GEMENGD NIEUWS J f Nieuwe Jeugdherberg op Terschelling Dubbele moord te 's-Gravenhage. Roofoverval te Haarlem. Auto te water gereden. Door een auto overreden en gedood. Knoeierij met aardappelen De rechtszaak Onnes van Nijenrode. De zaak-Stawisky. Het proces inzake den moord op Duca. Schietpartij in een café. Vulkanische uitbarsting op IJsland. Het verdwenen pakket diamanten. Een communistisch relletje. Een anti-semietische uitspatting te Gunzerv hausen (heieren). y#ww~t A A Geheimzinnige verdwijning van een Nederlandsch meisje. Brand te Amsterdam. Diefstal te Dordrecht. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 3 APRIL 1934. 7 Binnenland In het perceel Veenkade 168 te 'sGra- venhage heeft zich een drama afgespeeld. Daar is gevestigd een melkwinkel vaii N. L. V. De zaak was Vrijdag den ge- heelen dag gesloten, hetgeen voor een melkwinkel op zichzelf al eenigszins vreemd was, maar het werd nog vreemder, toen de buren zagen, dat zoowel op dé deur van den winkel als voor het raam briefjes hingen, waarop te lezen stond, resp.: „Heden gesloten wegens familie omstandigheden" en „Morgen gesloten wegens familie-omstandigheden". Men vond echter geen aanleiding, de politie te waarschuwen. Anders werd het echter, toen Vrijdagavond de familie V. bezoek kreeg van een broeder van mej. V., vergezeld van een melkleverancier uit de Torenstraat, die op hun bellen geen antwoord kregen. Deze vonden nu toch wel aanleiding de politie van een en ander op de hoogte te stellen, die hierop een onderzoek ging instellen. Door een belendend perceel en over een schutting verschaften surveilleerende agenten zich toegang tot de achterslaap kamer. Daar deden zij een vreeselijke ont dekking: de 23-jarige echtgenoote van den bewoner V., mej. H. H. en het kind van het echtpaar, het 4 maanden oude jongetje Jacobus, werden dood op bed gevonden. Vermoedelijk waren zij door worging om het leven gekomen. Aange zien de man niet thuis was en zooals later bij onderzoek bleek ook niet bij zijn familie in Den Haag was geweest, zijn zware vermoedens tegen hem gerezen. De toestand van de lijken wees uit, dat deze dubbele moord moet hebben plaats gehad in den nacht van Donderdag op Vrijdag of Vrijdagochtend vroeg. Opspo ring van den man wordt natuurlijk ver zocht. Tot dusver is men niet achter zijn verblijfplaats kunnen komen. Vrouw en kind moeten door den dader met de handen geworgd ziin. De vrouw werd gevonden met een crucifix in de handen. Nadere bijzonderheden. De „N. Rott. Ort." meldt nader: Wij hadden vanmorgen een onderhoud met den heer M. A. C. van Zijl, den melk leverancier van V., die ons het navol gende mededeelde Het bevreemde mij, dat V. Vrijdag de melk niet afhaalde en dus besloot ik even naar de Veenkade te gaan. Ik kwam tegelijk aan met een zwager van V., die op zijn bellen geen gehoor had gekregen. De winkel was gesloten, het luik was aan de winkeldeur aangebracht en een briefje vermeldde, dat de zaak wegens familie omstandigheden gesloten was. Ik wist wel, dat V.'s schoonmoeder, die in de Kritzingerstraat woont, ernstig ziek was, en hij is daar Donderdagavond tusschen half acht en half negen met zijn vrouw en kind nog op bezoek geweest. Ook is hij nog met vrouw en kind naar de be grafenisplechtigheid van de Koningin- Moeder gaan zien. Een jongetje van twaalf jaar uit de buurt heeft naar zijn beweren V. Donderdagochtend ongeveer 10 uur nog gezien. Hij was gekleed in een zwart cosluum en droeg een donkerblauwen hoed. Omtrent het huwelijksleven van V., die nog maar kort gehuwd was, is niets bij zonders bekend. Wel moet, naar verluidt, de familie van de vermoorde vrouw zich tegen dit huwelijk hebben verzet. Voor zoover bekend, hielden man en vrouw zeer veel van elkaar. Ook van het bestaan van bijzondere financieele moeilijkheden was niets be kend. De huisheer, de heer B. uit de Helmersstraat, deelde mede, dat de huur prompt op tijd betaald werd. Uit een gesprek, dat wij met den boven buurman, den heer L. hadden, viel niets bijzonders op te maken. Deze stond zeer verwonderd toen in den avond de politie kwam, teneinde langs den achterkant van het bovenhuis met behulp van een touw, toegang tot het benedenhuis te verkrijgen. De heer L. had ook niet het minste ge rucht gehoord. Woensdagmiddag om streeks 12 uur hielp zijn 14-jarig zoontje de vrouw nog bij het binnenhalen van den kinderwagen. Nooit heeft hij iets van eenige onaangenaamheid tusschen de echtelieden bemerkt. Vaag signalement van den dader. In de drukste winkelstraat van Haarlem- Noord, is Zaterdagavond omstreeks 10 uur een buitengewoon brutale roofoverval ge pleegd door een gemaskerd individu, die kans heeft gezien uit de kassa van de Slijterij en Wijnhandel „De Adelaar". Gen. Cronjéstraat 152, een bedrag van f 530.te bemachtigen, nadat hij te voren de vrouw van den winkelier tijdelijk onschadelijk had gemaakt. Daar er slechts een vaag signalement van den dader bekend is en de man bovendien op zóó geraffineerde wijze te werk is gegaan, dat hij vrijwel geen spoor heeft achtergelaten, wordt het opsporings werk voor de politie ernstig bemoeilijkt. De winkelier Spee van de Sl'jterij„pe Adelaar" is n.1. al vier weken bedlegerig, zoodat zijn vrouw bijna altijd alleen in de zaak helpt. De toegang tot den winkel is opzij in een portiek en de etalage is geheel afgesloten, zoodat van de straat af niemand zien kan, wat er binnen ge beurt. Van deze gunstige omstandigheden heeft de indringer gebruik gemaakt. Tegen het sluitingsuur stelde hij zich bij den winkel op, hetgeen niet opviel, want om 10 uur Zaterdagavond loopen of staan •r meer menschen in deze drukke straat. Juist op het oogenblik dat de knecht den winkel had verlaten en mevrouw vu* taPPerÜ stond ons het electrisch licht uit te draaien, sloop de onbekende in gebukte houding ruggelings langs de toonbank en dook plotseling daar achter op, vlak bij de doodelijk verschrikte vrouw, die in een gezicht staarde, waarvan een gedeelte bedekt was met een zwarten doek. „Waar is je geld," vroeg bij. De vrouw greep een flesch en wilde die door de voorruit slingeren, maar de onverlaat pakte haar pols en wierp de vrouw zoo wild achterover, dat zij niet het hoofd tegen de kachel smakte en versuft bleef liggen. Poen zij weer tot bewustzijn was ge komen, bleek de man verdwenen te zijn; zij meende zich te herinneren, dat zij de cassabel had gehoord en het rinkelen van geld; „daar gaan de centen", had zij neg gedacht en dit bleek de waarheid te zijn, want de dief had kalm weg de zes bakjes in zijn eigen zak geleegd in totaal f 530.20 en was spoorloos ver dwenen. („De Crt.") Twee gewonden. Zaterdagavond is op den Utrechtschen- straatweg te Woerden een auto, bestuurd door den heer Bakker, en waarin de heer Aasse meereed, in een sloot gereden. Beide personen kwamen onder den auto terecht. Omstanders moesten eerst den auto overeind halen, waarna de beide personen eruit konden worden gehaald. Zij bleken beiden bewusteloos te zijn. In zorgwekkenden toestand en ernstig ge wond zijn zij in het r.k. ziekenhuis te Woerden opgenomen. Zaterdagmorgen stond te Rauwerd aan den rechterkant van den weg een auto bus. Daarvoor stond een melkwagen. Bij dezen wagen haalde de weduwe T. Beet- stra melk. Toen zij daarmee klaar was stak zij den weg over, evenwel zonder te zien of deze vrij was. Op dat oogen blik kwam van achter de autobus een taxi uit de richting Poppingawier. De vrouw werd gegrepen en zwaar gewond, o.a. brak zij een been. Terstond is zij naar het diaconessenhuis te Leeuwarden overgebracht, waar zij kort na aankomst s overleden. i Te Rotterdam heeft men ontdekt, dat een complot er op uit was om aardappelen, welkeniet voor binnenlandsche consump tie waren bestemd, toch op deze con- sumptiemarkt te brengen. In verband h.ermede heeft de politie op aanwijzing van de aardappelcrisiscentrale te Rotter dam aangehouden den 50-jarigen expor teur H. de B. te Rotterdam, den 42-jarigen A. de V., en den 39-jarigen T. V. L., beide uit Delft, den 30-jarigen J. N. en den 40-jarigen P. G., beiden uit Baren- drecht, allen oud-controleur bij de aard appelcentrale en den 29-jarigen koopman F. K. uit IJsselmonde. Een partij boven- maatsche aardappelen is in beslag ge nomen, terwijl is vastgesteld, dat een andere partij van deze aardappelen voor de binnenlandsche consumptie is verkocht. O. niet in vrijheid gesteld. Zaterdag werd de behandeling van het proces-Nijenrode hervat. De president deelt mede, dat de rechtbank geen termen aanwezig vindt tot opheffing van de preventieve hechtenis van den verdachte. Evenmin ziet de rechtbank reden aan wezig om den verdachte in vrijheid te stellen op grond van de Donderdag door een medicus afgelegde verklaring omtrent diens gezondheidstoestand, en wel omdat deze medicus den verdachte in i1/, jaar niet gezien heeft. Overigens acht de rechtbank de vraag, of verdachte's ge zondheidstoestand het doen voortduren van de preventieve hechtenis al dan niet gevaarlijk maakt, niet geschikt voor be handeling ter openbare terechtzitting. Wat dit betreft, kan de verd. een request bij de rechtbank indienen. Een nader bericht meldt, dat een dergelijk verzoek is ingediend. Als getuige wordt thans gehoord de veearts Ter Beek, te Naarden. Deze ver klaart, naar aanleiding van een uitge sproken beschuldiging, dat hem er niets van bekend is, dat ooit bij den heer Koning te Bussum een hond is geweest met een of meer gebroken pooten. Uit het verdere verhoor van den ver dachte blijkt, dat er in dien tijd wel achtereenvolgens door de jachtopziening van den heer Floris Vos drie honden dood zijn gevondenze waren telkens verdwenen tijdens de afwezigheid van mevrouw Koning. De honden zijn dood geschoten door den chauffeur van K., de doeling was om mevrouw te „pesten". J) Op verzoek van de verdediging hoort de rechtbank daarna den heer v. d. Lee, expediteur te Utrecht. Dit verhoor dient om zekerheid te krijgen omtrent een in Maart 1921 te Utrecht uitgebroken brand die Koning zou hebben gesticht. De officier en de president verlangen van den getuige te vernémen, of hij be wijzen heeft, dat K. de brandstichter is Deze hondengeschiedenis, die na tuurlijk met het proces op zichzelf niet te maken heeft, moet dienen om de wreedheid van Koning te doen uitkomen. Red. door H. F. Meyer, architect, Amsterdam. De Waddeneilanden Texel en Vlieland zijn reeds in het bezit van een jeugdher berg. Op initiatief van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale zal nu ook Ter schelling in den aanstaanden zomer een nieuwe jeugdherberg krijgen. Terschelling is een onzer mooiste Wad deneilanden, met zee- strand, duinen, den nen en vogels. De natuur is er nog onge rept. De 12 km lange straatweg, van West naar Oost, midden over het eiland, ver bindt de 7 dorpen. I11 de dorpen wonen van oudsher de zeevaarders, menschen ge hecht aan hun geboortegrond, waar zij na jaren lange omzwervingen over de wereld zeeën terugkeeren. Het grootste dorp, West-Terschelling, waar de „Minister Kraus" de vreemdelingen brengt, heeft het aspect van een klein stadje. Vriende lijke straatjes, saamgedrongen huisjes, met in het midden de hooge „Brandaris", wier viertal sterke lichtbundels des avonds de donkerte doorklieven en voor de sche pen op zee, mijlen ver uit de kust, een oriëntatiepunt vormen. Buiten op het vlakke land aan de zuid kust wonen de boeren in hun groote hoe ven. Zij kijken uit over de lage polderwei den en over de oneindige Wadden, die soms in de zon flikkeren en soms door nevels aan het oog onttrokken worden. Ruim en wijd is het hier en men kan De- grijpen hoe het een Terschellinger op de uitgestrekte Kootwijker heide nog te be klemmend werd en hü met vreugde naar huis terugkeerde. De steeds wisselende licht- en kleurschakeeringen spelen hjer een rol en werken fascineerend. Wanneer men in deze omgeving mqet bouwen en dan speciaal een herberg voor de jeugd, die vrij rondtrekkend de land-; streken en de natuur in zich op wil ne- Zaterdagmorgen te ruim half acht be merkte de 72-jarige mejuffrouw A. Muts, die in het perceel Buiksloterweg 293, bij de Waterkeering, een verlofzaak heeft, dat brand was ontstaan in de keuken van haar woning. Zij alarmeerde de brand weer en waarschuwde dadelijk een juf frouw, die bij haar inwoont, zoodat ook deze tijdig het huis kon verlaten. De brand nam zeer snel in omvang toe, daar het vrijstaande huisje geheel van hout is opgetrokken en de keuken in het midden-gedeelte is gelegen. Met vjjf stralen, gekoppeld op twee op open water werkende motorspuiten, wist de brandweer het vuur te blusschen. Doch het gebouwtje, waarin zich aan de voor zijde de woning van mej. Muts bevindt, terwijl aan de achterzijde de gelagkamer gelegen is, brandde vrijwel geheel uit, terwijl het dak ook grootendeels weg brandde. De schade wordt door verzekering gedekt. men, dan tracht men van dit land met zijn bewoners iets vast te leggen. Het gaat dan niet enkel om den uiterlfiken vorm. Een klakkelooze copie van een der talrijke mooie oude hoeven zou al te simpel zijn. Het zou een geliefhebber worden, wat in wezen wel zeer verre van deze bewoners af zou staan. Neen, het is noodig zich met de karakteristiek der omgeving vertrouwd te maken, om aldus in het ontwerp tot uit drukking te doen komen, hetgeen de jeug dige trekker nader tot dit land moet brengen. Gelijk de oude boerenhoeve enkel en al leen voor haar bestemming gebouwd werd, en zulks op een bepaalde wijze al naai den aard der bevolking, zoo moet ook bij het' ontwerp voor deze jeugdherberg doelmatigheid een groote rol spelen. De verwezenlijking kon op verschillende ma nieren geschieden. Maar in dit gevoelig landschap met zijn sterk karakter kozen wij de traditie, evenwel voor zoover econo misch en bruikbaar in verband met mate riaal en constructie. Oud en nieuw zijn hier naast elkaar verwerkt, van beide het goede tot een harmonisch geheel. De „neue Sachlichkeit", ontsproten uit industrialiseering, zou niet tot zijn volle waarde gekomen en in het gunstigste ge val „sachliche Neuigkeit" geworden zijn, hetgeen deze in wezen zeer aanvaardbare strooming geschaad zou hebben. De nieuwe jeugdherberg komt op een duin, op eenigen afstand van het dorp West-Terschelling te liggen. Het gebouw ligt vlak bij het strand, slechts 20 km van zee. In totaal is er overnachtingsgelegen heid voor 86 trekkers, terwijl uitbreiding eventueel mogelijk is door den rechter vleugel met een slaapzaal te verlengen. Het terras biedt een fraai uitzicht op zee en over het eiland. Vooral in den zomer wordt veel bezoek verwacht. Tevens is thans de mogelijkheid geschapen, dat met den bootdienst van de firma Doeksen de jeugdherbergen op de eilanden Texel, Vlieland en Terschelling bezocht worden. De Jeugdherberg is bereikbaar via den straatweg over het eiland en bij eb langs Jiet strand. Bij aanrijding cp de Blijdorp- brug. Gedurende de Paaschdagen zijn er op den rijksweg onder Overschie twee on gelukken gebeurd, waarvan er een het leven heeft geëischt van een 37-jarigen motorrijder uit Den Haag, den heer F. C. van Kempen. Buitenland HEDEN HERVATTING VAN DEN BOUW VAN HET CUNARDSCHIP. Nu het voorstel tot het verleenen van een crediet van 9H millioen pond aan de Cunardlijn en Oeeanic Lijn de Konin klijke goedkeuring heeft gekregen, zal de bouw van het 73.000 ton groote nieuwe schip van de Cunard Lijn heden (Dinsdag 3 April) worden hervat. Hierdoor zullen direct en indirect 6000 arbeiders werk krijgen. De verantwoordelijkheid van hooge burgerlijke ambtenaren en militairen. Voordat de parlementaire commissie inzake het schandaal-Stawisky met Paasch-vacantie is gegaan, heeft zij in een aan de regeering overhandigde reso lutie medegedeeld, dat zeer veel gewezen hooge burgerlijke en militaire ambte naren door hun toetreden tot de raden van beheer verscheidene twijfelachtige ondernemingen van Stawisky hebben ge dekt. De commissie verzoekt de regeering tegen deze lieden disciplinaire maat regelen te treffen en eventueel den be trokkenen hun eere-titels te ontnemen. Mevrouw Stawisky was dol op chocolade. Mevrouw Stawisky was een goede klant van een duren lekkerswinkel te Parijs. Men kende er haar als mevrouw Alexan- dre en de directie behield een aangename herinnering aan haar distinctie. Eens kwam ze met Stawisky en dat brak de bekoring, want hij was, naar het zeggen der winkelierster, een echte levantijn, iemand om met kleedjes over den schou der te loopen. Een uur lang bleef het paar doozen uitzoeken en de hoedanigheden van de waar vergelijken. Voor eventjes 3500 frank werd ingeslagen en in de boe ken van het magazijn prijken vele namen, door het schandaal vermaard geworden als van degenen, aan wie deze bonbons moesten gezonden worden. De juffrouw van de confiserie zegt, terstond behalve door het optreden van Alexandre-Stavisky, door de overdaad van den auto onaangenaam getroffen te zijn. Anderen, belangrijker dan die ver koopster, heeft dat wantrouwen helaas ontbroken. Levenslange dwangarbeid geëischt. Vaz Dias meldt uit Boekarest: In het proces inzake den moord op wijlen den Roemeenschen minister-presi dent Duca is Zaterdag het getuigenver hoor beëindigd, nadat beide partijen had den afgezien van het hooren van een groot deel der getuigen. Daarna volgde het requisitoir van gene raai Petrovicesco, den militairen vertegen" woordiger van het Openbaar Ministerie die in een uitvoerig betoog de methodes, der IJzeren Garde gispte, die geleid hebben tot den aanslag. Hij eisehte tegen de drie personen die den aanslag ge pleegd gebben, levenslangen dwangarbeid of, indien verzachtende omstandigheden in aanmerking worden genomen, in ieder geval een langdurigen dwangarbeid. Tegen de vier auctores intellectuales van den moord, o.w. den leider der IJzeren Garde Codreanu en generaal Cantacuzino, als mede tegen acht-en-veertig andere aan geklaagden eisehte hij gevangenisstraffen van een tot tien jaar. Maandag beginnen de pleidooien. De uitspraak zal waarschijnlijk Donderdag plaats hebben. Drie dooden. In een café te Marseille heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag een hevi ge schietpartij plaats gehad, waarbij drie personen werden gedood. Men gelooft dat hier een wraakoefening in het spel is. Getuigen van de schietpartij verklaren, dat zij de moordenaars niet kennen en dat dezen zich snel uit de voeten hebben gemaakt. De politie, die terstond ontboden was, heeft in het café, dat intusschen door alle bezoekers was verlaten, een groote hoeveelheid wapens, waaronder revolvers en automatische pistolen, in beslag geno men. In verband met de schietpartij is een tiental personen gearresteerd. De vulkaan Skeidarar Jökull, in het Zuid-Oosten van IJsland gelegen, is in werking getreden. Reeds de vorige week werden sterke veranderingen aan den gletscher op den Skeidarar waargenomen, groote stukken ijs vielen in de Skeidarar- rivier, waardoor deze tot een bruisenden stroom aanzwol. Thans rijst eeu hooge vuurzuil uit den berg op, welke te Reyk javik (op 250 kilometer afstand) nog te zien is. De rivier voert kokend heet water mede, terwijl de uitbarsting gepaard gaat met aschregen en onderaardsch gerommel. De telegrafische verbindingen in dit gebied zijn geheel verbroken, doch men gelooft niet, dat er menschen in gevaar zijn. DE FRANSCHE VLIEGER DELMOTTE VERBETERT EEN SNELHEIDS- WERELDRECORD. De bekende Fransche vlieger Delmotte heeft Vrijdag op een Caudron-Renault 4-cylinder motor het wereldrecord voor lichte toestellen verbeterd en van 269.541 K.M. per uur gebracht op 292.017 K.M. per uur. Het vorige record stond op naam van Amerika. HERINNERINGSALBUM KONINGIN-MOEDER. Een fraai en goedkoop herinne ringsalbum is verschenen betreffende Koningin Emma, dat in een aantal fraaie photo's de herinnering levend zal houden aan de overleden vorstin. Het bevat, naast een fraai portret (reproductie van het schilderij van VVilly Sluiter, dat deze van de 75-jarige vorstin vervaardigde), een uitvoerige levensschets en verder een reeks van photo's, alle betrekking heb bend op gebeurtenissen, waarbij de Ko ningin-Moeder tegenwoordig was. Alle bekende en minder bekende photo's zijn erin vertegenwoordigdgroote photo's van grootmoeder en kleindochter, van de Joodsche invalide, van de eerste steen- legging van het Juliana-ziekenhuis, H.M. op de bloemententoonstelling te Haarlem, en nog vele meer (wij deden hier en daar slechts een greep). Het album is tegen den prijs van slechts 45 cents uitsluitend verkrijgbaar bij den heer Klokman, Bothastraat 18, welke de alleen-verkoop hiervan voor onze stad bezit. Een arrestatie te Weenen. Reuter meldt uit Weenen De Weensche politie heeft raar aan leiding van de arrestatie van den juweelen handelaar K. een medeplichtige aange houden. De aangehoudene heeft bekend. Het Neue Wiener Tageblatt verneemt, dat de aanhouding van nog twee personen te verwachten is. De Weensche correspondent van de Nw. Rott. Ct. meldt nader, dat de aan gehoudene de gewezen Oosten rij ksche postambtenaar J. R. is. Aanvankelijk ontkennend heeft R. tenslotte bekend in opdracht van den Antwerpschen juwelier B. een postbewfjs voor K. te hebben ver- valscht, zoodat hij zendingen onder poste- restante voor K. te Wiener-Neustadt in ontvangst kon nemen. R. is vorig jaar bij twee dergelijke misdrijven, waarin de Antwerpscbe juwe lier B. een rol speelde, betrokken ge weest. Voor zijn »bemiddeliiig« kreeg J. R. 4000 schilling. Een politie-agent doodgeschoten. D. N. B. meldt uit Dutweiler in het Saargebied: De politieagent Petit is vannacht door twee beruchte communisten overvallen, waarbij hij met zijn eigen sabel een doode- lijken steek in den rug kreeg. Toen burgers den politieman ter hulp snelden kreeg een van hen, Amann, een schot in de borst, waarna de bandieten vluchtten. Een van hen, de reeds 25 maal gestrafte Fuhr, is later In een herberg door een rechercheur die hem wilde arresteeren, neergeschoten toen hij zich opnieuw wilde verzetten, Vier medeplichtigen zijn later nog op gepakt. Wij lezen in de Daily Telegraph van 31 Maart het volgende: „Te Gunzenhausen heeft een heftige anti-Joodsche demonstratie plaats gevon den die het gevolg was van een twist in een taveerne aldaar. Twee Joodsche koop lieden, de heeren Rosenfelder en Rosen- hauer hadden aanleiding zelfmoord te plegen en alle Joodsche inwoners van de plaats werden gearresteerd. De taveerne waar de twist begon was een Joodsche zaak. Een gemeenteambtenaar die zich daar bevond werd door twee nationaal- socialisten aangesproken, die hem verwe ten een Joodsche inrichting te bezoeken. Er ontstond een twist, waarbij een Jood sche bezoeker een der nazi's bespoog. Dit was het sein voor een algemeenen aanval op de Joden van de stad. Benden nazi's doorzochten huis na huis en al de Joden die zij konden vinden werden ge arresteerd en opgesloten in de plaatse lijke gevangenis. De meeste arrestanten zijn later op last van hooger geplaatste nazi-ambtenaren door de plaatselijke auto riteiten vrijgelaten". Hetzelfde blad geeft een uitvoerig be richt uit Munchen, waaromtrent nog wel wat te doen zal zijn. Munchen gaat er dikwijls prat op de eigenlijke artistieke en intellectueele hoofdstad van Duitsch- land te zijn. En zeer zeker is het de stad van voorkeur van Hitier en het uitgangs punt der nationaal-socialistische beweging in het Duitsche rijk. Af en toe gebeuren daar echter dingen, die Munchen maken tot een plaats waar men voorloopig maar beter doet vandaan te blijven. De Bcier- sche regeering heeft een onderzoek be volen naar een hevigen aanval gepleegd op een jongen Engelschman Jimmy Cecil. Dat was in een café bij een twist, die kortgeleden plaats vond. De heer Cecil, die een lid is van de Britsche fascistische organisatie bevindt zich te Munchen om er het bierbrouwen te leeren. Terwijl hij met kennissen dineerde op 15 Maart, stonden twee nazi's, die aan een tafeltje daarnaast zaten op en werden handtas telijk tegen een Duitsche vrouw, die deel uitmaakte van het gezelschap van den heer Cecil, omdat zij rouge op hét gelaat had. De echtgenoot eisehte excuses maar werd onmiddellijk tegen den grond ge slagen. Toen de heer Cecil hem te hulp kwam pakten twee nazi's dezen van ach teren beet en hielden zijn handen vast. Vijf andere nazi's gingen op hem zitten en ranselden hem hevig af. V y j \y„ Yv L v. V »H. -,v«" IU 'T geweest. Deze bewijzen heeft hij echter niet, wel vermoedens. Ten slotte vraagt get. K. aan get. v. d. L.Heeft u zooeven in de wachtkamer niet aan twee u geheel onbekende men schen gezegd, dat u er van overtuigd: is, dat ik de brandstichter ben Dat u het bewijs in handen heeft, dat ik den brand gesticht heb Get. v. d. LeeNeen, hoe kon ik dat zeggen Get. K.Die twee menschen zijn nog aanwezigik verzoek de rechtbank hen te hooren en v. d. Lee te vervolgen wegens smaad, 't Is nu mooi genoeg ge weest. Ik heb er nu genoeg van (alge meen gelach in de zaal). De president verdaagt de zitting tot heden. Te Gent in België. Sedert Maandag j.1. is, blijkens een bekendmaking van het consulaat der Nederlanden te Gent, de 19-jarige J. C. Beekman, van Nederlandsche nationali teit, aldaar, spoorloos verdwenen. Mej. Beekman is 1.65 M. groot, heeft sluik blond haar en blauwe oogen, draagt een blauwe alpinmuts en een donkerblauwen mantel met dito lederen riem. Zjj spreekt Nederlandsch met een sterk Hollandsch accent. Men vreest dat zij krankzinnig is geworden en thans ergens, in Vlaan deren, ronddoolt. Zaterdag is te Dordrecht aangehouden de 33-jarige Duitscher C. H., uit Frankfort aan de Main, voortvluchtig naar Neder land, wegens diefstal van ruim f300 op het expeditiekantoor P. aan de Bomkade Dordrecht. De man heeft kans gezien, om tijdens een korte afwezigheid van den kantoorbediende dit bedrag uit het geld- kistje^ te halen. De bediende bemerkte het n°g bijtijds. Via de Buitenkalkhaven werd de dief achtervolgd en aan den Draai werd hij aangehouden door den magazijn meester. H is opgesloten. BRAND TE NEDERHEMERT. Door onbekende oorzaak is Zaterdag in de kippenfokkerij van den heer P. van Kooten te Nederhemert brand uitgebro ken. Ruim 300 kuikens zijn in de vlam men omgekomen. KLEINE OORZAKEN In een onbewaakt oogenblik hebben jeugdige kinderen van R. v. d. Beek te Zwolle een theelichtje omgetrokken. Het vuur greep in de woning en meubelma kerij zoo snel om zich heen, dat de moe der met moeite de kinderen in veiligheid kon brengen en de man bij een poging om nog wat lijfgoed te redden bijna door het vuur werd ingesloten. Via het raam van de eerste verdieping moest hij zich in veiligheid stellen. Het huis brandde geheel uit. Het was laag verzekerd. HET BEZOEK AAN DE NIEUWE KERK TE DELFT. Van Woensdag tot en met Zaterdag is de Nieuwe Kerk te Delft door ruim 25.000 personen bezocht. MOTORRIJDER GEDOOD.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7