Visscherijberichten Anna Paulowna. Wieringen. Schagen. Texel. Breezand, LUCHTVAART HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 17 APRIL 1934. Autoongeval op den Afsluitdijk. Makelaars- en Assurantiekantoor „VRAAG EN AANBOD" F. NYPELS Plantsoenstraat 3 - Telef. 300 KOOP-VERKOOP-TAXATIE Roerend en Onroerend goed ALLE ASSURANTIËN HET 60 MILLIOEN- PLAN. Antwoord van de regeering. De K.N.I.L.M. naar Australië? Het standpunt van Austalië. De Postvluchten van Indië. en naar 0OE*T nu Uw vacantie-zeereis naar de Fjorden, Kopenhagen en Oslo, IJsland, Spanje en Portugal, Midd. Zee, Madeira, Azoren en Canar. eilanden, bij Reisbureau VELTHUYS t o. de Postbrug. Alle brochures kosteloos verkrijgbaar. tegd: „Wat is er loos?", omdat de groote motorsloep op drift was. jje secretaris van den krijgsraad maakt er 0p attent, dat de korporaal Boshart ten rechte verklaarde, dat de heer F. uitriep \Vat moet dat nou, wat moet dat nou?" 0e voorlezing heeft dan plaats van het verhoor van den eersten officier M. be treffende het belangrijke punt of de heer jd. orders heeft gevraagd, waarbij de com mandant Eikenboom zou hebben gezegd niet te schieten en geen bloedbad aan te richten en de eerste officier M. zou hebben gezegd„Wij zullen niet doen als op de Koningin-Regentes". )e heer M. herinnert zich dit achter blijven in de hut van den commandant en het vragen van orders niet. „Wellicht speelt bekl. F. het gebeurde aan boord van de Koningin-Regentes door het hoofd". Bekl. F. begrijpt niet dat getuige een en ander heeft kunnen vergeten. Hij handhaaft natuurlijk zijn verklaring. Soerabaja, 16 April (Aneta). Omtrent de zitting van den Zeekrijgsraad dd. 16 dezer valt nog het volgende mede te deelen: Uit de voorlezing van het verhoor van den getnige, den onderofficier Van Flore- stein blijkt, dat deze den luitenant ter zee eerste klasse verlof vroeg de onder officieren van geweren te voorzien. Hier op ontving hij het op zeer zenuwachtigen toon gegeven antwoord: „In Gods naam, geen geweren." De luitenant ter zee Van Boven ver klaarde zich echter onmiddellijk accoord. De voorlezing van een andere onder officiersverklaring memoreert het ge brek aan leiding, uitgaande van den lui tenant ter zee der eerste klasse Fels, de dreiging met een pistool door den luite nant ter zee derde klasse baron de Vos van Steenwijk, die het hijschen van den valreep belette. Uit het verhoor van den sergeant- machinist Merks blijkt, dat getuige van meening was dat „het zaakje een goed verloop had". Hij is van oordeel dat het optreden van den heer Van Boven kalm en zeer tactisch was. Getuige memoreert ter typeering van 'den slechten geest op de vloot een geval uit 1926 en besluit: „Thans (n.1. ten tijde van het verhoor), is het nog evenzoo". De volgende verklaring, welke wordt voorgelezen, is die van den onderofficier Insbrücker; Hierin wordt een uitroep van onderofficieren bij het uitbreken der muiterij gememoreerd, luidende: „G.v.d., waar blijven de officieren". Voorts wordt o.a. gememoreerd het flink optreden van den luitenant ter zee der derde klasse Baron De Vos van Steenwijk. De luitenant, ter zee eerste klasse, Fels, was echter totaal in de war, terwijl de andere offi cieren het zaakje aankeken. Getuige, die bij het begin van de muiterij drie uur aan dek was, zag geen poging van de zijde der officieren om de brug te bestormen. Voorlezing van de verklaring van den matroos-getuige Bekhoven, bevestigt het optreden van den luitenant ter zee der derde klasse baron de Vos van Steenwijk, die met een pistool dreigde tegenover de Inlanders, die de statie-trap heschen en die onmiddellijk loslieten, uitroepend: „Wij gaan naar Soerabaja", waarop baron de Vos van Steenwijk antwoordde: „Daar komt niets van, alleen de officieren com- mandeeren hier". Hetzelfde wordt bevestigd door den ge tuige, den marinier Smit, die hieraan toe voegt, dat baron de Vos van Steenwijk op de borst van den Inlander richtte. Later liet hij het pistool zakken, zeggend: „Ik heb kassian met je." Zulks geschiedde in het bijzijn van den beklaagde, den lui tenant ter zee der tweede klasse Dekker. Een volgenden verklaring bevestigt het optreden van baron de Vos van Steenwijk. Getuige Van der Vlis zegt in zijn ver klaring, dat de zenuwachtigheid van den lieer Fels niet opviel, daar allen zenuw achtig waren, uitgezonderd de luitenant ter zee der derde klasse baron De Vos van Steenwijk. Voorts wordt in deze ver klaring de tocht met de vlet bevestigd. De vijfde groep muiters voor het Hoog Militair Gerechtshof. Batavia, 16 April (Aneta). Het Hoog Militair Gerechtshof ving de berechting aan van de vijfde groep der muiters. Gehoord werd de matroos der eerste klasse J. W. Bom, (die de witte vlag heesch nadat de bom viel). Deze verklaart: „Nog een stukje van den bom is in mijn eigen lichaam." Beklaagde betoogt uitvoerig te hebben getracht van de zaak te maken wat er van te maken viel. Daarna werden achtereenvolgens ge hoord A. van Iterson, T. de Jonge, G. Pas man, J. Snoey, J. Stern en L. J. Snijders, allen matroos 1ste kl. Allen verklaarden slechts te hebben gehandeld om de muite rij tegen te gaan en het werk gaande te houden. 14 April. Door korders: 810 kg tongen s8 kisten schol >2 kisten scharren '7° litten garnalen 16 April Door korders: 4' kisten schol kisten scharren 95 litten levende garnalen p. kg 0.770.68 p. k. 3.90—1-25 p. k. 1.500.80 p 1. X'.OO0.80 p. k. 3 90—3-30 p. k. 2.00 p. 1. 1.00O.80 OPHEFFING PLAATSELIJKE WERKLOOSHEID. Het was bovengenoemd punt op de agenda van de Zaterdagavond in Veer- burg gehouden vergadering van de afd. der Holl. Mij. van Landbouw dat lang durige besprekingen uitlokte. Opening, notulen, mededeelingen en ingekomen stukken gaan we maar stil zwijgend voorbij. Uit de goedgekeurde rekening van den penningmeester, den heer van Balen Blanken, bleken de ontvangsten f655.75, de uitgaven f 482.84 te hebben bedragen. Het overschot f 172.91 heeft dus het tekort van 1932, dat f 73.90 bedroeg, doen ver- 1 keeren in een voordeelig saldo van f 99.01. De voorzitter, de heer C. Rezelman, werd bij acclamatie herkozen, de niet her kiesbare bestuursleden, de heeren Gr. Geerligs en Lindenbergh, werden ver vangen door de heeren I). Stammes en R. R. Waiboer. Daarna kwam dan het belangrijkste punt in behandeling. Voorz. gaf eerst een overzicht van de besprekingen, die gevoerd zijn tusschen Burg. en Weth., het bestuur van de afd. van de H. Mij. van L., de hoofdbestuursleden der arbei dersorganisaties en van de vertegenwoor digers van bollenkweekers. Die bespre kingen hadden ten doel een oplossing te vinden, waardoor voorkomen zou worden, dat arbeiders van buiten de gemeente hier komen werken, terwijl honderden eigen arbeiders te werk gesteld worden in werkverschaffing in den Wieringer- meerpolder, wat de gemeente alleen aan vervoerkosten duizenden guldens per jaar kost. De afd. van de Holl. Mij. v. Landb. wil geen vereeniging van werkgevers zijn en zoo kwam het bestuur dan ook niet met een omlijnd voorstel, doch slechts met een advies. Het wees op de moreele verplichting, de loonen niet lager te laten komen dan noodzakelijk is. De arbeidersorganisaties bepleitten oor spronkelijk een dagloon van gemiddeld f 3.—, vroegen later, toen geen resul taten waren te verkrijgen, aan het be stuur van de afd. een loon van f 2.75 tegenover de leden te willen verdedigen, doch het bestuur meende in z'n advies niet meer dan f 2.50 voor een volwaar- digen arbeider te mogen noemen. Burge meester Lovink heeft er ten slotte nog op aangedrongen, toen men niet tot een stemmigheid kwam, om als het dan niet meer dan f 2.50 kon zijn, het daarheen te leiden, dat er een regeling kwam, waardoor de arbeiders op een gemiddeld loon van f 15 per week konden rekenen. Opgemerkt werd, dat die f 15.— per week vaak niet gehaald zouden worden, bij een dagloon van f 2.50, omdat bjj regen, door de natheid van het land, niet gewerkt kan worden. Men meende echter algemeen, dat toch over langer tijd ge rekend, het gemiddelde loon zeker f 15 zou zijn, omdat in bepaalde tijden (oogst) meer verdiend kan worden, en voorzitter vroeg tenslotte aller medewerking om toch zoo mogelijk tot die f 15 gemiddeld te komen. Verschillende leden deelden mede hun Zeeuwsche- en Belgische arbeiders reeds afgeschreven te hebben, anderen, dat zij het ook zouden doen. Vrij algemeen be treurde men het, dat hier vreemde werk krachten kwamen. Men hoopte, dat de verhoudingen tusschen werkgevers en werknemers thans weer beter zouden worden en ook de arb. organisaties zullen medewerken, en dat men voortaan geen andere werkkrachten dan de eigen in gezetenen zou willen hebben. Voorts was men het er algemeen over eens geen arbeiders uit het bollenbedrijf in den landbouw te kunnen gebruiken en besloot tenslotte met groote meerderheid van stemmen een advies aan de leden der afdeeling te zenden om den leden der afd. dringend te vragen geen vreemde arbei ders aan te nemen zoo lang een gedeelte onzer plaatselijke landarbeiders nog werk loos is en bij de leden er op aan te drin gen voor een volwaardig arbeider een minimumloon vast te stellen van f 2.50 per dag. EEN KWADE HOND. Een hond van den heer T. aan den Akkerweg viel j.1. Zondag het 8-jarig zoontje van den heer Takes aan. Het kereltje werd op verscheidene plaatsen aan het hoofd gewond. Doordat er spoedig redding opdaagde werd erger voorkomen, hoewel genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De eigenaar van den hond, heeft het dier, dat reeds meerdere personen ge beten heeft, afgemaakt. TOONEEL-AVOND IN „CONCORDIA". Zaterdag werd alhier een tooneelavond gegeven in de zaal van den heer S. Half- weeg, uitgaande van de Afd. der Neder- landsche Vereeniging v. Afschaffing van Alcoholische dranken. Opgevoerd werd het bekende stuk van Herman Heijermans »Van ouds de mor- genster«, gespeeld door de tooneel-ver- eeniging van Andijk. De medespelenden gaven blijk, dat zij goed voor hun taak berekend waren. De rollen werdeD goed vertolk. ZUIDERZEESTEUNWET. De vex\ van Zuiderzeegemeenten heeft zich in een adres gewend tot den Minis ter van Waterstaat, in welk schrijven vele en ernstige bezwaren worden aangevoerd tegen enkele bepalingen der Zuiderzee- steunwet. Naar aanleiding hiervan ont ving de ver. een schrijven, hetwelk hier in het kort wordt weergegeven. Het niet aanmerken als belanghebbende van personen, die op 25 Juli 1918 nog geen 12 jaar waren, berust op de over weging, dat personen van zoo jeugdigen leeftijd niet geacht kunnen worden op dien datum reeds hoofdmiddel van be staan te hebben kunnen vinden in de uitoefening van eenig beroep of bedrijf. Deze opvatting kan moeilijk worden prijs gegeven. Aan belanghebbenden, wier omstandig heden niet geacht kunnen worden een gevolg te zijn van de afsluiting der Zui derzee, kan geen geldelijke tegemoet koming ingevolge art. 13 der Zuiderzee- steunwet worden verleend. Deze steiling is nader uitgewerkt in het K. B. van 19 Mei 1932. Bij de beoordeeling van pen individueel geval kan worden nagegaan, welke be weegredenen belanghebbenden er toe brachten de Zuiderzeevisschery te ver laten of welke gevolgen zij aanvaardden door daartoe terug te keeren. Het tijd stip, sedert hetwelk de werkzaamheden tot afsluiting der Zuiderzee krachtiger werden voortgezet, kan dus bij het vormen van dat oordeel van belang zijn. De hoedanigheid van belanghebbende gaat door het niet in aanmerking komen voor geldelijke tegemoetkoming ingevolge art. 13 der Zuiderzeesteunwet niet verloren. Dit blijkt duidelijk uit de bewoordingen van art. 1 der wet. Het verleenen van vergunning voor de visscherij op het IJsselmeer geschiedt door het departement van financiën. In dien mocht blijken, dat aan belangheb benden door bijzondere omstandigheden eene vergunning mocht ontgaan, waarop zij in verband met art. 12 der Zuiderzee steunwet aanspraak zouden mogen maken, zal bij genoemd Departement daarop de aandacht worden bevestigd. AANBESTEDING. Op 9 Mei a.s. zal te Den Haag worden aanbesteed de aanleg van klinkerwegen in de Wieringermeer (Schervenweg, Wa genpad, Wagendwarspad en Tusschen- weg) tezamen lang pl.m. 15.3 km. De kosten zijn geraamd op f 55.000.—. HERHALINGSOEFENINGEN. Onderstaande dienstplichtigen zijn op geroepen om op 13 Augustus dezes jaars onder de wapenen te komen voor her halingsoefeningen bij het 21e reg. inf. te Amersfoort: C. Kalsbeek, lichting 1927; Jn. Bakker, P. Glim, J. Halfweeg, P. Lont en W. Snooij van de lichting 1928; W. J. van Hoesel, P. Keijzer, N. J. Rotgans, S. Snooij en W. Snooij van de lichting 1930. Op 6 Augustus 1934 de dpi. sergeant J. de Wit lichting 1926 en K. H. de Vries lichting 1930. De duur van de herh. oefeningen is 13 dagen en voor beide laatstgenoemde dpi. 20 dagen. STREMMING SCHEEPVAART. Met ingang van 16 April a.s. zal de Westfriesche sluis, toegang gevende tot de Wieringermeer nabij Kolhorn, gedu rende ongeveer 8 weken wegens daaraan te verrichten onderhoudswerkzaamheden voor de scheepvaart gesloten zijn. Maandagmiddag circa half 4 is tusschen Breezand en het Monument op den af sluitdijk een taxi-auto uit Friesland af komstig, welke 2 heeren vervoerde, met een vaart van circa 75 km van den weg geraakt en in den berm terechtgekomen. De inzittenden kregen een zoodanigen schok, dat een der heeren als gevolg van de aanraking met het plafond van den auto een ernstig bloedende hoofdwonde bekwam. Men achtte het in verband met de mogelijkheid eener hersenschudding, niet verantwoord het slachtoffer te ver voeren en een voorbijrijdende automobilist spoedde zich naar den Oever om vanuit Hippolytushoef geneeskundige hulp tele fonisch in te roepen. Dr. de G. was niet aanwezig, in verband waarmede den tweeden geneesheer dr. B. gevraagd werd assistentie te verleenen. Deze laatste weigerde te komen. De brigadier der Rijksveldwacht Bergsma te Hippolytus hoef, werd hierop met de weigering van dr. B. in kennis gesteld waarna dr. H. te Middenmeer (Wieringermeerpolder) telefonisch werd verzocht te willen komen. Deze gaf hieraan direct gevolg, toen men hem de situatie had duidelijk gemaakt, doch deze moest eerst een 30 km lang traject afleggen alvorens de plaats van het ongeval was bereikt. Het hevig bloe dende slachtoffer, de eigenaar van hotel „De Pauw" uit Leeuwarden, werd onder- tusschen door een toevallig passeerenden geneesheer, van de eerste hulp voorzien en in diens auto in de richting Friesland medegenomen, zoodat toen dr. H. aan kwam er voor hem niets meer te doen viel. Ondertusschen was de weigerachtige arts toch maar gekomen. Den Oever. ZUIDERZEEWERKEN. Stremming van de scheepvaart. Met ingang van 16 April zal de West friesche sluis, toegang gevende tot den Wieringermeer nabij Kolhorn, geduren de ongeveer 8 weken wegens daaraan te verrichten onderhoudswerkzaamheden voor de scheepvaart gesloten zijn. Openstelling schutsluis en draaibrug. Met ingang eveneens van 16 April zijn de schutsluis en, voor zoover het scheep vaartbedrijf zulks noodig maakt, de draai brug te Den Oever, tot nadere aankondi ging opengesteld van 5 tot 21 uur. Bij deze openstelling is in een lang gevoelde behoefte voorzien, daar de sluiting tot dusverre reeds te 18 uur plaats vond. Aanbesteding. Woensdag 9 Mei wordt voor den dienst der Zuiderzeewerken aanbesteed de aan leg van klinkerwegen in Wieringermeer: Schervenweg, Wagenpad, Wagendwars pad, tezamen tot een lengte van pl.m. 15.3 km, waarvoor de raming 55.000.be draagt. Vordering weg Wieringermeer Afsluitdijk. De werkzaamheden tot aanleg van bo- vengenoemden weg zijn in zooverre ge vorderd, dat de weg over de geheele lengte reeds tot volle hoogte is opgespo ten. Nu het zandperswerk is beëindigd zal met vollen spoed de weg onder pro fiel worden gebracht en het wegdek wor den aangelegd. Het gaat met den wegen aanleg te en om Wieringen alleszins crescendo. Telling verkeer Afsluitdijk. Sedert enkele dagen is men te Korn- werderzand bezig het verkeer (speciaal het passagiersverkeer met de talrijke par ticuliere bussen) over den afsluitdijk te tellen. Waar de A.T.O.-bussen als regel slechts matig zijn bezet (de tarieven zijn in vergelijking met de concurrentie ook zeer hoog) valt het dagelijks op hoe par ticuliere autobusondernemers groote aan tallen passagiers in z.g. besloten gezel schap over den afsluitdijk vervoeren en zulks tegen ongekend lage tarieven. Naar wij vernemen gaat deze telling uit van de Nederlandsche Spoorwegen. Zij is Woens dagavond aangevangen en zal een week (dag en nacht) duren. ZUIDERZEEWERKEN. Gunning Geniewerken. Het bouwen van verdedigingswerken als gevolg van de afsluiting der Zuider zee, volgens bestek no. 61, t.w. 30e ge deelte het maken van betonnen gebouw tjes bij, en het verrichten van werkzaam heden van verschillenden aard aan de verdedigingswerken op het Kornwerder- zand en bij den Oever is gegund aan de laagste inschrijfster, de firma Sanders en Werner te Rijswijk voor f 112.000.De raming bedroeg f 125.000.— WERK GEGUND. Aan den heer S. Knüwer alhier is als laagste inschrijver gegund het bouwen van een landhuis met garage aan de Laurierstraat alhier, voor de som van f 6.450.voor rekening van den heer G. Snaas. Architect is de heer J. Over toom te Baarn. SCHOOL IN DE DUINEN BIJ DE COKSDORP. In de duinen nabij de Cocksdorp, dwars van „de Krim", zal naar wij vernemen, eëh groot gebouw worden neergezet, waar in een internaat gevestigd wordt, waar kinderen tot hun 18e jaar onderwijs kun nen genieten. Het internaat genaamd „De vrije school- en werkgemeenschap Eijer- land", zal, naar men beweert, alle onder wijs omvatten, dat kinderen in den leeftijd van 3 tot 18 jaren genieten moeten, ter wijl men daar voor verschillende diplo ma's kan worden opgeleid. De stichter van de school, de heer A. :Groenenstein, heeft jarenlang in het bui tenland doorgebracht en schijnt daar van Jiejt onderwijs veel studie gemaakt te heb- ;ibéh. De nieuwe school zal dan ook in ons geheele land haar weerga niet vinden, en |kan geheel als volledige opvoeding voor de jeugd beschouwd worden. Voorloopig heeft de heer Groenenstein een gedeelte gehuurd van het Eijerland- sche huis, en dit tijdelijk voor onderwijs en huisvesting ingericht. Het onderwijs is de vorige week begonnen, doch het leer lingen-aantal is natuurlijk nog zeer ge ring. Een drietal leerlingen van elders en één van De Cocksdorp, telt thans nog de heele bevolking van „het internaat", doch als het nieuwe gebouw gereed is, zullen ongetwijfeld vele leerlingen zich aanmel den. De nieuwe school zal, naar wij ver nemen zeer groot worden en plaats bie den voor een groot aantal leerlingen. HUIS VLIJTTENTOONSTELLING. Uitgaande van de vereen, van Volks onderwijs afd. Texel, zal een huisvlijt- tentoonstelling gehouden worden in de voormalige St. Jozefschool in de Molen straat te den Burg, op Zaterdag 28 en Zondag 29 April a.s De officieele opening zat plaats hebben Zaterdag 28 April, 's midd. 3 uur. De inzendingen worden verdeeld in vier groepen, de werkstukken van dames, heeren, kinderen boven en beneden 14 jaren. Voor elke groep zullen 3 medailles beschikbaar wox-den gesteld voor demooiste inzendingen. De jury zal als volgt zijn samengesteld: Voor houtsnijwerk, de heeren W. B. Oort, J. Tiessen en S. W. Dokkum. Voor dameshandwerken, de dames mevr. Oort—Oort, Groenewold—Terpstra en mej. C. Rab. De tentoonstelling zal geopend zijn Zaterdag van 4—6 uur en Zondag van 3—6 uur. De entreeprijs bedraagt lOcent. Aan alle bezoekers wordt een gratis kopje thee met koekje aangeboden. Een gezellig hoekje in de zaal is voor dit doel inge richt. De inzendingen kunnen Vrijdag27 April van 9—12 uur v.m. of 2—4 n.m. aan de zaal worden afgegeven. Ze worden van een nummer voorzien, zoodat de jury niet met de namen bekend wordt. Dege nen, die hun werk wenschen te verkoopen, kunnen direct een prijs bepalen. Voor een bekroning komt in aanmerking het werk van de leerlingen der O. L. scholen en de U. L. O. schooi en dat hun ner ouders en het werk van leden van Volksonderwijs en hunne huisgenooten. Andere personen kunnen inzenden buiten mededinging. MA RKTO VER ZICHT. De nuchtere kalverenaanvoer bereikt heden ongetwijfeld een record; we maak ten zulk een kalverenhandel aan onze markt nog niet mee. Ongetwijfeld zal de regeeringsmaatregel, waarbij het aan houden van rundvee bezocht wordt, van dezen grooten aanvoer wel de oorzaak zijn. De prijs viel mee, niettegenstaande de overvloed, werd zelfs voor de minste dieren nog f 5.betaald; zwaardere brachten meer op; de duurste f 8. graskalveren gingen tot ten hoogste f 14. De varkensprijzen dalen geleidelijk, thans doen de varkens op de boerderijen 16V2 a 17 cent. De biggen en schrammen dalen ook een weinig in verband met dezen handel; een goede schram kocht men hier heden voor f 12. De wolveehandel was deze week van weinig beteekenis; er werden enkele goede gelde schapen aangevoerd, die ruim f 20.— opbrachten; lichtere iets minder. Runderaanvoer was er weinig, slechts een melkkoe, die getaxeerd werd op pl.m. f 145.Een pink op f 65. - Aan de eierenveiling bleef de prijs vrij wel gelijk aan vorige week; de midden- prijs (eieren van 60 K.G. gemengd) be droeg ook thans nog f 1.20 a f 1.25 per 100 stuks. FANFARE-CORPS OOST. Naar men ons mededeelt heeft men (in verband met 't vertrek van den heer Zondervan, tijdelijk naar Schoorl), den heer Bouwsma aangezocht de leiding van dit corps op zich te nemen. Wij twijfelen niet of de heer Bouwsma zal 't corps, dat zoo goed vooruit gaat, op nog hooger peil weten te brengen. Burgerlijke Stand van Texel van 14 tot en met 16 April 1934. GEBOREN; Dirk Johan, z. v. P. H. Bakker en C. Zijm. GEHUWD: P. J. Fehrmann en J. N. Huisman. Gevonden: 1 fietspomp en 2 jongens jasjes. UITVOERING „CONCORDIA". Zaterdagavond gaf de muziekvereeni- ging „Concordia" haar tweede uitvoering van het seizoen in de zaal van den heer Jb. Borst. Deze uitvoering, alleen toe gankelijk voor donateurs en kunstlieven de leden en genoodigden, werd geopend, door den heer B. de Vries, voorz. van „Concordia". Al dadelijk, bij het eerste nummer van het programma een pittig gespeelden marsch, merkten we, dat Concordia in den nieuwen directeur, den heer J. J. W. Hertsworm, een waardig opvolger van den heer Schenkels gevonden had. Van de andere nummers noemen we in de eer ste plaats de wals In schoner Maien- nacht, die zeer mooi ten gehoore werd ge bracht. Het programma werd besloten met den bekenden marsch Officir of the Day. De tooneelvereeniging Excelsior was zoo bereidwillig voor de afwisseling te zorgen en voerde op: De moord in het kolenhok, een stuk met een griezeligen titel, maar van onschuldig karakter en waar onbedaarlijk om gelachen is. Niet tegenstaande de korte voorbereiding, werd het vlot gespeeld. De balmuziek werd verzorgd door een paar leden van Concordia. Verschenen is de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp inzake het crediet van f 60 millioen voor werkverruiming. De regeering komt daarin met beslist heid op tegen de voorstelling, als zouden in het thans aanhangige wetsontwerp plannen zijn belichaamd, welke reeds een jaar te voren in uitzicht zouden zijn ge steld. Ook werpt zij van zich het verwijt, als zou de voortgaande verarming van bet Nederlandsche volk in de hand wor den gewerkt door de politiek, welke ten aanzien van de gemeenten is gevolgd. De regeering merkt verder op, dat zij met haar ontwerp niet uitsluitend beoogt, door uitvoering van een aantal openbare werken de werkloosheid tijdelijk te doen vermindei'en, maar tevens de aanpassing van het geheele bedrijfsleven aan de ge wijzigde intexmationale omstandigheden te bevorderen en daaxunede ook het her stel van het budgetair evenwicht in de hand te werken. De regeering staat sceptisch tegenover het nut van een door somxxxige leden ge- wenschte samenstelling van een volledig overzicht van omvang en oorzaken der werkloosheid. Omtrent den omvang dei- werkloosheid bestaan reeds thans vrij volledige gegevens en de oorzaken zijn, voor zooveel zij van algemeenen aax-d zijn, voldoende bekend. Ook de regeering is van oordeel, dat verbeteringen in de organisatie van be drijfsleven, door de verschillende bedrijfs takken zelf tot stand zullen moeten wor den gebracht. Indien doelmatige reorganisatie, door een groote meerderheid gewenscht, dreigt af te stuiten op het verzet eener kleine minderheid, zal het zeker ernstige over weging verdienen of hier ingrijpen van overheidswege niet gewenscht moet wor- ken geoox-deeld. Van een plan tot verlaging der loon- normen is alleen dan blijvend nut tot vernxindex-ing der werkloosheid te vex-- wachten, indien het tevens wordt gebruikt, om op zoo x-uim mogelijke schaal aan passing van het bedxijfsleven te verkrijgen aan het internationale peil der productie kosten. Aan een vex-beteiing van den economi schen voorlichtingsdienst is de Regeering reeds geruiruen tijd werkzaam. Omtrent de resultaten, welke ter ver laging van de distributiekosten verkregen zullen kunnen wox-den, kunnen op dit oogenblik nog geen bepaalde mededeelin gen worden gedaan. In het voorloopig verslag wordt als maatregel ter vermin dering van de lasten van den middenstand genoemd de veilaging van de winkel- huren. De Regeering wil hieraan gaarne haar aandacht geven, doch het is haar vooralsnog niet duidelijk, op welke wijze zij die verlaging zou kunnen bewerk stelligen. Hetzelfde geldt van het tegen gaan van de moordende concurrxentie. De regeering zal tot verlaging van hui-en medewerken door in samenwerking met de gemeente zoowel den bouw van goedkoppe arbeiderswoningen te bevor deren, als huren van bestaande woningen, waarvoor rijk en gemeente samen, dan wel de gemeente alleen het risico loopt, te verlagen. Met de bestudeering der twee grootste gemeenten is de regeering ter zake bereids in onderhandeling. Wat den nieuwbouw betreft, zal deze samenwerking tusschen het rijk en de gemeente verkregen moeten worden, doordat van rijkswege een nieuwe tweede hypotheekregeling in het leven wordt geioepen, terwijl de gemeente geschikt bouwterrein zal moeten leveren tegen aannemelijke prijzen en ook op ander gebied tot verlaging der kosten zal moeten medewerken. Het Werkfonds zal daarbij zijn bemiddeling kunnen verleenen om tot verlaging der bouwkosten te geraken. Wat de bestaande woningen betreft, zal de huurverlaging voor bepaalde com plexen verkregen moeten worden, door dat het rijk zich verbindt mede te wer- ken tot renteverlaging voor de verleende voorschotten en voorts om met de ge meente samen het x-eëele exploitatie-ver lies te dragen, terwijl de gemeente harer zijds de noodige medewerking zal moeten verleenen om tot een aannemelijke vex-- laging van de op deze complexen dnxk- kende lasten te komen. In het bijzonder op het terrein der credietverstrekking is voox-zichtigheid plicht. Er worden tegenwoordig voor al- lei-lei doeleinden aan het Staatsex-ediet hooge eischen gesteld en de regeeriDg moet er voor waken, dat hier ovex-span- ning van dit crediet zou intreden. Omtrent de vraag, wie gerechtigd zijn werken bij het Werkfonds aan te brengen, zou de regeering geen enkele beperking willen voorschrijven, al zullen uiteraard openbare lichamen daartoe het eei-st ge- roepen zijn. Maar ook semi-officieele lichamen, als bijv. Kamers van Koophan del en zelfs particulieren zullen kostbare aanwijzingen kunnen geven. Het aangevraagde bedx-ag van 60millioen is te zien als een eerste credietaan vrage voor „werkverruiming". Slaagt deze eei-ste poging, dan zullen, naax-mate de omstan digheden het noodig maken en de leenings- capaciteit het gedoogt, verdere crediet- aanvragen voor dit doel worden gedaan. DE BLOEIENDE BOOMGAARDEN. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land meldt: Uit de Betuwe wordt gemeld, dat, wat voor een paar dagen nog niet te verwachten was, nu in weinig tijds is gebeurddoor het warme weer en een regenbuitje zijn de late kersen reeds uit gekomen en prijken nu met hun aankomen de bloesempx-acht. Wanneer het zachte weer aanhoudt, komen langzamerhand de peren, de mei kersen en het vroege fruit aan de beux-t, zoodat einde dezer week in de Betuwe al veel van bloesemweelde genoten kan worden. Het bloesembericht uit Zuid-Lim- burg luidt: In Zuid-Limburg staan de peren boomgaarden reeds in vollen bloei. Van de appelbloesems is nog weinig te zien. In de streek rondom Hoorn ver wacht men, dat de boomgaarden einde dezer week, begin volgende in bloei zijn. Ten gerieve van de bezoekers der bloeiende boomgaarden heeft de A.N.W.B. een gidsje met overzichtskaartjes samen gesteld voor wielrijders, wandelaars, automobilisten en motorrijders met be schrijving van tochten en wandelingen door die streken, welke tijdens den bloei der vruchtboomen voor een bezoek in aanmerking komeD. Aneta meldt uit Batavia: De Java Bode verneemt, dat de directie van de K.N.I.L.M. voornemens is een der Indische luchtlijnen, waarschijnlijk de lijn BataviaSoerabaja, naar Australië door te trekken, zoodra de Imperial Airways de route op Australië zal bevliegen. Het blad meldt, dat de heer Plesman geen concessie van Australië heeft kunnen verkrijgen, doch dat wel dezelfde lijn kan worden be vlogen, zoodra daarop eenmaal de Impe rial Airways een dienst heeft geopend. Heen rel:. De Rijstvogel vertrok 13 April v. Bang kok en landde denzelfden dag te Singa pore. Terugreis. De Ijsvogel vertrok 13 April van Max'- seille en landde denzelfden dag op Schip hol. De Kwartel vertx-ok 13 April van Bangkok, en landde denzelfden dag te Calcutta. De Pelikaan vertrok 13 April van Rome en landde denzelfden dag te Athene.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11