Stadsnieuws wilt 11 Hst Fjorden-diorama Pass. Ass. Kantoor VELTHUYS Paschen 1934. Zeevacanties IMllSLiWI! tweede blad heldersche courant van dinsdag 3 april 1 934. REISBUREAU EN Licht op voor alle Dinsdag 3 April Woensdag 4 voertuigen. 19.04 19.05 uur DANBETUIGIXG H.M. DE KONGINGIN. Namens Hare Majesteit de Koningin, heeft de- particuliere secretaris schriftelijk dank gebracht aan de organisaties van het personeel der rijkswerf alhier, voor de be tuiging van deelneming bij het overlijden van de Koningin-Moeder. Hare Majesteit ■was daarvoor zeer gevoelig. RAAD VAN ARBEID ALKMAAR. Het bijkantoor Den Helder, Kanaalweg 50 is tot nadere bekendmaking uitsluitend geopend eiken Donderdagavond van 68 uur voor liet bekomen van inlichtingen. De Voorzitter Raad van Arbeid. M. J. Th. Vas Dias. REDDINGSMONUMENT. In ons nummer van Zaterdag hebben we een bericht opgenomen over een ver gadering op hedenavond 8 uur, in de kleine zaal van Casino, belegd door het Uitvoerend comité tot oprichting van een reddingsmonumént te Den Helder. Abu sievelijk werd daarin meegedeeld dat deze vergadering voor iedereen toegankelijk was. Deze vergadering kan echter alleen bijgewoond worden dcor de leden van voornoemd comité. AANBESTEDING. Namens den heer H. J. P. Egner werd Zaterdagmorgen in hotel »Minneboo«,Kei zerstraat, alhier, door den architect J.J.v.d. Leek aanbesteed het timmer-, metsel-en betonwerk van een te bouwen winkelhuis met bovenwoning aan de Keizerstraat no. 37 alhier. Ingeschreven was als volgt: C. Quak, Den Helder, f 3995.J. Stee man, Den Helder, f 4123P. Tuin, 't Zandt, f 4250.,W. F. Labout f 4270. M. C. van der Plas f 4965.G. Oeljee en D. Kraft f 5028.firma Gebr. van Pelt f 5200.A. Cuperus J. Modder f 5286.J. H. Ran P. Vermeulen f 6755 80, A. J. Mulder f 6810.allen Den Helder. VOOR DE KINDEREN. Er zijn in het raadsel van deze week een paar foutjes geslopen. Hieronder vol gen de verbeteringen: Bij groep 5 staat ziek, dit moet zijn ziel. Bij groep 9 staat paar, dit moet zijn rap. Dan is er bii 18 het woordje dien weg gevallen. En tenslotte staat er nog onderaan bij 11 pliemenversiering. waarvoor jullie ze ker allen wel pluiinenversiering zult ge lezen hebben. DE AVONTUREN VAN DE HELDER SCHE STRAATJONGENS WIM EN PIM Woensdagmiddag, ter gelegenheid van de vacantie, zal het Amsterdamsche Operettegezelschap te halfdrie een op voering in Casino geven van de kinder operette: „De Avonturen van de Helder- sche straatjongens Wim en Pim", een dol vermakelijke geschiedenis van twee on deugende straatbengels, welke de kinde ren zullen doen gieren van het lachen. Zij zullen genieten en medeleven met de vroolijke avonturen van de twee Helder- sche jongens. Tevens zal er een zangwedstrijd door de "kinderen zelf plaats vinden waaraan iedereen kan meedoen. Deze wedstrijd in hetjzingen van schoolliedjes, geschiedt om fraaie prijzen. Het belooft dus èn voor de kinderen, èn voor de ouders een vroolijke, gezellige middag te worden. Men zie den lagen toegangsprijs in de advertentie. AUTO TE WATER. Gisterenmiddag is op den Bol weg een auto te water gereden, vermoedelijk doordat de rem niet aangezet was of los geschoten is. Persoonlijke ongelukken zijn doorbij niet voorgekomen. Later is de ■wapen op het droge gebracht. TWEEDE WIXTERCONCERT VAN HELDER S FAëFARECORPS. Eenige onheilspellend gapende ruimten in de Casino-zaal waren Zaterdag gedeel telijk de reden, dat het begin dezer uit voering in mineur stond. En hierbij kwam dan nog een openings-speech, welke ook al niet opwekkend klonk. Integendeel! Hoe is het toch mogelijk, vraagt de voorzitter zich af. dat de twee laatste con certen zóó slecht bezocht werden! Wat is de oorzaak van deze afnemende be- langstelling? Bevalt het gebodene niet meer, of ligt het eventueel aan de mede werking van buiten? Hij zal het maar laten bij deze vragen, en vertrouwen op de toe komst. Evenwel, één ding moet hem van het hart: waar blijft nu de vakvereeniging? Na deze trieste woorden wordt mede gedeeld, dat men in de toekomst besloten heeft geen gebruik meer te maken van medewerking van buiten. Omdat men de vereeniging buiten de organisatie nagenoeg negeert, zal men nu ook zelf op eigen kracht voortbouwen. Vervolgens krijgen wij eenige cijfers te hooren, welke aantoonen, dat de vereeni ging momenteel met een tekort werkt. Llit naam van den droefgeestig gestemden penningmeester, verzoekt hij den aanwe zigen dezen avond met gulle hand te geven. Evenwel, er zijn nog twee kas-be- waarders, welker financieele bemoeiingen niet naar den vleeze gaan. Respectievelijk zijn hét die van de V.A.R.A. en de Kunst kring. De V.A.R.A.-schuld is nog steeds toe te schrijven aan het tekort, hetwelk men boekte op een uitzend-avond hier ter stede. Het wordt langzamerhand tijd deze eere-schuld af te lossen. Summa summa rum komt het er dus vooral op aan mil- delijk te geven. Twee mededeelingen worden nu ge daan betreffende het Fanfarecorps, n.1. dat dit einde Juli deel zal nemen aan het Wieringer concours, en men aldus opge wekt wordt dien dag van belangstelling blijk te geven. De tweede betreft de op richting van een symphonie-orchest in de vereeniging. Hieraan is in onze gemeente behoefte, en men verzoekt allen, die maar eenigszins dragelijk de strijkstok han'tee- ren, zich op te geven als lid. Als openings-nummer speelde het corps Sousa's ..Stars and Stripes" welke ge durfd en straf uitgevoerd werd. Een der meest grillige werken van Lud- wig von Beethoven volgde, „Les Ruines d'Athènes een schepping van den mees ter,. die een zware voorbereiding vergt. De onverwacht-grillige effecten, die deze muziek zoo preferabel maken, werden naar behooren vertolkt, en het valt alleen maar te betreuren, dat vooral het jeugdige auditorium zoo schrikbarend weinig atten tie voor die genre aan den dag legde. In de pauze liet de voorzitter dan ook een op haar plaats zijnde vermaning hoóren be- stemdl voor de ooren der schuldigen. Nummer drie van het „Coppélia-bal- let" uit de gelijknamige opera. Het schijnt ons, dat „Délibes" werk de kapel niet zóó ligt. als bijv. de andere met zorg gekozen nummers van het program. Wel werden eenige gedeelten goed ge speeld, doch daar waren in de fortissimi eenige derailleeringen, welke voor reke ning der hoorn-partij komen. Neen. dan Gounod's fantasie over Faust, die wij met genoegen hoorden, en waarover geen aan merkingen betreffende de zuiverheid ge maakt inogen worden. „Les Salimbanques" werd een succes, en het valt in den Directeur te prijzen, dat hij deze kleurige en op effect berekende melodieën zoo volkomen juist weergaf; deze muziek is verre van gemakkelijk, maar dat men een dergelijk resultaat wist te bereiken pleit èn voor den artistieken leider èn voor het corps. Na „Der Geist der Woiwoden" werd besloten met de „Pelikaan"-marsch van Maas. Daar was spirit in, en een lang niet onverdienstelijke „schwung" en het was een passend slot voor een goedgekozen muzikaal menu. In de pauze werd er een financieel of fensief op de beurzen der aanwezigen ge opend, en daarna kwam de.A.J.C. op de planken met een vreemdsoortig spel, waarin de menschen als beelden binnen- in onze étalage, dat U beslist 's avonds moet gaan zien, geeft U eenig idee van de schoonheid van het Noorsche berglandschap. Omtrent de zeer aan bevelenswaardige cruises per M'J- Nederland, Hoil.-Amerika Lijn, Kon. Ned. Stoomb.-IWij. e.a.. geven wij gaarne inlichtingen. Prijzen vanaf 40. t 0. Postbrug gedragen werden, en. na opgewonden en van petroleum voorzien te zijn, eenige strophen, van oude liedekens zongen. Het was zeer Russisch (hetgeen geannonceerd werden daarbij grollig en grotesk; er werd smakelijk om gelachen in de zaal. waar inmiddels een goede stemming ge- komen was. Hierna voerde deze jeugdbe weging eenige volksdansen uit, waarvan er een uitmuntte in sierlijkheid en Trouwens, dit is de A.J.C. wel toever- trouwd. Tot besluit zagen „Kunst aan 't Volk ter Bühne verschijnen. En door het ge mengd èn door het mannenkoor werden goede liederen gezongen, eenige van ern- stigen en eenige van opgewekten toon, en het was geen geforceerd applaus dat de heer Rusting in ontvangst had te nemen. Na een kort sluitingswoord van den praeses werd overgegaan tot het meer sportieve gedeelte van den avond, n.1. het bal, dat nog eenige uren de gelegenheid bood zijn vaardigheid te toonen in Terp- sichoré's „schooneconste". AUTO-BOTSING. 1 Zaterdagmorgen heeft op den hoek van GalenstraatKrugerstraat, een botsing plaats gehad tusschen een vrachtauto van de firma K. en een lijkauto. De laatst genoemde auto had voorkeur moeten "ge-j ven aan den vrachtauto, omdat deze van rechts kwam. De koplamp en het spatbord van den lijkauto werden beschadigd. DE F AM. HOFMANN EXCELLEERT IN „MUSIS". Den avond van den eersten Paaschdag waren zeer velen van de Heldersche burgerij annex, familie van elders j in het Musis Sacrum van de Gebrs. Polak te vinden. Men houdt er nu eenmaal van,! om deze feestdagen gedeeltelijk binnens-j huis, anderdeels daar buiten te vieren; Het pleit voor de reputatie van de arti^ten' van dezen avond, dat Musis zoo goed bezet was; blijkbaar staan bovendien de „gezellige bijeenkomsten" in Musis in den goeden 'reuk. De band, die er zit, mag er zijn (ide heer Polanen is hier nog altijd de gevierde drummer) die voör vroolijke entr'acte eiy later voor de bal-muziek zorgde. Komende tot de dragers 'van dézen vroolijken avond is, ons eerste woordj eeresaluut. De familie Hofmann brengt het onvervalschte Hollandsche levenslied, het lied met cadens en melodie, met goeden, op peil staanden inhoud. Een tikkeltje »out of down» werd er even door de twee dochters ingebracht,; maar die fantasie over het bekende fqx-j lied «Shufflë öff to Buffalo®, waarin nu het bekende *Dinah«-motief verwerkt was, was wel zóó goed, dat men trappelde, van enthousiasme. Ja, vader en moeder Hofmann behoeven, zich over de lamste-; naars-carrière van hun spruiten geen zor-j gen te maken, hoe muzikaal zijn beideni en welk een artistenbloed stroomt êr door de aderen! Zoo zijn we er toe ge-j komen, orn eerst de jongsten te noemen,1 maar natuurlijk kunnen ze nog veel vani hun ouders leeren. Kijk maar eens hoej mevrouw Hofmann een lied voordraagt; wat haar dictie doet en de geestige mij miek. en dan Papa, de symphatieke leideij met zijn welluidend stemorgaan en in zijn beschaafdheid als conférencier. Kortomj een gelukkig huisgezin, dat in de Holland} sche kleinkunst toonaangevend is en ge lukkig ook door het Hollandsche, althans Heldersche publiek gewaardeerd wordt. Het bal onder leiding van den heef Jac. der Polakken kan niet anders dart gezellig geweest zijn. Het Zaterdagmiddag- en -avondbeeld. Paschen anno 1934 is weer achter den rug, we zijn thans, Dinsdag, 3 April al weer aardig op weg naar Pinksteren. Het is anders wel eens aardig de afge- ioopen feestdagen nog eens te bekijken en de bijzonderheden eens vast te leggen. Allereerst viel dan de abnormale drukte aan het station op, den Zaterdag vóór Paschen. Ons station beleeft maar een paar maal per jaar zulk een drukte vandaar dat je dat opvalt. Des middags kwamen er reeds velen alom uit den lande om de feestdagen met bloedver wanten in Den Helder door te brengen, het was een hartelijk weerzien van broe ders en zusters, van ouders en kinderen. Dilaar de vóór-avondtrein bracht de meeste Paas'ch-forensen het stationsplein be leefde toen een conjunctuur, die tophoogte bereikte. Gezellig naar alles en nog wat infor meerend, druk pratend meestal, trokken lögé's en stadgenooten huiswaarts, alwaar een lekker kopje thee allereerste ver- eischte was om de matige genoegens, die het treinreizen nog steeds biedt, te ver doen. En 's avonds wandelende door onze hoofdstraten vond je ze weder étalages bewonderend (de dames),sigaren-rookend- wachtend (de lieeren). Een matige inzet. Bij een vroolijke Paschen hoort aller eerst vrooljjk weer, maar helaas ontbrak dat ten eenenmale 's Morgens uit je ramen kijkend vond je een gordijn van grauwe mist, dat je het ontdekken van de voorjaarszon belette. Grauwe mistkillig weer... het was dè onaangename ge waarwording van den fsten Paaschdag. Natuurlijk teleurstelling in alle gezin nen waar moet ik heen, als het zoo'n onaangenaam weer is Een troost was het, dat het niet regende, want dan had je niet eens de deur uit kunnen gaan. Was het dus 's morgens vrij stil op straat velen waren ter kerke 's middags liet men het er echter niet bij zitten en met troepjes zag je de menschen de straat opgaan. Er werd bepaald in groo- ten getale met flinke animo door Den Helder's straten gewandeld, waarbij vooral de nieuwe wijken »achter het spoor« en de nieuwbouw aan den Ruijghweg de uitverkoren gedeelten bleken. Zij, die een grootere mate optimisme bezaten trokken zelfs naar Huisduinen, anderen per bus naar de Donkere Duinen. Het plaatselijk wandelpark gelegen in laatstgenoemde duinen werd niettemin aardig bezocht, velen vonden terecht bekoring in dit duinen-park, dat vooral in den zomer weer zoo heel mooi belooft te worden. Iedereen die de Donkere Duinen aandeed kwam natuurlijk ook even in «Duinoord» verpoozen, waar lustig door de jongeren, die rechtstreeks voor dat doel hier waren gekomen, op de goede muziek van »The Rhytm Kings» gedanst werd. Den avond bracht men op zeer ver schillende wijze door, de één ging naar 'jijde Jantjes", de ander had een zwak voor „Mie en Ko", die in Casino optraden, terwijl weer een ander zich ging amu seeren bij de familie Hofmann in Musis Sacrum waarover hieronder meer). Maar zeer velen verkozen den huiselijken kring boven alles. Het bedrog. Den tweeden Paaschdag, 's morgens vroeg Je wordt wakker, het eerste waar je aan denkt, zou het weer nu beter ;zijn Een haastige blik naar buiten.... haa.... de zon schijnt, een heldere, blauwe hemel, dat kan een mooie dag worden.... Een half uur later steek je je neus buiten de deur.... huu!.... wat koud en wat een snerpende wind! „Het kon vannacht wel eens gevroren hebben," moedigt de melkboer je nog eens extra aan. Ja, dat was wel een teleurstelling. Gelukkig is het niet zoo heel slecht gebleven wel bleef de wind zijn kracht behouden, maar naarmate de zon in het zenith kwam, kreeg zij meer vat op de koude en wist ten slotte het o vergroote deel der menschen weer naar buiten te krijgen, 's Middags was het zelfs vrij goed weer, waarvan dan ook flink geprofiteerd is. Donkere duinen druk bezocht, Duinoord stampvol, Huisduinen wat levendiger, met als cen traal punt liet Badhuis, dat. nog zoo schuchter daar boven dat leege strand stond. Een prettige wandeling voor de logé's is ook altijd die langs den dijk en de haven. Vooral het gedoe bij de schepen is voor den vreemdeling geweldig interes sant. In het centrum van de stad ver maakte jong en oud zich in het «Kegel- huis», waar een uitstekende danseres, Mevr. L. Orgodet, optrad. Ook 's avonds was liet hier zeer druk, wel een bewijs, dat het Kegelhuis de sympathie van nog zeer velen erbij gewonnen heeft. In Casino vertolkten Mie en Ko weer Jordaanschet- sen, terwijl als variatie op het programma de zoo zeer bekende vier «Serenaders» harmoriika-triomphen vierden. Zoo was men veel te spoedig aan het einde van deze Paaschdagen, ja, ja, vooral de tijd, dien men in pleizier gebruikt, gaat zeer snel En nu zijn we allen (er zijn uitzonde ringen) weer aan het werk gegaan, vol moed, frisch, uitgerust, met een dank bare herinnering aan Paschen 1934! Toen ongeveer 30 jaar geleden Ostende de badplaats was van het vasteland, had niemand kunnen vermoeden, dat deze stad met haar. prachtig kurhaus en haar v.elé luxe hotels nog eens concurrentie zou ondervinden van plaatsen als b.v. Biarritz en Juan-Ies-Pins. Dat mondain Europa in de latere jaren aan laatstgenoemde twee badplaatsen de voorkeur is gaan geven is zuiver een kwestie van mode. En dat Godin Mode in het internationale tourisme inderdaad een rol van beteeke- nis speelt, zien wij thans weer aan het „en vogue" zijn van „Zeevacanties". In den zomer van 1933 hebben wij in vrijwel alle dagbladen kunnen lezen, dat de korte zomerreizen, die door onze groote reederijen waren uitgeschreven, zeer in den smaak van de passagiers zijn geval- Jeu. En hoe kan het ook anders? Werken niet alle factoren hiertoe mede? Daar is vooreerst het groote indrukwekkende schip met zijn gezellige muziek-, rook- en leessalons, zijn ruime sport- en wandel- dekken, zijn zwembad, gymnastiekzaal, enz. Daar is verder het heerlijke zorge- looze scheepsleven, zorgeloos vooral dooi de rijke afwisseling aan vermaken, zoo als daar zijn concerten, bioscoop-voor stellingen, dancings, zangrecitals, sport en gymkhana-wedstrijden. Wanneer men dan nog als stimulans van deze en gene genoegens de pracht van vreemde land streken te bewonderen krijgt, dan kunnen wij ons voorstellen, dat zelfs de meest verstokte landrot meer dan gewone aan dacht schenkt aan het programma dei- korte zomerreizen, die in den zomer van 1934 door onze nationale reederijen zullen worden ondernomen. Een van de landen, die telkenjare op nieuw als doel van deze speciale zomer reizen worden uitverkoren, is Noorwegen met zijn overweldigende en fascineerende fjorden, die de grootste schoonheid van het Noor che berglandschap uitmaken. Uit eens touristisch oogpunt mag als een der fraaiste fjorden van Noorwegen zeer zeker de Hardangerfjord met haar zij-arm de Sörfjord beschouwd worden. En het is naar deze twee fjorden o.a. dat onze hoofdst.edeli.ike reederij, de Stoomvaart- Maatschappij „Nederland" haar eerste cruise in 1934 heeft uitgeschreven, die met Pinksteren zal plaats vinden. Men zegt wel eens in Noorwegen: »de Hardangerfjord zien, beteekent Noorwe gen zien«. Endeze uitspraak berustop twee feiten. Het eerste is, dat in en in de on middellijke omgeving der Fjorden en dit kan niet genoeg geaccentueerd worden het hart van Noorwegen klopt. Want het zijn de Fjorden, die het bewonen van een onvruchtbaar «rotsblokals Noor wegen hebben mogelijk gemaakt en het Noorsche Volk tot welvaart hebben ge bracht, in oude tijden door zeeroof en in latere tijden doorscheepvaarten visscherij. Het zijn de Fjorden ook, die het Noorsche volk beroemd hebben gemaakt, in het ver leden door de vele ontdekkingstochten en in het heden door den Handel en de groote nautische kennis van een deel der bevolking. Het tweede feit tenslotte is, dat men in de Hardangerfjord in klein bestek de gansche Noorsche natuur terugvindt. Men ziet er de kale grauwe en wild romantische bergmassieven van de meer Noordelijk gelegen Fjorden. Men vindt er de lood recht uit een grijsblauw waterdek oprij zende en met dichte pijnwouden begroeide berghellingen van de meer Zuidelijk ge legen Fjorden. Verder kan de Hardanger Fjord bogen op tal van watervallen, zoo als de Ovsthusfoss, de Latefoss, Skjegge- dalsfoss en Vöringfoss, die de pracht van het Noorsche berglandschap in hoogemate stimuleeren. Deze watermassa's vallen Buitenlandsch Overzicht pag. 1 FeuilletonI Radio-programma2 Van links en rechts 2 Zaterdagmiddag heeft H. Af. de Koningin, in verband met het overlijden van Koningin Emma. voor beide zenders een radio-toe spraak gehouden 1 Op 14 April komen 16 officieren >an ..De Zeven Provinciën' voor den Zeekrijgsraad2 De inbraak in het kasteel Nijen- rode. Verdachte O. niet in vrij heid gesteld7 Het IJmuidensche visscherijbedrijf in 1933.-De gevolgen van de staking doen zich nog ernstig voelen2 Dubbele moord te 's-Giavenhage. Jonge vrouw en kindje van 4 maanden vermoord7 Gunstige uitkomsten van het ge bruik van Cobragif tegen kanker Japan denkt er niet aan Rusland aan te vallen, zegt de Japansche minister-president2 Een antisemitische uitspatting te Gunzenhousen (Beieren)7 Het Paaschcongres van de S. D. A. P. te Utrecht2 Omtrek-nieuws 6 Marktberichten8 Marineberichten 8 Sportnieuws8 Witte Bioscoop", (7.30 uv' Tivoli-Theater"(7 uur): Dagelijks Dagelijks Donderdag 5 April. Jongeren-vredesactie, Marinebondsge- bouw. Wij verzoeken de medewerking van de besturen van vereenigingen en corpora ties om ons zooveel mogelijk opgave voor deze rubriek te verstrekken. Het is in het belang zoowel van de vereenigingen als van dr lezers, dat wij haar zoo volledig mogelijk kunnen opnemen. Gaarne tijdige opgave aan ons bureau: zoo beknopt mo gelijk datum, zaal. soort van uitvoering en uur van aanvang. Op de envelop of de copie s.v.p. te vermelden, dat het voor deze rubriek is. Het is natuurlijk de be doeling alleen opgave van „openbare" bijeenkomsten te vermelden. soms van een dergelijke hoogteneer, dat zij in de lucht verstuiven of door den wind als een zilveren band heen en weer be wogen worden. Het gletscherschoon van de Hardangerfjord culmineert in de Fol- gerfonna, gelegen temidden van de berg reuzen,- bewesten de Sörfjord, tegenover Odda. Er zijn tal van litteratoren, dichters en componisten geweest, die een of meer dere van hun geesteskinderen gewijd hebben aan de Noorsche Fjorden. Doch zooals het meer voorkomt, kan men den zin van deze en gene ontboezemingen eerst recht aanvoelen, wanneer men de smalle, door hooge bergmassieven om geven en diep het land binnendringende zeearmen, de bruisende watervallen en ritselende bergbeken, de in het zonlicht glinsterende gletschers, met eigen oogen gezien heeft. Nemen wij bovendien nog het feit in aanmerking, dat de Noorsche Fjorden zich op zijn fraaist voordoen aan passagiers van een schip, zoo twijfelen wij er niet aan of de schepen van onze Nationale Reederijen zullen in 1934,evenals vorige jaren, wederom een groot en enthousiast publiek binnen hun boorden tellen. In verband met bovenstaande verwijzen we ook naar het Fjorden-diorama in de etalage van Velthuys' Reisbureau, t/o. Postbrug. U) „Hip, ga je vanavond mee naar Oxford- hall? Daar is een meesterlijke dancing, ft sixpence only!" „Dat is te deen", zegt Hippias en Dio genes en Augustus vinden het ook. Gevieren gaan we naar Oxford-hall. Een Engelsche dancing verschilt met een Hollandsche dito evenveel als een En- gelsch menu met een Hollandsch menu, doch ik zou bijna zeggen: in omgekeerden zin. Zoo althans is onze indruk van Qxford-hall. Het geheele gebouw is opge richt voor dit ééne doel: den dans. Op de geheele inrichting en op het personeel rust slechts één stempel: die van den dans. De dansvloer is van een kwaliteit zonder weerga en van een afmeting, zoo als men in Holland niet aantreft. Indien 400 paren aan 't dansen zijn, ziet men elkander nog net aan den horizon. Langs de vier wanden van deze enorme zaal staan tafeltjes, waaraan men kan gaan zitten. Een gaanderij op 4 meter hoogte boven den dansvloer biedt een even zoo groote zitgelegenheid voor toeschouwers en rustende danseurs en danseuses. We hoorden zooeven, dat 't een „six pence onl.v" was. Dit voor zoover het dansen zelf betreft. De entrée is twee shilling, wat Diogenes, die een groot lief hebber is van dansen, tot het teleurstel lend inzicht brengt, dat zijn resteerende rijkdom hem nog maar de weelde van vier dansen veroorlooft. Maar volgens Augustus is dat geen be zwaar, want er zijn meisjes genoeg, met wie je voor niets kunt dansen. Eii zoo is het. In een Engelsche dancing zijn gewoonlijk twee categorieën danseuses aanwezig: de eene categorie, welke bestaat uit meisjes, die louter voor het genoegen van het dansen komen, voor ontspanning dus en de andere, welke wordt gevormd door professionals, meisjes die aan de inrichting beroepshalve zijn verbonden.; Voor een dans met één der vertegenwoor-j digsters dezer laatste categorie betaaltj men in Oxford-hall een sixpence, volgens; den gedeprecieerden stand van het En-; sche pond, de waarde van ongeveer 20: Hollandsche centen hebbend. Men koopt: een kaartje aan de daarvoor bestemde cassa voor eiken dans, welken men met een prof. wenscht te doen. Deze kaartjes worden aan het eind van den avond bii den manager ingeleverd en deze keert dej meisjes een zeker percentage als loon uit. Daar echter voor een vreemdeling voor-1 niet spoedig, al was het alleen maar door de meer perfecte wijze van dansen; waar door deze „girls" zich onderscheiden. Trouwens: de Engelschen zijn over het algemeen uitstekende dansers. Zii beoe fenen de kunst als iederen anderen tak van sport: met liefde en toewijding. Ik sprak zooeven over het dansen voor ge noegen. Misschien heb ik mü vei'keerd uitgedrukt. Het lijkt wel of het woord „ge noegen" voor hen niet op z'n plaats is hier. Het is geen pretje zooals bij ons, maar de wetenschap, een kunst, welke met ernst wordt beoefend en waar de be- af moeilijk is uit te maken of het meisje, dat men van plan is ten dans te vragen, hier beroepshalve, dan wel voor genoegen aanwezig is, neemt men het met deze regeling van vooraf kaartjes nemen niet zoo lieei nauw en kan de danslustige z'n uitverkorene vragen zonder eerst een wandeling naar de cassa te maken. Weet hij op het einde van den dans niet of hij met een amatrice dan wel met een professional heeft rondgezwierd, dan wordt hjj in liet laatste geval door een be scheiden, doch beslist: „you have to pay for it" uit de onzekerheid geholpen. Van een naar haar zitplaats geleiden van de partner is nooit sprake. Een ingewijde vergist zich natuurlijk oefenaar en beoefenaarster veel energie en intelligentie aan ten koste legt, een zeer Hier geldt het wachtwoord: „Indien ge belangrijke bezigheid, een plechtige ritus, danst, danst goed, of anders: dans niet". In niet geringe mate wordt het streven naar dit ideaal ondersteund door de „band". Eén ding verwondert ons. Waar bestaat de inrichting van? Alleen van het entrée en de „danstickets?" Consumptie wordt hier niet gebruikt en is ook niet beschik baar, met uitzondering van een kopje koffie, dat men om half elf op vertoon van zijn entreebewijs gratis kan krijgen. inderdaad: deze inrichting bestaat al leen ter wille van den dans. Hier wordt niet aan Bacchus, doch uitsluitend aan Terpsichore geofferd. Dat is ook het geval in de Embassy club. Dat is geen openbare gelegenheid zooals Oxfordhall, maar een besloten club, waarvan men lid moet zijn om toegang te hebben. Ook daar wordt de alcohol geweerd.aan het buffet. Op de tafeltjes, waar de gasten, of liever: de le den om geschaard zitten, prijkt de whis- ky-flesch en zoo noodig meer dan één. Hierbij komt een zekere rolverdeeling te pas: de club zorgt voor de glazen en de soda, de leden voor de whisky, welke ze dan ook in varieerende hoeveelheden in de „hip-pocket" meedragen, welke ma noeuvre voor de meesten bij het huis waarts keeren totaal overbodig is. Voor het behoud van de flessclien schijnt dit ook wel raadzaam. De muziek is zeer goed. Het orkest be staat uit koperen blaasinstrumenten, een zangtrio en de noodige slaginstrumenten. Vooral liet koper en het zangtrio munten uit. De band speelt met een vaardigheid en een verve, welke op hetzelfde peil staan als de danskunst van de meeste aanwezi gen, zoodat een goed harmonieerend ge heel wordt verkregen. Het is tamelijk laat in den avond, als we Oxford-hall den rug toekeeren. On danks liet gemis aan de onderscheidene soorten lafenis, waaraan men zich in een dergelijke gelegenheid in Holland tegoed kan doen, hebben wij ons best vermaakt. Diogenes is ook tevreden; hij heeft z'n hart aan het dansen kunnen ophalen en bii het heengaan nog zooveel over, dat hij nog één keer met vorstelijk gebaar aan een verzoek om „to pay for it" had kun nen voldoen. De weg naar boord terug is langer dan de heenweg. Als de klok den tiid aanwijst, waarop we volgens berekening aan de kade moeten staan, bevinden wij ons in een stille en veriaten straat, waar geen spoor van de „Nautilus" is te ontdekken, noch van eenig levend wezen. We zijn verdwaald. Eindelijk zien wij, tegen den muur ge leund, een man staan met onder den arm iets, dat bij nadere beschouwing een bezem blijkt te zijn. Een straatveger dus. Zoodra hij ons in de gaten heeft, begint hij ijverig te vegen. Wat hij veegt is ons niet duidelijk. Om dat te begrijpen moet je ook straatveger zijn. Lang duurt deze bezigheid niet, want als wij hem aanspre ken, staakt hij oogenblikkeliik zijn arbeid en begint een rede. We vernemen bij deze gelegenheid het een en ander over de straatvegerü en de straatvegers in 't alge meen en zijn aandeel in dat nuttig bedrijf in 't bijzonder. We moeten vooral goed beseffen, dat er een zeer groot verschil bestaat tusschen straatvegers en straat vegers. „Ziet u, er zijn straatvegers, die vegen; maar; behalve dat, scheppen ze het vuil ook op en werpen het in een kar of een kruiwagen of wat ze ook bii zich hebben. Die maken de straat dus lieelemaal zelf schoon. Dat zijn maar gewone straatve gers, zeer geringe menschen. Doch er zijn straatvegers, die weliswaar ook vegen, maar: die scheppen niets op, ze laten het vuil liggen, zooals ze 't bijeen hebben ge veegd. De rest is beneden hun waardig heid, daar komt een speciale auto voor. U begrijpt natuurlijk het enorme verschil? (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5