Radio-programma Van links en rechts, X?™rhaae-D*k"ktor«»'»S' 2 GEMENGD NIEUWS Vergif gedronken. Autobus-ongeluk. Treinontsporing Mishandeling. Inbraak te Capelle aan de IJssel. Twee boerderijen afgebrand te Nieuwe Niedorp. De rechtszaak Onnes van Nijenrode. C"^TS'd» 'Ie" SS SSU gek. W« 4. I van Onweer. /vlishandelingte/vlaastricht den voorgelezen. Ze zullen Dinsdag wor den meegebracht. Valsche effecten. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 10 APRIL 1934. den door, toen hy de golf zag naderen, op een rots te klimmen, waar het water hem tot aan de heupen kwam, met de eene hand hield hij zich vast en met de andere hield hij zijn kind omhoog, waardoor bei den gered werden. De ooggetuige zelf zette alle deuren van zijn woning open, waardoor het water door het huis stroom de zonder het huis weg te rukken. Het door de vloedgolf geteisterde dorp biedt een troosteloozen aanblik. Door de verwoestingen wordt het bergingswerk der onder de puinhoopen bedolven gewon den ten zeerste bemoeilijkt. Ook voor Fjoeraa had de vloedgolf ca- tastrophale gevolgen. In dit dorp worden 17 personen vermist. Een bootenhuis en een opslagplaats en alle in de haven lig gende booten werden door de vloedgolf losgerukt en drijven in de fjord rond. Zoo wel te Ta-fjord en te Fjoeraa was men verscheidene uren na de ramp nog zonder der verbinding met de buitenwereld en kon men ook over water geen verbinding zoeken, aangezien alle booten of wegge rukt of beschadigd waren. Zoodra het bericht van de ramp in oen omtrek bekend werd, kwamen de bewo ners uit de naburige dorpen met booten om assistentie te verleenen. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat de vloedgolf ook op andere plaatsen aan den oever van de fjord schade heeft aangericht De schade; de grootte van den rots. De plaatselijke overheid aldus een telegram uit Oslo schat de schade, die aangericht is in de Ta-fjord aan schepen en gebouwen, op 450.000 kronen. In dit bedrag is niet begrepen de groote schade aan bosschen en akkers. De rots, die het ongeluk veroorzaakt heeft, was 400 m. hoog en 200 m. breed en daar de fjord zeer diep, maar slechts 600 m. breed is, moesten de gevolgen van het neerstorten wel geweldig zijn. Bejaarde lieden hadden reeds lang geleden voorspeld, dat de rots op een goeden dag in zee zou storten. Tot dusver is men er in geslaagd 5 lijken te bergen. Men heeft geen hoop nog meer omgekomenen te kunnen bergen, daar de fjord volkomen verslijkt is. Het geheele gebied naar de zeezijde toe is als leeggemaaid. Alle boomen en gebou wen zijn verdwenen. Zeven millioen kubieke meter rcts in zee gestort. .ij de bergstorting in de Ta-fjord is naar schatting een rotsmassa van zeven millioen kubieke meter gesteente in het water gestort. Het aantal dooden is inmid dels gestegen tot 41. De bevolking maakt zich opnieuw ernstig ongerust, aangezien 2000 kg. dynamiet, dat in een door de vloedgolf vernielde loods lag opgeslagen, verdwenen is. Ondanks ijverig zoeken is men er niet in geslaagd ook slechts een gedeelte van de ontplofbare stof te vinden. Een knaap, de eenig overlevende van een gezin van tien personen, vertelde over zijn redding, dat zijn vader bij het naderen van de vloedgolf had geroepen dat zij alle deuren moesten sluiten. On middellijk daarna was het huis ingestort. De jongen was door het water meegesleurd en ongeveer 100 meter verder bloedend en met een gebroken been op een rots blijven liggen. Hij had zich nog over eenigen afstand voortgesleept, tot hij door den dorpspredikant, wiens zuster bij de ramp eveneens om het leven kwam, gered werd. Binnenland KISTJE MET f 1300 VERDWENEN. Inbraak. Gisterenmorgen ontdekte de gemeente ontvanger ter secretarie te Stavoren, dat uit een kast een kistje met f 1300 was verdwenen. Sporen van inbrekers zijn nog niet gevonden. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Te Hallum heeft een visch-auto drie kinderen aangereden, die op den ver keersweg speelden. Het 4-jarige zoontje van den heer Terpstra werd overreden en op slag gedood. Twee andere kinderen werden in de sloot geslingerd, maar lie pen geen letsel op. Door het krachtige remmen kantelde de auto. De bestuurder bleef ongedeerd. INBRAAK TE LEIDEN. 700 a 800 gulden vermist. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het woonhuis van den heer L. Zaalberg aan de Johan van Olden- barneveltstraat hoek Johan de Wittstraat te Leiden. Men heeft zich toegang ver schaft door overklimming van een muur aan de achterzijde van het huis. Het heele huis is doorzocht. Gouden en zilveren voorwerpen tot een waarde van f 700.— tot f 800.worden vermist. EEN BEELDENSTORMER. Zaterdagmiddag heeft een werklooze, om een onderdak te krijgen, een in papier verpakten grooten steen geworpen door de spiegelruit van den kunsthandel A. Donker, die naast het politiebureau in de Witte de Withstraat te Rotterdam gelegen is. De steen is ook nog gevlogen door net in de toonkast geëxposeerde zelfpor tret van den schilder Mees. POGING TOT BRANDSTICHTING De Groningsche rechercheur Odding die met vacantie te Eelde vertoefde, zag! toen hij het vliegveld passeerde, dat twee jongens van 0 en 10 jaar oud bezig waren eeri loods op het vliegveld in brand te steken. De jongens werden door den re chercheur gegrepen. Het brandje kon nog gebluscht worden. De burgemeester van Lelde is met het geval in kennis ge bracht. Proces-verbaal is opgemaakt. Kind overleden. Zondagmiddag is in het algemeen ziekenhuis, te Almelo, overleden een drie jarig kind van de familie Schlosser, dat Zaterdag in een onbewaakt oogenblik uit een flesch medicijn had gedronken, welke voor uitwendig gebruik was bestemd. Dit medicijn bevatte vergif en het kind, dat spoedig vreeselyke pijnen begon te krijgen, moest geopereerd worden. Na de tweede operatie, welke noodzakelijk was, is het kind overleden. Verscheidene gewonden. Zaterdagmorgen is nabij de Burgervlot brug de autobus van de onderneming van Gebr. de Jong uit St. Annaparochie ge slipt, tengevolge van de gladheid van den w eg op het oude asfaltgedeelte. De chauffeur heeft nog getracht in het juiste spoor te komen en over een lengte van ongeveer 20 meter den 10 meter bree- den grasberm bereden. Vermoedelijk heeft hy uit angst voor het diepe kanaal een te scherpe bocht gemaakt om weer op het vaste wegdek te komen, met het ge volg dat de bus kantelde en de 15 passa giers, waaronder een kindje van 2 jaar, bijna allen door glasscherven zijn gewond. Drie der passagiers liepen vrij ernstige verwondingen op. Alleen het kindje, de chauffeur en de eigenaar van den auto bleven ongedeerd. Een van de inzittenden brak een sleu telbeen; een jongetje brak een arm. Drie passagiers, waaronder het kindje, konden van Alkmaar uit de reis naar Hoek van Holland vervolgen. Twee dames uit Leeu warden liepen inwendige kneuzingen op en moesten onder behandeling van dr. van Dam te Alkmaar worden gesteld. De gekwetsten zijn door passeerende automobilisten naar het centraal zieken huis in Alkmaar vervoerd. Door een stootblok geloopen. Zaterdagmiddag was een locomotief met een postrijtuig en vier goederenwagens aan het rangeeren bij het einde van het emplacement te Zwolle, bij den Deventer- straatweg. Door nog niet opgehelderde oorzaak liep het rangeerende deel met eenige snelheid tegen het stootblok aan het eind der lijn. Het is een eenvoudig soort stootblok, een aardhoop, afgezet met een houten wand met een zwaren stoot- balk en niet aan de rails verbonden. Door de vrij groote snelheid, waarbij de bot sing plaats vond, werd het houten front in zijn geheel naar de andere zijde ge slingerd, terwijl een der wagens tegen den zandhoop liep en onder een hoek van 45 graden bleef staan. De andere wagens schoven met de buffers over elkaar heen. Alle rijtuigen werden beschadigd. Het on geluk gebeurde op een zijlijn, zoodat het verkeer geen stagnatie ondervond. Zondagnacht om 2 uur kon de brand weer inrukken. Duizenden belangstellen den uit den omtrek sloegen den brand gade. Perooonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade wordt door verze kering gedekt. Eenigen tijd geleden heeft de vrouw van den 52-jarigen grondwerker J. H.G. te Rotterdam haar man verlaten, omdat hij haar telkens bedreigde. Zij is in gaan wonen bij een familie aan den Oppert. Zondagavond is de man bij die familie gekomen, om zijn vrouw te vragen, weer met hem mee te gaan. Zij stemde toe, onder voorwaarde, dat hij haar niet meer zou bedreigen. De man beloofde dit en de vrouw ging met hem mee. Nauwelijks stonden zij op straat, of de man haalde een mes te voorschijn, waarmee hij de vrouw een steek in de borst gaf. Zij is naar het politiebureau aan de Galerij gegaan, waar zij voorloopig is verbonden. Vandaar is zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gegaan, waar zij definitief is behandeld, waarna zij naar de familie aan den Oppert is teruggekeerd. De man is in dien tusschentijd door- geloopen en terecht gekomen in de Weste Wagenstraat, waar hij den 71-jarigen lossen werkman P. K. uit de Halvemaan straat tegenkwam, wien hy ten onrechte hield voor den man, bij wien zijn vrouw was gaan inwonen. Opnieuw nam hy zijn mes en daarmee gaf hij den ouden man onverhoeds twee steken, één in de lenden streek en één in den rug. K. is in het ziekenhuis aan de Coolsingel opgenomen. G. is aangehouden en opgesloten. Toen Zaterdagochtend het personeel van de firma A. Vuyk en Zonen, scheeps bouwmeesters te Capelle aan den IJssel, het kantoor van de werf I aan de Nijver heidsstraat betraden, bleek in den afge- loopen nacht te zijn ingebroken. Sporen aan de brandkast toonden aan, dat pogin gen om deze te forceeren zijn mislukt. Vermist worden 50 aan centen in rolle tjes 24 stuivertjes en 2£ centstukken, voor het grootste gedeelte verpakt in pa pier, afkomstig van de Nederlandsche Staatscourant en van de Radiogids N.C. R.V.; 100 postzegels van 5 cent en 1000 postzegels van 6 cent. Er blijken gebruikt te zijn een houtboor van 19 mm. middel- lyn en een centerboor van dezelfde afme tingen, voorts een schroevendraaier van 5 m.m. breedte. Van de dieven overigens geen spoor. verhaal opdisschen. Na onderzoek zijn de vrouw en haar vriend Vrijdag aangehou den en ter beschikking van de justitie ge- sfc^ki* De echtgenoot is naar het ziekenhuis gebracht. DE GROOTE BRAND TE WAALWIJK, Tijdens den grooten brand, welke gis teren te Waalwijk heeft gewoed, is uit de in de aseh gelegde boerderij van de fa milie Pullens ruim 300 ontvreemd. Een blikken busje, waarin dit bedrag was ge borgen, is achter de woning teruggevon den. Zondagavond ongeveer half tien is brand uitgebroken in de met riet bedekte boerderij van den heer Jef aan het West einde te Nieuwe Niedorp. De brand greep snel om zich heen en met moeite kon het hoornvee en paarden gered worden, waarbij de kleeding van den eigenaar in brand raakte. De man sprong in het water om erger te voorkomen. De brand kreeg een dreigend aanzien, ook voor de na burige perceelen. Het naast gelegeu huis van den heer Romar werd door de brand weer voortdurend natgehouden, eveneens de boerderij van den heer N. Stannes. Deze boerderij vatte evenwel weldra vlam. De 25 zich daarin bevindende koeien konden bijtijds worden losgemaakt. Ge vaar bestond vervolgens voor het tehuis van ouden van dagen. De brandweer van Barsingerhorn werd te hulp geroepen en arriveerde met een motorspuit, waarna men den brand bin nen betrekkelijk korten tijd meester werd. Het huis van den heer Romar bleef be houden en kreeg, evenals het tehuis van ouden van dagen, voel waterschade. De oorzaak van den brand is onbekend. Het huis en inboedel van den heer Jef waren verzekerd, niet evenwel de schuur en de landbouwwerktuigen. Het pand van den heerStannes was eveneens verzekerd. Opnieuw tegenstrijdige verkla ringen. Zaterdag wordt allereerst de Utrechtsche rechercheur Bleyenburg als getuige hoord. (Alleen voor personen boven 18 jaar\ lü April. Wy zullen er ons niet i» verdiepen, door welk biologisch 1U0ce2 rïo pprsfp IpntfHlairen ieder innr compromiteeren. Ik heb het wel aan mijn uw verklaringen. De recbier^mmlssam krygt u tegen u, hy ontkent het. Get.r Daar kan ik niets aan doen. OehVSe*?!1 «I allemaal. I de eerite lentedagen ieder jiar oihiV^ werkelijk een geluk, dat in deze wereld van tolmuren gedachten nog altijd tolvrH zyn. Als zoo 's morgens vroeg een zoele bries mij over de haren strijkt en ik de kruidige April-lucht opsnuif, kom ik ia een ontembare Carnavalstemming en voel mij in staat, alle bepalingen van alle po- Thana wordt voorgeroepen juffr. Nog- litieverordeningen met alle voeten te tre- >rnth destiids de secretaresse van Jo- den. Ik herinner mij afgunstig op mij,. gevolgd. Officier: Gevolgd.-* Wie zegt dat? Hoe weet u dat? Getuige: Dat zeg ik u als Poli» T.t door Amsterdamsche recüer- Wii zijn - cheurs gevolgd geworden De secretaresse verschijnt. gerath, destijds de - hanknegt zij is in de zaak ook korten tijd gearresteerd geweest; hedenmorgen is zij officieel buiten vervolging gesteld. Getuige zegt, dat de eenige waarheid, die rechercheur Van Cooten heeft ver teld, is, dat hij nooit bij Johanknegt oes ters met champagne heeft gebruikt. Ter sprake komt het vertrekuur van - - °P mijn eigen vergane jeugd, hoe er straten wa„ ren, waarin ik als schooljongen alle bel knoppen een vertrouwelijker! naam had gegeven de bruine, de dikke, de def- tige, de tol, de ouwe, de knol, de vettige -h en van elk nauwkeurig den klank ken deIk herinner my met vreugde, hoe wy in één langen ren alle vuilnisbakken Johanknegt uit Amsterdam op den dag, van de straat mitsgaders alle water dat de buit bij Hollandsche Rading werd emmers den één na den ander ter aardi gevonden. Getuige geeft nu een uur op. De verdachte Onnes verklaart er prijs op te stellen, dat de beëedigde verklarin- N/i-i ii- \a gen door zijn vrouw afgelegd, zullen wor- De Utrechtsche rechercheur Blijenberg De 36-jarige huisvrouw B., moeder van I wordt voorgeroepen en de president drie kinderen, wonende Bogaardenstraat vraagt hem nog naar verschillende bij- te Maastricht, onderhield betrekkingen zonderheden, als het totstandkomen van niet den 24-jarigen kappersbediende: L Li de verklaringen ten huize van Johan- Beiden hadden besloten den echtgenoot knegt. van kant te maken. Woensdagavond wa ren B. en I. samen uit geweest en kwam om twaalf uur dronken thuis. De vrouw lag te bed. Toen de man, die inmiddels ook naar bed was gegaan, sliep, heeft I. met een revolverschot hem in den wang geraakt. De vrouw kwam meer dan 24 uur later bij de politie een gefingeerd Pres.: En toen u in het instructie gebouw dan gezien heeft, dat Johan- knecht en zijn secretaresse samen naar het fonteintje gingen, waarom hebt u dat dan niet vermeld in uw rapport aan den officier? Getuige: Get.: Dat heb ik opzettelijk niet gedaan. Ik ben er niet voor iemand te Boven Noord- en midden'Limburg. Zaterdagavond en Zondagmiddag heeft boven Noord- en midden-Limburg een zwaar onweer gewoed. In verscheidene plaatsen werd belangrijke schade aange richt. Zaterdag sloeg de bliksem in de boer derij van den landbouwer G. te Maas hees. In allerijl spoedden de bewoners zich naar buiten en weldra sloegen de uit het dak. Enkele oogenblikken later stond de boerderij in lichte laaie. Dein- boedel werd gedeeltelijk gered. Verze kering dekt de schade. Te Venray vernielde de bliksem acht telefoonpalen, die bij den grond afknap ten, waardoor het verkeer geruimen tijd gestremd werd. Kerktoren te Meerlo afgebrand. Zondagmiddag ca. half vier ontlastte zich opnieuw een hevig onweer boven Noord-Limburg. De bliksem sloeg in den St. Janskerk-toren te Meerlo. Een vrouw, die onder den toren schuilde voor den regen, werd getroffen en kreeg lichte brandwonden aan den hals. De slag was zoo hevig, dat enkele per sonen, die zich in de kerk bevonden, verschrikt naar buiten snelden. Tot hun ontsteltenis bemerkten zy, dat rookwol ken door het dak van den toren drongen en de toren in brand was geraakt. De dorpsbrandweer kwam spoedig met de handspuit, doch kon niets uitrichten, daar zy met de primitieve hulpmiddelen den brandenden toren niet kon bereiken, waarna de hulp van de brandweer te Horst werd ingeroepen. Deze was spoe dig ter plaatse, doch kon alleen evenmin het inmiddels door den wind aangewak kerde vuur bedwingen, zoodat de hulp van de brandweer te Venlo moest worden ingeroepen, welke met behulp van een mechanische ladder het vuur kon be strijden. De spits was toen reeds uitge brand. Even later stortte het zware kruis van den top van den toren met veel ge raas naar beneden, waar het op het naast de kerk gelegen kerkhof terecht kwam. Inmiddels was men met 6 stralen bezig het vuur te blusschen. Herhaaldelijk dreigde gevaar voor het bij de kerk ge- egen raadhuis en de naburige woningen. Belangrijke documenten werden in al- eryl m veiligheid gebracht. Door nat- ouden wist men deze gebouw-en te sparen, ank zy het energieke optreden van Jljr?nig,de bran(1 weren kon ook de L i h T !",10"6111 ofschoon het dak brandschade kreeg en het interieur WOENSDAG II APRIL. Hilversum, 301 M. 10.00 VPRO. 6.307.00 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 9-30 Onze keuken door P. J. Kers. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels, VARA- tooneel o.l.v. W. v. Cappellen en J. Lemaire (declamatie). 12.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2.00 Gramofoonpl. 2.15 Knipcursus. 3.00 Voor de kinderen, 5.30 Gramofoonpl. 6.30 Gramofoonpl. 6.30 RVU- Ir. N. Th. Koomans: De Rotter- damsche haven in Crisistijd. 7.00 Causerie Dr. M. Euwe. 7 20 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels m.m.v. J. Jong (orgel). "•45 Gramofoonpl. 7 55 SOS-berichten. 8.00 VARA-orkest o.lv. H. de Groot m.m.v. K. Kwant-Törngren (zang). 835 „De avonturen der eerste Hollandsche luchtschippers" (II), spel van Heyermans. M.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cap pellen. 9-35 Vervolg orkestconcert. 10.05 Vaz Dias. VARA-Varia. io.20 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst to.35 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 10.50 De Flierefluiters. .1.0512.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8-159-30 Gramofoonpl. (0.30 Morgenwijding o.l.v. J. C. Everaars 11. 3oHarmoniumspel M. F. Jurjaanz num.v. mevr. L. J. A. v. Neerden-Ongeds (sopraan). 12.15 Gramofoonpl. 12.30 The Columbia Three afgew. door J. I lemper (bariton) en P. Esselman (piano) 2.00 Orgelspel S. P. Visser. 3-oo Concert. A. Geest (sopraan), P. de Croca (viool) en H. Schults-Espeet (piano). 5.00 Kinderuur. b.00 Landbouwhalfuur. O.30 Afgestaan. 00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7-30 Causerie Ds. P. de Jong. 8.00 Gramofoonpl. 8.30 BBC-Symphonie-orkest en koor mmv solisten o.l.v. Adr. Boult (uit Londen) In de pauze van 9.20-9.35 Gramofoonpl. en Vaz Dias. 103011.30 Gramofoonpl. DONDERDAG 12 APRIL. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. TO.00 Morgenwijding. 0.15 Gramofoonpl. 10.30 Pianorecital door Mies de Jong. 11 00 Knipcursus kinderkleeding. 11.30 Zangvoordracht door mevr. J. van Leeu wen-van der Sloot. Aan den vleugel: Egb. Veen. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz en gra mofoonpl. 2.15 Halfuur voor de vrouw. 2.45 Gramofoonpl. 3.25 Amy Groskamp-ten Have: Waarom zijn er onelegante vrouwen. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Radiotooneel voor de jeugd. 5.30 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Omroeporkest (vervolg). 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 815 Uit de Stadsgehoorzaal te Leiden: „Re quiem", van Mozart. Toonkunstkoor te Leiden, J. Vincent (sopraan), S. Luger (alt), L. v. Tulder (tenor), W. Ravelli (bas) en het Nederl. Kamerorkest o.l.v. Rich. Boer. 9-15 Gramofoonpl. 10.00 Ludwig Rüth en zijn orkest. ti.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Dansmuziek door Ludwig Rüd en zijn orkest. dat niet klopt met het door Johanknegt aangegeven uur, waarop de verdedigeis onmiddellijk de aandacht vestigen. Het blijkt dat er over het eerste, niet net tweede gedeelte van den buit werd ge sproken. Teil aanzien van het tot stand komen van de verklaringen ten huize van Johan knegt zegt getuige, dat de rechercheurs geen vragen hebben hebben gesteld. De detective heeft hen, zonder ondervraagd te worden, een verhaal opgegeven, waar om men toen nog heeft gelachen. Getuige verklaart, dat er tusschen Am sterdam en Utrecht getelefoneerd is: de rechercheurs moesten naar Amsterdam komen om te bespreken hoe en waar het tweede gedeelte van den buit moest wor den gevonden. Er is een heelen dag wel over gepraat, hoe dat moest gebeuren en zegt getuige Van Cooten heeft toen voorgesteld om het goed bij de Holland sche Rading te vinden. „Dat is absoluut waar," zegt getuige, als de president uitdrukkelijk naar de juist heid van haar verklaringen informeert. Over dezen tocht naar Hollandsche Rading geeft de weer bijna onverstaan baar geworden getuige nu de bijzonder heden. Op de aangegeven plaats by Hol landsche Rading zijn de twee recher cheurs, de detective en getuige uit den auto gestapt, hebben het pak met de goe deren daar uit den wagen genomen, in een greppel gelegd en toen gevonden. Getuige ontkent ook het verhaal, zooals de rechercheurs Blijenberg en Van Coo ten hebben gegeven, omtrent het voor gevallene by den rechter-commissaris, waar Johanknegt onwel zou zijn gewor den en getuige hem toen naar een fon teintje heeft gebracht, waar zij zijn ge zicht zou hebben verfrischt. Getuige spreekt uitdrukkelijk tegen, dat iets der- gelijks ooit is voorgevallen. De Officier: Dat weet u heel zeker. Getuige: Ja zéker: Officier: U blijft daarbij onder eede? Die twee heeren verklaren het tegendeel. Dus hun verhaal is niet waar? Getuige: Het is straal gelogen! Gedurende ruim een uur wordt getuige door officier en verdedigers ondervraagd. Na de pauze blijven de beide getuigen, Van Cooten en Blijenberg, by hun ver klaringen omtrent hetgeen zij in het in structiegebouw bij den rechter-commissa ris hebben gezien. Op verzoek van den Officier wordt v. Cooten verzocht de zaal te verlaten en daarna vraagt' de Officier aan Blijenberg, wat voor opmerking er tegen een rijks veldwachter is gemaakt. Van Cooten zegt getuige heeft gevraagd: „Wat eigenaardig is dat, gebeurt dat wel meer?" Getuige windt zich even op, als de Officier in zijn vragen eenige verdachtmaking de monstreert, en hem steeds met een nieuwe vraag in de rede valt, voordat getuige het tot een verklaring heeft gebracht. Nu wordt weer getuige Van Cooten bin nengeroepen. Hem stelt de Officier nog enkele vragen over het voorval in het in structiegebouw. De detective Johanknegt handhaaft zijn (dus met die der rechercheurs tegen strijdige) verklaringen. Er is geen woord van waar, dat hy onwel is geweest, of ondersteund geworden door juffr. Nögge- rath, of iets dergelijks. De detective geeft over verschillende punten nog uitvoerige beschouwingen, en hem worden ook vele vragen gesteld. Heden voortzetting. 11.00 KRO, Huizen, 1875 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. to. 1-5 Morgendienst o.l.v. Ds. J. P. v Heest. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.T5 Orkestconcert en gramofonpl. 2.00 Handwerkcursus. 300 Gramofoonpl. 4 00 Bijbellezing door Ds. P. J. v. Voorst Va der m.m.v. bariton en orgel. S.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5 30 Pianorecital B. Tjomsma. 6.30 Voetbalpraatje H. J. Ardon. 7.10 Causerie H. G. W. Munnik. 7-30 Journ. weekoverzicht door C. A. Crayé 8.00 Concert door het NCRV-Kleinorkest o.l.v. P. v. d. Ilurk, m.m.v. M. E. Bouwmeester (orgel). 9.00 Ouderuurtje door L. W. J. v. Hasselt. 9.30 Vervolg concert. 9.50 Vaz Dias. 10.00 Vervolg concert. 10.4511.30 Gramofoonpl. BOERDERIJ TE OSS AFGEBRAND. Zondagochtend omstreeks half vier is een hevige brand uitgebroken in de land- bouwschuur grenzend aan de boerderij van den landbouwer De Brok aan de Spaanderstraat te Oss. Toen de bewoners door het geknetter van de vonken werden gewekt, stond de voorraadschuur reeds in lichte laaie. Zij moesten in nachtgewaad het brandende perceel ontvluchten. Het vuur breidde zich snel uit. Weldra sloegen de vlammen over naar de boerderij, welke eveneens vlam vatte. Geholpen door omwonenden hebben de bewoners alle pogingen in het werk gesteld om de veestapel in veiliq- heid te brengen; 35 koeien en paarden konden nog op het laatste oogenblik uit de brandende stallen worden gered, doch dertig varkens en een honderd kippen zijn '"n vlammen omgekomen. Tndweer spoedig ter plaatse water stond zij echter machteloos tegen- lZ lnen- 9ens gebrek aan blusch- dat h i VUUrzee en kon niet verhinderen, tenni V"f Zich Steeds u'tbreidde. De meermalen' ernstig ^"7 door het vuur te l^atgemTS heeft deeriet9eh°JT d°°r de bewoners. nat oehonri en met emmers water verdere uitbr TL 'S ald"S ges,aa9d voorkomen n L"9 ,Van den brand te schuur van De Brok' zL "7 f" 7 n" geheele TifcLi aarde deden tuimelen (wy wisten nog niet, dat er een Tuchtunie bestond) en hoe de strooptocht eindigde in een wedloop met een politie-agent, die op de lofwaardigste wyze zijn treurige maar vruchtelooze taak aan ons voltrok. Ik herinner mij, hoe vele, vele jaren geleden op een juichenden lentedag een heer met rood geruite circusdirecteurs- jas dermate mjjn vroolijkheid prikkelde dat ik hem een onbeschaamd hahaha! in liet gezicht slingerde, en op zijn purperen vraag: „Lach je soms om mij?" ten ant woord gaf: „Man, wees bly, dat ik niet om je jas lach I" Ach, ik weet dat dit geen lectuur voor jongeren is, en ik heb derhalve maat regelen genomen om te verhinderen, dat zij onder hun oogen komt. Maar ik moet eerlyk zijn en bekennen, dat ik my in deze dagen weer twaalf jaar voel. Ik zou dien meneer van den overkant, die altijd véél te gewichtig doet, zijn Stetson van het hoofd willen slaan en hem daar hij natuurlijk om ophelde ring zou vragen een ontzettend leeljjk woord in het oor willen fuisterem In mijn stamcafé zou ik willen opstaan en uitroepen: „Hebben alle heeren al naar huis opgebeld om te vragen of het vandaag een half uurtje later mag wor, den?" Waarop ik den Franschen consul zou telefoneeren, hoe toch die man in Frankrijk heet, die zich niet door Stawisky heeft laten omkoopen en om de onzijdigheid te herstellen den Duit- schen consul zou vragen, of het bericht van den „Beobachter" waar is, dat „der General Göring zum 1. April 1934 sein» Hemden zu Oberhemden ernannt hat." Maar het liefste zou ik naar de zetterij gaan en een vrooljjk Lentenummer ma ken, één enkel maar, waarin de dolle dar telheid in iederen regel hoogtij zou vieren. Waarin de moppen onder het „Laatste Nieuws" kwamen en de aanbe stedingen onder „Rechtszaken", de advei- tentiën onder de Kunstrubrieken en de koersen van de beurs dwaselijk als peper noten werden gestrooid tusschen de regels van het feuilleton. „Das alles, ja das alles „Hat der Frühling mir getan." Dit is geen refrein van een Schlager, maar ik sta het auteursrecht af aan ieder, die a.s. Maandag op de tribune van de Tweede Kamer of van een der recht banken het heele „Piet Hein" komt zin gen. het hooi en stroo, eenige maai- en dorsch- machines en vier wagens zijn eveneens verloren gegaan. De oorzaak van den brand is niet be kend. De aanzienlijke schade wordt slechts ten deele door verzekering ge dekt. VERDRONKEN. Te Lievelde, bij Lichtenvoorde, is de 58-jarige dienstbode A. Veltkamp. door de duisternis misleid, in een waterkolk geraakt en verdronken. Zondagavond is de 80-jarige schipper Salamons, misleid door de duisternis, bij de Weteringstraat, te Meppel, te water geraakt en verdronken. INBRAAK TE OSS. Zaterdagavond is ingebroken bij den heer v. d. B. aan de Verlengde Heuvel straat te Oss. De indringers zijn het pand aan de achterzijde binnengedrongen en hebben zich voor een waarde van 125 aan sigaren, cigaretten, eau-de-cologne en scheergereedschappen toegeëigend. De heer v. d. B., die den diefstal bij zijn thuiskomst bemerkte, deed aangifte bij de politie. Van de dieven ontbreekt ieder spoor. Buitenland Een internationale oplichtersbende aangehouden. Ambtenaren van Scotland Yard hebben verscheidene dagen te Warschau samen gewerkt met de Poolsche politie om een troep oplichters te ontdekken, die er in geslaagd waren nagemaakte effecten te plaatsen in Engeland en elders. De ver schijning van deze stukken was het eerst te Londen ontdekt. Voor meer dan 50 000 pond aan valsche stukken is reeds in beslag genomen. Aan het ingrijpen van de politie is het te danken, dat nog niet veel meer valsche stukken hun weg naar de hoofdsteden van Europa hebben ge* vonden.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2