Anna Paulowna. teThSteSn?- en G Kaa" wer- Callantsoog. Wienngen. Texel Marktberichten, GEMENGD NIEUWS keuring dienstplichtigen lichting 1935. levering sciioolbehoeften voor 1934. vuilnisophaler. bouwvergunningen. jubileum. wegenverbetering. nog een jubileum. autobus verongelukt. Crediet voor werkverruiming. Vreeselijke vondst in de Reeuwijksche Plassen. Meerdere geredd n van de Tsjeljoeskin- bemanning. De officier wenschte een garantie, dat de overtreding niet meer zou geschieden, indien het net werd teruggegeven, wat niet nieter dan billijk was. Door den voorzitter kon die garantie worden gegeven door het aangenomen artikel in het reglement der Vereeniging, waarin strafbepalingen zijn opgenomen, jndien zonder de wettelijke vergunning wordt gevischt. Bedoelde netten kunnen ook gebruikt worden buiten het IJsel- meer, b.v. in de Noordzee. Bovendien heb ben alle 3 appellanten pertinent de be lofte afgelegd, niet meer in overtreding te zullen komen. Door den heer M. v. d. Groot, belast met het rijkspolitietoezicht op het IJsel- meer werd erkend, dat de visschers niet vooraf met de terugwerkende kracht van het verbodsartikel in kennis waren gesteld. De officier, overtuigd van het groote belang van het behoud der netten voor de visschers en lettend op de verbeterde verhouding, toonde zich bereid tot meer dere soepelheid en toenadering, reden waarom het O.M. w e 1 bevestiging vroeg van de diverse vonnissen, doch terug gave der in beslag genomen netten, de „pointe" van het hooger beroep. Mr. Schenkeveld hield daarop weer een van zijn gedegen pleidooien, waarin hij onder meer den dank overbracht zij ner cliënten voor de coulant» medewer king en eindigde met zich aan te sluiten bij het requisitoir van den officier, hoe wel pleiter voor de eisch niet volkomen overtuigd was van de strafbaarheid, zoo als nog meer uitvoerig door hem werd aangetoond. De ploertige brillenkoopman. Op 15 Januari werd Enkhuizen in den meest ongunstigen zin des woords „be zocht" door den 34-jarigen reizenden „opticien" Gerard B., uit Rotterdam, welke alles behalve welvoeglijke mijn heer, toen hij zich had vervoegd bij een weduwe mej. T. K. en in goed vertrouwen op zijn fatsoenlijk uiterlijk was binnen gelaten, zich op zeer onbetamelijk, niet nader te qualificeeren wijze tegenover deze reeds bejaarde dame had gedragen en bovendien zich nog twee brillen we derrechtelijk had toegeëigend. In deze zaak waren een 8-tal getuigen, alsmede een psychiater, Dr. Burnhorn, ge dagvaard, terwijl voorts de zaak, in ver band met het zedekwetsende, buiten tegenwoordigheid van publiek werd be handeld. Mr. Smal opponeerde als toegevoegd raadsman en verdediger. Gevorderd werd tegen den brillenman, die zich reeds eenigen tijd in voorarrest bevond, 6 maanden gevangenisstraf. A.s. week geen Politie- noch Meerv. Strafkamer-zitting. LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: Braaf van Wierin- gerwaard; mej. H. Buter van Wieringer- waard; mej. A. Hollander van Callants- oog; R. Pretterebner uit Oostenrijk; D. Stapel van Den Helder; mej. T. Rab van Alkmaar; P. Melius van Langeruigewei- de; wed. G. BartNoorden van Leiden; J. N. Komen en echtg. van Zijpe. Vertrokken: D. de Keijzer naar St. Jansteen; wed. H. Breedvan Dijk en gezin naar Den Helder. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Catharina Elisabeth, d. v. J. N. Komen en B. G. van der Fluit; Hen drik, z. v. H. Westerdijk en C. de Laat; Jantien Hendrika Annechiena. d. v. A. Compagne en J. de Roode. ONDERTROUWD: B. Th. Straathof en G. E. van der Zalm; S. de Vries en C. C. Dissel. GETROL1WD: A. Paardekooper en M. Ootjers; G. M. Langereis en Th. C. Van der Waal. POLITIE. Gevonden: een slagers- of bak- ke-smand. Verloren: een rijwielplaatje; een kap van kinderwagen; Aan komen loopen: een hazewindhond. GESLAAGD. Be heer H. Jonker Jz. slaagde voor adjunct-inspecteur van politie, op het te Amsterdam gehouden examen van de ver eeniging van hooger politie-personeel. MIDDENSTANDSVEREENIGING. Be heer H. Jonker, voorzitter van de handeldrijvende- en industrieele midden- standsvereeniging, constateerde bij ope ning van de vergadering, die Woensdag avond door deze vëreeniging in de zaal van den lieer W. Kossen werd gehouden, niet genoegen, dat ook verscheiden dames aan de uitnoodiging tot bezoek gehoor hadden gegeven. Had men op vorige alge meen e vergaderingen doorgaans een spreker, ditmaal zou men een paar filmp jes te zien krijgen. Onder het motto: koopt toch in den vreemde niet, wat het eigen land U biedt, maakte een tweetal filmpjes propaganda voor het koopen van Nederlandsch fabri kaat. Een derde, in denzelfden geest,, liet hel bedrjjf van de fabriek zien, die de hekende kiokzeep en zeeppoeder maakt, JlJij deze films en het toegiftje, een kluch tige twee-a eter, maakten we kennis met ^e nieuwe geluidsinstallatie, die de heer V. Kossen aan z'n projectie-apparaat -eeft laten aanbrengen. Be muzikale lhistratie der films komt nu heel w'Bt 'eter tot haar recht dan vroeger. Nadat "Sn den heer Kossen dank was gebracht or zijn medewerking begon de eigen- 'ce vergadering, waarover we kort kun- n zijn. Be heercn Dekker en Zon konden rap- 'i'teeren, de bescheiden van den pen- ignieest-cr, den heer C. Kaan in orde te bben bevonden. Ds voorzitter dankt de heeren Jb. Jon- HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 APRIL 1934. lam? van ^001' hetSeen Zij in het be- nlaats h 1 ve^'eenigiiig deden. In hun de hém a011 bestuursleden gekozen aftredend V" Za»dwijk en B. Zon; de J!''' de rondvraag besloot men op ver- hu n 2 eer Naastepad te trachten tp'ioi' 0 P011^wachter aan De Kooij een telefoon geplaatst te krijgen. nat !Llet7 ^outlosser wees op het nadeel, v!n,u ee' \an den middenstand onder den xan rndio-, kook-, bak-, knipcursus- striidlü2' n ri op dit Sebied tegen strijdige belangen te bestaan; een ander van H8? en middenstand profiteert er van Het bestuut zal hierover met het noombestuur correspondeeren. L e heer De Graaf had het over het veutverbod m Den Helder en andere ge meenten. Men besloot een adres aan den ïaad te richten, met een verzoek en als het niet mogelijk is voor inwoners van Anna aulowna vrijheid van venten in andere gemeenten te verkrijgen, dan ook hier een entverbod in het leven te roepen en voor eventueele ventvergunningen een bepaald bedrag te laten betalen, zooals dat ook elders geschiedt. Hierna volgde sluiting. Uit deze gemeente werdengoedgekeurd voor de lichting 1935 de dienstplichtigen: J. ten Boekei; B. Terpstra en J. Weij. Afgekeurd werd er geen. De levering van schoolbehoeften voor 1934 is door Burgemeester en Wethouders opgedragen aan de N.v. Boekhandel en Drukkerij v.h. Trapman Co. te Schagen. Door Burgemeester en Wethouders is voor den tijd van 16 Jnni tot en met 8 September 1934 benoemd tot vuilnisop haler de heer G. Kruit alhier. Dit wegens het bedanken van den heer J. van den Berg als zoodanig. Aan den heer T. Blokland Sr. alhier is vergunning verleend voor het bouwen van een houten bergplaatsje bij zijn huis aan de Schinkeldijk en aan den heer B. de Wit alhier is vergunning verleend voor het bouwen van een dubbel burger woonhuis aan den Duinweg. Op 1 Febr. j.1. herdacht de heer K. Maaskant, ambtenaar ter secretarie alhier, den dag waarop hij voor 12J^ jaar in dienst der gemeente trad. Dit was het gemeentebestuur niet ont gaan en besloten werd, den jubilaris een blijvend aandenken te schenken. Men meende voorts geheel overeenkomstig den wensch van den heer M. te handelen, door aan de huldiging zoo weinig mogelijk een officieel karakter te geven. In de laatst gehouden vergadering van het College van Burgemeester en Wet houders uitte het gemeentebestuur bij monde van den Burgemeester zijn waar deering voor het werk van den jubilaris zoomede zijn erkentelijkheid voor de pret tige samenwerking. Aangenaam verrast mocht de heer M. hierop een schitterende vulpenhouder in ontvangst nemen. Ook wij bieden den jubilaris onze har telijke gelukwenschen aan. Met genoegen vernamen wij uit de Staatscourant, dat op Woensdag 9 Mei a.s. door den directeur-generaal van de Zuiderzeewerken zal worden aanbesteed de aanleg van een verharden weg, een rij wielpad en gedeelte verharde aarden banen, als gedeelte van den Rijksweg no. 9, alhier tusschen Lonjeweg en den weg op den Afsluitdijk; het aanleggen van een verharden weg en het gedeeltelijk verhar den van een aanwezige aarden baan al hier, met bijkomende werken. Eindelijk zal dus een aanvang worden genomen met het doortrekken van den betonweg. Het is duidelijk, dat dit een enorme verbetering beteekent voor het snelverkeer. Ook uit een oogpunt van werkverruiming mag een dergelijk werk, waarvan de raming 230.000 bedraagt, vooral in dezen tijd, op prijs worden ge steld. Naar wij vernemen was de heer J. Smit, op 1 April j.1. 15 jaar als wegwerker bij de gemeente in dienst. Het gemeentebestuur heeft hierin aan leiding gevonden den heer Smit op dien dag een huldeblijk aan te bieden. Ook deze jubilaris van harte gelukge- wenscht. W e s t c r 1 a n d. Dinsdagmiddag reed de autobus van den lieer de H. met een 14-tal arbeiders van de W.meer naar Breezand. Op den betonweg even voor den Amstelmeerdjjk, brak de achteras, waardoor de chauffeur het stuur niet meer meester kon blijven. De inzittenden gingen aan den goeden kant zitten om zoodoende den wagen in evenwicht te houden, hetgeen echter niet verhinderde, dat de bus naar rechts zwenkte en over het rijwielpad terecht kwam in de dijkuitgraving, die daar is gemaakt. De passagiers stapten kalm uit de bus, die op zijn kop stond, en het bleek, dat niemand letsel had bekomen. Aan de kalmte van chauffeur en inzit tenden is het te danken, dat erger onheil is voorkomen. Den Oever. RIJKS VERKEERSWEG OVER WIERINGEN. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met het doortrekken van den betonweg over Wieringen, welke thans tot Hippolytushoef reeds is voltooid en voor het snelverkeer vrijgegeven. Woens dag 9 Mei a.s. zal n.1. door den dienst der Zuiderzeewerken worden aanbesteed bestek 214 t.w. de aanleg van een ver harden weg, een rijwielpad en gedeelte lijk verharde aarden banen, als gedeelte van den Rijksweg No. 9 op Wieringen tusschen den Lonjeweg en den weg op den afsluitdijk; het aanleggen van een verharden weg en het gedeeltelijk ver harden van een aanwezige aarden baan op Wieringen,met bijkomende werken. De raming voor dit omvangrijke werk beloopt f 230.000.— VOORSTELLING IN HET TEHUIS VAN OUDEN VAN DAGEN. Maandagavond gaf het bekende quartet, dat bij de Fancy-fair-feesten te Den Oever zooveel succes oogstte, een voorstelling in het Tehuis voor Ouden van Dagen te Hippolytushoef. De heer J. J. Bosker, die hier de functie van conferencier-goochelaar vervult, ver maakte er de oudjes met zijn moppen en kwinkslagen, waarna enkele van zijn be faamde goocheltoeren werden vertoond. Dan treden de gymnasten op: Cor Moejes en Dirk Smit. Keurige staaltjes werden op de brug vertoond, zeer ten ge- noege van de bewoners. Wij zijn ervan overtuigd, dat zij do oudjes van dit tehuis een gezelligen en aangename avond hebben bezorgd. Mis schien geeft het aanleiding tot meerdere dergelijke avondjes? De plaatselijke mu- ziekvereenigingen zijn er ook nog, niet waar? EEN BAL-MASQUE. De gemengde zangvereeniging «Zang en Vriendschap* organiseert Zondag 22 April a.s. in de Concertzaal «Concordia* van den heer S. Halfweeg een groot ge maskerd bal. Deelnemers(sters) kunnen zich aanmelden bij de heeren J. C. de Haan en C. Hoogvorst te Hippolytushoef en S. J. Blaauboer te Westeiiand. VERHUIZING VAN EIGENDOMMEN VAN POLDER WAARD-NIEUWLAND. J.1. Dinsdagavond had in 't hotel van den heer M. de Haan te Hippolytushoef de openbare verhuring plaats van het gras- en rietgewas, vischwater, enz., be hoorende aan Polder Waard Nieuwland. De totale opbrengst was f 262.— tegen f 353.in' t vorige jaar. De dieptreurige omstandigheden in de boerenbedrijven, laten zich dan ook bij verhuringen enz. terdege voelen. EEN TOONEELAVOND. Vanwege onze afdeeling der Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dran ken, zal op Zaterdag 14 April a.s. in »Uoncordia« van den heer S. Halfweeg, een tooneelavond worden gehouden. Opge voerd wordt »Van ouds de Morgenster« door Herman Heijermans. GEMEENTERAAD. Spoedeischende vergadering, gehouden op Dinsdag 19 April 1934. Voorzitter, de heer W. B. Oort. Secretaris: de heer C. Jonker. Tegenwoordig 11 leden. Afwezig de heeren Henkes en Keyzer, met kennisgeving van verhindering. Bij de opening der vergadering drukt de Voorz. zijn spijt er over uit, zich ge noodzaakt te hebben gezien de leden op zoo'n korten termijn ter vergadering bij een te roepen. Aan de orde wordt gesteld de voor dracht van B. en W., d.d. heden, waarbij den Raad wordt voorgesteld te bepalen, dat de vaststelling van een plan van uit breiding wordt voorbereid voor de Koog en het overige deel der gemeente, gelegen binnen den kring, aangegeven op de bij het ontwerp-besluit behoorende kaart. Naar B. en W. mededeelen, moet een dergelijk besluit, nadat het genomen is, onverwijld ter openbare kennis worden gebracht. Bouwaanvragen, die daarna in komen, moeten voorloopig worden aan gehouden. Is het uitbreidingsplan in ont werp gereed, dan kunnen met toestem ming van Ged. Staten, aan te vragen door het Gemeentebestuur, bouw-vergunningen worden verleend, mits niet gehandeld wordt in strijd met het ontwerp-uitbrei- dingsplan of met de daarbij behoorende bebouwingsvoorschriften. De voorzitter schorst hierop de verga dering blijkt op de desbetreffende vraag deringn blijkt op de desbetreffende vraag van den Voorzitter, geen der leden het woord te verlangen. De voordracht wordt hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. BROEK OP LANGENDIJK, n April. 3S,ooo kg roode kool i6.30; 38,000 kg 'gele kool 47.50; 7500 kg Deensche witte kool 6.207.30; 2100 kg uien: gele uien 2.102.20, grove 2.70 en gele drielingen 0.80, alles per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 11 April. Uien 1.20e.50, drielingen 0.800.90, grove 2.602.90; roode kool 1.705-90, div. soorten 1.603, gele kool 4.307.20, div. soorten 4.504.90; D. witte kool 5-50 7.20, div. soorten 4.80—5, alles per 100 kg. PURMEREND, 10 April. Kaasmarkt. Aangevoerd: 4 stapels kleine boeren 18 en 1 stapel Goudsche 18 per 50 kg. SCHAGEN 12 April. 3 paarden 150-250; 18 veulens; 187 geldekoeien (inag.) 100—145; 45 idem (vette) ;6o230; 30 kalfkoeien 160255; 16 pinken 4095 340 nuchtere kalveren 614; 194 overhou- ders 1218; 6 bokken en geiten 3:o; 41 varkens (magere) 15; 26 idem (vette) p. kg f 0.340.36; 55 biggen 813; konijnen 1 2; kippen 0.501.25. Eierenveiling. 120.000 kipeieren: 5254 kg 2.10, 5557 kg 2.to2.20, 5860 kg 2.102.30. 6163 kg 2.202.40, 6467 kg 2.502.60; 6000 eendeieren 2.502.60, alles per 100 stuks. 80 kievitseieren 1718 cent. Voorloopig verslag. Het wetsontwerp tot wijziging en ver hooging van het zevende hoofdstuk B der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1934 (Crediet voor werkverruiming), vond blijkens liet voorloopig verslag in de Tweede Kamer onverdeelde instemming. Algemeen juichte men het toe, dat een belangrijke som zal worden ten koste ge legd aan de bestrijding van de werkloos heid, welke zulk een ernstigen omvang heeft aangenomen. Intusschen gaven verscheidene leden uiting aan hun teleurstelling over de omstandigheid, dat eerst thans een plan van dezen aard aan het oordeel der Staten- Generaal is onderworpen. Bij sommige leden ontmoette de methode, welke de Regeering bij haar pogingen tot werkverruiming volgt, bedenking. Het thans ontworpen plan heeft mede ten doel, het verkrijgen van een sluitend budget te bevorderen. Juister ware het echter naar het inzicht der hierbedoelde leden geweest, indien de werkverruiming eerst ware ondernomen, nadat het budget slui tend zou zijn gemaakt. Gewezen werd op de wensclielijkheid der samenstelling van een volledig be schrijvend overzicht van omvang en oor zaken der werkloosheid. Eerst met zulk een overzicht als grondslag kan men aard en volgorde der bestrijdingsmiddelen vaststellen en die middelen met kans op succes ter hand nemen. Bij vele leden bestond ernstig bezwaar tegen het voornemen, dat, naar zij uit de Memorie van Toelichting hadden meenen te moeten opmaken bij de regeering be staat om de uitvoering van de te onder nemen werken dienstbaar te maken aan een geforceerde algemeene loondaling. Zij achtten dit een vlek op het ontwerp, die al het goede, dat daarin voorkomt, ontsiert. In plaats van het initiatief te nemen tot bindendverklaring van de collectieve arbeidscontracten, gaat de Regeering ze thans uithollen. Wat de steunregeling betreft, welke mede in de Memorie van Toelichting ter sprake is gebracht, meenden verscheidene leden zich tegen een vermindering van de steunuitkeeringen te moeten verzetten. Andere leden daarentegen sloten zich aan bij de opvatting der Regeering. De passage van de Memorie van Toe lichting, gewijd aan de directe steun ver- leening, gaf een aantal leden aanleiding opnieuw de aandacht te vestigen op de omstandigheid, dat voor land- en tuin bouw op dit gebied zeer veel is gedaan wat voor ee industrie en de scheepvaart is nagelaten. Kan vroeg men het voor de scheepvaart toegepaste stelsel van directe steunverleening onder verplichting van saneering niet ook op andere takken van bedrijf, bijv. op den ook in ernstige mate noodlijdenden scheepsbouw, worden toe gepast Sommige leden vonden in een aantal der gevoerde beschouwingen aanleiding uiting te geven aan de vrees, dat, als de regeering alle in die beschouwingen ver vatte suggesties zou volgen, een zóó uit gebreid sysfeem van Overheidsbemoeiing tot stand zou komen, dat de prikkels tot het ontplooien van eigen initiatief geheel zouden gaan ontbreken. BUITENGEWOON CONGRES N.V.V. In verband met de werkloosheid. Woensdagmorgen begon in een der zalen van het gebouw Bellevue te Amster dam, een buitengewoon congres van het Nederlandsch Verbond van Vakvereni gingen ter bespreking van het werkloos heidsvraagstuk en de houding van de re geering te nopzichte hiervan. De heer E. Kupers opende het congres De heer E. Kupers opende het congres. In het verloop van zijn rede wees hij op de vitale belangen, die de middenstand heeft bij het instandhouden van de thans bestaande loons- en steunnormen, want bij daling daarvan, daalt onherroepelijk de koopkracht van de arbeidersbevolking. De heer H. Lindeman verkreeg daarna het woord. In de eerste plaats besprak spreker het streven van de Regeering tot voortdurende verlaging van de loonen in de werkverschaffingen en het verslechten der steunnormen. Het staat vast, betoog de hij, dat lage loonen de economische ontwikkeling ondermijnen. Vervolgens besprak de inleider het denkbeeld van de z.g. „contra-prestatie". Deze contra-prestatie wil volgens hem eenvoudig zeggen, dat men den werkloo- ze den steun ontneemt en dwingt tot wer ken, een wijze van doen, die doet denken aan de vroegere heerendiensten. Ten opzichte van het 60 millioenenplan van de regeering, staat het N.V.V. sym pathiek. Tenslotte werd een resolutie aangeno men, waarin werd geprotesteerd: a. tegen alle maatregelen, die vermin dering der steunuitkeeringen ten gevolge hebben; b. tegen de loonsverlagingen in de werkverschaffingen, welke de regeering den laatsten tijd toepast; c. tegen het streven om in z.g. „contra prestatie" te laten werken en waarin voorts werd aangedrongen om: a. geen verdere verlaging van de steun uitkeeringen toe te passen, de ingevoerde verlaging van de steunnormen ongedaan te maken en de percentages, genoemd in de artikelen 8 en 19 der steunregeling te verhoogen; b. ed laagste loon enin de werkverschaf fingen te verhoogen en geen verdere loonsverlagingen in de werkverschaffin gen voor te schrijven; c. de 40-urige werkweek in te voeren voor de werken, welke krachtens het 60- millioenenplan zullen worden uitgevoerd, met handhaving van de loonen der collec tieve contracten; d. bij de werkverschaffingen en werk verruiming op ruime schaal ook jeugdige, werklooze arbeiders te werk te stellen en voor zoover dit niet mogelijk is. deze jeugdige werkloozen financieelen steun te verleenen. DESTRUCTIE VAN AFFGEKEURD VLEESCH IN NOORD-HOLLAND. De commissie van advies inzake het destructievraagstuk, ingesteld bij beschik king van den minister van sociale zaken van 8 Februari 1934, heeft een schema ontworpen voor de doelmatigste wijze van destructie van afgekeurd vleesch. Reeds in de eerste vergadering der commissie kon worden vastgesteld, dat de commissie unaniem van oordeel was, dat de gemeenten in de provincie Noord- Holland het doelmatigst de wettelijke voorschriften inzake onbruikbaarmaking voor voedsel voor mensch en dier van afgekeurd vleesch kunnen uitvoeren door aansluiting bij een der in de provincie Noord-Holland reeds opgerichte over- heids-destructoren- De gemeenten Schagen,Zijpe,Callants oog, Sint Maarten, Wieringerwaard, Bar- singerhorn, Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Den Helder, Anna Pau lowna en Wieringen, zouden dan onder het district Barsingerhorn vallen. DE KWESTIE-ZWERTBROEK IN DE V.A.R.A. De heer Zwertbroek heeft geen genoegen genomen met het door het bestuur der S.D.A.P. benoemde commissie van onder zoek in zijn zaak met het Vara-bestuur, omdat zij hem niet de noodzakelijke on partijdigheid waarborgt. Een der leden bijvoorbeeld, is een bediende van het partijsecretariaat, die dus o.a. de hande lingen van zijn diresten chef zal hebben te onderzoeken en te berechten. De heer Zwertbroek verlangt, dat behalve de door het partijbestuur aangewezen leden, een gelijk aantal door hem zal worden aan gewezen, met een jurist als voorzitter. NEDERLANDSCHE HARING NAAR RUSLAND. Van Russische zijde wordt gemeldt, dat de Sowjet regeering in Nederland haringen heeft gekocht, daar het Neder- iandsche aanbod gunstiger was dan het Engelsche en het Noorsche. Hoewel Rus land in het geheel 10.000 ton haring zou hebben gekocht, zou het van plan zijn, weldra nieuwe bestellingen in Nederland te doen. Gemeld wordt voorts, dat de Sowjet- Unie door tusschenkomst van de Export club verschillende partijen metalen in Nederland heeft verworven. HET VRAAGSTUK VAN DE JEUGD WERKLOOSHEID. Een pleidooi voor de bestrijding van den Bond v. Jonge Liberalen. Het hoofdbestuur van den Bond van Jonge Liberalen heeft aan de liberale fractie in de Tweede Kamer van de Staten-Generaal een brief gezonden, waar in zij er op wijzen, dat het ernstigste nationale probleem dat van de werkloos heid is, en de ernstigste zijde daarvan de jeugdwerkloosheid. Vooreerst groeit er een geslacht op, zoo luidt het o.m. in dit schrijven, dat nimmer heeft leeren arbeiden, met alle moreele en materieele gevolgen van dien, gevolgen, die in hun ne volle bedenkelijkheid nauwelijks zijn te overzien. Wij meenen, aldus het hoofdbestuur, dat het bij uitstek op den weg der libe ralen ligt, om tot maatregelen in dezen zin het initiatief te nemen. Wjj denken hierbij b.v. aan vervroegde pensionneering van ambtenaren en semi-ambtenaren, wellicht zelfs van personen, werkzaam in particulieren dienst. Met den allergrootsten aandrang ver zoekt het hoofdbestuur de liberale fractie aan deze dringende materie blijvende aandacht te wijden en, zoo eenigszins mogelijk, op korten termijn het initiatief te nemen tot maatregelen, waarvoor het Nederlandsche volk dankbaar zal zijn en waarop tienduizenden jongeren hun hoop gevestigd hebben. Lijk van een jongeman op den bodem van het water gevonden. Het lichaam was met staven ijzer verzwaard. Op de Reeuwijksche Piasseri bij 's-Gravenkoop heeft de visscher K. Dinsdagmiddag op den bodem van het daar ondiepe water een lijk ont dekt. Hij heeft van deze lugubere ont dekking dadelijk mededeeling gedaan aan den burgemeester van Reeuwijk, den heer L. J. Lucasse, die het onder zoek ter hand nam. Toen het lijk aan den kant was gebracht bleek, dat her kenning niet mogelijk was. Het ver dere onderzoek bracht bijzonderheden aan het licht, die het vermoeden wetti gen, dat er hier misdaad in het spel is. Het lijk was n.1. aan borst en rug verzwaard met ijzeren staven, die met riemen om het lichaam waren be vestigd. Uit brieven en papieren, die in de klee ding werden gevonden, is komen vast te staan, dat het slachtoffer de 25-jarige C. A. H. Ebbinge Wubben is, afkomstig uit Den Haag en leerling aan de M. T.S. te Haarlem, waar hij in pension was. Reeds sedert November van het vorig jaar had de Haagsche politie zyu opsporing ver zocht. Als hulpofficier van justitie heeft de burgemeester van Reeuwijk het Jijk in beslag genomen. De plaats waar het ge vonden is, ligt in een eenzaam gedeelte van het uitgestrekte merengebied bij den Laixdijk. Gisterenmorgen om kwart voor tien is liet stoffelijk overschot overgebracht naar het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda. Nadere bijzonderheden. In Het Volk treffen wij nog de vol gende bijzondei lieden aan: Op II November van het vorige jaar was W. tezamen niet een vriend van Haarlem naar Den Haag gereisd 0111 daar het week-end in het ouderlijk huis door te brengen. Hij heeft aan het Holland- sche Spoorstation aldaar gewoon afscheid van den vriend genomen en is zijns weegs gegaan. Hij is evenwel nooit meer thuis gekomen. Een dag later is hij nog ge signaleerd in de omgeving van den Rijs- wijkschen weg, waarheen hij een eind weegs met een kennis, die deze richting uit moest, is opgereden. Hij had toen een vreemde fiets bij zich. Wat zijn verdwijning nog raadselach tiger maakte was het feit, dat hij blijk baar in het geheel geen plannen heeft gekoesterd om er van door te gaan. In zijn kosthuis werden n.1. zoowel zijn pas, zijn bewijs van de jeugdherbergen als geld gevonden, wat hij toch in elk geval meegenomen zou hebben, wanneer hij om de een of andere reden de wijde wereld in wilde gaan. Het eerste onderzoek, meldt het blad verder, heeft reeds uitgewezen, dat de jongen als kind wel eens te Reeuwijk is geweest, doch later nooit meer, terwijl hij geen kennissen of familie in de buurt van de Reeuwijksche Plassen had. Het is niet aan te nemen, dat hij den weg heeft gekend, of de wegen die tusschen de elf plassen zijn gelegen. In de omstandigheden waaronder men het lijk heeft aangetroffen, zijn bovendien verschillende verdachte dingen. Zoo rijst de vraag waar hij het ijzer vandaan ge haald heeft, waarmee zijn lichaam ver verzwaard was. Het was n.1. niet alleen met banden zooals men die voor bagage dragers van fietsen gebruikt aan zijn lichaam vastgesnoerd, ten overmaat waren die banden ook nog op de jas vastgenaaid. De plaats waar het lijk gevonden is, is bij den Laixdijk. Dit is een verharde weg, die weliswaar voor auto's verboden is, maar waar een auto toch kan rijden. Dat daar dus eenige menschen een lichaam in het water gegooid kunnen hebben, is een mogelijkheid die niet verworpen hoeft te worden op grond van de plaatselijke omstandigheden. P zeer verlaten. Uit Haarlem In M.T.S.-kringen acul men liet niet uitgesloten, dat W. een avontuur zou hebben gezocht. Het is bekend, dat, toen hij de film Dr. Mabuse gezien had, sterk onder den invloed daarvan gekomen was. Reeds anderen daags probeerde hij den misdadigen dokter na te bootsen. Een feit, dat in deze richting wijst, zoekt men hierin, dat hij voor het laatst gezien is bij den Parallelweg in Den Haag, een beruchte buurt. Als men deze veronder stelling aanvaardt, is het niet onwaar schijnlijk, dat hij beroofd werd of om een of andere reden om het leven is gebracht door lieden, die zich vroeger van het ijzer hadden voorzien. De Russische vliegers Molokof, Kama- nin en Slepnef zijn er in geslaagd in den loop van twee dagen 33 leden der beman ning van de „Tsjeljoeskin in veiligheid te brengen. Tot de geredden behoort ook prof. Schmidt, de leider der expeditie. Dinsdag hebben de genoemde drie pilo ten met drie vliegmachines 22 menschen van prof. Schmidt's expeditie overge bracht naar kaap Wankarem. Woensdag morgen is een groep vliegtuigen onder lei ding van Kamanin er in geslaagd nog elf personen naar kaap Wankarem over te brengen, zoodat men in twee dagen 33 menschen uit het kamp op de gevaarlijke ijsschotsen heeft gered. Vooral de piloot Molokof heeft bij den reddingsarbeid be wijzen gegeven van buitengewone energie. De drie piloten hebben hun reddings werk verricht onder de moeilijkste om standigheden, die men zich denken kan. Het weer was namelijk buitengewoon slecht, terwijl er in de omgeving van het kamp van prof. Schmidt een dichte mist hing, die alle zicht onmogelijk maakte. Niettemin besloten zij op te stijgen, ten einde een uiterste poging te doen om een aantal menschen van de wrakke ijsschot sen te redden, te meer daar de reddings commissie te Moskou hen draadloos had gewezen op de noodzakelijkheid, indien maar eenigszins mogelijk, prof. Schmidt in veiligheid te brengen. Aan deze opdracht hebben de vliegers dan ook voldaan. Prof. Schmidt is ernstig ziek; hij lijdt aan longontsteking en heeft hooge koortsen. Het gerucht gaat zelfs, dat zijn toestand kritiek is. In dekens gewikkeld werd professor Schmidt, die toen de vliegers in het kamp arriveerden bewusteloos was en ijlde, door de leden der expeditie in een der vlieg machines gedragen. De leiding van het kamp, waarin zich thans nog 49 menschen bevinden, is na het vertrek van prof. Schmidt opgedragen aan zijn plaatsvervanger, Bohrof. HONGERSTAKING OP GROOTE SCHAAL. Te Teruel (Spanje) zijn 200 in de gevan genis opgesloten leden van anarchistische vakvereenigingen tot hongerstaking over gegaan, uit protest tegen het wetsontwerp tot ainnestieverleening, waarvan zij niet zullen profiteeren.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11