BINNENLAND BUITENLAND Fransch marinevliegtuig neergestort. Botsing tusschen motorfiets en vrachtauto. De inbraak bij den gemeente-ontvanger te Naaldwijk. Een drijvende tentoonstelling. Kinderen redden zuigeling Een krankzinnige brand- stichter. Spoorwegongelukken in Engeland. Bergongelukken in de Beiersche Alpen. Brand door kinderspel. Vloedgolf op nieuw Caledonië. Clandestine wapen-invoer in Frankrijk. Onvriendelijke gastheeren Dubbele moord. De moorden te Bramerton Bevordering van goed' koopen woningbouw? Installatie van het „Werkfonds 1934'' „De katholieke pers in Duitschland overbodig" De Postvluchten van en naar Indië. PRESTATIE VOOR STEUN. Proef wordt uitgebreid. De minister van Sociale Zaken zal aan de besturen van een groot aantal gemeen ten mededeelen, dat hij bereid is ertoe mede te werken, dat zij, die steun ont vangen hiervoor zooveel mogelijk aan het werk worden gezet. Bij de toepassing van j dezen vorm van werkverschaffing moet een groot aantal regelen in acht worden genomen. DE SPELLINGSKWESTIE. Naar ons ter oore komt, heeft het door minister Marchant overgenomen voorstel van de bekende commissie van vijf met betrekking tot de herziening van de spel ling in den ministerraad geen instemming kunnen vinden. De ministerraad is niet tegen het prin cipe van de vereenvoudiging, maar heeft zich blijkbaar niet met het door de com missie aanbevolen stelsel kunnen vereeni- 7 - - 'i „WIE ZAL DAT BETALEN?" milliard dollar deficit op de Amerikaansche begrooting. De staatsbegroating der Vereenigde Staten vertoont voor de eerste negen maanden van het loopende boekjaar een deficit aan van 2.542.229.000 dollar. De uit gaven beliepen in dezen tijd 4.848.004.000 dollar. 100.000 WERKLOOZEN MINDER IN ENGELAND. Het aantal werkloozen in Groot-Brit- tannië bedroeg op 19 Maart 2.201.577 of 116.332 minder dan op 19 Februari en 574.607 minder dan in dezelfde periode van het vorige jaar. 11 en en b'u het begin van het verhoor dat de commissaris hem wilde afnemen, kreeg hi; een zenuwaanval, welke van dien aard was, dat het verhoor geen voortgang kon vinden. De man werd voorloopig wegge leid. Over de motieven, welke hem tot zijn daad zouden gebracht hebben, heeft hij nog niets medegedeeld. Omtrent de aanhouding van V., vernam de „Nw. Rott. Crt." nog, dat de man gis termiddag door den psychiater dr. Bolten is onderzocht. De medicus constateerde bij den man een ernstige mate van krankzin nigheid en adviseerde tot spoedopneming in een gesticht. In verband daarmede is V. gistermiddag naar Oud-Roosenburg overgebracht. Dinsdagavond laat reden op den rijks straatweg van Amersfoort naar Amster dam, in de gemeente Soest, eenige auto's achter elkaar in de richting Amsterdam. Daarachter reed een motorfiets. Plotseling stopten de auto's, waardoor het motorrij wiel krachtig moest remmen. Op een af stand van drie meter reed een vrachtauto, geladen met cement, achter den motorrij der. Deze auto kon niet zoo vlug remmen, met het gevolg, dat hij tegen den motor rijder opreed. De duorijder, een zekere F. L., uit Amsterdam, werd van de motor fiets geslingerd, die bestuurd werd door W. R., uit Venlo. De duorijder werd dooi den vrachtauto over den rug gereden. Dr. Strooband verleende de eerste hulp en achtte overbrenging naar de rijksklinie ken in Utrecht noodzakelijk, waar hij met een gekneusde linkerlong en andere in wendige kneuzingen werd opgenomen. Bü controle bleken de remmen van den vrachtauto niet in orde te zijn. Tegen den bestuurder van den vrachtauto, P. S. uit Baarn, is proces-verbaal opgemaakt. Verdachten vrijgesproken. De 48-jarige chauffeur A. J. D. en de 31-jarige koopman A. B. uit Den Haag zijn door de rechtbank vrijgesproken van den hun ten laste gelegden diefstal in ver- eeniging met braak, welke in den nacht van 30 Juni op 1 Juli van het vorige jaar in het kantoor van den gemeente ontvanger te Naaldwijk is gepleegd. De advocaat-generaal had met vernie tiging van het vrijsprekende vonnis tegen de beide verdachten dezelfde straf ge- requireerd als door het O. M. in eerste instantie, nl. 7 jaar voor D. en 3'/2 jaar voor B. Het Hof gisteren uitspraak doende, bevestigde ten aanzien van beide ver dachten het vrijsprekend vonnis der rechtbank. Die een blamage werd voor de Argentijnsche regeering. 1 Over een paar dagen zal de „Gelria" van den Koninklijken Hollandsehen Lloyd waarschijnlijk de huisreis van Buenos Aires aanvaarden en over een week of drie weer in Amsterdam zijn. Men had haar eerst in Januari 1935 weer terug verwacht, want de „Gelria" was, gechar terd door een Argentijnsche maatschap pij, welke dit schip zou inrichten als ten toonstellingsschip voor Argentijnsche producten, om daarmede een reis om de wereld te maken. En niet alleen als ten toonstellingsschip doch ook als touristen- schip; een paar honderd eerste klas pas sagiers zouden die reis meemaken en meer dan vijftig havens zou men aan doen! Op 3 Maart werd de „Gelria" als ten- toonstellingsschip plechtig ingewijd; pre sident Justa en zijn ministerie, tal van hooggeplaatste Argentijnsche ambtenaren en leden van het diplomatieke corps wa ren aan boord; de aartsbisschop van Buenos Aires heeft het schip gezegend. Zondag 11 Maart had de „Gelria" moe ten vertrekken, maar vertrok niet; Maan dag bleef het „om technische redenen aan de kade gemeerd liggen, en Dinsdag barstte de bom: het schip vaart niet, de tentoonstelling van Argentijnsche produo- ten ligt figuurlijk gesproken in het water; de passagiers, die van 5000 tot 7000 pesos per hoofd betaald hadden tooruit, natuurlijk zijn hun geld kwijt, en de „Gelria" gaat huistoe. De Lloyd zelf heeft hier niets mee te maken; hij bevond zich in de positie van den huiseigenaar, die zijn perceel gemeu beld verhuurd heeft. Maar dank zij de voorzichtigheid der Hollanders had met alle termijnen vooruit laten betalen en toen nu de laatste termijn niet werd vol daan, werd eenvoudig niet uitgevaren. De opzet was niet onaardig. Men heeft een reusachtige reclame voor een pro- paganda-tocht gemaakt; heeft feesten aan boord gegeven als reclame en tegelijker tijd als bron van inkomsten; heeft zelts een loterij ten bate van het plan gehou den, en, wat ernstiger is: het tentoonstel- Ibigs-comité is erin veslaagd, de Argen tijnsche regeering te winnen voor het plan, zoodat deze haar moreelen steun eraan verleende. Maar de onderneming was finantieel ongezond en slecht georganiseerd. De tentoonstelling zelf maakte een al- lerongelukkigsten indruk wat de zendin gen der nationale regeering bef relt. Eenige inzendingen van werkelqke in dustrieën; eenige „stands" en winkeltjes van groote Argentijnsche magazijnen, die jmderweg zaken wilden doen, hoofdzake lijk met de passagiers. Als het buitenland Argentinië naar deze tentoonstelling had beoordeeld, zou liet een droevigen en vol komen onjuisten indruk gekregen heb- I wen. I De passagiers-accomodatie was zeer slecht, de tweede klasse eetzaal had men ingericht als speelzaal! E11 verschillende personen van uiterst ongunstige reputa tie waren geëngageerd. Toen de bom oarstte en het schip niet uitvoer, werd ge- ti acht een regeeringssubsidie te verkrij gen. maar de Argentijnsche regeering, die een onderzoek had laten instellen, weiger de dit en onttrok voorts ook haar moree- 'on steun aan de onderneming. De eenigen, die er niet op verloren nebben, zijn de voorzichtige Hollanders geweest. Voor Argentinië, maar vooral voor de Argentijnsche regeering,die haar moreele steun op zoo uitbundige wijze gegeven had, is de geschiedenis een ernstige blamage. En men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat de regeerings-gedelegeer- de, directeur-generaal van de afdeeling veeteelt de regeering niet van te voren op dit alles attent gemaakt heeft. Vee verbrand. Maandagmiddag is, naar „Het Volk" meldt, een felle brand uitgebroken op het gehucht Veldmolen, onder de gemeente Uden, waardoor de kapitale boerderij met stalling en schuur van den landbouwer Van Asseldonk geheel door het vuur is verwoest. De kinderen, die alleen thuis waren, ontdekten eensklaps, dat door on bekende oorzaak brand was uitgebroken in het achterhuis van de boerderij. Het vuur vond daar voedsel in het aanwezige Hooi en stroo en lekte reeds aan het rieten dak. De brandweer werd gealarmeerd, doch inmiddels breidde de vuurzee zich uit. Of schoon de kinderen van den schrik geheel van streek waren, snelden de beide oud sten van elf en twaalf jaar onmiddellijk naar de huiskamer, waar het jongste kind in de wieg lag. De beide kinderen slaag den er in, den zuigeling uit het brandende huis te redden. Ook de omwonenden waren te hulp ge komen, doch ofschoon alle pogingen in het werk werden gesteld, gelukte het niet meer, om het vee uit de fel brandende boerenbehuizing te redden. Vier koeien, twee kalveren, een paard, zes varkens en ongeveer 80 kippen kwamen jammerlijk in de vuurzee om. De brandweer was wel op het terrein van den brand verschenen, doch zij kon niets tegen de vlammenzee uitrichten. De boerderij met stalling en landbouwschuur is geheel in de asch gelegd. De geheele inboedel benevens de landbouwinven- taris is verloren gegaan. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Buitenland Onder de bevolking van het Zuid. deel van het eiland Seeland heerscht groote onrust door brandstichtingen, die een uit het gekkenhuis ontsnapte krankzin nige heeft gepleegd. Maandagnacht heeft deze ongelukkige in de nabijheid van Naestved op twee plaatsen brand ge sticht. Een brand kon spoedig gebluscbt worden, doch bij den andei'en werd een geheel gebouw in de asch gelegd. Een sterke politiemacht is op de been ge bracht ont den dader te vatten. Otn zich tegen den brandstichter te beschermen houden de boeren met hun knechts des nachts de wacht en laat men in de huizen het licht branden. 20 gewonden. Te Kilburn, een noord-westelijke voor stad van Londen, is Maandag een loco motief op een trein met dagjesmenschen gereden. Twintig personen werden ge wond, waarvan een ernstig. Volgens een ander bericht zijn er on geveer 50 menschen gewond, van wie 14 zoo ernstig, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Tot de 600 passagiers behoorden ook tal van adven tisten, die een bijeenkomst in Albert Hall wilden bijwonen. De adventisten, in het bizonder de vrouwelijke, knielden op straat om te bidden voor het wonder, dat zij gespaard bleven. Te Glasgow heeft zich een soortgelijk ongeluk voorgedaan. Daar moesten zes gewonde reizigers in een ziekenhuis wor den opgenomen. De 24-jarige mechanicien Joh. Maier, uit Stuttgart, is bü een bestijging van den 1000 meter hoogen Aggenstein in Zuid-Beieren, op den eersten Paaschdag in een afgrond gestort en aan zware hoofdwonden overleden. Dezelfden dag zyn twee toeristen uit Frankfort bij Obersdorf in het gebergte verdwaald. Gister zyn zij door een red- dingskolonne gevonden. In het gebied van den Nebelhorn heb ben een vijftal skiërs beenbreuken opge- loopen. SNEEUW TE WEEN EN. Dinsdag heeft te Ween en een sneeuw storm gewoed, nadat het de Paaschdagen schitterend weer is geweest. De tempera-, tuur is 15 graden gedaald. HELDERSCHE COURANT VAN KONINGIN ELISABETH VAN BELGIE TERUG. Haar toestand verbetert. Koningin Elisabeth, die zidh op bet slot te Berg, in het Groot-Hertogdom Luxemburg, bü hare moeder bevond, is in gezelschap van koning Leopold, die haar aldaar ging halen, te Laken teruggekeerd. Haar gezondheidstoestand, zwaar ge schokt door den tragischen dood van ko ning Albert, is thans weer veel verbeterd. DE MOORD OP DEN RAADSHEER P RINCE. Een nieuwe misdaad? De Matin meldt, dat de persoon, be kend onder den naam Angelo, die aan inspecteur Bony te Parijs inlichtingen verstrekte, welke leidden tot de arrestatie van baron de Lussats, den bandiet Spirito en den beruchten gangster Carbone, on der beschuldiging raadsheer Prince te hebben vermoord, sedert eenige dagen verdwenen is. Men vreest, dat hü uit wraak ontvoerd en wellicht om het leven gebracht ls. KIBBELENDE DORPEN IN MEXICO. Een moordpartij. Tusschen de Mexicaansche grensplaat sen Guadalupe, Vista Hermosa en Mon- teleon, in den staat Oaxaca, bestonden reeds geruimen tijd oneenigheden, die thans tot een bloedige botsing aanleiding hebben gegeven. De inwoners van Monte- leon hebben n.1 .een gewapenden aanval gedaan op de plaats Guadalupe, welk dorp zij volkomen geplunderd hebben, ter wijl zij een groot aantal inwoners als gij" zeiaars meenamen en 20 dorpelingen dooden. Guadalupe is in één ruïne herschapen. De regeering heeft troepen last gegeven de naar het gebergte gevluchte inwoners van Monteleon te achtervolgen. 28 boerderijen verbrand. In een dorp, gelegen nabü de stad Miscolcz, waren kinderen thuis aan het rooken, terwijl de ouders zich in de kerk bevonden. Door een onachtzaam wegge gooide lucifer ontstond er brand. Tenge volge van sterken wind breidde het vuur zich snel uit en het gevolg was een gewel dige vlammenzee, waardoor in totaal 28 boerenhoeven verwoest werden. Een boer liep tijdens het blusschingswerk ernstige verwondingen op, die hem o.a. het licht der oogen kostten. Tegen de ouders der kinderen is wegens onvoorzichtigheid een aanklacht ingediend. EEN STIERENGEVECHT. Maandag is in de oude arena te Nimes, onder groote belangstelling avn de bevol king een stierengevecht gehouden, dat tot opwindende tafereelen geleid heeft. De eerste picador kwam met zyn paard te vallen, werd door den stier op de horens genomen en levensgevaarlijk gewond. Zijn twee helpers verging het niet veel beter. Slechts met veel moeite slaagde mén er tenslotte in den uit vele wonden bloedenden stier van zyn slachtoffers af te leiden. 1 8 menschen omgekomen De Fransche bezitting in de Stille Zuid zee, Nieuw Caledonië, is, naar nu pas bekend wordt, op 26 en 27 Maart door een vloedgolf geteisterd, waardoor groote schade is aangericht. Er zouden volgens voorloopige gegevens 18 menschen zijn omgekomen. V eertien vischersbooten worden vermist. Voor de linksche organisaties. Volgens het blad Le Jour worden den laatsten tijd groote hoeveelheden wape nen Frankrijk binnengesmokkeld, ter wa pening van de linksche organisaties. Het blad zegt, dat 14 dagen geleden verscheidene auto's volgeladen met wa penen van de Belgische grens te Parys zün aangekomen en dat men ze in een voorstad heeft verstopt. Het zouden 14,000 geweren en munitie zijn geweest, afkomstig uit Antwerpen. De onlangs door de politie gehouden huiszoekingen leidden tot de arrestatie van een Algerijn, die secretaris is van een groep anarchisten. De politie is van meening, dat hy by de wapenzendingen betrokken is. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld. 20 BOERENHOEVEN VERBRAND. In het plaatsje Ojucewicze in het Wilna-gebied zyn twintig boerenhoeven afgebrand. 20 stuks vee werden een prooi der vlammen. Menschenroovers. Oakland, na twee dagen in de macht van meld, dat A. H. Scott, een bewoner van Oakland, na twee dagen in macht van eenige bandieten te zyn geweest, in vrü- heid was gesteld omdat de schurken tot de conclusie waren gekomen een verkeer de te hebben ontvoerd. Twee dagen lang was hy door hen geslagen en gemarteld, o.a. doordat de bandieten hem met heete Ijzers in de huid brandden. Tenslotte had den zy hem echter vrijgelaten. DONDERDAG 5 APRIL 1934. DE VULKAAN-UITBARSTINGEN OP IJSLAND. Volgens een bericht van Dinsdagavond uit Reykjavik duurt de uitbarsting van de vulkaan Skeidar Jokul met onvermin derde heftigheid voort. De rookzuil, die uit den vulkaan opstijgt, heeft een onge kende hoogte bereikt. De aschregens val len over geheel Oostland en het Oostelük gedeelte van Noordland neer. De ontplof fingen zyn over het grootste deel van het eiland te hooren. Het centrum van de uitbarsting ligt in bet midden van de Votna Jokul ten Noor den van de Skeidarivier. Te Dresden zyn vanmorgen de 60-jarige winkelier Ernst Nitschke en zyn eenige jaren jongere echtgenoote dood in hun boven de winkel gelegen woning gevon den. Waarscliynlük is bet een geval van moord met berooving, want de geheele winkel was overhoop gehaald en het geld uit de kassa verdwenen. Wij hebben Dinsdag melding gemaakt van de moorden, gepleegd in de woning van den bankier Flieder, die zich met gas ten had bevonden in zijn villa in de buurt van Bremerton in den staat Washington. De lijken van zes personen waren gebon den aangetroffen en het huis stond in de kuststreek op een kale eenzame plek. Men neemt thans te Bremerton aan, dat de daders waren gekomen en ook weer ver dwenen in snelvarende booten, hetgeen dan de verklaring zou vormen voor het feit, dat zy' zoo spoorloos waren ver dienen. EEN BUITENKANSJE. Negen inwoners van het dorp Neugliet- zén in Brandenburg hebben dezer dagen van het Nederlandsche gezantschap be richt ontvangen, dat hun een groote erfe nis ten deel is gevallen. In 1888 was een lid der familie Klemer naar Nederlandsch-Indië verhuisd, waar hij grooten rijkdom vergaarde. De negen inwoners van Neuglietzen erven thans elk een bedrag van 250.000 Mark. GEVAARLIJK SPEL. Zoo de oude zongen In de gemeente Steyermiihl in Stier marken hebben kinderen een nieuw spel bedacht, dat noodlottige gevolgen had kuniien hebben. Zy speelden de „Fe- bruari-revolutie", waarby de kinderen zich in twee groepen verdeelden: de re- publikeinsche schutters en de burger wacht. 's-Middags na schoolty'd werd de revolu tie gespeeld. De kinderen, gewapend met houten sabels en steenen, die zij met kata pulten wegschoten, leverden een waren veldslag. Volgens de regelen der kunst wérden gevangenen gemaakt en de bur gerwacht richtte een concentratiekamp in. Volgens de regelen van het standrecht werd een der kinderen behoorende tot den republikeinschen schuttersbond tot den dood door den strop veroordeeld. De elfjarige jongen, die deze rol vervulde, werd naar den opgehangen sociaal-demo- cratischen leider Wallisch genoemd. Het vonnis zou onmiddellük worden voltrok ken en met behulp van een stevig touw werd de knaap aan een in de nabijheid staanden boom ongehangen. Toen de in nood verkeerende knaap om hulp begon te schreeuwen, vluchtten de kinderen. De moeder van den jongen, die het hulp geroep hoorde, snelde toe en kon tydig het touw doorsnyden en den jongen, die reeeds bewusteloos was, redden. OVERSTROOMINGEN IN OKLAHOMA. 15 menschen verdronken. Naar uit Elk City in Oklahoma gemeld wordt, is het anders onbeteekenende ri viertje Washita tengevolge van voortdu rende regens tot een 3 km breeden stroom gezwollen. Er is in den omtrek groote schade aangericht; zij loopt in de millioe- nen. Voor zoover bekend zijn 15 men schen verdronken, onder wie een moeder met vijf dochters. Ook uit Wisconsin en Minnesota komen berichten van overstroomingen. De natio nale garde is daar voor hulpverleening op geroepen. Vliegtuigen patrouilleeren boven de overstroomde gebieden en werpen op geïsoleerde plaatsen voedsel en genees middelen omlaag. D-TREIN ONTSPOORD. Reuter meldt uit Peking: By Kalgan is een D-trein in volle vaart ontspoord. Tot nu toe worden 30 dooden en gewonden gemeld. DE BEMANNING VAN DE „TSJEL.JOESKIN". Drie Russische vliegers ver dwenen. Drie Russische vliegers die uit Anadyr waren opgestegen, op weg om deel te ne men aan de redding van bemanning van de Tsjeljoeskin, zün sedert hun start ver dwenen. Men maakt zich over hun lot ten zeerste ongerust. Twee van de vermiste vlieg tuigen terecht. Uit Moskou wordt gemeld, dat twee van de drie vliegtuigen van het eskader- Kamanin, die tusschen Anadyr en kaap Wellen gedurende vijf dagen vermist ge weest zijn, gister op de plaats van hun bestemming aangekomen. Van het lot van het derde is nog niets bekend. gen. De zaak is hiermee intusschen geenszins van de baan. Naar ons van andere zijde wordt verzekerd, blijft minister Marchant diligent. MEVROUW POTHUIS—SMIT BEZORGD OVER DE OUD- GEPENSIONNEERDEN. Het Eerste Kamerlid mevr. Pothuis Smit heeft de volgende vragen aan den minister van Financiën gesteld: Is het den minister bekend, dat het lot van een groot aantal oud-gepensionneer- den en hun vrouwen in dezen tijd van werkloosheid buitengewoon treurig is? Is de minister niet van oordeel, dat, in verband met den hoogen leeftijd van vele gepensionneerden, indien niet snel wordt ingegrepen, een gunstige wijziging ten be hoeve van hen doelloos zal zijn? Kan de minister daarom niet toezeggen, dat zeer spoedig deze zaak tot een bevre digend einde zal worden gebracht? Waarvan de wekelijksche huurprijs f 5.— zou bedragen. „Het Volk" meldt: Nu de Woningwet is gewijzigd, is over leg aanstaande tusschen de regeering en de gemeente Amsterdam over de moge lijkheid van den bouw van arbeiderswo ningen door particulieren, tegen een huur prijs van 5.per week. Grondslag van dit overleg zal een ten departemente opgesteld schema vormen. Dr. H. Colijn, voorzitter van den minis terraad, heeft gistermiddag in de Rolzaal op het Binnenhof als algemeen voorzitter het Werkfonds 1934 met een rede geïn stalleerd, waaraan wij het volgende ont- leenen: Rede van dr. H. Coljjii. Het is u bekend, dat aanstonds bij zijn optreden het huidige kabinet verklaard heeft, dat bestrijding van de werkloosheid een der vooruitspringende punten van het regeeringsbeleid vormen zou. Een nadere verklaring hiervan schijnt nauwelijks noodig. Het normaal-werkend bedrijfsleven kan thans onze valiede en werkwillige arbeiders voor een verontrus tend deel niet meer opnemen. Een wijzi ging van dezen toestand op korten ter mijn laat zich evenmin verwachten. De regeering ziet met begrijpen en vol mede leven de scharen, die ledig op de arbeids markt staan en wier moreele nood niet minder dan de geldelijke nood tot hande len riep. Wat de werkobjecten betreft, laat het ingediende wetsontwerp volle vrijheid. Toch zal bij de keuze dier objecten reke ning zijn te houden met enkele overwe gingen, die de regeering onder uwe aan dacht wenscht te brengen. In de eerste plaats zal er tegen gewaakt moeten worden, dat het oog valt op wer ken, die anders toch reeds nu zouden wor den uitgevoerd. Ten tweede zal de keuze mede geleid moeten worden door de overweging, dat het werk eenerzijds zooveel mogelijk over de verschillende deelen des lands wordt verspreid, doch aan den anderen kant vooral ten goede behoort te komen aan plaatsen, waar de meeste werkloozen bij een wonen. Ten derde zal in het oog zijn te houden, dat de werken mede dienstbaar zijn te maken aan de mogelijkheid eener alge- meene loonsverlaging, b.v. door den bouw van goedkoope volkswoningen. Ten vierde worde bij de keuze gelet op het bedrag der uit de werken voortvloeien de directe en zijdelingsche loonbedragen. Om dit nader toe te lichten wijs ik er op, dat bij den bouw van een huis, naast de eigenlijke bouwvakarbeiders, ook steen bakkers en anderen betrokken zijn. Ten vijfde eindelijk zal een deel van den aan te wijzen arbeid moeten worden gere serveerd voor de jeugdige werkloozen, wier zeer bijzondere moeilijkheden de re geering volkomen verstaat en die ook voor sommigen uit uw kring reeds een voor werp zijn van hun ernstige bemoeienis. De voorzitter van het Werkfonds 1934, de heer C. P. Zaalberg, beantwoordde deze installatierede. Schout-bij-nacht Martin omgekomen. Bü Villeneuve-Le-Roi is een mariDe- watervliegtuigDinsdagmiddag in de Seine gestort. De bestuurder en de mecanicien konden gered worden. Schout-bü-nacht Martin, die als passagier de vlucht had meegemaakt, vond by den val den dood. Het ongeluk is ontstaan doordat de piloot er niet in geslaagd is tijdig de wielen in te trekken om het neerstrijken op het water mogelyk te maken. Schout-by-nacht Martin was directeur van den marine-vliegdienst aan het mini sterie van marine. Een belangrijke rechtelijke beslissing. Het Landgerecht te Duisburg heeft Dinsdag een voor de geheele Duitsche pers belangrijk vonnis geveld in de vol gendezaak. De uitgevers van de katholieke „Neuer Tag" (vroeger Ruhrwacht) hadden tegen een colporteur van de Nat. Soc. National Zeitung te Essen en tegen deze courant zelf een actie ingediend wegens oneerlyke concurrentie. De colporteur had by zün pogingen om abonné's te werven dreigementen gebruikt jegens hen die zich niet wenschen te abonneeren. De rechtbank heeft de aanklacht af gewezen op grond dat de z.g. katholieke pers heden ten dage een overbodige in stelling is. Volgens een bericht uit Berlijn wordt daar de uitspraak van den rechter te Duisburg beschouwd als een voorteeken, dat een nat. soc. aanval op de katholieke pers te wachten is. DE VLOOTBASIS TE SINGAPORE. Volgens berichten in de Tokio'sche bla den zou Japan voornemens zijn de ophef fing te eischen van de vlootbasis te Singa pore, aangezien hierdoor het evenwicht met de defensieve bewapening van Japan wordt verbroken. Het overschot op de begrooting voor het dienstjaar 1933/'34, dat 31 Maart ge ëindigd is, blijkt ruim 31 millioen te heb ben bedragen tegenover een geraamd overschot van ruim U/4 millioen. De in komsten zijn bijna 26 millioen grooter geweest dan de raming, de uitgaven zijn 4 millioen beneden de raming gebleven. Het overschot is het grootste van de laatste tien jaar. Voor 1923/'24 was het 48 millioen. DE SLUITING VAN HET HEILIG JAAR. De heiligverklaring van Don Bosco. De heiligverklaring van den gelukzali gen Don Bosco, die 1 dezer heeft plaats gehad, viel samen met het Paaschfeest en het sluiten van het Heilig Jaar. In verband hiermede was een zeer groot aan tal pelgrims naar Rome gekomen. Hel interieur van de basiliek van den St. Pie- ter was versierd met de decoraties, di» alleen by groote plechtigheden worden gebruikt. De plechtigheid werd byge- woond door den prins van Piemonte, den koning en de koningin van Siam en tal rijke prinsen. De prins van Piemonte, die den koning van Italië vertegen woorc igde, nam plaats op een specialen zetel, ter rechterzyde van den pauselyken troon. Even nadat de prins had plaatsgenomen, naderde de pauselijke processie, die bij wyze van uitzondering het Vaticaan dooi de bronzen deur verlaten had. De paus, gezeten in den draagstoel, had een knars in de hand. De stoet trok door de geheele basiliek, temidden van de toejuichingen van het publiek, dat slechts verstomde, toen de zilveren trompetten de komst van den paus aankondigden. De Heilige Vader zette zich neder op zün troon, waarna de heiligverklaring een aanvang nam. De paus heeft Dinsdag de Heilige Deur in de Vaticaansche Basiliek gesloten, hier mede het einde van het Jubeljaar aan kondigend. De „Snip" (heenreis) is 4 April van Jodhpur aangekomen te Calcutta. De „Oehoe" (terugreis) is 4 April van Caïro te Athene aangekomen. Terug. De „Ijsvogel" vertrok 4 April van Bata via en arriveerde eveneens 4 April te Sin gapore.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7