Na het overlijden van H M. de Koningin-Moeder. Felle brand in de Tweede Weenastraat te Rotterdam Buitenland Het vrouwenoverschot neemt af Een oude moordzaak opgehelderd. Een brug over de Ganges bedreigd. Echtscheiding als bevrijdingsmiddel. HELDERSCHF COURANT VAN DONDERDAG 11 MAART 1914. Groote ontroering in geheel ons land. 7 al van blijken van deelneming uit het buitenland. De begrafenis zal Dinsdag a.s. te Delft plaats hebben. De officieele mededeeling. De overbrenging van het stoffelijk overschot. Voorschriften voor de gemeente-besturen. Geen vermakelijkheden, De deelneming in het buitenland. Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor elf is brand uitgebroken in de autogarage van den 'jakkenhandel van de firma J. K. Vrieze aan de Tweede Weenastraat no. 18 te Rotterdam. De garage is geheel uitgebrand. Doordat tijdens den brand tal van explosies geschiedden in de garage lagen 5000 zakken, waarin Chilisalpeter was vervoerd zijn de huizen aan de overzgde van de straat zóó vol rook ge raakt, dat er ernstig gevaar voor de be woners is ontstaan. Een aantal personen is met behulp van ladders aan de achter zijde in veiligheid gebracht. Later is nog in een van de huizen een man bewuste loos gevonden. Hij is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. De brand js 'i totaal met 6 stralen geblusoht. De volkstelling van het vorige jaar (zij is op 16 Juni 1933 gehouden) bewijst naar het Berl. Tagebi. meedeelt dat het door den wereldoorlog veroorzaakte geweldige vrouwen-overschot geleidelijk afneemt. Er zijn thans nog 1059 vrouwen tegen 1000 mannen. (In 1919 was het cijfer der vrouwen 1101, in 1925 was het 1067. Vóór den oorlog waren er gemiddeld 1029 vrouwen tegen 1000 mannen). Opmerkelijk is dat bij de geboorte het percentage jongens sedert den oorlog grooter is dan normaal. Terwijl voor den oorlog tegen 1000 meisjes, die geboren wer den, 1055 jongens stonden, zijn deze cijfers voor de jaren 1925/'83: 1000 en 1062. Het vrouwenoverschot dat nog bestaat Is voornamelijk in de groote steden gecon centreerd. In kleine gemeenten (van 100 tot 500 zielen) is een mannenoverschot, maar in de steden wonen 1088 vrouwen tegen 1000 mannen. Het vrouwenoverschot is het grootst te Berlijn, waar op 1000 mannen 1168 vrouwen wonen. Op 15 Maart 1920 hebben communisti sche demonstranten te Spandau den luite nant van de genie Telschopp omringd en door verscheidene schoten levensgevaar lijk gekwetst. Toen onlangs de redactie van de Angriff er schriftelijk van in ken nis werd gesteld, dat de vroegere commu nist Wilhelm Kurzhals er op had gepocht den dader zijn revolver in de hand te heb ben gedrukt, werd de zaak opnieuw on derzocht. Het onderzoek leidde tot de ar restatie van den vroegeren communisti- schen functionaris Hermann Pusch te Spandau. Verscheidene getuigen hebben hem herkend als den man, die bü den in gang van het ziekenhuis te Spandau op den op den draagbaar liggenden luitenant toesprong en den hulpelooze verscheidene keeren met een mes bewerkte. Tegen Kurzhals en Pusch heeft de rechter van instrutie een bevel tot arrestatie uitge vaardigd. Of één hunner of een derde de schoten op Telschopp heeft gelost, moet nog worden uitgemaakt. 11.000 ingenieurs en werklieden arbei den dag en nacht om de Horinge-brug te repareeren, gelegen aan den Oost-Ben- gaalschen spoorweg te Sura, tusschen Sliguri en Darjeeling, die door de Gan ges bedreigd wordt. De rivier tracht in de oude bedding terug te keeren, waar hij 66 jaar geleden stroomde en heeft de brug, die de langste in Indië is, reeds danig verzwakt. De kosten van het herstelwerk zijn ge raamd op een millioen pond. Het moet vóór 15 Juni gereed zijn, als de moesson begint en de Ganges buiten haar oevers treedt. HET NEST IX DE PIJP. Te Portsmouth is een vrouw omgeko men onder zeer bijzondere omstandig- lieden. Zij nam een bad en had daarbij de geyser aan. De afvoerbuis voor de ver brandingsgassen was echter verstopt; vo gels hadden daarin hun nest gemaakt. Er had zich kool-monoxyde in de badkamer verzameld en de vrouw was bewusteloos geworden en door het giftige gas gedood. De Daily Herald meldt dat de uit het xamp van Oranienburg gevluchte soc.- dem. Rijksdagafgevaardigde Seger wiens beschrijving van de toestanden in het kamp in acht talen is vertaald, Dins dag te Londen meegedeeld dat hij een echtscheidingsprocedure is begonnen als laatste middel om zijn vrouw uit de ge^ vangenis te krijgen. Aan een redacteur van dat blad zeide Seger; Vier weken ge- .eden is mjjn vrouw gearresteerd. Miin schoonvader heeft haar vrijlating ver zocht, op voorwaarde dat ik nooit meer naar Duitschland zou terugkeeren Hii kreeg ten antwoord dat mijn vrouw in tegendeel gevangen zou worden gehou den tot ik mij te Oranienburg of Berlijn zou hebben gemeld. Zelf heb ik nog aan geboden om met mijn vrouw en ons kindje van 19 maanden naar Amerika te gaan maar ook dit is afgeslagen Ik heb mjjn vrouw dus moeten aanraden een echt scheidingsprocedure in te leiden en zelf heb ik van hier Londen— uit hetzelfde gedaan. De raad van state. Dinsdag kwam de raad van state in bui tengewone vergadering bijeen tot het ont vangen van het bericht van het overlijden van°H.M. de KoninginMoeder. Nadat voorlezing was gedaan van een missive van den directeur van het kabinet, waarin ingevolge de bevelen van H.M. de Konin gin kennis wordt gegeven, dat Hoogst- derzelver Moeder vandaag omstreeks 7.30 u. is ontslapen, heeft de vice-president de overleden Vorstin herdacht in hetgeen zij als Koningin, als Regentes en als Konin ginMoeder voor ons vaderland is ge weest en uiting gegeven aan 's Raads ge voelens van innige deelneming met de be proefde Koninklijke familie. Nadat de Raad besloten had audiëntie aan te vragen bij H.M. de Koningin, bij Z.K.H. den Prins der Nederlanden en bij H.K.H. Prinses Juliana, werd de buiten gewone vergadering door den vice-presi- dent gesloten. DE PLECHTIGHEID IN DE EERSTE KAMER. Vergadering van 20 Maar- Geopend 8 u. 35. Voorzitter: mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. Rede van den voorzitter. De Voorzitter houdt de volgende rede: Het heeft Gode almachtig in Zijne aan biddelijke wijsheid en liefde behaagd voor Zich te roepen Hare Majesteit Adel- heid Emma Wilhelmina Theresia Prinses van Waldeck en Pyrmont, Weduwe van wijlen Zijne Majesteit Willem III Koning der Nederlanden. Voor de Majesteit van dit doen onzes Gods buigen wij ons diep eerbiedig neder. Doch smartelijk, ja zwaar, is de slag Vorstenhuis en Volk toegebracht, welke beiden in ontróerenden rouw dompelt. Gaat bij dit groot en droevig verlies het medegevoel van de Eerste Kamer der Staten-Generaal wel in de allereerste plaats uit naar Hare Majesteit de Ko ningin, aan Wie plotseling een teeder liefhebbende Moeder, Leidsvrouw en Raadgeefster van Hare jeugd, is ontval len; met de Dynastie treurt Nederland over het heengaan van een Vrouwe, aan Wie het onnoemelijk veel heeft te dan ken. Gedurende rneer dan 55 jaren heeft de hooge Overledene, in klaar besef van Hare roeping, eerst als Gemalinne van onzen laatsten Oranjevorst, Wiens levens avond Zij heeft mogen verhelderen, later, toen Haar de regeeringstaak toeviel, als Koningin-Regentes en ten slotte als Ko ningin-Moeder Nederland onschatbare diensten bewezen. Zich van meet af één gevoelende met Haar nieuw vaderland, heeft Zij, met on bezweken trouw, onder gansch verschil lende omstandigheden en verhoudingen Zich geheel aan de op Haar rustende, dikwerf uiterst moeilijke, taak gegeven. Inmiddels door persoonlijk medeleven en betrachte mildheid allerweg veel leed verzachtende. Zulks was weelde voor Haar hart. De Natie, die Koningin Emma zoo me nigmaal hulde en liefde bood, zal Haar nimmer vergeten. Onuitwischbaar blijft Haar naam in 's lands historiebladen. Zij de Heere het Vorstenhuis en, onder het regiment onzer Koninginne, het volk van Nederland naby niet Zijn alleen troostende genade. Deze rede hebben de ministers die a 'en (behalve minister Kalff die onge steld is) aanwezig waren, en de Kamer leden staande aangehoord. Besloten wordt de Kon. Boodschap te beantwoorden met een Adres van Rouw beklag. T: V,° 0 rAter verzoekt de Kamer, zich in de afdeelingen te begeven voor liet verkiezen van leden der commissie van redactie. De Kamer gaat in de afdeelingen slotenV6rgadering wordt te 8 u. 40 ge- IX DE TWEEDE KAMER. De Koninklijke boodschap. De voorzitter doet mededeeling van de schip" ingekomen Koninklijke bood- Het heeft Gode behaagd onze be minde Moeder na een kort ziekbed tot Zich te nemen. Met diepe droefheid geven wjj u daarvan kennis. Wij zijn overtuigd, dat geheel ons volk de»* neemt in de smart, die ons en de on zen vervult, en hiermede bevelen wij u in Godes heilige bescherming. (w.g.) WILHELMINA. 's-Gravenhage, 20 Maart. Rede van den voorzitter. De Voorzitter houdt, terwijl allen zich van hun zetels verheffen, de volgende rede: De hoop van het land werd niet ver vuld. Wat gevreesd werd, dag en nacht, is over ons gekomen. Een zware slag treft het Vorstelijk Huis. Een zware slag treft ook de na tie. Treffelijke gade, wijs bestuurster, in waren Koninklijken eenvoud, trouw moeder, grootmoeder, vol van teere zorgen voor het beminde kleinkind, zoo zag de natie Haar, zij had Haar lief. Wat zij gegeven heeft aan Neder land, gaf Nederland Haar weder. Zij schonk ons gansch Haar hart, ons volk gaf Haar het zijne. De weemoed over dit verscheiden wordt omgloord door den glans der rijke gave, die in Haar geschonken werd. Wij buigen het hoofd en danken God voor wat Hij ons bestemde. Besloten wordt de boodschap te beant woorden met een adres van rouwbeklag, dit dadelijk in de afdeelingen te behande len en de behandeling der op de agenda staande onderwerpen te verdagen. De vergadering wordt geschorst tot half drie. De ministers (behalve de heer Kalff, die ongesteld is) en de Kamerleden hebben de rede van den voorzitter staande aange hoord. De communisten waren afwezig. Een laatste groet van de hofhouding. Dinsdagmiddag tusschen half twee en twee uur zijn de dames en heeren van de Hofhouding van wijlen Hare Majesteit de Koningin-Moeder alsmede de leden van het personeel der hofhouding in de ge legenheid gesteld een laatsten groet te brengen aan het stoffelijk overschot van de Vorstin. Het stoffelijk hulsel van H. M. de Koningin-Moeder bevindt zich nog in het slaapvertrek, gelegen op de tweede étage in den linkervleugel van het paleis. Het stoffelijk hulsel ligt in het ledikant, waarin de Vorstin ook gedurende haar ziekte gelegen heeft. Zij is gehuld in een eenvoudige witte lijkwade, terwijl eenige bloemen op het doodsbed geschikt zijn. Ook draagt Koningin Emma nog het be kende witte weduwenkapje, dat zij tijdens Haar leven steeds gedragen heeft. De leden van de hofhouding toefden allen enkele oogenblikken in de doodenkamer en verlieten daarna door een tegenover- liggenden uitgang het vertrek. In de Residentie. Zoodra het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder bekend geworden was, verschenen allerwegen in de stad de half stok geheschen vlaggen. In de binnenstad vooral wordt aldus schier huis aan huis gevlagd. Op de regeerings- en gemeente gebouwen hangen eveneens de vlaggen halfstok. De menigte voor het Paleis in het Voor hout neemt nog steeds toe. Zwijgend slaat men het gaan en komen van de velen gade, die de condoleance-registers komen teekenen. De verslagenheid is algemeen. De deelneming jegens en het medeleven met de Koninklijke familie is zeer harte lijk. Nog eens komt bij deze droevige ge legenheid uit, hoe geliefd Koningin Emma bij ons volk was. De trams, die stadwaarts gaan, zijn veel drukker dan gewoonlijk. Men trekt naar het centrum en ontwaart bevlagde wegen overal. En men spreekt gedempt met el kander, men haalt herinneringen op, voor al dat oude bekende verhaal van Koningin Emma en de blinde vrouw. Dat moet al heel lang geleden aan het Uddelermeer gebeurd zijn, waar een blinde dame geruimen tijd had zitten praten met de Koningin-Moeder, toen nog regentes. Scherp luisterend had de blinde een uitheeinschen tongval ontdekt en ge vraagd: U bent een Duitsche? Waarop zij ten antwoord had gehad: O neen, ik ben een Nederlandsche. En op datzelfde moment had de blinde beseft, met wie zij sprak. Zulke verhalen zijn er veel, en thans vertelt men ze weer aan de jongeren. Want men is vervuld van dit groot verlies, men is verslagen en bedroefd en spoedt zich naar het midden der stad om op de een of andere wijze uiting te kunnen ge ven aan zijn gevoelens. De Haagsehe rechtbank her denkt H. M. Dinsdagmorgen voordat de zittingen der verschillende Kamers begonnen, is in de zaal van de kamer van de rechtbank een korte, treffende herdenking gehou den van wijlen de Koningin-Moeder. De officieren dragen ten teeken van rouw een rouwband om den arm. De Prinses von Erbach-Schönberg is in middels gearriveerd met den Duitschen ochtendtrein van even voor elf uur. Zij werd afgehaald door haar broer, den Prins van Waldeck en door Prins Hendrik. In de hcofdstad. Snel had zich Dinsdagmorgen de treur mare van het overlijden van Koningin Emma door de hoofdstad verspreid en reeds een paar uur later zag men overal, ook in de verder afgelegen woonwijken, de vlaggen halfstok uitsteken, veel oranje- blanje-bleu. De binnen stad was weldra geheel in dezen rouwtooi gehuld. Dicht hing vooral de Kalverstraat, maar ook in andere winkelstraten zooals de Nieuwe Dijk en langs het Damrak en het Rokin, het vlaggedoek neer, en in de bocht van de Heerengracht vlagden de patriciërs woningen en kantoorgebouwen huis aan huis. Ook de gemeente- en rijksgebouwen, de torens der kerken, droegen al gauw het rood-wit-blauw halfstok en hetzelfde was het geval met de schepen in de haven. Het Koninklijk Paleis stond te midden van den vlaggentooi nu waarlijk als een sterf huis, met geloken oogen. Het carillon was stilgelegd; geen muzikale inleiding aan de aankondiging van uren en halfuren. Van Dinsdagmiddag 12 uur af zijn ten paleize registers van rouwbeklag ter teekening neergelegd. Eiken dag, van 9 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds zal er voor iedereen gelegenheid zijn hierop te teekenen. De ingang is aan de achterzijde van het Paleis, op den N.Z. Voorburgwal. Op de Effectenbeurs. In de Effectenbeurs te Amsterdam is om twee uur gedurende één minuut stilte in acht genomen. De radio-uitzending van de koersen is ook gedurende één minuut gestaakt. Te Rotterdam. Ten teeken van rouw zijn van het stad huis te Rotterdam alle gordijnen neerge laten en waait de vlag halfstok. Bij het corps Mariniers werden Dinsdag ten teeken van rouw geen signalen gebla zen en geen marschen geslagen. In de haven vlagden alle schepen half stok; de zeeschepen, de sleepbooten, de binnenvaartuigen, de luxe-schepen in de haven van de Koninklijke Roei- en Zeil- vereeniging De Maas, de veerponten, de booten van de Rivierpolitie. Ook de te Rotterdam liggende buiten landsche-schepen hadden ten teeken van rouw de vlag halfstok geheschen. Te Baarn en Soestdijk. Het bericht van het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder, Ambachts- vrouwe van deze gemeente, is te Baarn en Soestdijk met bijzondere verslagenheid vernomen. Baarn voelt in het bijzonder het groote verlies, dat heel Nederland vandaag heeft getroffen. Tal van jaren toch bracht zij haar zomerverblijf op het paleis Soestdijk door en leefde mee met alles wat er in de gemeente Baarn voorviel. Voor ouden van dagen, voor armen, voor de jeugd enz., toonde Zij steeds Haar groote belangstel ling. Iedereen, rijk en arm, kende haar Koningin Emma. Men zag haar des zo mers altijd in rijtuig of auto in de ge meente rijden, zoowel door de villawijk als door de arbeidersbuurt en voor iedereen had Zij een vriendelijken groet over, niet het minst voor de kinderen. Baarn zonder Koningin Emma is haast ondenkbaar en toch zal dit in de toekomst zoo wezen. Daarom is hier de verslagen heid algemeen. De Hoogste Vrouw van Baarn is heengegaan, die door Haar een voud en genegenheid aller sympathie heeft verworven. Te Apeldoorn. De mare van het overlijden van Konin gin Emma heeft ook te Apeldoorn alge- meene droefheid verwekt. Apeldoorn acht zich met bijzondere banden aan Haar ver bonden, doordat H.M. zoo vaak in haar midden vertoefde, vooral des zomers, als de Koninklijke familie daar verblijf hield. Voor alle vensters van het Loo en aan- hoorigheden zijn de gordijnen gesloten. De vlag hangt halfstok. De registers liggen voor rouwbeklag in het paleis ter teeke ning en reeds velen maakten er gebruik van. De weermacht rouwt. De minister van defensie heeft de vol gende order uitgevaardigd: ,In verband met het overlijden van Hare Majesteit de KoninginMoeder bepaal ik het volgende: I. Van alle onder het departement van defensie ressorteerende gebouwen moet, tot en met den dag van de begrafenis, da gelijks van zonsopgang tot zonsondergang, de vlag (zonder wimpel) halfstok worden uitgehangen. II. In de kazernes en in andere tot huis vesting of verblijf van militairen aange wezen inrichtingen van de Koninklijke Landmacht, worden tot en met den dag van de begrafenis geen signalen voor den huishoudelijken dienst geblazen of gesla gen. III. Hoofdstuk XV van het reglement op den garnizoensdienst waarvan ar tikel 119 bij L. O. 1934 no. 77 is gewijzigd is van toepassing tot en met 20 Juni 1934. Ik draag den garnizoenscommandanten, zoomede den Hoofden van niet in garni zoensplaatsen gevestigde militaire dien sten. ieder hunner voor zooveel hem be treffende, op, onverwijld orde te doen stel len op de uitvoering van het voren staande." Voor de Zeemacht is een overeenkom stige order uitgegeven. Een buitengewone Staatscourant van Dinsdag bevat de volgende kennisgeving van het overlijden van de Komngin- Moeder: Het heeft God behaagd Mijn be minde Moeder na een kort ziekbed tot Zich te roepen. Zij is hedenmor gen zacht ingeslapen. Het is met diepe droefheid dat Ik daarvan kennis geef. Ik ben overtuigd van aller deelen in Mijn smart en die van de Mijnen en in het verlies dat Haar overlijden voor het gansche volk, zoo hier als over zee beteekent. 's Gravenhage, den 20 Maart 1984. WILHELMINA. De bijzetting. De bijzetting van het stoffelijk over schot van de Koningin-Moeder is vastge steld op Dinsdag 27 Maart. De overbrenging van het stoffelijk over schot zal geschieden in een nieuwen lijk wagen, die in het staldepartement van H. M. de Koningin is gemaakt. Deze rouwwagen, die voor de overbren ging van het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder naar Delft zal worden gebezigd, is van den gewonen vorm in zwart met zilveren beslag, zwarte draperie en kroon. De wagen zal door zes paarden van den bok gereden, en met een voorrij der worden getrokken. Bij de begrafenis van Koning Willem III, regeerend vorst, werd een bespanning van 8 paarden gebezigd. De lijkwagen die voor deze begrafenis is gebruikt, bestaat niet meer. Aan de nieuwe rouwkoets is echter de zilveren lijst van den hemel van laatstgenoemd rouwrijtuig aangebracht. Naar het schijnt is het de bedoeling op het traject door Delft het nauwe Oude Delft zooveel mogelijk te vermijden. In het mausoleum in de Nieuwe Kerk te Delft zijn van het Huis van Oranje en zijn verwanten de volgende personen bij gezet: in de oude grafkelders: Willem I, Prins van Oranje; Louise de Coligny, zijn vierde gemalin; Prins Maurits; een doch ter van Prins Frederik Hendrik; Prinses Isabella Charlotte; Frederik Hendrik; Catharina Belgica, dochter van Prins Willem I; Prins Willem II en Amalia van Solms, gemalin van Frederik Hendrik. In de nieuwe grafkelders: Anna Maria, dochter van Prins Willem IV; Anna van Engeland, gemalin van Willem IV; George Willem Belgicus, Prins van Nas sau Dillenburg, zoon van Willem V; Fre- derika Wilhelmina Prinses van Oranje; Willem Frederik Nicolaas Karei, zoon van Prins Frederik; Koningin Frederika Louisa Wilhelmina, gemalin van Koning Willem I; Koning Willem I; Willem Alexander Frederik Constantijn Nicolaas Michael, tweede zoon van Willem II; Koning Willem H; Willem Frederik, tweede zoon van Willem III; Willem Alexander Ernst Casimir, vierde zoon van Willem II; Anna Paulona, gemalin van Koning Willem II; Prinses Louisa, gema lin van Prins Frederik; Prinses Amalia, gemalin van Prins Hendrik; Koningin Sofia; Frederika Mathilda; Willem Fre derik Hendrik, Prins der Nederlanden; Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik Prins van Oranje, oudste zoon van Willem III; Willem Frederik Karei, Prins der Nederlanden, oom van Koning Willem III; Willem Alexander, Karei Hendrik, Prins van Oranje jongste zoon van Willem III en Koning Willem III. Een ooggetuige verslag. De Katholieke Radio Omroep en de A.V.R.O. zullen tezamen een ooggetuige- verslag uitzenden van de uitvaart, van de Koningin-Moeder. De K.R.O. zal het gedeelte van de plechtigheden verzorgen, dat zich in Den Haag afspeelt, de A.V.R.O. het gedeelte buiten Den Haag en te Delft. Naar wij vernemen heeft de K.R.O. voor deze reportage een hoekkamer van de dépendance van het Hotel des Indes op het Lange Voorhout gehuurd en wel tegen Dinsdag a.s., zulks in overleg met de regeering. In verband met het overlijden van da Koningin-Moeder heeft het Nederland sche I'advindersgilde als teeken van rouw besloten, de gewone troepbijeeD komsten gedurende een week en dn geestelijke bijeenkomsten gedurende e n maand af te gelasten. De leidsers 0n dienstdoende padvindsters zullen rouwband dragen. een Het luiden der klokken. De minister van binnenlandsche zaken heeft een telegram verzonden aan de commissarissen der Koningin in de on derscheidene provincies. Dit telegram heeft den volgenden inhoud: „Hierbij heb ik de eer, U.H.E.G. te verzoeken, het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder in alle gemeenten uwer provincie te doen afkondigen en de be sturen dier gemeenten uit te noodigen Woensdag 21 Maart en op den dag "der begrafenis de klokken te doen luiden drie malen daags, te weten van 8 tot 9 uur voormiddags en van 12 tot 1 uur en van 4 tot 5 uur 's middags. Voorts noodig ik U.E.H.G. uit, wel te willen bevorderen, dat alle tooneelvoor- stellingen en openbare vermakelijkheden worden geschorst krachtens de bestaande wettelijke voorschriften of, zoo noodig tengevolge van een verzoek daartoe aan de ondernemers dier vermakelijkheden van overheidswege te richten, en wel van heden tot en met 22 Maart en op den be grafenisdag. De Universiteiten. De colleges aan de Universiteiten zijn afgelast. Afgelaste vergaderingen, enz. In verband met het overlijden van de Koningin-Moeder heeft het hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij De Vrij heidsbond bepaald dat ale openbare ver gaderingen deze week niet zullen door gaan. Tot a.s. Maandag zijn alle openbare vergaderingen in het geheele land van de nationaal-socialistische beweging afgelast Het hoofdbestuur van het Nationaal Jongeren Verbond heeft het volgende schrijven gericht aan alle afdeelingsbe- sturen en oorrespondenten in den lande: „H.M. de Koningin-Moeder is het Ne derlandsche volk ontvallen. Haar ver scheiden heeft ons in diepen rouw ge dompeld. Woorden kunnen niet weerge ven de gevoelens van oprechte aanhan- kelijkheid, welke het Nederlandsche volk meer dan 50 jaren heeft gekoesterd voor de geëerbiedigde Vorstin. Het Nationaal Jongeren Verbond dee't in den rouw van het Nederlandsche volk. Met ingang van iieden zijn afgelast voor den tijd van een week alle cursussen en huishoudelijke bijeenkomsten; voor den duur van veer tien dagen alle openbare bijeenkomsten; voor den duur van een maand alle bijeen komsten met een feestelijk karakter. Den leden van het Nationaal Jongeren Ver bond wordt verzocht als teeken van rouw om het insigne van zwart-crêpe roset te dragen. Deelneming te Brussel. De correspondent van de N.R.Ct. te Brussel telefoneerde Dinsdagmiddag: Hoewel niet onverwacht komende, is het bericht betreffende den dood van H.M de Koningin-Moeder door de Nederlandsche kolonie in België met diepe ontroering vernomen. Aan den gevel van het Neder landsche gezantschap hangt de driekleur halfstok en zijn de gordijnen neergelaten. In den loop van den ochtend kwamen reeds talrijke hooggeplaatste Belgische personen en voorname leden van de Ne derlandsche kolonie hun innige deelne ming betuigen in den rouw, die het huis van Oranje en de Nederlandsche natie treft. Onmiddellijk nadat het treurige nieuws de Belgische regeering had bereikt, heeft de minister van buitenlandsche zaken zijn kabinetschef graaf d'Ursel verzocht een condoleance-bezoek te brengen aan den Nederlandschen gezant. Dit bezoek had Dinsdagmorgen te 11 uur plaats. De grootmaarschalk van het Belgische hof, graaf de Lannoy, heeft tegen den middag namens koning Leopold, een be zoek van rouwbeklag gebracht aan H.M.'s gezant. De minister van buitenlandsche zaken, mr. Hymans, heeft zich eveneens naar het legatiegebouw begeven om den Nederlandschen gezant zijn deelneming en die van de andere leden der Belgische regeering te betuigen. Als blijk van deelneming in den rouw, die de Nederlandsche natie treft, hebben de Belgische radiostations vanmiddag een uur, na het voorlezen van het doods bericht van de Koningin-Moeder, een mi nuut gezwegen. i Te Brussel zijn verschillende recepties afgelast. Ook is het groote Vlaamsch- Hollandsche feest van de afdeeling Brus sel van het Alg. Ned. Verbond, dat Zater dag a.s. moest plaats hebben tot een nader te bepalen datum uitgesteld. De Oostenrijksche bondspresident Miklas heeft aan Koningin Wilhelmina het volgende telegram gezonden: Met groote deelneming neem ik kennis van het overlijden van de Koningin- Moeder. Ik voel mij gedrongen naar aan leiding van dit droevig verlies, dat Uwe Majesteit en de Koninklijke familie heeft getroffen, uitdrukking te geven aan mijn diepst medegevoelen. Bondskanselier Dollfuss heeft, naar Reuter uit Weenen meldt, aan den voor zitter van den raad van ministers, dr. Colijn, een telegram gericht, inhoudende betuigingen van deelneming van de Oostenrijksche regeering. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft de koning bepaald, dat het Hof gedurende een week rouw zal aannemen wegens het overlijden van Koningin-Enuna. In Duitschland. Reuter meldt uit Berlijn: Onmiddellijk na het bekend worden van het overlijden van de Koningin-Moe der is op het ministerie van buitenland sche zaken, de Rijkskanselarij en den Rijksdag de vlag halfstok geheschen. Rijkspresident von Hindenburg heeft het volgende telegram aan Koningin Wil helmina gezonden: Het bericht van het overlijden van H.M. de Koningin-Moeder heeft mij diep bewo gen. Het is mq een behoefte Uwe Majes teit en de Koninklijke familie de verzeke ring te geven van de oprechte gevoelens van deelneming van mij en het Duitsche volk. De staatssecretaris dr. Meissner, legde Dinsdagmorgen in persoonlijke opdracht van den rijkspresident een rouwbezoek al bij den Nederlandschen gezant te Berllijn, mr. P. J. graaf van Limburg Stirum. In Frankrijk, Uit Parijs: In den loop van Dinsdag zijn vele per soonlijkheden de rouwregisters in het Nederlandsche gezantschap komen tee kenen. De bladen brengen hulde aan de eigen schappen van de gestorven vorstin. De minister van buitenlandsche zaken, Barthou, heeft den Franschen consul- generaal Rozen opgedragen aan den No-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2