeluk, dat op 4 Maart bij Moskou plaats vond en waarbij verschei dene menschenlevens verloren gingen, is thans vonnis geveld. De machinist Fed- joenin en de stoker Tsjikof zullen ge- fusileerd worden. Drie andere verdachten werden totgevangenisstraffen veroordeeld. GROOTE BRAND TE HAKODATE. 1MM) slachtoffers? In de Noord-Japansche stad Hakodate is Woensdag een geweldige brand uitge broken, die zich nog steeds schijnt uit te breiden. Men vreest, dat er ongeveer 1000 menschenlevens te betreuren zijn. De oor zaak van den brand moet waarschijnlijk gezocht worden in een storm, waardoor verscheidene schoorsteenen zijn omge waaid. De stad Hakodate telt ongeveer 200.000 inwoners. 15 licht gekwetsten. Gislerenochtend om half achtisopher rangeerstation te Mannheini de boemel- trein Frankfort a. d. M.Mannheini met een goederentrein in botsing gekomen Beide locomotieven zijn ontspoord. Vier goederenwagens zijn op elkaar geschoven Tot nu toe zijn ongeveer 15 lichtge kwetsten het gemeente-ziekenhuis van Mannheim binnengebracht. De oorzaak van de botsing, welke bn dichten mist geschiedde, is nog niet op- gchelderd. Het verkeer over de betrok ken lijn wordt over één lijn en door over stappen in stand gehouden. De Parijsche correspondent van de „N. R. Crt." meldde Dinsdagavond: Vandaag is het een maand geleden, dat de raadsheer Prince vermoord werd. Men is nog precies even ver als den eersten dag. Achtereenvolgens loopen de gevolgde sporen dood. Het werk van de justitie wordt verzwaard doordat velen met ge gevens aankomen die een uitvoerige veri ficatie noodig maken en tot niets leiden. Heel sterk is het geval van de „danseres", die bleek het onzinnig verhaal van een confidentie, die zij op den dag van den moord in een hotel van Dyon zou hebben afgeluisterd tusschen een dader en een medeplichtige, uit den duim gezogen te hebben. Zij is opgesloten wegens belee- diging van de justitie en landlooperij, daar zij geen vaste woonplaats had en geen middelen van bestaan. Alle hoop is nu gevestigd op een onbe kende, H. V. geheeten, die doodsbenauwd is dat zijn identiteit uitlekt, in welk geval liij het lot van Prince zou kunnen deelen en die zegt op den bewusten avond een auto gezien te hebben, waarin de raads heer bedwelmd was en eveneens drie medeplichtigen aan den moord. Dit alles is nog vaag. Verder volgt men een spoor, dat tot de ontdekking van juwelen zou kunnen leiden, die Stawisky te Bayonne beleend en vlak voor het uitbreken van het schandaal verkocht had. Wat St3wisky aangaat, de vertooning van de film ter stond r.a diens dood te Chamonix opge nomen, welke drie dagen in het openbaar vertoond maar door de overheid in be slag werd genomen, heeft vele leden van de parlementaire commissie, voor wie ze gedraaid heeft, laten overhalen tot de onderstelling dat hij geen zelfmoord ge pleegd heeft, maar vermoord is. Naar men weet werd hij bij zijn vlucht door een ondergeschikte, Voix genaamd, en diens vriendin begeleid. Deze Voix is een on gunstige persoonlijkheid, die met de politie in verbinding kan hebben gestaan. Om in deze zaak zekerheid te krijgen, zou men tot een tweede lijkschouwing van Stawisky moeten overgaan. Stawisky's „zaken" in Hongarije. Naar het Boedapester avondblad „Az Est" verneemt, moet Stawisky door be middeling van het bankhuis Hofmannen Co. aan de Hongaarsche optanten 35 millioen frank hebben uitbetaald. De spion nagezaak. Naar Reuier uit Parijs meldt, zijn thans in verband met de spionnagezaak 16 ver dachten gearresteerd. De rechter van instructie heeft tot dusver 381 personen verhoord. Een der gearresteerden wordt verdec' inlichtingen over fgassen en ou delen t"t verweer tegen gasaanvallen te hebben gegeven. Het stoffelijk Ove-sc'.oi van Stavisky nogmaals geschouwd? De commissie-leden achien, een nieuw onderzoek naar de omstandigheden, waar onder Stawisky den dood heeft gevonden, noodzakelijk, aangezien zekere waarne mingen in strijd zouden zijn met berich ten in niet volledige documenten der Veiligheidspolitie. Verschillende leden van de commissie drongen erop aan,dat het lijk van Stawisky ten tweede male zal worden geschouwd. De raadselachtige gebeurtenissen op den vuurtoren van Domesnaes op de noordpunt van Koerland met de geheim zinnige radioberichten over het opduiken van vijandige oorlogsschepen en groote vogels, die de bemanning van den vuur toren zouden hebben bedreigd, zijn nog niet volkomen opgehelderd. Vast schijnt echter te staan, dat in ieder geval bij één van de beide seiners vervolgingswaanzin is ontstaan. Na vele pogingen heeft men eindelijk gedaan weten te krijgen, dat de op den vuurtoren wonende mecanicien aan de telefoon kwam en verklaarde, dat de beide seiners zich hadden opgesloten in de zenderzaal. Volgens berichten in de bladen zouden tusschen de bemanning van vijf leden van den vuurtoren twee seiners, twee torenwachters en een mecanicien -• bui tengewoon slechts betrekkingen l)ce<- schen. De seiners spraken niet met de torenwachters en de mecanicien hield zich geheel achteraf. De betrokken overheid heeft thans be vel gegeven de naar het schijnt overspan nen seiners af te halen; dit is echter door de ijsformaties op het oogenblik zeer las tig. De geheimzinnige radioberichten zijn niet .gericht aan autoriteiten, maar aan een groote krant en aan particuliere per sonen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10