Stadsnieuws mm wUt iüNSLËW tweede blad heldersche courant van donderdag 12 april 1934. 5 ABONNEMENTSGELDEN. vóór "5 April, gaan m Licht op voor alle voertuigen. Donderdag Vrijdag 12 April 13 19.19 uur. 19.21 uur. Aan onze postabonneé's doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor bet tweede kwartaal ten bedrage van 2.—. per postwissel «ver te maken ot op onzt postgirorekening 10906 over te schrijven. Na genoemden datum woedt beschikt met 0.15 vei hnoging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per iooper beschikt. Wij verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. —Te 's-Gravenhage slaagden bij het laatst gehouden examen voor stuurman groote stoomvaart de heer G. de Beurs, en voor 3e stuurman groote stoomvaart de heer K. L. Duzee. Aan het Instituut „Mercurius", Loods- graeht 72, slaagden voor het diploma machine-schrijven mej. A. Stobbe, en de heer F. Trap, beiden alhier. LEGER DES HEILS. Wij herinneren nog even aan de groote Jeugd-demonstratie die hedenavond ge- houden wordt in de Luthersche kerk. VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL AFD. „DEN HELDER". De uitgestelde feestavond, ter gelegen heid van het 1-jarig bestaan der afdeeling, is thans bepaald op Dinsdag 17 April a.s., in het „Kegelhuis". Voor verschillende bijzonderheden ver wijzen wij naar een advertentie in dit blad. NEDERL. VEREENIGING VAN PERSONEEL BIJ DEFENSIE. Kon. goedkeuring ier statuten. Blijkens de advertentie in dit nummer is aan bovengenoemde Vereeniging ko ninklijke goedkeuring verleend. NEDERL. REIS VEREENIGING. De N. R.; V.. afd. Den Helder, organi seert Zoutijtg 22 April een schitterenden autotocht langs d'e bloeiende bloembollen- velden. Per touring wordt gereden langs Rijksstraatweg, Santpoort, Velserbeek, Driehuis, Bloemendaal met bezoek aan 't Kopje aldaar, langs den fraaien Zee weg naar /.antivoort; verder naar Kraan tje Lek. Na het gebruik van het twaalf uurtje korte wandeling langs de bollen velden naar Elswort en vervolgens per auto over Vogelenzang naar Hillegom en Lisse, langs de mooiste en grootste bloembollenvelden. We twijfelen niet of voor dezen tocht zal groote belangstelling bestaan. Vroeg tijdige aanmelding is daarom gewenseht. Zie de advertentie in dit blad. VEREENIGING VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN. De Praetijkexamens in Boekhouden en Handelscorrespondentie, af te nemen van wege de Vèreeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen, zullen worden ge houden op aMandag 2 Juli, Dinsdag 3 Juli en Woensdag 4 Juli a.s. in ongeveer 40 plaatsen in het land. Het inschrijfgeld is belangrijk verlaagd. Voor nadere bijzon derheden zie men de annonce, voorko mende in dit nummer. De aanmelding sluit 9 Juni a.s. Het prospectus der examens is gratis verkrijgbaar bij den Administrateur: H. Broeders, Zocherstraat 66, Amsterdam (W.). Tel. 62437 en bij den Boekhandel. GRAFSTEEN ARIE I). VAN DE WEG l) Alsnog zijn ingekomen de volgende giften: „Kunst aan 't Volk" 7.— Hel ders Fanfarecorps 5.— de Heer L. te H. 1-de heer C. te H. 0.25, totaal met de vorige opgave 151.30. Verder werd uit Amerika ontvangen van mevr. H. geb. Z een bedrag van 2. Ondergeteekende verwijst verder naar de advertentie in het nummer van Dins dag betreffende een vergadering, weike Donderdagavond 9 uur op de bovenzaal van het cöfé van Weelde zal worden ge houden, waar de verdere plannen zullen worden besproken, alsmede tot definitieve benoeming van een Comité zal wórden overgegaan. Namens liet voorloopig Comité, Joh. F. Pala. Was bestemd voor het nummer van Dinsdag, docli werd door een misverstand daarin niet opgenomen. LAATSTE ABONNEMENTS VOORSTELLING. Wij hebben medegedeeld, dat a.s. Maan dag 16 dezer door het Ver. Rotterdamsch Tlofstad-Tooneel, Directeur Oor van der Lugt Melsert, zal worden opgevoerd: „Ex-Koning Peter", blijspel in drie be drijven van Zoltan Horvath. Hier volgen eenige kritieken betreffen de dit stuk: - Het „A!g. Handelsblad" schrijft: Zoo wordt men voortdurend aangenaam bezig gehouden.... de dialoog sprankelt en tintelt, dat het een aard heeften zoo is het succes hij de eerste voorstelling zeer groot geworden, „De Avondpost": Het Hofstad-Tooneei heeft er een vroolijk stuk van gemaakt, zóó dat de zaal eenvoudig weg zat te daveren van plezierEen Schla ger, afgaande op het opgetogen publiek.... „Nieuwe Rotterdamsche Courant": Een kostelijke vertooning van een alleraar digst stuk, die aan het slot luid ts toege juichtMeer dan de bloemen nog zeiden de toejuichingen.... AANBESTEDING. Door den heer J. J. Schoeffelenberger werd Dinsdagmorgen in café Minneboo, Keizerstraat, alhier, aanbesteed het ver houwen van perceel Julianapark no. 8. Hiervoor was ingeschreven als volgt: G. Oei jee P. Kraft 2465; D. Koger 2662; W. F. Labout 2675; H. Doorn 2680; Joh. Steeman 2689; Gebr. van Pelt 2840; J. van Wilgen 3000; A. van der Wal 3060; J. Vlaming 3298. CHR. MEISJES VEREENIGING „DIENT ELKANDER DOOR DE LIEFDE". L'itslag van de Maandagavond gehou- den verloting: Lotno. Prijsno. Prijsno. Lotno. Prijsno. Lotno. Prijsno. Lotno. 1 197 8 288 15 317 22 232 2 312 9 217 ÏG 68 23 204 3 267 10 497 17 202 24 310 4 856 11 462 18 146 25 490 5 308 12 297 19 354 26 61 6 12 13 176 20 333 27 201 7 373 14 93 21 154 28 348 De prijzen kunnen onder overlegging van het lot, worden afgehaald ten huize van mejuffrouw Agaart, Janzëndwars- straat 8. TIVOLI-BIOSOOOP. Van morgen af wordt in de Tivoli- hioscoop vertoond de Fox-film „De 200 P.K. van Zijne Majesteit" (my Lips he- tray). De eerste Amerikaansclie Lilian Harvey-film. Een vroolijke, muzikale, ro mantische intrige met een Europeesch tintje. De liedjes: „The Band is gaily playing", „that's, why I'm happy" en „Out of a blue Sky", welke in deze film gezon gen worden, zijn gecomponeerd door den bekenden componist William Kernell. De dansen staan onder leiding van Sammy Lee, terwijl de regie in handen is! van den eminenten regisseur John Bly- stone. Naast Lilian Harvey vervullen John Boles en El Brendel de mannelijke hoofdrollen. INKOMENS EN VERMOGENS IN DEN HELDER. En de plaatsen in de omgeving daarvan. Jaarlijks worden door het Centraal Bureau voor de statistiek gegevens ver strekt betreffende de Inkomens en ver mogens in Nederland. Voor 1932/33 zijn deze wederom verschenen in een bij de firma Nijlïoff te 's-Gravenhage uitge geven „Statistiek". Wij ontleenen er de volgende cijfers aan. In Den Helder waren voor de Inkom stenbelasting in 1932/83 9720 aangesla- genen, in Alkmaar 7956. De percentages der aangeslagenen, naar de hoegrootheid der zuivere inkomens bedroegen; Voor aanslagen van 800.tot 1400.— voor Alkmaar 38.75, voor Den Helder 35.44; voor 1400 tot 2000. voor Alkmaar 29.35, Den Helder 33.19; voor 2000.tot 5000.voor Alkmaar 26.15. Den Helder 28; voor 5000.— 'tof 10000.voor Alkmaar 4.22, Den Hel der 2.87. Frappant is het verschil 'tussehen béide steden bij de vermogens. In Alkmaar wa ren in totaal 979 in de vermogensbelas ting aangeslagen; in Den Helder 417. Hiervan waren voor vermogens van 16.000 tot 30.000 ïn Alkmaar 43.92 van liet totaal, in Dén Helder 54.92; Voör vermogens van 30.00$ tot 50.000: AI!C°. maar 1 c iu.i „v 93 fri* vovnuiwiinb' van Den Helder 15.83; van 100.000 én hooger komen in Den Helder slechts sporadisch^ oor, zoodat hieroltttrent slechts gemid delde percentages1 zijn berekend, alléén Alkmaar bezit aan vermógens tussehen 100.000 en 200.000 nog 7.56 van zijn totaal aantal aangeslagenen. In het volgend staatje zijn opgenomen de gemiddelden betreffende de inkom-, sten- en vermogensbelasting; TWEEDE VERTOONi\G „PAMIR". Gisterenavond werd in Musis Sacrum wederom de film „Pamir", het laatste zeil schip vertoond. De opkomst w as zeer goed. Daar wij reeds een uitvoerig verslag omtrent den inhoud van deze film hebben opgenomen, nadat de eerste vertooning plaats had gevonden, kunnen wij thans volstaan met deze vermelding. De heer Coolhaas leidde de film en de daarop volgende „Wind en Water" met een korte uiteenzetting in. De films bleken het Heldersclie publiek wei te boeien, want met groote aandacht werden de beide rolprenten gevolgd. Deze vertoonlng kan dan ook zeker als goed geslaagd genoteerd worden. BAZAR „DORCAS". Ten bate van de exploitatie en het on derhoud van het gebouw U.S.O. aan deft Kanaalweg, eigendom van de Ned. Herv. Gemeente alhier, wordt elk jaar een bazar georganiseerd van voorwerpen, vervaar digd door de Vro'uwenvéreeniging ,,Dor- cas' welke dan worden verkocht. Giste ren is deze bazar wederom gehouden; evenals andere jaren, was ook nu weer 'Z^er veel werk van een en ander gemaakt. Het enthousiasme en de belangstelling tvan de dames was buitengewoon groot en op het uur van de opening gisteren middag 3 uur kon, in letterlijken zin des woords, niemand meer er bij. Was het binnenkomen op zichzelf al een puzzle. nog veel grooter karwei was het om zich zelf door alle dames en kinderen de aan wezige mannen vormden een zeer mini male minderheid) heen te wringen. Maar als je weet dat er een goed ingericht buf fet aanwezig is met thee en gebakjes, ja, dan is de mensch tot veel in staat. Mevrouw Schellinger was het. die te 3 uur den bazar opende. Een der predikan ten heeft indertijd eens gezegd, dat de ini tialen van het gebouw U-S-O niet alleen beteekenden Uit Samenwerking Opbouw, maar ook konden beteekenen Uit Strijd Ondergang, en de spr. drukte den wensch uit, dat voor den bloei van het kerkelijk leven deze laatste beteekenis- nimmer zou worden verwezenlijkt. Integendeel: moge mét dit Vereenigingsgebouw. tevens ons kerkelijk leven bloeien en groeien! Vraagt u nu wat er al zoo te. zien en te koopen was? Ach. vraagt u het niet: de lezeressen weten hoe veelzijdig en fanta sierijk zulke vrouwelijke arbeid is. Het zou een al te lange lijst worden als wij Oallës moesten vermelden! Behalve al deze handwerken genaaid, geborduurd, en hoe hef nog meer mag heeten, was er ook de 'trdditioneele grabbelton en het rad van avontuur, twee dingen, die voor een bazar zijn, als het zout voor een ei. En vooral het jeugdige gedeelte van het pu bliek zorgde daar voor het noodige debiet. /De bazar. die gisterenavond wederom is. sgesloten. zal ongetwijfeld aan het doel hebben beantwoord. Vermelden wij nog. idat het ensemble Boon zorgde voor het 25.13, Den Hélder 23.02; vermógen^/^-lkale gëdéelte. 50.000 tot iOÖ.000; Alkmaar 20.63,. t Poppenhuis- is WaI/Ipï* van pii nnncTAr Rijksinkomstenbelasting Vermogensbelasting Gemeente Aantal aange slagenen Bedrag d. zuivere inkomens Gemidd. inkomen p. aange slagene Aantal aange slagenen Bedrag d. ver mogens Gemidd. vermogen p. aan gé-' slagene Alkmaar 7956 f 17530 f 2203 979 f 50244 f 51 Anna Paulowma 1500 2289 1492 131 4857 37 Callantsoog 232 319 1377 21 669 32 Den Helder 9720 18956 1950 417 17059 41 Schagen 1054 1990 1888 166 7358 44 Texel 2134 3645 1708 325 11706 36 Wieringen 299 5043 1728 165 5535 34 Wieringerw. 367 577 1572 79 3334 42 Zijpe 1345 2095 1558 190 7442 39 De bedragen in deze kolommen alle X 1000. gevallen op no. 27. lfet fruitbakje op no; 3S6. f, ,De haam van den pop is Sijtje. ,,-De prijzen kunnen- worden afgehaald 'lil U.S.O., Kanaalweg. GOÖD WILL DAY 1934. Men schrijft ons Ook dit jaar Zal de Dag van Goeden Wil, 18 Mei, door duizenden in den lande wórden herdacht. Dien dag zullen jonge- 'rèii van diverse gezindten getuigen van den goeden wil en het ernstig streven "haarden vrede; getuigen van hun wensch, dat de wereld weer in eendracht, liefde en vrede zal leven. Het Heldersche Good Will Day-comité, bestaande uit de Ver. van Jonge Oud-Katholieken, Vrijz. Jon geren Bond. Vakschool vereeniging, Jeugd bond voor natuurstudie, E.L. V.A.S., Luth. Jongeren Kring, St. Jozefgezellenver- eeniging, Kath. Jonge Middenstandsver- eeniging, Jongeren Vredes-Actie, Doops gezinde Jongeren Bond en Chr. Jonge Mannen-Vereeniging, welk comité vorig jaar na de welgeslaagde vieringpermanent 'werd verklaard, is thans weer aan het werk getogen voor een waardige herden king van dien Vredesdag. Hedenavond 0111 half negen vergadert het comité in de Consistoriekamer van de doopsgezinde kerlc aan de Iverkgracht, ter nadere oriënteering en uitstippeling der plannen, zoodat wij hopen binnenkort meerdere mededeelingen te kunnen doen. We zouden van deze gelegenheid gaarne gebruik willen maken om aan de leden- vereenigingen, die door mutaties in hun bestuur geen uitnoodiging ontvingen, dringend te willen verzoeken dezen avond wel aanwezig te willen zijn. I>e vergade ring begint om half negen. DE MAST, WELKE ONDER WATER BLEEF. Deze, week w as 3 mijl WNW van Ter schelling e.eu wrak geconstateerd van een schip. De mast stak nog gedeeltelijk boven water uit. Gisterenmorgen heeft de Drente opdracht gekregen om op onderzoek uit te gaan. Inderdaad .werd op de aangegeven plaats de mast aan getroffen. Men kreeg den indruk, dat de mast drijvende was en nog slechts door; enkele touwen werd vastgehouden. Dé Kapitein van de Drente liet een strop 0111 den mast gooien en naeenig trekken kreeg men dezen los. De mast was echter zoodanig verzwaard, dat deze bij het slepen onder water bleef. Vandaag zal de mast op droge gebracht worden en dan zal men 11a kunnen gaan of men hier met een losdryvenden mast te doen heeft, ofdat de mast bij het trek ken van het schip losgetrokken is. FRITS SCHAKELS* GEZELSCHAP IN CASINO. Zondag a.s. zal de hier welbekende revue-komiek Frits Schakels met zijn kameraden een vroolijke lachavond geven in Casino. Zeer populair door zijn revue's welke hij sinds jaren in Den Helder gaf, zal hij thans een „bonten avond" geveu met verschillende één-acters, komische scènes, voordrachten, schetsen enz. O.a. treedt als gast op de gevierde Nederland- sche artist Chris de la Mar, 11a zijn terug keer uit Nederl. Indië, met de schitterende gespeelde transformatie-schets „Trein620" waarin Chris de la Mar op wonderlijke wijze zelf 6 rollen vervult. Vérder zijn Lena Eman, de gevierde revue artiste, Gerard Nqbet en parther, twee uitmun tende aceordéon virtuozen, welke de mooiste opera's laten hooien, e a. Fits Schakels, de veelzijdige en geestige acteur zal weer eenig zijn in zijn ver- verschillende creatie's. Het belooft een echt vroolijke en gezellige avond, Zondag. CONCERT HELDER'S MANNENKOOR. Een mooie avond. Het tweede opschrift, dat wij hierboven plaatsten, is waarlijk niet overdreven: het was in elk opzicht een mooie avond, welke door ons, reeds meer dan een halve eeuw oude, mannenkoor werd aangeboden. Mooi 0111 het programma zelve, dat door „Hel- der's Mannenkoor" werd uitgevoerd, mooi door de medewerking van een sympathieke soliste, en mooi tenslotte wegens een hul diging van den ,65-jarigen directeur, den heer Leewens. Maar wij zullen niet op de zaak voor- uitloppen. en willen regelmatig vertellen. Allereerst dan het programma, door het Mannenkoor uitgevoerd. Geopend werd, behalve unet het, als compositie vrij matte en kleuvlooze Bondslied van W. Kérpér, met Mendelssdhn's ..Beati Mortui", ter na gedachtenis aan H. M, de Koningin-Moe der gezongen; een mooi, dankbaar num mer, dat zuiver en goed genuanceerd ge zongen werd. Het volgend nummer (waar op ons speciaal de Voorzitter, de heer Peters, in zijn welkömstspeechje, gewezen had: liet „Mannenkoor" is namelijk van plan dit ais vi ijnummer te kiezen voor het concours van IJmuiden, waaraan het dezen zomer deelneemt) was een com positie van Mathieu Neumann, getiteld „Golgatha", een prachtig koorwerk van onmiskenbaar moderne allure, dat zeer liooge eischen stelde aan de zangers. Over het algemeen hebben zij zich uitstekend van hun taak gekweten; er waren natuur lijk hier en daar vlekjes, met name ook de inzetten waren niet steeds even zuiver en het was duidelijk, dat de geweldige moeilijkheden niet alle waren overwonnen. Maar de hoofdzaak: warmte en gloed, eu goede uitspraak van het Duitsch, waren aanwezig, en w ij geven het „Mannenkoor" een goede kans, als het met dit nummer uitkomt. Evenwel, voor den heer Leewens is op het oogenblik nog de kwestie van het „entre ces deux mon coeur balance", in het Hollandsch gezegd: men is het er nog niet over eens, of niet met een amder vrij nummer meerder succes te IJmuiden zal kunnen worden behaald. Dat andere Buitenlandsch Overzicht pag, I FeuilletonI Radio-programma2 Van links en rechts 2 Buitengewoon congres N.V.V, over werkverschaffing7 Voorloopig Verslag Tweede Kamer7 Crediet voor werkverruiming 7, Lijk gevonden in de Reewijksche plassen 7 De zaak Onnes 7 De ramp van de Ta-fjord 1 Schipbreukelingen van de Tsjel- joeskin gered 7 Omtrek-nieuws7 Marktberichten 7 MarineberichterX 8 Sportnieuws 7 Dagelijks „Witte Bioscoop", (7.30 UV")t Dagelijks Tivoli-Theater(7 uur): Donderdag 12 April. Feestavond Ned, Herv. Kerkkoor, geb, U.S.O., 8 uur. Groene Kruisfilm. Vereeniging Witte Kruis". Musis, 8 uur. Luthersche Kerk. Jeugdssamenkomst. Vrijdag 13 April. Soiree H.B.S.-vereeniging. 8 uurCasino Zaterdag 14 April. Uitvoering „Gysbert japicx', 8 uur, Musis Sacrum. nummer was het dankbare werk xran Ri- chard Hol, getiteld „De Rots in zee", qua compositie een prachtnumrner, dat gele genheid biedt voor een koor tot het toonen van zijn prestaties. En van verschillende zijden werd ons dan ook als de opmerking gemaakt, dat „Mannenkoor" wellicht beter deed dit nummer voor zijn vrij werk,te kiezen: het is zoowel wat woorden als wat compositie betreft, door en door Hol landsch en behoeft in geen enkel opzicht voor een buitenlandsch nummer onder te deen, en de zangers kunnen zich hiervoor nog meer geven dan voor het Duitsche. Trouwens, de heer Leewens is het er zelf nog niet ovei eens. in ieder geval dient natuurlijk nog wel te worden geschaafd en bijgewerkt, maar zeker zal „Mannenkoor" geen slecht figuur slaan in IJmuiden. Na -de pauze werd* door het koor nog vertolkt het van vorige gelegenheden wei- bekende „De Kruid" van H. J. den Hertog, op woorden van Jan Prins. Het gedicht ais zoodanig is een voortreffelijk staaltje van Nederlandschè poëzie: het is pittig en frisch, gezond, en sterk. Den Hertog heeft er een geestige compositie van gemaakt en het koor heeft ze met merkbaar genoe gen gezongen. Tenslotte kregen we dan nog een „Matrozeiiköor" van E. Wettig- Weissenborn, met pianobegeleiding van mejuffrouw Corry Heyboer, terwijl beslo ten werd met den „Zangersmarscli" van J. Otto. Te oordeelen haar het geweldig ap plaus, dat aan dit laatste nummer ten deel viel, was dit wel het mooiste van het programma; de criticus zal zich bij deze vox populi dan ook maar neerleggen. Het was een marschlied op de schoone woor den „rrrroem, routsj, rappelte routsj" en meer van dien aard, en dit is geenszins, zooals men denken zou. Russisch, maar het zijn klanknabootsende geluiden voor een fanfare-orkest. Zoozeer sloeg dit in, dat dit nummer tweemaal moest woiden gezongen; de tweede maal maakte direc teur Leewens het zich gemakkelijk en ging er, al dirigeerend, hij zitten. De zan gers zeif trappelden er de maat bii. Dus werd dit een demonstratie van opperste leut en vrooli,ikheid, die een waardig slot vormde van den avond. Samenvattend, komen wij dus tot de conclusie, dat inderdaad dit concert ge schikt was ons een indruk te geven van 13) Groote houten balies staan aan dek en om elk daarvan eenige mannen, die met den inhoud doende zijn. Bergen sneeuw wit schuim drijven op grijsblauw water. Het duurt niet lang of we zijn in volle zee. Koers: Doggersbank. Bestemming Nieuwediep. Het weer blijft gunstig, doch het zicht is heiig. De macliinekamertele- grafen staan op volle kracht. Vaart 10 mijl per uur. Rustig klotsen de golfjes in nionotonen zang tegen'den boeg. Vooruit op het opperdek gegons van stemmen. Het zijn de mannen, die aan het aardappels- jassen en plunjewasschen zijn. Het is enkel schuim, dik, smeuïg schuim, wat men ziet. Met daarttissoheh blauwe en witte bobbels van kleeding- stukken, welke gereinigd moeten. Het schuim kleeft ook op de knuisten en onderarmen der wasschende matrozen. Een gelegenheid als geen andere om elkaar de avonturen van de afgeloopen week te verhalen. De Puike informeert. „Zeg Lange", vertel nou es wat van je schaftpartij in dat mooie hotel. Hoe heb je 't gehad? kreeg je wat te blkke? „Nou, wat zal ik je daarvan vertelle, antwoordt de aangesproken milicien, die zijn bijnaam inderdaad niet onverdien stelijk draagt, 't Was allegaar sjiek en staasie wat je daar te zien kreeg. En schafte! nou! „Begin bij het begin," vindt de Puike. ,Wie waren der allemaal en wat zeien ze? „Wat ze zeie? Zeg mot je mijn nou? 't Was toch zeker allemaal Engelscli, wat ze daar smoesde? Reken maar niet, dat die knape gunter Hollands stinge te prate. En wie d'r waren, ja weet ik veel. Hei, Slappe, weet jij dat nog,.wie d'r allemaal ware?" vraagt de Lange van zijn balie- genoot. „Nou, laa's küke: meheer heb ons ge bracht en dan ware d'r Janus en Piet en ik, zei de gek, en verder „Leg niet te klesse", interrumpeert de Puike, „ik bedoel natuurlijk jullie niet, maar die hooge oomes, ltii jvie je te gast was". „O, bedoel je dat, nou: in de eerste plaats de burgemeester met z'n sjerp en „Een sjerp?" vraagt het jongmaatje wantrouwig. „Drage die burgemeesters daar een sjerp? Bii ons een ketting." „Jij praat weer na dat je verstand heb"; zegt de Lange: „Natuurlijk droeg ie geen sjerp; jii bedoelt zeker zoon band, zooas de lui i)ii jullie op 't dorp om deriui bast drage as de bovemeester jarig is. Zoo'n Engelsche burgemeester loopt met een sierpachter hem, dat is een vent, die met het stadsbestuur te make bet of met t) Sjerp sheriff Schout. het gerecht, weet ik veel. Nou en dan dé consul en nog een paar van die merakels hooge piete. Allemaal met mooie rooie jassen an, 't leeke wel Sinterklaasse zoó asse ze langs ons ginge in de hol." „In de wat?" „In de ho-ol!" Da's een reuze-ruimte, vooran in 't hotel. Ach man, wat was dat een fijne gelegenheid. Die hol was om te beginne de pracht: fijne fetuils en fiine rookzak» waar ze mee rondginge, was. maar goed ook; dat ze dat deeje, want je was gewoon geen brani je doossie sjek voor de dag te hale". „Was dat dan een hotel, waar jullie ben weze schafte?" wil het jongmaatje weteri. „Ja, wijsneus, in een hotel, daar ware we nou uitgeinveteerd op een liei-tie." „Wa's dat voor een ding?" informeert de Puike, „kê je dat ook ete?" „Een hei-tie", doceert de Lange, ;.is een kop thee op een groote tafel met allegaar jovele eetzake derop." „Is rijst met krente dan ook een hei-tie?" vraagt het jongmaatje onnoozel. „Die lus jij zeker graag, rijst met krente,: dat je dat zoo vraagt", smaalt de Lange. „Nee, zeeman, een hei-tie is geen rijst met krente, maar een taart en zoo". „Had je geen erge honger, Lange, je heb die dag aan boord niet veel te schafte gehad, heb ik gehoord", vraagt de Stille met een- vriendelijken grijs. „Nou honger, honger, dat nou niet be-l paald, maar ik lustte nog wel wat, dat ging best." „Behoorlijk, trots je twee rantsoentjes theewater", bewondert de Slappe. „Twee rantsoentjes?" verbaast het jong maatje zich, „hoe lap i'm dat?" „Natuurlijk, nogal logika, zate me daar ons kuchie te schafte eu zeit de Slappe ineene: „we motte vanaved na de hei-tie, magge we weles oefene van tevore. Nou hattie toch zeker gelijk an? Reken maar dat je bii zoo'n gelegenheid niet met je tengels an je boteram komt; nou en toe hebbe me meheer gevraagd of we niet es generale repeties je konde hou we en dat wier goed gedaan". „Asjemenou!" En het jongmaatje slaat van verbazing ziin natte sok op den rand vap de balie, dat het schuim in de rondte spat. „Asjemenou!" En 'saves nog es an de slag?" „Zeg maatje, nou mot jii je bakkes es een beetje houwe, je het hier het grootste woord. Straks gaat et waaie en dan leg je weer voor merakel". Dit zeggende legt de Puike ziin poezele hand minzaam tegen het mutslintje van 't manneke, zoodat het hoofddeksel op één oor komt te hangen als de muts van een moderne bakviscli. „Dat wou ik je maar vertelle, dat "een hei-tie heel wat anders is dan theewater", gaat de Lange voort. „Bar gezellig. In het hegin niet zoo erg. maar toen meheer ons gezegd had, dat we best wat mochte zegge onder 't ete, nou, toen heb de Slappe een nummertje weggegeve. „Anders de burgemeester wel, wat kon die kerel fijn spietse", zegt de Slappe. „Wat die zei, verstonde we natuurlijk niet, maar meheer heb er wat voor ons van ver teld. 't Was me een grappemaker. Begon ie met te vertelle. dat ie eigelfik zelf niet wist waarom ie nou ging prate, omdat we d'r toch niks van zouwe verstaan. „Maar", zeid-ie, ,,'t is nou eenmaal de gewoonte en daarom doen ik het maar". En toen ging die. En toen die eenmaal op gang was, was ie niet meer te stoppe. En hij wier hoe langer hoe rooier Ik geloof al z'n leve, dat ie telkens weer van voren af aan begon as-t-ie het niet meer wist. Toen-ie pas bezig was, was 't natuurlijk ligge wat ieit en wachte niet schafte. Maar te lange leste was dat niet meer te doen en ging iedereen weer an de slag." „Ja", valt de Lange bü. „en je mocht onderwijl rooken ook, jij heb die goeie man als maar kringetjes om z'n vingers zitte te blaze." „Kan ik dat helpe?" verontschuldigt de Lange zich. „Hij sting als maar naar bakboord te wijzen." „Maar wat kreeg je nou eigelijk te schafte?" informeert de Puike nogmaals. „Nou van alles: appeltaart, nogagebak, sjemkoeke, roomsoeze „Oliebolle, Arnhemsche meissies, boere- jongens", vult de Lange aan. „Nee Lange, nou mot je degelijk blijve en de zaak niet belazere, vermaant de Slappe, ,,'t Was zoo al mooi genoeg.„ „Ik geef je de verzekering, dat ik met dat spul wat te stelle lieb gehad." „Anders ik wel", valt Jan hier in. „Heb ik me daar zoo'n nogablok, zoo'n stuk ge bak onder m'n vork en zal ik er een stuk afsnije. Is me dat zaakje zoo hard as een bikkel bovenop en van binne zoo zacht as boter. Toch most er wat af, want het was te groot om in eene achter je kieze te schuive en we hadde toch zeker niet voor niks gerepeteerd! Daar ging ie dan.... Rang! vliegt een stuk van m'n bord, naar den overkant bii de Lange z'n bord, die het kalm achterover drukt. „Ja, en de blubber zat 's avonds nog aan me mouw", herinnert de Slappe zich, „want ik zat naast je". „Ach man," gaat Jan voort, „wat schrik ik daar van, maar daar kwam al gauw een juffie (je had daar een stuk of wat aardige meiskes voor de bediening, heb je niet theewater ook nooit), en die lachte maar es tege me en hield me weer een andere schotel voor. „Zwiet", zee ze. „Nou, toen heb ik maar een roomsoes genome en dat ging beter. „Heli ik met zoo'n polkabrok of hoe heet zoo'n ding, dat zoo hard is van bove, toch een bak beleefd", zucht de Lange. „Ik wor nog beroerd as ik er an denk. Ik kon d'r natuurlijk ook niks afkrijge. Heelemaal in je mond douwe ging niet en afhappe ook niet, want dan had je kans dat je dat zachte spul an je oore kreeg. Wat nou?, Stiekum effe rondgekeke of niemand het zag en toen heb ik liet zaakie maar in m'n zak gestopt". „Komt vanavond wel terecht", dacht ik. „En kwam liet terecht?" vraagt Jan be« langstellend. (Wordt vervolgd),

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5