Buitenfandsch Overzicht. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. De Tweelingzusters NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA GEMENGD NIEUWS Mercurius Havermout Een koe op hol. No. 7408 EERSTE BLAD DONDERDAG 22 MAART 192 4 62ste JAARGANG HAM Rusland en Japan. Onrustige toestand in Spanje. De bevolking van Mantsjoerije. Gesmokkelde wapens voor Fransche communisten? met PASCHEN ZAL IN RUSLAND WORDEN GEWERKT. Ernstige botsing tusschen trams en vrachtauto. Drama te BoVen-HardinxvelcL Patricia Wentworth Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, VVieringenen Texel f 1.65;binnen land f 2.— Nederk Oost- en West-Indië per zeepost 1 2.10, idem pei mail en overige landen f 3.20. Losse nos. 4ct. ;fr.p.p 6ct. Zondagsblad resp f 0.50 f 0.70, f O.TO.f 1.— Modeblad resp. f1.20, f 1.50, f1.50, 11.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v h, C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 60 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per ï-egel, min. 60 ct (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Dr. Goebbels over de verbondenheid van het Duitsche volk met het nationaahsocialisme. Buitenlandsche critiek op de rede van Mussolini. - De dreigende staking in de Amerikaansche autO'industrieRoosevelt grijpt in. Het Duitsche volk en het Nationaal Socialisme Dr. Goebbels heeft zich Maandagavond weer eens laten hoo- ren. Hij heeft n.1. een rede gehouden voor de politieke leiders van de gouw Groot-Ber- lijn over de verbon denheid van het volk met het nationaal- socialisme. Aan deze rede, die merkwaar dig genoeg is om er kennis van te nemen, ontleenen wij het volgende: Komt een groep mannen door het volk aan de macht zoo zeide Goebbels dan moet zij in bestendig contact met het volk blijven. De regeering moet in de ware betee- kenis van het woord bij het volk berus ten. Zij moet met bijna wetenschappelijke nauwkeurigheid de volksziel peilen, moet op de hoogte zijn van alle psychologische stroomingen in het volk. Zij moet, wan neer deze stroomingen verkeerd zijn, het volk daarop wijzen, en wanneer de mee ningen van het volk juist zijn, deze alge meen ingang doen vinden. De nat.-soc. beweging is dit van plan. Zij heeft zich in de 14 maanden, gedurende welke zij aan de macht is, nimmer van het volk afge wend, zij heeft zich steeds bediend van die factoren, waardoor zij de macht heeft veroverd. Daarom kan er voor de nat sec. beweging ook niet sprake zijn van een afwijking van de idee. Alleen op het tempo van de omzetting van idee in de werklijkheid kan het aan komen. Men kan het nat.-socialisme niet hier voor juist en daar voor verkeerd houden. Omdat wij gelijk hebben kunnen we ook geen andere opvatting dulden, en we hebben gelijk omdat we nat.-socialisten zijn, en omgekeerd een niet nat-soc. ook geen gelijk kan hebben. de veredelden vorm van een zeer moderne democratie, waarin het volk weinig man nen toelaat te bevelen, maar daartegen over het recht behoudt, die paar menschen dan ook geducht op de vingers te kijken. Deze kritiek geschiedt door de volks stemmingen en verkiezingen. Wat wij nog voor den boeg hebben is moeilijker^ dan wat reeds achter ons ligt. Wij willen dat ons tijdperk later als een nieuwe glansperiode van het Duitsche rijk in de geschiedenis zal opgeteekend worden, en daarom moeten wij aan de deugden en beginselen vasthouden, die de partij groot hebben gemaakt. Het nat.- socialisme kan de komende eeuwen uit dagen om zijn weerga te vinden." Het buiten land over Mussolini's rede. Dr. JOSEPH GOEBBELS Duitsch minister van propaqanda. Wij geven echter toe, dat wij ook fou ten maken (dan hebben ze dus niet altijd gelijk, overzichtschr.) maar omdat wij een regeering zijn, die veel doet, hebben we ook daartoe het recht. (Sic!) De macht van de idee heeft tenslotte bewerkt, dat een onbekend groepje van ze ven man de ziel van het Duitsche volk heeft veroverd. In het buitenland verwijt men ons, dat wij de democratie vernietigd hebben, en dat zegt men tot een regeering, die haar volk 3 maal in één jaar naar de stembus heeft geroepen. Wij hebben integendeel De rede van Musso lini, waarvan wij Dinsdag een uittrek sel hebben opgeno men, heeft in de bui tenlandsche pers zeer de aandacht getrok ken en is aan scher pe critiek onderworpen. Wij laten hier eenige perstemmen volgen. Voor zoover valt te eonstateeren, aldus de Times, is tengevolge van Mussolini's rede de gereserveerdheid in diplomatieke kringen nog grooter geworden. Na de opvallend warme uitingen over Frankrijk, die de Duce het vorig jaar Juni sprak, kort voor de parafeering van het viermogendhedenpact, zijn Fransche kringen te Rome thans verrast door de koele opmerkingen over de betrekkingen tussclien Frankrijk en Italië. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph schrijft: Engelsche kringen, die Mussolini's rede zakelijker kunnen beschouwen dan het voor Fransclien, Duitschers of de leden der Kleine Entennte mo gelijk is, zien daarin vooral een tee- ken, dat Italië een absoluut zelfstan dige politiek nastreeft en niet in het kielzog van een andere groote mo gendheid wil varen. Daardoor is Italië in staat in te stem men met Duitschlands eischen naar be wapening, maar zich teweer te stellen tegen een z.g. Duitsche controle over Oostenrijk; tevens met Frankrijk dezelfde meening te hebben over de Oostenrijk- sche kwestie, maar zijn buurman inzake de ontwapening tegenstand te toonen. De teleurstelling over de rede van Mussolini komt in talrijke Fransche bladen tot uiting. De Temps spreekt o.m. van verbazingwekkende tegen spraken tusschen den tekst van het politieke protocol van Rome en de woorden van den Duce. Het blad verwijt Mussolini, dat zijn rede bij de KI. Entente slechts wantrou wen heeft verwekt en dat hij opkomt voor de wapening van Duitschland. Daarmede brengt hij Oostenrijk en zoodoende ook Italië, in gevaar, want de onafhankelijk heid van Oostenrijk, die Italië wil garan deeren, wordt alleen door het nat.-soc. Duitschland bedreigd en juist Mussolini eischt nu inwilliging van de Duitsche wa- peningseischen. Het commentaar van het Journal des Débats komt neer op de opmerking: Wij hebben toch altijd wel gezegd, dat Mus solini een aanhanger van de revisie der verdragen is. De Kleine Entente weet nu, dat Italië Hongarije steunt in zijn stre ven om gebied van Tsjeehoslowakije, Zuidslavië en Roemenië te bemachtigen. Vliegtuigbewegingen aan de Mantsjoerijsche grens. BEN1TO MUSSOLINI. De dreigende staking in de Amirikaansche auto-industrie De dreigende sta king in de Amerikaan sche automobiel-in dustrie, waarbij Pb™. 100.000 arbeiders be trokken zijn, heeft Roosevelts activiteit in dit opzicht ont plooid. Roosevtlt heeft n.1. gedreigd, dat hij, indien de onderhandelingen tus schen patroons en arbeiders misluk ken, den vrede zal afdwingen door zich te bedienen van de volmachten, w7elke de wet, betreffende het natio naal herstel hem verschaft. Intusschen treffen de arbeiders voor bereidingen voor een stemming over dc vraag, of zij zich zullen aansluiten bij de; Federatie van den Arbeid dan wel bij de vakvereenigingen, die door elke afzon-; derlijke onderneming zijn gevormd. In de Chevroletfabriek te Flint in Mi- ehigan hebben zich reeds 16.000 arbeiders voor staking uitgesproken. Roosevelt heeft de ondernemingen en arbeiders gesommeerd om hun geschillen te regelen. Hij stelt voor de loonovereen- komst gedurende zes maanden te verlen gen. Hij dreigt een commissie te 'uilen benoemen om de geschillen te onderzoe ken, indien deze niet geregeld worden. Roosevelt is van meening, dat be paalde loonen onder het minimum van de codes der N. R. A. zijn en zelfs on der het minimum van noodzakelijk levensonderhoud. Reuter meldt nader: Green, de presi dent van de Federatie van den Arbeid, heeft, opdracht gegeven om alle stakings maatregelen ten minste tot 22 dezer uit te stellen, ter eerbiediging van den wensch van Roosevelt. Roosevelt zal in een conferentie te Washington pogingen aanwenden om de geschillen bij te leggen. Het Japansche ministerie van buiten landsche zaken heeft den Japanschen am- bassadeur te Moskou telegrafisch ge ïnstrueerd het Sowjet-bericht tegen te spreken, dat Japansche militaire vliegtui gen de grens van Mantsjoekwo en Sowjet Rusland zouden hebben gepasseerd en boven Sowjet-grondgebied hebben gevlo gen op 15 en 17 Februari. Eenigen tijd geleden heeft de Sowjet- regeering de aandacht der Japansche re geering gevestigd op beweerde vluchten van Japansche militaire toestellen boven Sowjet-gebied, doch een nauwkeurig on derzoek heeft uitgewezen, dat geen Ja- pansch toestel de grens heeft gepasseerd, hoewel eenige militaire vliegtuigen bij de grens hebben geopereerd in verband met ten expeditie tegen bandieten, die thans zijn gedreven naar het Noord-Oostelijke grensgebied van Mantsjoekwo. Deze ex peditie wordt voortgezet, doch er is na drukkelijk instructie gegeven, dat de vliegmachines niet de grens mogen pas- seeren. V. D. meldt uit Madrid: Volgens een mededeeling van den gou- verneur van Sevilla, hebben de kellners en koks aldaar hun werk neergelegd. De minister van binnenlandsche zaken is evenwel besloten, zulks onder geen om standigheden toe te laten, daar de sta king een zuiver politiek karakter zou dragen, te minder aangezien het rustig» verloop van de heilige week te Sevilla in gevaar zou worden gebracht. De plech tige viering hiervan moet met alle mi cl «ve len worden gegarandeerd. Te Sevilla is in het vereengingslokaal der katholieke volksactie een bom ont ploft. Ondanks de aanwezigheid van tai van leden, werd niemand gewond, doch de schade is aanzienlijk. Te Malaga worden nog steeds extra- misten gearresteerd. Een deputatie uit een in de bergen gelegen dorp verzocht steun en voedsel voor de 425 bewoners van dit plaatsje, dat den hongerdood nabij zou zijn. De regeering heeft den adjudant van generaal Sanjurjo, die betrokken is ge weest bij de omwentelingspoging in Augustus 1932, begenadigd. Men verwacht, dat nog meer gevange nen amnestie zal worden verleend. Het groote Mantsjoe-rijk, waarvan Poe-ji eenige weken geleden de eerste keizer geworden is, heeft een bevolking van ruim 34 millioen zielen volgens de jongste volkstelling. De bevolking bestaat voor 33 millioen uit Mantjoes en verder zijn er 800,000 Koreanen, 150,000 Japanners, 100,000 Wit-Russen en 85,000 Sowjet-Russen. De rest der bevolking is van verschil lende nationaliteit. EEN AMERIKAANSCH BLAD IN DUITSCHLAND VERBODEN. ITet Amerikaansche blad Excelsior uit Minnesota is op last van den minister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, in geheel Duitschland verboden. De Matin publiceert een verklaring van den Corsikaanschen afgevaardigde Car- buccia, een schoonzoon van Ohiappe. Hij beweert dat sedert 6 Februari groote hoe veelheden wapens over de Zwitsersche, Spaansche en Belgische grens in Frank rijk zijn gesmokkeld en dat een commu nistische generale staf voor de verdeeling der wapens aan de communistische cellen zorg draagt. De geruchten van wapening van links- staande groepen worden in de bladen van rechts met vette koppen bekend gemaakt. Carbuccia beweert ook, dat het opper commando van het leger de regeering op deze wapensmokkelarij opmerkzaam heeft gemaakt. Naar uit Moskou wordt gemeld, hebben de Russische vakvereenigingen besloten, dat op Goeden Vrijdag en op de beide Paaschdagen in de staatsbedrijven zal worden gewerkt. VlUGKOKENO cent per pondspak CENIQ NEDERLANDSCH FABRIKAAT* Binnenland Zijn vrouw vermoord. Het dorpje Boven-Hardinxveld Is in rep en roer gebracht door een vreeselijk drama, dat zich aldaar Maandagavond laat heeft afgespeeld. Vermoedelijk in een vlaag van waan zin heeft zekere L. V. aldaar, te om streeks half 11, zijn vrouw met messteken cm het leven gebracht en vervolgens het lijk uit het venster geworpen. Dinsdag morgen vroeg heeft men het ontzielde lichaam van liet slachtoffer in den tuin, achter de woning, gevonden. Omtrent deze vreeselijke gebeurtenis vernemen wij nog nader, dat V. Maandag avond, voor het plegen van den moord, een bezoek had gebracht aan ds. v. d. Pol, den predikant der Ned. Herv. Ge meente, met wien hij eenigen tijd gespro ken had. De predikant was tijdens dit ge sprek tot de ontdekking gekomen, dat V. volkomen overstuur was. Hij had er ech ter geen bijzondere aandacht aan ge schonken en den man met een zacht lijntje de deur uitgewerkt. Vermoedelijk omstreeks half elf heeft zich toen het drama afgespeeld. V. is na het plegen van zijn daad weer naar de pastorie gegaan en heeft daar in den tuin eenige malen luide geroepen: „Wat heb ik toch gedaan!" Dinsdagmorgen heeft men in den tuin van de pastorie het be bloede mes gevonden, waarmede V. zijn vrouw heeft vermoord. Het parket te Dordrecht is onmiddel lijk, nadat men den moord bad ontdekt, gewaarschuwd. Twee gewonden. In de Ferdinand Bolstraat te Amster dam is Maandagmiddag een vrachtauto, die, komende uit een der zijstraten, de tramlijn wilde oversteken, door een mo torwagen van lijn 16 in de flank gereden. De vrachtauto is eerst een eind schuin over de tramrails geschoven. Bijna op hetzelfde oogenblik kwam een tram uit de tegenovergestelde richting, en stootte met een aanzienlijke vaart op den reeds deerlijk gehavenden vrachtauto, die thans zeer ernstig beschadigd was. Van de beide tramtreinen is de eerste gederail leerd; beide motorwagens hadden een in gedeukt voorbalcon en verbrijzelde glas ruiten. De trampassagiers zijn er alle goed afgekomen; erger was echter de chauffeur van den vrachtauto eraan toe, die tamelijk zwaar gekwetst uit de cabine gehaald werd. Een man die naast hem zat werd mede gewond, maar blijkbaar niet zoo ernstig. Beide gewonden zijn per ziekenauto van den Geneeskundigen Dienst naar een ziekenhuis vervoerd, de chauffeur is daar ter verpleging opgenomen. Veel consternatie. Tenslotte doodgeschoten. Dinsdagmorgen omstreeks 6 uur heetB een dolle koe de omgeving van de Rot- terdamsehe Veemarkt, waar juist de Paaschveetentoonstelling zou beginnen en dus een groote drukte heerschte, in rep en roer gebracht. Het dier, dat op de Veemarkt aan zijn geleider was ontsnapt rende via den Goudschen Weg, de Sophiakade, de So- phiastraat, de Berkelschestraat en de Oa- tliarinastraat naar den Goudschen Rij weg. Daar was juist een rijwielagent, di<? zijn fiets dwars voor de dolle koe plaaft ste. Het dier liep de fiets omver en trap te het karretje tot gruis. Inmiddels had de agent het touw gepakt, dat de koe aan de horens had. De koe trok den agent ondersteboven en gaf hem een trap in de lendenen. De agent, die het touw moest los laten, heeft Dinsdag verder geen dienst kunnen doen. De koe ging vervol gens door de Sophiastraat naar het Jaffa, daarna ontmoette zij een majoor van po litie, die kordaat zijn pistool te voorschijn haalde, op de koe mikte en schoot, maar miste. Tenslotte geraakte de koe bij de Kralingsche Plas verzeild, waar zij op de Libanonbrug weer een agent-majoor ont moette, die eveneens mikte, schoot en miste, maar die daarna nog tweemaal kans kreeg de rennende koe onder het vuur te nemen. Het laatste schot was raak •en de koe stortte dood neer. Het kadaver is naar het abatttoir vervoerd. Feuilleton Uit het Engelsch van Nadruk verboden. 1) Wij beginnen in dit nummer de publica tie van een nieuw feuilleton „De Twee lingzusters", van de bekende Engelsche schrijfster Patricia Wentworth en willen niet nalaten de bijzondere aandacht van onze lezers op dit onderhoudend-geschre ven, spannende en tegelijk fijne en gevoe lige verhaal te vestigen. Wij twijfelen niet of zij zullen van dag tot dag met ver langen naar het vervolg van den roman en naar de ontknooping van de kunstig- gesponnen intrige uitzien. Hoe buiten gewoon verrassend deze ontknooping is, aullen we hier liever niet verklappenl Ter kennismaking met de begaafde ro mancière, die onze lezers en vooral leze ressen verscheidene dagen aangenaam zal bezighouden, drukken wij hier haar sym pathieke beeltenis af. Voorspel. John Maurice Weveney kwam de bocht van het pad om en keek naar de vallei. De glooiing van den heuvel voerde vrij steil naar beneden, een smal, kronkelend spoor vond zich langs de wortels van de groote kale beukeboomen om zich ten slotte in de vallei te verliezen. John Maurice staarde naar het smalle pad, liet een fluitend geluid hooren en vervolgde toen zoo goed en zoo kwaad als het ging zijn weg. Moe of niet moe, hij was niet van plan onverrichterzake terug te keeren. Hij was gekomen om Waveney te zien en hij zou het zien. Langzaam en voorzichtig klom hjj naar beneden met de behoedzaamheid van iemand, die pas drie dagen uit het hospitaal ontslagen is. Af en toe zette hij zich op een wortel van een beuk om wat uit te rusten. Het was Mei 1917. Na een trieste regen periode, was het eindelijk volop lente ge worden. Aan den helderblauwen hemel straalde een milde, koesterende voorjaars zon; de vallei lag daar voor hem droome- rig-stil, in de volle glorie van het gouden licht en een lichtgroen waas van teere blaadjes, die de laatste dagen te voor schijn waren gekomen. John Maurice legde de laatste paar honderd meter van de helling af en kwam eindelijk op vlakker terrein. Het pad liep nu langs een slingerend stroompje nu en dan loste het zich op in een grooten poel, dan weer vormde het een miniatuur watervalletje en een enkele keer ver dween het onder een plek mos. John Maurice vond het heel bekoorlijk. Hij dronk uit een van de heldere plassen en een vreemde gewaarwording maakte zich van hem meester. Hij en dit water hadden denzelfden naam: het stroompje heette de Waveney! Het liep op grond, die aan meer generaties van zijn familie had toebe hoord, dan hij op het oogenblik kon optel len. Van deze vallei was Sir Anthony Waveney uitgereden om met Richard Leeuwenhart ter kruisvaart te gaan. Het pad begon plotseling weer te stij gen naar een soort rotsachtig plateau en liet de Waveney ver beneden zich. Hijgend bereikte John Maurice den top. Hij strek te zich uit op een hoop beukeblaren en toen hij weer op adem gekomen was keek hjj om zich heen en bewonderde het uit zicht, Het kleine plateau, waarop hij uit rustte ,rees aan de tegenovergestelde zijde als vanwaar hij gekomen was, loodrecht omhoog. Tien meter verder, aan den overkant van het riviertje, zette de rots zich voort zjj leek abrupt in tweeën gesneden door het water. Er bovenop stond een zaam een jong berkje; de zon en de zach te wind deden het loover trillen als groen vuur. Hoeveel eeuwen peinsde John Maurice, had dat kleine stroompje er wel voor noodig gehad zich een-weg te banen door de rots en die in tweeën te breken? John Maurice liet zich wegdrijven op de heuvelen van zijn fantasie. De lente-zon was een verkwikking en zijn plaatsje op de beukeblaren heerlijk zacht .Hjj keek droomerig naar een spin die zich met haar lange dunne pootjes licht over den grond voortbewoog; een lijster begon te zingen, maar plotseling verstomde het gezang weer. Een stem sprak: „Wat voer jij hier uit?" John Maurice ging rechtop zitten. Op het kleine plateau aan de overzijde van het water, zag hij een meisje van een jaar of vijftien. Ze hield een tak van den berk vast, waarnaast ze stond en haar diep blauwe oogen waren strak op hem gericht. Ze had donker-bruin haar, dat in lange krullen om haar hoofd hing en was ge kleed in een bruine „overall" vol vlekken. Ook op haar zachte, bleeke wangen zaten een paar groene vegen. „Wat voer jij hieruit?" herhaalde ze en er klonk iets van verontwaardiging in haar toon. John Maurice krabbelde overeind, een pijnlijke trek kwam op zijn gezicht en hij ging weer zitten. „Alle-menschen!" mompelde hij. „Wat is er?" „Ik vergat myn been ik moet er 'n beetje voorzichtig mee zijn." „Wat mankeert er dan aan?" „O, het is weer bijna beter. Volgende week ga ik terug." Het meisje hield nog steeds den tak vast en bleef naar John Maurice kijken. „Naar Frankrijk?" vroeg ze na een korte pauze. John Maurice knikte. „Ben je met verlof bij je familie?" „Ik heb geen familie." „Heelemaal niemand?" „Niemand. Alleen een ouden achterneef of zooiets, dien ik nooit gezien heb." Een zachte glimlach lichtte in de diep blauwe oogen van het meisje. Ze liet den tak zwiepen en ging met de beenen ge kruist op een met mos bedekten steen zit ten. Ze had fijne enkels en droeg een paar oude schoenen, die heelemaal uit het mo del waren. „Je zei, dat je de volgende week terug zou gaan?" „Ja." „Wel, als je toch geen familie hebt, is het niet erg!" „Is het niet erg?" „Neen, natuurlijk niet. Ik bedoel, het is voor jou niet erg, als je sneuvelt." John schaterde het uit Er was zooiets volmaakt-ernstig in haar stem en in ha?" diep-blauwe oogen, terwijl ze deze woor den sprak, dat hij met den besten wil ter wereld zijn lachen niet bedwingen kon. Het meisje had een kleur als vuur ge kregen. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1