BUITENLAND Drie meisjes neergeschoten. Een Tsjechisch kapitein over de Duitsche grens gesleept. RELLETJES TE PARIJS De bemanning van de Tseljoeskin. Bloedige botsingen tusschen fascisten en communisten. Een leider van den vroegeren Schutzbund vermoord. De moord op raadsheer Prince. Groote boschbrand te Berlijn. Brand en zelfmoord. Mijnramp op Noord' Hondo. Spoorwegongeluk in Brazilië. Malaria aan boord van een Nederlandsch stoomschip. De vliegerstragedie in het Columbiaansche oerwoud De Oostenrijksche concentratiekampen Een half miilioen minder werkloozen in Duitschland. Baldur v. Schirach tegen de katholieken jeugd. Uit het Britsche Lagerhuis Ifni thans bezet door de Spanjaarden. Een nieuweonvriendelijke daad van Japan tegenover China. Tijdschriften en Weekbladen Te Thalheim in het Ertsgebergte heeft gisteravond een 30-jarige litho graaf uit Crottendorf drie meisjes, die in een kousenfabriekje werkten, neergeschoten. Daarna heeft hij het wapen tegen zichzelf gericht en zich doodelijk gewond. Van de genoemde meisjes is een over leden, een tweede is door een schot in het hoofd doodelijk gewond en de derde js lichtgekwetst en zal er vermoedelijk het leven afbrengen. Naar verluidt onderhield de dader met het lichtgewonde meisje een liefdesbetrekking Men heeft niets meer van hem gehoord. ankarem gemeld wordt, zijn 0Lp'f£5fS SleP"ef, Kamanin en Molokof nfmr'1 T°™ieen deel van de beman- la fma te redden- Bij de ?p t5 ?P vllegveld, dat de mannen ri/ht 40eskl1? op het y's hadden inge- van h \S r rachteras van het onderstel van het vliegtuig van Slepnef gebroken. flpn zal te/ plaatse hersteld wor den vTnf v- andere vli«gtulgen land- oen vlot Zij namen vijf man van de lsjeljoeskin aan boord en zijn naar Wan- karem teruggekeerd. Als het gunstige \eei aanhoudt, zou Zondag, een nieuwe reodingspoging ondernomen worden. Op de Place de 1'Etoile. Op de Place de 1'Etoile te Parijs is het Zondag tot een botsing gekomen tusschen leden der Solidarité Frangaise en ver- koopers van het socialistische dagblad „Le Populaire". Elf personen werden gewond, van wie één ernstig. Een betooger werd gearre steerd. Vijf man met vliegtuigen gered. Sedert 1 Januari 1934 is een dergelijke fraude evenwel onmogelijk geworden, daar de uitvoerpremie in Nederland alleen nog tegen het Belgische douanebewijs wordt uitbetaald. Buitenland De correspondent van de „Nw. Rott. Crt." meldde gisteravond: Eerst thans wordt bekend, dat de vorige Zondag een Tsjechisch kapitein uit het garnizoen van Nacod in Noord-Westelijk Bohemen het -slachtoffer van menschen- roof is geworden. De kapitein was ge woon in zijn vrijen tijd wandelingen in den omtrek te maken en wilde met de Paaschdagen een langeren tocht langs de Tjechisch-Duitsche grens maken. In de buurt van het dorp Buchow, ongeveer 50 meter van de grens, raakte hij in ge sprek met een onbekende man. Al pratende liepen beiden in de richting van de grens; zonder dat de kapitein het bemerkte, wer den zij gevolgd door een rijks-Duitsch houtvester in uniform. Nog op Boheemsch grond gebied wierp zich de onbekende plotseling op den kapitein en ook de houtvester schoot toe, terwijl nog twee onbekenden kwamen toesnellen. Zij trach ten den kapitein over de grens te sleepen. Hij verzette zich echter en het zou wel licht niet zijn gelukt, wanneer niet op een uit Duitsch gebied gelegen herberg 20 S.A- mannen in uniform kwamen toegesneld. Zij overweldigden den kapi tein en sleepten hem naar een auto. Sedertdien heeft men niets meer van hem gehoord. Een doode; een zwaar gekwetste. Zondagmiddag, bij de inwijding van het lokaal van de fascistische Légion Natio nale in de Koopmanstraat te Brussel hebben zich ernstige relletjes voorgedaan tusschen leden van de Légion Nationale en jonge communisten, waarbij verschei dene personen zware verwondingen heb ben opgeloopen. Een fascist in uniform werd door een troep communisten aange vallen. Hij maakte gebruik van een dolk en trof een der communisten in den buik. De communist blijkt gisterennacht in het ziekenhuis te zjjn overleden. De politie dreef de aanvallers met den gummistok op de vlucht. Later op den middag, toen de fascis tische bijeenkomst ten einde liep, werd op verscheidene plaatsen weer gevochten. Voor negen gewonde communisten moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. De politie, die de handen meer dan vol had slaagde er tenslotte in, de felste communistische belhamels te arresteeren. Zestien communisten, onder wie de zoon van het communistische kamerlid Jacque- motte, hebben den nacht in de stadsge vangenis doorgebracht. Ook te Eekeren bij Antwerpen is het tot een botsing gekomen tusschen uiterst linksche elementen en leden van het ver bond van Dietsche nationaal-solidaristen. Een groote groep socialisten en commu nisten drong met geweld het lokaal van de Dietsche nationaal-solidaristen binnen en sloeg daar alles stuk. Verscheidene revolverschoten werden over en weer ge lost. Een der aanvallers, een gewezen politie agent van Antwerpen, werd de linker long doorschoten; zijn toestand is hopeloos. Het parket heeft zich naar Eekeren begeven en daar verscheidene aanhoudingen bevolen. In de woning van den district-leider Van den ontbonden vroegeren Schutzbund Koerbl, te Weenen, verschenen Maandag 4 man, die zich voor rechercheurs uit gaven. Zij zeiden opdracht te hebben Koerbl naar het politiebureau te brengen. Koerbl moest in een auto plaats nemen en zij reden met hem naar een punt buiten de stad. Daar staken zij hem met messen eR verwondden hem doodelijk. Hij is naderhand in een ziekenhuis overleden. Men beschouwt deze moord als een wraakneming van vroegere Schutzbund- leden wegens het feit, dat Koerbl op 12 Februari als eerste op het doorhem ver dedigde gemeente-woningcomplex in het 10e district de witte vlag heeft geheschen. Later heeft hij zich voor de regeering uitgesproken en deze verklaring is door de radio voor propaganda-doeleinden ge bruikt. Elf gewonden In het Quartier Latin. Behalve de vechtpartij op de Place de 1 Etoile ontstonden Zondagavond in het Quartier Latin nieuwe botsingen tusschen anti-semitische en Joodsche studenten. Drie Joodsche studenten werden ernstig gewond. Zij verklaarden, dat de vecht partij was ontstaan, omdat zij weigerden anti-semitische brochures te verkoopen. Botsingen ln de provincie. Zondag is het tot bloedige incidenten gekomen in Thionville (Diedenhofen), waar een anti-fascistische demonstratie zou worden gehouden. Om twee uur waren reeds 200 manifestanten in arrest gesteld en ondergebracht in de artilleriekazerne. Bij onstane botsingen werden 2 agenten en verscheidene betoogers gekwetst. Twee gewonden moesten met vrij ernstige kwetsuren in het ziekenhuis worden op- opgenomen. De inspecteur van politie Bony, die be last is met het onderzoek van den moord op raadsheer Prince, is Vrijdag, naar Reuter meldt, telefonisch naar Parijs ge roepen, waar hij blijkbaar .nieuwe instruc ties heeft gekregen. Inspecteur Bony, die door de bladen heftig wordt aangevallen, en er zelfs van beschuldigd wordt met de moordenaars van Prince gemeen spel te maken, heeft verklaard, dat hij on danks deze aantijgingen zijn onderzoek zal voortzetten. Hij is er meer dan ooit van overtuigd, dat de eerst gearresteerde bandieten, baron Lussats, Carbone en Spirito de moordenaars van raadsheer Prince zijn. SAMUEL INSULL. Reuter meldt uit Stamboel: Samuel Insull heeft in het huis van be waring, waarin hij is opgesloten, een an dere gevangene geëngageerd om als zijn bediende op te treden. Hij betaalt hiervoor zijn medege vangene 20 cent per dag. De belangstel ling van de bevolking voor den vermaar den gevangene is nog steeds zeer groot en voor het huis van bewaring staat een groote menigte samengeschoold. Officieus wordt vernomen, dat de rechtbank, waar voor Insull eenige dagen geleden is ver schenen, besloten heeft Insull niet vrij te laten. De bankier wisselt op het oogen- blik telegrammen met zijn Londensche advocaten over de vraag of het mogelijk is, dat hij de Engelsche nationaliteit zou kunnen aannemen, en of de Britsche re geering te zijnen gunste bij de Ameri- kaansche regeering zou kunnen interve- nieeren. Zondagmiddag heeft een groote bosch brand bij Frohnau aan de Jaegersteeg 25.000 a 30.000 vierkante meter 120- a 150-jarig sparrenbosch vernield. Toen de brandweer kort na het uit breken van den brand 's middags tegen 2 uur arriveerde, stond het dichte hak hout in volle vlam. Met razende snelheid greep het vuur om zich heen en ondanks het snelle ingrijpen breidde het zich steeds uit. De geheele omgeving was spoedig in een dichte rook gehuld. Met behulp van S.A.-troepen ging men het vuur systematisch te lijf en tegen half vier was men den brand meester. In de vroege morgenuren van Zaterdag is er brand geweest in een huis in Blooms- bury, waarin een pension was gevestigd. De bewoners konden zich nog maar net bijtijds redden, maar toen men buiten appèl hield, bleek men een van hen te missen. Later hebben brandweerlieden zijn lijk in zijn kamer gevonden. Hij was niet gestikt door den rook of door het vuur, maar een revolverkogel in zijn hoofd had een einde aan zijn leven gemaakt. Zijn eigen legerrevolver lag naast hem. Het slachtoffer bleek te zijn Edward Stanley Browne, een broer van Maurice Browne, den schrijver van het bekende Engelsche boek »Journey's End*. Het schijnt vast te staan dat de man zelfmoord heeft gepleegd. Vijftig mijnwerkers bedolven. Tengevolge van een mijngasontploffing in een kolenmijn in het district Ishiki, na bij Fikushima op Noord-Hondo, zijn gis termorgen vijftig mijnwerkers bedolven. Omtrent hun lot is nog niets bekend en men weet niet of men erin zal slagen de opgesloten arbeiders te redden. Het red- dingwerk is onmiddellijk met kracht ter hand genomen. 9 dooden, talrijke gewonden. Volgens een bericht van de Ass. Press uit Rio de Janeiro is in het Mantiqueira- gebergte in Brazilië een sneltrein ont spoord. De locomotief en drie passagiers rijtuigen van den trein rolden langs een steilen wand omlaag. Men heeft tot nu toe 9 dooden, 8 zwaar gewonden en talrijke lichtgewonden geborgen. Een hulptrein is naar de plaats des onheils gezonden. Het Mantiqueira-gebergte ligt ongeveer 150 K.M. ten Noorden van Rio. De snel trein kwam uit Bello Horizonte. Het Nederlandsche stoomschip „Streef kerk", van Calcutta naar Rotterdam, 4 dezer te Port Said aangekomen, heeft al daar een dag vertraging gehad, aangezien vier officieren, leden der bemanning, al daar naar het ziekenhuis moesten wor den gebracht. De officieren zijn vermoe- lijk lijdende aan malaria. Hun toestand is echter niet levensgevaarlijk. De „Streefkerk" is 5 dezer van Port Said vertrokken en wordt 10 dezer te Al giers verwacht. OM HET SPOORWEGTRANSPORT IN RUSLAND. BRANDEN IN POLEN. In Wolhynië (Polen) zijn zes plaatsen door branden geteisterd, waardoor in totaal 78 boerenhoeven door het vuur werden vernield. De groote brand woedde in het plaatsje Hrynkow, waar 50 boerderijen in asch werden gelegd. BERGBEKLIMMERS VERONGELUKT. Bij een poging de Viererspitza in de Beiersche Alpen te beklimmen, zijn de 23- jarige student Ulrich Dinkhelmann en 18-jarige studente Ilse Inzenhauser, beiden uit Stuttgart, omgekomen. Hun lijken zijn geborgen. Verder is Zondag Rudolf Bauer uit Munchen door een val van den Bruenstein om het leven gekomen. EEN BOOT OMGESLAGEN. Vijftig personen verdronken. Naar Reuter uit Bombay meldt, is "bij den overtocht van de Devi een boot, waar mede een groot aantal personen riaar de jaarmarkt van Puri werden vervoerd, om geslagen. Vijftig personen zouden daarbij om het leven zijn gekomen. In het nr. van Zaterdag is gemeld, dat door Indianen in het oerwoud van Colum- bië een vliegtuig is gevonden, dat sedert 10 Maart vermist werd. De Ass. Press meldt nader uit Cali in Columbië, dat toen het vliegtuig, dat een lading goud en platina aan boord had, verongelukte, er 5 man aan boord waren. Donderdag is een vliegtuig uitgezonden om hulp te verleenen. Het vloog over de plaats, waar de directeur van de mijn- bouwmaatschappij, aan wien het veron gelukte vliegtuig behoorde, door de In dianen gevonden is. Men kon op deze plaats echter niet landen en vond pas op eenige mijlen afstand een geschikt ter rein. Per auto is men met den gevonden directeur, Marshall genaamd, naar Boli- var gegaan. Marshall is van meening, dat de mecanicien, Hancke, die bij de noodlanding gewond werd, nog in leven moet zijn. Bij de landing zijn twee inzit tenden omgekomen. De andere drie, de directeur Marshall, de vlieger Geck en de mecaniciën Hancke werden gewond. Eerst heeft Marshall tezamen met Geck het vliegtuig met zijn landing goud be waakt. Hancke werd uitgezonden om hulp te halen. Sedertdien is hij verdwe nen. Toen Hancke na twee weken niet teruggekeerd was, ging Marshall op pad. Nadat hij reeds meer dan 3 dagen onder weg was, stuitte hij op de Indianen. Marshall was bij de noodlanding vrij ernstig aan den mond gewond. Hij was bijna al zijn tanden kwijt. Den vlieger Geek heeft men dood bij het vliegtuig gevonden Hij is gestorven, terwijl hij de goudlading bewaakte. In de eene hand had hij nog een zaklantaarn, in de andere een pistool. Fe Indianen hebben als belooning 5"t0 Columbiaansche pesos ontvangen. Ook het lijk van den mechani- cien gevonden. Volgens aanvullende berichten uit Bo- gota zou ook de mechanicien Hancke, die bij het neerstorten van het vliegtuig in het oerwoud-moeras gewond werd, inmid dels zijn overleden. Aan den oever van de Sipi-rivier is een lijk gevonden, dat vermoedelijk van Hancke is. De directeur, Marshall, die bij den val van het vlieg tuig een beenfractuur opliep, heeft twee weken lang van levensmiddelen- en water voorraad van het vernielde vliegtuig ge leefd. Toen de voorraden uitgeput waren, werd hij ten slotte gedwongen het oer woud in te trekken, waar hij door In dianen werd gered. De Oostenrijksche regeering heeft een officieele mededeeling gedaan over den toestand in de concentratiekampen. De staatssecretaris voor de veiligheid, Kar- winsky, verklaarde aan de buitenlandsche pers, dat zich in de kampen 750 nat.- socialisten en 114 socialisten bevinden. De geruchten over dooden, ernstige botsingen met de bewakers en vechtpar tijen zijn niet in overeenstemming met de feiten. De nat.-socialisten zijn gele gerd in vaste gebouwen en staan onder medische controle. In den laatsten tijd zijn 42 gevallen van lichte dysenterie voorgekomen; de zieken zijn naar een hospitaal overgebracht. Ook de geruchten over den dood der nazileiders Schattenfroh en Frauenfeldt zijn onjuist. De regeering heeft rekening gehouden met de veranderde houding der nazi's en in de laatste vier weken 200 nat.-socialisten ontslagen. Het aantal soc.-democraten in de ge vangenissen bedraagt 2600. Het kamp te IN UNIFORM. Voor het eerst na den oorlog. Voor het eerst sinds den oorlog hebben Duitsche officieren in uniform hun op wachting gemaakt op het Fransche depar tement van oorlog. Ze werden ontvangen dobr maarschalk Pétain, die in burger was. De Duitsche officieren, op weg naar Nice voor het concours hippique, waaraan ze,j eveneens voor het eerst sinds den oor log deelnemen, hebben te Parijs eenige bezoeken afgelegd. Kaisersteinbruch wordt ontruimd, terwijl de gevangenen naar Woellerdorf zullen worden overgebracht. De regeering is be reid, een bezichtiging der kampen door de buitenlandsche pers toe te staan. DE AFKONDIGING DER NIEUWE OOSTENRIJKSCHE GRONDWET. Op 1 Mei. Naar in welingelichte kringen te Wee- neh verluidt, is de regeering voornemens, de nieuwe grondwet op 1 Mei af te kon digen. Deze dag zal tot staatsfeestdag worden verklaard. Uitgebreide maatre gelen voor optochten en feestelijkheden zjjn reeds getroffen. Dr. Symp, de voorzitter van de rijks instelling van arbeidsbemiddeling, heeft vanmorgen aan vertegenwoordigers van de pers meegedeeld, dat het officieele maandbericht van 31 Maart verblijdende cyfers bevat. Tengevolge van de inten sieve doorzetting van den arbeidsveldslag waren er op dien datum 570.000 werk loozen minder dan op 28 Februari. Op 1 April waren dus nog 2.8 miljoen werkloozen ingeschreven of precies de helft van het aantal op 1 April 1933. DRUK BEZOCHTE KERKEN IN RUSLAND. Bij de viering van het Paaschfeest. Zaterdag en Zondag, 7 en 8 April, wa ren de kerken zoowel in de stad als op het platteland ter gelegenheid van het Paasch feest, dat volgens den Grieksch-Ortho- doxen kalender hier een week later ge vierd wordt dan in West-Europa, druk be zocht, niet alleen door oude menschen, doch ook door veel jonge. Uit de houding van de bevolking bleek, dat de aanhankelijkheid aan de kerkelijke gebruiken haar nog na aan het hart ligt. De beide Paaschdagen waren officieel werkdagen gebleven. i Ter gelegenheid van de opening van een drijvende jeugdherberg te Hamburg, heeft de rijksleider voorde jeugd, Baldur v. Schirach, Zondag een toespraak gehou den, waarin hij zeide, dat de Hitlerjeugd, die 80 pet. van de Duitsche arbeiders jeugd in haar rijen heeft, trotsch is, dat zij „Bond van Duitsche arbeidersjeugd" is. Er zijn evenwel nog kleine jeugd groepen, die voor zich aanspraak willen maken op bijzondere rechten, er is nog een blok van confessioneele jeugd, dat beweert dit bqzondere recht noodig te hebben voor de vervulling van haar bij zondere taak. Wij bestrijden dat, aldus spr. Wij erkennen geen bijzonder recht, in het jonge Duitschland bestaat slechts één recht, het recht van den staat. Duitschlands bewapening. Gister is het Lagerhuis voor het eerst na de Paaschvacantie bijeengekomen. Er werden verscheidene vragen tot de regee ring gericht nopens de Duitsche begroo tingen voor de weermacht met de aan sluitende vragen of de regeering niets wilde doen om verdere inbreuk op het Verdrag van Versailles te beletten. MacDonald antwoordde zelf en zeide te weten dat de Duitsche leger- begrooting 175 miljoen, de luchtvaart- begrooting 132 miljoen en die voor marine 50 miljoen hooger was dan vorige jaar. De regeering had haar gezanten te Berlijn opgedragen om nadere inlichtingen over deze cijfers te vragerr en zou, zoodra het antwoord binnen zou zijn, nadere in lichtingen verstrekker. Hierop vroeg een conservatief of de regeering dan niet zou beginnen met een herziening van de Engelsche weermacht, voornamelijk in de lucht, waarop Mac Donald zeide dat hij voor het oogenblik niets kon toevoegen aan de verklaring die Baldwin in het Huis op 8 Maart had afgelegd. De Spaansche minister-president Lerroux heeft officieel medegedeeld, dat het gebied van Ifni Zaterdag definitief door de Spaansche troepen is bezet. Het »Hbl.« teekent hierbij aan Het Ifni-gebied, waarvan in de jongste dagen eenige malen in de buitenlandsche pers is gewaagd, ligt aan de Weat- Afrikaansche kust. Ofschoon Spanje er reeds tal van jaren de souvereiniteit over bezit, heeft het 't tot dusver nimmer bezet. Ifni wordt omgeven door gebied, dat onlangs door Frankrijk is bezet, en het ligt nu in het voornemen van Spanje met Frankrijk samen te werken om het gebied te pacificeeren, in verband met het feit, dat tal van opstandige stamhoofden uit Fransch-Marokko een wijkplaats in Ifni zoeken. De vorige week werd gemeld, dat twee Duitsche schepen op weg waren naar Ifni met een lading wapenen, die, naar het heette, voor Arabische rebellen in Fransch-Marokko bestemd waren. GEEN BEZOEK VAN KEIZER POE-JI AAN DE GRAVEN ZIJNER VOOROUDERS. Het Japansche departement van bui tenlandsche zaken spreekt met stelligheid de geruchten tegen, die hier en daar in de pers zijn verschenen, dat de Japan sche regeering een ultimatum zou heb ben gesteld aan de Chineesche autoritei ten te Peking, waarin garanties worden geëischt voor de veiligheid van Keizer Poe ji van Mantsjoekwo gedurende zijn voorgenomen bezoek aan de graven zijner voorouders nabij Peking. Volgens offi cieele berichten zou Poe-ji niet voorne mens zijn een bezoek aan die graven te brengen. Naar uit Ivalgan gemeld wordt, zijn Vrijdag zes Japansche bommen-vliegtui- gen en jagers boven de stad verschenen en hebben vlugschriften omlaag gewor pen, waarin de aanstaande bezetting van Kalgan door de Japansche troepen wordt aangekondigd. Een Chineesche lucht-afweer-batterij heeft de Japansche vliegtuigen, evenwel zonder succes, beschoten. De Japansche vliegtuigen hebben daar op het schieten beantwoord en verschei dene bommen geworden. Maandblad Succes. In het Maart-nummer van het Efficiency- manadblad Succes vindt de zakenman aange geven, welke directe voordeelen hij kan trek ken uit een bezoek aan de Jaarbeurs. Een radio-reportage uit het Jaarbeursrestau rant geeft een raak getroffen beeld van de stemming onder de Jaarbeurs-bezoekers. Zeker niet het minst interessant is de ge- illustreerde beschrijving van een Amerikaan- sche zakenreis, die de Succes-redactie met medewerking van Amerikaansche Kamers van Koophandel voor Juni heeft georganiseerd. Voor den actieven zakenman een reis om van te watertanden, vooral ook omdat de kosten ongekend laag zijn in verband met den stand van den dollar. Zooals gewoonlijk is dit goed verzorgde nummer gevuld met tientallen korte, practi- sche wenken in het belang van zakenopbouw en carrière. De Kroniek. De Maart-aflevering van „De Kroniek" maakt weer zoowel naar vorm als naar inhoud een levendigen indruk. Na het hoofdartikel, waarin de vraag aan de orde wordt gesteld: „Veranderingen in onze han delspolitiek?" maakt de redacteur dr. I. H. J. Vos een halfjaarlijksche balans" van haar periodiek op. In een uitvoerige studie wordt het vraagstuk „Rationalisatie en Werkloos heid" behandeld. Twee uitnemende Holland- sc-he industrieën worden onder de loupe geno men, de Hollandia Kattenburg kleedingbedrij- ven en N.V. Erven Lucas Bols. Door het ge heele nummer speurt men weer het pogen overal de zonnige kanten en kantjes te zien, culmineerend in „Een bladzijde Optimisme", 0 De Wandelaar. Zooeeven verschenen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de Maart-aflevering van De Wandelaar, maandblad, gewijd aan natuurhistorie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme. Rinke Tolman, de redacteur, laat in eer schets uitkomen, dat Maart niet alleen op het gebied der vogels, maar ook op dat der insec ten, de maand der herleving is. Henk Vink beschrijft de weelde van bloeiende narcissen, die in de buurt van Groenekan bij duizenden in een bosch zijn uitgeplant en P. L. Rusticus zet uiteen wat er alzoo in een goed verzorg den tuin in Maart vastzit. De gebroeders L. en N. Tinbergen zetten hun roofvogelstudies voort en vragen ditmaal aandacht voor twee boeiende roovers: sperwer en havik, G. D. Swanenburg de Veye weidt uit over den zeld- zamen paddenstoel Lepiota odorata of odeur- zwam en L. van Wallenburg geeft interessante bizonderheden omtrent de in Zeeland roorko- mende vluchtbergen. Voor een weinig bekend en in ons land schaars voorkomend zoogdier, den das, vraag A. B. Wigman aandacht, met dr. A. C. de Koek bekijken wij de grillige for- m-ties van het maanoppervlak, terwijl J. L. A. Kremer onze gids is bij een bezoek aan Beek bergen en Practicus vingerwijzingen geeft, wat de behandeling der kamerplanten in Maart betreft. In de rubriek „Van en voor de lezers" (na tuurhistorisch allerlei) vertelt o.a. M. van Leeuwen dat het wandelbosch „Groenendaal" een merkwaardige metamorphose zal onder gaan, daar er honderdduizenden bloembollen aan den bodem zijn toevertrouwd. Overbodig is het mee te deelen, dat het illustratieve gedeelte weer op hoog peil staat: o.a. zijn verschillende wedstrijdfoto's gerepro duceerd. H^t Kind 14-daagsch blad voor ouders en opvoeders. Het nummer van 24 Maart bevat! Dagboek uit een arbeidersbuurt, door J. E. K Herstel van de oorvijg, II, door Red. De stem uit Indië, door M. E. Hoffmaan- Westermann. Over opvoeding voor de ge boorte en lot na de geboorte, door Dr. P. J. Waardenburg, met onderschrift van de Red. Opvoeding voor de geboorte, door Hk. Oos- t huis, met onderschrift van de Red. Mij meringen van Elisabeth, VI. Hoofden van scholen, door J. Stamperius. Het toelatings examen en de verklaring. De bezuiniging in de practijk, door een Onderwijzer, met on derschrift van de Red. Ook een paedago- gische puzzle een niet bepaald een eenvou dige, door W. Stapet, met onderscrift van de Red. Het dierenleven in onze kinderboeken, door P. Meijer. Tijdschriften. Boekbe spreking. - Tentoonstelling Middelb. en Voor- ber. Hooger Onderwijs. „De Werkplaats" en de samenleving. Intern. School voor Wijs begeerte. Serie lezingen van Dr. Maria Montessori. Holland op Reis, 1 April. Inhoud: Indruk ken uit Zweden,- door Prof. Mr. P. S. Ger- brandy (vervolg). Op reis naar de Middel- landsche Zee. Bergtoerisme. Vereeni- gingsnieuws. Morks Magazijn, Maart. Inhoud; Persoon lijkheden: Co Egelie, door H. G. Cannegieter, met 6 afbeeldingen. Novellen: „Annie", II (Slot), door Fenna de Meyier. Met Goethe door Zuid-Italië en Sicilië, III, door P. J. van Bochhove, met 10 afbeeldingen. Toonkunst: Zang- en Spreekpaedagogiek der toekomst, III, door Cornelie van Zanten, met 2 illustra ties. Wht Louis Sphor in Engeland be leefde, door Wouter Hutschenruyter. De Zee, door Tippy Verbrugh. Tooneel: Van uit de Stalles, Haegsche Tooneelcauserietjes, nieuwe reeks No. 6, met 1 portret door Roe land van Ruyven. De dief en de dame, tooneel- spel in één bedrijf naar een schets van Jack London, door C. Tichelman. Voordrachten, door David Tomkins met een teekening van den schrijver. Boekentafel, door G. van Hulzen en v. S., met 3 afbeeldingen. Nieuwe uitgaven. Van Heinde en Ver in Woord en Beeld: Koning Albert f, door G.-B., met 3 portretten. Willem Kes door v. Son, met 2 portretten. Eén April, de dag der dwazen, door W. S. Voorplaat: Co Egelie. Tus- schenplaat: Sicilië: Kloosterhof van Monreale met fontein. Bijvoegsel „Zij",, maandblad voor de vrouw, met 9 illustraties. Internationaal toerisme op Nederlandschen „bodem". Een Nederland-nummer van „Ons Nederland". De Maart-aflevering van „Ons Nederland", off. orgaan der Alg. Ned. Ver. v. Vreemde lingenverkeer, vraagt de aandacht voor een onderneming, die een nationale plaats inneemt in ons land, de Stoomvaart Maatschappij Ne derland. In een keur van bijdragen wordt dit nationale" bedrijf belicht; niet alleen uit zake lijk oogpunt, vooral de ideëele zijde wordt onder de loupe genomen. C. R. T. baron Krayenhoff, voorz. der A.N.V.V., richt ee« dringend verzoek tot alle landgenooten: „Als ge dan tóch naar het buitenland gaat, maak dan een zeereisje onder Nederlandsche vlag!" Verder zijn er artikelen van W. P. F. van De venter, Hans van Eyck en tal van anderen, o.a. over Amsterdamsche havengebieden en Neder landsch toerisme naar Algiers en Genua. Zoo *S dit Nederland-nummer weer een fleurig mooi-geïllustreerde uitgave geworden, waar aan de idee ten grondslag ligt, dat Hollanders, als ze dan tóch naar het buitenland gaan, dit ten minste moeten doen op een Nederlandsch schip. Arrestatie van 24 hooge amb tenaren. Uit Charkof wordt gemeld, dat de. Ge- poe aldaar 24 hooge ambtenaren van het Volkscommissariaat voor Verkeerswezen heeft gearresteerd, die het gebrek aan rollend materieel hebben uitgebuit om tegen hooge steekpenningen wagons be schikbaar te stellen. Het spoorwegongeluk te Alma Ata. Drie doodvonnissen. Naar uit Moskou via Reval wordt ge meld, heeft de rechtbank opnieuw drie spoorwegbeambten wegens grove nalatig heid in den dienst ter dood veroordeeld Zij hadden schuld aan het spoorwegon geluk te Alma Ata. De vonnissen zouden gisteren bekrachtigd en uitgevoerd wor den. EEN GEDENKTEEKEN VOOR KONING ALBERT ONTHULD. In de Antwerpsche voorgemeente Deur- ne is Zondagmiddag een gedenkteeken voor Koning Albert I onthuld. Een groot getal genoodigden, alsmede omstreeks 40 oudstrijdersorganisaties woonden de plech tigheid bij. Na de officieele plechtigheid kwamen tientallen delegaties van allerlei soorten vereenigingen en vele particuliere perso nen bloemstukken leggen aan den voet van het gedenkteeken. DUITSCHE OFFICIEREN TE PARIJS

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7