lesprogramma Van links en rechts. BIJNA 100 MAAL DEN AFSLUITDIJK Rheumafciek GFMENGD NIEUWS Het ontslag van den secretaris der VARA. Bedreiging tegen het leven Verduistering van f80.000 door een notaris. jna 105 jaar. Nederlandsclie Middenstandshank KONINGSTRAAT 7 Handelscredieten GiiO/ekeninq K ir DEZEN UITERST LAGEN PRIJS DANKT U AAN HET GROOTE VERBRUIK VAN SUNLIGHT ZEEP De gemengde huwelijken in Duitschland. Smokkelarij ras-hygiëne. Bomaanslag op een gebouw van Vrij metselaars loge te Gannes. De moord op den prefekt Causeret. S. de beenen: het ver voermiddel van menschen- zonder-wielen. Ook zij hebben n hekel aan modder baden. Rijdt u dus ge rust de plassen mis. TtUDC VslUG re Nieuw recept om havermout te bereiden. HELDERSCHE COURANT VAN PONPERPAC, 29 MAART 1934. ongeveer 500 gulden, totaal plus-minus 5100 gulden. De cantinegelden hebben eenvoudig hun bestemming niet bereikt. Alle gelden werden door den betrokkeji hoofdofficier zelf beheerd. Het onderzoek is nog in vollen gang. Binnenland De brochure-Zwertbroek. Bij Pach's Boekh. te Hilversum is nu de brochure van den heer G. J. Zwertbroek, ex-secretaris van de s.-d. omroepvereeni- ging V.A.R.A., verschenen onder den titel „Hallo! is hier de Y.A.R.A.? W aar blijft dan het vrye woord?" Daarin deelt schr. mede, dat zijn ont slagaanvrage om gezondheidsredenen on afscheidbaar was gekoppeld aan het be stuursvoorstel om hem een andere func tie te geven, doch de vereenigingsraad het ontslag zonder meer heeft verleend. Het door ons in het nr. van Dinsdag overgenomen bericht van Het Volk be treffende het eischen van een nieuwe functie door den heer Zwertbroek als voorwaarde voor een niet-verschijning van de brochure, wordt daarom ook door schr. onwaar genoemd, evenals de ver dere berichtgeving van het blad over de zaak. Er wordt verder een heel exposé van de wrijvingen binnenskamers gegeven. Wij ontleenen aan de voorstelling van zaken, welke de schr. daarvan geeft, alleen het volgende: „Re stel de nadrukkelijke vraag: wan neer dit ontslag geen politiek karakter draagt, niet in verband staat tot de ver houding der V.A.R.A. tot Regeering en Radiocontr.-commissie, niets te maken heeft met de begeerte van het partijbe stuur der S.D.A.P. te probeeren den lastigen kwant die ik ben zijn invloed en populariteit te ontnemen door hem bij de V.A.R.A. te doen wegwerken, en als het alleen maar erom gaat dat ik niet met per soneel zou kunnen omgaan, eigenmachtig domme dingen doe, het bedrijf niet goed leid enz., waarom ter wereld laat men mij dan niet die nieuwe functie die men met mij bindend is overeengekomen vervul len? Want ook volgens de mededeeling van het Hoofdbestuur, dat zijn voorstel immers met zoo veel kracht en macht heeft verdedigd, kan ik daarin de ge wraakte fouten immers niet meer maken? „Op deze vraag is geen ander antwoord mogelijk, dan dat ik in mijn nieuwe func tie invloed zou behouden, mede ook om dat ik heb bedongen veertiendaags miin Zondagmorgentoesnraken te kunnen blij ven houden, waarvan ik van nlan was veel werk te gaan maken. .Ta. die zijn wel in bet belang van V.A.R.A. en Beweging, maarbet bezorgt iemand populari teit! Populariteit geeft een zekeren in vloed op de geesten en harten der men schep en die mag ik niet hebben." Daarom beklaagt de beer Zwertbroek zich, det de socialistische V.A.R.A. hem, toen bij overspannen en overwerkt was, als een uitgeknepen citroen on de keien tienjf rrpsmef.^, terwijl de burgerliike A.V.P O. eep zieke voor baar rekening ter ooknanning naar Zwitserland stuurde. Hij vraagt daarom een onpartijdio onder- Voor bet Gerechtshof te 's-Hertogen- Losch beeft terecht gestaan de monteur A. G. G. te Wellerlooi, ter zake dat hij op 24 Oet. 1933 te Well-Bergen, als be stuurder rijdende met een vrachtauto, vermoedelijk geladen met smokkelwaar, komende van de Duitsche gren3 naar Well, de dienstdoende kommiezen B. Prins en B. Fartog heeft willen dood rijden. Verdachte was voor de rechtbank vrij gesproken wegens gebrek aan bewijs. Het O. M kwam van bet vonnis in hooger beroep. Hit het verhoor bleek, dat verdachte onderweg reeds visitatie geweigerd had. De kommies, die hem zonder resultaat gesommeerd had te stoppen, loste een schot, zoodat de volgende kommiezen wisten dat er een vluchtende smokkelaar In aantocht was. Zij plaatsten zich dus met de vlag op den weg, doch verdachte reed recht door en waren de kommiezen niet terzijde gesprongen, dan zouden ze opzetteljik zijn aangereden. Verdachte beweerde, dat hij langs de Kommiezen wilde heen rijden. Na getuigenverhoor luidde de eisch wegens bedreiging tegen het leven 1 jaar en (5 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. 't Hooft, pleitte vrijspraak. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft zith te verantwoorden gehad de 54-jarige G. A .uit Ooltgensplaat, die zich ais no taris zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering in de jaren 15)24 tot 15)38 drag van in totaal ongeveer J oU.000. Verdachte, die gedetineerd is, wordt wegens ziekte in het ziekenhuis ver pleegd Hij is per ziekenauto van het ziekenhuis naar het gerechtsgebouw ver voerd en op een ziekenraam de rechts zaal binnengedragen. Vervolgens nam verdachte in de verdachtenbank plaats. Hem was ten laste gelegd, dat hij in de ,aren 1924 tot en met 1933 te Ooltgens plaat opzettelijk verschillende bedragen o.a. J 42.500. 4000. f 15.000 3000 5000 en 10.000. toebeiioorende aan mej! DL. Goedkoop, zich wederrechtelijk heeft toegeeigend. erdachte bekende de feiten De ver duisteringen betreffen alle aflossingen op hypotheken. Verdachte nader ondervraagd, zegt dat het notariaat niet veel opleverde. Hl] moest er eigenlijk gelden op toe leggen. Verdachte heeft met het verduisterde be drag niet gespeculeerd. Het werd be stemd voor de versterking van zijn reke ning, omdat de waarde der door zijn schoonvader gedeparieerde effecten zoo achteruit gegaan was. Verdachte had reeds vroeger, toen bleek, dat het nota riaat niet voldoende opleverde, dit nota riaat willen neerleggen, doch daartegen had zijn schoonvader zich verzet. Het O.M., waargenomen door nir. J. T. Hoeffelman, zeide in zijn requisitoir, dat nadat reeds jaren lang de malversaties waren doorgegaan en de toestand hope loos was geworden de beheerder v. d. Wall en de curatriee mevr. Goedkoop er achter gekomen waren, verdachte zich bij den officier van justitie heeft aangemeld met de mededeeling, dat hij verduistering gepleegd had van ten minste 60.000. Later is gebleken, dat dit bedrag aan zienlijk meer was. Verdachte heeft dade lijk alle inlichtingen verstrekt. De ele menten van het strafbare feit nagaande, meent het O.M. dat hier verduistering door een notaris in zijn bediening heeft plaats gehad. Verdachte zegt, dat zijn iiiushouden duur was, dat het notariaat niet veel opleverde, maar waar tegenover staat, dat verdachte dan zijn uitgaven meer had moeten beperken. Groote uit gaven zijn gedaan, zooals blijkt uit een brief die bij de stukken ligt. Verdachte bewoonde een geweldig groot huis, dat hij nog heeft laten vergrooten. Verdachte is steeds verder den put ingegaan en naar spr.'s inzicht is verdachte's ziekte voor een groot gedeelte zijn eigen schuld. Met alles rekening houdend, ook met de verantwoordelijke positie, die verdachte als notaris had, eischte het O.M. een gevangenistsraf van 2 jaar met aftrek van 4 maanden voorloo- pige hechtenis. Uitspraak 10 April. Men schrijft uit Groningen aan de „Nw. Rott. Ort.": Opoe TjadensPostema is niet alleen de oudste inwoner van Groningen, maar bovendien van geheel ons land. Zij heeft, zooals zij zelf gaarne verklaart, nog al tijd een uitstekende gezondheid. Dat be wijst trouwens ook wel haar belangstel ling voor de dingen om haar been. Zij werkt nog geregeld mee in het huishou den van de menschen bij wie zij inwoont en wandelt veel. Eiken dag kan men deze bijna 105-jarige met haar kinderwagen tje, waar zij steun aan heeft, door de stad zien trekken en zij vermijdt daarbij het drukke verkeer niet. Integendeel, zij be zoekt des Dinsdags geregeld de bloemen markt en uit respect voor haar wordt het verkeer soms enkele oogenblikken opge houden. Zij bezoekt de markt om daar met een dankbaar gemoed een bloemen tuil te aanvaarden, die haar uit respect voor haar hoogen leeftijd nu eens door dezen, dan door genen bloemist wordt aangeboden. Het vorige jaar, op 29 Maart, heeft de burgemeester haar met haar 104den verjaardag hartelijk gecompli menteerd pn hebben velen haar door het zenden van bloemen en taarten bewezen, dat zij zich mede verheugden in haar zeldzaam voorkomenden hoogen ouder dom. Dit jaar, nu het haar 21ste levens lustrum zal zijn, zal ongetwijfeld de deel neming in haar feest nog grooter worden. Het is niet de eerste keer, dat Groningen den oudsten inwoner van Nederland heeft. Op 3 Februari 1899 is alhier overleden Geert Adriaan Boomgaard, een oud-zee kapitein, die op 21 September 1788 was geboren en dus bijna 111 jaar was ge worden. DEMONSTRATIE IN ONDERBROEKEN. Zondagmorgen demonstreerde naar Vooruit mededeelt J. Gerrissen, leider van het W.S.C. te Krommenie, in onder broek door de gemeente, een bord mee dragende, met het opschrift: Dit is mijn laatste costuum en B. en W. weigeren te helpen. Des middags had K. Boomstra zich, ook in onderbroek, bij hem gevoegd met on geveer eenzelfde opschrift. Beiden droe gen een versleten bovenbroek over den arm. Verder demonstreerde J. Dijker nog mede met den eisch om weer in de steum regeling te worden opgenomen. De politie greep toen in en leidde het drietal naar het politiebureau. De op schriften werden in beslag genomen en J. Dijker werd vrijgelaten. De andere twee weigerden hun bovenbroek aan te trekken, waarom de politie hen voorloo- pig opsloot. MAZELEN. In verband met de buitengewoon vele gevallen van mazelen, vooral onder de schoolgaande jeugd, is in overleg met den schoolarts besloten, de openbare schoot te Hekelingen te sluiten. ARRESTATIE IN EEN OUDE VERDUISTERINGSZAAK. In verband met een uitlating van den machinist C. de W. van de Dorschvereeni- ging te Noordhorn, die kort geleden door de Rechtbank te Groningen werd veroor- deeld tot l jaar gevangenisstraf wegens verduistering van gelden van de arbei ders van die vereeniging, waaruit zou blijken, dat er meer personen bij betrok- ken waren geweest, heeft de marechaus see aldaar het onderzoek inzake deze ver duistering voortgezet en thans ook een ongeveer 50-jarigen caféhouder, tevens administrateur van deze vereeniging J H. L„ aangehouden. Men verwacht nog meer arrestaties. KANTOOR DEN HELDER .iSËBH I rw j* in ifük Met de Sunlight Zeep die jaarlijks in Nederland gebruikt wordt zouden wij een dijk kunnen leggen die bijna 100 maal zoo lang is als de beroemde afsluitdijk! Hoe komt dit? Omdat de Nederlandsche huisvrouwen door jarenlange ervaring zulk een groote voorkeur aan dit zuiver Nedcrlandsch fabrikaat hebben gegeven, dat een huishouding zonder Sunlight Zeep iets ondenkbaars is geworden. Buitenland De kwestie van de ontbinding ervan. Na het vonnis van het gerechtshof te Karlsruhe, 't welk onlangs een gemengd huwelijk ongeldig heeft verklaard, is zoo meldt het D. N. B. bij herhaling de aanvechtbaarheid van dergelijke hu welijken ter sprake gekomen. Het maand blad Deutsche Justiz is thans in staat de opvatting van het Pruisische ministerie van justitie daaromtrent weer te geven. Ongetwijfeld is het juist, zegt genoemd blad, dat naar het oordeel van het natio- naal-socialisme een gemengd huwelijk ongewenscht is. Aangezien deze opvatting in het volk gemeengoed is geworden, kan er geen sprake meer zijn van aanvechting van gemengde huwelijken, die na de na- tionaal-socialistische revolutie en het daaruit voortgesproten inzicht in de ras senkwestie zijn gesloten, daar degeen, die in dezen tijd desondanks een gemengd huwelijk heeft aangegaan, welbewust heeft gehandeld in strijd met de alge- meene opvatting en derhalve ook de con sequenties moet dragen. Wat den tijd betreft, die aan de natio- naal-socialistische revolutie vooraf is ge gaan, moet aanvechting principieel mo gelijk worden geacht, met inachtneming echter van den voor aanvechting van een huwelijk gestelde» termijn van zes maan den. Aangezien deze termijn tegelijk met of althans tijdens de eerste maanden der nationaal-socialistische revolutie is begin nen te loopen, komt zulk een aanvechting thans niet meer in aanmerking. Is de actie tot aanvechting intijds begonnen, dan dienen voor elk geval de motleven te worden overwogen, die voor nietigverkla ring van het huwelijk pleiten, evenals de beweegredenen, die tot het sluiten van het huwelijk hebben geleid. Gevallen, waarvoor geen regeling is te vinden, doch waarin toch ontbinding van het huwelijk wenschelijk moet worden geacht, kunnen langs anderen weg wor den opgelost, en wel door echtscheiding. Voor het staatsbelang is het voldoende, wanneer afgezien van de voorkoming van nieuwe gemengde huwelijken echtschei ding plaats vindt bij die gemengde hu welijken, waarin het rasbewustzijn van een der echtelieden zoo levendig is ge worden, dat er kans bestaat, dat de be trokkene den weg naar het „Volkstum" terugvindt. GEEN LICHTONTVLAMBARE STOFFEN OP ZOLDERS. Op verzoek van den Duitschen rijks minister van luchtvaart is in het nieuwe eenheids-huurcontract een bepaling op genomen welke verbiedt op zolder licht ontvlambare stoffen te bewaren, zooals emballage, pakken papier en kranten, matrassen, stroozakken, lompen, oude kleeren en oude bekleede meubels. Groote voorwerpen, zooals meubilair en reiskof fers, die men nergens anders kan bergen, moeten zoodanig zijn geplaatst, dat alle hoeken van den zolder toegankelijk zijn. Kleeren, ondergoed, enz. mogen uitslui tend in gesloten doozen worden bewaard. V.D. meldt uit Antwerpen: Een stout optreden van smokkelaars aan de BelgischNederlandsche grens heeft eens temeer uitgewezen, dat vooral de Belgische douane-ambtenaren niej; zijn opgewassen tegen den durf van de smok kelaars, gezien het moderne materiaal, waarover deze laatste beschikken. Hoe wel reeds tevoren gesignaleerd en on- jjahks alle maatregelen, welke waren ge nomen door de douane-beambten voor een wegversperring enz is een zware ge pantserde vrachtauto erin geslaagd, langs den weg EdeMalghem België in te rij den en ongehinderd te ontkomen. In dezen auto waren 4800 kg boter België binnen gesmokkeld. Hoewel er druk op werd geschoten, kon de vrachtauto haar weg voortzetten naar een onbekende bestem ming. Ook langs den kant van Zeeland wordt VRIJDAG 30 MAART. Hilversum, 1873 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.00 VPRO. 10.0012.00 VARA. &.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gramofoonpl. io.oo Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie J. v. Oogen. 10.30 Muzikaal allerlei. 1 '.oo Gramofoonpl. ti.15 Vervolg muzikaal allerlei. 11.4S Gramofoonpl. 12.00 Orgelconcert Pierre Palla m.m.v. J. v. Kempen (tenor) en S. Zilverberg (hobo). I.30 Voordracht door K. Kleyn. 2.00 Concertgebouw-Kamer-orkest o.l.v. A. v. Raalte m.m.v. Gé Veenbaas (alt) en F)- Helmann (viool). 3.30 Gramofoonpl. 4-oo Concert. L. Metz (viool) en M. Metz— d'Oliveira (piano). 4-30 Voor de kinderen. 5-oo De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 5.30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 6.00 Gramofoonpl. 6.43 Causerie. 7 00 Kerkdienst uit de Ver. v. Vrijz. Herv. te Amersfoort. Voorg. Dr. J. Dikkeboom. Orga nist: J. Elzenaar. 8.15 Johannes-Passion van J. S. Bach m.m.v. solisten, koor en orkest o.l.v. A. H. Tierie. Hierna berichten. 10.00 Vaz Dias. 10.05 Voordracht door Tummers. to.3S Klein VARA Ensemble o.l.v. P. Bakels. II.3012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 302 M. „T™®emeen Pr(wamma, verzorgd door de rvCRV. 8.00 Schriftlezing en meditate 8-159.30 Gramofoonpl. 0 30 Orgelspel L. Mens. 10.00 Kerkdienst u. d. Ned. Herv. Kerk te Leiden. Voorg.: Dr. J. C. S. Locher. 11.40 Orgelspel L. Mens. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Concert. D. Weiman (bas-bariton en declamator), het Arnhemsch Strijktrio en L. de Waal (piano). t-45 Orgelspel L. Blaauw. 2.30 Chr. Lectuur. 3.oo Ensemble van der Horst en Gramofoonpl 5.20 „Matthaus-Passion" van J. S. Bach (uit Leipzig) m.m.v. solisten, koren en orkest o.l.v. Prof. G. Ramin. 8.50 Ned. Chr. Persbureau. 9-05 Liturgische Dienst door Ds. K H Wal hen m.m.v. Luth. Meisjeskoor en mei A v. Proosdij (orgel). 9.50 „Die sieben Worte des Erlösers am Kreuze" van Haydn door het Haydn-strijk- kwartet. 11.IS12.00 Gramofoonmuziek. ZATERDAG 31 MAART. Hilversum, 1873 M. VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. to.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: Klein VARA-Ensemble o.l.v. P. Bakels, P. Groe- nendaal (zang) en Hetty Beek (declamatie). 12.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 1.00 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 2.00 Gaby Ehrhardt (zang) en J. Jong (orgel) 2.30 Gramofoonpl. 3.15 Causerie C. J. de Haas. 3.30 R'damsch Philh. Orkest o.l.v. Flipse, m.m.v. A. Tiggelaar (viool). 4.32 Causerie J. C. Prins. 4.30 Vervolg orkestconcert. 5.40 Literaire causerie A. M. de Jong. 6.00 Gramofoonpl. 7.00 Gem. Zangver. „Spangens Koor" o.l.v. J. Vranken. 7.20 Dr. Bast-Post. 7.40 Vervolg koorconcert. 8.00 Herhaling SOS-berichten. Vaz Dia» VARA-Varia. 8.IS Bonte Avond m.m.v. VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst, De Notenkrakers o.l.v. D. Wins, VARA-tooneel en solisten. 9.30 Toespraak M. Sluyser. 9.40 Vaz Dias. 9-45 Vervolg Bonte Avond. ii-iS12.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. KRO-programma. 8.00—9.is en 10.00 Gramofoonpl. 'I.30 Godsd. halfuur. 12.1S Sextetconcert en Gramofoonpl. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4.00 Schlagermuziek, lezingen en gramofoonpl. 7.15 Lezing. 7 33 Gramofoonpl. 7.45 Causerie. 8 00 Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Orkestconcert. 8.50 Voordracht. 9 30 Indische muziek, en Gramofoonpl. 10.25 Orkestconcert. to.40 Vaz Dias. 10.45—12.00 Gramofoonmuziek. druk gesmokkeld. Hier blyft echtei vee de hoofdzaak. Te St. Pauwels Waes en ffi S eneke ziin talrijke stuks vee, waar van de eigenaars de herkomst niet kon den opgeven, in beslag genomen. Het suikersmokkelen, hoewel dit thans in mindere mate geschiedt, blykt niet temin nog een zeer winstgevende zaak te ziin. Het zijn hoofdzakelijk grensbewo ners welke deze smokkelwaar uit Belgie Nederland trachten binnen te smokkelen. Reuter meldt uit Berlijn: Iedère dokter in Duitschland is op last van de autoriteiten verplicht het binnen kort verschijnende boek te koopen, waar in middelen aan de hand worden gedaan 0111 de geboorte van erfelijk belaste kin deren te voorkomen. In dit boek wordt ook de nieuwe wet over deze geboorte-beperking gepubli- cered en eenige artikelen van Duitsche deskundigen over het rassenvraagstuk. Het aankoopen van dit boek is, aldus wordt verklaard, van essentieel belang voor de gezondheid van het Duitsche volk. DE FIMSPEELSTER HILDEGARI) MOLINO VON IvLUCK OM HET LEVEN GEKOMEN. Maandagavond is in de nabijheid van Bordeaux een auto in volle vaart tegen een boom gereden. Het benzine-reservoir werd vernield, met het gevolg, dat de wagen binnen een oogwenk in lichtelaaie stond. De beide menschen in den wagen, een man en een vrouw, zijn om het leven gekomen. De vrouw was de Duitsche film actrice Hildegard Alexandra Molino von Kluck, het eenige kleinkind van generaal von Kluck. Zij was met een filmonderne ming naar de Pyreneeën geweest. DE KRASIN OP WEG NAAR DE TSJELJOESKLN. De Russische ijsbreker Krassin, welke door de regeering van Sowjet-Rusland is uitgezonden ter assistentie van de leden der Tsjeljoeskin-expeditie, is Dinsdag Kiel en het Noord-Oostzeekanaal gepas seerd. De Krassin is met 146 man aan boord op weg naar Wladiwostok. Er is voor negen maanden proviand aan boord, HET ZEVENTIGSTE SLACHTOFFER VAN DE GASONTPLOFFING TE NEUNKIRCHEN. Als laatste slachtoffer van de gasont ploffing van verleden jaar te Neunkir- chen is thans de 41-jarige metaalbewer ker Josef Hirmer overleden, nadat hij in het ziekenhuis meer dan 14 maanden ver geefs op herstel had gehoopt. Door zijn dood is het aantal slachtoffers der ont ploffing tot 70 gestegen. Het gebouw van de vrijmetselaarsloge Grand Oriënt te Gannes is Dinsdagmor gen door een bomaanslag ernstig bescha digd. Kort voor tien uur werden de bewoners in den omtrek van het gebouw opge schrikt door een hevige ontploffing. Spoe dig daarop zag men uit de ramen van de groote zaal van het gebouw diclite rook wolken naar buiten komen. Alle vensters waren vernield en het metselwerk is op verscheidene plaatsen zwaar beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Uit een onmiddellijk ingesteld onder zoek bleek, dat kort voor de ontploffing een auto voor het gebouw had stilgestaan. Door de zeer smalle straat rijden zeer zel den auto's. Zoolang de auto stilstond, was de motor niet afgezet. Onder overgroote belangstelling van het publiek is Dinsdag voor de gezwore nen der Seine het proces begonnen tegen Germaine Huot, een vrouw van 46 jara, van lichte zeden van haar 15e jaar af, die ruim een jaar geleden haar minnaar heeft doodgeschoten. Dat deze zaak zoo veel gerucht maakt komt doordat de ver moorde een bekende persoonlijkheid was: Jean Causeret, prefekt van de monden van de Rhöne, te Parijs, waa hij inder tijd chef van het kabinet van den minis ter van binnenlandsche zaken is geweest, welbekend. De beklaagde geeft voor niet het voor nemen te hebben gehad haar minnaar te dooden. Zij zegt, dat zij hem spelender- wys met een revolver heeft gedreigd toen zij hem op een leugen betrapte, daarbij tot hem zeggend: „als het een volgenden keer weer voorkomtOngelukkiger wijze ging de revolver toen af en trof Causeret doodelijk. Reeds Dinsdag is de uitspraak gevallen in het proces tegen Germaine Huot. Het hof van gezworenen in het Seine- departement heeft haar tot twee jaar gevangenis veroordeeld, wegens het ver- ooizaken van dood door onvoorzichtig- heid. Daar zij reeds een jaar in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht, verwacht men, dat de vrouw op vrije voeten zal woiden gesteld. 29 Maart. In de dagen als dezeu dagen van rouw, bezinning, overpeio! 1 zing, is men misschien gevoeliger voor I indrukken dan anders. Hoe het zij, een klein drama van misverstand en ver keerde beoordeeling, dat een der dagen van deze week voor mijn oogen is afge speeld, heeft zeer diepen indruk op mij gemaakt. Vóór mij in de tram zit een juffrouw uit den burgerstand. Zij kan 'n vyftig jaar zijn geweest. In het eerst heb ilc geen aandacht aan haar geschonken. Maar daar hoor ik, dat een jonge vrouw tegen haar zegt: „Weet u dat er van achteren een groot gat in uw bontmantel zit?" Het bloed stijgt de ongelukkige naar het hoofd van schrik. Zij lijkt door den bliksem getroffen. Zij tast nerveus naar haar rug en voelt met afgrijzen wat ik nu voor het eerst óók zie (een man is maar een man): ter hoogte van haar rechterschouderblad hangt een lap van bont van ongeveer 10 bij 10 centimeter bij haar mantel neer. De jonge vrouw wil zich verontschul digen voor het overbrengen van de jobs tijding: „Ja 'k denk ik zal 't u maar zeggen? andere menschen zitten maar te kijken en zeggen niets. „Jawel," zegt de ongelukkige vrouw, met een matheid die niet de overtuiging schenkt, dat zij dankbaar is voor de in- formatie. Nu frommelt zij aan één stuk aan haar rug, in een vruchtelooze poging om de neerhangende lap weer in het fatsoen te krijgen. Het is haar aan te zien, dat het onbegrijpelijke ongeval haar diep heeft geschokt; de jonge vrouw staart dom, ver legen lachend, naar de verwoestingen1 die haar ontdekking op het niet meer jonge gelaat van de vrouw met den bont mantel heeft aangericht. Deze zit, duidelijk zichtbaar, haar plan de campagne op te maken. Wat moet ze in 's hemelsnaam doen? Zoo over straat gaan? Uitgesloten! De jonge vrouw heeft geen veiligheidspeld voor haar. Zij na dert de halte waar zij moet uitstappen en vat een kloek besluit; ofschoon het nog wat guur is, trekt zij den mantel uit en neemt hem over haar arm. Zóó zit zjj, in de laatste minuut van den tramrit, als er een heer en dame tegenover haar plaatsnemen. Het zijn buurtgenooten van mij, met wie ik sedert maanden moeite heb, niet in contact te komen. De heer bekijkt nieuwsgierig de vrouw met den mantel over den arm. In zijn oogen fonkelt verstolen ironie en hij fluistert zijn echtgenoote iets in het oor, net als de ongelukkige vrouw opstaat om uit te stappen. „O, is het die!" antwoordt de echt genoote. „I s ze nou normaal of is ze a b n 0 r- m a a 1", zegt hij zegevierend. „Bij zulk weer met je mantel over je arm te loo pen!" „Ja, nou geloof ik het toch ook," zegt zijn vrouw. Hij kijkt met 'n superieuren blik in stemming zoekend de tram rond. Ook tegen mij lacht hij triomfantelijk. Straks gaat hij zich aan mij voorstellen en vra gen hoe groot mijn inkomen isIk kijk ostentatief naar buiten. Voortaan zal de vrouw-met-den-bont mantel doorgaan voor niet-goed-wijs. Drama in het klein. In het groot rich ten zulke misverstanden onheilen aan voor heele volkerengemeenschappen onovertroffen tegen jicht, verkoudheid, spit, ischias hoofd- en zenuwpijn. Attesten van ruim 6000 Prof. en Doktoren erkennen de goede en onscha delijke werking van T o g a I. Ons verstrekt door een leerares aan een bekende Kookschool in Nederland. Kook eerst de melk. Voeg dan de haver mout toe. Ongeveer 75 gram op een liter. Als de melk weer kookt, dan gedurende twee minuten, al roerende laten doorko ken. Om aanbranden en overkoken te voorkomen, doet men goed een asbest- plaat te gebruiken tusschen vlam en pan. In dat geval drie minuten laten door koken. Opmerkingen bij bovenstaand recept: 75 gram of 3/4 ons. Het vroegere „Kopje" is geen betrouwbare maat! Er zijn kopjes die 1/2, maar ook die meer dan één ons inhoud hebben! Als de havermout twee (of drie) minu ten gekookt heeft, zet dan de pan vau het vuur af! Niet laten doorsudderen! Kan men de havermout niet direct op dienen, pakt dan de pan in kranten of zet ze in de hooikist. Deze bereidingswijze geeft een lekkere, rulle, vlokkige en toch gebonden pap, niet lijmerig en niet taai Smaken verschillen natuurlijk Wil men dunnere pap... slanke lijn... neem dan half melk, half water Wil men meer gebonden, meer smeeige pap, laat ze dan gedurende vijf minuten zachtjes doorkoken. Wil men dikke pap, neem dan één ons havermout in plaats van 3/4. Als u havermout bereidt volgens bo^ venstaand recept, dan kunt u genieten van de voedzame en krachtige bestand- - deelen. t

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2