Stadsnieuws Gemeenteraad van Den Helder GRATIS. TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 MAART 1934. 5 Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 APRIL verschijnende nummers Licht cp voor alle voertuigen. Het overlijden van H.M.de Koningin-Moeder Uit het politie-rapport. „Pelikaan-Puzz.e TT» ADM. HELD. CRT. Donderdag 22 Maart 18 4." uur. Vrijdag 23 Maart 18.45 uur. Zoodra Dinsdagmorgen het overlijdens bericht van H.M. de Koningin-Moeder door de radio was uitgezonden, werd van alle openbare gebouwen en tal van par ticuliere woningen, de vlag halfstok ge- heschen. Woensdagmorgen van 89 uur, van 121 uur en van 45 uur galmden droef de klokketonen van de berken, ten teeken van rouw, over de druilerige stad. Qok op den dag der begrafenis zullen de klokken worden geluid. Door het bestuur der Chr. Oranjeyer. is het volgende telegram van deelneming aan H. M. de Koningin gezonden: Het bestuur der Chr. Oranjevereeni- ging te Den Helder, geeft Uwe Majesteit en de Koninklijke Familie eerbiedig de serzekering van oprechte gevoelens vatv deelneming in het overlijden van H.M. de' JKoningin-Moeder. J. de Jong, voorzittel. Uitgestelde vergaderingen en uitvoeringen. In verband met het overlijden zijn "dé ■vermakelijkheden gisteren, vandaag en op den dag der begrafenis, stopgezet, dus ook alle bioscoopvoorstellingen, muziek in «afé's, straatmuziek enz. Men bericht ons in verband hiermede, dat de abonn.-voorstelling, die Donderdag in Casino plaats zou hebben, is uitgesteld tot Woensdag 28 Maart a.s. De lezing van mr. Joekes voor den Vvijz.-Dein. Bond zal, in tegenspraak met het bericht in het Advertentieblad, waarin werd medegedeeld, dat zij op Donderdag 29 Maart zou plaats hebben, tot nader aan kondiging verdaagd in verband met de op dien datum plaats hebbende crisis-voor stelling. De film ..Fakkelgang" zal worden ver toond op 28 Maart; de hiervoor reeds ge nomen kaarten blijven voor dien datum geldig. 'De uitvoering van de Hoogere Burger- sehool-vereeniging, diè vastgesteld was op Dinsdag 27 Maart a.s., is uitgesteld tot Vrijdag 13 April a.s. De introducties blij ven geldlig. JAARWEDSTRIJDEN EN FEEST AVOND VAN DE MARINE SPORT- VER. „ZEEMACHT". In verband met het overlijden van H.M, dè Koningin-Moeder, zijn alle wedstrij den van de M.S.V. „Zeemacht" tot nader bekendmaking uitgesteld, evenzoo de feestavond, welke gehouden zou worden ep a.s. Zaterdag 24 Maart in Casino. VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. Afd. Den Helder. Men verzoekt ons de aandacht te willen vestigen op een advertentie in dit blad, waarin wordt bekend gemaakt, dat in ver band met het overlijden van H. M. de Ko ninginMoeder, de aangekondigde her" ding van het 1-jarig bestaan op 27 Maart a.s. tot lateren datum is uitgesteld. GEMEENSCHAPPELIJKE WIJDINGSAVOND. Op Zondag 25 Maart a.s. zal in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat, des avonds om zeven uur een wijdingsdienst gehouden worden. Deze dienst draagt het bijzon dere karakter, dat hierin voorgangers van onderscheiden kerkgenootschappen het woord zullen voeren. Het geldt hier het streven om in de verlerlei verwarring t an onze dagen tot uitdrukking te bren gen het verlangen uaar samenwerking en' meerdere eenheid. Dit streven, de z.g. oecumenische beweging der kerken, komt in onzen tijd meer en meer naar voren. Een dergelijke dienst werd ook reeds p >uden op Zondag 17 December 1.1. Het gold toen een Kerstwijding, waar pi.m. ,'0ü personen bij tegenwoordig wa ren. Aan den dienst van a.s. Zondag zullen deelnemen: Ds. H. A. Enklaar met het onderwerp: „De wereld geoordeeld in den lijdenden Christus"; Past. Th. Mole- man. „De zonde der wereld geopenbaard in den lijdenden Christus" en Ds. M. van Wichen: „De gerechtigheid in den lij denden Christus". Ds. F. W. J. van dei- Poel en Ds. Smidts zullen respectievelijk het openingswoord en het slotwoord spre ken. Wij kunnen hier aan toevoegen, dat zoo Ds. P. J. Borgers nog te dezer stede rijn standplaats had gehad, hij zijn mede werking aan dezen dienst zou hebben Verleend. SCH OEN MAK ERS VEREEN IG ING. Men verzoekt ons te wijzen op een in dit nummer geplaatste advertentie, waar- In wordt aangekondigd, dat de lezing door den heer Hoek inplaats van om 7 uur, om uur zal aanvangen. „PEL1K AAN -PUZZLE". In een advertentie in dit nummer deelt de firma Vroom en Dreesmann mede, dat zoo juist is uitgekomen de „Pelikaan- Puzzle", uitgevoerd in mooie kleuren, verlucht met de foto's der koene beman ning en Directeur Plesman. De prijs van deze uitpl.m. 650 deeltjes bestaande puzzle, welke geheel Neder- landsch fabrikaat is, bedraagt slechts 95 cents. Men zie ook bet bericht in ons num mer van Dinsdag. DE FILMSTERREN UIT „DE J ANTJES" IN CASINO. Iedereen heeft natuurlijk de al'geloopen week de film „De Jantjes" in Tivoli ge zien. In de groote steden heeft men daar bij de Hollandsehe filmsterren persoonlijk gehuldigd. Ook hiér in Den Helder zal men in de gelegenheid worden gesteld onze filmartisten in levende lijve op het tooneel te zien. Zondag wordt in Casino een voorstelling gegeven, waarin Joh. Kaart Jr., „De Schele" uit „De Jantjes", Fientje de la Mar, „Jans", en Jan van Ees, „Dé Blauwe", U een uitmuntend program ma zullen voortzetten. Behalve deze vermaarde artisten zullen nog medewerken, Ada Dassi, de allerlief ste cabaretière, de Hollandsche Raie da Costa en de bekende Jazz-pianist, Han Beuker. De namen van bovenstaande medespelénden waarborgen een avond van gezonde humor en eehte vroolijkheid. Men zie de advertentie. W EEFDEMON STR ATIE. Gisterenmiddag vond bij de firma Vroom Dreesmann de eerste van een serie demonstraties plaats met Artsilk- weëftöestellen. Verschillende dames toon den voor deze demonstratie belangstel ling. Natuurlijk, zonden wij zeggen. Want wat is er voor de vrouw belang wekkender dan draadjes wol of zijde, mooie sjaals en kussens of schattige kin- derkleertjes? En vanzelf werden ze daar om door de keurige resultaten van de getoonde weeftoestelien aangetrokken. Die weeftoestelien zien er vrij eenvoudig uit en als u zich maar even onder de „handige huisvrouwen" durft rekenen (en dat durft u vast wei) dan zullen ook voor u die mooie en kunstvolle artikelen te maken zijn, na enkele weefiessen. Een vlotte dameshand toonde hoe een voudig de bewerkingen waren. De op een raam gespannen draden worden door een soort van kammen beurtelings naar boven of beneden gebracht, al naar ge lang het patroon dat vereischt en verder hebt u weinig anders te doen dan de spoelen met gékleurde wol of zijde door de ontstane openingen te halen. Op die manier worden allerlei mooie patronen gevormd. Een keurige sjaal werd ons ge toond, welke één van de artikelen was, welke op het apparaat vervaardigd kun nen worden. Verder sehoorsteenloopers, theemutsen, tafelkleeden, enfin, noemt u maar op. Bijzonder mooi is het Smyrna- werk. Op zeer eenvoudige wijze wordt een prachtig resultaat verkregen. U neemt een onder- en een bovendraad, legt daar een stukje zeer dikke wol dwars over heen en trekt de uiteinden tusschen de beide draden weer daaronderdoor naar boven en dan is een knoopje klaar. Niet waar? Zoo maakt u knoop na knoop van de gewenschte kleuren wol en langzamerhand ontstaat uw Smyrnatapjjt. De lengte is onbeperkt, terwijl aan de zij kanten een kleine zelfkant ontstaat, welke u aan deh zelfkant van een andere baan kunt naaien, waardoor de oppervlakte naar wensoh kan worden bepaald. De toestellen zijn goedkoop, u kunt een begincursus volgen van 3 lessen, welke 1.— kost, vervolglessen 2.per 3 les sen, mits bij aankoop van de schachten (het toestel zonder schragen). Drie weken krijgt u het toestel voor het volgen van de lessen mee op proef. Gaat u maar eens kijken bij de Firma Vroom Dreesmann. Vanmiddag van half drie tot 6 en van 7 tot 8 uur, morgen van 10 tot 12, van half drie tot 6 en van 7 tot 8 uur wordt de demonstratie nog herhaald. WIN KELNIEU WS. De heer W. v. d. Vaart opende in het perceel Ruijghweg 5 een zaak in ijzer waren, huishoudelijke artikelen, verf, ge reedschappen, borslelwaren, schoonmaak artikelen en teerproducten. M'n liefje, wat wil je nog meer? Alles wat u noodig heeft voor het inrichten van uw nieuwe woning, voor het opknappen van uw huis. tuin of keuken, kunt u bij den heer v. d. Vaart bekomen. En in de buurt van den Ruijghweg zullen eerstdaags heel wat woningen ingericht moeten worden. Mak kelijk daarom dat u zoo'n winkel vlak bij de hand hebt en u niet voor een schroef oogje 'n militaire marsch behoeft te maken. De heer v. d. Vaart is vertegenwoor diger van de Demon-stellen. Dezestellen branden 10 uur op 1 liter petroleum, geven een zeer nuttige warmte en be hoeven niet opgepompt te worden. Wij twijfelen niet of deze zaak zal haar klanten wel winnen. De heer B. Scholten dreef sinds lang een winkeltje in sigaren en andere rook artikelen in een woning in het Juliana- park. Deze woning was wel zeer klein voor dat doel en thans vond de heer Scholten een beter geschikten winkel in de Eniuiastraat no. 77. De winkel werd netjes in de verf gezet en ingericht, waardoor een keurige zaak ontstond. De heer Scholten, die een bekwaam sigaren maker is, voert behalve zijn eigen sigaren alle andere merksigaren en rookartikelen. Het is zijn principe aan iedere wensch te kunnen voldoen, dus als u iets op rook gebied noodig heeft weet u het adres. FANTASIE. Het bericht van het omslaan van een sloep van „De Mok", met drie man er in, dat ons door een „ooggetuige" verteld was, schjjnt niet vrij geweest te zijn van fantasie van den berichtgever. Van het omslaan van een sloep is althans geen sprake geweest. Door een communicatie vaartuig werd een vlet van „De Mok" op sleeptouw genomen om schijven te zetten op de Hors. Doordat de zee ruw was, werd de vlet echter losgelaten en ging deze op eigen gelegenheid naar „De Mok" terug. Aan het begin van de geul werd de raceboot opgepikt en naar binnen ge bracht. Maandagmiddag werd door de politie een minderjarig meisje aangehouden aan gehouden, dat tegen den wil harer ouders de ouderlijke woning had verlaten. Zij is aan de ouders afgegeven. INBRAAK. Bij de politie werd Dinsdag aangifte gedaan van vermissing van een bedrag aan geld uit een woning aan de Rozen straat. Het geld is tijdens een korte af wezigheid van de bewoners weggenomen. De reeherehe stélt een onderzoek in. GARAGE „MODERNE". Sinds eenige jaren dreef de heer \V. G. Mansbanden aan de Laan een garage bedrijf. Langzamerhand moest echter naar meer ruimte worden uitgezien en die heeft de heer Manshanden gevonden aan den Middenweg, waar een schitterende garage werd neergezet. Dit gebouw is 30 X 110 meter en beslaat dus een oppervlakte van 900 M2. Ruim zestig auto's k urmen er ge borgen worden. Het dak rust alleen op de muren, zoodat er geen schadelijke ruimte ontstaat door pilaren. Deze garage is inderdaad modern ingericht, ook voor reparaties, lasch- en Duco-spuitwerk. Een verhoogd gedeelte vormt het magazijn, zoodat de heer Manshanden alle onge makken op autogebied direct kan ver helpen en onderdeelen uit voorraad kan leveren. De luxeautoverhuur blijft natuur lijk gehandhaafd, waarvoor mooie, groote wagens beschikbaar zijn! Met deze garage is Den Helder een grootsteedscbe inrichting rijker. yj (Vervolg van pag. 3 le blad.) Nu wijst de heer Eijlders op de sleoht- gevulde beurzen en de loonsverlagingen. Als we daarover gaan beginnen, is er voor die menschen nooit reden geweest, om feest te vieren, ook vroeger niet. Spr. denkt bij de kermis ook aan de velen, die trachten met een speelgoedkraam of olie bollentent aan den kost te komen. Het ie altijd een groote misleiding geweest van de kleine luyden, een redeneering als van den heer Eijlders. Want wie geld heeft, behoeft geen kermis te vieren, die heeft andere geneuchten, Wat steekt er voor kwaads in als men langs die kramen loopt?? Uitwassen heeft men bij elk feest. Spr. is nooit ter wille van het finantieel belang vóór de Kermis geweest, Terecht zegt de heer Tiessen: doen wy het niet dan gaan ze naar andere plaatsen. Spr. verheugt er zich over dat de s.d.a.p. thans een ander standpunt inneemt, nog verleden jaar was zij tegen de Kermis. (Protesten en ontkenningen). De heer Biersteker wenscht den burgemeester geluk, dat hij tijdens zijn afwezigheid is gepromoveerd tot Kermis- wethouder. Spr. vraagt of het de bedoeling is dat het schenken van alcohol zal wor den verboden in de feestweek. De Voorzitter: Dat vraagstuk is nog niet in bespreking geweest. Er is veel vóór maar ook tegen! De heer Biersteker onderschrijft niet het betoog van den heer Boogaard, waaruit men het idee krijgt alsof de vroe gere kermis een bacchanaal was. Spr. standpunt voor de kermis is niet omdat 't thans een veredelde vorm is, maar omdat spr. nog op hetzelfde standpunt van vroe ger staat. De heer v. d. Vee r protesteert tegen de uitlatingen van den heer Van Loo. Er is groote werkloosheid, er loopen velen met een leege portemonnaie en nu komt de Gemeente, die ze in verleiding brengt. Het is een treurig standpunt van de over heid, meent spr. De V o o r z i 11 e r kan in zijn antwoord kort zijn; de beide heeren die priuoi- pieéle bezwaren hebben, zal spr. ter wille van den tijd niet beantwoorden. Het standpunt ten aanzien van het drankgebruik moet eens rustig bezien worden. Dat kan straks gebeuren, er is voldoende tijd voor beschikbaar. De heer E li 1 d e r s beantwoordt nog de. uitlating van den heer Schoeffelenber- ger. Als de heer Schoeffelenberger dat eischt, zal spr. een uiteenzetting geven van het sociaal werk der christelijke par tijen. - Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen der heeren Bot, Van Zwijn- drecht, Van der Veer en Eijlders tegen. Rijwielpadten door de dulnén. Voorstel tot het aanleggen van rijwiel paden door de duinen. Aangehouden. Stationneerendte voertuigen. Voorstel tot intrekking der verordening op het vervoer van personen binnen de gemeente en op stationneerende vervoer middelen, in het belang van het openhaar' verkeer en de veiligheid daarvan. Aangenomen. Vergoeding aan R. Noot, Koegras. Voorstel tot het toekennen van een ver goeding, ingevolge art. 13 L.O. wet 1920, aan R. Noot, alhier. Aangenomen. Benoeming leeraar Zeevaartschool. Voorstel om in de plaats van den heer J. van der Borden als leeraar aan de Zee vaartschool te benoemen den heer J. P. Haring, te Hoorn. Conform. Af- en overschrijvingen. Af- en overschrijvingen op de begroo ting voor het gemeentelijk zwembad. Conform prae-advies. Ter inzage. Ter inzage zijn nedergelegd: Een opgaaf van namen der patiënten, die gedurende liet 4e kwartaal 1933 voor gemeenlerekening in de burgerafdeeling van het Marinehospitaal zijn verpleegd ge worden. Het antwoord op de vraag van den heer Th. A. A. Terra inzake het betreden van landerijen tijdens voetbalwedstrijden. Uit de door den Commissaris van Po litie overgelegde rapporten van den adj.- insp. van politie en een tweetal agenten blijkt, dat er op Zondag 18 Februari niet door onbevoegden over landerijen is ge- loopen en dat er ook geen sprake van is, dat de politie daarbij lijdzaam toezag. De voor de politie verre van vleiende opmer king van het raadslid Terra, welke ook in de Held. Crt. van 20 dezer werd opgeno men, mist dan ook allen grond. De Comm. van Politie is voorts van meening dat de heer Terra beter doet zich te bepalen tot dingen, die hij zelf waarneemt en niet op gezegden van anderen af te gaan. De heer Terra protesteert tegen deze uitlating en houdt een nader uitvoerig be toog ten bewijze van de juistheid zijner beweringen. De Voorzitter meent, dat een be gripsverwarring bestaat, waar de agent op doelt is wat anders. De heer M i n n e s bevestigt dit. Het antwoord op de vraag van den heer J. J. Tiessen inzake het openstaan van de brug over de Molenvaart, Dit geval is veroorzaakt door een met straatklinkers voor de Gemeente geladen schip, dat bij het erf aan de Molenvaart moést lossen. Moeilijkheden met schepen wegens te grooten diepgang komen wel meer voor door de betrekkelijk geringe diepte van het Heldersehe Kanaal en de Molenvaart en door den wisselenden stand van het water. Als regel spi'uiten daaruit voor kennisgeving worden aangenomen, voort. Thans was dit wel het geval. Doch zooiets komt slechts sporadisch voor. Maatregelen kunnen hiertegen niet wor den getroffen. •De heer Tiessen protesteert tegen deze voorstelling. Het geval heeft zich eenigszins anders toegedragen, zooals spr. Uiteenzet. De brief van B. en W. dd. 7 Maart aan den Directeur der Water- en Liehtbedrij- ven betreffende opheffing radiostoringen gasfabriek. B. en W. machtigen in bedoelden brief den Directeur om de uitvoering van de noodig geachte mechanische veranderin gen aan de cokestransportinrichting aan de N.V. te Rotterdam op te dragen, onder uitdrukkelijke garantie inzake afdoende verbetering der storingen. Dr. Feenstra Kuiper zal de hee ren Moree en Bijvoet hiervan in kennis stellen. VervOlg-agenda. Onder de Ingekomen Stukken zijn be sluiten van Ged. Staten betreffende goed keuringen van diverse raadsbesluiten evt. verdagingen hieromtrent, welke alle voor kenninsgeving wórden aangenomen. Verder een ver-wijzing der begrooting Gein. Zwembad, een voorstel tot verkoop van grond te Huisduinen aan A. J. Klein, alhier, en tot verkoop van 'grond aan H. A. Mensink. De hierop betrekking heb bende prae-adviezen hebben wij opgeno men. Tenslotte vermeldt de agenda alsnog een: Voorstel om in beginsel te besluiten, een gedeelte van den grond, deel uitmakende van het terrein, gelegen tusschen Huis- duinerweg, het verlengde van den Singel en de geprojecteerde Da Costastraat, ter beschikking te stellen van de Stichting „Rusthuis Huize Parkzicht", ten behoeve van de stichting van een Tehuis voor Ouden van Dagen en Hulpbehoevenden. De heer Biersteker vraagt naar aanleiding van den verkoop van grond aan H. A. Mensink, of het recht van over pad ook niet betreft het perceel Ruygh- weg Wethouder van der Vaart zet dit uiteen, er is een tweede pad. Het voorstel inzake het rusthuis wordt aangehouden. Hiermede is de agenda afgewerkt en aan de orde de behandeling der BEGROOTING 1934. De heer van Loo had in de secties voorgesteld geen alg. beschouwingen te houden over de voornaamste punten is dat al geschied. De heer Bot vreest, dat we dan bij allerlei punten van de begrooting uit voerige alg. beschouwingen zullen krijgen De heer Boogaard wil namens de S.D.A.P. den wensch uitdrukken alg. be schouwen te houden. De heer Schoeffelenberger is tegen alg. beschouwingen. Zij kosten tyd en de begrooting wordt toeh aange nomen. De heer Biersteker was niet van plan alg. beschouwingen te houden, maar is er tegen in dezen geest te beslissen. Het is een goede usance, dat wie ze hou den wil, dat kan doen en de opmerking van den heer Bot is zeer juist. Den Heer van Loo valt het tegen van menschen die steeds tegen alg. be schouwingen waren en die ons verweten de zaak te rekken, thans te vernemen, dat ze wel alg. beschouwingen willen houden. Wy wilden juist die heeren tegemoet komen en vandaar ons standpunt. Wor den ze nu toch gehouden, dan doen we mee, maar het voorste) om ze niet te houden, handhaven wij. De heer E ij 1 d e r s vindt het niet goed den Raad te binden. De menschen die hier komen met veel paperassen brengt spr. hulde voor hun arbeid; de heer van Loo volgt de taktiek van afwachten. Zoo juist uitgekomen de „Pelikaan- Puzzle", uitgevoerd in mooie kleu ren, verlucht met de foto's der koene bemanning en Directeur PLESMAN. De prijs van deze uit pl.in. 650 deeltjes bestaande, puzzle, welke geheel Nederlaudsch fabrikaat is, bedraagt slecht 95 ets. Leest de schitterende beoordeelin gen der geheele Nederlandsche Pers. Hiertegen protesteert de heer van Loo, die dit een persoonlijken aanval vindt. De Voorzitter merkt op, dat het Reglement van Orde niet toelaat, dat hier over gestemd kan worden. Hoogstens kan de Voorzitter den spreektijd rantsoenee ren. De heer Boogaard herinnert eraan, dat reeds vóór de behandeling der Be grooting in den Raad, beslist moest wor den over eenige zeer belangrijke aange legenheden, teneinde de begrooting slui tend te krijgen. Wellicht nimmer tevoren in de geschie denis waren de tijdsomstandigheden zoo moeilijk en de vooruitzichten zoo somber als bij den aanvang van dit jaar het ge val was. De Ryksregeeriiig, die medé in ernstige mate de moeilijke tijdsomstandigheden ondervindt,bleef in liet algeloopen jaar volharden in haar pogingen om een be langrijk deel der lasten op de gemeente besturen af te wentelen. Werden die lasten voor vele gemeente reeds te zwaar, zoo dat het voor ieder onmogelijk bleek de begrootingen in die gemeenten sluitend te maken, in onze stad is gelukkig een der gelijke noodtoestand nog niet te bespeu ren. Wel is de allergrootste voorzichtig- heig geboden en zullen wy alles hebben na te laten wat maar eenigszins mogelijk is om de uitgaven niet te doen stijgen zonder dringende noodzaak. Maar ook al zijn de vooruitzichten niet erg rooskleu rig, toch kunnen wij zonder overdrijving zeggen, dat de toestand van onze ge meente gunstig is, vergeleken by vele an dere plaatsen in ons land. Er behoefden geen „kunstgrepen" te worden toegepast om de begrooting te doen sluiten; even min behoefde er een bedrag als ongedekt „uitgestooten" te worden. Wij kunnen con- stateeren, dat de begrooting is sluitend gemaakt, zonder dat de vitale belangen van de gemeentenaren werden aangetast. Met vreugde wordt geconstateerd, dat ,op geen enkele wijze behoefde te worden getornd aan.de werkloozenondersteunin- gen, evenmin aan de andere sociale voor zieningen, waarmede wij de nooden van de minder gelukkigen in deze samen leving ëénigermate konden verlichten. Niettegenstaande een zeer sterke stij ging van het aantal werkloozen ln onze gemeente en een daarmedé evenredige verhooging van het bedrag aan uitkee- ringen door Maatschappelijk Hulpbetoon, konden de daarvoor benoodigde middelen worden gevonden en was het zelfs moge lijk hen hij toerbeurt te werk te stellen bij de uitvoering van werken in gemeentelijk beheer tegen {iet plaatselijke contractloon. Het stemt tot voldoening wanneer wy mogen constateeren, dat een bedrag van 342.500.voor Maatschappelijk Hulp betoon, alsmede 35 000.— voor werkver schaffing en 22.000.subsidie aan werkloozenkassen of in totaal rond 4 ton uit de gewone middelen kon worden be schikbaar gesteld, zonder daarmede an dere diensten te ontwrichten. Ter compensatie der zeer sterk ver hoogde uitgaven voor werkloozenonder- steuningen moesten maatregelen worden getroffen om de bronnen van inkomsten te verhoogen. Eenigen daarvan, met name de plaatsing in de 2e klasse voor de Gë- meentefondsbelasting en de verhooging van de tarieven voor gas en electriciteit, worden door onze fractie zeer drukkend geacht, voor de menschen met kleine in komens. Wij stemden echter voor deze posten, evenals voor de pensioenkorting voor het gemeentepersoneel, uit de over tuiging, dat geen andere wegen open bleven om tot verhooging der inkomsten te geraken. Onze fractie is volkomen overtuigd van de groote moeilijkheden, waarin ook onze gemeente zou kunnen komen te ver- keeren, indien geen rekening werd ge houden met de tijdsomstandigheden. Maar toch meenen wij, dat het ook in dezen tijd dringend noodzakelijk is om zooveel mo gelijk te behouden van datgene wat in vroeger jaren voor de arbeiders is opge bouwd en waar mogelyk de sociale voor zieningen zelfs nog te verbeteren. Dit be hoeft geenszins samen te gaan met onver antwoordelijke politiek, welke leidt naar een van zekere zijde thans zoo geliefden „Regeeringscommissaris". En het is juist die verstandige algemeene lijn, welke wij in het beleid van B. en W. zeer hebben gewaardeerd. Wij zijn bereid ook in moeilijke tijdsom standigheden de Regeeringsverantwoor delyklieid te dragen en door de maat regelen, waaraan wy in het algemeen be lang onze steun hebben gegeven blijkt, dat wij voor het nemen van noodzakelijke verslechteringen niet terugschrikken. Onze fractie is bereid ook in de naaste toekomst deze politiek te blijven volgen, mits ons dit mogelyk blijft. Dat wy in onzen Raad een aantal burgerlijke leden bereid vonden ons te steunen in de po gingen om de sociale voorzieningen te behouden en waar mogelijk te verbeteren, stemt ons tevreden en wij hopen ln het belang van de gemeentenaren dat dit ook in de toekomst zal blijven. Ten aanzien van verschillende wen- scheri, bij het sectie-onderzoek besproken, zullen wij nader onze houding bepalen. In het algemeen staan wij volledig achter het college van B. en W. als het er om gaat verdere verslechteringen af te wij zen. Wy stellen ons voor bij de behan deling van de diverse posten onze meening over verschillende voorstellen nader be kend te maken. Tenslotte deelt spr. mede het standpunt zijner fractie ten aanzien van de ge meentepolitiek. Dit is goed, omdat onze politieke tegenstanders gaarne de ellen dige gevolgen van het verkeerde maat schappelijk stelsel op ons. de met den verzamelnaam „Marxisten" aangeduide sociaal-democraten afwentelen. Dit is ook goed om bij den te verwachten strijd voor de gemeentereaadsverkiezingen klaar en zuiver dien strijd te kunnen voeren. Met groote kracht zullen wij weerstand bieden aan allen, die van de abnormale tijdsomstandigheden gebruik willen ma ken, om af te breken, wat in jarenlange^ moeizamen arbeid is opgebouwd. De be stuurskracht ligt niet in het afbreken van datgene wat in gunstiger tijéén is opge bouwd. maar in het behouden én waar mogelyk verbeteren der voorzieningen ten behoeve van de ingezetenen. De heer E y 1 d e r s houdt zeer uitvoe rige beschouwingen, waaraan wij het vol gende ontleenen: Versobering is in de eerste plaats gebo den en men zal genoodzaakt zijn om zoo vele idealen die men zich voorstelt, ach terwege te laten, en bij het College van B. en W. zal ook meer ernst moeten be staan en niet te komen met op zichzelf mooie dingen, maar voor de financiën on zer gemeente niet te dragen. Mijn inziens huppelt men hier te gemakkelijk rond met de z.g. kapitaallasten. Een klein voor beeld: ten laste van hoofdstuk 6 in deze begrooting voor openbare werken aan ren te en aflossingen 85.000.vorige jaar 65.000.---, alzoo meerder 20.000. Elke uitgave van nieuwe objecten, ook ten laste van den kapitaaldienst moet men niét tolereeren, of het moeten zijn uitga ven welke drukken op den kapitaallast der bedrijven. Verder beschuldig ik dit college dat zij niet medewerken ter verkrijging van goed- koope woningen. Neem b.v. het plrn- Ruyghweg. Hoeveel derde klas grond is er uitgegeven? Aan Volkshuisvesting, ja, maar daarbuiten? Alles is vrijwel verka veld en uitgegeven als tusschenklasse en 2e klasse, met het gevolg, dat door B. en W. een bepaling is gemaakt voor bebou wing van de nabijliggende straten. Het wordt wel een mooie stad, maar financieel niet te bewonen. Ontslag aan gehuwde ambtenaressen en Onderwijzeressen. Evenmin als het de overheid bij het regelen der bezoldigingen onverschillig mag zijn, of een ambtenaar al of niet een gezin te onderhouden heeft, evenmin mag zij het oogsluiten voor het nadeel, dat het gezin treft, wanneer de vrouw een vaste positie buitenshuis vervult. Namens duizenden vrouwen en man nen te dezer plaatse, spreken wij onze volle sympathie uit met het voorstel ont slag der gehuwde ambtenares. De tegenstanders buiten hier het vrij heidsbeginsel op onheilzame wijze uit en vergeten, dat het vrijheidsprmcipe niet steeds de eerste voorwaarde mag 2ijn waaraan de wetgever zich mag storen of het individu voor zich mag opeischen als hoogste levensvoorwaarde. Rijkssteunregeling. M. de V., gezien den groeienden grooten post van Maatschappelijk Hulpbetoon, waarvoor een bedrag is uitgetrokken van 342.000, heeft bij mij de vraag doen rijzen, waarom wordt door ons geen ge bruik gemaakt van de Rijkssteunregeling, meende ik hierin te zien financieel voor deel voor onze Gemeente. B. en W. zeggen in het algemeen rap port, dat het voor ons een bedrag van ongeveer 7000 voordeel zou zijn, Hoe B. en W. aan die conclusie zijn gekomen is mij een raadsel. Het bedrag kan toch zeker heel wat meer bedragen ook, anders is het mij onbegrijpelijk waarom de meeste gemeenten in ons vaderland gebruik ma ken van de Rijkssteunregeling en de vief grootste plaatsen in ons vaderland niet te vergeten. Assistent Gem. Geneeskundige Dienst. In de begrooting komt voor een post van f 5500 als salaris voor een assistent plus 650 voor auto-vergoeding, samen 6150. M. de V., deze post moet zeker nog aangevuld worden met 25 voor ge bruik van eigen rijwiel? Ik ben van meening, dat wij den ver keerden weg op gaan, door over te gaan tot aanstelling van assistenten. Spr. mo tiveert dit uitvoerig. Zal deze man in onzen dienst zijn, dan is men hem, ook al komen de normale tijden, nog lang niet kwijt. Als de drukte van den Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Gezondheidsdienst wordt uitgedrukt met het noemen van getallen, als B. en W. doen, dan hebben vele particuliere dok toren het nog drukker. Nu weten wij echter nog niets van de regeling, door B. en W. in bewerking ge nomen. Hoe het zij, in het voorwoord en Begrooting is sprake van een assistent en daar verzetten wij ons tegen. Ook de crisis speelt hier een rol; verscheidene ar beiders, die gedoemd zijn met de schrik kelijke werkloosheid, zien zich genood zaakt om te bedanken voor hun zieken fondsen en komen ten laste van de armen praktijk van de gemeente. Voor Maatschappelijk Hulpbetoon is het in het bijzonder van belang, de ver zekering tegen de onkosten, die aan ziekte verbonden zijn, wat betreft de levering van geneeskundige hulp en geneesmid delen. Het bezit van een eigen dokter wordt in 't algemeen zoo gewaardeerd, dat voor korten tijd de „valide arbeider" zoo goed als nimmer bij de gemeente aanklopte om vrije genees- en verloskundige hulp. Deze toestand is in den laatsten tijd wel zeer sterk veranderd. k

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5