r,"to"oi, teC™ VvenvoUomj. Radio-programma s. Van links en recht: GEMENGD NIEUWS 2 Binnenland Een mislukte overval te Rotterdam. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 17 APRIL 1934. Zware heidebrand bij Someren. De dader gearresteerd. Steekpartij te Tegelen. Drama te Bergen op Zoom Moord en zelfmoord. De schietpartij te 's Gravenhage. BRAND TE OSS. De rechtszaak Onnes van Nijenrode. Een trein ontspoord- Een aanslag0 Rjkheden, beide met invoering van een zoo groot mogelijk contingent militie en aangeduid als plan I en plan II. Het eer ste is dat van een over en weer dienend personeel en materieel, het tweede dat van een Indische marine naast een veel klei ner HoJlandsch deel. De commissie ver werpt de Indische marine met algeraeene stemmen. Vllegwapen kan vloot niet vervangen. Spr. kende aan het vliegwapen een sUi- geilde beteekenis toe, maar betoogde, dat het beslist onjuist is, dat een luchtmacht in lndië het geheel der vloot of het boven watergedeelte ervan zou kunnen vervan gen. Spr. betoogde voorts, dat onjuist is, dat onze kruisers en jagers zeer spoedig ten offer zouden moeten vallen aan de zwaardere schepen van den vijand. Wat de aanvalskracht van vliegtuigen op scheepsdoelen aangaat, zette spr. uit een, dat het de vraag is, of zij haar hoog tepunt niet reeds heeft bereikt. Op krijgskundige gronden verdedigde spr. de stelling, dat verandering van de vloot in een luchtmacht met duikbooten strategisch en tactisch onjuist zou zijn en dat aan een harmonische vloot met een voldoend groot luchtwapen de voorkeur moet worden gegeven. Met betrekking tot plan I, dat spr. ver volgens in beschouwing nam, bliikt, dat, hoewel daarbij de bezuiniging op de ge- eischte 22 millioen bijna 8 millioen te kort schiet, bij de uitvoering aan de marine komen te ontvallen 3 pantserschepen, 1 pantserdekschip, 3 paiitserbooten, 4 ka- uonneerbooten, 7 torpedobooten, 5 onder- zeebootcn, alle in Nederland, en 2 mijnen- leggers in lndië. (Hierbij is dan vastge houden aan het minimum van 2 kruisers, S jagers en 12 onderzeebooten voor lndië). Spr. stelde in het licht, dat het schrappen van de 3 pantserbooten en de 5 onderzee booten de defensie hier te lande, èn op de binnenwateren èn buitengaats, verzwakt. Wèl wordt in plan I het flottieljevaartuig uit de West in de Nederlandsche defensie gebracht, maar dit beteekent, dat een in 1929 noodzakelijk gebleken post op Cura- Oao wordt opgegeven. Maar de tol, dien de marine moet be talen. is oneindig veel zwaarder. Dit blijkt, als men in aanmerking neemt, dat op den toekomstigen aanbouw voor de zeegaande vloot in lndië de 4 reserve-jagers, de 6 re serve-onderzeebooten plus 18 van de 60 D.W.-ioestellen van den Indischen Mari- en-Luchtvaartdienst worden bezuinigd. Ook wordt het aantal in uitzicht gestelde mijnenleggers van 7 tot 4 verminderd, dus met nog één verlaagd. En de beide flot tieljeleiders worden in het geheel niet meer genoemd. Toch is deze reserve tot dusver in de doelstelling noodzakelijk geacht voor het te allen tijde in zee kunnen brengen van de gewenschte aantallen schepen. Samenstelling personeel. Vervolgens hield spr. beschouwingen over de samenstelling van het personeel. De bediening van het materieel eischt vol ledige beheersching der techniek. Ont breekt deze, dan zijn de verkregen resul taten slecht en komen telkens storingen en beschadigingen voor, wat duur komt eii een goede oefening uitsluit. In dit licht moet men de inbrenging van een groot militie-contingent in de marine bezien. Het beroepspersoneel blijft een in- tegreereud deel der bemanning van een oorlogsschip. En daar kern en onderbouw drastisch woyden ingekrompen, zullen velen uit de militie na afloop van hun diensttijd in vast verband moeten over gaan. Bij de uitvoering van plan I gaat de koppensterkte met 3400 man achteruit. Wat de voorgestelde opheffing van het korps mariniers betreft, noemde spr. de opmerking, dat aan argumenten, welke op traditie berusten, geen plaats kan worden ingeruimd, volkomen fout en zeer gevaar lijk. Wie krijgsgeschiedenis bestudeert, komt bij voortduring onder den indruk van den invloed, welken traditie op het moreel der krijgsmacht oefent. Het korps mariniers, officieren, onderofficieren en manschappen, is het zuiver militaire deel der marine. Conclusies. Spr. eindigde met de volgende con clusies: De door de commissie ontworpen vloot volgens het volledige plan I voldoet in geenen deele aan den gestelden eisch van bezuiniging. In plaats van 13 is slechts 5 millioen gevonden. loch is die vloot met haar bemanning te zwak voor de op te dragen taak. Algeheele afschaffing van het korps mariniers moet ten sterkste worden ont raden. Een militie van 14 maanden zou in zeer veel opzichten toe te juichen zijn. Het geheele onderzoek der commissie naar mogelijkheden en daardoor het re- sultaat is st6rk beïnvloed door den zeer lioogen, te hoogen bezuinigingseisch, ge steld ten opzichte van een budget, dat in zichzelf al tot een op den duur onhoud baar minimum was verminderd. BEZUINIGING OP DE WEERMACHT. Naar de N. R. Ct. verneemt, is het advies van den Raad van Defensie over het rapport der eommissie-Idenburg bii de regeering ingediend. JACOB VAN DEN BERGH. f Een der belangrijke figuren uit de geschiedenis van het Margarine-concern. Uit Londen wordt thans gemeld, dat de lieer Jacob van den Bergh, die, naar men weet reeds sedert eenigen tijd ernstig on gesteld was, is overleden. Hij heeft den gezegenden leeftijd van é6 jaar bereikt. r>n tot Iaat 111 den avond van zijn lange LetYen zyn tachtigste jaar Is hij actief blijven deelnemen aan de zaken \an het groote bedrijf, dat hij van jongs af gediend had en waarmee liü door nauwe familiebetrekkingen verbonden was. ant hij was de zoon van den man, die terecht als pionier op het gebied van de margarinefabricage in de oeeonomisehe geschiedenis genoemd zal blijven worden: •Siiiion van den Bergh, die de kiem he;ft golegd van het thans wijdvertakte en veelzijdige bedrijf, dat onder den naam Unilever een internationale vermaaid- heid heeft verkregen. DE HAAGSCHE BURGEMEESTER COMMISSARIS DER KONINGIN IN UTRECHT. Naar men meldt, kan binnen zeer kor ten tijd de benoeming van den Haagschen burgemeester mr. dr. L. H. N. Bo*( ridder van Rosenthal tot commissaris der Koningin in de provincie Utrecht worden verwacht. CRISISPOSTZEGELS, In aansluiting op een aankondiging van de uitgifte van crisis-postzegels maakt het Nat. Crisis-comité bekend, dat maat regelen zijn getroffen, opdat ook door de plaatselijke crisiscomité's aan den ver koop kan worden deelgenomen, waarbij de opbrengst van door eigen activitit ver kochte postzegels geheel liet betrokken comité ten goede komt. Een circulaire ter zake wordt dezer dagen verzonden. Het N. C. O. doet een beroep op aller medewerking, dezen ver koop te doen slagen, DE PAASCHCOLLECTE VOOR HET „BIO-VACANTIE-OORD". De Paasclicollecte, welke ten bate van bovengenoemde Stichting in i8$ bioscoop theaters is gehouden, heeft opgebracht: f 28.406.89. Het Bestuur der Stichting betuigt zijn hartelijken dank aan alle bioscoopbezoe kers, die door hun gave hebben mede gewerkt, deze schitterende opbrengst te verkrijgen, waardoor het de Stichting mogelijk is, ook dit jaar weer een groot aantal kinderen van de meest behoeftigen in ons land onderdak te verleenen in het Bio-Vacantieoord »Russenduins te Bergen aan Zee. Gisterenmiddag omstreeks kwart voor één is in een pand aan de C. P. Tiele- straat te Rotterdam een zeer brutale over val gepleegd. In pand 41 aan de straat woont een juffrouw van ongeveer 55 jaar, welke juffrouw een aantal huizen bezit. Gisterenmorgen is zij, zooals zij gewoon is om te doen, de huur op gaan halen. Juist toen zij in haar woning was terug gekeerd, werd er gebeld. Zij deed open en een als heer gekleede man trad binnen deze sloot onmiddellijk de deur achter zich, richtte een revolver op de verschrikte vrouw en op brutale toon eisclite hij haar geld. De juffrouw begon te gillen, waar door zij de opmerkzaamheid trok van den heer G. F. Timmermans, uit de Pupillen- straat, welke heer zich vrij dicht hij de woning van de juffrouw bevond. Hij is op het hulpgeroep toegesneld en heeft de straatdeur opengetrapt. De indringer is er van door gegaan. Hij wierp zijn revolver in een aan den kant van den weg geparkeerd staande vrachtauto. De heer Timmermans is hem gevolgd en heeft hem even later aan een agent aan gewezen deze heeft hem even later ge- gegrepen en hem naar een politiebureau overgebracht, waar hij Is opgesloten. De revolver is in beslag genomen, het wapen bleek ongeladen te zijn en defect. Zondagavond ongeveer half twaalf is twist ontstaan in het lokaal van den caféhouder Schepers te Tegelen, tusschen den 28-jarigen arbeider T. v. A. en den 36-jarigen A. St. De ruzie liep zoo hoog, dat beide mannen het café verlieten 0111 het buiten uit te vechten, v. A. trok een mes en bracht St. een steek in den hals toe, waarbij hij den halsslagader trof. St. viel neer en een onmiddellijk ontbo den geneesheer kon slechts den dood constateeren. Onmiddellijk na het bedrijven van den moord begaf de dader zich over de grens naar Kaldenkirchen om daar kermis te gaan vieren. De gemeentepolitie begaf zich met de Duitsche politie daarheen, teneinde v. A. op te sporen. Om half drie kwam deze in beschonken toestand terug. Bij aankomst aan het grenskantoor Tege len werd hij onmiddellijk gearresteerd. Hij legde een volledige bekentenis af. Het lijk van den verslagene is naar het ziekenhuis te Tegelen gebracht. De dader is op transport naar Roermond ge steld teneinde daar te worden opgesloten. Zondagnacht heeft zich in de gemeente Bergen op Zoom een liefdesdrama afge speeld. De 21-jarige kleermaker W. had gedurende 2 jaar kennis aan de 17-jarige B. Deze verkeering was eenige weken geleden door het meisje verbroken en sindsdien trachtte W. de betrekking met haar te hervatten. Zondagavond, nadat beiden in een danszaal waren geweest, ging W. met een vriend van hem het meisje achterop en even buiten de kom der gemeente hield hij haar staande. Op de vraag of zij de betrekking met hem weer wilde hervatten, antwoordde zij ont kennend. Onmiddellijk daarna trok W. een revolver en loste twee schoten op het meisje, dat in hopeloozen toestand naar het algemeen burgergasthuis is ver voerd. Na deze daad heeft VV. de hand aan zichzelf geslagen. Hij was op slag dood. Zondagmiddag omstreeks 2 uur is brand opstaan op de heide van de gemeente Lierop, dia zich spoedig uitbreidde tot heidegronden van de gemeenten Mierlo en Heeze. Inwoners van Someren, Mierlo en Heeze trachtten den brand te blusschen. Tegen middernacht woedde de heide brand nog op buitengewoon felle wijze voort. Omstreeks drie uur 's nachts was de brand gebluscht. Naar schatting zijn on geveer 300400 H.A. heide en 10 H.A. vliegdennen afgebrand. Ook de heide en dennen rond den waterplas Beu ven onder de gemeente Lierop, zijn een prooi der vlammen geworden, zoodat een groot stuk natuurschoon is verwoest. De verdachte van den revOlveraanslag, Vrijdagnamiddag gepleegd in een café aan de Raamstraat, in Den Haag, de 35- jarige B. J. B., houdt zich nog steeds schuil. Hij is echter een goede bekende van de politie en zy'n arrestatie kan ieder oogenblik worden verwacht. De hoed van verdachte, is in het café gevonden. Die is, evenals de revolver, waarmee geschoten moet zijn, in beslag genomen. De toestand van het slachtoffer, den 30-jarigen L., is nog dezelfde. De kogel is nog niet uit zijn lichaam verwijderd. Hoewel het slachtoffer van het revol verschot, dat Vrijdagmiddag te ongeveer 5 uur in een café aan de Raamstraat 5 op hem werd gelost, tot spreken in staat is, heeft hij zich over het gebeurde niet of nauwelijks willen uitlaten; het is althans de politie nog niet mogen gelukken in het Ziekenhuis positieve inlichtingen van den getroffene te krijgen, die de motieven van zijn aanslagpleger, den 35-jarigen B. J. B., zouden kunnen verklaren. Zaterdagmiddag werd de toestand van L., het slachtoffer, minder gunstig. Door onbekende oorzaak Is Zater dag brand ontstaan in een schuur ach ter de woning van den groentenhan- delaar van Hinthem hi de Spoor straat te Oss. Het vuur greep met groote snelheid om zich heen en tast te ook de achterzijde van het woon huis aan. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed met eenige stralen de vuurzee. Men vreesde, dat het vuur zich zou uit breiden, daar het pand, dat in het cen trum van de gemeente is gelegen, wordt begrensd door een autogarage met> ben zinepomp, een woning met een rieten dak en een groote houtopslagplaats. Een partijtje hout vatte reeds vlam en \yerd gedeeltelijk door het vuur vernield. De brandewer is er echter in geslaagd het vuur te blusschen en de nabijgelegen woning van de familie v. O., welke irieer- malen ernstig werd bedreigd, te sparen. De woning van v. H. is gedeeltelijk uit gebrand. Een gedeelte van den inboedel werd een prooi der vlammen. Ook de schuur met inhoud van H. is verloren ge gaan. De schade wordt door verzekering gedekt. De houtopslagplaats en de andere wo ning kregen waterschade. Getuigenverhoor thans geëindigd. Het getuigenverhoor in het proces- Onnes is Zaterdag in de 27ste zitting ge reed gekomem De quaestie tusschen pre sident en verdedigers, over het binnen komen en verlaten van de zaal gedurende de zittingen, blijkt opgelost en men ziet enkele hunner in de advocatenbanken teruggekeerd. De heer v. d. Dussen, die als schade- expert van de firma Kieviet voor assura deuren is opgetreden, komt opnieuw voor en doet desgevraagd nog enkele mededee- iingen over den 3den Maart 1932. (Het ging er om, of de heer Onnes dien dag in Amsterdam is geweest). Voorts zegt getuige, dat hij van den heer Van Ledden Hulsebosch heeft ver nomen, dat deze op 7 Maart met den heer Goudstikker een gesprek heeft gehad, waarbij de mogelijkheid werd besproken, dat de burchtheer zelf van de inbraak af zou weten. De heer Molenkamp schetst vervolgens, ter beantwoording van vragen van mr. Kappeyne van de Copollo den heer Onnes, dien hij als raadslid leerde kennen, als iemand, in wiens handen de belangen dei- gemeente Breukelen uitstekend waren toevertrouwd. Over getuige Koning komt dan de heer Van Leeuwen met een renpaarden-affaire voor den dag. De heer Van Leeuwen heeft in 1929 met Koning een transactie aange gaan over renpaarden, waarvoor hij aan Koning 12.500 betaalde. De paarden bleken inferieur te zijn, getuige heeft bij de justitie toen een klacht ingedienfl we gens oplichting. Witbraad wordt vervolgens voorge roepen en verklaart op een vraag van mr. Muller Massis, dat hij nooit met den de tective Johanknegt over den brand bij v. d. Lee in Utrecht heeft gesproken. Een zeer onaangename ervaring zegt getuige Franse met Koning te hebben ogedaan, toen hjj in 1930 van Koning voor 8000 een inboedel overnam. Ge- tuige's verklaring komt tenslotte hier op neer, dat hij den boedel niet kreeg, er be slag op moest leggen waarop Koning het koopcontract en de quitantie fictief verklaarde. Mr. Muller Massis: Heeft u wel eens andere zaken gedaan, of heeft Koning u wel eens zaken voorgesteld? Getuige: Ja, dat waren allemaal zwen- delzaken! De officier springt op, protesteert ten heftigste, dat men de getuige met allerlei feiten betreffende civiele zaken tracht zwart te maken en vordert, dat de Recht bank deze ondervraging zal verbieden. Mr. Muller Massis repliceert, dat hij van de rechtbank de vrijheid heeft gekre gen, die feiten aan te voeren, die de on betrouwbaarheid van een getuige aan- 1 toonen. Als men het verhoor gewoon voort wil zitten, protesteert de Officier en eisclit van de Rechtbank een beslissing op zijn verzoek. Na in raadkamer te zijn geweest, deelt de Rechtbank mede, dat zij van oordeel is, dat men ten aanzien van het onderzoek naar de personen van de getuigen op den eenmaal ingeslagen weg, zij het in be scheiden en behoorlijken vorm, dient voort te gaan. Getuige Franse doet dan nog verschil lende mededeelingen. Hierna verschijnt Mees Gerritsen de Amsterdamsche Al Capone en al spoe dig blijkt hoezeer hij thans in zijn krin gen gehaat is. Als Al Capone zegt, dat steeds bespro- WOENSDAG 18 APRIL. Hilversum, 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gramofoonpl. g.30 „Onze Keuken", door P. J. Kers Jr, 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.is 'Voor Arb. in de Continubedr.De No tenkrakers o.l.v. D. Wins, Hetty Beek (de clamatie) en Mr, M. v. d. Goes van Naters (causerie). 12.00 VARA-klein-ensemble o.l.v. F. Bakels. 2.00 Pauze. 2..'5 Knipcursus: з.00 Voor de kinderen. 5 30 Gramofoonpl. 6.00 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7.00 Causerie Esther de Boer-van Rijk. 7.20 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst m.m.v. A. de Booy (zang). 7.40 J. Bok spreekt over Postduivenvluchten. 8.00 Herh. SOS-ber., Vaz Dias en VARA-varla. 8.15 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. g.00 „Zwarte slavernij en Vrijheid", m.m.v. A. de Kom (lezing), N. de Klijn (viool), R. ■Gradmann (zang), J. Jong (piano), R. Nie- mann (declamatie) en gramofoonpl. 10 is Vaz Dias. 10.20 Zang, Ruben Gradmann. 10.30 C. Steyn (orgel) en D. Win3 (piano). и.0012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159 30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. P. Boes. ii.oo Concert. W. Boeken (viool) en L. v. Maanen (cello). .•2.15 Gramofoonpl. 12.30 Ensemble v. d. Horst en gramofoonpl. 3.00 Chr. lectuur. 3.303-45 Gramofoonpl. 4 00 Orgelspel R. Parker. 500 Kinderuur. b 00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7-00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7-30 Envoy A. v. Vlaardingen: Scherven. 8.00 Uit de Doelezaal, Rotterdam: Mannen koor „Concordia" o.l.v. H. H. Tabé en het Rott. Philh. Trio (fluit, cello, piano), 9.15 Causerie over Beroepskeuze door Prof. Dr. H. B. Dorgelo. 9-45 Vervolg concert. 1035 Vaz Dias. 10.45n.30 Gramofoonpl. DONDERDAG 19 APRIL. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 8 00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. io.i'S Gramofoonpl. 10.30 Concert door mevr. M. R. Klatte (piano) Br. Keereweer (zang). 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. n.30 Vervolg concert. i2.oo Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo foonpl. 2.00 Concert. J. de Vente (fluit), E. Veen Jr. (viool) en E. Veen Sr. (piano), 2.30 Gramofoonpl. 3.003-45 Knipcursus. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 430 Gramofoonpl. 5.00 Radio-tooneel voor de jeugd. G.30 Sportpraatje H. Hollander. 700 Viool-recital N. Roth. Aan den vleugel: Egb. Veen. 7.30 Engelsshe les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v, N. Treep m.m.v. Elly Ney (piano) en Marcel Wittrisch (tenor). 9.00 Gramofoonpl. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Jack Hylton en zijn orkest. Huizen, 1875 M. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, u.00 KRO, 2.0012.00 KRO. 8.00915 en 10.00 Gramofoonpl. £0.15 Morgendienst o.l.v. Ds. J. J. v. Petegem. i 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Gods. halfuurtje. 12 15 Orkestconcert en gramofoonmuziek, 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3-303-45 Gramofoonpl. .400 Bijbellezing door Ds. A. J. Wormgoor m.m.v. bariton en orgel. S.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd, 5.30 Septetconcert o.l.v. P. v. d. Hurk. 6.30 Sportpraatje J. J. Adriaanse. 6.4S Causerie H. Amelink. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Journ. Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Bach's H.-moll Messe door solisten (o.a Jo Vincent), het Koor der Ned. Bachvereen., en het Utr. Sted. orkest o.l.v A. v. d. Horst. 10.20 Vaz Dias. 10.301200 Gramofoonpl. ken is, dat de 5^'Schreeuwt de ning moesten terugkoi e zaal> dat ren, betoogt heftig, dat Mees en j^ruk scheld Al L Veldwachters komen er aan te gj" Witbraad weer op zijn plaats te k Ui, Mees Gerritsen gaat voort en geef nog een serie lezingen over verschillende fC Des' middags werd aHereerst als Retu^e gehoord de boekhouder De Koning, d van 1910 tot 1913 boekhouder geweestis bij de firma Onnes. Hfi heeft, nu ongevee 16 jaar geleden, eens in tegenwoordig heid van verdachte de opdracht gekiege een pot inkt over een boeking te go°ie"; Hij zpu dan enkele dagen later bij dei heer Onnes worden geroepen en een standje krijgen. Getuige, die nadrukkelijk zegt. dat niet de heer Onnes hem deze op dracht heeft gegeven, heeft een advocaat geraadpleegd, die hem afried deze op dracht uit te voeren. Op vragen van mr. Kapyne, hoe ge tuige ineens in deze zaak komt, deelt de officier mede een brief te hebben ont vangen van iemand (Cornehssen), waarin dit vooral wordt gereleveerd. Getuige Cor- nelissen wordt hierna voorgeroepen en verklaart, dat De Koning zich over dit voorval destijds tegenover hem heeft uit gelaten. Echter kloppen de verklaringen van De Koning niet met die van Corne- lissen. Op aandringen van verdachte en zijn verdedigers zal de accountant Hooge- weg over de opdracht betreffende den inktpot worden gehoord. Nadat Biesing nog enkele vragen be treffende de voorbespreking tot de kasteel inbraak heeft gegeven, wordt nog gehoord mr. Fokker, die als secretaris van een In ternationale Vereeniging van Koffiehan delaren den verdachte heeft leeren ken nen als een fatsoenlijk koopman, over wien in internationalen kring met lof werd gesproken. Ten slotte begint de president den verdachte uitvoerig te ondervragen. Hij vraagt o.a. Hoe denkt u, dat de zaak zich precies heeft toegedragen? Op aandringen van den president geeft verdachte dan zijn meening over de zaak. Hij is er van overtuigd, dat het het doel van Koning is geweest, de kostbaarheden zelf in handen te krijgen om ze te ver- koopen. Het goed was twee ton waard, vergeet u dat niet. Als ik Koning aan geld had geholpen door een beleening, aldus de heer Onnes, dan zou hij de inbrekers hebben kunnen tevreden stellen en dan zou ik de bestolene onwetend de zaak hebben gefinancierd. Koning heeft me handig uitgehoord en van mijn vertrouwen heeft hij een schan delijk misbruik gemaakt. Zoo kon hij ook weten, wat ik ongeveer van de assurantie zou krijgen, ik was daar heelemaal niet geheimzinnig mee en had 't aan verschil lende menschen verteld. De zitting wordt, nadat ook de verde diging nog verschillende vragen heeft ge steld, aan verd. Onnes, te half zes ge schorst tot Dinsdag, om dan nog een en kele getuige te hooren. De regeering vraagt Inlichtingen. Een tweetal sensationeele mededeelin gen in verband met dit geruchtmakende proces vragen de aandacht. De eerste is een bericht dat wij in „Het Volk" lazen en dat van Vrijdag is. Op dien dag name lijk zijn besprekingen gevoerd met een tweetal justitieele autoriteiten uit Amster dam. Men schijnt, mag men deze „speciale berichtgeving" gelooven, ten departe- mente ten eenenmale ontevreden te zijn over het verloop van het proces, zooals dat te Amsterdam wordt gevoerd. Het resultaat van de besprekingen is niet bekend. Het geschil tusschen de verdediging en den president, is, zooals hierboven werd bericht, voorloopig geschikt; de verdedi gers wenschten zich niet te schikken in de opvatting van den president, dat tijdens het verhoor de deuren gesloten blijven. Zij beschouwen de Nijenrode-zaak n.1. als één geheel, zoodat het belang van hun cliënten eischt, dat zij de geheele zaak, voor zoover zij dat noodig achten, kun nen volgen. Hun overige praktijk eischt echter, dat zij de zaal kunnen verlaten en betreden wanneer zij dit wenschen. Om de zaak niet noodeloos op te hou den, hebben zij, nadat de aangelegen heid in handen is gesteld van den deken der orde van advocaten, voorloopig be sloten, de verdediging te blijven voeren. Volgens de door „de Tel." gegeven le zing en dat is het tweede sensationeele bericht, waarop wij doelen, zou het onder houd van de beide justitieele ambtenaren ten departemente o.a. hebben gestrekt de regeering inlichtingen te verstrekken om trent de houding der beide Utrechtsehe rechercheurs. De samenwerking met den „detective" Johanknegt, die het tweetal gebruikte als zijn knechtjes, de fuifjes ten huize van den detective en ten slotte de verdenking van meineed, die de rechercheurs op zich geladen hebben vormen voor het Utrech- sche politiecorps zeer onaangename inci denten. Thans is het zoover gekomen, dat de officiei van Justitie zal moeten beoordee- len of hij al- of niet zal overgaan tot een vervolging wegens meineed De vorige week, bij de fel-bewogen in cidenten, die het optreden dezer beide re chercheurs veroorzaakten, riep de presi dent op een zeker oogenblik uit: „Denkt u, dat het een lolletje is, den heelen dag 200 Verhoor te moeten leiden?"...? Neen, dat is het zeer zeker niet. Nog veel zwaarder Hikt ons de taak 0111 uit den wirwar van tegenstrijdige verklaringen een requisitoir samen te stellen en de noodig objectiviteit daarbij te hand haven. En ongetwijfeld ziet men met span en «W ?n aflo°P van dit ouge- kend-sensationeele proces. PONT GEZONKEN. Zaterdagmorgen ongeveer half elf Is door het rijden van een te zwaar met hout sloot ?NV-H?ltriit0 °P de pont te Arker- (1 H.), deze pont gezonken TT«f 17 April. - De markt in Genève heropend en onze speciale corresponnL? die de buitengewone handigheid iwi gehad, zich te vermommen als secretaH? generaal van den Volkenbond en <iHl, door inzage krijgt van alle stukken Ti de geheimste toe, deelt ons mede, dat a kwestie der wapening thans eindeiH^ snelle vorderingen maakt. Zooals men weet, gaat Let nu V00r.f om de waarborging van Frankriiks VfJJ ligheid. Onze correspondent weet over den lo™ dien deze kwestie zal nemen, het volZ' de mee te deelen: btu" De vervanging van liet woord waai- horgen" door het woord „sancties" T gevolgd worden door de vervanging van „sancties" door de formule „waarborgen van uitvoering". De formule „waarborgen van UitVOft ring" zal op haar beurt worden verw vangen door de leuze „gedeeltelijke waar borgen van potentieele uitvoering" deze weer door „potentieele waarborgen van gedeeltelijke tenuitvoerlegging" 0i „mogelijke waarborgen van toekomstigs uitvoering", of „semi-potentieele uitvoe. rings-garanties", of „uitvoerings-garan. ties van semi-partiëelen aard", of „proef, garanties van uitvoering" of „garanties van proefuitvoering", of „stappen ter waarborging van partiëele uitvoering" of „stappen ter uitvoering van partieel® waarborging", of „sanctiewaarborgen van semi-potentiëelen aard", of „gecon. Iroleerde proefstappen ter semi-partiëel® waarborgen van toekomstig voorberei. dende proef-uitvoering", of „partentiëel® proefstapborging van semi-voorbekom. stige garantievoering". Als men zoover is gekomen, zal d® Duitsche Regeering vermoedelijk doen weten, dat zij zich bij de laatstgenoemd® formule kan neerleggen op de volgend» voorwaarden: a. Kwijtschelding van alle aangegan® leeningen en handelsschulden. b. Opheffing van het verdrag van Versailles. c. Anschluss bij Oostenrijk. Hierna zal een groote gemeenschappe. lijke maaltijd plaats hebben, waarbij toast® op den Volkenbond zullen worden uitge bracht en waarna de gedelegeerden ziek in groepen zullen terugtrekken 0111 ovee de Duitsche voorwaarden te beraadsla gen. De gedelegeerden zullen zich hier toe verdeelen in zeventien commissies, elk bestaande uit zes sub-commissies en dez® weer uit vijf ondersubcommissies. Dez® 510 commissies zullen een belangrijke stap beteekenen ter bestrijding van de werk loosheid en zullen, 0111 dit nuttige effect nog zooveel mogelijk te versterken, zoo lang mogelijk aan het werk worden ge houden. De bedoeling is dan ook, dat d® commissies haar rapporten eerst zullen uitbrengen in het jaar 1940. Men hoopt, dat tegen dien tijd de algemeene toestand in de wereld voldoende zal zijn opge klaard 0111 het vraagstuk dan opnieuw onder geheel gewijzigde omstandigheden en volgens geheel nieuwe beginselen, giondig in studie te nemen. Buitenland POLA NEG KI. De bekende filmactrice Pola NegrJ, met wier huwelijkstribulaties de Ameri- kaansche en de Engelsche pers zich ple gen bezig te houden, gaat nu trouwen met een zeer rijken heer uit Chicago, Mao Cormick. ONTPLOFFING IN VUURWERK FABRIEK. Vijf dooden. In een vuurwerkfabriek te Almeria heeft, naar Reuter van daar meldt, een ontploffing plaats gehad, waarbij vijf menschen 0111 het leven kwamen en vief menschen ernstig werden gewond. DEENSCHE ZEELIEDENSTAKING ONWETTIG VERKLAARD. Het permanente scheidsgerecht heeft d® Deensche zeeliedenstaking onwettig ver klaard en de organisaties van stokers e» matrozen veroordeeld tot een schadever goeding van 20.000 kr. aan de werk* gevers. KONING GUSTAAF VAN ZWEDEN GEKWETST. Koning Gustaaf van Zweden is gisten* middag te Parijs bij het tennissen gevab len, waardoor hij aan de bovenlip en een knie werd gewond. DE FINANCIER ROCHETTE PLEEGÏ ZELFMOORD. Reuter meldt uit Parijs dat de fi"3!1^ cier Rochette Zaterdagmiddag zichzelf het paleis van justitie den hals heeft gesneden met een scheermes. Korten W nadien is hq overleden. „r Hij heeft de daad gepleegd in de waarin hij een maand geleden tot A gevangenisstraf is veroordeeld misbruik van vertrouwen. t 3 ja" wegen» Aan de halte Niddalschottel, bijra" fort a. d. M., is Zondagavond om zeven de locomotief en de goederen"3! van een voorbijrijdenden trein ontsp0 en van den spoordijk op den provinci» weg, die een halve meter lager Hgt> vallen. De bagagewagen en de passagi rijtuigen bleven in de rails. Van e zigers en het treinpersoneel is mem gedood. Een hulptrein heeft de reizt naar Niddal gebracht. .aan Vermoedelijk is het ongeluk on doordat onbekend gebleven dadei s s °P de rails hadden gelegd.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2