Jlet de ondmeebooten %dw HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. Anna Paulowna. Wieringen. Texel. Kieviten. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG M) APRIL 1934. Voor den Politierechter te Alkmaar. GEMENGD NIEUWS Binnenland Door een trein overreden en gedood. Meer dan f 10.000 verduisterd. Fraude met invoei vkn boter in België. krom gegroeid en scheef, gebukt door de zorgen des levens, maar nochtans 'e\ end en niet van zins zich zonder slag of stoot over te geeven aan den slooper. Stuk voor stuk zijn z«n makkers gevallen in den strijd om de vernieuwing: enkele weinige van die grijsaards staan nog overeind, hun levensduur is een kwestie van enkele ^Ach, de Weststraat is er kaal van ge ve reien en bet tegenwoordige geslacht zal. niet meer in haar schaduw een ommetje maken. Een nieuwe en breede straat zal er komen, zii zal een modern aspect ge ven aan de stad, zooals reeds vele wijken gemoderniseerd zii 11 en verfraaid. E11 onze kinderen en kindskinderen eerst zullen de Vruchten plukken van den nieuwen toe- sl d, die ook hier komen zal. 1 die boomen zijn gevallen, zooals li dapperen strijders past: tot het uiter ste toe hebben zij weerstand geboden, maar tegen de geraffineerdheid en h verstand van den mensch moesten zü het, de een na den ander, afleggen. Hun wor tels zijn ondergraven; stevig en solieue zaten ze in den grond, maar naarmate ze vaster aan de aarde waren gehecht, werd hun ondergraving solider en intensiever doorgezet. En het mocht dan lang duren of kort, sneuvelen moesten ze alle, zonder mardon. 'I00 dan lagen ze daar op een rn in de Weststraat; levenloos, ontdaan van de takken, waar nooit meer de vogels zullen zitten, bloedige en griezeilige stompen. De uitbottende knoppen houden het nog even vol: de levenssappen, die de oude boomen hebben vergaard in een lang en dapper volgehouden leven, zullen ze nog een korte poos voeden. Maar die eene boom, waarover wij wil len spreken, liep uit het gareel en veroor zaakte, dezen Maandagmiddag, conster natie en strubbeling. Zelfs wist hij eeni- gen tijd het verkeer geheel te versperren. Maar'het ergste was de verwoesting, die zijn onverwachte val veroorzaakte. Alles was goed voorbereid; de werklieden, die deze boomen moesten vellen, zijn gerouti- lieerde en bekwame lieden, aan hen kan zeer zeker dit Ongeluk niet worden gewe ten. Tegen dat de boomen vallen, worden ze stevig aan een anderen boom vastge maakt, zoodat hun val kan worden be stuurd. De boom, die hiervoor dienen moest, was nog jong, zijn bast glad en zoo kon het gebeuren, dat deze plotseling los scheurde. Daardoor kwam de boom, in- stede van terzijde, dwars over den weg terecht, vernielde een lantaarnpaal van de gemeente en een dakgoot van een huisje. i versperde den weg. De vernieling van de lantaarnpaal was tamelijk afdoende; een van de armen moest het loodje leggen, alsmede de kap, en een fitter van de gemeente moest er bij komen om het ontsnappende gas weer af te sluiten. De verwoesting van de dakgoot was radicaler, en tevens gaf deze dakgoot een beeld van het vergankelijke dezer aarde. Naar onze meening was er niet eens een boom voor noodig om deze dakgoot te verwoesten, binnenkort zou zij wel uit zichzelf gesneuveld zijn. Wie hieruit nu de consequenties trekken wil, dat deze dakgoot rot was. moet het zelf weten: wij voor ons constateeren slechts. In ieder geval, daarover waren de omstanders het allen eens: de aannemer is er nog goed afgekomen, het had een haartje gescheeld of de groote ruiten van het naastgelegen woonhuis waren er aan gegaan. „En dat zijn dure ruitjes, reken Knar!" En weet u wat nog het allermooiste was van deze geschiedenis? Dat de werklieden, toen de woning uit haar benarde positie bevrijd was, een lekker bakje thee kregen van de eigenares der dakgoot. Een dak goot verwoesten en dan nog een kon tbee toekrijgen, is het niet een idylle? De kieviten waren weer gearriveerd en ik ging dus voor dag en dauw uit de veeien om te trachten de heerlijke sensatie te beleven, mijn eerste kievitseieren te vinden. In deze heerlijke ochtendstilte, onder een wolkenloozen hemel, tusschen de aan weerszijden reeds groene weiden is het een innerlijke lust alleen te zijn met de natuur en zijn eigen gedachten. De wind was koud en schraal, nog niet bet aangewezen weer voor de kieviten met hun zoo zeer begeerde eieren. Boven mij in de ijle lucht, klonken verschillende vogelgeluiden van vogels op den trek, welke ik niet kon onderscheiden. De trek duurt gewoonlijk voort tot eind April. Op verschillende weilanden zag ik massa vogels bijeen, afgezonderd van elkaar, zooals een groote zwerm spreeuwen, alsook een bijeengeschoolde troep kopmeeuwtjes. Allen hadden reeds een geheel bruin zwarten kop, welke in den winter wit is. Echte fiere vogels met hun helroode pooijes en hun smetteloos wit. Spoedig nader ik den binr.enduinrand met aan de andere zijde de groene wei, het terrein, waar ik hoop het aardige kuiltje met de mooie priktolvormige eieren te vinden, wat in deze nog koude voorjaarsdagen wel een kunst zal zjjn. Want 'kunst is en blijft het nog altijd om van deze zoo uiterst voorzichtige vogels het nest te vinden. Daar zie ik ze reeds buitelen en wentelen, hier en daar stapt er een par mantig tusschen de grassprietjes en zie ik hun groenglanzend gevederte en de sierlijke kuif. Niet ver van mij af zie ik een kiewiet boven den berm der sloot staan en zoo gauw bij mij in de gaten krijgt, Maat hij alarm. Onder veel geschreeuw van siewiet-kiewiet maakt hij prachtige vlieg- evoluties. Maar mijn oog is niet op hem gericht, daar ik vermoed dat het wijfje van hem iets verder zit te broeden," en kijk ik, of ik in zijn nabijheid een kievit wegzie sluipen. En het geluk is mij gunstig. Een 100 meter vanwaar mijn eerste kievit onder veel geschreeuw was opge vlogen, zie ik hem weg wandelen, om daarna weer een eind verder ook op te vliegen. Dus wist ik ongeveer de plaats, waar ik moest zoeken. Het is dan ook' een vast verschijnsel bij de kieviten, dat het mannetje op den uitkijk gaat zitten, en zoodra er gevaar dreigt, hij alarm elaat, en het broedende wijfje heel stil letjes van het nest wegsluipt. Ik liep raar de plek, waar ik het nest vermoedde en 11a even gezocht te hebben, vond ik op een schraal plekje in de wei het kuiltje met twee met de punten naar elkander toegekeerde bruin gestippelde eieren. Dus nog geen voltallig nest, want de kievit legt tot vier eieren als voltallig Icgscl* Het is altijd een innerlijke vreugde, bet nest van een vogel, welke of het ook is, in de vrije natuur te zien. Na het nog eens aandachtig te hebben bekeken, lie ik het stil met rust gelaten en ben weer zoo spoedig mogelijk van het terrein verdwenen, om de angstig roepende vo gels niet verder te storen in hun ouaer- plicht. Joh' BOND VOOR STAATS- PENSION'N EERIN G. In afwijking van de gewoonte gaf de \fd Anna Paulowna van den B. v. Stp. ditmaal niet twee avonden, doch een en dan toegankelijk voor ouderen en jonge ren te zamen. Gezien de geheel gevulde zaal, meende de voorzitter der afd., de heer J. ter Burg, in z'n openingswoord deze proef als geslaagd te mogen be schouwen. Hij deed mededeeling van de oprichting van de afd. Breezand, die nu reeds ruim 100 leden telt, zoodat in ge heel A.P. een 320 leden zijn, heette het bestuur van de zusterafdeeling, den spre ker en de propagandatooneelclub uit St. Maarten in het bijzonder welkom en gaf daarna het woord aan den heer C. de Vries, voorzitter van het federatiebestuur van Hollands Noorden. De heer de Vries sprak allereerst over de ouderdomsverzorging in vroeger tij den, om er daarna op te wijzen, dat er wel heel wat is veranderd, maar dat men nog lang nit is, daar waar de bond heen wil: premievrij staatspensioen voor ieder een. De vrijwillige ouderdomsverzeke- ring, betoogde spr., is vrijwel op een mis lukking uitgeloopen en de verplichte ver zekering is er wel, maar de gehuwde vrou wen willen buiten de wettelijke voorzie ningen en ook voor het groote leger werkloozen wordt niet geplakt. Reeds 70.000 ouden vallen thans buiten het staatspensioen. Spr. richtte zich daar op speciaal tot de jongeren, wees hun op wat de ouden bevochten hadden, waar zij nu van profiteeren en noemde het plicht, ryi op hun beurt te strijden voor hen, wier levenszon ondergaat. De propaganda-club van St. Maarten voerde hierna het tooneelstuk in drie be drijven „Hun Kind" op. Met groote aan dacht volgde het publiek den loop Ier ge beurtenissen in het stuk. Het was echter niet alleen de inhoud, maar zeker ook het goede spel in hoofd- en bijrollen, dat die aandacht gevangen hield. Een welverdiend applaus beloonde de propaganda-club. Aan haar zoowel als aan den spreker werd in het sluitingswoord van den heer Ten Burg hartelijk dank gebracht voor de ver leende medewerking, die tot het welsla gen van den avond leidden. EEN KLANT DIE GEEN HANDGELD BRACHT. Maandagmorgen reed de heer J. V. van hier met een auto in flinke snelheid langs de Molenvaart, toen hij, naar z'n zeggen, door het uitwijken voor een hondje, z'n stuur kwijt raakte. Na eerst tegen de melkauto van den heer Leijen te zijn gebotst, vloog de auto dwars over den weg tegen den winkel van de gebr. Kos op. Behalve de vernieling van een groote spiegelruit, was een scheur in den muur en schade aan de étalage het ge volg van dit ongewenschte bezoek. Waar schijnlijk is de eigenaar van de garage, waaruit de auto afkomstig was, verze kerd tegen schade aan derden toege bracht. Men vermoedt, dat door het on gelijk pakken van de remmen de wagen zoo'n vreemden schuiver heeft gemaakt. OFFICIEELE OPENING DER KLEUTERSCHOOL. Maandagmorgen 11 uur waren vele ouders van „kleuters" vereenigd in de .gymnastiekzaal van de O.L. school in De Elft te Hippolytushoef. Eindelijk was het dan een feit geworden dat Wieringen ook een kleuterschool zou bezitten en dat ge heel met particuliere middelen. De Presidente, mevr. G. de HaanBos- ker, heet de aanwezigen welkom. Zij spreekt haar vreugde er over uit, dat het haar thans geneven is de lang veroeide school te mogen openen. Een speciaal woord van welkom wordt geheeten aan den Edelachtb. heer Kolff, burgemeester van Wieringen en den Gem. Secretaris, den heer Van Duin. Verder merkten wij nog op de wethouder Kaan en de raads leden Oden en Doves; dus wel een blijk dat ook het gemeentebestuur het bestaan van een dergelijke school apprecieert. De burgemeester neemt na de openingsrede van mevr. De Haan het woord en uit zijn genoegdoening over deze school, die z.i. wel in een behoefte voorziet. Verdere sprekers zijn dan nog ds. Van Beek en pastoor De Wild, welke weleerwaarde heeren beiden hun genoegdoening uiten. Wij namen nog even een kijkje in de loka liteiten, waaruit bleek, dat de organisatie in uitstekende handen is geweest. De kleuters zullen zich hier best amuseeren. BOUWTERREIN. Naar wij vernemen is door mej. de wed. 1 1 Vries Stroe, aan de Gemeene- landsweg van mej. de wed. E. Helling man een perceel bouwterrein aangekocht voor den bouw van een woon- en winkelhuis. WERKVERSCHAFFING. Naar aanleiding van een schrijven van het gemeentebestuur dezer gemeente waarin werd aangedrongen op verbete ring van de loonen in de werkverschaf fing door deze van 28 weder te brengen op 30 cent per uur (dit schrijven is des tijds reeds door ons gepubliceerd), heeft de Minister van Sociale zaken bericht, dat Z.E. tpt zijn leedwezen geen vrijheid kan vinden aan de wenschen van het ge meentebestuur tegemoet te komen. COLLECTE. I11 verband met het 60-jarig bestaan van den Nederlandschen Militairen Bond (Bond voor Prot. Chr. Mil. tehuizen in Nederland) heeft haar bestuur vergun ning gevraagd tot het houden van een collecte in deze gemeente op een nader door B. en W. vast te stellen datum. BENOEMING ONDERWIJZERES. Tot onderwijzeres aan de Chr. School te den Oever, is in de vacature van mej. Voerman, benoemd, mej. A. van der Stam, te Heemstede, welke haar benoeming heeft aangenomen en 1 Juli a.s. in dienst hoopt te treden. R.-K. TOONEELYEREENIGING „ST. HIPPOLYTUSHOEF". Voor de afd. van den R.-K. Volksbond trad bovenvermelde tooneelvereeniging j.1. Zondagavond op in de zaal van't café van den heer S. A. Veerdig te Hippoly tushoef, welke goed bezet was. Opgevoerd werd een tooneelspel in vier bedrijven getiteld *Haar Schuld Geboet» door Frie- drich Schare, vrij vertaald door G. Nielen. De opvoering was boven verwachting (gezien het zware stuk) en onder adem- looze stilte werd het spel gevolgd. Dat het in den smaak der aanwezigen viel, bewees zeer zeker het geweldige applaus, dat na elk bedrijf weerklonk. Alle mede spelenden hebben zich uitstekend van hun taak gekweten en den aanwezigen een genotvollen avond bezorgd. Muziek van de Kleine Kapel luisterde de pauze op, terwijl na afloop men nog een poosje gezellig bijeen bleef. EEN LEELIJKE VAL. Een 8-jarig zoontje van den heer B., die met zijn fiets kwam te vallen, had het ongeluk daarbij zijn pols te breken, zoodat direct heelkundige hulp van Dr. Beeker moest worden ingeroepen. OPENBARE VERKOOPING. Zaterdag 7 April 1934, de avonds 8 uur, werd in 't Hotel „Centraal" van den heer S. Kaan Pz. te Hippolytushoef, ten ver zoeke van de erven van wijlen den heer J. Snooij Sz., ten overstaan van notaris Obreen openbaar verkocht de navolgende perceelen grasland 1. „De Brook", groot 0.49.10 ha. Koo- per de heer D. Jacobusz. Mulder, voor f 940. 2. „Kleinjannewerd", groot 0.63.00 ha. Kooper de heer Lucas Mulder Jz., voor f 1014. 3. „Zuiddijk", groot 0.67.93 ha. Kooper de heer Lucas Mulder Jz., voor f 667. 4. „De Del", groot 0.89.20 ha. Kooper de heer Lucas Mulder, voor f 1950. 5. „Strandweidje", groot 0.20.60 ha. Kooper de heer S. Snooij Sz.,. voor f 230. 6. „Westerlanderkoog", groot 0.33.20 ha. Kooper de heer Reijer Kuut voor f 365. Tezamen groot 3.23.03 hain totaal op gebracht f 5166. Den Oever. HET DANSFEEST VAN „T.O.G." Zondagavond gaf de dansclub T.O.G- in de concertzaal van den heer Jurrie Lont haar slotbal van dit seizoen. De heer J. Koorn dansleeraar opende den avond met een kort woord en sprak er zijn voldoening over uit dat. de opkomst zoo groot was. Hierna werd direct een aanvang gemaakt met het afwerken van het programma hetwelk zeer veel voldoe ning heeft geschonken aan alle aanwe zigen. Opgevoerd werd een komische 2-acter „De truc van Tienus" welke veel succes oogstte. Van begin tot eind is er hartelijk gelachen om de vlot gespeelde komische rollen, welke werden vertolkt door de dames Neeltje Zomerdijk, Marie Duijnker en de heeren Jan Tijsen, J. Hekman, J. Koorn en K. van Wijngaarden. De zangeres van het levenslied, mej. Zomerdijk, bracht zeer goed teu gehoore „Zielesmart", hetwelk met talent, en zuiver werd gezongen. Een geestig gespeeld een-actertje, tot slot opgevoerd door de heereD Hekman, Bakker en Koorn, en getiteld „Op het politiebureau" verwierf ook veel succes. Het balfestij 11 kon hierna een aanvang nemen. Afgewisseld door ver schillende prijsdansen, waarvoor fraaie prijzen waren beschikbaar gesteld, ver liep het balprogramma vlot en voordat men er erg in had behoorde deze avond, welke voor T. O. G. een groot succes was, weder helaas tot het verleden. MARKTOVERZICHT. Voor den kalverenhandel is het thans op onze markt de drukste tijd; de aan voer van nuchtere kalveren vooral, was dan ook groot; jammer dat de prijzen nog steeds laag blijven de prijs liep van f 3.50 tot f 7.50 per stuk; graskalveren gingen tot f 15.De aanvoer van zwaar der rundvee was eveneens vrij groot; Pinken gingen tot f 80.— per stuk; een vette koe bracht pl.m. f 180.— op; een kalfkoe f 165melkkoeien f 120 a f 140. De wolvee-aanvoer was deze week niet groot en het aangevoerd vee, niet van beste kwaliteit, schapen golden van f 18 tot f 23; 0verhouders van f 13 tot f 18. Biggen werden er slechts weinig aan gevoerd, de prijs bedroeg pl.m. f 6.50 per stuk. Varkens op de boerderij doen een prijs van ongeveer 17 cent per pond. Aan de eierenveiling bleef de prijs niet tegenstaande den grooten aanvoer, nog vrij goedbetaald werd voor eieren van 60 K.G. gemengd (middensoort) een prijs van f 2.25 per 100 stuks. Burgerlijke Stand van Texel van 7 tot en met 9 April 1934. ONDERTROUWD: Pieter Bakelaaren Marijtje Brouwer. OVERLEDEN: Gerrit Pieter Koorn, 76 jaar, gehuwd met Aaltje Visser. Van onzen bijzonderen medewerker. VII In Zee, 23 Maart 1934. Iemand die langen tijd in de Caribische Zee gevaren had, werd eens gevraagd naar zijn ervaringen in dit gebied. Zijn sterkste herinnering bleek toen te zijn een pelikaan op een schildpad. Beide soorten komen in deze contrijen veel voor, en zijn op zichzelf geen zeldzaamheid. Deze pelikaan echter, had gemeend niet beter te kunnen uitrusten dan op den rug van een gemoedelijke schildpad, die er waarschijnlijk niets van begreep. Het was tevens een pakkende reclame voor lucht vaartmaatschappijen, die op zee drijvende eilanden aan willen leggen op de groote luchtvaartroutes, doch nog vergeefs uit zien naar welwillende financiers. Zoo is onze sterkste herinnering aan de Middellandsche Zee de voetbalmatch HollandBelgië, die een ademloos gehoor vond, dat later aan de Phohi een enthou siast telegram stuurde over de uitstekende weergave. Elk doelpunt op dezen middag werd met gejuich begroet, bet gemankeer de tiende doelpunt had een ieder er zelf wel in willen trappen. De Middellandsche Zee toonde zich van een goede zijde, de zijde die de reisgidsen zoo gloedvol beschrijven en zoo warm aan prijzen. Het geheele traject tot Port Said bleef de barometer hoog, en was het dek bewoonbaar. Na gedanen arbeid haalde de gramofoon aan dek een flinke hoeveel heid draaiuren, terwijl de Comedian Har- monists geen bezwaar hadden om hun Schlagers ettelijke malen te herhalen. Maandagmorgen doemde Port Said op uit een lichten morgennevel. „Das ist Afrika mein Junge" is een van de zinnen, die in de film „Trader Horn" vele malen gebezigd wordt door de hoofd figuur als hij de nieuwelingen inwijdt in de geheimen van de jungle. De officier van de wacht was blijkbaar hierdoor ge ïnspireerd toen hij zijn ondergeschikte met dezelfde woorden duidelijk maakte, dat Europa voor eenige jaren achter den rug werd gelaten. Port Said, dat beteekent dat na het mee- ren dozijnen sloepen langszij liggen met de meest vreemdsoortige dingen. Een vijf tal goochelaars probeeren elkaar vliegen af te vangen, uit elk hoekje of gaatje komt een kuiken, een piaster wordt vertiendub- beld om daarna in het niet te verdwijnen. Een mailboot-passagier voerde eens on derhandelingen met zoo'n toovenaar. Deze vroeg hem of hij ook een tientje had. Onze passagier dacht dat de bedoeling was om hiermede een goocheltoer uit te halen en gaf het gevraagde briefje. „Dank U", zei de goochelaar en verdween op een dusda nige snelle wijze, dat de passagier over tuigd was dat hij zichzelf had wegge- goocheld. Gedachtig aan deze avonturen zorgde de schipper, dat „er geen negers aan boord kwamen, die er niets te maken had den". Door dezen maatregel was Ali Soera- baüa zeer gegriefd. Deze autoriteit ver huurt n.1. sloepen voor communicatie met den wal en mishandelt eenige Nederland- sche woorden. Eenige jaren geleden roeide hijzelf, doch thans is hij een heer in het zwart, eigenaar van eenige vaartuigen, die hoopt op speciale consideratie. Acht jaar geleden was hij dolgelukkig met een oude vaar jas, en de combinatie „oud" en „vaarjas" garandeert inderdaad zeer wei nig baarde; nu biedt hij in onbewaakte oogenblikken eigaretten aan. En deze autoriteit mocht niet direct aan boord. „Half kameraad", zei hij later, „andere boot heel kameraad", en als een remini- censie: „Mij wegjagen eerst". Port Said beteekent ook overpakken van het blauwe goed in de kisten, die reeds op een lichter gereed staan, en transformeeren der witte uitrusting. Port Said beteekent ook de batterij openleggen, waardoor alle woonverblijven gedurende twee dagen dezen naam niet meer verdie nen, en bijvullen met gedistilleerd water. Het dek is een paar dagen lang een pak huis, waar elk wat wils kan vinden. Ieder een stoomt om klaar te komen, want Port Said beteekent ook victualie laden voor het volgende gedeelte van de reis, en zoo- Strafzitting van Maandag 9 April. Den Helder. Het Duitsche Hittepetitje. Fraulein Franziska Wilhelmina M., die vanaf Mei tot October 1933 als dienstbode assistentie verleende in het gezin van den officier H. de V„ te Den Helder, heeft zich te dien aanzien minder loffelijk ge dragen, door verschillende sommetjes, te zamen bedragende 19.81, voor het huis houden bestemd, in haar eigen portemon- naie hospitaliteit te verleenen. Daaronder behoorden bedragen voor waschbaas en kruidenier bestemd. Das Madchen sierde heden te dier zake het zondaressenbankje, doch de zaak nam weldra een dusdanig precair karakter aan, dat de behandeling met gesloten deuren werd voortgezet. Verder geen nieuws dan uitstel tot 4 Juni. Z ij p e (Burgerbrug). Weer eens 'n „vuistvechter". De niet aanwezige verdachte Jacob R.. van N„ te Burgerbrug, Zijpe, was zoo wei nig gesteld op een aanmaning om oude schuld, dat hij direct betaalde met een hevigen vuistslag in het gelaat van zijn crediteur, den heer A. Bregman. Deze ma- doende is het programma uitstekend bezet. Wie Port Said met een mailboot pas seert, ziet van de stad nooit veel meer dan Simon Arzt, die in zijn groote bazar ae toeristenprijzen hoog houdt, en alles vt koopt wat een fantastisch of een nuchtei brein maar wil bedenken. Een aardig intermezzo was het ontmjt op de „Christiaan Huygens", gastvrij aan geboden door kapitein Mörzer Bruins, die van 6—10 's morgens Port Said aandeed; ontbijt op eigen grond. Wij maakten ook kennis met de kolonie Franschen, Engelschen en Italianen, waar mede buitengewoon aardige dagen gepas seerd werden. Het leven onder elkaar is er zeer gezellig, de huizen die van buiten geen magistralen indruk maken, (meestal liggen de woonhuizen boven de kantoren), blijken van binnen aan alle eischen te vol doen. Landgenooteu zijn er niet velen, vijl of zes waarvan eenige loodsen voor het Suez-kanaal. Deze betrekking, waarvoor het diploma van eerste stuurman ver- eischt is, wordt zeer geambieerd, en zeer goed betaald. Eenige maanden geleden meldden zich voor een vacature driehon derd en vijftig candidaten, die allen aan de eischen voldeden. De directie van de Suez-kanaal Mij. stond voor een embar- ras de choix, en besloot tenslotte de vaca ture niet te vervullen, uit bezuinigings overwegingen. Om de hooge dividenden vol te kunnen houden heeft ook hier het bezuinigingsmes diep moeten snijden. Gedurende den tocht door het kanaal wordt een ieder, als het ware onwillekeu rig, met bewondering vervuld door dit voorbeeld van ingenieurskunst, en van taaie volharding, van geweldig doorzet tingsvermogen. Het was een groote dag, den 20 Novem ber 1869 toen het kanaal voor het scheep vaartverkeer geopend werd, en Ferdinand de Lesseps zijn werk met succes zag be kroond. 87Vi Zeemijlen door woestijn en rots bodem, schep voor schep, steen voor steen, Middellandsche Zee en Roode Zee verbin den, de zeeweg naar Indië verkorten. In het groote Bittermeer passeert de „Johan de Wdtt" op korten afstand, de muziek laat het Wilhelmus hooren, wui vende passagiers, telegrammen om goede reis te wenschen over en weer. Suez doen wii slechs eenige uren aan om brandstof te laden. Op een lichter tus schen de beide booten in wordt rendez vous gehouden, Suez-kanaal indrukken uitgewisseld, die bij niemand ontbreken. De tropenuniform doet nog vreemd aan de eerste uren, het is nog moeilijk te be grijpen, dat we nu werklijk east of Suez zijn. De Roode Zee, den volgenden morgen, heeft haar besluit genomen: de onderzee- booten zullen niet ongemerkt doorslippen, de wind begint op te steken en blijft, be houdens een dag, de geheele week hard doorstaan. Luiken dicht, stampen en slin geren geen gebrek; een genoegelijk stij gende thermometer. Het wordt steeds lich ter te begrijpen dat we east of Suez zijn, optimisten zeggen, dat nu iedereen gauw gewend zal ziin. Verscheidene Nederland- sche schepen worden gepasseerd, de „Si- bajak", „Kota Tjandi" en „Tanimbar" op korten afstand. Steeds komen telegrammen binnen om goede reis te wenschen, en de vraag of er nog iets gedaan kan worden. (Wie zei daar iets over koud bier?). Bekende namen ziin er bü, reserveoffi cieren die zelf bii den Onderzeedienst ge diend hebben. Zulke ontmoetingen geven steeds een welkome afleiding, uren van tevoren worden reeds de wederzijdsche bestekken geseind. De vaart moet belangrijk verminderd worden bij dezen Roode Zee gang. 19 Maart wordt de aanteekening gesteld, dat de Noorderkeerkring gepasseerd is, het begint meenens te worden met de zon, in eenige dagen werd de gemiddelde huidskleur een paar tinten dieper, het kost hier niet veel moeite om de koffie- kleur aan te nemen, die de laatste zomer zoo in de mode was. (Wellicht is dit een tip voor zonnebaders). Nr. VI stond in het nr. van 24 Maart. nier van schulden afdoen is echter niet de juiste, bovendien was het een laffe aanval van achter. Vonnis 15 boete of 15 dagen. De bloedeisehende ballonbroeken. De 18-jarige Urker Jan K, heden in pontificaal gestoken, dorschte, op tweeden Kerstdag, het vredefeest, blijkbaar naar het bloed van zijn dorpsgenoot Auke van S, dien hij met een mes te lijf wilde, onder de aan duidelijkheid niet veel te wen schen overlatende bedreiging: »Ik zal je dat mes door je hier en daar halen met welke geciviliseerde uitdrukking hij blijkbaar het aardsche tabernakel van gezegden van S. bedoelde en voor welk feit hij dan heden terecht stond. Te voren was er bonje* ontstaan in een café en werden de vijandelijkheden in de vrije avondlucht voortgezet. De »moord op het eiland* werd echter niet voltooid, omdat Jan niet in de gelegenheid werd gesteld zijn onzalig voornemen ten uitvoer te brengen. Het jong mensch bofte daarbij, want in plaats van tot 'n jaar of 8 cel- vermaak, weid hij thans slechts voorw. tot 3 maanden veroordeeld, '11 vonnis dat hem nog volstrekt niet aanstond! Een geitenbeul. Nan Texel weer eens een dierenmis handeling, lang niet gebeurd, doch de 63-jarige werkman Jacob P. zorgde voor een nieuw geval. Hem werd tenlaste ge legd dat hij een hem toebehoorende geit had laten verhongeren en verkleumen door het arme dier het noodzakelijke voedsel te onthouden en het zonder be schutting in een ruw winterweer op ee„ kaal stuk bouwland aan de guurheid v» rrpst.pM Kactl öntiv ww"""" P u^lU Van liet klimaat bloot had gesteld. Een vie tal getuigen werden in deze treurige zam* tal getuigen weraen in aeze treurige Zaal. voorgebracht. Deze humane geitenhoeder zette het dier aan een stuk louw midden in December in de sneeuw zoo goed als zonder voedsel. De geit zag er volpeua getuige Geenes dan ook allertreurig* •i. 7.-,1 oiiuv /Ion irpvrtsaphfa KoLn... 1 getuige <jrceijcö uciu nu* Hiierireuricst uit. Volgens den verdachte behoorde de geit aan de huishoudster Doortje Koppen die het beest had gehuurd. Hij had met de geit niets te maken Het bleek dat Jaap F. later met die geiten en huishoudster was getrouwd. Andere getuigen verklaarden nog dat het dier nacht en dag zonder beschutting stond uit te hongeren. Ten slotte had Geenes er zich over ontfermd en werd het dier in zijn stal pension verschaft. Gevorderd werd tegen den zonderling reeds 8 maal veroordeeld wegens diefstal' of iets in die buurt, f 20 boete of 10 dagen. Uitspraak overeenkomstig eisch en verbeurdverklaring van de geit. Het komt ons voor dat de Vereeniging tot bescherming van dieren, op Texel wel recht van bestaan heeft. Meermalen komen daar dergelijke ergerlijke dieren- verwaarloozingen voor. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zondagmiddag wandelden de twee zusters B. in De Bilt achter de boomen van den Soestd(jkerstraatweg In de richting De Bilt. In dezelfde richting reden twee auto's. De eerste auto reed kalm. Plotseling staken de zusters, van achter de boomen, den weg over, zonder zich te vergewissen van de veiligheid, niet gevolg dat de 18- jarige B. onder den auto geraakte en ernstig verwond werd aan het hoofd. Het meisje is aan haar verwondingen over leden. De auto is door de politie in beslag genomen. Gisteravond ongeveer elf uur bemerkte het treinpersoneel van het station Haar lem, dat zich aan de voorzijde van een uit de richting Den Haag binnengeloopen trein bloedsporen bevonden. Men stelde dadelijk een onderzoek in langs de spoor baan en vond nabij den onbewaakten over weg aan de Munterslaan te Haarlem het deerlijk verminkte lijk van een bejaarden man. Het stoffelijk overschot is naar het Elisabethgasthuis overgebracht. Men heeft de identiteit van den man nog niet kunnen vastellen DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zondagavond is de 62-jarige H. Peters uit Oeffeit toen hij den provin cialen weg aldaar per fiets wilde over steken om een zijweg in te slaan, door een achterop komenden personenauto aangereden. P. werd van zijn rijwiel ge slingerd en bleef bewusteloos liggen. Hij bleek een ernstige schedelbreuk te heb ben opgeloopen. Nadat ter plaatse ge neeskundige hulp was verleend, heeft men P., die niet vervoerd mocht worden, een nabijgelegen woning binnengedragen. Daar is hij eenige uren later, zonder dal het bewustzijn was teruggekeerd, over leden. Naar de N. R. Crt. verneemt heeft een tijdelijk te Amsterdam woonachtige Colum- biaan een bouw- en handelmaatschappij aan de Keizersgracht te Amsterdam onder valsche voorspiegelingen voor een bedrag van 10 a 11.000 gulden weten op te lichten. De man was via relaties met de bouw maatschappij in connectie gekomen en had verteld, dat hij verschillende bezit tingen en eigendommen in Columbië be zat. Op die manier heeft hij het vertrou wen van de Amsterdamsche firma weten te winnen. Toen de Columbiaan dan ook eenige malen om geldelijke voorschotten vroeg, zoogenaamd noodig voor het doen van zaken, heeft men hem deze verstrekt. Thans blijkt het, dat de Columbiaan naar het buitenland is verdwenen, waarschijn lijk naar Frankrijk. Bij de politie is afgifte van een en ander gedaan. Een schade van 14 millioen francs. De correspondent van de Nw, Rott. Crt. te Brussel meldt: De Belgische justitie heeft een onder zoek ingesteld naar aanleiding van ze kere fraudes, die in verband met den in voer van boter uit Nederland zijn gecon stateerd, Het is gebleken dat voor 1 Ja nuari j 1. uit Nederland naar Be'gië on geveer 3 millioen kilo boter zou z;.jn ge ëxporteerd, terwijl de Belgische oft'icieele import-statistieken slechts een invoer van twee millioen kilo blijken aan te wijzen. Voor de drie millioen kilo zouden d.e ex porteurs een uitvoerpremie van een gal den per kilo hebben ontvangen, welke premie aan de Belgische douane moest worden terugbetaald. Men vermoedt dus, dat ongeveer een millioen kilogram op frauduleuze wijze in België zijn binnen gebracht, wat voor de Belgische schat kist een verlies van ruim 14 millioen francs zon beteekenen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6