Wat de oude Kreeuwer uit zijn Marinedoopbaan vertelde. Ingezonden Wieringen. Texel. keuringsdienst. Helden der Zeefonds. Oproep om steun. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 3 APRIL 1934. Julianadorp. Moeilijkheden bij een beslaglegging. Man gewond. 1 Verschenen is het verslag van den Keuringsdienst van vee en vleesch over het jaar 1933. Wij ontleenen er aan: Aan keurloonen werd in 1933 ontvan gen: 15.489.59: in 1932: 16.223.66: in 1931: 13.823.06: In 1930: 12.280.80. Zooals uit de opbrengst van de keur loonen blijkt, is de toename in de laatste jaren, dit jaar tot stilstand gekomen. Het laatste werden de keurloonen verhoogd ingaande 19 Septembe» 1929. Het aantal gewone slachtingen be droeg: - in 1933: 1798 runderen: 315 vette kal veren; 237 graskalveren; 1249 nuchtere kalveren: 235 schapen; 51 geiten: 3927 .varkens; 113 paarden. Het aantal varkensslachtingen is vrij aanzienlijk afgenomen, wat ongetwijfeld aan de crisisheffing op het varkensvleesch moet worden toegeschreven, waardoor deze vleeschsoort duurder is geworden. Het aantal uit nood geslachte en ge storven dieren bedroeg: In 1933: 46 runderen; 1 nuchter kalf; 26 graskalveren; 92 nuchtere kalveren, 59 schapen; 23 varkens; 8 paarden. De invoer van vleesch uit andere ge meenten bedroeg: in 1933: 17 halve varkens; 2310 run der-vierden: 60 paarden-vierden; 2605 kg rundvleesch; 7015 kg rundvet; 20202 kg kalfsvleesch; 46242 kg varkensvleesch; 220 kg varkensvet; 945 kg schapenvleesch. in 1932: 33 halve varkens; 3097 run der-vierden; 77 paarden-vierden; 2981 kg rundvleesch; 4873 kg rundvet; 17615 kg kalfsvleesch; 51436 kg varkensvleesch; 115 kg varkensvet; 925 kg schapenvleesch. Het vleeschverbruik per inwoner te Den Helder bedroeg: in 1933 40.65 kg. Tuberculose werd dit jaar waargeno men bij 525 runderen, d.i. 23,04 in 1932: 22,32 en in 1931: 35,1 c/c. Bij varkens 225 X of een percentage Van 5,69; in 1932 en 1931: 4,62 en 4.94 Bij graskalveren was het percentage tuberculose in 1933: 2,28 in 1932 en 1931: 1,16 en 2,74 Bij vette kalveren was het percentage tuberculose in 1933: 0,94 in 1932: 1,78 en 1931: 0,59 Bij 1 nuchter kalf en een geit werd dit jaar tuberculose vastgesteld. Het aantal slachtplaatsen in de ge meente bedraagt: 40, in verband met de nog steeds hangende plannen tot oprich ting van een gemeentelijk slachthuis, vol doen zij niet alle aan de wettelijk gestelde eischen. Het aantal winkels, waar versch vleesch wordt verkocht, bedroeg op 31 December 1933: 42 z.g.n. slagerswinkels. Het aantal winkels, waar vleeschwaren wordt verkocht, niet gerekend de 42 sla gerswinkels, bedroeg op 31 December 1931: 87. In 1932 en 1933 heeft geen tel ling plaats gehad, maar het aantal is ver meerderd. Het aantal door de keuringsambtenaren verrichte controlebezoeken bedroeg in 1933: 2053. Bij deze controle werden afgekeurd 10 kg worst, 8 kg ham en 15 kg varkens vleesch. Het aantal in de gemeente Anna Pau- lowna verrichte keuringen bedroeg: in 1933: 147 runderen; 363 varkens; 5 vette kalveren; 14 graskalveren; 209 nuch tere kalveren; 90 schapen; 1 geit; 14 paar den. Afgekeurd werden in de gemeente An na Paulowna in 1933: 1 koe, 3 varkens, 2 graskalveren, 4 nuchtere kalveren, 9 scha pen en 4 paarden. Het aantal in de gemeente Wieringen Verrichte keuringen bedroeg: in 1933: 426 runderen; 897 varkens; 54 vette kalveren; 30 graskalveren; 195 nuch tere kalveren; 218 schapen; 1 geit; 2 paarden. Afgekeurd werden in 1933: 15 varkens, 1 vet kalf, 12 graskalveren, 49 nuchtere kalveren, 42 schapen en 4 runderen. Het aantal slagerswinkels bedraagt in Wieringen: 7, 't aantal slachtplaatsen: 8. Het totaal aantal keuringen in de drie gemeenten bedroeg in 1933: 10858, in 1932: 11.747, in 1931: 10.141 en in 1930: 8571, zoodat de toename van de laatste jaren is overgegaan in een achteruitgang, wat moet worden toegeschreven aan het verminderde aantal slachtingen van var kens. Men schrijft ons: Sedert de oprichting 9 April 1923 is het Nederlandsche Volk door het Dorus Rijkers-Fonds in staat geweest aan de oude redders van schipbreukelingen een bewijs van waardeering te geven, dat een weinig vreugde brengt in hun laatste levensjaren. De oudjes vertrouwen in den groei en bloei van het Fonds, dat alleen voor hen is opgericht. Dit vertrouwen is gerechtvaardigd en wij moeten met dankbaarheid erkennen, dat Nederland, een zeevarende natie waardig, van hoog tot laag heeft willen bijdragen om deze nederige behouders van menschenlevens op zee te willen hel pen het hoofd boven water te houden op de levenszee. Mogen wij enkele passages uit het jaar verslag over 1932 onder uw aandacht brengen, opdat u weet, wat het Fonds over 1932 gedaan heeft: Ondersteuningen werden verleend aan 147 personen, namelijk aan 100 oud-red ders en 47 weduwen van redders tot een totaal bedrag van 37.880.an de ondersteunden waren 95 personen ouder dan 70 jaren en 49 ouder dan 60 jaren. De steunverleening strekte zich uit over 35 kustplaatsen en eilanden, terwijl de uitbetalingen wekelijks geschieden, groo- tendeels door welwillende bemiddeling van de Burgemeesters. De maximum-uitkeering bedraagt 6. per week. Daar door de moeilijke tijden t alrijxe leden zich gedwongen zagen te bedanken voor hun lidmaatschap, de giften traa9 gevloeid hebben, de effecten zijn gedaald in koerswaarde en de rentestandaard is verlaagd, is er, ongerekend de koersver liezen, over 1931 een nadeelig saldo ont staan van 16.000.en over 1932 van 23.000.Over 1933 zal het nadeelig saldo nagenoeg hieraan gelijk zijn. Het Hoofdbestuur zal slechts in de uiterste noodzakelijkheid overgaan tot het verlagen van de eenmaal toegekende uit- keeringen. Het fondskapitaal stelt voor- loopig in staat om nadeelige saldo's en eventueele koersverliezen op te vangen, maar jaarlijksche aderlatingen, zooals nu van 23.000.zijn te groot. Waar de steun, welke verleend kan worden binnen zeer beperkte grenzen moet blijven en er nog vele oud-redders zijn, die met verlangen uitzien naar het oogen- blik, waarop ook zij door het Fonds kun nen worden geholpen, zal het Hoofdbe stuur trachten de gelden ruimer te doen toevloeien door het organiseeren van een loterij, waarvan de bate dus geheel zal strekken ten behoeve van de oude en arme redders van schipbreukelingen. Z.Exc. de Minister van Justitie heeft hiervoor toe stemming verleend. Het Hoofdbestuur verwacht, dat zoo wel autoriteiten als particulieren een eere plicht jegens de verdienstelijke helden der zee willen vervullen door volle medewer king te verleenen aan het nationale en liefdadige doel, namelijk 't toewerpen van een reddingsboei aan de oude zeerobben om het hoofd bo/en water te houden! Geachte Redactie, Naar aanleiding van de bovenstaande mededeelingen ontvangen wij nog het on derstaande: Aan bovengenoemd jaarverslag over 1932 willen wij nog iets toevoegen, waar voor wij u ten zeerste danken voor de opname. Het was dan j.1. 16 Maart dat mevrouw SnaphaanDe Wijn een schrijven ontving van het Hoofdbestuur Dorus Rijkers fonds" om alhier een comité op te richten voor een te houden loterij en dan de dames mevrouw Van VlietWickel en mevrouw Groote voor medewerking aan te zoeken. Genoemde dames hebben aan dat verzoek gehoor gegeven en tevens nog een dame n.1. mevrouw ZonderhuisDe Moei, die ook bereid was voor medewer king. Het Bestuur is nu benoemd als volgt: Mevr. Snaphaan—De Wijn, presidente; mevr. Van Vliet-Wickel, secretaresse; mevr. ZonderhuisDe Moei, penning- meesteresse; mevr. Groote, 2e penning- meesteresse. Wij verzoeken nu echter beleefd aan dames, die bereid zijn mede te werken om zich bij een van bovengenoemde dames te willen opgeven, waar dan tevens loten verkrijgbaar zijn. Aan het Heldersche publiek verzoeken wij, om de dames niet teleur te stellen, aangezien uit bovenstaand de verslag blijkt hoe hoog noodig het is voor die oude stoere menschen iets te doen opdat zij hun uitkeering kunnen blijven trekken. Des winters, wanneer wij in ons warme bed liggen, staan die stoere, on- verschokken mannen, die toch ook hun gezin hebben, klaar, om op het eerste, het beste noodsein in de boot te stappen om anderen te helpen, te redden. Wij rekenen op het goedgeefsche pu bliek, dat, alhoewel er veel gevraagd wordt, toch, naar wij vertrouwen, een lot of meeredre loten zullen willen koopen en danken het publiek daar dan bij voor baat ten zeerste voor. U, geachte Redactie, nogmaals dank. Namens het comité De Secretaresse M. van VlietWickel. Hoogstraat 20. Den Helder, 29 Maart 1934. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Mijnheer de Redacteur, Mogen ondergeteekenden eenige regels in uw blad plaatsen? bij voorbaat dank. Geachte ingezetenen, Nu de schoonmaak weer een beetje be gint en U misschien iets hebt op te rui men zooals kleeding, schoeisel of boeken ol iets anders, kan u dat aan onderstaande adressen bezorgen. Ook willen wij het wel by u halen; even een briefje in de bus en liet komt in orde. Indien er iemand nog om een wiegje of kinderstoel ver legen is, dan maar even een briefje in de bus. Hopende, dat er weer vele zendingen komen, bij voorbaat onzen dank. A. Goijjer, Californiestraat 71. J. Bos, Verlengde Hoogstraat 32. Een kadetje met een kwartje er in. Oome Plet entende in de bramzaling, vooral wanneer een „kwaje" bootsman erwten In zijn schoenen deed. Pruimende jonge matrozen kregen een spuugbalie om hun nek. Kaatje de ke- draaister lacht. Ik zit weer bij den ouden kreeuwer. Een paar hoofdofficieren van de marine heb ben mij aangeraden Oome Piet te inter viewden, want Oome Piet zit vol echte zee termen en heeft den zeiltijd meegemaakt. Oome Piet is altijd op zijn praatstoel. Nu lijkt-ie wel een levende schoorsteen, zulke zware rookwolken blaast hij uit.... He, he, kan 't niet wat minder? zegt de 2de stuurman van het fregat, waarmee Oome Piet al jaren op de levenszee rond zwalkt. Heb ik daarvoor me gordijntjes gewasschen, gesteven en gestreken? Al die rook en smook uit je pijp maakt de boel weer smerig., een mensch kan maar aan den gang blijvenJij blijft altijd maar een pijper Oome Piet schudt het hoofd. 't Is dat ik nog verkikkerd op d'r ben, maar wil je wel gelooven, ik heb nou nog minder te vertellen, als toen ik nog zeuntje bij de Opleiding in Leiden was? Alleen dat mot ik zeggen: de pot is nou effe beter. Want zoo ik al zei, vroeger was 't snert en boo- nen en later oranjerats, dat was aardap pels, wortelen en uienen dan was het feest, Konden jullie dan nooit eens iets extra koopen, Oome Piet, vraag ik den dampenden kreeuwer. -- Niks hoor, we mochten niks geen p-'ld in onzen zak neen en a! de money, die ze ons van huis stuurden, werd aan boord voor ons bewaard. Geen hallevie kreeg je.... maar nood leert bidden, he, en nou had ik een zuster in Mokurn, een reuze goeie meid was 't, nou, en die stuur de me iedere maand een pakkie met erin een paar kadetjes.... daar was niks op tegen, maar.... en dat wisten ze bij de Opleiding niet.... in elk kadetje zat een kwartje verstopt.... en die pikte ik bliks katers vlug op, die kwartjes, daar was ik fel op. Tegenwoordig is het bii de Opleiding heel wat prettiger voor de jongens. Toen we van Leiden weggingen, werden we overgeplaatst naar de „Wassenaer" in Amsterdam. Daar leerden we op een brik enteren, dat is het want invliegen, naar de bramzaling en dan weer naar beneden en van beneden naar boven, een uur lang, achter elkaar. Jongen, jongen, dat was nou echt en teren op en neer, mast in, mast omlaag, en als je niet hard genoeg enterde, en je had een „kwaje" bootsman, dan zei ie: Trek je schoenen van je pen as je dat gedaan had, dee die snurker vier erw ten d'r in. Als je die erwtenschoen weer aan had en dan in den mast enterde, dan rolden die erwten van voor naar achter en van achter naar voor en dat maakte, dat je nog veel harder het want invloog.. Maai5 ze maakten vroeger bii de marine zeeman van je, dat moet gezegd. Tegenwoordig vliegen ze bij geen enkele marine meer zoo vlug in 't want als wij. Dat is geen ente ren! 't Lijken wel kakkerlakken, zoo krui pen ze, als ze naar de bramzaling gaan. 't Mooiste is, dat er heelemaal geen bramzaling meer is, alleen nog 'n kraaien nest. Toen we twee jaar op de oude Wasse naer gediend hadden, kwamen we op de brikken „Castor" en „Pollux". Daar was het exerceeren en zeilen, 't was tuigage, stengen en ra's neernemen en weer aan brengen en 't moest, zoo ik al zei, alles even kwiek gaan, want als je zeurde of je tijd verkletste, dan kreeg je met een tamp touw, met 't endje voor jenou ja, je bibs zal ik maar netjes zeggen, anders zijn er weer enkelen, die 't niet deftig vinden, maar wij noemden 't anders. Alle deks- onderofficieren hadden zoo'n opgeschoten end in d'r zak. En de lijfstraf was al afgeschaft, dat mocht toen toch immers niet meer, zeg ik, verontwaardigd. D'r mag zooveel niet, zegt Oome Piet wüsgeerig, maar 't gebeurde toch en zoo'n losse haal vond je nou heelemaal niet zoo erg. Een meester op school mag ook niet slaan, maar ik kan me best voorstellen dat, als je zoo'n troep kinderen voor je neus hebt in de klas, die niet om verbieden geven, dat dan zoo'n meester zijn bloed wel es karnemelk wordt en dat ie d'r een, een labberdedoeda geeft. Dat is toch im- „DE LAATSTE EER. Door het bestuur werd in de reeds jaren bestaande vacature van Reserve- Voorlooper benoemd de heer K. Wijns- ma, die deze benoeming heeft aangeno men. De beide Paaschdagen die zich ken merkten door schraal en koud weer. al was de tweede dag wat zonniger, zijn hier kalm voorbijgegaan. Ware het mooi en zonnig weer geweest, dan zouden zeker talloos velen uit de stad hun stalen ros genomen hebben tot het maken van een fietstochtje door de landelijke omgeving. Maar het is niet zoo geweest. De bloe menweelde is ook nog niet groot, hier en daar ziet men eenige veldjes bloeiende crocussen, die het nog zoo dorre geheel, toch aardig opvroolijken, en de moeite waard zijn om deze eens te bekijken. De andere bloemen zullen nog wel eenigen tijd op zich laten wachten. De Begrafenisvereeniging ,,De Laatste Eer alhier houdt op Woensdagavond aanstaande, een algemeene vergadering in het café ,,'t Centrum" van den heer H. Veul. mers nog geen lijfstraf. Die jongens van de Opleiding waren ook eigenlyk nog schoolkinderen. Als je ouder wordt, -dan begin je te begrijpen, dat veel in de theorie opgaat, maar dat de praktijk an ders is. Pruimen, tabak pruimen, was ons heel streng verboden en als je gesnapt werd, dan was je nog lang niet lekker, dan bon den ze om je nek een spuugbalie, zoon ding als vroeger altijd in de catc s stond en dan was je de wandelende spuugbalie. Want iedereen aan boord, die wel mocht pruimen en kringetje wilde spugen, ver ordineerde je stil te blijven staan en dan kwatten ze d'r pruimtabaksap in de balie om je nek Vandaar de bekende Jutter- uitdrukking nog tegenwoordig. Ik laat me niet op m'n vessie spugen. Je paste heusch wel op, dat je niet pruimde en als je wel pruimen mocht en op dek spuwde, kreeg je ook een balie om. Niet bepaald een smakelijke oplos sing, zeg ik tegen den ouden kreeuwer. Ben ik met je eens, maar 't was af doende en er werden geen ellenlange ver balen gemaakt en papieren vol geschre ven en processen over allerlei flauwe kul kwamen er niet zooveel voor. 't M as altijd contante afrekening bij de marine vroeger. Tegenwoordig halen de menschen alles op de pof, op crediet. Als je vandaag een stuk in je kraag hebt en je komt op de bon, schrijven ze eerst vellen vol, om te bewijzen, dat je in kennelijken staat, al thans niet in normalen staat over den weg zigzagde en dan komen ze maanden later bij je als je weer broodnuchter bent, om dat alles nog eres te onderzoeken. Dat geeft niks als narigheid! Iedereen leert ervan. Na maanden pas moet je voorko men, wordt veroordeeld, gaat in hooger beroep en na twee jaar draai je pas de nor in, omdat je eres dronken was, een snee in je oor had, dat noem ik crediet. Maar vroeger, als je een extra oorlam had genomen, dan was 't: „Geef 'm d'r een van Jetje en dan kreeg je een contante haal en af was de kous.... er wrerd con tant afgerekend en niet nagepraat en na gekaart.... even goeje vrinden. Op zee was de commandant koning en zijn volk, de matrozen, waren wij 't Is goed, heel goed, dat die oude toestanden afgeschaft zijn, Oome Piet, zeg ik. 't Is nu heel wat beter, slaan ver nedert den mensch. Zal ik niet zeggen, herneemt Oome Piet, 't gaat veel beschaafder, maar 't is eigenlijk niet beter., en gevangenisstraf voor allemaal kleine overtredingen is ook niet zoo mooi. Als een vrouw na tienen matjes klopt, gaat ze twee dagen op water en brood, is dat zoo mooi? Soms denk ik wel eens, dat ze bij de marine bij 't weg gooien van waschwater ook het kind over boord hebben gegooid, zegt Oome Piet, pêinzend. 't Kind was in mijn tijd de liefde tot het vak, de zeemansgeest. Dat ze den toestand verbeterd hebben, aangepast aan den vooruitgang in de we- rgld, dat was noodig. Er waren heel on rechtvaardige dingen.... maar die waren óók in de burgermaatschappij. De wereld kan niet stil blijven staan, maar de jovialiteit, die oude marinemen- schen kenden, die is weg. Tenminste bij sommigen. Niet graag zou ik zeggen, dat er geen eerste klas zeelui meer bij de marine zijn! Gelukkig wel! Maar d'r zijn ook wel enkele bootafhouwers bij en juist die paar bootafhouwers, die bederven het voor allen. De flinke, kranige zeelui, die van zout water houden, die om de dooie dood niet bang zijn voor een gollevie, die worden met die lui, die beter krentenweger konden worden, over één kam geschoren. Ik ben niet pikant aangelegd, maai' als je nagaat, hoe ze 't tegenwoordig bij de Opleiding hebben, en hoe wij hebben moe ten ontberen, dan word je toch obsternaat. Dacht je, dat we vroeger een lepel en een blikkie kregen om uit te schransen? Zoo iets moesten we zelf koopen. Op het „Wachtschip" en op de „Adolf van Nassau" kwam een kadraaister, Ouwre Kaatje", aan boord, die verkocht aan ons voor 3 cent een steenen hord en een blikken lepel en daar bikte je mee en als een ouwe derde klasser, na 't schaften, den boel kwam afruimen en hij had een beetje de smoor in, dan liet ie uit 't gat, in de kuil, onder de valreep bü den trap, die naar 't vlot ging, de heele kiksaus uit zijn handen vallen, dan kletterden de bor den in duizend gruzels en dan riepen de matrozen altijd: „Hoera, Kaatje lacht!" En Kaatje kon lachen, ze kon een heel komaliewant leveren. GYMNASTIEKVEREENIGING „SPORTLUST". Op den lsten Paaschdag des avonds gaf bovengenoemde vereeniging een uit voering in de zaal van het café „Prins Hendrik van de nheer A. Kossen. voor een tot in alle hoeken bezette zaal, ter wijl „The Happy s Band voor muzikale aanvulling en later ook het bal verzorg de. De instructeur, de heer H. Delver, heette allen welkom, waarna de uitvoe ring van de verschillende gymnastische oefeningen een aanvang nam. Alle oefe ningen werden keurig en netjes uitge voerd. En men kon wel terdege vooruit gang bespeuren. Hierna had de opvoering van de één- acter „Tante Habakuk" plaats, die ta melijk goed werd gespeeld. Een aanval op de beurzen volgde toen, en het bal besloot dezen avond. Hippolytushoel. OPTREDEN VAN „DE JONGE SPELERS". J.1. Zondagnamiddag werd door „De Jonge Spelers" van Amsterdam, onder leiding van den heer Ben Groeneveld, in Cinema De Haan voor de jeugd °PKev?<?d „Bullehie en Boo,lestaak", naar het kin derverhaal van dien naam dooi A. M. Jong. en des avonds voor de ouderen dooi hetzelfde gezelschap het populane neelstuk „De Wereld op zn kop Des middags zoowel als des avondsj a. de zaal flink bezet en was beidei °P^°® ringen keurig, zoodat jong en oud van de opvoering hebben genoten. „pvne- Een gezellig bal na besloot de uitvoe ring. R.-K. VOLKSBOND. Tot afgevaardigde naar de Algemeene Centrale Raadsvergadering van den K.K. Volksbond, op 7 Mei a.s. te Rotterdam te houden, is gekozen de heer P. L. roone en als plaatsvervanger de heer J. Kos ter Jr. DIAKENVERKIEZING DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Wegens periodieke aftreding van den heer J. C. Lont, te Stroe, welke niet her kiesbaar was, is tot diaken der Doops gezinde gemeente gekozen de heer Jb. Pz. Lont, te Hippotytushoef. O.K.K. IN CONCOURS. De mandoline club O.K.K., directeur de heer P. Jongkind, welke 2en Paaschdag te Utrecht deelnam aan het 10e Nationale concours van mandoline-vereenigingen en voor den 3en keer uitkwam in de afd. Uit muntendheid, boekte opnieuw een succes. Er werd n.1. weer een eersten prijs ge haald met 205 punten, zoodat ze thans overgegaan is naar de eere-afdeeling. Westerland. DRUK VERKEER OVER DEN AFSLUITDIJK. Behalve de stroom van rijwielen en mo torrijwielen, zijn gedurende de Paasch dagen ongeveer 2400 auto's en autobussen over den afsluitdijk gegaan. Door Stemgerechtigden der Hervorm de Gemeente te Oosterland, is de heer M. Heijblok Sr. benoemd tot lid van het Kies college in de vacature van den heer S. de Jongh. Oosterland. EEN NIEUWE TRACTOR. De heer Jb. Heyblok te Oosterland, heeft voor zijn dorschkas, met pers en lier een nieuwe tractor aangeschaft, waar mede hij niet alleen zijn machines kan vervoeren, doch ook als motor kan in schakelen om er emé te dorschen, hetgeen een enorme verbetering be- teekent, De heer Heijblok gaat dus wel met zijn tijd mee. Den Oever. FANCY-FAIR „APOLLO". Het blijkt van de muziekvereeniging „Apollo" een goede gedachte geweest te zijn voor instandhouding harer kas een fancy-fair te organiseeren. De orga nisatie en voorbereiding van een en ander was ter hand genomen door eene commissie geheel los staand van de ver eeniging. Deze commissie bestond uit de heeren M. J. Bosker, Jb. Kaleveld, Jn. Klein Jz. Jr., C. Tijsen Mzn. en Jn. Ver- faille. En laten we het maar meteen zeggen, genoemde heeren mogen op een uitstekend geslaagde fancy-fair terugzien. Zooals we reeds in ons vorig nummer schreven is de pret j.1. Zaterdagavond begonnen en j.1. Maandagavond besloten. Alle avonden was de keurig versierde zaal van den heer J. Lont tot den nok gevuld en vooral den laatsten avond heeft in het teeken van een enorme belang stelling gestaan. En wat of hier wel het meeste in den smaak viel is moeilijk te zeggen. In de eerste plaats mogen we hier wel noemen het theater van „Prof. Mullens". Ook de inventaris van de vroolijke keuken heeft het leelijk moeten ont gelden. Verder mochten de schiettenten het rad van avontuur zich in een groote klandizie verheugen. Alles hier te noemen waar men zijn centen kon kwijt raken zou ons te ver voeren. Laten we tenslotte volstaan een woord van dank te brengen in de eerste plaats aan de fancyfair-com- missie die alles zoo uitnemend had ge regeld en in de tweede plaats aan alle andere medewerkenden die zich moeite noch tijd getroost hebben om dit alles tot zoo'n uitstekend einde te brengen. Hieronder volgt nog de uitslag van de verloting waarbij we opmerken dat het eerste getal het lotnummer is en het tweede het prijsnummer. 326-12, 360-70, 101-40,995-63,838- 43, 967-66, 195-21, 183-79, 9-2, 774- 20, 907-18, 305-52, 308—78, 886 -46, 467-7, 391-53, 628—39, 245- 60,827-75,555-22,174—51,902-67 948-50, 284-65, 955-9, 957-38,600-49 922-1, 894-30, 899-72,264-42,757-23, 790-32, 481-68, 204-69, 12-57, 418-26 43-59, 686-44, 985-73, 574-37, 657-6 912-47, 782-35, 844-45, 631-28,975-24 399-19, 972-80,350-36,906-62,196-64 725-48,602-56,963 —41937 -31982 -14! 813—3, 791—4, 333—11, 335-33, 741—8, ™6~^3'708-55' 592—76> 712-25,934—17, 79—74, 789—27, 999—77, 739—54,339—10, 834—7l', 6?4l61566~34' 909-16>™-58, In het geheel waren er in de 1000 loten 80 prijzen waarvan de hoofdprijs een heerenrijwiel was. PAASCHBRUKTE EN VISSCHERIJ. Begunstigd door het mooie voorjaars weer mocht Den Oever zich Paasch- maandag in een groote drukte verheugen. Reeds vroeg in den morgen trokken tientallen autos en motorfietsen over den afsluitdijk. Doch de grootste drukte concentreerde zich in hoofdzaak aan de havens. Velen togen hierheen in de hoop eens iets van de haringvisscherij te mogen zien. En het geluk was dezen alsmede den visschers mee. Flinke vangsten werden aangevoerd en vrouwen en kinderen sloegen alles niet I stelling gade wat of vader of broea* aanbracht. Sommige visschers bracht over de tien last haring binnen. bilai. met de feestdagen door de uitwaterin 1 sluizen niet gespuid was mochteilHf" visschers nabij de sluizen zich «ot 9 betere vangsten verheugen. ln te 'n stelling met de vorige week waren a prijzen iets beter. Zij liepen vandefnsïl tot de f 1.20 per kist. Wil de handel '0 het buitenland een beetje vlotten d« hebben wij wel eenig vertrouwen dat T prijzen den eersten tijd niet meer zullen zakken. Om de visch naar het buiten land te voeren ligt in de groote werk haven een stoomtrawler te laden straks met ongeveer 1500 kisten harin» het ruime sop zal kiezen. Den Oever kan op een goede Paschen terugzien. ZAKENNIEUWS. De heer J. C. Roeper, heeft gisteren in zijn perceel Warmoesstraatw everstraat een nieuwe zaak geopend; waarin twee keurige etalages voor wandbekleeding behangselpapier en bereide verfwaren I)é winkel is gevestigd op een van ouds zeer duistere plek des avonds in onze ge. meente en trekt thans daarom door zijn helder uitstralend licht zeer de aandacht OOK DE TWEEDE OPVOERING EEN SUCCES. De tweede opvoering van het blijspel „Een spelletje poker" door de rederijkers- kanier „U.d.1." is een succes geworden; de zeer talrijke bezoekers hebben gisteren avond wederom volop van het goede spel van „U.di.I." genoten. WANDELSPORT. De 35 K.M. afstand, die gisteren in onze gemeente is gehouden, heeft, vooral ten gevolge van het gunstige weder, een zeer gunstig verloop gehad, 't Aantal personen, dat aan den start verscheen, was wel niet zoo groot als vorig jaar (dit voornamelijk, doordat van Texel zelf geen groote clubs deelnamen), toch bedroeg het aantal deel nemers nog ruim 125, waarvan pl.m. 60 pet. uit andere gemeenten. De tocht is geheel verloopen, zooals we dat in het vorig nummer aankondigde, alleen arri veerde men op de laatste stations een wei nig te laat, omdat de groote Haagsche club (33 personen) iets te langzaam liep. Dr. Bosw ijk en Zuster Meijer vergezelden per auto het gezelschap voor geneeskun dige controle en voetverzorging. Slechts 2 personen vielen uit n.1. een oame uit Den Haag en een 79-jarige heer van Texel, die toch nog bijna de helft van den tocht heeft meegemaakt. De oudste per soon, die geheel de 35 K.M. meeliep, was de heer J. Visman van Oudeschild, die eerst nog 's morgens van Oudeschild was gekomen en later ook loopende terug is gegaan. Om ongeveer 10 minuten over den gestelden tijd arriveerde het gezel schap, ingehaald door Texelsch Fanfare corps op de Steenenplaats „Een oogen- blik werd er nog rust gehouden in hotel „De Oranjeboom", waar de me dailles werden uitgereikt; een extra me daille ontvingt het Vliegkamp, voor de grootste club, die zonder uitvallen den tocht heeft volbracht; de club van Den Haag ontving een extra medaille voor de verst afkomende club. Een heer uit Delft als verst afwonende individueel. Zeer kort na aankomst moesten de wandelaars van elders naar de boot vertrekken. Ook de kranige tippelaar Jac. Boon, van den Hoorn, liep dit jaar weer mee. OFFICIEELE OPENING DANSZAAL EELMAN. Wij zijn gisteravond eens een kijkje gaan nemen in de thans geheel gereed gekomen danszaal van den heer Eelman in de Zwaanstraat te Den Burg; de zaal ziet er thans zeer gezellig uit. Reeds 't entreée in helder witte kleuren geschil derd, met lambriseering bewerkt, maakt een prettigen indrukook de zaal heeft men aldus bewerkt, terwijl hier en daar enkele schilderstukjes als wandversiering zijn aangebracht. Een aardig tooneel is aan de Zuidzijde gebouwd. Voor deze opening was de zaal smaak vol versierd, 't Schijnt ons een zaal uit stekend geschikt voor het doel waarvoor de lieer Eelman haar heeft doen bouwen; de oppervlakte van den dansvloer is zeer groot; een voordeel is 't, dat de zaal bij den ingang breed is, wat vooral bij grooten volksoploop bij volksfeesten, etc., een groot voordeel blijkt. Gisteravond trad in de nieuwe zaal een humorist op; het aantal bezoekers was zeer groot. Zaterdagmiddag vervoegde sou» deurwaarder bij den schoenmaker M., iu de Baffinstraat no. 19 te Amsterdam, om beslag te leggen op een radio-toeste!. Dit radio-toestel was gekocht op afbetaling en M. voldeed niet aan de voorwaarden, die hij bij contract was overeen gekomen. De deurwaarder vond daar geen willig oor. Men wilde het toestel niet afyeven en de schoenmaker zei, dat hij hei liever door de ruiten zou gooien, dau bef aan den deurwaarder mee te geven. Dei# riep de hulp van een politie-agent ia- Toen de politie kwam, wilde de schoen» maker hem te lijf gaan, maar zijn vrouT trachtte hem nog te kalmeeren en Mep naar de achterkamer en kwam met eea mes in de hand terug. De agent heeft toen gesommeerd dat mes neer te leggen; toen daar echtet geen gevolg aan werd gegeven eo de schoenmaker met opgeheven mes ln da hand op den agent afkwam, heeft deza een revolverschot gelost, dat den man ia d( n buik trof. M. is naar het Wilhelminagasthuis ver voerd. Zijn toestand laat zich niet ge vaarlijk aanzien.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6