Costuum naar maat «EMU HÏPELS' Julianadorp. Callantsoog. 't Zand. Anna Paulowna, Wieringen. Texel. GEMENGD NIEUWS Breezand. Wieringermeer. onberispelijk passend prima stof en voering in fantasie, blauw of zwart vanaf 129.50 tot f 82.00 op eigen ateliers gemaakt Vraagt stalen of stukken Coupeur aan huis te ontbieden Kledingmagazijnen DEN HELDER Winkel. Het levenslied en de fiscus De rechtszaak Onnes van Nijenrode. Incidenten bij 't verhoor van een der rechercheurs. Twee boerderijen afgebrand. Auto te water. De passagiers gered. Het drama te Den Ha^q V. aangehoudc Nog een film. Wij vernemen, dat op Woensdag 9 Mei wederom een interessante film zal wor den gegeven op initiatief van de Helder- sche afdeeling der Neder!. "V er. tot be scherming van dieren. Deze hlm betreft „Pandion, den vischarend" en is opge malen van uit een dertig meter hoogen boomtop. Jan P. Strijbos zal de film per soonlijk toelichten. Wij komen daarop wel nader terug. EEN NIEUWE ZAAK. Nieuw is de zaak eigenlijk niet, want de bewoners van de Binnenhaven en tal van anderen hebben de zaak van den heer Koorn daar reeds gekend. Maar de Bin- nenhaven is zoo erg uit het centrum en geen wonder, dat de heer Koorn verlan gend uitzag naar een betere gelegenheid, die meer in het centrum der stad lag. Die gelegenheid kwam. toen de aloude stoom- wasscherij, die vele jaren lang in de Wil- helminastraat was gevestigd, in welk ge bouw, zooals men weet, de laatste jaren de Alkmaarsche firma Krom een filiaal had gevestigd, geheel werd ontruimd en de firma haar bedrijf uitsluitend in Alk- maar concentreerde. Dit was een pand, dat voor het doel geschikt was; weliswaar was het oude wasscherijbedrijf nooit ge moderniseerd, maar met enkele verande ringen kon het pand, of juister gezegd, konden de panden geschikt woiden ge maakt voor het nieuwe doel. Er is hier dan nu gevestigd een garage, tevens repa ratie-inrichting voor auto's. En behalve dit legt de heer Koorn zich toe op de ver vaardiging van koelkasten, het onderhoud van stoomketels, reparatie van alle soor ten machines, e.d. Een ruim kantoor en magazijn, een flinke werkplaats en op de bovenverdieping het woonhuis maken, dat deze oude wasscherij, die de panden 63. 65 en 67 in beslag neemt, voor haar nieu we doel zeer goed geschikt is. Hopen wij, dat de zaak in haar nieuwen vorm zich nieuwe vrienden zal verwerven. BEGRAFENISVER. „DE LAATSTE EER" TE KOEGRAS. Woensdagavond hield bovengenoemde vereeniging een buitengewone ledenver gadering in het café »'t Centrum* van den heer H. W. Veul. De Voorzitter deelt mee, dat er een overeenkomst getroffen is met een Hel- derschen ondernemer, wat betreft het leveren van dragers. Daarna komt het Bestuursvoorstel tot verkoop van grond. Voormen tot stemmen overging,meende een achttal aanwezigen hunne zienswijze omtrent dit voorstel naar voren te moeten brengen. Met 24 stemmen voor, 9 tegen en 1 blanco werd het voorstel van het Bestuur tot verkoop van grond aange nomen. Gisteren bracht een schaap van den veehouder den heer P. P. S. vijf lam meren ter wereld. Met ingang van Maandag j.1. is de melkprijs alhier van J.1 op 10 cent per liter gebracht. Burgerlijke Stand van Callantsoog. Maart 1934. OVERLEDEN: Jantje Hoveling, wed. van P. de Boer, oud 72 jaren. Gerdina Geerligs, oud 55 jaren. Cornelia Bleijen- daal, oud 40 jaren. Vertrokken: Aafje Hollander naar Anna Paulowna; K. Rietvink en gezin naar Julianadorp; S. Paarlberg en gezin naar Alkmaar; G. Terpstra en gezin naar Julianadorp. Ingekomen: B. de Wit en gezin van Castricum; R. Vermeulen en gezin van Haarlem; Th. Schrama en gezin van Wie- ringerwaard. AANVRAGE HINDERWETS- VERGUNNING. Door den heer J. Beun, broodbakker te Groote Keeten, gem. Callantsoog, is ver gunning aangevraagd ingevolge de Hin derwet, tot plaatsing van een deegkneed machine, welke gedreven zal worden door een 2 p.k.-motor. STATISTIEK ARBEIDSBEMIDDE LING OVER MAART 1934. Ingeschreven stonden 48 arbeiders; in geschreven werden in de verslagmaand 14 aroeiders; geplaatst werden 2 arbeiders, waarvoor 2 aanvragen waren; uit anderen hoofde werden afgevoerd 19 arb., zoodat op 1 April 1934 stonden ingeschreven 41 arbeiders, die allen werkloos zijn. MELK VER VOER VOOR „NIEUW LEVEN". Na gehouden inschrijving door de Coöp. Zuilvelfabriek „Nieuw Leven", alhier, is het vervoer der melk van de leveranciers naar de fabriek, opnieuw gegund aan de tegenwoordige vervoerders, H. Bakker en L. A. v. d. Linden. We vernemen, dat, hoewel zy niet de laagste waren, gelet is op de goede vervulling hunner werk- laamheden in het vorige tijdvak. TOONEELAVOND. Maandagavond gaf het Loeven's Too- neelgezelsehap van Alkmaar bij den heer Schrieken een uitvoering. Opgevoerd werd het tooneelspel in 3 bedrijven. „Dok- t^x Bavino van Henk Bakker. Zooals we reeds voorspelden is het geweest een avond om werkelijke tooneelkunst. Een stuk van diepe tragiek, waardoor gewe ven een draad van fijne humor. Daarbij door allen gevoelvol, soms met vervoering gespeeld. Een geanimeerd bal volgde tot sb>t. DOOR AUTO AANGEREDEN. Maandagavond pl.m. 8 uur is mej. B. Bh van de Kolksluis op den K«k.s^g tusschen ons dorp en Kojksjuls f vrachtauto aangereden. Het s,a(^offer werd van de fiets gesmakt en bleef bewus- loos liggen. Hevig bloedende^ werd zy op genomen en vervoerd naar het St. tlisa beth gesticht te Alkmaar, alwaar bleek dat zij een ernstige hersenschudding ha opgeloopen. De ehaffeur van den auto, welke in aanrijding, vermoedelijk dooi verblinding door een tegenligger veroor zaakte, is doorgereden. We vernemen ech ter dat het nummer van den wagen is op- nomen, zoodat dit muisje voor hem nog wel een staartje zal hebben. We vernamen later, dat de toestand van mej. BI. naar omstandigheden bevredigend genoemd kan worden. ZANGVEREEX. „VRIENDSCHAP". Den 2den Paaschdag gaf bovengenoem de vereeniging een uitvoering in de goed gevulde zaal van den heer J. Borst. Het programma vermelde een 9-tal zangnummers. Over de uitvoering van elk afzonderlijk willen we niet uitweiden. Behoudens een heel enkel misstapje is er in het algemeen zuiver gezongen; frisch van voordracht, beschaafd en duidelijk van uitspraak (een enkele slot-medeklin- ker ging nog wel eens verloren), ook de samenzang was goed. Van „Vaarwel, o gouden zonne" werd een aardige opvat ting vertolkt, lieflijk was het bim-bam in „Sneeuwklokjes", terwijl we de beide fijne sopraanstemmen in „Woudgedachten" gaarne even afzonderlijk noemen. Wat ons in 't bijzonder opviel was het uitmun tend contact tusschen dirigent en koor. Beiden hebben mede daardoor gepres teerd wat zij konden. Na de pauze deed de opvoering van de klucht „Kleptomanen" ons nog eens sma kelijk lachen, dank zij vooral het onge kunsteld spel van „Vossenstaart" (W. Keppefl, die overigens wel het meest dankbare rolletje had. De grime was ver zorgd door de fa. Loevens, te Alkmaar. Een goed stukje muziek hield tot slot onder de danslustigen de stemming er in.. Al met al kan „Vriendschap" op een zeer geslaagden avond terugzien. Voor waarts maar weer! JUBILEUM NAASTEPAD. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan der Autobus-onderneming mochten de heeren Naastepad op den lsten April vele blijken van belangstelling ondervin den. Behalve vele felicitaties werden ook verscheidene bloemstukken aangeboden, waaronder van den bouwer der carrosse rieën van een groot aantal bussen der onderneming, van een collega en van het bestuur der plaatselijke Middenstandsver- eeniging. Bij de cadeaux was o.a. een taart, voorstellende de eerste bus, waar mede het bedrijf geopend werd en niet te vergeten een groote foto van het bedrijf, aangeboden door het personeel der onder neming. HET EERSTE KIEVITSEI. Op ons Schiereiland is het eerste kie vitsei door den heer O. Hoekstra gevon den en aan burgemeester Kolff aange boden. Den Oever. NIEUWBOUW. Door den heer J. Koorn Czn., is aan Gebr. Hegeman alhier de bouw opgedra gen van een nieuw woonhuis aan de Elft. DE EERSTE GEEP. Alhoewel we nog midden in het haring seizoen zijn en de geepvisscherij over ruim een maand pas zal aanvangen heeft de geep toch ook al weer bewezen, dat zij er nog zijn. Dezer dagen bracht de W.R. 54 het eerste exemplaar voor den wal. Wij zullen dezen eenling maar als een gunstig voorteeken beschouwen. INDUSTRIEELE EN HANDEL DRIJVENDE MIDDENSTANDS VER. „WIERINGERMEER". Buitengewone ledenvergadering. Dezer dagen hield de Industrieele en Handeldrijvende Middenstandsvereeniging „Wieringermeer" te Middenmeer een bui tengewone ledenvergadering, onder lei ding van den heer E. v. d. Wal. De voorzitter heette in zijn openings woord in het bijzonder welkom de heeren Ch. H. Th. Schmalz, voorz. der afd. Klein bedrijf der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Hollands Noorderkwartier, uit Schagen, en F. L. van der Leeuw, adj.- directeur van het bureau van den Kon. Nederl. Middenstandsbond uit Den Haag. Spr. deelde mede, dat deze vergadering is belegd in verband met de onvoldoende te gemoetkoming, welke de directie van den Wieringermeerpolder, naar aanleiding van de in twee conferenties geuite bezwaren, betoont. Spr. gaf daarna verschillende voorbeelden. Er zijn twee hoofdgrieven; le. dat de directie de middenstanders, die zich met goede verwachtingen in het nieu we gebiedsdeel gevestigd hebben, niet ge noeg bijstaat bij liet opbouwen van een be hoorlijk bedrijf, o. a. door het toelaten van overbodige vestigingen; 2e. dat de directie vele middenstanders, vooral ambachtspa troons, hun bestaansmogelijkheid ont- HELDERSC1-^ rntiRANT VAN DONDERDAG 5 APRIL 1934. neemt door zonder noodzaak in eigen be heer te laten werken. Uit de stemming der vergadering bleek, dat er groote ontevredenheid bestaat, ook over de groote concurrentie van buiten. Op deze wijze is er voor de gevestigde middenstanders, die op hooge erfpachts- en grondlasten zitten, geen uitzicht op een behoorlijk bestaan. De heer Van der Leeuw verklaarde, dat de beide ledenvergaderingen en de voor bespreking, welke hij medemaakte, hem de overtuiging hebben geschonken, dat er verschillende misstanden bestaan, welke uit den weg geruimd moeten worden, wil de nieuwe streek zich in econoöiisch op zicht kunnen verheffen. Spr. gaf de verzekering, dat hij zijn volle aandacht aan deze belangrijke kwes tie zal wijden en aan het bondsbestuur rapport uitbrengen. Bij voorbaat kan men op den steun van den Bond rekenen. (Ap plaus). De heer Schmalz merkte op, dat ook de Kamers van Koophandel te Alkmaar en te Hoorn ongetwijfeld bereid gevonden worden voor de bedreigde middenstands- belangen op te komen. Men steke echter zelf ook de handen uit de mouwen en trachte de geheele bevolking voor zich te winnen. Deze moet tot het inzicht worden gebracht, dat men elkaar heeft te steunen, wil de streek welvarend worden. De voorzitter zegde beiden sprekers dank voor den toegezegden steun en de nuttige aanwijzingen. Spr. gaf de verzeke ring, dat de middenstandsvereeniging al lés in het werk zal stellen om voor het ge meenschappelijk belang op te komen. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren afgedaan, werd de geanimeerde ver gadering gesloten. AUTO-ONGELUK. Den taxi-ondernemer W. Honingh, al hier, trof op den eersten Paaschdag een ernstig ongeval. Komende van Opmeer in de richting Aartswoud werd zijn auto op het punt, waar de weg AbbekerkHoog woud gekruist wordt door den weg Op meerAartswoud, door een zwaren auto, komende uit de richting Abbekerk met groote snelheid aangereden. Zijn auto sloeg over den kop en ge raakte door de serre van een daar staand café. Van de inzittende passagiers, een man en een vrouw, bekwam de man een ern stige hoofdwonde, de ondernemer zelf be kwam een minder ernstige hoofdwonde, de vrouw kwam met den schrik vrij. Dr. Pool te Hoogwoud verleende ge neeskundige hulp. De auto van W. H. is zeer ernstig beschadigd. EEN FIETS VERLOOT. Tijdens de uitvoering van U. d. I., op den 2den Paaschdag, werd ten bate van het „Witte Kruis" een damesrijwiel ver loot; deze verloting bracht ruim 50 op. Het rijwiel werd gewonnen door den heer P. Burger te Oosterend. EEN NIEUWE AUTOBUS. De heer Boekei heeft dezer dagen we der een prachtige nieuwe autobus in den dienst Den BurgOudeschild in gebruik genomen. Hoewel de heer B. bekend staat voor zijn keurig materiaal dat hij vooi zijn busdiensten gebruikt, is deze nieuwe bus toch wel een buitengewoon fraaie; ze biedt plaats voor 28 personen. MAR KTO VER ZICHT. Doordat de markt een dag verschoven is tengevolge van de Paaschdagen, was de veeaanvoer gering alleen kwamen nogal heel wat nuchtere kalveren aan de markt, die een matigen prijs deden, ge middeld 6.50 per stuk. Slechts één koe werd aangevoerd, die getaxeerd werd op pl.m. 150.—. Verder werden enkele schrammen en biggen aangebracht, de Prijs daarvan bleef bij vorige markt vrij wel stationnair. Varkens op de boerderij doen 17 a 18 cent per pond. Niettegenstaande den vrij grooten aan voer ruim 111 duizend eieren, bleef de prijs, nu de Paaschdagen gepasseerd zijn, aan de eierenveiling vrij goed! voor eieren van 60 kg gemengd (middensoort) werd betaald 2.20 tot 2.25, is ongeveer gelijk aan vorige week. Oosterend. P A ASCHZANG DIEN ST IN DE NED. HERV. KERK. Op den tweeden Paaschdag werd in de Ned. Herv. Kerk te Oosterend een Paasehzangdienst gehouden, die geleid werd door Ds. Groenenberg van Viaar- dingen eerder predikant te Het Chr. zangkoor. „Hosianna ipidins van ds. Kok, verleende hierbij medewerking. Het ruime kerkgebouw was Nadat'de aanwezigen hadden gezongen Gemeentezang Ps. 103:1, sp1'8^ Groenenberg het openingsgebed, waarna afwissdend''schriftlezingen en koorzang volgenden. De zang toonde de ^tekende leiding van den directeur, hij P Nadaf'ds. Groenenberg het dankgebed had gebeden zongen de aanwezigen Ge zang 96, waarna allen zeer voldaan huis waarts keerden. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOP. Bij de publieke verkoop, gehouden door Notaris Mulder voor den heer P. Dios Nz werd een perceel bouwland, gelegen ten N. van Bland- en Berg m Eierland, groot 7.80.80 H.A. gekocht door den heer P. Verseput q.q. voor J 2350. De hofstede „Wagemngen", groot pl.m 18 79 15 H.A., eigenaar-P. Dros Nz., wera jjagezet voor 17.200.- door den heer S. De^toeslag hiervan is bepaald op 18 ^Een woonhuis van den heer J. Si-haat- senberg aan de Gasthuisstraat, dat even eens te koop werd aangeboden werd ge kocht door den heer Moenis voor 1.9 Binnenland VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is de 12-jarige H. C. Lenaers te Mierlo met zijn rijwiel in het kanaal geraakt en verdronken. Enkele uren later is het lijk van den jongen uit het water gehaald. Gisteren heeft zich voor de rechtbank te Amsterdam te verantwoorden gehad de liedjeszanher G. P., wonende te Bloe- mendaal, die op 3 Januari jl. bij verstek tot een gevangenisstraf van 3 maanden is veroordeeld terzake van ontduiking van de inkomstenbelasting. Verd. was tegen dit vonnis in verzet gekomen. Het O.M. waargenomen door mr. Over- bosch, achtte het bewijs geleverd, dat verd. een onjuiste opgave aan den fiscus heeft verstrekt. Hij vroeg bevestiging yan het bij verstek gewezen vonnis, be halve ten aanzien van de straf en eischte een boete van f 3000, subs. 100 dagen hechtenis, benevens 3 maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger, prof. mr. G. Russel, concludeerde tot vrijspraak, subs. cle mentie. Uitspraak 18 April. Zitting van Dinsdag. De achtste week van het proces-Onnes gaat in. Thans worden de Utrechtsche recher cheurs Van Cooten en Blijenburg, over wie de detective Johanknegt zulke verras sende mededeelingen heeft gedaan, ge hoord. Getuige Van Cooten, destijds recher cheur, thans hoofdagent van politie, zet uiteen, dat hii ten tijde van de inbraak is toegevoegd aan den burgemeester van Breukelen. Getuige, die zeer luid heeft gesproken, blijkt zeer gereserveerd en voordat hii nog tót zijn eigenlijke verklaringen is geko men, kalmeert hii zichzelf: „Och, laat ik me maar kalm houden; ik zou dingen gaan zeggen, die niet in 't be lang van verdachte Onnes ziin". >„Wat is er?" informeert de president mr. De Vries. „Vergeet u niet", zegt getuige, „dat ik hier sta met een overkropt gemoed van meer dan een jaar. Een jaar lang ben ik genegeerd in een zaak, waarin ik een on derzoek heb gevoerd, dat de toets der cri- tiek kan doorstaan." Een zitting met incidenten. Hii krijgt het al dadeliik met den pre sident aan den stok; de getuige is zeer nerveus en geprikkeld. Tenslotte doet hü vlot allerlei mededeelingen aangaande het onderzoek in de eerste dagen van Maart 1932. Het is getuige's bedoeling in de eer ste plaats daarmee aan te toonen, dat men steeds werkzaam is geweest en dat pro cessen-verbaal later werden opgemaakt, om eerst die onderzoekingen ongestoord en vlug te kunnen voortzetten. Destijds kreeg men, naar aanleiding van de uitge loofde 10.000 belooning, allerlei mede deelingen van personen, die meenden aan wijzingen te kunnen geven. „Drie kwart was kwatsch, en de rest deugde niet", ver telt getuige. Johanknegts aanbod voor een onderzoek. Het blijkt, dat in de eerste dagen van Maart de heer v. d. Dussen, schade-expert voor assuradeuren, aan getuige heeft ge zegd, dat hü een aanbieding had van een detective, Johanknegt geheeten, die aan bood een week lang geheel afzonderlijk te speuren voor 100; bü succes 200. Er werd met hem onderhandeld en o. a. heeft hii hij die gelegenheid gesproken over 3 schilderijen, die hii had opgespoord en die niet klopten met de maten van die, welke op Nijenrode gestolen waren. De mannen, die deze schilderijen in hun bezit hadden gekregen, waren in ieder geval dezelfden, die op Nijenrode de inbraak hadden gepleegd. Johanknegt, vervolgt getuige, was va" oordeel, dat de inbraak over. was; in Mei 1932 was hg «}f,noft°CTS tuigd, dat het een „gezonde inbraak was. Conflicten. Herhaaldelijk komt deze getuige dooi de eigenaardige wijze, waarop hy zien uitdrukt, in conflict met den president. Op zeker oogenblik spreekt de getuige over een bepaald punt. dat hii niet ge- hee uitgesloten, maar toch zeer onwaar- Snïik acht. De officiier houdt getuige voor, dat hii zich in het vooronderzoek met stellige zekerheid over dit punt het uitgelaten. Getuige: De rechter-cominissaris heelt niy gehoord op een wijze, die alle perken te buiten gaat. Officier: U staat te draaien! President: leder, die den rechter-com missaris kent, zal u ongelijk geven. Het is meer dan schandelijk, wat u zegt. Onnes niet in vrijheid. De openbare zitting wordt vervolgens geschorst en de rechtbank ging in raad kamer, ter behandeling van het Zaterdag door de verdediging ingediende request, waarin op grond van diens gezondheids toestand de invrijheidstelling van den heer Onnes wordt verzocht. Dienaan gaande was de heer Onnes in een der ziekenhuizen onderzocht. Nadat men ruim een kwartier m raad kamer is geweest, waar de rechtbank zich liet voorlichten door de doktoren van het Huis van Bewaring Delprat en Dubois, werd medegedeeld, dat de rechtbank op dit request tot invrijheidstelling afwijzend heeft beschikt. De gezondheidstoestand van den heer Onnes zou niet van dien aard zijn, dat ontslag uit de voorloopige hechtenis geboden was. Achtergehouden ontdekkingen. Voortgegaan wordt daarna met het ver hoor van rechercheur Van Cooten. Het blijkt, dat in April 1932 de getuige reeds verband had ontdekt tusschen de zaak- Nyenrode en Koning, en dat wegens de eerzucht en animositeit tusschen de Utrechtsche en Amsterdamsche recherche dit niet gemeld was aan de Amsterdam sche politie. Men vreesde, dat hun dan het verdere onderzoek zou worden ont nomen. Johanknegts verhoor. Hierna komt ter sprake het verhoor van Johanknegt op 3 Mei 1932, over het terugvinden van de eerste partij. Ten huize van den detective heeft men Johanknegt op regelmatige wiize een ver hoor afgenomen. Johanknegt was zeer langdradig. Langdurig wordt gediscussieerd over het totstandkomen van de verhooren. Het schijnt, dat de rechercheur zich enkele verhooren kant en klaar ter hand heeft laten stellen. Mr. De Gaay Fortman: Het is meer het werk van den kruidenier dan van een politieman. Mr. Muller Massis: Gebeurt het wel meer, dat men u een schriftelijke verkla ring ter hand stelt? Getuige: Het is wel meer gebeurd. Juffrouw Niiggeraths verhoor. Ten aanzien van het verhoor van de secretaresse van Johanknegt in Mei 1932, over hetgeen zy wist van het terecht komen van den buit, verklaart getuige, dat hii de secretaresse, juffr. Nöggerath, dit verhoor heeft afgenomen. President: Juffrouw Nöggerath ver klaart (vooronderzoek) precies het tegen gestelde. Zy zegt, dat Johanknegt haar verklaringen aan u heeft gedicteerd. Getuige: Dat is pertinent niet het geval. Als we zoo doorgaan, kunnen we er met deze zaak wel uitscheiden. President: Laat ik het anders vragen. Heeft Johanknegt u gedicteerd? Getuige: Pertinent onwaar. Nader ondervraagd, zegt getuige, dat een regelmatig verhoor is afgenomen, voor zoover voegt getuige er aan toe er ten opzichte van deze menschen van het regelmatig verhoor afnemen sprake kan zijn. Aan de hand van Johanknegts verkla ringen en van die van juffr. Nöggerath, stelt de president nog enkele directe vra gen ten aanzien van de totstandkoming van deze verhooren, waarbij getuiges ant woorden goeddeels in tegenspraak ziin met de lezing van den detective. De Officier zegt, dat het geheel die verhooren ten huize van den detective af te nemen den getuige in een scheeve positie heeft gebracht. Het verzwegen feit. Nogmaals komt ter sprake het in de ochtendzitting meegedeelde feit, dat op Koning bij fouilleering een ongeteekende wissel werd gevonden en daarvan geen mededeeling is gedaan. Officier: Waarom heeft u daarvan geen proces-verbaal opgemaakt, of Koning om nadere verklaring gevraagd. Getuige: Ik dacht in de eerste plaats: „Wat maak ik er mee goed en wat bederf ik, als ik Koning aanpak?" Ik geef toe, dat met betrekking tot die zaak door mij niet geheel juist is gehandeld, maar u weet, dat door de justitie en politie nog heel andere dingetjes getolereerd worden, als het om de nasporing van strafbare feiten gaat. Nieuwe incidenten. Opnieuw krijgt deze getuige het met de rechtbank aan den stok. De officier wil namelijk weten, waarom hij van enkele stukken, op de zaak betrekking hebbende, naai hij zegt, photographieën heeft laten nemen vóór hy ze aan den rechter-com- missaris te Amsterdam ter hand stelde. Na eenig aarzelen zegt get.: Ik dacht, als u my misschien vraagt stukken hier af te geven, en de zaak komt eens in hooger beroep, dan heb ik nog altijd de gegevens. oificier: Dus wantoruwen in de Jus titie? Getuige: O neen. In de Justitie heb ik het volste vertrouwen. Dc officier windt zich op. Ken oogenblik later windt de officier zich op, wanneer blijkt, dat getuige om- tient een bepaald punt een andere ver klaring geeft dan hii in 't vooronderzoek heeft gedaan. Op heiligen toon leest rt* officier bedoelde verklaring voor. Getui-?! bevestigt dan onder eede deze verklarin» waarmee lui dus zijn even tevoren geven lezing Iaat vervallen. Een oogenblik later, als de officier weer een verschil constateert tusschen go. tuige's verklaringen nu en in liet. voor onderzoek, ontstaat een heftig debat tns" sehen verdediger en officier, waarbij mr Kappeyne op luider stemme protesteert de officier aan de verklaringen uit het vooronderzoek een andere dan de juiste uitlegging geeft. Heftig, bijna wild, debat teert men en intusschen wordt eetuige's verklaring-nauwkeurig vastgesteld. Niemand kan heerschen. zich meer bc De incidenten, die dezen procesdag be- lieerschen, culmineeren aan het slot, als get. ter sprake brengt een telefoonge sprek, dat hy met Johanknegt heeft ge had over een brand. Men had er wel een jaar voor over om te bekennen den brand in opdracht te hebben gesticht. Get. is toen naar Amsterdam gegaan, waar de brandstichting gedemonstreerd werd. Hierbij stelt de president de vraag, of hii dit bezoek niet ter sprake is gekomen hoe de buit moest worden gevonden. Getuige zegt, dat dit niet bij dat bezoek, maar nooit besproken is, waartegen de president stelt, hoe de (Tetective en zijn secretaresse onafhankelijk van elkaar dit hebben verklaard. Nu kan getuige zich nauwelijks meer beheerschen, het verhaal, dat hii doet, komt hierop neer, dat hij met eigen oogen gezien heeft, dat Johanknegt en juffrouw Nöggerath met elkander contact hadden by een verhoor voor den rechter-eommis- saris. Toen get. er met den veldwachter over sprak en er zy'n verwondering over uitdrukte, zeide deze: „Och man, zwijg daarover, dat gebeurt zoo dikwijls". Verdedigers en verdachte springen overeind; zii vragen acte van deze ver klaring en een verwoede en verwarde discussie volgt. Nagegaan zal worden wat van deze geschiedenis waar is; de officier windt zich geweldig op; de getuige wordt driftig, hij slaat met de vuist op het ge- tuigenhekje: „Ik laat me door u niet in een hoek drukken!" zegt hy. Een woedende getuige Het tooneel wordt nog verwarder, alj de president een opmerking tot den ge tuige maakt. President: In ieder geval ligt de waar heid er niet dik op, op hetgeen u zegt. Getuige is woedend en de verdedigers, mr. Kappeyne van de Copello en mr. Mul ler Massis, protesteeren tegen den presi dent. Mr. Muller Massis roept: „President, u zegt dingen tegen den getuige op grond van mededeelingen van op zijn minst ge nomen zonderlinge individuen als Johan knegt!" President: Denkt u, dat het een lolletje is, den heelen dag zoo'n verhoor te leiden?" Getuige schreeuwt: „Zet u mij in arrest en vraag het den autoriteiten. Ik heb nog denzelfden dag myn superieuren in Utrecht van het voorgevallene hij den rechter-commissaris te Amsterdam op de hoogte gebracht!" Het tooneel is één opwinding en ver warring en aldus wordt de zitting ge sloten. Donderdag zal worden voortgegaan met het hooren van getuige Van Cooten. Gistermiddag omstreeks half ecu is, vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden, brand in een hooiberg ontstaan, staande in de buurtschap Toldijk, onder Steenderen. Van den hooiberg sloeg het vuur over naar de boerderij van den heer Harmsen, om vandaar over te slaan naar de boerderij van Memeling. Hoewel de brandweer van Steenderen direct tei plaatse was, kon zij door gebrek aan bluschwater niets uitrichten. De beide boerderijen brandden geheel af. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Een buurman, die trachtte de varkens te be vrijden, werd door een brandenden balk getroffen en licht gewond. De schade wordt door verzekering ge»! dekt. Dinsdagochtend is "en personenauto met vier jongelui uit Dokkum, twee jon gens en twee meisjes, bij Quatre Bras onder Hardegarijp in een sloot gereden. De auto sloeg over den kop en bleef lig gen met de wielen naar boven. Op het hulpgeroep van de inzittenden verlieten eenige omwonenden ijlings hun bed en spoedden zich in nachtgewaad naar de plaats des onheils. Door het inslaan van de ruiten kon men de vier menschen uit hun netelige positie bevrij den. Een van hen, de jongeman W. H., was bewusteloos, doch werd bijgebracht. De auto is later met een kraanwagen oj> gehaald. Gisvcrenoehtend heeft de politie, op aanwijzing van een burger op een land weg onder Loosduinen, den 26-jarigen V. aangehouden, die er van verdacht wordt, op Goeden Vrijdag zy'n vrouw en zoontje in zijn woning aan de Veenkade te 's-Gra- venhage, van het leven te hebben beroofd en wiens opsporing door de Haagsche po litie was gevraagd. De man heeft naar alle waarschijnlijkheid de laatste dagen langs de wegen in de buurt van Den Haag ge zworven. Tydens het vervoer naar het hoofd bureau van politie was V. zeer overspan-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10