HONIG'S JÜÜENNESOEP 6 borden voor 20 cis. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 APRIL 1934. Uit het politie-rapport. 6 N.V. Zeebad Huisduinen. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. worden benaderd en een flux de bouche, die hem door menigen politieken rede naar zal worden benijd, van het doel de zer betooging. Zij ging uit van het Cen traal Bureau ter bevordering van ïou- i ingcarreizen, gevestigd te Amsterdam, anders genaamd de Cebuto. Deze C ebuto is een soort coöperatieve onderneming van Touringcar-exploitanten; het Bureau werd ten vorigen jare opgericht, nadat uit een in 1932 ingesteld onderzoek gebleken was, dat aan het reizen per touringcar nog zeer veel ontbrak. Door middel nu van dit Bureau, waarbij verschillende ondernemers aangesloten zijn, is een goede verzorging van de reizïgeis ge garandeerd, terwijl tevens het doorgaan der reizen voor 90 verzekerd is. Het doel van het Bureau is niet het maken van winst, doch te zorgen, dat door pri ma materiaal, juiste en vakkundig geko zen routes en dagverdeeling, eerste klas fthotels, aan de reizigers 100 reisgenoe- gen wordt verzekerd. Alle bussen worden \ooraf gekeurd. Een 25-tal krachtige autobusonderne mers hebben zich bij dit Bureau aange sloten; voor Den Helder de firma van Koningsbruggen (die een nieuwe bus in aanbouw heeft). Zij, die van deze gelegen heid gebruik willen maken, moeten zich dus bij de firma Koningsbruggen doen inschrijven. Verleden jaar zijn circa 200 reizen ontworpen, 10 slechts zijn we gens gebrek aan deelneming niet door gegaan. Voor dit jaar zijn meer dan 300 '•eizen ontworpen. Gebleken is. dat het publiek vraagt naar kleinere en dus goed- koopere reizen, zoodat ook hierin een groote keuze is. Een minimum aantal deelnemers is niet vastgesteld; indien bij voorbeeld van hier slechts twee zich zou den aanmelden voor een bepaalde reis, kunnen die toch meegaan, doordat in sa menwerking wordt gereisd. Er waren dezen middag een zestiental bussen, die voor deze wijze van reizen demonstreerden. Ze waren uit alle stre ken van de provincie; een prachtige wa gen uit Purmerend, ingericht voor 28 personen, met aparte stoeltjes. Een nog grootere uit Hoorn, met 32 zitplaatsen, een sierlijke uit Bussum. Voorts uit Wor- merveer, uit Amsterdam, kortom, van overal waren ze vertegenwoordigd. Ze gaven wel een denkbeeld van de comfor tabele wijze van reizen, vooral met de allernieuwste wagens, die alle denkbare comfort en luxe hebben. Zittingen van leer, van rubber, zacht veerend, met arm leuningen voor iederen passagier, met een opklaptafeltje voor het neerleggen van een en ander, met zijgang, kortom, in allerlei soorten. En de carosserieën zijn tegenwoordig Nederlandsch fabrikaat, wel is_ er aan den tijdgeest geofferd en ook hierin de stroomlijn vertegenwoor digd, maar niet op zoodanige wijze, dat daardoor het comfort en de ruimte wordt opgeofferd. Wie er meer van wil weten, koooe voor 10 cents het propaganda-geschriftje, dat de Cebuto uitgeeft, en waarin ook alle reizen zijn beschreven met de tarieven, die daarvoor gelden. Door een zeer ongunstig bekendstaan- den man werden bij een reparateur van gouden en zilveren voorwerpen te Rot terdam ter reparatie aangeboden 1. een 18-karaats gouden zakhorloge, waarop geen merk voorkomt. Blijkens inscriptie is het horloge meermalen ge repareerd en wel op 21 Maart 1919, 11 Mei 1928 en 16 December 1929. Vanbin nen staat op het uurwerk het woord Metal en op de kast het cijfer 20. Het horloge is voorzien van zwarte wijzers en cijfers 2. een 14-karaats gouden polshorloge, voorzien van een gouden schakelsluiting. Op dit horloge staat: Cavanne Watcb Swigs, terwijl daarop verder het nummer 0679438/7 voorkomt; witte wijzerplaat met vergulde wijzers en cijfers; 3. een wijzerplaat, welke oorspronkelijk op het horloge sub 2 aanwezig was; deze wijzerplaat is van alluminium en voorzien van vergulde cijfers. Daar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat deze voorwerpen van misdrijf afkom stig zijn, verzoekt de Commissaris van Politie 1ste Afdeeling te Rotterdam even tueel bericht. De Burgemeester van Eist (O-B) geeft een ieder in overweging alvorens benzine en andere goederen af te leveren aan den automobilist Jacobus Hendrikus van Lent, wonende te Lent Iv. 72, gein. Eist, zich terdege te overtuigen, dat contante be taling volgt. Voornoemd persoon, die met een vrachtauto, gemerkt M 38192 (Ford) zich veel ophoudt in Limburg, Gelderland en mogelijk ook andere gedeelten van het land, en fruit verkoopt, maakt er een gewoonte van om in café's bestellingen te doen en bij garages benzine in te nemen, om daarna zich op een slinksche manier te verwijderen. De Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam geeft in overweging, inlich tingen in te winnen bij zijne administratie of bij het Handelsregister der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Maastricht, alvorens in relatie te treden mei de te V alkenburg (L.) gevestigde onderneming: Compagnie d'Exportation „Urania", welke identiek is met The Novelty Company (eigenaar Wilhelm Ernst August Lam- berty). vreemd. Het is gebleken, dat zich aan deze feiten eenige jeugdige kinderen hebben schuldig gemaakt. Proces-verbaal werd tegen hen opge maakt. Bij het rooien van de boomen aan de Weststraat viel Maandag een boom ver keerd, waardoor bq terecht kwam op het dak van een huis, terwijl ook nog een straatlantaarn werd vernield. Bovendien was het verkeer gestremd, aangezien de boom dwars over den weg lag. Een en ander werd veroorzaakt door het losraken van den staaldraad, die den boom de juiste richting moest geven. Door roetaanzetting ontstond Dinsdag brand in den schoorsteen van een woning aan de Hoogstraat. Het vuur werd ge- bluscht door een hoeveelheid zand in den schoorsteen te werpen. Door een inwoner dezer gemeente werd aangifte gedaan dat hij is mishandeld door een onbekenden marinematroos. EEN ROUWKAMER. Inrichting van de Alg. Begr. Ver. Den Helder. Het onderwerp is niet bijster aantrek kelijk, het is prettiger van vroolijke dingen te schrijven dan van zulke treu rige als begrafenis en rouw. En toch: niemand onzer ontkomt aan een ontmoe ting met den dood, allen krijgen we ge lijkelijk ons deel. En daarom trager ook wel eens een enkel maal, als daar aan leiding voor is, over worden geschreven. Velen hebben bij zoo'n droeve gelegen heid wellicht sommige dingen in hun woning anders gewenscht. In de kamer, waar de doode wordt opgebaard, storen in zulke droeve dagen vaak de uiterlijke dingen: een spiegel of schilderijen aan den wand, een licht behang, etc. En men zou dat wel gaarne willen veranderen, maar is er zelf niet toe in staat. Welnu, hierin kan thans worden voor zien: de Algern. Begrafenis-vereeniging »Den Helder® is in 't bezit van een vol ledige rouwkamer, die in weinig tijd in elk vertrek, waar een doode staat, kan worden opgericht Geheel deze rouw kapel namelijk is samenstelbaar door middel van inschuifbare roeden, die naai de grootte van het vertrek kunnen wor den geregeld en waaraan iondom het rouwlaken wordt bevestigd. Hierdoor krijgt men een rouwkapel ter maximum grootte van 5 X 5 0)2 en ler hoogte van 2.80 m. Op zeer praktische wijze zijn kandelabres aangebracht (eveneens ver plaatsbaar), terwijl voorts de aanwezige lamp eveneens met rouwcrêpe wordt be kleed. Palmen kunnen naar believen op de hoeken worden geplaatst, terwijl met verplaatsbare haken een opening kan worden gemaakt daar waar de deur is. Voor den doode is er een verhevenheid geconstrueerd, waar de kist, met epn glazen deksel, staat opgebaard, zoodat de familie vóór de ter-aarde-bestelling het stoffelijk overschot nog kan bezich tigen. Het geheel is ontworpen door onzen stadgenoot, den heer Winter, en ver vaardigd door de firma Govers, Kanaal- weg; het is stemmig en smaakvol en z -ker zal er veel gebruik van worden gemaakt. IJS EN SLAGROOM. f '1 Kent u Jongepier's ijs? Natuurlijk wel, want al 15 jaar wordt Jongepier's ijs des zomers verkocht en dikwijls zult u van zoo'n opfrisschertje genoten hebb en.Maar kent u Jongepier's Slagroom? Ja? Nu, dan kent u die nog niet zooals die nu gemaakt wordt, want de gebr. Jongepier hebben een nieuwen slagroomketel,w aarin op zeer bijzondere wijze slagroom gemaakt wordt. Tot nu toe moest slagroom altijd ge maakt worden met een molen, die den room tot slagroom sloeg. Vandaar natuurlijk de naam, nietwaar. Maar nu maken de heeren Jongepier slagroom die niet ge slagen wordt! In een ketel wordt de room gedaan en deze wordt onder luchtdruk gebracht. Daardoor wordt de room door buizen met »kraaltjes« geperst en komt er als slagroom uit. Eenvoudig, vindt u niet. Maar nu de voordeelen. Deze slag room is heerlijk van smaak, luchtig en u wordt er niet zoo gauw »vol« van. Ook is de wijze van bereiding zeer hygiënisch, want de ketel is luchtdicht afgesloten, stofvrij, alles zou desnoods met modder- handen kunnen gebeuren, want het in wendige wordt niet met de handen aan geraakt. Het is een mooie uitvinding, die ketel en vader Jongepier ging er begrijpelijker wijs prat op, dat dit de eerste machine van deze constructie in Den Helder is. De afmetingen zijn zeer beperkt en daardoor kan de ketel op den wagen worden medegenomen. Dezen zomer zal de standplaats op den Ruijghweg, hoek Sluis dijkstraat zijn, zoodat u daar terecht kunt. Verscher kunt u het niet krijgen, want door den luchtdruk wordt de roomuitde kraan in de oblie gepeist, zóó uit de ijs koel in g. Dus de firma Jongepier is voor den zomer gereed! DE BAZAR TEN BATE VAN HET WIJKGEBOUW DER GER. KERK GEOPEND. men; het onderging een grondige ver nieuwing, en kwam na eemoudige bileering, herdoopt met dennaam hUen- h°f" villa's de wat „H. M." vermag. Het is een goed ge- m hoold corps, beschaafd en geroutineerd, dat zeker straks in IJmi id ui een gunsti- g. r. indruk zal maken. Wq komen nu op de soiis"-\ in-'vi ouw Dira Schrama, sopraan, «li-; een t we. tal klassieke aria's, en een drictai kleinere, Nederlandsch1 composities, zong De twee eerste waren Mendelssohn's artfi uit 1 a«i- lus: „Jerusalenr, die du tötest die Prole ten" en die van Handel uit den Messias: „Er weidet soine Heerde'Zij heeft een mooi, helder geluid, maar het scheen ons toe dat zij in de beide eerste nummers niet op dreef kon komen. Het best leek zij ons in de liedereucomposities van Hendr. van Tussenbroek en Bern. Zweers; vooral in do eerstgenoemde kon zij zich geheel en volledig geven. Haar voordracht hier was zuiver en gevoelig: de zangeres viel zeer in den smaak bij hek publiek. Begeleider was de Heer Leewens. Vóór de pauze zou ingaan, kregen we als „extra-nummer" en als groote verras sing tevens een onverwachte huldiging. Eenigen tijd geleden is namelijk de heer Leewens 65 jaar geworden; het „Mannen koor" heeft toen zijn directeur een bloe menhulde thuisgestuurd, maar het bleek niet van zins liet daarbij te laten. I it de donateurs k wamen stemmen op om den hr. Leewens een stoffelijk blijk van erkente lijkheid te geven en een tweetal hunner heeft met ijver en energie een inzameling gehouden, welke een zoodanig succes had, dat dezen avond den heer Leewens een bureau-ministre kon worden.... ja, over handigd is niet bepaald het woord, want twee sterke mannen moesten het op het „Casino"-tooneel dragen, maar dan toch in ieder geval aangeboden. Het was onze Burgemeester, die daarbij hartelijke woorden sprak. Op zichzelf is zoo'n 65e verjaardag nu niet zoo bizonder, aldus de Burgemeester, maar in de hai'ten van hen, die bij hem waren gekomen om over dit plan, den heer Leewens op de eerstvolgende uitvoe ring te huldigen, te spreken, en hem den Burgemeester te vragen bij die ge legenheid een stoffelijk bliik van dank baarheid te willen uitreiken, in de har ten der kunstlievende leden, zoo zeide de Burgemeester, gloeide iets van sympathie en dankbaarheid voor den ijver en het enthousiasme, waarmede deze 65-jarige heer Leewens de uitvoeringen altijd maakt tot iets dat inslaat. Een „klein" stoffelijk blijk wilde men geven als erken ning van zijn verdiensten. Aldus de. Burgemeester en toen het „kleine" blijk was overhandigd en men spontaan daarbij was gaan staan. toen bleek dit eigenlijk pas het begin te zijn. Want toen kwam 's Mannenkoors Voor zitter, de heer Peters, nogmaals naar voren, ten eerste voor een woord van dank aan onzen burgemeester voor diens be reidwilligheid, ten tweede om de beide kunstlievende leden, de heeren Tronchet en Ouwerling, te danken voor hun werk voor de inzameling der gelden, en ten slotte voor een dankwoord aan de dona teurs zeiven, die zoo spontaan en enthou siast dit geld bijeen hadden gebracht. Spr. hoopte, dat hierdoor de band, die bestaat tusschen donateurs en leden, zal worden versterkt. Daarna echter richtte zich de lieer Pe ters tot den heer Leewens. Ongeveer 15 jaar geleden, zoo zeide hij, hebt u weer den dirigeerstaf over het „Mannenkoor" opgenomen en u hebt de Vereeniging ge maakt tot wat zij thans is geworden. Reeds verschillende malen zijn wij op concour sen uitgekomen Het geschenk, dat de donateurs u aanboden, is eigenlijk niet af, zoo zeide hij: bq een bureau behoort een stoel en een lamp en deze beide voorwer pen werden thans aangedragen en aan den ietwat onthutsten heer Leewens over handigd namens de werkende leden en enkele oud-leden. Dat de heer Leewens door een en ander verrast was, laat zich denken. Zelf ge tuigde hü dat in een dankwoord, waarbij hfi deed uitkomen, dat weliswaar de 65- jarige leeftijd bereikt is, maar dat hij er niettemin nog niet over denkt het bijltje er bii neer te leggen. Maar dat is zeker, aldus de heer Leewens: wanneer ik op mjjn lauweren ga rusten, zal ik aan dit bureau en in dezen stoel mijn mémoires schrijven! Tenslotte moet nog worden vermeld, dat ook mevrouw Leewens met een bloemstuk in de huldiging deelde, en dat uit Indië met de luchtpost een schriftelijke geluk- wensch was gekomen van den heer J. A. van Wetering en uit Den Haag van Mej. Regina Beuning. Deze, alsmede de heer IJ. Blokker uit Haarlem, beiden leden van verdienste van het Mannenkoor, waren speciaal voor deze gelegenheid overgeko men. Verder was nog een schriftelijke ge- lukwensch ingekomen van het eerelid, den heer Verduijn, oud-voorzitter, thans te 's-Gravenhage. Ondanks al deze gebeurtenissen, kon toch het programma nog vóór elf ur wor den afgewerkt, hetgeen den velen dans liefhebbers kennelijk genoegen deed. Wij voor ons zetten hier maar een streep. REIZEN PER TOURINGCAR. Dinsdagmiddag trokken ze door de Koningstraat onder een oorverdoovend getoeter. Zóó kolossaal was het geluids- volume, dat werd geproduceerd, dat nie mand van de Koningstraatbewoners in z'n woonkamer bleef; ongeacht of de aardappels te vuur stonden, dan wel de soep dreigde te zullen aanbranden, men kwanr naar buiten loopen om de oerbron van dit rumoer na te speuren. Die bron was niet ver te zoeken: een aantal groote reiswagen vulde de gansche Koning straat; een luidspreker was in de voorste opgesteld, die vroolijke wijsjes naar bui- teil deed klinken en als de luidspreker zweeg, kwamen de claxons in actie.... bewaar ons, wat een lawaai werd er de zen Dinsdagmiddag geproduceerd! Om 2 uur waren we uitgenoodigd op het Stationsplein te komen, waar een de monstratie zou plaats hebben. We vonden daar een zeer boozen stationschef, die dreigde met den sterken arm der politie als die wagens niet een-twee-drie van zijn terrein afgingen. En een buitengewoon welbespraakten mijnheer, die zich voor stelde als de propagandist der vereeni ging en ijskoud bleef onder de vurige blikken, die hem zouden moeten vernie tigen, maar dit helaas niet deden. En deze mijnheer vertelde, met een •nelheid, die zelfs stenografisch niet kan Aangifte werd gedaan dat een lantaarn, welke geplaatst was bij de gerooide boo men aan de Weststraat, vandaar is ont vreemd. rijdagmiddag vervoegde zich op het hoofdbureau van politie een minderjarige jongen, afkomstig uit Maastricht, die naar deze gemeente was gekomen om werk te zoeken. Hyi is op transport gesteld naar Maas tricht, teneinde aan zijn ouders te worden afgegeven. Aangifte werd gedaan, dat van een onbewoond perceel aan de Laan een ruit vernield was en dat een koffer was ont- Groote belangstelling den eersten middag. Er zijn vele middelen om te trachten aan geld voor één of ander doeleinde te komen, één ervan, dat bijna altijd helpt, is liet organiseeren van een bazar. „Bijna altijd" schreven we, want alleen in de ge vallen, dat de bazar niet „trekt" kunnen de gespannen verwachtingen wel eens niet beantwoord worden. Voor dit laatste nu zijn we ten opzichte van de in hoofde vermelde absoluut niet bang. Zóó als je de Oranjezaal van het Chr. Militair Te huis binnentreedt, ben je getroffen door de keurige vei siering en de bonte kleu ring van alles wat er tentoongesteld is. Maar eerst hebben we 't even over de offieieele opening, die gisterenmiddag kwart voor drie plaats vond. Openingswoord Ds. F. Tollenaar. Ds. F. Tollenaar, Geref. predikant al hier, betrad het podium tot het houien van een openingswoord. Na het doen zingen van Gezang en gebed heet spr. allereerst de aanwezi gen hartelijk welkom, in 't bijzonder den Weth. v. Onderwijs als afgevaardigde van het Gemeentebestuur en de verdere verte genwoordigers van kerkgenootschappen en vereenigingen. Spr. zet het doel uiteen, waarvoor deze bazar gehouden zal worden: Het bouwen van een nieuwe kerk (ten onrechte worot gesproken van een „wükgebouw") kost ontzaglijk veel geld. Waar dit noodzakelijk is en we geen Stavisky in de Gemeente hebben, moest er iets anders op gevonden worden Het resulta d ziet ge hier De dames hebben vreeselijk veel aanleg ge toond in het vinden van objecten, w aaraan de dubbeltjes kunnen worden besteed. Er zijn ook ontzaggelijk veel inzendingen ge komen. Eerst was onze eenige zorg, hoe krijgen we zooveel bij elkaar, om een bazar te kunnen houden. Nu is onze grootste zorg, hoe komen we er af? Spr. brengt alle gevers en geefsters hartelijk dank, in het bijzonder de fa. Wed. Van Nelle. Als de aanwezigen nu maar voorzien zijn van een goedgevulde portemonnaie, dan is er geen bezwaar meer om dadelijk te beginnen, aldus spr., en verklaart de bazar dan voor geopend. De bazar. Zooals we in den aanvang van ons ver slag al zeiden, biedt de zaal een kleurige, fleurige aanblik. Op de weinige plekjes, waar geen uitstalbare snuisterijen gebor gen konden worden, onttrok men den kalen muur aan het oog door middel van vlaggen of ander kleurig doek. Tezamen met de bazar-artikelen werd zoo een ge heel verkregen, dat gezelligheid en een intieme sfeer schiep. Een opsomming van alles, wat er te koop is gesteld, zult u van ons niet verwachten, als u weet, dat wij van de sekse van Adam zijn.... Want het is het Rijk der Vrouw, dat u betreedt en daar komen wij mannen niet aan We kunnen het evenwel kort zeggen: alles, waarvoor de vrouw belangstelling heeft, is aanwezig! Dit wil nu weer niet zeggen, dat de mannen weg moeten blijven, inte gendeel, heeren, er is ook voor u gezorgd! U kunt meeloten om mooie prijzen, u kunt uw bekwaamheid in het buksschieten nog eens beproeven en u mag het aloude sjoel bakken nog wel eens probeeren! Bent u daarvan tenslotte vermoeid geworden, evenals uw vrouw (verloofde, respect, meisje) van het kijken.en koopen, dan wacht u een prettig zitje, waar u de heele bazar overziet en waar de thee, die u drinkt, van Van Nelle is. Bovendien steunt u al genietend de bazar, daar de firma Van Nelle de opbrengst van alle verkochte kopjes thee geheel ter beschik king stelt van de bazar! Het is heel goed mogelijk, dat de drukte, die er na de opening heerschte, gezien het doel van de bazar, ook de andere dagen (1115 en 1617 April) gehandhaafd blijft. ELECTRISCHE SCHOENMAKERIJ. In'het perceel Soembastraat 5 openen hedenmiddag de heeren Lange en Roose een electrische schoenmakerij. Deze schoenmakerij is geheel modern ingericht en alle voorkomende reparaties worden gaarne op vakkundige wijze verricht. De firma legt zich speciaal toe op gelijmd werk. i Het is nu 14 jaren geleden, dat de N.V. Zeebad Huisduinen is opgericht. Nadat reeds vooraf in de Economische Commis sie van Den Helder vele belangrijke maatregelen voor verbetering van „Huis duinen Badplaats", waren genomen, open de de oprichting van de N.V. nieuwe per spectieven, men kon zich nu meer speciaal gaan toeleggen op alles wat de belan gen van de badplaats betrof, waarmede dan ook onmiddellijk werd aangevangen. Het zou ons te ver voeren, wanneer wij in details de vele verrichtingen gedurende liet bestaan der N.V. gingen beschrijven, voldoende zij, wanneer wij" in hoofdzaak daarvan een en ander meedeelen, omdat anders dit overzicht te lang zou worden. Reeds spoedig na de oprichting bleek de noodzakelijkheid van aankoop van het bestaande badpaviljoen, dat als een cen trum van de strandbezoekers het eerste bezit werd van de N.V., van waaruit ver dere uitbreiding tot stand zou komen. Veel verbeteringen moesten aan dit houten gebouw worden aangebracht om het geschikt te maken voor bezoek van een slechts bescheiden eischen stellend publiek. Zoodra echter van dit paviljoen het in- en uitwendige, alsmede de inven taris een grondige verbetering hadden ondergaan en ook het strandmateriaal was vernieuwd, bleek dat een drukker be zoek het gevolg was. Eenige reclame naar buiten -was oorzaak dat reeds spoedig vreemdelingen een kijkje kwamen nemen. Korten tijd daarna geschiedde de aan koop van het toenmalige z.g. officieren- verblijf op het terrein, nu grenzende aan den Duinweg. Dit solide gebouw werd veranderd in drie eenvoudige villatjes, en na voldoende meubileering onder den nlaam „Driehuizen" aanbevolen aan vreemdelingen, die hun vacantie in Huis duinen zouden doorbrengen. Reeds in datzelfde jaar was de verhuur een succes, waarop aankoop volgde van twee huisjes op het Galgenveld, eveneens gerestau reerd en gemeubileerd, en onmiddellijk verhuurd aan gasten, van elders komend. Deze villatjes ontvingen den naam „Duin oord". Het groote gebouw van Defensie, even eens staande op het Galgenveld, is later door aankoop in het bezit der N.V. geko van onze gasten werden ingericht, ver kregen onmiddellijk huurders, ze zijn tot heden geen seizoen onbewoond gebleven. De bovenwoning van het Roode Kruis is in latere jaren door de N.V.. eveneens voor verhuur in exploitatie verkregen, zoodat nu op de duinen een zestal gemeu- leerde villa's onder de namen .Marsdiep 1 2 en 3, „Texelstroom", „Kijkduin en „Zeezicht" voor de gasten beschikbaar zijn, in totaal 14 seizoenwoningen. „Als gevolg van de gestadige keling der badplaats, doordat wij het bad paviljoen en het zeestrand behoorlijk voor het beoogde doel in orde hadden gejnaakt, en door het aanwezig zijn van gemeubi leerde villa's, waardoor ook bezoekers van elders verblijf kon worden verschaft, ont stond nu de noodzakelijkheid om naast de gemeubileerde villa's ook hotel- en pensiongelegenheid te verkrijgen. De ge meente Den Helder verleende, eveneens de noodzakelijkheid van deze uitbreiding inziende, opnieuw geldelijken steun, zoo dat in het jaar 1929 het eerste deel van een hötel-pension te Huisduinen tot stand kwam, waarop in 1932 een belangrijke bijbouw geschiedde, welke aan de N.V. de beschikking gaf over een Hótel-pen- sion met 35 kamers, eet- en ontvangzaal en een voor grooter bezoek ingerichte keuken. Wij zien gedurende dit tijdperk het badplaatsje gestadig roeien. Verschillende particulieren bouwen eigen villa's, waar voor de omliggende duinenrij een goede gelegenheid gaf, ook kwamen er meer pensions, terwijl betere ontspanningsgele genheden voor de bezoekers hier en daar geopend werden. Het gemeentebestuur zorgde voor de zoo hoog noodige verbe tering van wegen en pleinen, er kwam een goede straatverlichting, met hier en daar wat eenvoudige plantsoenversiering, waardoor gaandeweg een aardig geheel is verkregen. Huisduinen is uit de middel- eeuwsche toestanden herrezen en trekt veel meer de aandacht van buiten. Het jaarlijksche bezoek van gasten neemt er een vasten vorm aan. Wie zich nu de toe standen terugdenkt van 1920 en daarvóór, die kan niet anders dan toegeven, dat er in ons Zeebad heel wat ten goede is ge wijzigd. Alles op bescheiden voet, doch wij hebben nu iets aan te bieden, wij kun nen onze gasten ontvangen, terwijl de basis, waarop de verbeteringen zijn aan gebracht, alle gelegenheid bieden tot ver dere uitbreiding, indien zulks noodig mocht blijken. Intusschen, de weg om van Huisduinen een door het publiek gezochte badplaats te maken, is niet altijd over rozen gegaan. Het valt moeilijk te beschrijven, welke vastgewortelde, jarenbestaande bepalin gen verandering dienden te ondergaan, hoeveel correspondentie en besprekingen daarover zijn gevoerd. Geen spade kon er in den grond gestoken worden of met Waterstaat, of Defensie of met Financiën bad men terdege rekening te houden. Via ons gemeentebestuur kon veel worden overwonnen en is er ook veel bereikt. Toch blijft er ook nu nog een centraal punt van bezwaren wanneer er verande ringen moeten worden aangebracht, die nu eenmaal noodzakelijk zijn om een aan passend comfort voor het hooge eischen stellend toerisme te verkrijgen. Tenslotte is de medewerking, ook van hoogere regeeringsinstantiën, steeds ver kregen, en hopen wij die ook voor de toekomst te behouden. Intusschen, wij hebben elkander nog immer noodig. Het onaanzienlijke bad paviljoen, vanaf den aanvang, dat is nu 40 jaren geleden, nog altijd het centrum van Huisduinen, gaat zich begeven. Bo vendien wil Waterstaat het achteruit heb ben, doch afgezien nog daarvan, er ver- toonen zich ouderdomsgebreken, die niet meer zijn te verhelpen. Er moet een nieuw badpaviljoen komen, dat aanpast bij de omgeving, en waar het publiek van binnen en buiten de stad ont spanning vindt, zooals men die in overige badplaatsen, zelfs van geringe beteekenis heeft.. Voor de N.V. zou het gemakkelijker zijn, en aan minder rjsico onderhevig, wanneer deze noodzakelijke nieuwbouw niet viel in een crisistijd, zooals wij dien nimmer gekend hebben. Onze stad van inwoning ontging tot he den veel van de zorgen, die men elders reeds jaren ondervindt. Er zijn echter merkbare teekenen, die ook hier op terug slag wijzen. De stijgende lijn, waarop tot heden Huisduinen trotsch mocht zijn, ondergaat eveneens eenigen terugslag, het is merkbaar, dat het groote publiek zich minder luxe kan veroorloven. Moeten we nu bij de pakken gaan neer zitten en wachten met nieuwbouw totdat het eindelijk beter zal worden? Bij onze gemeubileerde villa's en het comfortabel ingerichte Hótel-pension, het vriendelijke aanzien van ons badplaatsje, de vele bijpassende pensions en villa's in den loop der jaren verrezen, bij dit alles behoort een badpaviljoen, dat zich aansluit bij die vele verbeteringen, waar door een geheel wordt verkregen, dat naar wü hopen aan een talrijk publiek, zoowel van. binnen als ver buiten de gemeente, een welkome afleiding zal bieden. Stilstaan is hier achteruitgaan. Wij moeten voortgaan in Huisduinen, de nood zakelijke verbeteringen aan te brengen, en deze niet halverwege stop zetten, daar bij zou immers het verkregen resultaat geheel verloren gaan, en een nadeel ont staan, veel belangrijker dan het bedrag voor nieuwbouw dat nu noodig is. Er zijn ingezetenen, die vaak angstval- lig li6t zeestrand beoordeelen en dit we- ten door te geven op een wijze alsof we in Huisduinen binnenkort weg zullen spoe len. Inderdaad speelt ons de eb en vloed op het strand ongevraagde parten. Toch ooideele men daarover niet al te somber. Hoe stelt men zich in Engeland tevrede met het badleven, daar is op vele plaat'1 sen van eenig strand geen sprake! i'oe» in Huisduinen de dijkwerken destijds zfin aangelegd, was het strand er ook laai!' daarna hebben we een bijzondere duin aanwinst meegemaakt, om nu weer on nieuw plaats te maken voor laag strand" 's winters gaat er af, en in het voorjaar komt er weer bij. Wat de zee wegsleeDt geeft ze weer terug, strand om te zwem men behouden we, en afgezien van goedé maatregelen, die in Huisduinen nog zijn te nemen, is de N.H. kust zoo vérstrek kend, dat alle wijziging en uitbreiding* die noodig is, ruimschoots kan worden toegepast. Huisduinen, liet begin Van Hollands mooie duinenreeks, dat ligt aan het eindpunt van de Heldersehe mach tige dijkwerken, blijve het centrum van de badplaats, daar heeft de eerste uitbrei ding plaatsgevonden en van daaruit kun nen we, indien zulks noodig blijkt, verder gaan. In dit eerste centrum van oiue bad plaats verrijze thans een nieuw badpavil. joen, een gezellig zitje aan zee, waar onze gasten van heinde en verre gaarne hun weekend en vacantie willen doorbrengen, en waar, zooals voor jaren terug reeds bestond, onze stadgenooten in gezellige sfeer hun geliefde verpoozing kunnen vinden. Wanneer er een gemoderniseerd badpaviljoen eenmaal zal staan, in aan sluiting op de gebouwen in den loop der jaren verrezen, is. er een geheel verkre gen, waarmede we voor den dag mogen komen, en kunnen wij voortgaan, totdat een steeds grooter w ordend bezoek nieuwe uitbreiding noodzakelijk zal maken. Wij komen nu via deze toch vrij lange inleiding tot het doel, waarom het eigen lijk gaat, dat is: Hoe voltooien we dit eerste sluitstuk van Huisduinen-badplaats, hoe zullen we den aanbouw van een nieuw badpaviljoen doen financieren? Nog 14 mille hebben wij te plaatsen van de aandeelen, groot één honderd gulden, welke met 5 zijn gegarandeerd door de gemeente Den Helder tot het jaar 1970. Als we die 14 mille kunnen plaatsen zijn we een eind in de goede richting. Ingezetenen van Den Helder; ander maal vragen wij U om medewerking, die ge reeds meermalen hebt gegeven. Afge zien van de goede rentabiliteit, die deze 5% gegarandeerde aandeelen geven, kunt ge door het nemen daarvan de totstand koming van een nieuw badpaviljoen be vorderen. Commissarissen van de N.V. zijn gaarne bereid op uw aanvrage deze aandeelen toe te zenden, terwijl ook de plaatselijke bankinstellingen Uw orders in ontvangst nemen. Hoe eerder het be drag is geplaatst, hoe spoediger met den bouw kan worden aangevangen. Hier moet ten volle erkend worden, dat de Heldersehe burgerij reeds In veel op zichten voor het Zeebad heeft gedaan, wat mogelijk was. Aan dit sluitstuk ver zoeken wij U echter ons opnieuw uw medewerking te verleenen, omdat wq die voor de voltooiing van onze plannen noo dig hebben. Slaan wij slechts de handen ineen, nu met het doel, om ondanks den druk der tijden, met vereende krachten een groot plaatselijk belang te voltooien, dat niet alleen voor het heden maar vooral in de toekomst, zulke goede perspectieven biedt! Als wij gadeslaan hoe langs de geheele Noordzeekust alles op alles wordt gezet om publiek te trekken, en wij merken daarbij op, hoe dat publiek inderdaad het gezonde strandleven zoekt, dan kunnen we niet genoeg herhalen, wat reeds zoo vaak uitdrukkelijk is uitgesproken en neergeschreven: Stellen wij onze volle aandacht op de badplaats Huisduinen! De grootste moeilijkheden liggen achter ons, doorzetten is nu de boodschap! Je Zitting van Dinsdag 10 April. Uitspraken vorige zitting. Adrianus Petrus Gr., koopman Heiloo. Poging tot diefstal onder verzwarende omstandigheden. Thans zich bevindende te dier zake in voorarrest. 6 maanden met aftrek van 3 maanden voorarrest (eisch 7 maanden gev.). Petrus Paulus V., commissionnair in effecten te Alkmaar, thans gedetineerd. Valschheid in geschrifte in verband met een buitenlandsche kerkelijke emissie (eisch 2 jaar gevangenisstraf) 2 jaar ge vangenisstraf. Gehandicapte Urker vissehers. Door den kantonrechter te Hoorn wer den diverse Urker viscbers, die zonder actie op hun verloren Zuiderzee, thans gemetamorphoseerd tot IJselmeer, had den gevischt, tot verschillende hoeten veroordeeld en wat erger was, met ver beurdverklaring van hef net. D°ze gedu peerde vischerlieden, waren hoofdzake lijk om die verbeurdverklaring, wat voor hun bedrijf een groote slag was, in hoo- ger beroep gekomen en werden heden deze appelzaken, totaal 8 in getal, in be handeling genomen. De veroordeelden waren niet verschenen, doch werden ver tegenwoordigd door Mr. Schenkeveld, de universeele vertrouwensman der Urkers in stervensnood. Als gangmaker werd uitgeroepen Frans B., vissclier te Urk, Wijk No. 28, die op de bovenomschreven wijze had gevischt met zijn botter U.K. 164 en wiens aalkuil- net in beslag was genomen en verbeurd verklaard. De heer Rekelt Brants voorzitter der vakvereeniging, die als bijzonder deskun dig kan worden beschouwd, werd ge hoord als getuige a décharge. Deze erva ren en welbespraakt visscherman gaf een uitvoerig verslag omtrent de ingewikkel de vergunningsbepalingen, die voor de visscherjj groote moeilijkheden oplever den. Mr. Schenkeveld trachtte voornamelijk naar voren te schuiven de onbillijkheid om aan de verbodsbepalingen terugwer kende kracht te verleenen. Ook werd er op gewezen, dat een in beslag genomen net een waarde van 300 kon vertegen woordigen

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6