Costuum naar maat HERMAK HÏPELS' Ingezonden Texel. Legerberichten. HELDERSCHE COURANT VAN DONDFRDAG 5 APRIL 1934._ onberispelijk passend prima stof en voering in fantasie, blauw of zwart vanaf f 29.50 tot f 82.00 op eigen ateliers gemaakt Vraagt stalen of stukken Coupeur aan huis te ontbieden Kledingmagazijnen DEN HELDER 't Zand. Winkel. AUTO-ONGELUK. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Stoomvaartberichten Visscherijberichten Wat voor weer vandaag Haven van Nieuwediep. GEMENGD NIEUWS Binnenland Het levenslied en de fiscus De rechtszaak Onnes van Nijenrode. Incidenten bij 't verhoor van een der rechercheurs. Twee boerderijen afgebrand. Auto te water. De passagiers gered. Het drama te Den Haag V. aangehouden. Neg een film. Wij vernemen, dat op Woensdag 9.Mei Wederom een interessante film zal wor den gegeven op initiatief van de Helder- sche&afdeeling der Nederl. Ver. tot be- scherming van dieren. Deze film betreft „Pandion, den vischarend" en is opge nomen van uit een dertig nieter hoogen boomtop. Jan P. Strijbos zal de film per soonlijk toelichten. Wij komen daarop wel nader terug. EEN NIEUWE ZAAK. Nieuw is de zaak eigenlijk niet, want de bewoners van de Binnenhaven en tal van anderen hebben de zaak van den heer Koorn daar reeds gekend. Maar de Bin nenhaven is zoo erg uit het centrum en geen wonder, dat de heer Koorn verlan gend uitzag naar een betere gelegenheid, die meer in het centrum der stad lag. Die gelegenheid kwam, toen de aloude stoom- wasscherij, die vele jaren lang in de Wil- helminastraat was gevestigd, in welk ge bouw, zooals men weet, de laatste jaren de Alkmaarsche firma Krom een filiaal had gevestigd, geheel werd ontruimd en de firma haar bedrijf uitsluitend in Alk maar concentreerde. Dit was een pand, dat voor het doel geschikt was; weliswaar was het oude wasscherijbedrijf nooit ge moderniseerd, maar met enkele verande ringen kon het pand, of juister gezegd, konden de panden geschikt worden ge maakt voor het nieuwe doel. Er is hier dan nu gevestigd een garage, tevens repa ratie-inrichting voor auto's. En behalve dit legt de heer Koorn zich toe op de ver vaardiging van koelkasten, het onderhoud van stoomketels, reparatie van alle soor ten machines, e.d. Een ruim kantoor en magazijn, een flinke werkplaats en op de bovenverdieping het woonhuis maken, dat deze oude wasscherij, die de panden 63, 65 en 67 in beslag neemt, voor haar nieu we doel zeer goed geschikt is. Hopen wij, dat de zaak in haar nieuwen vorm zich nieuwe vrienden zal verwerven. HERINNERINGSALBUM KONINGIN-MOEDER. Een fraai en goedkoop herinne ringsalbum is verschenen betreffende Koningin Emma, dat in een aantal fraaie photo's de herinnering levend zal houden aan de overleden vorstin. Het bevat, naast een fraai portret (reproductie van het schilderij van Willy Sluiter, dat deze van de 75-jarige vorstin vervaardigde), een uitvoerige levensschets en verder een reeks van photo's, alle betrekking heb bend op gebeurtenissen, waarbij de Ko ningin-Moeder tegenwoordig was. Alle bekende en minder bekende photo's zijn erin vertegenwoordigdgroote photo's van grootmoeder en kleindochter, van de Joodsche invalide, van de eerste steen legging van het Juliana-ziekenhuis, H.M. op de bloemententoonstelling te Haarlem, en nog vele meer (wij deden hier en daar slechts een greep). Het album is tegen den prijs van slechts 45 cents uitsluitend verkrijgbaar bij den heer Klokman, Bothastraat 18, welke de alleen-verkoop hiervan voor onze stad bezit. DOOR AUTO AANGEREDEN. Maandagavond pl.m. 8 uur is mej. B. BI. van de Kolksluis op den Rijksweg alhier tusschen ons dorp en Kolksluis door een vrachtauto aangereden. Het slachtoffer werd van de fiets gesmakt en bleef bewus- Joos liggen. Hevig bloedende werd zij op genomen en vervoerd naar het St. Elisa- beth gesticht te Alkmaar, alwaar bleek, dat zij een ernstige hersenschudding had opgeloopen. De chaffeur van den auto, welke in aanrijding, vermoedelijk door verblinding door een tegenligger veroor zaakte, is doorgereden. We vernemen ech ter, dat het nummer van den wagen is op- nomen, zoodat dit muisje voor hem nog w el een staartje zal hebben. We vernamen later, dat de toestand van mej. BI. naar omstandigheden bevredigend genoemd kan worden. Den taxi-ondernemer W. Honingh, al- kier, trof op den eersten Paasohdag een «rustig ongeval. Komende van Opmeer In j de richting Aartswoud werd zyn auto op het punt, waar de weg AbbekerkHoog woud gekruist wordt door den weg Op meerAartswoud, door een zwaren auto, komende uit de richting Abbekerk met groote snelheid aangereden. Zyn auto sloeg over den kop en ge raakte door de serre van een daar staana 1 Van de inzittende passagiers, een man en een vrouw, bekwam de man een ern stige hoofdwonde, de ondernemer zelf be- kwam een minder ernstige hoofdwonde, de vrouw kwam met den schrik Dr. Pool te Hoogwoud verleende ge- neeskundige hulp. De auto van W H. js j zeer ernstig beschadigd. MAR KTO VERZICHT. Doordat de markt een dag verschoven is tengevolge van de Paaschdagen, was de veeaanvoer gering alleen kwamen nogal heel wat nuchtere kalveren aan de markt, die een matigen prijs deden, ge middeld 6.50 per stuk. Slechts één koe werd aangevoerd, die getaxeerd werd op pl.m. 150.—. Verder werden enkele schrammen en biggen aangebracht, de pry's daarvan bleef hij vorige markt vrij wel stationnair. Varkens op de boerderij doen 17 a 18 cent per pond. Niettegenstaande den vrij grooten aan voer ruim 111 duizend eieren, bleef de prijs, nu de Paaschdagen gepasseerd zijn, aan de eierenveiling vrij goed! voor eieren van 60 kg gemengd (middensoort) werd betaald 2.20 tot 2.25, is ongeveer gelijk aan vorige week. Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 3 April. Klaas Herm. B., Reiziger, Den Hel der, thans gedetineerd. Poging tot dood slag, 2 maal gepleegd, niet bewezen. Vrij gesproken en in vrijheid gesteld. Arie T. en Petr. T., schippers te 't Zand (Zijpe). Vervoer van spiritus (ge distilleerd), zonder bewijs, dat daarvoor de verschuldligde accijns was voldaan. Ieder 4 manaden gevangenisstraf met verbeurd verklaring van den in beslag genomen sterken drank. Knoeierijen met kerklijke obligatiën ten behoeve van een kerk te Tadd In Hongarije. De 40-jarige te Akersloot geboren assu radeur en commissionair, Petrus Paulus V., te Alkmaar, thans in voorarrest, ver scheen als verdacht van valschheid in ge schrifte met gebruikmaking daarvan voor de meervoudige strafkamer, volgens dag vaarding zou verdachte te Alkmaar in September 1931 een aantal obligatiefor mulieren hebben doen drukken met be trekken tot een kerkelijke leening ten behoeve van een R.-K. parochie te Tadd in Hongarije, van welke obligaties hij, als waren zij echt en onvervalscht, had uit gegeven wel 2, groot 1000, aan zekeren heer H. M. B., veehouder te Zijpe, en 15 dusdanige obligaties aan den heer W. S., te Oude Niedorp. In deze zaak waren gedagvaard 4 ge tuigen, n.1. J. H. Droge, Rafael, Bosman en Slijkerman. Verdachte werd voorts juridisch bijgestaan door mr. Thomas, te Hoorn. De heer V. erkende wèl het ten laste gelegde feit, doch wees eenig strafbaar opzet van de hand. Wèl was hem bekend, dat de oorspronkelijke stukken niet naar behooren waren afgewikkeld. De door verdachte uitgegeven stukken waren niet gezegeld en door hem geteekend met den naam Lohman. Allereerst werd gehoord de heer Droge, typograaf te Alkmaar. Deze had op last van den verdachte een 50-tal obligaties als hierboven vermeld, gedrukt, ten be drage van 39.52. Het had getuige niet gefrappeerd, dat de stukken niet gezegeld waren. Een origineel stuk had getuige niet gezien en verdachte had niet gezegd, dat deze stukken slechts voorloopig moes ten dienen. De administrateur van de voormalige Burgers Bank te 's-Gravenhage, de heer Rafael, verklaarde, dat in 1928 een emis sie had plaats gehad, ten behoeve van de parochie van de Allerh. Drievuldigheid te Fadd in stukken van diverse waarde en als toen was ook een dergelijk stuk ge leverd aan het commissarisbedrijf van Verduin te Schagen. Door verdachte werd opgemerkt, dat te Eindhoven ook een particulier 'n derge lijke leening had uitgeschreven. De getuige Bosman, uit Schagerbrug, had door welwillende bemiddeling van verdachte een groot bedrag verloren. Hij had verdachte een aantal stukken ter waarde van 4300.ter hand gesteld om te verzilveren. Deze opdracht vlotte heel slecht en begon Bosman zijn commlssion- nair te wantrouwen. Op aansporing om de afwikkeling der zaken wat te bespoedigen, kreeg Bosman nu en dan een paar hon derd gulden en ten slotte ontving hij twee der gefingeerde obligaties van Fadd, zoo genaamd ter waarde van 2000.—. Verdachte had bij deze aanbieding op gewekt gezegd: Nu heb ik weer wat! Volgens verdachte was hij destijds aan getuige Bosman geen geld schuldig, wat zijn boeken zouden kunnen uitwijzen. Echter gaf hij toe, dat hij van getuige 5 stukken had ontvangen, ter waarde van J 4300.doch deze schuld had hy ge delgd door levering van andere stukken (zeker van de kerkelijke leening). Getuige Bosman ontkende dat ver dachte in zijn tegenwoordigheid bedoelde stukken zou hebben geteekend. Het bleek, dat met de ruiling en ver- isseling van diverse stukken op een wonderlijke manier door verdachte was gescharreld. t 65-jarige veehouder W. Slijkerman, te Oude-Niedorp begon met de moed- ge\enden verklaring, dat de connecties met verdachte hem zijn gansche vermogen hadden gekost! De verdachte stak hem echter een riem onder het hart met de bekende spreuk: „Alles komt terecht,", wist, om de zaak te redden, twee accepten, groot 30.000 los te krijgen, en gaf Slijkerman toen als onderpand 15 stukken van de Parochie van de Allerheiligste Drievul digheid, rentende 8 procent die hij zelf had gefabriceerd. Getuige had echter geen trek in deze stukken en verkreeg van verdachte de toezegging dat hy dan andere niet kerkelijke stukken zou leve ren, doch deze stukken had Slijkerman nimmer gekregen. Alweer 'n reuze knoei boel. De heer officier ging deze onver kwikkelijke obligatie-geschiedenis nog eens na en releveerde dat de valsche obli gatie 'n vrijwel getrouwe copie was van de echte emissie in 1928. Al spoedig had verdachte gebruik ge maakt van de valsche obligaties. Uit niets bleek, dat verdachte de obligaties voorwaardelijk zou hebben uitgegeven, zooals door hem wordt voorgegeven. Het was een gemakkelijke taak voor een directeur van een bankiershuis om eenvoudige landlieden, die meer verstand hebben van paarden en koeien, 'n rad voor de oogen te draaien. De officier wees voorts op het systeem loos verweer van den verdachte en waar schuwde tegen het gevaar van speculaties met dergelijke personen als deze man als vertrouwensmenschen. Door den officier werd nog ter sprake gebracht het gebrek aan herinnerings vermogen door verdachte betoond en ein digde zijn uitvoerig requisitoir met te requireeren ter zake het valschelijk op maken van een schuldbrief ten behoeve van een openbare instelling (in easu een R. C. parochie te Tadd in Hongarije), 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Thomas achtte het bij dagvaarding ten laste gelegde vervalsching wettig en overtuigend bewezen doch ontkende dat de door Slijkerman afgegeven aandeelen nadeel zouden kunnen opleveren, overi gens achtte pleiter de zaak zeer ingewik keld en refereerde zich in vele opzichten aan het oordeel der rechtbank. Eindelijk bestreed pleiter eenige stel lingen door den officier geopperd en ein digde met zijn cliënt in de clementie der rechtbank aan te bevelen; waarop nog een kort debat tusschen parket en verde diger volgde. A.s. week uitspraak. Aan den dienstpl. W. P. Brouwer van het reg. kustartillerie, is bij beschikking van den M. v. D. met ingang van i Mei a.s. voor goed vrijstelling verleend van den dienstplicht we gens kostwinnerschap. Aan den dienstpl. J. p. Planjé, raa liet reg. kustartillerie, is bij beschikking van den M. v. D. aangesteld tot adjudant-onderoffi- verleend voor den tijd van een jaar. De serg.-maj.-instr. G. A. Spijkers, van het reg.-kustartillerie, is bij beschikking van den M. v. D. aangesteld tot adjjudant-onderoffi- cier-instructeur en overgeplaatst bij het artil lerie schietkamp in de legerplaats bij Olde-; broek. j. De korporaal I<. ter Wal, van het reg. mo torartillerie, is met ingang van I April 19.34 aangesteld tot sergeant bij het reg. kustartil-1 lerie met bestemming 2e Schoolcomp. te Vlis-r singen. 9? Stoomvaart Mij. Nederland. J. P. Coen, t., 4 April v. Port aSid. Marnix v. St. Aldekonde, t., pass. 2 April Perim. Poelau Laut, u., pass. 31 Maart Perim. Poelau Roebiah, 3 April te Batavia. Poelau Tello, t., 2 April v. Colombo. Poelau Bras, 4 April v. A'dam. Tarakan, 3 April te Calcutta. Johan v. Oldenbarnevelt, u., 4 April v. Suez. Simaloer, t., 1 April v. Padang. Tabinta, 4 April v. A'dam. Kon. Paketv. Maatschappij. Sipora, 31 Maart v. Belawan. Tasman, 3 April v. Kaapstad. Van Spilbergen, 3 April te Lorenzo Marqués. Barentsz, 2 April v. Batavia. N.-Holland, 3 April te Brisbane. Roggeveen, 2 April te Batavia. Kon. Holl. Lloy<~ Kiel, u., 31 Maart te Rio Janeiro. Flandria, u., 3 April v. Santos. Gelria, t., 31 Maart v. Rio Janeiro. Orania, t., pass. 1 April Fernando Noronha. Salland, t., 1 April v. Las Palmas. Zee'andia, 4 April v. A'dam. Amstelland, 4 April v. A'dam. Rotterdamsche Lloyd. Buitenzorg, t., 3 April v. Port Said. Dempo, u., 3 April v. Gibraltar. Kertosono, t., 3 April v. Pt. Said. Kota Agoeng, u., pass. 2 April Perim. Kota Baroe, 4 April te R'dam. Kota Penang, t., 2 April v. Sahang. Kota Tjandi, 4 April te R'dam. S amat, u., 2 April te Belawan. Sibajak, 2 April te R'dam. Baloeran, 4 April v. Batavia. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Mijnheer de Redacteur. Mogen ondergeteekende nog eens eenige regels plaatsen in uw blad? Bij voorbaat dank. Is er onder de lezers ook iemand, die een gezin kan helpen aan een kinder wagentje? Bij voorbaat dank. A. Goijjer, Californiestraat 71. J. Bos, Hoogstraat 34. 3 April. Door haringtrekkers: 1342 tal haring Door korders: 79 kisten schol 8 kisten scharren 4 April. Door haringtrekkers: 1158 tal haring Door korders: 85 kisten schol '5 kisten scharren p. t. 0.77—O.3I p. k. 4.25—2.25 p. k. 1.65—1.30 p. t. 0.910.52 p. k. 3.IO—2. .0 k. 1.25—0.80 Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 5 April. Hoogste stand 776.5, Reykjavik. Laagste stand 750. 9 te Haparanda. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit O. richtin gen, toenemende bewolking, weinig ot geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Aangekomen van Terschelling en vertrokken naar Amsterdam 't opleidingsschip „Prinses Juliana". VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is de 12-jarige H. C. Lenaers te Mierlo met zijn rijwiel in het kanaal geraakt en verdronken. Enkele uren later is het lijk van den jongen uit het water gehaald. Gisteren heeft zich voor de rechtbank te Amsterdam te verantwoorden gehad dé liedjeszanger C. P., wonende te Bloe- mjendaal, die op 3 Januari jl. bij verstek tdt een gevangenisstraf van 3 maanden is; veroordeeld terzake van ontduiking van de inkomstenbelasting. Verd. was tegen dit vonnis in verzet gekomen. Het O.M. waargenomen door mr. Over- bosch, achtte het bewijs geleverd, dat verd. een onjuiste opgave aan den fiscus heeft verstrekt. Hij vroeg bevestiging van het bij verstek gewezen vonnis, be halve ten aanzien van de straf en eischte een boete van f 3000, subs. 100 dagen hechtenis, benevens 3 maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd vqn 3 jaar. De verdediger, prof. mr. G. Russel, concludeerde tot vrijspraak, subs. cle mentie. Uitspraak 18 April. Zitting van Dinsdag. De achtste week van het proces-Onnes gaat in. Thans worden de Utrechtsche recher cheurs Van Cooten en Blijenburg, over wie de detective Johanknegt zulke verras sende mededeelingen heeft gedaan, ge hoord. Getuige Van Cooten, destijds recher cheur, thans hoofdagent van politie, zet uiteen, dat hij ten tijde van de inbraak is toegevoegd aan den burgemeester van Brèukelen. Getuige, die zeer luid heeft gesproken, blijkt zeer gereserveerd en voordat hij nog tot zijn eigenlijke verklaringen is geko men, kalmeert hij zichzelf: „Och, laat ik me maar kalm houden; ik zou dingen gaan zeggen, die niet in 't be lang van verdachte Onnes zyn". „Wat is er?" informeert de president mr, De Vries. „Vergeet u niet", zegt getuige, „dat ik hier sta met een overkropt gemoed van meer dan een jaar. Een jaar lang ben ik genegeerd in een zaak, waarin ik een on derzoek heb gevoerd, dat de toets der cri- tiek kan doorstaan." Een zitting met incidenten. Hy krijgt het al dadelijk met den pre sident aan den stok; de getuige is zeer nerveus en geprikkeld. Tenslotte doet hy vlot allerlei mededeelingen aangaande het onderzoek in de eerste dagen van Maart 1932. Het is getuige's bedoeling in de eer ste plaats daarmee aan te toonen, dat men steeds werkzaam is geweest en dat pro cessen-verbaal later werden opgemaakt, om eerst die onderzoekingen ongestoord en vlug te kunnen voortzetten. Destijds kreeg men, naar aanleiding van de uitge loofde 10.000 belooning, allerlei mede deelingen van personen, die meenden aan wijzingen te kunnen geven. „Drie kwart was kwatsch, en de rest deugde niet", ver telt getuige. Johanknegts aanbod voor een onderzoek. Het blijkt, dat in de eerste dagen van Maart de heer v. d. Dussen, schade-expert voor assuradeuren, aan getuige heeft ge zegd, dat hij een aanbieding had van een detective, Johanknegt geheeten, die aan bood een week lang geheel afzonderlijk te speuren voor 100; bii succes 200.' Er werd met hem onderhandeld en 0. a. heeft hy hy die gelegenheid gesproken over 3 schilderijen, die hfi had opgespoord en die niet klopten met de maten van die, welke op Nijenrode gestolen waren. De mannen, die deze schilderijen in hun bezit 5™n gekregen, waren 111 ieder geval dezelfden, die op Nijenrode de inbraak hadden gepleegd. Johanknegt, vervolgt nm-dpol dat de inbraak niet genngeciu wocin' Mei 1932 was hij zelf neg o\ei- tuigd, dat het een „gezonde" inbraak was. Conflicten. Herhaaldelijk komt deze getuige dooi de eigenaardige wyze, waarop hn nek uitdrukt, in conflict met den piesident. Op zeker oogenblik spreekt de getuige over een bepaald punt, dat hy met ge heel uitgesloten, maar toch zeer onwaar schijnlijk acht. De officner houdt voor, dat bii zich in het vooronderzoek met stellige zekerheid over dit punt heelt uitgelaten. Getuige: De rechter-commissans heeft mij gehoord op een wijze, die alle perken te buiten gaat. Officier: U staat te draaien! President: Ieder, die den rechtei -com missaris kent, zal u ongelijk geven. Het is meer dan schandelijk, wat u zegt. Onnes niet in vrijheid. De openbare zitting wordt vervolgens geschorst en de rechtbank ging in raad kamer, ter behandeling van het Zaterdag door de verdediging ingediende request, waarin op grond van diens gezondheids- toestand de invrijheidstelling van den heer Onnes wordt verzocht. Dienaan gaande was de heer Onnes in een dei- ziekenhuizen onderzocht. Nadat men ruim een kwartier in raad kamer is geweest, waar de rechtbank zich liet voorlichten door de doktoren van het Huis van Bewaring Delprat en Dubois, werd medegedeeld, dat de rechtbank op dit request tot invrijheidstelling afwijzend heeft beschikt. De gezondheidstoestand van den heer Onnes zou niet van dien aard zyn, dat ontslag uit de voorloopige hechtenis geboden was. Achtergehouden ontdekkingen. Voortgegaan wordt daarna met het ver hoor van rechercheur Van Cooten. Het blijkt, dat in April 1932 de getuige reeds verband had ontdekt tusschen de zaak- Nfienrode en Koning, en dat wegens de eerzucht en animositeit tusschen de Utrechtsche en Amsterdamsche recherche dit niet gemeld was aan de Amsterdam sche politie. Men vreesde, dat hun dan het verdere onderzoek zou worden ont nomen. Johanknegts verhoor. Hierna komt ter sprake het verhoor van Johanknegt op 3 Mei 1932, over het terugvinden van de eerste party. Ten huize van den detective heeft men Johanknegt op regelmatige wijze een ver hoor afgenomen. Johanknegt was zeer langdradig. Langdurig wordt gediscussieerd over het totstandkomen van de verhooren. Het schijnt, dat de rechercheur zich enkele verhooren kant en klaar ter hand heeft laten stellen. Mr. De Gaay Fortman: Het is meer het werk van den kruidenier dan van een politieman. Mr. Muller Massis: Gebeurt het wel meer, dat men u een schriftelijke verkla ring ter hand stelt? Getuige: Het is wel meer gebeurd. Juffrouw Nöggeraths verhoor. -Ten aanzien van het verhoor van de secretaresse van Johanknegt in Mei 1932, over hetgeen zii wist van het terecht komen van den buit, verklaart getuige, dat hii de secretaresse, juffr. Nöggerath, dit verhoor heeft afgenomen. President: Juffrouw Nöggerath ver klaart (vooronderzoek) precies het tegen gestelde. Zii zegt, dat Johanknegt haar verklaringen aan u heeft gedicteerd. Getuige: Dat is pertinent niet het geval. Als we zoo doorgaan, kunnen we er met deze zaak wel uitscheiden. President: Laat ik het anders vragen. Heeft Johanknegt u gedicteerd? Getuige: Pertinent onwaar. Nader ondervraagd, zegt getuige, dat een regelmatig verhoor is afgenomen, voor zoover voegt getuige er aan toe er ten opzichte van deze menschen van het regelmatig verhoor afnemen sprake kan zyn. Aan de hand van Johanknegts verkla ringen en van die van juffr. Nöggerath, stelt de president nog enkele directe vra gen ten aanzien van de totstandkoming van deze verhooren, waarbii getuiges ant- woprden goeddeels in tegenspraak zijn met de lezing van den detective. De Officier zegt, dat het geheel die verhooren ten huize van den detective af te nemen den getuige in een scheeve positie heeft gebracht. Het verzwegen feit. Nogmaals komt ter sprake het in de ochtendzitting meegedeelde feit, dat op Koning bii fouilleering een ongeteekende wissel werd gevonden en daarvan geen mededeeling is gedaan. Officier: Waarom heeft u daarvan geen proces-verbaal opgemaakt, of Koning om nadere verklaring gevraagd. Getuige: Ik dacht in de eerste plaats: „Wat maak ik er mee goed en wat bederf ik, als ik Koning aanpak?" Ik geef toe, dat met betrekking tot die zaak door my niet geheel juist is gehandeld, maar u weet, dat door de justitie en politie nog heel andere dingetjes getolereerd worden, als het om de nasporing van strafbare feiten gaat. Nieuwe Incidenten. Opnieuw krijgt deze getuige het met de rechtbank aan den stok. De officier wil namelijk weten, waarom hij van enkele stukken, op de zaak betrekking hebbende, naar hy zegt, photographieën heeft laten nemen vóór hij ze aan den rechter-com- missaris te Amsterdam ter hand stelde. Na eenig aarzelen zegt get.: Ik dacht, als u my misschien vraagt stukken hier af te geven, en de zaak komt eens in hooger no®' alUid de gegevens. Officier: Dus wantoruwen in de Jus titie? Getuige: O neen. In de Justitie heb ik net volste vertrouwen. De officier windt zich op. Een oogenblik later windt de officier zich op, wanneer blijkt, dat getuige om trent een bepaald punt een andere ver klaring geeft dan hij in 't vooronderzoek heeft gedaan. Op heftigen toon leest de officier bedoelde verklaring voor. Getujo! bevestigt dan onder et-de deze verklarim, waarmee hy dus zyn even tevoren geven lezing laat vervallen. 81- tvou Een oogenblik later, als de officier we«P een verschil constateert tusschen gT. tuige's verklaringen 1111 en in het voor" onderzoek, ontstaat een heftig debat tus schen verdediger en officier, waarbij mr Kappeyne op luider stemme protesteert de officier aan de verklaringen uit het' vooronderzoek een andere dan de juiste uitlegging geeft. Heftig, bijna wild; debat teert men en intusschen wordt getuige's verklaring nauwkeurig vastgesteld. Niemand kan zich meer be- heersehen. De incidenten, die dezen procesdag be- heerschen, culmineeren aan bet slot, als get. ter sprake brengt een telefoonge- sprek, dat hy met Johanknegt heeft ge had over een brand. Men had er wel een jaar voor over om te bekennen den brand in opdracht te hebben gesticht. Get. is toen naar Amsterdam gegaan, waar de brandstichting gedemonstreerd werd. Hierbii stelt de president de vraag, of bii dit bezoek niet ter sprake is gekomen hoe de buit moest worden gevonden. Getuige zegt, dat dit niet bii dat bezoek, maar nooit besproken is,, waartegen dé president stelt, hoe de detective en zijn secretaresse onafhankelijk van elkaar dit hebben verklaard. Nu kan getuige zich nauwelijks meeï beheerschen, het verhaal, dat hii doet, komt hierop neer, dat hii met eigen oogen gezien heeft, dat Johanknegt en juffrouw Nöggerath met elkander contact hadden bii een verhoor voor den rechter-commis- saris. Toen get. er met den veldwachter over sprak en er zijn verwondering over uitdrukte, zeide deze: „Och man, zwijg daarover, dat gebeurt zoo dikwijls". Verdedigers en verdachte springen overeind; zy vragen acte van deze ver klaring en een verwoede en verwarde discussie volgt. Nagegaan zal worden wat van deze geschiedenis waar is; de officier windt zich geweldig op; de getuige wordt driftig, hii slaat met de vuist op het ge- tuigenhekje: „Ik laat me door u niet in een hoek drukken!" zegt hii. Een woedende getuige. Het tooneel wordt nog verwarder, als de president een opmerking tot den ge tuige maakt. President: In ieder geval ligt de waar heid er niet dik op, op hetgeen u zegt. Getuige is woedend en de verdedigers mr. Kappeyne van de Copello en mr. Mul ler Massis, protesteeren tegen den presi dent. Mr. Muller Massis roept: „President, u zegt dingen tegen den getuige op grond van mededeelingen van op zijn minst ge nomen zonderlinge individuen als Johan knegt!" President: Denkt u, dat het een lolletje is, den heelen dag zoo'n verhoor te leiden?" Getuige schreeuwt: „Zet u my in arrest en vraag het den autoriteiten. Ik heb nog denzelfden dag mijn superieuren in Utrecht van het voorgevallene bii den rechter-commissaris te Amsterdam op de hoogte gebracht!" Het tooneel is één opwinding en ver warring en aldus wordt de zitting ge sloten. Donderdag zal worden voortgegaan met het hooren van getuige Van Cootén. Gistermiddag omstreeks half een is, vermoedelijk doordat kinderen met vuur speelden, brand in een hooiberg ontstaan, staande in de buurtschap Toldijk, onder Öteenderen. Van den hooiberg sloeg het vuur over naar de boerderij van den heer Harmsen, om vandaar over te slaan naar de boerderij van Memeling. Hoewel de brandweer van Steenderen direct ter plaatse was, kon zij door gebrek aan bluschwater niets uitrichten. De beide boerderijen brandden geheel af. Twee varkens kwamen in de vlammen om. Een buurman, die trachtte de varkens te be vrijden, werd door een brandenden balk getroffen en licht gewond. De schade wordt door verzekering ge dekt. Dinsdagochtend is een personenauto met vier jongelui uit Dokkum, twee jon gens en twee meisjes, bij Quatre Bras onder Hardegaryp in een sloot gereden. De auto sloeg over den kop en bleef lig gen met de wielen naar boven. (Jp het hulpgeroep van de inzittenden verlieten eenige omwonenden ijlings hun bed en spoedden zich in nachtgewaad naar de plaats des onheils. Door het inslaan van de ruiten kon men de vier menschen uit hun netelige positie bevrij den. Een van hen, de jongeman W. H., was bewusteloos, doch werd bijgebracht. De auto is later met een kraanwagen op gehaald. Gisterenochtend heeft de politie, op aanwijzing van een burger op een land weg onder Loosduinen, den 26-jarigcn V. aangehouden, die er van verdacht wordt, op Goeden Vrijdag zyn vrouw en zoontje in zijn woning aan de Veenkade te s-Gra venhage, van het leven te hebben beroofd en wiens opsporing door de Haagsehe po litie was gevraagd. De man heeft naar alle waarschijnlijkheid de laatste dagen langs de wegen in de buurt van Den Haag ge zworven. Tijdens het vervoer naar het hoofd bureau van politie was V. zeer overspan-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6