De Schager Paaschtentoonstelling Callantsoog. Anna Paulowna. Van links en rechts. voor de Kon. Marine de beste lakensoorten prima uitmonsteringen goede pasvorm Vooral billijke prijzen Kledingmagazijnen Den Helder Eigen coupeur en ateliers Rheumatiek Gemeenteraad HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 MAART 1934. 7 Te ruim kwart over negen had in het lokaal van den heer J. Peetoom, de offi- cieele opening plaats van de Paaschten toonstelling. De Voorzitter, de heer J. B. Wilken, sprak het volgende welkomstwoord uit: Mijne Heeren, Wanneer onze vereeniging tot het houden van haar jaarlijksche tentoon stelling dezen dag organiseert is het de gewoonte een korte rede te mogen houden. Het is een Vereeniging welke Schagen en omgeving vereen!gt. Wat de inzen dingen betreft belooft het een succes te worden. Er is een pracht collectie vetvee en als bijzonderheid wil ik opmerken dat op deze tentoonstelling voor het eerst vet vee uit Friesland aanwezig is. Daar naast een pracht collectie schapen en een groote aanvoer van pluimvee en konijnen, terwijl ik er nog aan toe wil voegen de keur van uitstalling op de Gedempte Gracht van voorwerpen en artikelen, welke het nauwste verband houden met de aard der tentoonstelling. Alles bij elkander geeft het een goed geheel, ondanks de droeve geest en een woord van hulde aan de inzenders is hier wel op z'n plaats. Ik heet U allen harte lijk welkom en het doet mij genoegen weer aanwezig te zien, Heeren eereleden, de Commissie van bijstand, Heeren Keur meesters en in het bijzonder het dage- lijksch bestuur van de gemeente Schagen. Ik breng namens de Vereeniging dank voor den financieelen steun, welke onze vereeniging ook dit jaar mocht onder vinden en hel doet bijzonder veel genoe gen de medewerking welke wij onder vinden van den Schager Middenstand. Hierdoor aangemoedigd geeft het ons de raad voort te gaan en in stand houden van onze vereeniging. Het is gebruikelijk geworden wanneer er in onze vereeniging iemand 25 jaar werkzaam is geweest, dien dag niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Vandaag heb ik het genoegen zoo iemand in ons midden te vinden. Het is de heer C. Oosterman te Schagen, welke 25 jaar zijn steun en hulp aan de Ver eeniging heeft betoond. Ik spreek wel namens de geheele vereeniging en alle aanwezigen, wanneer ik hem hartelijk gelukwensch met zijn benoeming tot eere lid der vereeniging en bied hem hierbij het gouden insigne aan. Ik hoop dat de heer Oosterman dit nog vele jaren voor onze vereeniging mag dragen, en hiermee open ik onze 41ste tentoonstellingsdag. Hieronder volgen de bekroningen A. Vetvee. Kunstvoorwerp, voor het beste beest van de Tentoonstelling, gekozen uit de eerste prijswinners der rubrieken 1—10. A. Wiering, Zwaagdijk, Oost. f 40.— uitgeloofd voor de beste inzen ding Vet Rundvee, minstens 4 stuks van één eigenaar-mester. C. Bulk, Nieuw-Vennep. 1. Voor den besten en fijnsten gemesten Os, met hoogstens 6 breede tanden. Ie pr. f 30.— Gebr. Koning, Purmerend. 2e pr. f 15.— C. Smit Gz., Barsingerhorn. 2. Voor den besten, fijnsten 2-jarigen Os, met hoogstens 2 breede tanden. Ie pr. f 20.H. Mus, Wijdens. 2e pr. f 10.— dezelfde. 3. Voor de beste en fijnste gemeste Koe, met 8 breede tanden. Ie pr. f 40.C. S. Smit Dz. te Beets en N. C. Smit Dz. te Twisk. 2e pr. f 30.C. Bulk, Nieuw-Vennep. 3e pr. f 20.A. Spaans, Kolhorn. 4e pr. f 10.C. Zwaan, Hoorn. 4. Voor de zwa.irst gemeste Koe, met 8 breede tanden. Ie pr. f 30.— L. Metzelaar, A. Paulowna. 2e pr. f 20.— Jb. N. de Ridder, Purmer. Se pr. f 10.— B. Donker Pz., Twisk. 5. Voor de beste en fijnste gemeste Koe, met 6 breede tanden. Ie pr. f 40.C. Bulk, Nieuw-Vennep. 2e pr. f 50.— L. Kroon, Rustenburg. Se pr. f 15.C. Zwaan, Hoorn. 6. *roor de beste en fijnste gemeste Koe, met 4 breede tanden. Ie pr. f 40.— A.Wiering,Zwaagdijk-Oost. 2e pr. f 30.— C. Zwaan, Hoorn. Se pr. f 15. - C. Bulk, Nieuw-Vennep. 7. Voor de beste en fijnste gemeste Koe, dikbil, niet afgewisseld. Ie pr. f 20.— H. J. E. van Hoorn, Wie- ringerwaard. 2e pr. f 10.— C. Bulk, Nieuw-Vennep. 8. Voor de beste, en fijnste gemeste Vaars, met hoogstens twee breede tanden, gewicht boven 575 K.G. Ie pr. f 30.—. P. Donker Pz., Twisk. 2e pr. f 20.—. L. Metzelaar, Anna Pau lowna. Se pr. f 10.—, C. Zwaan, Hoorn. 9. Voor de beste en fijnste gemeste Vaars, met hoogstens twee breede tanden, gewicht tot en met 575 K.G. Ie pr. f 30.—. A. van Splunter, Winkel. 2e pr. f 20.—. dezelfde. Se pr. f 10.—. A. Spaans, Kolhorn. 4e pr. f 5.—. H. D. Wilken, Winkel. 10. Voor de beste Vette Koe. (melkgevend). Ie pr. f 30.—. Y. Hartog., N.-Beemster. 2e pr. f 20.—. C. Donker Pz., Twisk. 3e pr. f 10.—. D. Rademaker, Wieringer- waard. 4e pr. f 5.—. P. Koomen, Berkhout. 11. Voor het beste Vette Kalf. Ie pr. f 10.—. P. Karsten Czn., Ooster- Blokker. 2e pr. f 5.-—. Ant. Keyzer, Wieringen. B. Wol vee. 1. Voor de beste Oonschapen, van Texelsch ras, met of zonder lammeren. In te zenden 3 stuks. Ie pr. f i5.—R. L. Waiboer, Anna Pau lowna. 2e pr. f 10.—. J. Wagemaker, Abbekerk. Be pr. f 5.—. C. Wijdenes 1'z., Sijpekar- spel. 2. Voor de beste Overliouders. In te zenden 10 stuks. Ie pr. f 15.—. A. Stins, Barsingerhorn. 2e pr. f 10.-. Jm.Blaauboerlvz.,Schagen. Be pr. f 5.—. Alb. Langereis, Heer Hugowaard. 4e pr. f 2.50. Gebr. Nieuwland, Schager- brug. 3. Voor den besten Ram, van Texelsch ras, geboren in 1932 of vroeger, 1e pr. f 7.50. J. Wagemaker, Abbekerk. 2e pr. f 5.—. P. Vries, Schagerbrug. 4. Voor den besten jarigen Ram, van Texelsch ras. Ie pr. f 10.—. R. L. Waiboer, Anna Paulowna. 2e pr. f 5.C. Wijdenes Pz., Sijbekarspel. 3e pr. f 2.50. K. Reijne, Barsingerhorn. C. Varkens. 1. Voor de beste vette varkens. In te zenden 2 stuks. Ie pr. f 10.—. F. N. Spaan, Sint Paucras. 2e pr. f 7.50, S. Hartman, Barsingerhorn. 3e pr. f 5.—. J. C. Benit Gz., Boekeiweg Hoogwoud. 4e pr. f 2.50. S. Hartman, Barsingerhorn. 2. Voor de beste Fokzeug, met of zonder biggen. Ie pr. f 15.—. J. Liefhebber, Oude Niedorp. 2e pr. f 10.Corn. Spaans, Barsingerhorn. 3e pr. f 4.G. Vr;e Pz., Koegras. 3. Voor de beste Fokzeug met biggen, ingeschreven in het Noordhollandsch Groot Yorkshire-Varkens stamboek. Ie pr. f 20. S. Borst Pz., Heer Hugowaard, Noord. 2e pr. f 15.—. Wed. P. Boots, Averhorn, West. 3e pr. f 10.—. P. D. de Lange, Schagerbrug. 4. Voor de beste dragende Fokzeug, ingeschreven in het Noordhollandsch Groot Yorkshire Varkensstamboek. Ie pr, f 20.—. D. Schoen, Benningbroek. 2e pr. f 15.—. S. v. d. Wal, Winkel. 3e pr. f 10.—. P. Borst, Heer Hugewaard, Noord. 5. Voor den besten Dekbeer, ingeschre ven in het Noordhollandsch Groot Yorks hire varkensstamboek. Ie pr. f 20.—. Varkensfokvereeniging „Spierdijk" te Spierdijk. 2e pr. f 15.Alb. de Wit, Belkmerweg. 3e pr. f 10.—. P. Nooy Cz., Midwoud. D. Pluimgedierte. In te zenden 1 haan en 2 hennen. 1. Brakels. Ie pr. f 2.50. P. Kieft, Grootschermer (Zilver). 2e pr. f 1.50. Niet toegekend. 2. Hollandsche hoenders (Hamburgers). Ie pr. f 2.50. D. Wit, Nieuwe Niedorp. 2e pr. f .1 50. T. Jongejan, Alkmaar. 3. Wyandottes. Ie pr. f 2.50. A. Bos, Oudorp Alkmaar. 2e pr. f 1 50. Niet toegekend. 4. Leghorns (Wit). Ie pr. f 2.50. W. van Geelen, Schagen. 2e pr. f 1.50. A. Saai, Wieringerwaard. 5. Leghorns (andere kleuren). Ie pr. f 2.50. J. F. Hannema, Winkel. 2e pr. f 1.50. W. de Vries. Weere Winkel. 8. Minorca's. Ie pr. f 2.50. Mevr. T. Winkel—Francis, Nieuwe Niedorp. 2e pr. f 1.50. J. Smit, Spanbroek. 9. Rhode Islands Reds. Ie pr. f 2.50 J. Blaauboer, Alkmaar. 2e pr. f 1.50. Niet toegekend. 10. Barnevelders. Ie pr. f 2.50. P. Mulder Dz., Elft Wieringen. 2e pr. f 1.50. C. Portegies, Schagen. 13. Andere rassen. Ie pr. f 2.50. F. Molenaar, Schagen. 2e pr. f 1.50. J. de Jong Langereis, Nieuwe Niedorp. Krielen. 14. Hollandsche Krielen. Ie pr. f 2.50. B. Kooy, Nieuwe Niedorp. 2e pr. f 1.50. C. Portegies, Schagen. 15. Java Krielen. Ie pr. f 2.50. C. de Geus, Alkmaar. 2e pr. f 1.50. Niet toegekend. 16. Wyandotte Krielen. Ie pr. f 2.50. H. Machielse, Alkmaar. Ie pr. f 2.50. J. Smit, Spanbroek. 2e pr. f 1.50. H. Bood Az. Langereis Hoogwoud. 2e pr. f 1.50. P. Klieft, Grootschermer. 18. Goud en Zilver Sebricht. Ie pr. f 2.50. J. van Diepen, Alkmaar. 2e pr. f 1.50. J. Smit, Spanbroek. 19. Engelsche Vecht-Kriel. Ie pr. f 2.50. H. Machielse, Alkmaar. 2e pr. f 1.60. J. Stikvoort, Alkmaar. 20. Andere Rassen Krielen. Ie pr. f 2.50. H. Machielse, Alkmaar. 2e pr. f 1.50. N. Landman, Alkmaar. Eenden. 21. Noordhollandsche Spreeuwkoppen. Ie pr. f 2.50. J. Smit, Spanbroek. 2e pr. f 1.50. dezelfde. 22. Loopeenden. Ie pr. f 2.50. J. Smit, Spanbroek. 2e pr. f 1.50. P. Mulder Dz., Elft, Wie ringen. 23. Kbaki Campbell Eenden. Ie pr. f 2.50. A. Brak Az.Jr ,St. Maarten. 2e pr. f 1.50. Niet toegekend. Diversen. 24. Kalkoenen, Fazanten en Pauwen. Ie pr. f 2.50. Niet toegekend. 2e pr. f 1.50. Wed. C. v. Stralen, Schagen. 25. Toornen 14, 16. Ie pr. f 2.50. J. Blaauboer, Alkmaar. Ie pr. f 2.50. J. Stikvoort, Alkmaar. 2e pr. f 1.50. Jb. van Zon, Alkmaar. 2e pr. f 1.50. J. Smit, Spanbroek. E. Konijnen. 1. Vlaamsche Reus, wit, Ram. Ie pr. f 2.50. S. Buis, Weere Winkel. 2e pr. f 1 59. J. Smit, Spanbroek. 2. Vlaamsche Reus, wit, Voedster. Ie pr. f 2.50. J. v. d. Aakster, Alkmaar. 2e pr. f 1.50. J. Smit, Spanbroek. 3. Vlaamsche Reus, andere kleur,Ram. Ie. pr. f 2.50. J. v. d. Aakster, Alkmaar. 2e pr. f 1.50. Gebr. Pennekamp, Anna P. 4. VI. Reus, andere kleur, Voedster. Ie pr. f 2.50. Niet toegekend. 2e pr. f 1.50. Idem. 5. Lotharingers, Ram. Ie pr. f 2.50. W. Delissen, Opmeer. 2e pr. f 1.50. Dezelfde. C. Lotharingers, Voedster. Ie pr. f 2.50. W. Delissen, Opmeer. 2e pr. f 1.50. Dezelfde. 7. Weener Ram. Ie pr. f 2.50. Th. v. d. Gragt, Schagen. 2e pr. f 1.50. G. Blaauboer, Winkel. 8. Weener, Voedster. Ie pr. f 2.50. D. Langenberg, Alkmaar. 2e pr. f 1.50. Th. v. d. Gragt, Schagen. 11. Hollanders, Zwart en Blauw, Ram. Ie pr. f 2.50. J. Smit, Spanbroek. 2e pr. f 1.50. N. Saai, Wieringerwaard. 12. Hollanders, Zw. en Blauw, Voedster. Ie pr. f 2.50. J. Smit, Spanbroek. 2e pr. f 1.50. Cor Wit, Moerbeek. 13. Hollanders, andere kleur, Ram. Ie pr. f 2.50. N. Jol. Alkmaar. 2e pr. f 1.50. J. Ham, Lutjewinkel. 14. Hollanders, andere kleur, Voedster. Ie pr. f 2.50. Jaap de Boer, Schagen. 2e pr. f 1.50. Niet toegekend. 15. Chinchilla, Ram. Ie pr. f 2.50. P. Mulder, Dz., Elft Wieringen. 2e pr. f 1.50. Th. Meereboer, Schagen. 16. Chinchilla, Voedster. Ie pr. f 2.50. Th. Meereboer, Schagen. 2e pr. f 1.50. P. Mulder Dz., Elft Wieringen. 17. Tan Konijn, Ram. Ie pr. f 2.50. J. Smit, Spanbroek. 2e pr. f 1.50. A. Kiezeling, Schagen. 19. Brandneuzen, Ram. Ie pr. f 2.50. A. Boontjes, Burgerbrug. 2e pr. f 1.50. Niet toegekend. 20. Brandneuzen, voedster. Ie pr. f 2.50. A. Boontjes, Burgerbrug. 2e pr. f 1.50 Niet toegekend. 21. Zilverkonijnen, ram. Ie pr. f 2.50. P. Kok, Uitgeest. 2e pr. f 1.50. Dezelfde. 22. Zilverkonijnen, voedster. Ie pr. f 2.50. P. Kok, Uitgeest. 2e pr. f 1 50. Dezelfde. 23. Andere rassen, ram. Ie pr. f 2.50. N. Jol, Aikmaar. 2e pr. f 1.50. B. Zwiers, Schagen. 24. Andere rassen, voedster. Ie pr. f 2.50. J. Hendrikse, Schagen. Ie pr. f 2.50. A. Kiezeling, Schagen. 2e pr. f 1.50. J. Hendrikse, Schagen. 2e pr. f 1.50. G. Jongejan, Schagen. 25. Voedster met jongen, groote rassen, (VI. reuzen, Lotharingers en Fr. liang- ooren). Ie pr. f 2.50. Niet toegekend. 2e pr. f 1.50. G. v. Spelden, Koegras. 26. Nesten jongen, groote rassen (VI. reuzen, Lotharingers en Fr. hangooren). Ie pr. f 2.50. Niet toegekend. 2e pr. f 1.50. J. Visser, St. Maartensbrug 27. Voedster met jongen, andere rassen. Ie pr. f 2 50. C. Blaauboer, Winkel. 2e pr. f 1.50. B. Zwiers, Schagen. 28. Nesten jongen, andere rassen. Ie pr. f 2 50. Th. v. d. Gragt, Schagen. 2e pr. f 1.50. Jaap de Boer, Schagen. Buitengewone Prijzen. 1. De belangrijkste collectieve inzen ding van voorwerpen, die tot den land bouw in betrekking staan. Drie bekroningen, plus f 7.50. J. Tijsma (fa. Berends en Co.) Schagen: Landbouw- en Zuivelwerktuigen. M. Wissekerke, Schagen. Landbouw- en Zuivelwerktuigen. A. Peereboom, Nieuwe Niedorp. Zadel makersartikelen. 'i 2. Afzonderlijke voorwerpen, die tot den landbouw in betrekking staan. Drie bekroningen, plus f 7.50. Fa. Jonk, Kolhorn: Rijtuigen, platte wagen. N. Ligthart, Schagerbrug: Landbouw werktuigen, driewielde kar. Derde bekroning niet toegekend. 3. Andere inzendingen, ter beoordeeling aan de Jury. Drie bekroningen, plus f 7.50. W. van Geelen, Schagen: Uurwerken, enz Maarten Smit. Koegras: Ford-Auto's. Ch. H. Th. Schmalz, Schagen. Bloemen en Planten. 1. Voor de schoonste verzameling Boomen en Heesters, decoratief opgesteld. Ie pr. f 5.—, Firma Kruit, Schagen. 2e pr. f 2.50. Niet toegekend. 2. Voor de schoonste verzameling Bloeiende Planten en Bladplanten voor de kamer, decoratief opgesteld. Ie pr. f 5.—, J. Dirks, Zuid-Scharwoude. 23 pr. f 2.50, A. Boersen, Alkmaar. De Commissie van Beoordeeling was samengesteld uit de navolgende heeren deskundigen A. Vet Rundvee. C. Keyzer, Haarlem W. Roggeveen, HeemstedeP. Grin, Bergen; C. G. de Jotigh, Hilversum; J. M. Groot, Alkmaar;'P. H. de Rover, Alkmaar; D. A. Luiting, Alkmaar; P. Wit, Den Helder; J. Korver, Den Helder; C. A. Waiboer, SchagenC. v. d. Oord, Schagen; D. P. Timmerman, Schagen. B. Wolvee. A. D. Schenk, Schagen; K. Schuyt, St. Maartensbrug; E. Go vers Dz.; Alkmaar. C. Varkens. J. Blaauboer Gz., Alk maar; J. Sijp Jr., Alkmaar; C. Ooster man, Schagen; W. Kooiman Jr., Haring huizen. D. en E. Pluimgedierte en Konijnen. N. Jol, Alkmaar; J. Hannema, Winkel. Bloemen en Planten. W. F. v. d. Ham, WieringerwaardJ. Bijhouwer, Winkel. Buitengewone Prijzen. A. de Heer, SchagenIr. G. Lienesch, SchagenP. Sluis, Barsingerhorn; P. Wissekerke, Anna Paulowna. onovertroffen tCgen rioCofl jicht, verkoudheid, spit, ischias I hoofd- en zenuwpijn. Attesten van ruim 6000 Prof. en Doktoren erkennen de goede en onscba I delijke werking van To g a 1.1 BOUWVERGUNNINGEN. Door burgemeester en wethouders de zer gemeente is vergunning verleend tot het bouwen van een villa, op het duin ten westen van het dorp gelegen, voor reke ning van den heer Chr. Dekker te Schagen. Aan den heer B. de Wit alhier is ver gunning verleend voor het bouwen van een woon- en winkelhuis aan den Duinweg. V.V.V.-BOSCH. Voor het komende zomerseizoen zal het zgn. V.V.V. bosch een flinke beurt krijgen. De paden zullen schoongemaakt worden en voor zoover noodig zal het bosch op sommige plaatsen worden uitgedund. Daar de V.V.V. alhier niet zooals in andere gemeenten subsidie uit de gemeentekas ontvangt, heeft het bestuur der V.V.V. aan het gemeentebestuur verzocht dit werk door eenige werkloozen te laten opknappen en dan de arbeidsloonen voor rekening der gemeente te nemen. Bur gemeester en wethouders hebben op dit verzoek gunstig beschikt. VISCHOTTER GEVANGEN. Maandag j.1. gelukte het aan den heer J. van Honschooten, jachtopziener bij N.V. ,Het Zwanenwater", in een klem een vischotter te vangen. Het dier heeft een totale lengte van 124 c.m. en woog 21 pd. De leeftijd wordt geschat op ongeveer 20 jaar. Het is de bedoeling, om het dier te laten prepareeren. LEZING ,1. STRIJBOS. Naar we vernemen gaat de lezing van den heer Jan P. Strijbos hedenavond in het Dorpskoffiehuis wel door. Er wordt een talrijk publiek verwacht. GEMEENTERAAD VAN CALLANTSOOG. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Callantsoog, gehouden op Dinsdag 20 Maart 1934, des voormiddags te 9.30 uur Aanwezig alle leden. Voorzitter, tevens secretaris, Mr. D. Breebaart. De voorzitter opent de vergade ring met een woord van welkom. Spreker deelt mede, dat door hem zoo juist de tijding is ontvangen, dat H.M. de Konin gin-Moeder hedenmorgen is overleden en ste!t voor Haar in een oogenblik stilte te herdenken en aan H.M. de Koningin namens den raad een telegram van rouw beklag te zenden. De heeren verheffen zich een oogenblik van hun zetel. De notulen der vorige vergadering Worden onveranderd goedgekeurd Van de mededeelingen vermelden we een overzicht van den stand der Werkverschaffing. Op verzoek van het gemeentebestuur heeft de N.V. Het Zwanenwater haar oorspronkelijk uitgetrokken bedrag voor werkverschaffing, groot f 750, verhoogd tot f 1000. Zoodoende kan in het Zwanen water totaal f 1666 verwerkt worden. Dit bedrag zai 1 April a.s. verbruikt zijn, zoodat dan noodgedwongen de werkver schaffing stopgezet zal moeten worden. L April zullen de tewerkgestelde arbei ders dus moeten trachten werk te zoeken! Oprichting Badhotel. Aan de orde is een voorstel tot ver koop van een perceel gemeentegrond aan de N.V. Bouw-en Exploitatiemaatschappij van onroerende goederen H A.G.E.B.O. te Den Helder voor het bouwen van een modern naar de eischen des tijds inge richt badhotel. De voorzitter licht het voorstel van B. en W. toe. Veel Friezen en Groningers, die Cal lantsoog bezoeken, gaan verder wegens gemis van een badhotel. Het nieuwe hotel zal de bestaande niet overbodig maken. Tevens is toegezegd, dat het grondwerk zal worden verricht door ar beiders uit deze gemeente, welke via de arbeidsbemiddeling betrokken zullen wor den. Na eenige discussies wordt het voor stel dan met algemeene stemmen aan genomen. Opcenten Gemeentefonds. Het aantal opcenten op de gemeente- foudsbelasting wordt voor het belasting jaar 1934—1935 vastgesteld op 80. Wijziging Ambtenaren-reglement. I De meerderheid van B. en W. stelt voor het ambtenaren reglement te wijzi gen overeenkomstig de aangegeven wijzi ging van Ged. Staten van N.-Ho!land, op verzoek van den minister van Binnen- landsche zaken. De heer Kooger is tegen de wijziging. Naar sprekers meening is het een gevolg van het feit, dat men met 'de Zeven Provinciën* aan den haal is gegaan. De minister schuift het in de schoenen van de S.D.A.P. Voorzitter zegt, dat als de raad deze wijziging niet aanneemt, de regeering haar wel zal aanbrengen. De heer Kruit zegt, dat bekwaamheid moet gaan boven politieke richting. Na heftige duscussies wordt het voorstel aan genomen met 4—3 stemmen. Tegen de heeren Kooger, Kruit en Weij. Ontheffing Hondenbelasting. Aan de heeren R. W. Zon, S. Rentenaar, Iv. ten Boekei Gz., II. Kooger Jr. en J. Kooijmati wordt ontheffing verleend voor een halfjaar. Over één verzoek werd af wijzend beschikt. Het kohier der hondenbelasting voor het jaar 1934 wordt vervolgens vastge steld tot een bedrag van f 386.—. Wijziging Gemeentebegrooting. Wegens overschrijding van eenige posten wordt de begrooting dienst 1933 gewijzigd. Het totaal der inkomsten wordt verhoogd met f 104.60. De uitgaven met f 369.84. De post onvoorzien wordt ver hoogd met f 265.24. De begrooting, dienst 1934 wordt even eens gewyzigd. De inkomsten worden verhoogd met f 130.24. De uitgaven met f 436.—. De post onvoorzien wordt ver laagd met f 305.76. Rondvraag. De heer Kruit vraagt waar de bespre kingen over de werkverschaffing bij punt 7 gebleven zijn. De Voorzitter merkt op, dat aan Ged. Staten verzocht zal worden, de f 700. van den grond verkoop te mogen gebruiken voor de werkverschaffing. De heer Kruit stelt voor de muziektent te laten opschilderen. Zal gebeuren. Verder vraagt de heer Kruit of er al iets bekend is van hetHoogheemraadschap betreffende den straatweg door het dorp. De Voorzitter antwoordt ontkennend. Tenslotte adviseert de heer Kruit nog om het papier op de vuilnisbelt te doen verbranden. Hierna sluiting. Vóór de opening, terwyl allen waren waren opgestaan, sprak Burgemeester Lovink met bewogen stem Ook van dit raadhuis waait evenals van de andere openbare en sommige particu liere gebouwen in deze gemeente onze Nederlandsche driekleur halfstok. Er is rouw en groote droefheid over ons land en volk gekomen. Koningin Emma, die sedert j.1. Vrijdag was gekluisterd aan haar ziekbed, dat helaas haar sterfbed zou worden, is gister morgen kwart voor 8 uur aan Haar huis en aan het Vaderland ontvallen. Met groote dreefheid maar daarnevens ook met innige dankbaarheid herdenken wij wat Koningin Emma voor ons Vader land en voor ons Nederlandsche volk ge weest is. Als Koningin, als Koningin-Moeder, als Moeder en Grootmoeder heeft zij door Haar schitterende gaven van geest en hart het Nederlandsche volk in al zijn lagen aan zich gehecht en verbonden, en heeft Haar medeleven in al het wel en wee van Haar volk, speciaal Haar groote zorg voor armen en lijdenden, Haar de toegenegenheid, de eerbied en de groote liefde van Haar volk verzekerd. Aan de bestrijding van ernstige volks ziekten, zoowel in de overzeesche bezit tingen als hier te lande, blijft Haar naam onafscheidelijk verbonden en zullen wij Koningin Emma, die Haar land en volk in de liefde 55 jaren diende, nimmer ver geten. Opening en notulen. Na een kort openingswoord, volgde lezing en goedkeuring der notulen. Tijdens de lezing kwam wethouder Keuris ter vergadering. Mededeelingen. Men zie hiervoor onsblad van Dinsdag jl. Naar aanleiding van de mededeeling, dat de Minister geen wijziging heeft ge bracht in de arbeidersvoorwaarden van de werk verschaffing stelde de heer Dekker voor thans aan te dringen op huurtoeslag. Voorz. ontraadde dit. In sommige ge meenten is het uurloon niet zooals hier 27 ct. maar 25 ct. Men zou, door het vragen, om huurtoeslag, misschien ais gevolg krijgen, dat het loon hier ook 25 ct. werd. Het voorstel Dekker werd niet zes stemmen tegen verworpen. Vóór de heeren Dekker, Raven, Koorn, Smit en Keuris. Na een diensttijd van ruim 26 jaren als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand in deze gemeente verzocht de Heer C. Wijdenes Spaans zijn eervol ontslag. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit ontslag op de meest eervolle wijze en met dankbetuiging voor de diensten, ook in dit ambt aan de gemeen te bewezen, te verleenen. Nadat dit voorstel was aangenomen, zei Voorz.: Eu hiermede is beëindigd de laatste ambtelijke relatie, welke deze gemeente nog met den Heer Wijdenes Spaans ver bond. De Heer Wijdenes Spaans stond vanaf 1907 tot 1920 als Burgemeester aan liet Hoofd dezer gemeente en zal zijn portret, dat in deze raadzaal een plaats verkreeg ons zeker blijven herinneren aan de vele goede diensten, welks deze magistraat in moeilyke jaren bewees en waarvoor de gemeente hem steeds grooten dank zal verschuldigd blijven. (Applaus.) Alle overige mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Ontheffing schoolgeld. Enkele verzoeken om ontheffing van aanslag in het schoolgeld werden toege staan, andere afgewezen, in een enkel geval uitstel van betaling verleend. Ontslag onderwijzeres. Daar aan Sehool II het aantal kinderen volgens de nieuwe regeling niet voldoende is voor het houden van vijf leerkrachten werd aan Mej. A. Diepgrond eervol ont slag verleend. De heer Dekker meende, dat zij slacht offer is geworden van haar bereidwillig heid, om overgeplaatst te worden van School III naar School II. Voorz. betreurde, dat dit ontslag moest worden verleend, had eerst ook gemeend, dat een onderwijzer, van school III ont slagen zou worden, maar o.a., omdat dan weer overplaatsing moest plaats hebben en om andere onderwijsbelangen, achtte de Inspecteur van het l.o. het voorgestelde beter. Benoeming Burg. Armbestuur. De aftredende armvoogden, de heeren J. de Boer en G. W. Waiboer werden als zoodanig herkozen. _v v - 22 Maart. Als een Eugelsch blad een opschrift heeft, dat veertig centi meter breed is, beteekent dit meestal, dat er een bericht onder staat hetwelk wij kunnen overslaan. Testmatch, echtschei ding van societydame of iets van die kracht. Slechts zelden treft men daar onder iets aan van zulk een intens en universeel belang als de sensationeele primeur, die de 'Daily Mail* onlangs bracht DOUG EN MARY WORDEN WEER GOED. Jewel jefrouw, de breuk is, schijnt, niet zoo groot als algemeen werd aange nomen. »Sinds Douglas Fairbanks in Lon den is, heeft hij geregeld naar Holly wood met haar getelefoneerd en hun vrienden verwachten, dat zij zich spoe dig met elkaar zullen verzoenen*. Eenig niet? want het was zoo'n engelachtig steL Het schijnt zelfs.dat Mary Pickford haar advocaat heeft opgedragen, de scheidings procedure stop te zetten en dat zij den voorgenomen verkoop van hun woonhuis •Pickfair* heeft afgelast. Nou, da's de veróoening. Of soms niet Engeland is er kapot van. Een leger uitgehongerde journalisten vervolgt als een meute jachthonden het edele Dou- glaswild, van zijn filmatelier in Elstree naar zijn bachelors-flat en vice-versa, om te bestudeeren of zijn verwenschingen aan hun adres r.iet tóch een verliefd bij geluid verraden, of hij niet bijgeval een bloem in het knoopsgat draagt, opvallend lichte slobkousen, bijzonder voyante das sen of andere amoureuze symptomen; of hij niet afwezig staart naar een verre idylle, gedichten leest, of verstrooid in een verkeerde bus stapt. En ongetwijfeld zijn er al tientallen pogingen gedaan, de juffrouw van de telefooncentrale om te koopen, om de gesprekken tusschen Lon den en Hollywood te laten afluisteren. Het zou in het belang van de wereld welvaart, de wereldbeschaving en den werelvrede zijn, indien deze telefoon gesprekken per radio werden uitgezon den. Niets zou zulk een verheffenden in druk maken op de verscheurde merisch- heid.dan er getuige van te zijn hoe een betreurenswaardige veete tusschen twee grooten der aarde door verstand en over leg uit den weg kan worden geruimd. De menschen zouden er veel goeds uit kunnen leerenMits Doug en Mary bijtijds weiden gewaarschuwd, dat hun gesprekken weiden uitgezonden. Want de indruk zou funest zyn, als de radio luisteraar bijvoorbeeld te liooren kreeg: Helio, darling. Hello, Doug. I say Mary. Vind je niet, dat de cornedie nu lang genoeg geduurd heeft? Geloof je De Daily Mail en de Express had den gisteren weer reuzeverhalen over ons. Heel Engeland vliegt er int Het zal nu heusch de eerste jaren niet weer ge beuren, dat ze moeite hebben onze films onder te brengen. „Verzoening" en „Liefde door den Oceaan gescheiden" zijn ongezien al door 300 theaters aan gekocht Fijn jongen. Nog koopers voor „Pickfair" ge- w eest Massa's. Maar ik vraag altijd vier maal zooveel ais ze bieden; zoo kan ik den schijn ophouden. Je bent 'n handige duvel. Well, so long dearie Bye, bye, Doug 1 Wijziging Ambtenaren-reglement. Nadat de heeren Dekker, Smit, Koorn, Raven en Keuris hun bezwaren hadden geopperd tegen de voorgestelde wijzigin gen van het ambtenaren reglement, werd het voorstel tot wijziging met hun stem men tegen aangenomen. Het bezwaar gold in hoofdzaak de uitdrukking: revolution- naire gezindheid. Wijziging geidleeningsbesluiten, lil verband niet de overgang van het electrisch bedrijf aan het P.E.N. moesten eenige leeningsbesluiten veranderd wor den. Voorz. deelde mede dat door de pro vincie aan den bode Braaf ineens f 1500 zal uitgekeerd worden; de lijnwerker Wiegman krijgt van de provincie drie jaar wachtgeld, over dit jaar f 1081.44. Wijziging begrooting 1933 en '34. De heer -Smit kreeg naar aanleiding van een opmerking bij deze wijziging ge maakt, ten antwoord, dat de werkgevers medewerking toegezegd hebben om zoo veel mogelijk eigen arbeidskrachten voor te laten gaan. De heer Dekker, deelde mede, dat er gezegd wordt, dat de ge meente het vervoer van de arbeiders per autobus naar de werkverschaffing wil stopzetten en dat zij dan maar per fiets zouden gaan. Voorz.: Laat ik maar alleen zeggen, ik weet er niets van Machtiging tegen nalatigen. B. en W. werden gemachtigd op te tre den tegen hen, die door onwil, nalatig zijn in het betalen van rente en aflossing op voorschotten ingevolge de Landarbei- derswet. De rente is verlaagd, men is al erg soepel ten opzichte van aflossing en zal eerst als er werkelijk sprake is van onwil optreden. Alle andere voorstellen (zie ons blad van Dinsdag j.1.) werden aangenomen. Rondvraag. De heer Dekker vroeg aandacht te be steden aan het donkere en gevaarlijke punt van splitsing betonweg en weg naar de gemeente (bij de Kooy). Een lantaarn is gewenscht en een waarschuwingsbord. De heer Smit wees op den stank, die de gestorte bollen (voor de saneering) aan den Amsteldijk verspreiden. Voorz. zal trachten gedaan te krijgen, dat de kwee kers-centrale voorzieningen treft. De heer Jonker kreeg op een desbetref fende vraag een antwoord dat, ra confe rentie, het nu, wat het vent vei bod in Den Helder aangaat, voor elkaar is. Voor de sluiting werd tenslotte nog be sloten een telegram van rouwbeklag aan II. M. de Koningin te zenden.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7