Het overlijden van Koningin Emma "Wat wilt 11 Uxcnl BINNENLAND De Zuiderzeewerken. Een vliegveld op Ameland? Vliegveld te Texel. Noord-Holland door de lucht naar Indië. De Nederlandsche invoer van bloembollen in Engeland. Consumptiemelk-regeling voor 1934-35. .8 AFSCHEIDSDÉF1LÉ OP VRIJDAG. |0) HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 22 MAART 1934. DE UITVOER VAN ZUIVEL- EN MELKPRODUCTEN NAAR ITALIË. Een commissie ingesteld I>e minister van oeconomische zaken heei't'fen commissie voor den uitvoer Daar Italië van zuivel- en melkproducten ingesteld. In deze commissie zijn benoemd tot leden de heeren G. J. Blink te Wassenaar (tevens voorzitter^ L. F. Britzei te Us- quert, .1. A. Geluk te 'S-G ravejihage, U. Kooistra te Leeuwarden, J. M. Wageuaar- Hunimelink te Vlaardingon en A. van .Wijnen te Gouda. Bouw van bruggen in de Wieringermeer. I>e dir.cteur-generaal der Zuiderzee werken heeft gisteren aanbesteed den bouw van acht vaste bruggen in gewapend beton in de Wieringermeer, tnet bijko mende werken. Laagste inschrijver was J. P. Koopen (te Enkhuizen met f 61.825. r - Naar wij vernemen hebben de heeren Ah r, chef van den vliegdienst van «de K.L.M. en Ede v. d. Pais, referendaris van de. luchtvaartafdeeïing van het departe ment van waterstaat, dezer dagen een be zoek gebracht aan het eiland Ameland. Dit bezoek had ten doel een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van de in richting van een vliegveld op het eiland. Met de leden van het dagelijksch bestuur der gemeente- en den voorzitter van de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, heb ben de heeren Aler en Ede v. d. Pais een tocht langs de velden van Ameland ge maakt. Het bleek, dat er verscheidene ge schikte terreinen zijn, die zonder veel kosten als vliegveld kunnen worden inge richt. Men zal trachten zoo spoedig moge lijk 'tot het inrichten van een vliegveld te komen. Bij het gemeentebestuur van Texel is bericht ingekomen van den minister van pociale zaken, dat hij subsidie zal verlee- fcen ta de kosten voor den aanleg van een vliegveld. Het plan, dat krachtig ge steund wordt door de K.E.M., bedoelt in den polder Eierland op een terrein van 600 m lang en 600 m breed, een vliegveld aan te leggen, waarvan de kosten 54.000 bedragen, n.1. 441000 voor loon en 10.000 overige kosten. De leiding van het werk zal bij de Ned. Heidemaatschappij be rusten, Een bijzondere uitzending van de Phohi. De Phohi (Philips Omroep Ho'üand- Indië, golflengte 25.57 m) heeft dit jaar o.m. elke maand een „provinciale" uit zending, d.w.z. elke maand wordt in het dialect van het betrokken gewest een karakteristieke middag gegeven. Als eerste provincie werd op 14 Januari „Friesland'' uitgezonden; 25 Februari volgde f,Gel derland"- Zoo komen alle provincies aan do beurt, terwijl dan in December met een of meer vooraanstaande personen van de Zuiderzeewerken een vraaggesprek voor de microfoon gehouden zal worden: in de twaalfde maand dus de „twaalfde" provincie. Deze „provinciale" uitzendingen woiden door de zeer vele luisteraars in den Oost en elders, blijkens binnengekomen rap porten, op hoogen prijs gesteldwoorden van bijzondere erkentelijkheid en waar deering kwamen reeds binnen naar aan leiding van de Januari- en Februari- Uitzending. Jl. Zondag nu, is de provincie „Noord- Holland" uitgezonden. Sprekers daarbij waren de beer H. Visser, oud-leeraar aan de Iiijkslandbouwwinterschool teSchagen, ■wonende te Bloemendaal en „Jasper" en „Meraike", de heer en mevrouw Groot uit Langendijk (declamatie en zang). Voorls werd medewerking verleend (har monica) door den heer D. van Meursuit Hoorn. Het programma, dat een uur duurde, werd aangevangen met „Als het zomer iu West-Friesland is", een inleiding tot een inleiding tot het door het Oudheid kundig Genootschap Oud-Westfriesland bekroonde tooverspel „Zendag was kom men" met illustratieve begeleiding van den componist H. J. Zaal, die zelf in de studio een en ander accompagneerde. Vervolgens werd in Westfriesch dialect een schets voorgelezen door den heer Visser, getiteld: -Gert Bakker en Jaap Geel «ei de kommissares in Haarlem1. «-Deer had ik om de rechte waarheid te zegge nou nooit over dacht, datte ze main ok nag èr 's vrage zouwe om 's Voor de radio nei Indië te prate en nag wel prate, zooas de Westfrieze dat doene, deer guiter tusken Skage en Allekemaar, tusken Medeblik en Hoore«, aldus ving de heer V. zijn allergrappigste vertelling aan, die evenals het overige gedeelte van het programma op wasplaten vast gelegd werd, teneinde later nog eens naar W.-Indië uitgezonden te kunnen worden. Na deze toespraak kwamen oude en nieuwerwetsche Westfriesche.liedjes aan de beurt, begeleid door de harmonica van van Meurs (o. a. As 't kermis in West friesland is«, «Gert van Deun most löte«, «Wai dede 't aarsde Pelikaanmarsch, Kruispolka, Sarie Marijs en Gymnasten lied. Vooral dit gedeelte van het programma zal niet nagelaten hebben bij de Indische luisteraars een vroolijke stemming teweeg gebracht te hebben. Het werd met groot enthousiasme voorgedragen en- menige Indische «Noord-Hollander» zal zich zijn Noord-Hollandsche dagen weer herinnerd hebben. Hét gelieel was een zeer geslaagd uur, dat ongetwijfeld in deze «.provinciale uit zendingen van de Phohi, door alle luiste raars gewaardeerd zal zijn. Over 14 dagen zullen de desbetreffende rapporten per vliegpost binnengekomen zijn; alsdan ho pen wij de «stemmen» uit Indië nader te berichten. Vragen in het Engelsche Lagerhuis. Op een vraag in het Engelsche Lager huis, of het hem bekend was, dat de toe neming van den invoer van bloembollen uit Nederland gedurende Januari en Februari 1934 meer dan 100 pet. bedroeg en welke stappen er genomen zouden worden om de Engelsche bollenkweekers te beschermen, heeft Elliot, de Britsche minister van landbouw, geantwoord, dat hij het eerste gedeelte van de vraag moest bevestigen, hoewel1 hij er de voorkeur aan gaf geen gevolgtrekkingen te maken uit de grootte van den invoer over twee maanden. Ten aanzien van het tweede deel van de vraag zei Eliott, dat volgens de regel matige procedure deze kwestie in eerste instantie door den raad van advies van de invoerrechten moest behandeld worden. Op een supplementaire vraag, of hij wist, dat een groot deel van deze bollen ziektekiemen bevatten en daardoor onder de tuinbouwkundigen ongerustheid was ontstaan met het oog op het welzijn van de Engelsche bollenkweekerij en verder, of dit niet een aangelegenheid was, die een nauwgezet onderzoek vereischte, ant woordde Eliott, dat hij volkomen bereid was om van sanitair standpunt alle inge diende bezwaren te doen onderzoeken. De crisiszuivelcentrale behoudt zich het recht voor, om gesloten contracten niet als geldig te erkennen, zoolang niet alle, in de eerste of tweede zone woon achtige producenten, die gewoon waren consumptiemelk te leveren, in de gelegen heid gesteld zijn, een regeeringscontract af te sluiten. De zelfventende veehouders kunnen kiezen tusschen twee regelingen: a. in consumptie-brengen van alle ge produceerde melk met afdracht van ct. voor eiken in consumptie gebrachten liter melk b. in consumptie-brengen zonder af dracht van een hoeveelheid melk, over eenstemmende met de taxe, geldende over de zone, waarin zijn bedrijf gelegen is, en volledige afdracht van de boven de taxe in consumptie gebrachteovermelk. Plannen met liet oog op 1935. De nieuwe consumptie-melkregeling is opgesteld als overgangsmaatregel. Het voornemen bestaat, om in aansluiting op de gewestelijke toepassing van de Land- bouw-Crisiswet, in de komende maanden na te gaan, in hoeverre de centrale rege ling, geldend voor het Westen des lands, een meer provincialë of gewestelijke kan worden en of deze gewestelijke regelingen geschoeid kunnen worden op dezelfde leest als de z.g. „vrijwillige regelingen", die in andere provincies bestaan. De stoet zal vermoedelijk om I I uur van het paleis op het Voorhout vertrekken (H—T- De nieuwe consumptiemelkregeling, die zich in groote lijnen bij de thans nog geldende aansluit, gaat evenals bijna alle crisisregelingen uit van het beginsel van het handhaven van oude rechten. Dien tengevolge komen voor het afsluiten van Regeeriugs-contracten, in de eerste plaats in aanmerking diegenen, wier mellc ook vroeger geregeld in de consumptie kwam, t.w. de z.g. randboeren Verder worden ook contingenten toegekend aan fabrieken, die vroeger direct of indirect melk voor consumptie leverden. Doordien de taxen in het algemeen kleiner zijn dan het vorige jaar en meer veehouders voor het aangaan van taxe- contracten in aanmerking komen, zal er meer overmelk beschikbaar zijn, die in het algemeen niet in de consumptie ge bracht zal kunnen worden. Hofrouw. Bepaald is, dat met ingang van heden, Donderdag 22 Maart, wegens het overlij den van de Koningin-Moeder, de hofrouw voor den tijd van tien weken zal ingaan, waarvan de eerste vijf weken zware rouw, daarna drie weken middelbare rouw en twee weken lichte rouw. De uitvaart. Het uur waarop de stoet Dinsdag van het paleis op het Voorhout zal vertrekken, staat nog niet vast, maar waarschijnlijk zal het 11 uur zijn. Naar voorloopig wordt gemeld, kan de aankomst van de volgende vorstelijke per sonen voor de bijzetting van het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder worden verwacht: Hertog Adolf Fre'derik Vap Mecklen- burg, Prins Eugenius van Zweden, Prins Josias eri Prins én Prinses Max van Wal- deck-Pyrmont en de Prinses van Wied. De kist, waarin het stoffelijk overschot Aan de Koningin-Moeder zal worden bij gezet, is een eenvoudige kist van blank eikenhout in de was, naar z.g. Engelsch model, d.w.z. met een gebroken lijn en ter hoogte van de schouders het breedst. In deze kist wordt een looden, met wit satijn bekleede en gecapitonneerde kist ge plaatst. De staatsiekist heeft verzilverd beslag en schroeven in den vorm van kronen. Het geheel is vervaardidg in de fabriek van de firma Inneméé en Zonen. Bij de bijzetting van het stoffelijk oor schot van H. M. de Koningin-Moeder zal mr. Van Schaik, de minister van Justitie, eigenhandig de kist, nadat deze in den grafkelder zal zijn geplaatst, verzegelen. Naar de „Nw. Iiott. Crt." ter oore kwam, 'zulen vertegenwoordigende detachémeii- teh van het geheele Nederlandsche LcgeCj aan dé plechtigheid op Dinsdag a.s. deeF* nemen. Ook de zeemacht zal vertegér/1 ïwoordigd zijn. Voor zoover de troepen der verschilende wapens niet in den stoet mede. zullen gaan, zullen zij gebruikt wor den voor afzetting van den weg, welke de rouwstoet zal volgen. De uitzending van het oogge tuige verslag. De Radioraad deelt, mede'; De mededeeling in enkele bladen, dat dé A.V.R.O, en de K.R.O. gezamenlijk de re- portage van de uitvaartplechtigheden zon ieten verzórgen, is onjuist. Mededeeling of jen zoo ja op welke wijze de reportage zal (plaats vinden zal nader vanwege de regee- •ring worden bekend gemaakt. Het adres van rouwbeklag der Tweede Kamer. Het adres van rouwbeklag der Tweede Kamer aan de Koningin luidt: Majesteit, Met ontroering heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal de mededeeling ont vangen van het overliiden van Uwe be minde Moeder. Diep bewogen deelt zi.i in de droefheid van het Koninklijk Gezin. Rii deze groote beproeving gedenkt de natie vol erkentelijkheid al wat de over ledene gedurende meer dan een halve éeüw voor haar is geweest en de liefde rijke zorgen, waarmede zü als echtge- hoote, moeder en grootmoeder het vor- K. bij Rheuxnaiische pijnen, Spierpijn. stenhuis heeft omringd in haar verheven leiding van den staat, in haar medeleven met de nooden van het volk. 1 In zijn dankbaarheid en in zijn rouw is het Nederlandsche volk zich meer dan ooit van zijn eenheid en van zijn verbon denheid met Uw Huis bewust. Aan den troost, dien Uwe Majesteit vindt in de aanvaarding van. Gods alwjjs bestel, pare zich die der zekerheid, dat Uw volk met U treurt. Het adres is gisteren zonder debat en zonder stemming goedgekeurd. Het adres van rouwbeklag der Eerste Kamer, Vergadering van Woensdag 21 Maart. Geopend te 11 uur. Voorzitter: mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. Aan de orde is: Mededeeling van de be noeming der leden in de commissie van redactie voor het öntwerp-adres van rouw beklag. De Voorzitter deelt mede, dat als zoodanig benoemd zijn de heeren Van der Hoeven (c.-d.), Hermans (s.-cl.). Van Cit- tèrs (a.-r.), De Jong (r.-k.) en Fock (lib.). Het adres luidt: I! Mevrouw, De Eerste Kamer der Staten-Generaal j heeft met diepe ontroering kennis geno- j men van het overlijden van H. M. de Ko- I ningin-Mpeder. Van ganscher harte deelt de Kamer in de smart, welke Uwe Majes teit en Haar Huis vervult. I)e Kamer bidt Uwer Majesteit in deze droeve dagen ,Godes heiligen bijstand toe. Dagorder van den minister van !j defensie. Bij dagorder van 20 Maart heeft de mi nister van Defensie het volgende mede gedeeld:. „Ik kwijt mij met groot leedwezen van den treurigen plicht ter kennis van de Ko- ininklijkë Landmacht te brengen, dat onze 'beminde Koriingin-Moederis overleden. H. M. ontsliep "in' HoógsfDérzelver Pa llets aan het Lange Voorhout te 's-Graven- 'hage te 7.45, 'Ons land wordt door het verscheiden van de Koningin-Moeder, aan wie Neder land zoo grooten dank verschuldigd is, in diepen rouw gedompeld". Deze dagorder, welke mét rouwrand verschenen is, is door de commandanten van regimenten en korpsen, hoofden van diensten en inrichtingen en overeenkom stige autoriteiten persoonlijk ter kennis gebracht van het onder de bevelen van ieder 'hutinér staand personeel, zonder trommelslag, hoorngeschal of muziek. Bij de Koninklijke Marechaussee en de Pol itei troepen is deze bekendmaking bri gades- resp. groepsgewijze geschied door den brigade- resp. groepscommandant. Betuigingen van deelneming. Een telegram uit de Vaticaansche stad jneldt, dat Z.H.H. de Paus, zoodra hij door mgr. Schioppa het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder had vernomen, een telegram van rouwbeklag aan H. M. de Koningin heeft gezonden. De kardinaal-staatssecretaris heeft een 'telegram van deelneming aan den minis ter van buitenlandsehe zaken gezonden. Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft het volgende telegram aan de Ko ningin gezonden: „Met innige droefheid is het Verbond voor Natibnaal Herstel vervuld door het groote verlies, hetwelk het Koninklijk Huis en ons volk hebben geleden, en het Op last van H. M. de Koningin laat de waarnemend grootmeester van H. M. de Koningin-Moeder bekend maken, dat a.s. Vrijdag om 9 uur 's morgens tót 6 uUr 's avonds gele genheid zal zijn tot het brengen van een laatsten groetaan het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin- Moeder, dat daartoe in gesloten kist In de vestibule riiet opengeslagen deu ren van het Paleis aan het Lange Voorhout, zal worden geplaatst. Voor het defié op Vrijdag zal de vesti bule van het Paleis in het Voorhout als chapelle ardente worden ingericht. De baar zal zoo dicht mogelijk bfl de geopen de deuren geplaatst worden, zoodat men er van de straat af een goed gezicht op heeft. Het publiek zal niet in de vestibule zelf- toegelaten worden, maar men zal aan de geopende deuren voorbijtrekken. Van het defileeren door het paleis is met liet oog op de beperkte plaatsruimte aldaar afge zien moeten worden. wenscht eerbiediglijk Hare Majesteit alle kracht toe in deze.droeve dagen en Haar Haar moeilijke taak. Get. Swart, voor zitter". Alle openbare en huishoudelijke verga deringen van het Verbond zijn voor den tijd van twee weken afgelast. De route van den stoet. De stoet, komende van Den Haag, zal hoogstwaarschijnlijk den nieuwen rijks weg volgen, en Delft binnenkomen over ■de provinciale brug; vandaar langs de Nieuwe Plantage, Koordeinde, Westeinde, Oude Delft westzijde, Nièuwstraat, Cama- retten, achter het stadhuis om, schuin naai de Oudemanhuissteeg, Kerk. Op de Markt zal een korps mariniers een eerewaclit formeeren en de ruimte zooveel mogelijk worden gelaten voor het publiek. Het verkeer per as zal in de binnenstad vroegtijdig stopgezet worden. Niemand zal toestemming krijgen voor het hebben van vaartuigen in de grach ten, waarlangs de stoet gaat. De spoorwegen zullen voor- en volg- treinen doen rijden Herdenking aan de Leidsclie Universiteit. Bij het eerste college, dat gisteren iu de Leidsche Academie gegeven is, heeft prof. dr. J. M. van Bemmelen een herdenkings rede uitgesproken. Herdenking aan de Grcmlngsche Universiteit. i De senaat van de Groningsche Univer siteit, in plechtige buitengewone zitting bijeengeroepen, heeft bij monde van den rectór-magnificus, pröf. mr. H. W. G. Boc- dewjjk, de Koningin-Moeder herdacht. Rouw van studenten. j De Amsterdamsche vrouwelijke Studen- tenvereeniging heeft voor drie weken den rouw aangenomen. Ook het Utrechtsche Studentencorps hééft voor drie weken den rouw aange nomen. De Delftsche Vrouwenstüdénfenveree- niging heeft voor den tijd van 3 weken den rouw aangenomen. Het Delftsche Studentencorps heeft den rouw aangenomen voor den tijd van drie weken. De bioscopen geopend. Het bestuur van de afdeeling Rotter dam van den Nederlaridschen Bioscoop bond verzoekt het volgende mede te dee- leti: De Nederlandsche Bioscoopbond is er vrijwillig toe overgegaan zijn theaters op den sterfdag van H. jVI. de Koningin-Moe der te sluiten, hetgeen ook zal geschieden op den dag der begrafenis. De bioscopen zijn heden en andere da gen geopend. Ook in de andere plaatsen des lands,, behalve in Den Haag, zijn de biascopen weer open. Op den dag der begrafenis zijn zij echter gesloten. Uitstel van vergaderingen, enz. In verband met het overlijden van de Koningin-Moedr heeft het hoofdbestuur van de Nationaal Vrijzinnig-Christelijke Jongerengroep besloten, alle bijeenkom- Buitenlandsch Orerzicht pag. I, FeuilletonI' Radio-programma2 Van links en rechts7, Het overlijden van de Koningir- Moeder heeft overal in den lande groote ontroering gewekt. De be grafenis is bepaald op Dinsdag 27 dezer2 De regeering zal subsidie verlee- nen voor een vliegve'd op Texel 9 De onrust in SpanjeI Wijziging in de Radio-program ma's 9. L. S. verdacht van moord op zijn zwager te Someren. is Dinsdag door de Roermondsche rechtbank vrijgesproken,10 Ontzettend drama te Boven-Har- dinxveld. Vrouw door haar man - vermoord1 Gevangenisleed bij de Oosten- rijksch politieke gevangenen 10 Vragen in het Engelsche Lager huis betreffende invoer van Ne derlandsche bloembollen in En geland t, 9 Weer een spoorwegongeluk in Rusland. 32 dooderi. 64 gewon den Gemeenteraad van Den Helder Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws 10 3 en 5 7 8' 8« 8 sten gedurende den tijd van een maand af te gelasten. Uit de Engelsche pers. Men meldt uit Londen: In het bijzonder de groote bladen heb ben warm-gestelde artikelen over de Ko ningin-Moeder. De „Times" heeft een le vensschets met het hoofdje: Een edel ka rakter. De „Daily Telegraph" en de „Manches ter Guardian" hebben hoofdartikelen over haar, in welke beide nadruk leggen op het succes Van het regentschap van Koningin Ëinma. De „Manchester Guardian" vergelijkt den dienst, dien Zij aan de monarchie in Nederland bewees, mét den invloed, wel ken het optreden der jonge Koningin Vic toria na de regeeringen van haar ooms in' Engeland had, en eindigt haar stukje: „Voor duizenden Nederlandsche vrouwen 'was zii het voorbeeld van een toegewijde en verstandige moeder en haar eenvoudige vaardigheid en goedhartigheid maakten haar allerwegen bemind." Deelneming uit Infilë. Aneta meldt uit Batavia: Uit alle deeleil van den Archipel stroo- men telegrammen toe, welke het bewijs vormen hoezeer Ned.-Indië getroffen is door het heengaan van H. M. de Konin gin-Moeder. Telegram aan de Koningin. De Gouverneur-Generaal heeft het vol gende telegram aan H. M. de Koningin gezonden: „Namens alle ingezetenen van Ned.- Indië betuig ik Uwe Majesteit en de Koninklijke Familie eerbiedig onze innige deelneming bij het verscheiden van onze Koningin-Moeder. Wij zijn allen diep getroffen door dit groote nationale verlies. Wij rouwen over Haar, die zoovele jaren aan ons volk was verbonden, en lichtend voorging ook in zijn moeilijkste omstandighe den. Wij bidden den Allerhoogsten, dat Hii Uwe Majesteit in deze uren der beproeving moge sterken en steunen," Het Indische leger. Uit Bandoeng: De legercommandant heeft twee legerorders uitgevaardigd. In de eerste kwijt liii zich van de treurige taak om het smartelijk bericht van het overlijden van Koningin Emma ter kennis te brengen van het Indische leger, over tuigd dat het leger met hem zal deelen in den rouw. In deze legerorder wordt voorts 4 EN 1 Ik weet niet weike van de twee nu uo- j den de verk' slijkste is: d jze, welke ©ogenschijnlijk te corrects te is, <ioch van een zekere huichelachtigheid toch niet is vi'ij te pleiten, of de me r openhartige wijze van tegenblikken, welke men in sommige HoHandsche steden ervaart en vaak hinderlijk is. Doch daar breken we ovs het hoofd niet ©ver: ;,'s Lands wijs, 's lands eer Ook hindert het ons niet, dat 't enthou siasme van het boekje over die oude ber inneringen en die vereeuwigde mildheid des volks met het bekende korreltje zout IPoet worden aanvaard. Ook met de steilte der straten als hebbende al het ver-, Lassende van het nieuwe zouden wc Ons hebben verzoend, indien de stad de pioeite en inspanning van het beklimmen Ifad weten te compenseeren met een ge zellig zitje en een koelen dronk. Maar nérgens en dat is wat het wandelen in SM>n Engelsche stad voor een vreemdeling föa vooral voor een Hollander) tot een twijfelachtig genot maakt nerg :is vindt men er een restaurant, zooals we die oj) het vasteland kennen. De Engelschen houden er niet van, aan den kant van den weg, in een openbare gelegenheid, te kijk voor iederen voorbijganger, achter een of andere consumptie aan een tiafeltje te zit ten. Zit hebben hun bars en tearooms, voor een niet-Fngelsehman doodelijk ver velende instellingen, want ze missen alle de gezellige sfeer en het knusse zitje met het uitzicht op het drukke verkeer, wat w ii juist zoo waardeeren. Vermoedelijk vindt een Engelschman het vervelend te worden bekeken. Als dat zoo is, ligt hierin wellicht een verklaring van hét spiegelinoident. Is hier voor een ondernemend restaurateur niet een schit terend perspectief aanwezig? Hii richte in één van de mooiste Engelsche plaatsen, New-Castle bijvoorbeeld, een restaurant op naar het model van „Centraal" 111 de Korte Poten, doch met een groot bord bij den ingang: „Plaatsen hii de ramen kunnen alleen worden ingenomen met den rug naar bui ten. Voorbijgangers verboden in te kij ken". Mij dunkt: zelfs de conservatieve En gelschen moeten zoo'n gezellige inrichting de voorkeur geven boven hun eigen ongé- riefelijke hars. Doch ik vrees, dat het niet gaat; 't klopt niet met hun business-aaivL Zoo denken de restaurateurs er ook blijkbaar over, want van hun onderne mingsgeest blijkt, niets, waar wii ook gaan. Helaas, want het is nogal warm en de- straten zijn steil. Tenslotte laten we ons dan maar met één van de stadstrams naar boord terug rijden. Daar vinden we een stoel en een koelen dronk. We vernemen tevens, dat er een invitatie is gekomen van den I«<»rd Mayor, namens het gemeentebestuur, voor een lunch in het Mansion house, de ambts woning van den burgemeester. Die gemist kan, gaat er heen. Aldus gaan de com mandant en vijf officieren in taxi's ter lunch; tenue: lange jas. De lunch is zeer gezellig, want onze gastheeren, onder wie behalve natuurlijk de burgemeester, zich ook de sheriff en de consul bevinden, zijn zeer onderhou dend. Allen, behalve de burgemeester én de sheriff, die in jaquet zijn gekleed, dra gen, typisch Jjngelsch en zeer business- like, een geVooiKcolbertje. Zij blijken aamiiyi p de hoogte te zijn van de toestanden im fiederland en vragen vele dingen aangatncy> de Zuiderzeewer ken, de K.L.M,t Pfilijps, etc. Het verrast ons wel eenigszins, want in het buiten land pleegt men in het algemeen nog zon derlinge denkbeelden te koesteren om trent die lage landen aan de zee. Maar hier is men goed op de hoogte, zoowel op in dustrieel als politiek en economisch ter- re,in. Werk van „Nederland in den Vreemdé?" Het menu is typisch Engelsch. De En gelsche keuken verschilt in menig opzicht van de Ho.Handsche, welke laatste het naar Min smaak en die van velen met mij, in aantrekkelijkheid over het algemeen van de eerst wint. 'n Geliefd gerecht in Enge lland is bv. het schapenvleesch, hetwelk op de Hollandsche tafel niet vaak verschijnt. Ook ditmaal vormt het weer een onderdeel van het menu. Het wordt met een soort selderie-saus, in kouden toestand, opge diend. Het geheele menu is trouwens op kamertemperatuur, dóch smakelük toe bereid. Het spreekt vanzelf, dat ook de „sweets" niet-ontbreken. I Gezien ook liet reeds vermelde feit, dat de gemeenteraad van Newcastle en des- zelfs voorzitter gezellige en voorkomende gastheeren zijns, verloppt 'dit noenmaal op dlleszins bevredigende wijze. Of de vroede vaderen, die ons deze zeer gewaardeerde gastvrijheid verleenden. Hierbij levens het voornemen hebben ge had ons eens te peilen, vermag ik natuur lijk niet te beoordeelen, maar een feit is, dat 11a deze lunch in Mansion house, ver scheidene uitnoodigingen ons bereikten, waaronder één voor het bijwonen van een voetbalwedstrijd en één voor een boks match. Het bijwonen daarvan, wel te ver staan. Ook gewordt ons van particuliere zijde het verzoek om het schp te mogen bezichtigen, waarvoor de commandant be reids een dag beschikbaar heeft gesteld. Den voetbalwedstrijd sla ik over, want daar ben ik niet bij geweest. Niet dat dit een bezwaar zou zijn 0111 er toch wat van te vertellen, maar 'ik schrijf nu eenmaal liever over dingen, die ik zelf heb beleefd. Bovendien: voetballen kan ik niet en veèl verstand heb ik er ook niet van. Vroe ger, toen ik nog een kleine jongen was, was ik een enthousiast voetballer en velo kornuitjes met mij. Een tot den benaderden bolvorm ge frommelde krant met touw omwoeld dien de bii gebrek aan wat anders, tot voetbal. Het elftal, dat dien naam eigenlijk niet mocht dragen, daar de voorste linie ge woonlijk door de middenmoot van 2 man werd waargenomen, en het achterstel uit zelden meer dan uit één „man" bestond, wegens gebrek aan ruimte, was gewoon lijk vol enthousiasme, welke zich uitte in veel geschop (natuurlijk, we voetbalden immers!) veel geschreeuw ett veel gegesti- euleer. We riepen te pas of te onpas „penaltie", „afsijd", of „freekik" en wis ten niet wat het beteekende. Dat was niet het minste bezwaar, want niemand stoorde er zich aan en indien wel,, nu, dan werd de „bal" ergens in het „veld" gelegd en de brani van het gezet- schap zóu hem in de „kool sjotte". Dat veld was vaak een gedeelte van de straat en de „kool" was door afwezigheid van een dwarslat van oneindige hoogte, ter wijl de doelpalen volgens ons begrip vol ledig werden vervangen door een jasje, een petje, een steen of een graszode. Al dus werkten we onze hoofden rood en onze schoenen stuk en genoten onbeschrijfelijk. Heel veel verder is mijn theoretische eu praktische kennis van deze sport nooit gegaan en ook uit dien hoofde acht ik mij volkomen ontheven van het leveren vau een deskundig relaas van den wedstrijd tusschen Newcastlé-United en de Black- burn Rovers, welke door de eerste met 31 werd gewonnen. Ik verzoek u dan ook vriendelijk de ver zekering te willen aanvaarden van het jongmaatje, dat er wel bij geweest is, die zegt, dat het een „reuze-mets" was. 't Leek nou net asof die bal levend was zoolang as-t-ie boven de koppe van die kerels heen en weer danste", zei-d-ie hij het aan boord komen, gansch uit de lijke i geslagen van bewondering. Neen, die voetbalmatch trok mij niet, wjnt ik had de wacht. Maar die boks-match! (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9