PETROLEUM-GAS KOOKTOESTELLEH HilS IILLISEB Sport LUCHTVAART GEMENGD NIEUWS NAGEKOMEN BERICHT. Burgerlijke Stand Marktberichten. Stoomvaartberichten HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 APRIL 1 934. Visscherijberichten De Postvluchten van en naar Indië- verbruik 1 ct. per uur. Verkrijgbaar bij De K.L.M. en Curagao. BINNENLAND Crediet vcor werkverruiming. Vreeselijke vondst in de Reeuwijksche Plassen. Meerdere gereuo n van de Tsjeljoeskirv bemanninr. De officier wenschte een garantie, dat overtreding niet meer zou geschieden «ndien het net werd teruggegeven, wat 'jet meter dan billijk was. Door den voorzitter kon die garantie worden gegeven door het aangenomen Artikel in het reglement der Vereeniging, waarin strafbepalingen zijn opgenomen, indien zonder de wettelijke vergunning wordt gevischt. Bedoelde netten kunnen 'ook gebruikt worden buiten het ÏJsel- jueer, b.v. in de Noordzee. Bovendien heb- l,en alle 3 appellanten pertinent de be lofte afgelegd, niet meer in overtreding te zullen komen. Door den heer M. v. d. Groot, belast jnet het rijksoolitietoezieht op het IJsel- meer werd erkend, dat de visschers niet vooraf met de terugwerkende kracht van het verbodsartikel in kennis waren gesteld. De officier, overtuigd van het groote belang van het behoud der netten voor 'de visschers en lettend op de verbeterde verhouding, toonde zich bereid tot meer dere soepelheid én toenadering, reden waarom het O.M. w e 1 bevestiging vroeg van de diverse vonnissen, doch terug gave der in beslag genomen netten, de .pointe" van het hooger beroep. Mr. Schenkeveld hield daarop weer een van zijn gedegen pleidooien, waarin bij onder meer den dank overbracht zij ner cliënten voor de coulante medewer king en eindigde met zich aan te sluiten bij het requisitoir van den officier, hoe- wpI pleiter voor de eisch niet volkomen overtuigd was van de strafbaarheid, zoo als nog meer uitvoerig door hem werd aangetoond. De ploertige brillenkoopman. Op 15 Januari werd Enkhuizen in den meest ongunstigen zin des woords „be zocht" door den 34-jarigen reizenden „opticien" Gerard B., uit Rotterdam, welke alles behalve welvoeglijke mijn heer, toen hij zich had vervoegd bij een weduwe mej. T. K. en in goed vertrouwen op zijn fatsoenlijk uiterlijk was binnen gelaten, zich op zeer onbetamelijk, niet rader te qualificeeren wijze tegenover deze reeds bejaarde dame had gedragen en bovendien zich nog twee brillen we- derrechtelijk had toegeëigend. Tn deze zaak waren een 8-tal getuigen, alsmede een psychiater, Dr. Burnhorn, ge dagvaard, terwijl voorts de zaak, in ver band met het zedekwetsende, buiten tegenwoordigheid van publiek werd be handeld. Mr. Smal opponeerde als toegevoegd r; isman en verdediger. 'evorderd werd tegen den brillenman, ■die zich reeds eenigen tijd in voorarrest kevond. 6 maanden gevangenisstraf. A.s. week geen Politie- noch Meerv. Strafkamer-zitting. SPELDJESDAG DORUS RIJKERSFONDS. Wij hebben reeds bericht, dat a.s. Zater dag een speldjesdag zal worden gehouden ten bate van het Dorus Rijkersfonds. Men sture de collectanten of collectrices niet weg: de nood is hoog gestegen en het fonds zou zoo gaarne aan alle daar voor in aanmerking komende oude zeelie den een wekelijksche uitkeering blijven verstrekken. Dat kan alleen indien het publiek ons steunt. Iedere gift, hoe ge ring ook, is welkom. Wij verwijzen voorts naar de adverten tie in het nummer van heden waarin dames en heeren worden opgeroepen zich aan te geven voor collecteeren. Laat men zich zoo spoedig mogelijk aanmelden bij mevr. OortgijsenBoon, Westgracht 80. van Den Helder van 10 en 13 April. ONDERTROUWD: J. Wilner en J.de Koning. J. Burgmeijer en M. de Boer. E. Handels en G. A. Wakker. J. Bakker en L. H. M. de Klerk. J. Ouwerling en C M. v. d. Kamp. L. M. van Hese en B. Huijgen. J. G. H. Hendrix en A. G. Kelch. BEVALLEN: H. SMier-de Ruiter, d. W. Boon—Teerink, z. F. Monsma—Kok, z. OVERLEDEN: W. C. v. d. Horst— Schraver, 81 j. BROEK OP LANGENDIJK, n April. 35,ooo kg roode kool J i6.30; 38,000 kg gele kool 4—7.50; 7500 kg Deensche witte kool 6.207.30; 2100 kg uien: gele uien 2.ig2.20, grove 1 2.70 en gele drielingen 0.80, alles per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 11 April. Uien 1.20,\50, drielingen 0.800.90, grove 2.602.90; roode kool 1.7°5-90, div. soorten 1.603, gele kool 4.30—7.20, div. soorten 4.504-901 D. witte kool J 5-50 —7.20, div. soorten 4*805, alles per 100 kg. PURMEREND, 10 April. Kaasmarkt. Aangevoerd: 4 stapels kleine boeren 18 en 1 stapel Goudsche 18 per 50 kg. SCHAGEN 12 April. 3 paarden 150-250; 18 veulens; 187 gcldekoeien (mag.) loo—145; 45 idem (vette) ;6o—230; 30 kalfkoeien 360—255; 16 pinken 40—95; 340 nuchtere kalveren 614: '94 overhou- ders 12186 bokken en geiten J 3co; 4' varkens (magere) 15; 26 idem (vette) p. kg 0.340.36; 55 biggen./ 813; konijnen 1 2; kippen 0.501.25. Eierenveiling. 120.000 kipeieren: 52—54 kg -2.10, 5557 kg 2.102.20, 5860 kg 2.102.30, 6163 kg 2.202.40, 6467 kg 2.502.60; 6000 (•endeieren 2.502.60, alles per ;oo stuks. 80 kievitseieren 17'8 cent. Stoomvaart Mij. Nederland. Johan de Witt, 11 April v. A'dam. Marnix v. St. Aldegonde, t., 11 April v. ïlie- franchc. Tabinta, 10 April v. Hamburg. Tanimbar, li' April te A'dam. Cnristiaan Huygens, 11 April v. Batavia. Poelau, Laut, u., 10 April te Sabang. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, t., 11 April v. Colombo. Pempo, u., 11 April v. Suez. Kota Agoeng, u., pass. 10 April Point de Galle. Kota Baroe, u., pass. 10 April Sagres. Kota Pinang, t., pass. 11 April Perim. Sitoebondo, t., 11 April v. Singapore. VOETBALCOMPETITIE VAN DE M.S.V. „ZEEMACHT" OM DEN „FAROKA"-BEKER. Het elftal van Hr. Ms. „Schorpioen" no. i in de Zeemacht-competitie. Hel is het elftal van Hr. Ms. Schorpioen ge ukt den ren prijs in deze competitie te be- alen en is daarmede voor een jaar in het be- zU gekomen van den keurigen „Faroka"-beker. De strijd om de 2e en 3e plaats gaat nu nog tusschen de elftallen van de Van Speijk 1 en die van de Marine-Kazerne, welke nog gelijk Atinnen -komen in puntenaantal, in welk ge- va' een beslissingswedstrijd gespeeld zal moe ten worden om den 2cn en 3en prijs. De wedstrijden voor a.s .Zaterdag 14 April zijn: Kon. Inst. 1—Mar.-Kazerne, terrein Anker park, aanvang 2 uur. Ond.off.—Stafmuziek, terrein O.Z.D., aan vang 2 uur. De Kooij—Schorpioen, terrein De Kooij, aanvang 1.30 uur. De uitslagen van Zaterdag 7 April zijn: Mar.-KazerneVan Speijk 1 ;i1; Van Speijk 2O.Z.D. 05 (reglementair). Competitiestand op 7 April. Schorpioen v. Speijk 1 O.Z.D. Kon. Inst. 1 Mar.Kaz. Ond.off. v. Speijk 2 Kon. Inst. 2 Stafmuziek De Kooij O 0 1 I O O O O O O 16 '4 II 9 8 6 6 4 4 2 47—9 57—29 33—24 44—26 30—9 20—41 2231 19—39 15—40 .17—45 KEGELCONCOURS. Stand der wedstrijden Woensdagavond 12 uur. Korpswedstrijd 1. E. V. A. II 278 2. E. V. A. I 270 3. Hard Gaat Ie l 268 4. Duim in 't Gat II 266 5. Onder Ons II 257 Dames: 1. 't Rollend Raadsel 194 Hoogste werper ie vijftallen J. Lammers 70 2e :H. v. d. Poll 63 Hoogste werpster Damesmej. G. Thijssen 57 Meeste negens H. v. d. Poll 5 negens ConsolatieprijsTh. Adriaanse 53 (10 tr.) Vrij ebaan wedstrijden Seniores 1. K. Hoppe 42 2X 2. Jb. Smit 41 3. J. Lammers 40 4. J. W. Biersteker 38 2X Junioren 1. Jac. de Boer 40 2. Jan Smit 3937 3. H. van Pelt 3934 4. C. Goes 38 5. S. Koorn 38 Dames 1. Mevr. Lammers 36 2. Hoppe 35 3. Helder 33 Hamb, telling 1. G. Borgelt 66 2. J. Kuiper 62 3. C. Goes 57 Koppelwedstrijd 1. S. DijkshoornG. de Beurs 48 2. Jb. SmitJ. Lammers 46 Paren wedstrijd 1. Echtpaar Hoppe 50 2. Hablous 38 POSTDUIVENSPORT. POSTDUIVEN VER. „VICTORIA". Na een stilstand van pl.m. 7 maanden zijn wij dan weer genaderd tot de vluchten, te be ginnen a.s. Zondag 15 April Schagen, 18 April Wormerveer en 22 April Dordrecht, tevens onze eerste wedvlucht. Voor Schagen inkorven a.s. Zaterdag van 4 uur tot 5.30 uur, tevens, al de ringnos. medebrengen voor controle. D. 10 April. Aangebracht door haringvisschers: 1200 tal haring p. tal 0.620.24 Door korders: 15 kisten schol p. kist 3.402-00 4 kisten schar 1.301.00 173 litten levende garnalen p. lit „0.801.00 lp April Aangebracht door haringvisschers: 815 tal haring p. tal 0.460.30 Door korders: 52 kisten schol p. kist 4.002.40 .5 kisten schar 1-751.20 168 litten levende garnalen p. lit 0.801.00 LONDEN—MELBOURNE. De Turksche regeering heeft volgens een te Melbourne ontvangen bericht, thans ook toestemming gegeven aan de deelne mers van de groote luchtrace Londen Melbourne in October, om over Turksch grondgebied te vliegen. Hierdoor is een einde gekomen aan de vrees, dat de weige ring der Turksche autoriteiten het hou den van deze luchtrace onmogelijk zou maken. De regeering van Nederlandsch-Indië heeft reeds medegedeeld, dat alle deel nemers aan dezen wedstrijd worden vrij gesteld van de gebruikelijke formaliteiten. Te Batavia en Soerabaja zal gelegenheid worden gemaakt voor het landen bij nacht terwijl de radiostations geregeld weerbe richten ten behoeve van de vliegers zul len uitseinen. Nederlandsche regeerings- schepen en vliegtuigen zullen in gereed heid worden gehouden 0111 naar vermiste vliegers te zoeken. De „Rijstvogel" is op heenreis 11 April van Jodhjioer vertrokken en te Calcutta aangekomen. De „Kwartel" is op terugreis 11 April van Batavia vertrokken en te Singapore aangekomen. t De „Ijsvogel" is op terugreis 11 April van Caïro vertrokken en te Athene aan gekomen. De K. L. M. heeft in verband met het feit dat Curagao van 21 tot 29 Juli feest viert, omdat ons gebiedsdeel in het Westen dan 300 jaar onder Neder landsche leiding staat, een plan in studie genomen om naar Curagao te vliegen. Of tenslotte tot het maken van deze vlucht kan worden overgegaan, is nog van vele omstandigheden afhankelijk. De vlucht moet geschieden via Afrika. Gedacht wordt den Atlantischen Oceaan over te steken van Dakar naar Pernam- buco. De overtocht is 3200 K.M. lang. EEN NIEUW HOOGTERECORD. Reuter meldt uit Rome: De bekende Vlieger Donati heeft Woensdag een hoogte van 14.500 meter bereikt, waarmede hij een nieuw hoogte record gevestigd heeft. Het record van den Franschen vlieger Lemoine van vorig jaar heeft hij met 900 meter ver beterd. Op het hoogtepunt van zijn vlucht be droeg de temperatuur 56 graden onder nul. Donati heeft slechts 75 minuten noodig gehad om op te stijgen en weer naar de aarde terug te keeren. Tenge volge van de al te snelle daling kreeg Donati na de landing een zenuwtoeval, maar hij herstelde zich daarvan vrij spoedig. DE ZAAK-BOEYINK. Bedrag van f 4486.57 bijeen. Woensdagmorgen heeft de gep. Schout bij-nacht Hartkamp, te Velp, voor Boeyink c.s. nog ontvangen een bedrag van 819.85. In totaal is nu binnen 4.486.57. Het gestelde doel is dus bereikt. Men is reeds over het maximum heen. Op 4 April werd de oproep van generaal Ton- net gepubliceerd; thans, een week later is bijna 4500 bijeengebracht, waarmede Boeyink is geholpen. Overwogen wordt de bijeengebrachte som gelds te blijven beheeren voorloopig door eenige belangstellenden, waartoe o.m. zal worden uitgenoodigd de heer mr. Donath en den schout-bij-nacht b.d. Hart kamp, die zich zooveel moeite heeft gege ven voor de verzameling en de verant woording der gelden. In de Telegraaf schrijft generaal Ton- net een warm dankwoord aan allen die biertoe bijdroegen. G. O. SNIJDERS OVERLEDEN. Op 72-jarigen leeftijd is Maandag te 's-Gravenhage overleden de heer G. O. Snijders, rustend arts, oud-officier van gezondheid eerste klasse bij de zeemacht. De crematie is a.s. Vrijdag te Wester- veld. DR. C. ALERS. t In 86-jarigen ouderdom is te Nijmegen overleden dr. C. Alers, gep. dirigeerend officier van gezondheid le kl. der Marine (tegenwoordig hoofdofficier geheeten). Geboren 2 April 1848 te Hiliegersberg, werd hij, na te Utrecht gestudeerd te hebben, 1 Juli 1875 officier van gezond heid 2e kl., 1 April 1880 officier van ge zondheid le kl. en 1 Aug. 1894 dirigeerend officier 2e kl. Twee jaar later werd hij dir. officier le kl., als hoedanig hij 1 Dec. 1903 den zeedienst verliet. Als dirigeerend officier is hij chef ge weest van de Maritieme ziekeninrichting en van het hospitaal der Marine in Helle- voetsluis en daarna bij het dep. van ma rine te Batavia geplaatst geweest. C. NANNES GORTER. Na een langdurige ongesteldheid is te Apeldoorn overleden de heer C. Nannes Gorter, die vele jaren een zeer bekende persoonlijkheid te Alkmaar is geweest. Hij was indertijd te Amsterdam als ver slaggever verbonden aan het thans ver dwenen Nieuwsblad voor Nederland. Van Amsterdam kwam hij naar Alk maar, waar hij redacteur werd van de destijds bestaande, tweemaal per week verschijnende Nieuwe Courant van de firma Appel. Na enkele jaren kwam de heer Gorter die gaarne in Bergen vertoefde in contact met wijlen mevr. Van Reenen Völter, de stichtster van Bergen aan Zee en de groote propagandiste voor deze jonge badplaats. De lieer Nannes Gorter stond haar daar bij. trouw ter zijde en maakte door propa- ganda-avonden met lichtbeelden mede reclame voor Bergen aan Zee. In 1909 nam hij met mevr. Van Reenen- Viilter het initiatief tot het oprichten van een badcouranc en verscheen het eerste nummer van de Berger Badbode welk orgaan dus dezen zomer zijn 25-jarig be staan herdenkt. Voorloopig verslag. Het wetsontwerp tot wijziging en ver hooging van het zevende hoofdstuk B der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1934 (Crediet voor werkverruiming), vond blijkens het voorloopig verslag in de Tweede Kamer onverdeelde instemming. Algemeen juichte men het toe, dat een belangrijke som zal worden ten koste ge legd aan de bestrijding van de werkloos heid, welke zulk een ernstigen omvang heeft aangenomen. Intusschen gaven verscheidene leden uiting aan hun teleurstelling over de omstandigheid, dat eerst thans een plan van dezen aard aan het oordeel der Staten- Generaal is onderworpen. Bij sommige leden ontmoette de methode, welke de Regeering bij haar pogingen tot werkverruiming volgt, bedenking. Het thans ontworpen plan heeft mede ten doel, het verkrijgen van een sluitend budget te bevorderen. Juister ware het echter naar het inzicht der bierbedoelde leden geweest, indien de werkverruiming eerst ware ondernomen, nadat het budget slui tend zou zijn gemaakt. Gewezen werd op de wenschelijkheid der samenstelling van een volledig be schrijvend overzicht van omvang en oor zaken der werkloosheid. Eerst met zulk een overzicht als grondslag kan men aard en volgorde der bestrijdingsmiddelen vaststellen en die middelen met kans op succes ter hand nemen. Bij vele leden bestond ernstig bezwaar tegen het voornemen, dat, naar zij uit de Memorie van Toelichting hadden meenen te moeten opmaken bij de regeering be staat om de uitvoering van de te onder nemen werken dienstbaar te maken aan een geforceerde algemeene loondaling. Zij achtten dit een vlek op het ontwerp, die al het goede, dat daarin voorkomt, ontsiert. In plaats van het initiatief te nemen tot bindend verklaring van de collectieve arbeidscontracten, gaat de Regeering ze thans uithollen. Wat de steunregeling betreft, welke mede in de Memorie van Toelichting ter sprake is gebracht, meenden verscheidene leden zich tegen een vermindering van de steunuitkeeringen te moeten verzetten. Andere leden daarentegen sloten zich aan bij de opvatting der Regeering. De passage van de Memorie van Toe lichting, gewijd aan de directe steunver- leening, gaf een aantal leden aanleiding opnieuw de aandacht te vestigen op de omstandigheid, dat voor land- en tuin bouw op dit gebied zeer veel is gedaan wat voor ee industrie en de scheepvaart is nagelaten. Kan vroeg men het voor de scheepvaart toegepasts stelsel van directe steunverleening onder verplichting van saneering niet ook op andere takken van bedrijf, bijv. op den ook in ernstige mate noodlijdenden scheepsbouw, worden toe gepast Sommige leden vonden in een aantal der' gevoerde beschouwingen aanleiding uitiiig te geven aan de vrees, dat, als de regeering alle in die beschouwingen ver vatte suggesties zou volgen, een zóó uit gebreid sysjeem van Overheidsbemoeiing tot stand zou komen, dat de prikkels tot het ontplooien van eigen initiatief geheel zouden gaan ontbreken. BUITENGEWOON CONGRES N.V.V. In verband met de werkloosheid. Woensdagmorgen begon in een der zalen van het gebouw Bellevue te Amster dam, een buitengewoon congres van het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen ter bespreking van het werkloos heidsvraagstuk en de houding van de re geering te nopzichte hiervan. De heer E. Kupers opende het congres De heer E. Kupers opende het congres. In het verloop van zijn rede wees hij op de vitale belangen, die de middenstand heeft bij het instandhouden van de thans bestaande loons- en steunnormen, want bij daling daarvan, daalt onherroepelijk de koopkracht van de arbeidersbevolking. De heer H. Lindeman verkreeg daarna het woord. In de eerste plaats besprak spreker het streven van de Regeering tot voortdurende verlaging van de loonen in de werkverschaffingen en het verslechten der steunnormen. Het staat vast, betoog de hij, dat lage loonen de economische ontwikkeling ondermijnen. Vervolgens besprak de inleider het denkbeeld van de z.g. „contra-prestatie". Deze contra-prestatie wil volgens hem eenvoudig zeggen, dat men den werkloo- ze den steun ontneemt en dwingt tot wer ken, een wijze van doen, die doet denken aan de vroegere heerendiensten. Ten opzichte van het 60 millioenenplan van de regeering, staat het N.V.V. sym pathiek. Tenslotte werd een resolutie aangeno men, waarin werd geprotesteerd: a. tegen alle maatregelen, die vermin dering der steunuitkeeringen ten gevolge hebben; b. tegen de loonsverlagingen in de werkverschaffingen, welke de regeering den laatsten tijd toepast; c. tegen het streven om in z.g. „contra prestatie" te laten werken en waarin voorts werd aangedrongen om: a. geen verdere verlaging van de steun uitkeeringen toe te passen, de ingevoerde verlaging van de steunnormen ongedaan te maken en de percentages, genoemd in de artikelen 8 en 19 der steunregeling te verhoogen; b. ed laagste loon enin de werkverschaf fingen te verhoogen en geen verdere loonsverlagingen in de werkverschaffin gen voor te schrijven; c. de 40-urige werkweek in te voeren voor de werken, welke krachtens het 60- millioenenplan zullen worden uitgevoerd, met handhaving van de loonen der collec tieve contracten; d. bij de werkverschaffingen en werk verruiming op ruime schaal ook jeugdige, werklooze arbeiders te werk te stellen en voor zoover dit niet mogelijk is. deze jeugdige werkloozen financieelen steun te verleenen. DESTRUCTIE VAN AFFGEKEURD YLEESCH IN NOORD-HOLLAND. De commissie van advies inzake het öestructievraagstuk, ingesteld bij beschik king van den minister van sociale zaken van 8 Februari 1934, heeft een schema ontworpen voor de doelmatigste wijze van destructie van afgekeurd vleesch. Reeds in de eerste vergadering dei- commissie kon worden vastgesteld, dat de commissie unaniem van oordeel was, dat de gemeenten in de provincie Noord- Holland het doelmatigst de wettelijke voorschriften inzake onbruikbaarmaking voor voedsel voor mensch en dier van afgekeurd vleesch kunnen uitvoeren door aansluiting bij een der in de provincie Noord-Holland reeds opgerichte over- heids-destructoren De gemeenten Schagen,Zijpe, Callants- oog, Sint Maarten, Wieringerwaard, Bar- singerhorn, Winkel, Nieuwe Niedorp, Oude Niedorp, Den Helder, Anna Pau- lowna en Wieringen, zouden dan onder het district Barsingerhorn vallen. DE KWESTIE-ZWERTBROEK IN DE V.A.R.A. De heerZwertbroek heeft geen genoegen genomen met het door het bestuur der S.D.A.P. benoemde commissie van onder zoek in zijn zaak met het Vara-bestuur, omdat zij hem niet de noodzakelijke on partijdigheid waarborgt. Een der leden bijvoorbeeld, is een bediende van het partijsecretariaat, die dus o.a. de hande lingen van zijn directen chef zal hebben te onderzoeken en te berechten. De heer Zwertbroek verlangt, dat behalve de door het partijbestuur aangewezen leden, een gelijk aantal door hem zal worden aan gewezen, met een jurist als voorzitter. NEDERLANDSCHE HARING NAAR RUSLAND. Van Russische zijde wordt gemeldt, dat de Sowjet regeering in Nederland haringen heeft gekocht, daar het Neder landsche aanbod gunstiger was dan het Engelsche en het Noorscbe. Hoewel Rus land in het geheel 10.000 ton haring zou hebben gekocht, zou het van plan zijn, weldra nieuwe bestellingen in Nederland te doen. Gemeld wordt voorts, dat de Sowjet- Unie door tusschenkomst van de Export club verschillende partijen metalen in Nederland heeft verworven. HET VRAAGSTUK VAN DE JEUGD WERKLOOSHEID. Een pleidooi voor de bestrijding van den Bond v. Jonge Liberalen. Het hoofdbestuur van den Bond van Jonge Liberalen heeft aan de liberale fractie in de Tweede Kamer van de Staten-Generaal een brief gezonden, waar in zij er op wijzen, dat het ernstigste nationale probleem dat van de werkloos heid is, en de ernstigste zijde daarvan de jeugdwerkloosheid. Vooreerst groeit er een geslacht op, zoo luidt het o.m. in dit schrijven, dat nimmer heeft leeren arbeiden, met alle moreele en materieele gevolgen van dien, gevolgen, die in hun ne volle bedenkelijkheid nauwelijks zijn te overzien. Wij meenen, aldus het hoofdbestuur, dat het bij uitstek op den weg der libe ralen ligt, om tot maatregelen in dezen zin het initiatief te nemen. Wij denken hierbij b.v. aan vervroegde pensionneering van ambtenaren en semi-ambtenaren, wellicht zelfs van personen, werkzaam in particulieren dienst. Met den allergrootsten aandrang ver zoekt het hoofdbestuur de liberale fractie aan deze dringende materie blijvende aandacht te wijden en, zoo eenigszins mogelijk, op korten termijn het initiatief te nemen tot maatregelen, waarvoor het Nederlandsche volk dankbaar zal zijn en waarop tienduizenden jongeren hun hoop gevestigd hebben. Lijk van een jongeman op den bodem van het water gevonden. Het lichaam was met staven ijzer verzwaard. Op de Reeuwijksche Plassen bij 's-Gravenkoop heeft de visscher K. Dinsdagmiddag op den bodem van het daar ondiepe water een lijk ont dekt. Hij heeft van deze lugubere ont dekking dadelijk mededeeling gedaan aan den burgemeester van Reeuwjjk, den heer L. J. Lucasse, die het onder zoek ter hand nam. Toen het lijk aan den kant was gebracht bleek, dat her kenning niet mogelijk was. Het ver dere onderzoek bracht bijzonderheden aan het licht, die het vermoeden wetti gen, dat er hier misdaad in het spel is. Het lijk was n.1. aan borst en rug verzwaard met ijzeren staven, die met riemen om het lichaam waren be vestigd. Uit brieven en papieren, die in de klee ding werden gevonden, is komen vast te staan, dat het slachtoffer de 25-jarige C. A. H. Ebbinge Wubben is, afkomstig uit Den Haag en leerling aan de M.T. S. te Haarlem, waar hij in pension was. Reeds sedert November van het vorig jaar had de Haagsche politie zijn opsporing ver zocht. Als hulpofficier van justitie heeft de burgemeester van Reeuwijk het lijk in beslag genomen. De plaats waar het ge vonden is, ligt in een eenzaam gedeelte van het uitgestrekte merengebied bij den Laixdijk. Gisterenmorgen om kwart voor tien is het stoffelijk overschot overgebracht naar het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda. Nadere bijzonderheden. In Het Volk treffen wij nog de vol gende bijzonderheden aan: Op II November van het vorige ja ai was W. tezamen met een vriend van Haarlem naar Den Haag gereisd om daar het week-end in het ouderlijk huis doo" te brengen. Hij heeft aan het Holland- sche Spoorstation aldaar gewoon afscheid van den vriend genomen en is zijns weegs gegaan. Hij is evenwel nooit 111'eer thuis gekomen. Een dag later is hij nog ge signaleerd in de omgeving van den Rijs- wijkschen weg, waarheen hij een eind weegs met een kennis, die deze richting uit moest, is opgereden. Hij had toen oen vreemde fiets bij zich. Wat zijn verdwijning nog raadselach tiger maakte was het feit, dat hij blijk baar in het geheel geen plannen heeft gekoesterd om er van door te gaan. In zijn kosthuis werden n.1. zoowel zijn pas, zijn bewijs van de jeugdherbergen als geld gevonden, wat hij toch in elk geval meegenomen zou hebben, wanneer hij om de een of andere reden de wijde wereld in wilde gaan. Het eerste ondeizock, meldt het blad verder, heeft reeds uitgewezen, dat de jongen als kind wel eens te Reeuwijk is geweest, doch later nooit meer, terwijl hij geen kennissen of familie 111 de buurt van de Reeuwijksche Plassen had. Het is niet aan te nemen, dat hij den weg heeft gekend, of de wegen die tusschen de elf plassen zijn gelegen. In de omstandigheden waaronder men het lijk heeft aangetroffen, zijn bovendien verschillende verdachte dingen. Zoo rijst de vraag waar hij het ijzer vandaan ge haald heeft, waarmee zijn lichaam ver verzwaard was. Het was n.1. niet alleen met banden zooals men die voor bagage dragers van fietsen gebruikt aan zijn lichaam vastgesnoerd, ten overmaat waren die banden ook nog op de jas vastgenaaid. De plaats waar het lijk gevonden is, is bij den Laixdijk. Dit is een verharde weg, die weliswaar voor auto's verboden is, maar waar een auto toch kan rijden. Dat daar dus eenige mensehen een lichaam in het water gegooid kunnen hebben, is een mogelijkheid die niet verworpen hoeft te worden op grond van de plaatselijke omstandigheden. Deze weg is in November zeer verlaten. Uit Haarlem meldt men nog. In M.T.S.-kringen acht men liet niet uitgesloten, dat W. een avontuur zou hebben gezocht. Het is bekend, dat, toen hij de film Dr. Mabuse gezien had, sterk onder den invloed daarvan gekomen was. Reeds anderen daags probeerde hij den misdadigen dokter na te bootsen. Een feit, dat in deze richting wijst, zoekt men hierin, dat hij voor het laatst gezien is bij den Parallelweg in Den Haag, een beruchte buurt. Als men deze veronder stelling aanvaardt, is het niet onwaar schijnlijk, dat hij beroofd werd of om een of andere reden om het leven is gpbracht door lieden, die zich vroeger van het ijzer hadden voorzien. De Russische vliegers Molokof, Kama- nin en Slepnef zijn er in geslaagd in den loop van twee dagen 33 leden der beman ning van de „Tsjeljoeskin" in veiligheid te brengen. Tot de geredden behoort ook prof. Schmidt, de leider der expeditie. Dinsdag hebben de genoemde drie pilo ten met drie vliegmachines 22 menschen van prof. Schmidt's expeditie overge bracht naar kaap Wankarem. Woensdag morgen is een groep vliegtuigen onder lei ding van Kamanin er in geslaagd nog elf personen naar kaap Wankarem over te brengen, zoodat men in twee dagen 33 menschen uit het kamp op de gevaarlijke ijsschotsen heeft gered. Vooral de piloot Molokof heeft bij den reddingsarbeid be wijzen gegeven van buitengewone energie. De drie piloten hebben hun reddings werk verricht onder de moeilijkste om standigheden, die men zich denken kan. Het weer was namelijk buitengewoon slecht, terwijl er in de omgeving van het kamp van prof. Schmidt een dichte mist hing, die alle zicht onmogelijk maakte. Niettemin besloten zij op te stijgen, ten einde een uiterste poging te doen om een aantal menschen van de wrakke ijsschot sen te redden, te meer daar de reddings commissie te Moskou hen draadloos had gewezen op de noodzakelijkheid, indien maar eenigszins mogelijk, prof. Schmidt in veiligheid te brengen. Aan deze opdracht hebben de vliegers dan ook voldaan. Prof. Schmidt is ernstig ziek; hij lijdt aan longontsteking en heeft hooge koortsen. Het gerucht gaat zelfs, dat zijn toestand kritiek is. In dekens gewikkeld werd professor Schmidt. die toen de vliegers in het kamp arriveerden bewusteloos was en ijlde, door de leden der expeditie in een der vlieg machines gedragen. De leiding van het kamp, waarin zich thans nog 49 menschen bevinden, is na het vertrek van prof. Schmidt opgedragen aan zijn plaatsvervanger, Bohrof. HONGERSTAKING OP GROOTE SCHAAL. Te Teruel (Spanje) zijn 200 in de gevan genis opgesloten leden van anarchistische vakvereenigingen tot hongerstaking over gegaan, uit protest tegen het wetsontwerp tot amnestieverleening, waarvan zij niet zullen profiteeren.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7