Op en om het Binnenhof. s?r»!- Radioprogramma RSStAiaffE Van links en rechts, jïïjs" sr™",is 2 WlïS Iets over belastingen. ÏS STKr* ™°'- Nieuwe Uitgave. tl HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 21 APRIL 1934. Doilfuss en de nieuwe grondwet Uit Ween en: De nieuwe grondwet is Woensdagavond ge reedgekomen. De verkiezing van den bondspresident "eschiedt door de burgemeesters van Oostenrijk en wel op grond van een door den Bondsraad opgestelde voordracht van drie In de landen zullen de corporatief gecnntrueerde landdagen voor de aanwij zing van den gouverneur eveneens voor drachten van drie opmaken.- De bonds president zal op voorstel van den bonds kanselier een der drie voorgedragen per sonen tot gouvernneur benoemen. Hy moet hem van zijn functie ontheffen, als de landdag dit verlangt. De gemeentevertegenwoordiging kryg. den naam „Gemeindetag". eveneens cor poratief geconstrueerd. Deze kiest den burgemeester. De Weensehe correspondent van net \lg Handelsblad schrijft over den klei nen Bondskanselier o.a. het volgenae. Aan het politiek instinct van Doilfuss, zijn eerlijkheid en onkreukbaarheid, maar vooral zijn ongemeene energie en vast houdendheid, zjjn ware buldognatuur, is het te danken, dat thans, in dit nieuwe voorjaar. Oostenrijk nog steeds onafhan kelijk is. dat er geen Pruisisch stadhou der de lakens uitdeelt: dat van de twee gevaren, die Oostenrijk in het congé jaar bedreigden het marxistische reeds, door zelfmoord, onschadelijk is gewor- den; terwyl het nationaal-socialistische weer voor geruimen tijd, waarschijnlijk voor jaren, is afgedreven. Wanneer men thans nu alles weer zoo actief geworden is, en bijv. in 1 bankwezen, de regeering, de verhouding tot de buurstaten, elk oogenblik groote veranderingen zijn te verwachten ne hoofdmonument van de politieke ontwik kelingsgeschiedenis van dit, strategisch zoo gewichtige hart van Centraal-Europa wil zoeken, kan men gerust zeggen, dat thans de eenige overgebleven machtige man de kleine bondskanselier is. Dat heeft men niet alleen leeren inzien in de kanselarijen van Europa, die reeds voor- iieen met hem onderhandelden, doch ook in de Wilhelmstrasse te Berlijn en to zelfs in het Bruine Huis te München Alle pogingen om de positie van Doilfuss ie ondergraven; hem, met steun van am bitieuze of omkoopbare partijleiders, ten val te brengen, of tot een voor Oostenrijk oneervol of gevaarlijk samengaan met het Derde Rijk te bewegen, zijn glad mislukt Wie met Oostenrijk wil onderhandelen, kan zich tot Doilfuss wenden en zal een anderen toon dienen aan te slaan, dan men Habicht toestond of opdroeg. Hoe slecht Doilfuss ook geëncadreerd is vooral juist met diplomatieke raad gevers hij wist tot nu toe de door an deren gemaakte fouten te herstellen. Dat is nogal vleiend, zouden wij zeg gen. Maar natuurlijk hoor je het ook wel eens anders vertellen. Maar dat hij tot nu toe zichzelf en de republiek staande wist te houden, is een niet te weerleggen feit. Weekkroniek Van plannen, welke in duigen vallenl - De onverwachte aan leiding van het niet doorgaan der Indische reis van dr. Colijn. - Mr. Verschuur exitl - Reusachtig werker. - Wat de premier in Indië dacht te doen. De Indische begrooting aanvaard Nieuwe tariefbevoegdheid der Regeering. - Werkloosheid interpellatie. Den Haag, 19 April 1934. De achter ons liggende week heeft ten duidelijkste bewezen, dat plannen slechts plannen zijn, d. w. z. de mogelijkheid op een „kink in den kabel" steeds blijft be staan, waardoor aan de voornemens geen uitvoering kan worden gegeven. l)e geprojecteerde reis van dr. Colijn naar de Oost, welke aan het einde yan deze maand zou plaats hebben, gaat im mers niet door! Aanleiding tot deze plot selinge koerswending is de onvoorziene ontslagaanvrage van minister Verschuur, die door ziekte genoodzaakt werd, gerui men tijd rust te nemen. Dat hierdoor de premier zijn Indische vliegtocht moest opgeven illustreert wel zeer duidelijk de groote belangrijkheid van de functie, zoovele jaren met noeste werkkracht en groote kennis van zaken door tien thans helaas moegestreden be w -ndsman vervuld. Het zal niet gemakke lijk vallen, een geschikten opvolger te vin den, in afwachting waarvan minister Co lijn ad interim hoofd van Economische Zaken is geworden. Gelijk Exc.. Verschuur in een aan de „Maasbode" toegestaan in terview heeft verduidelijkt, is de bestuurs wisseling aan genoemd departement thans niet zóó bezwaarlijk als dat nog niet lang geleden zou geweest zijn, toen de gansehe crisiswetgeving om organisatie vroeg. Op bescheiden wijze maakte de aftredende be windsman deze opmerking, doch 't zai ieder duidelijk zijn welk een loodzware ar beidstaak die organisatie van den minister gevorderd heeft. Ook dient men niet te vergeten, dat 't mr. Verschuur was, die onze Volksvertegenwoordigers vertrouwd heeft moeten maken met de contingentee- ringspolitiek, terwijl hij tevens front had te maken tegen den eveneens in de Sta ten-Generaal geoefenden druk in de rich ting van protectionisme. Met groote slag vaardigheid, onvermoeid in het naar vo ren brengen van argumenten, met nu en dan onmiskenbare ironie, soms zelfs bitter sarcasme te haat nemend (want sommig° afgevaardigden waren wel eens wat erg liardleersch!) pareerde, de bewindsman de tallooze aanvallen op zijn beleid. En ten slotte wist hij het vertrouwen van de Ka- meds te winnen. Men geloofde in zijn wil en kunde om ons land zonder al te groote economische schokken door de ongunst der tijden heen te loodsen. Geheel feilloos is geen mensch en daar om kleven aan het werk van mr. Ver schuur natuurlijk ook fouten, maar in het algemeen mag toch van onpartijdig stand punt worden gezegd, dat de crisiswetge ving-Verschuur ons volk voor groote rampen heeft behoed. Men kan altijd wel blyven beweren, dat alles beter had ge kund, doch wie eenig denkbeeld heeft van de overstelpende moeilijkheden in het ver leden zal ongetwijfeld minder makkelijk den staf breken over den gepresteerden arbeid. Rn: heeft Exc. Verschuur ook niet nog veel ander werk „verzet", getuige o. a. de Bedrufsradenwet, een materie, niet verband houdend met de momenteele eco nomische crisis? De nieuwe minister van Economische Zaken vindt in zeker opzicht dus „het bedje gespreid". En toch zal het zoeken naar een nieuwen functionaris nog moeite genoeg kosten! Speciaal door de ontslag aanvrage van mr. V. hebben „gewanboft" de arme winkeliers, want alweer is ver- traging gekomen in het afdoen van de winkelshutmgsmaterie! Ook het ontwerp nopens crediet aan den middenstand blijft in langer dan anders, liggen. De wüziuin? der .itlkelsluitmBswet ij at ïïïfi ••.simmeren laatst nog door het ,H- M f,e Koningin-Moeder komen Geelste vertraging ge- def ind!vhP°hin ',P:ft bii de behandeling tnuische begrooting in de Eerste Ka likUuw.]'." sl"an onenig- neid tusschen minister en G.-G. radicaal mr Fo, kaeehli .ni,et met den °"d-G.G.. aati hef let saan naar T"dië 1 C? V8n,den h«Mwn land- gaan li \,Z0U doeik Ik ha(1 willen gaan aldus de premier met het oog op de komende Indische begrooting voor 1935. Het persoonlijk contact gaat altijd nog boven telefoneeren of corresponden tie. En tevens herinnerde de bewindsman eraan, dat hij in jaren niet meer in Indië vertoefde, gaarne de „sfeer" nog eens zou willen aanvoelen. Evenwel nu het inte- rimaat aan Econ. Zaken den minister aan Nederland bindt wordt het te laat om nog naar Indië te gaan, komt er dus (al thans voorloopig) niets van. Intusschen is het niet uitgesloten, dat b.v. de G.-G. naar Nederland zou komen, althans dr. Colijn wees dat denkbeeld geenszins af, herinnerde aan wat Engeland te dien aan zien te aanschouwen heeft gegeven. Hoe 't ook zij, de „nieuwe figuur": een Nederlandsche minister-president in het overzeesche gebied, zal niet worden ver toond, hetgeen ongetwijfeld betreurens waardig wordt geacht door regenen, die waardig wordt geacht door degenen, die ken weer: Wie weet, voor welke onheilen we zijn gespaard!.. Over het verder bij de Indische begroo ting verhandelde mag ik wei naar het ver slag verwijzen; veel gloednieuws brachten de debatten niet meer op! In onweersachtige lentelucht kwam de Tweede Kamer j.1. Dinsdag na het gehou den Paaschreces weer bijeen. Veel ana logie met de ietwat dreigende atmosfeer buiten was er in de Lagerhuiszaal niet! Hoewel spoedig een wetsontwerp aan de orde kwam, dat bij de schriftelijke voor bereiding vrij veel oppositie had uitge lokt, n.1. het door mij verleden week meer uitvoerig behandelde wetje tot instelling, afschaffing of wijziging van invoerrecht op korten termijn. Slechts een viertal af gevaardigden vroeg bü de alg. beschou wingen het woord (de heeren Schildhuis v.d., v. d. Waerden s.d., Kortenhorst r.k. en Bierema v.b.), en 't was alleen ir. Van der Waerden, die ernstig bezwaar maakte tegen het feit, dat de minister geen voor afgaand overleg met de Staten-Generaal kon toestaan. Van repressieve controle verwachtte de afgevaardigde niet heel veel. De minister van Financiën, mr. Oud, begon met op te merken, dat men het ont werp dient te bezien in het licht der ern stige en abnormale tijdsomstandigheden. De minister ontkende zeker niet, dat de Regeering een groote bevoegdheid vraagt, doch heeft zij niet eerder eveneens zeer belangrijke rechten verkregen? Mr. Oud verzekerde met nadruk, dat het streven der Regeering er steeds op gericht is, aan de Kamer een zoo groot mogelijke zeg genschap te geven, gezien ook de bepa- "nR jn het w.o., dat onverwijld wettelijke goedkeuring van een op grond der mach tiging genomen K. B. vereischt. Z.Ex. gaf toe, dat de ervaring met dat „onverwijld" wel eens minder bevredigend was (o.a. bij de uitvoering der Crisis-invoerwet), doch in het algemeen achtte de minister een dergelijke bepaling verre van onbelang- ryk. h Het verheugde den minister, dat tegen art. 1 van het ontwerp, bedoelend te voor komen, dat haastig groote voorraden wor den ingevoerd gedurende het tijdsverloop, dat tariefsverhooging wordt overwogen en voorbereid, zoo weinig verzet in de Kamer was verrezen. Anders was het ech ter met art. 2 gesteld, dat, na een gewij zigde redactie, aldus luidde: „Teneinde het te gronde gaan van Ne derlandsche bedrijven door hun bestaan- bedreigende buitenlandsche maatregelen te voorkomen of teneinde met het buiten and gemaakte tariefafspraken onmiddel- 5L™1 kra'nhAt® doen zün. zal door ons - rden bepaald, dat voor door ons aange wezen goederen gedurende een daarbii vastgesteld tijdvak van ten hoogste een jaar: a. een nieuw invoerrecht zal worden wmfiAn1' eeiVbestaand invoerrecht zal laagd!" afeeschaft' verhoogd of ver- Met grooten nadruk heeft de minister ei op gewezen, dat het wetje slechts be oogt: Fiscale tariefspolitiek. Dus- géén protectionisme of iets van dien aard Bh i!nrrai .V'1" van onze fiscale tariefs politiek, aldus ging „ir. Oud voort doen zich soms enkele uitzonderingsgevallen gericht. Het zal nooit kunnen leiden tot „vechttarieven", want wijziging der grond slagen onzer tariefspolitiek zou een geheel nieuwe wet vereisehen, zei de minister, die de gevraagde machtiging een „uitzon deringsbevoegdheid" noemde, waarvan slechts in enkele gevallen gebruik zal wor den gemaakt. Uit de woorden van den bewindsman bleek ten duidelijkste, dat onze Regeering, ondanks alles, gekant blijft tegen de autarkische gedachten. Wel erkende hij, dat onze economische politiek „actiever" is dan voorheen, doch men vatte dat woord niet op in den zin van vechttarie ven, doch van onderhandelingen. Overigens betwistte mr. Oud. dat het ontwerp veel doet veranderen. Een geslo ten handelsverdrag wordt ook wel véél later door de Kamer bekrachtigd en er moeten wel heel ernstige bezwaren zijn, indien goedkeuring achterwege blijft! Zoo zal 't ook gaan met een besluit krachtens het aanhangige wetje aldus vervolgde de minister dat onverwijld ter goed keuring naar de Staten-Generaal zal wor den gezonden. En Z.Exc. beloofde daar telkens den grootsten spoed mee te zullen betrachten. En wat het behoeden eener met onder gang bedreigde industrie betreft: Alleen in exceptioneele gevallen is optreden der Regeering te wachten. Het kan eens noo- dig zijn een door liet buitenland plotseling bedreigde, overigens gezonde onder neming tegen algeheele vernietiging te beschermen. Dit heeft met vrijhandel of bescherming niets te maken, verzekerde de minister. Want mogelijk is, dat buiten landsche ondernemingen door hevig prys- drukken zekere industrie in ons land trachten te nekken. Van voorafgaand overleg wilde mr. Oud niet hooren. Dat is in strijd met onze con- stitutioneele verhoudingen, vond de be windsman. Maar wél zegde hij in ruime mate ook ongevraagde inlichtingen toe. En tenslotte wees Z. Exc. er op, dat het toch gaat om vertrouwen, onderling ver trouwen tusschen Regeering en Kamer. Het beroep op de Kamer was niet tever- geefsch, want 't ontwerp werd na eenige mislukte pogingen van de Katho lieken Kortenhorst en Hermans om via amendementen wat meer „activiteit" in de wet te brengen zonder stemming aan vaard, met aanteekening, dat de commu nisten en de heer v. d. Waerden s.d. tegen waren. De Kamer' heeft voorts vrii veel natio- nalen tijd besteed aan het afdoen van enkele kleinere ontwerpen, waarna een interpellatie-Kupers over verlaging van steunnormen voor werkloozen aan de orde kwam. Over de resultaten daarvan hoop ik het in mijn volgend Overzicht te hebben! Parlementariër. HET BEZIT VAN ROEREND KAPITAAL EN DE FISCUS. III. (vervolg). Behalve de hiervoor vermelde voor deden, welke den bezitter van roerend kapitaal kunnen geworden, somt de wet in art. 6 nog eenige andere voorbeelden op van wat zoo al als (belastbare) opbrengst beschouwd dient te worden. Allereerst dan de uitkeerlngen op geldschieting en commandite. Het begrip „uitkeering" moet hier niet zóó eng worden opgevat dat het alleen van toepassing zou zijn op hetgeen werke lijk in geld wordt uitgekeerd. Als een commanditaire vennootschap slechts een gedeelte van de hem toekomende winst in geld ontvangt, terwijl hij voor het restant in de boeken wordt goedgeschreven, be hoort zijn geheele winstaandeel, dus met inbegrip van het niet in geld genoten bedrag, als uitkeering op geldschieting en commandite te worden aangemerkt. Zoo besliste de H. R. ook in een geval, dat de comm. vennoot zijn winstaandeel als reserve ter beschikking van den han delenden vennoot liet, dat een belastbare uitkeering had plaats gevonden, omdat de meening dat als uitkeering alleen kan worden beschouwd hetgeen in geld wordt uitgekeerd, geen steun in de wet vindt (Beslissing 2090). Een gelijke beslissing gaf de H. R. in B. no. 2884 ten aanzien van een comm. vennoot, die z'n winst aandeel krachtens overeenkomst als kapi taal in de vennootschap moet laten. Mocht een comm. vennoot in stede van een uitkeering te genieten verplicht wor den om bij te dragen in het verlies, dan lijdt hij een verlies in het door hem aan de onderneming verstrekte kapitaal, welk kapitaalverlies niet in mindering van zijn inkomen kan worden gebracht. ZONDAG 22 APRIL. Hilversum, 301 M. 9.00 VARA, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 6.00 VPRO, 8.00 AVRO. 9.00 Postduiven- en voetbalnieuws. 0.03 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Orgelspel J. Jong. 10.00 Gramofoonpl. 10.15 Declamatie M. Beversluis. 1030 VARA-orkest ó.l.v. H. de Groot. ii.oo Causerie A. H. G. v. Arkel. i:\30 Vervolg orkestconcert. 12.00 Gramofoonpl. 1 00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.00 Boekbespreking door Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, m.m.v. T. v. d. Sluys (sopraan), L. Zimmermann (viool), J. Sevenstern (saxofoon) en J. Hij man (piano). 4.00 Gramofoonpl. en causerie over den wed strijd Willem IIVelocitas (met gr.pl.). 4.45 Sportuitslagen. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonpl. 5.40 Voetbalpraatje. 00 Boekbespreking. 6 30 J. Hekkert-v. Eysden (sopraan), I. Mul- der-Belsert (alt) en G. Hengeveld (piano). 6.45 Wijdingsdienst o.l.v. Ds. A. C. de Regt. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. H. Cals (sopraan) en M. Wittrisch (tenor). 9.30 Radio-Journal of gramofoonpl. 9 45 Kovacs Lajos en zijn orkest, m.m.v. M. Wittrisch (tenor). 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. 830 NCRV, 9."30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— ti.00 KRO. 8.30 Morgendienst o.l.v. Fr. D. W. Oberman, m.m.v. Dubbelkwartet „Cantemus". 10.45 Gramofoonpl. 12.00 Causerie. I2.15 Orkestconcert en lezing. .00 Causerie. 2.30 Gramofoonpl 3-3o Koorconcert en gramofoonpl. 4-30 Ziekenhalfuur. 5.00 Orgelspel J. F. v. Neerbos. .30 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Nijme gen o.l.v. Ds. A. J. Boss. Hierna: gewijde muziek. 7-45 Sportnieuws. 7-5o Lezing. 8.15 Orkestconcert m.m.v. vioolsolist. 9.00 Vaz Diaz. 9.05 -Voordracht. 9.20 Orkestconcert, gramofoonpl. en Schlager- muziek. 10.15 Vaz Dias, gramofoonpl. 10.40ix.00 Epiloog. MAANDAG 23 APRIL. Hilversum, 301 M. verzorgd door de M.m.v. H. (gr.pl.). Algemeen programma, AVRO. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Voordracht L. v. Praag. 11.00 Orgelconcert F. Hasselaar. Glückmann (zang). 2.00 Kovacs Lajos en zijn orkest 2.15 Gramofoonpl. ~E Veen'60'13' B' Aan den vleugel.- 3.00 Gramofoonpl. 3.30 Pianorecital Anne Nederbragt 4-15 Gramofoonpl. 4.30 Max Tak: Puccini (met gr pl 5.30 Ti,schinki's Select Salonorkest o.l.v. Max 6.45 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharr 8.05 Gramofoonpl. 9.00 Voordracht Nico de Jong. 9.20 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz m.m.v Nelly Hagenaar (piano). In de pauze: gra mofoonpl. 1 11.00 Vaz Dias. ii.io—12.00 Dansmuziek door John van Brück en zijn orkest. Huizen, 1875 M. N CR.V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. I 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. H. J. Langman. 11.00 Chr. lectuur. lc.30 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonpl. 2.45 Wenken voor de keuken. 3.15 Knipcursus. 4.00 Bijbellezing door Ds. J. R. Goris, m.m.v. zang en orgel. 5.00 Gramofoonpl. 5.15 Chr. liederenuurtje Joh. de Heer m.m.v W. Verver (viool). f.15 Gramofoonpl. 6.30 Vragenuur. 7.00 .Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Vragenuur. 8 00 Ged. uitz. der bijeenkomst van de „Haag- sche Water-Scouts". 8.30 Arnhemsehe Orkestvereen. o.l.v. J. Spaan derman, m.m.v. Fle Rütte (viool). 9.00 Dr. L. v. d. Pijl: Bandoeng. 9 30 Vervolg concert. In de pauze om 10.00 uur Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonpl. DINSDAG 24 APRIL. Hilversum, 301 M. 8.00 Gramofoonpl. fO.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Ensemble Rentmeester, ii.oo Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lot- gering-Hillebr-and. ci.30 Vervolg concert. 12.45 Orgelconcert P. Palla, m.m.v. J. Hees ters (tenor) en B. Lensky (viool). 2.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 3 00 Knipcursus. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radiokinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. S.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO o.l.v. Ds. B. J. Aris. 6.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 RVU. Ir. L. J. v. Dunné: De Rotterdam- sche Tunnelplannen. 7 00 Kovacs Lajos en zijn orkest m.m.v. de AVRO-Girls. 9.00 „Hoog bezoek", schets door mevr. C. Spoor-Carelsen. 9.20 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. L. Fuldauer (sopraan) en H. Viskil (tenor). 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. KRO-uitzending. 8009.15 en ïo.oo Gramofoonpl. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. P2.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 ModecursuS. 4.15 Gramofoonpl., pianorecital en lezing. 5-50 Schlagermuziek. 6.40 Lezingen. 7 35 Gramofoonpl. 7.45 Causerie. 8.00 Gramofoonpl. 8.30 Vaz Dias. 8 35 Orkest- en koorconcert. ro.25 Vaz Dias. 10.30 Orkestconcert m.m.v. koor. ii-io12.00 Gramofoonpl. lies. Deze besteding van de opbrengst een vorming van kapitaal, 111S"onder1 hèf'helasthaar jnkomen^e nfeWdïwUfvan hef'bedrijf te zyn gedaan. r Vervolgens noemt ons art. ne rente van schuldvorderingen uit welken hoofde ook. onverschillig of van de schuld een bewijs is afgegeven en of betaling door hypotheek of op andere wijze is verzekerd. Rente die door den rechthebbende niet wordt geïnd, is tot het bedrag, waarop haar waarde begroot wordt, als opbrengst van roerend kapitaal te beschouwen, aan gezien de rente schuldig blijft. Is de rente echter kwytgescholden.m.a.w. de schuld een rentelooze geworden, dan heeft natuurlijk noch de schuldeischer een bate, noch de schuldenaar een last te declareeren. Bij minder goede solvabiliteit van den schuldenaar zal men het bedrag, dat de rentevordering waard is, moeten begroo- ten, desnoods bij volkomen insolventie op nihil. Voor begrooting op nihil is het niet noodzakelijk dat de oninvorderbaar- heid van de rente langs den weg van ge rechtelijke invordering of faillissement is vastgesteld. Art. 6 somt voorts nog op rente begrepen in aflossing schuldvordering. Men had hier het oog op de z.g. an riuïteiten, dat zijn periodieke betalingen, van een zeker vast bedrag, dat voor een aangroeiend deel uit aflossing en voor een afnemend deel (afnemend naar mate er meer is afgelost) uit rente bestaat. Zooals wij in den aanvang van deze beschouwingen reeds opmerkten, somt de wet alleen (bovenvermelde) voorbeelden op van wat als opbrengst van roerend kapitaal beschouwd moet worden. Be halve de hierboven besproken gevallen kunnen er dus vele andere mogelijkheden van baten bestaan, welke als inkomen uit roerend kapitaal belast worden. Als voor beeld hiervan zij slechts volstaan met de enkele vermelding van: voordeelen uit deelneming in een spaarkas; rente van stortingen in een spaarfonds, z.g. royal ty's. recht op uitkeering wegens auteurs recht. Aan enkele speciale vormen van voor deelen, welke uit het bezit van roerend kapitaal kunnen voortvloeien, zullen wij thans nog een kleine bespreking wijden. Allereerst dan de -speculatiewinsten en -verliezen. Fondsen waarin een belastingplichtige speculeert, vormen voor hem, evenals andere beleggingen roerend kapitaal; de jaarlijksche rente van dergelijke fondsen die men op 1 Mei bezit, behoort evenals dé rente van „gewone" effecten in de aan gifte te worden begrepen. Anders is het evenwel met de door speculatie verworven winstens zelve. Art. 9 toch bepaalt, dat winst ontstaan enkel door speculatie in fondsen en goederen, anders dan in de uitoefening van een beroep of bedrijf, niet als inkomen of deel van het inkomen beschouwd wordt. ^7oor deze vrijstelling had de wetgever een behoorlijke reden. De particulier toch, die speculeert 0111 zijn vermogen te vermeerderen, zoekt geen rechtstreeksche baten, die onder het be grip inkomen vallen; de wet zou zich dus moeten bepalen tot de personen, die in speculatie een middel zoeken 0111 hun ver teringen te dekken. Dit is evenwel voor de practijk een vrijwel onbruikbaar cri terium. Bovendien zou men bij het aan vaarden der belasting op speculatiewinst tevens moeten toelaten dat per saldo ge leden verliezen werden afgetrokken van liet overige inkomen. In dit laatste zag de wetgever een te verleidelijk middel 0111 belasting te ontgaan door mededeeling van verliezen en verzwijging van win sten. Vandaar dat men den knoop een voudig doorhakte en speculatiewinst en -verlies buiten beschouwing liet. Wanneer dus een particulier een voor deel behaalt met speculatie, dan is dit hem geen inkomen. Aan den anderen kant mag hij eventueele verliezen door specu latie niet van zijn inkomen aftrekken. Zelfs wanneer een particulier er een ge woonte van maakt om te speculeeren, hebben de daarmee behaalde winsten of geleden verliezen geen invloed op zijn inkomen voor den fiscus. Speculatiewinsten en -verliezen spe len alleen dan een rol bij de bepaling van het belastbaar inkomen, wanneer het spe culeeren geschiedt in de uitoefening van het beroep of bedrijf van den belasting plichtige. Speculeert een effectenhande laar tevens voor eigen rekening in fond sen, dan zullen de hiermee verkregen resultaten in den regel wel in aanmer king komen voor de inkomstenbelasting, (Wordt vervolgd). De heer E. den Herder, industrieel te Har derwijk, heeft zijn „Zevenden Bazuinstoot op Texel" in het licht gegeven. „De vloed heeft deze zevende bazuinstoot gegeven, waardoor de muren van J richo bij Texel omgevallen zijn. Bijna gelijktijdig maakte de Regeering bekend, dat in 1934 met de inpolderia? zal worden doorgegaan, daarmede aantoonende, (lat het nog steeds niet geloofd wordt dat exel het sein is voor capituleeren. Voor de laatste maa zal ik aantoonen, hoe gevaarlijk nL H 't Gel°°ft Neder,aad het dan nog niet, dan is het van mij af." Aldus de mopperende heer den Herder in deze nieuwe brochure, hoewel hij nu toch langzamerhand we! kon :wel hij gesputter hem niet veel geeft^De"!) f*1 rt» z„idmee i, Of morgen, en natuurlijk zal n«e vanaaa« dig geslacht er nadeelen van i tegemvoor- zal kunnen vragen" van" het' schien zou hij dan ge!,lacllt- Mis- molen» vechten. van het nu niet langer tegen wind- 21 A p r i 1. De zaak is thans vol komen opgehelderd. Naar aanleidi 11» va de vraag van de Engelsche regeerin» aan de Duitsche, hoe het komt, dat ,u Duitsche oorlogsbegrooting plotseling zoo hoog is opgeloopen, heeft minister Von Neurath een uitvoerig memorandum aan zijn Engelschen collega gestuurd waarin alles wordt uitgelegd. %De bijzo,^ dorheden zyn nog nergens gepubliceerd en aan mijn collega, die zich te Genève vermomd heeft als secretaris-generaal van den Volkenbond, heb ik den volgen, den primeur te danken: Wat de legerbegrooting betreft, er zal betere stof worden gebruikt voor de uni-i formen, betere tandenborstels en scheer* kwasten voor de soldaten en duurdere schoenen. Ieder regiment krijgt de l>p, beschikking over twintig bridgetafels scorelijsten en kaartspellen en op Zondag zal voortaan rumgroc worden geschonken I11 de kazernes zullen loopers en tapijten worden gelegd, er zullen fauteuils worden geplaatst voor soldaten met verlof, dia- geen prettig thuis hebben en lits, jumeaux voor gehuwden; voorts afloópen- de waschtafels, centrale verwarming en huisbioscopen. Er zullen abonnementen norden genomen op goede tijdschriften, om den smaak te ontwikkelen en er zal een duurder soort pingpongballen worden besteld. Wat de verhoogde cijfers van de ma* rine aangaat, er zal een groot aantal asch- bakken voor de rooksalons der officieren, worden aangeschaft, dekspelen voor da bemanning en toelage op het huishoud* geld der thuisgebleven vrouwen. Alla vlaggen zullen worden vervangen doon vlaggen, die een centimeter breeder zijn, de schoorsteenen krijgen een nieuw, verfje en de ankerkettingen worden gron* dig nagezien. De marine-etablissementen worden in verband met de inkrimping der vloot nu eindelijk aanzienlijk ver* kleind, hetgeen het huizen in die inrich tingen veel behagelijker belooft te ma ken. De mutsen der matrozen worden voorzien van nieuwe pompons en de oor logsbodems van Perzische kleedjes, het laatste als gevolg van een zoo juist met Perzië gesloten handelsovereenkomst. De stijging van de cijfers voor het Luchtwezen houdt vooral verband met het uitloven van prijzen voor de zweefvlieg* sport, De vliegers krijgen voorts ge* lukspoppetjes in hun machines en gor* dijntjes voor de ramen. Als men al deze uitgaven optelt, komt men precies tot het cijfer, waarmede de diversee oorlogsbegrootingen gestegen zyn. Het is een prettig idee. dat door open* hartigheid en wederzijdsche welwillend heid het misverstand, dat tusschen Duitschland en Engeland dreigde op te komen, onmiddellijk uit den weg kon wor den geruimd. Sergeant: „Als je even goed kon schie ten als eten, zou je tiptop zijn." Recruut: „Nou ik heb al 20 jaar lang gegeten, maar deze spuit heb ik nog maar veertien dagen". RHEUMATIEK EN SPIT IN DEN RUG. Tevergeefs van alles geprobeerd Toen in drie dagen verbetering. De heer G. H. ie Venlo schreef ons de zer dagen zijn schrijven is voor iedere belangstellende ter inzage hoe hij ge leden had aan rheumatiek en spit in den rug. Tevergeefs probeerde hij allerlei middelen. Niets hielp. Tot hij op raad van een vriend Kruschen Salts nam en na drie dagen voelde hij reeds verlichting.; Nadat hij zijn dankbaarheid heeft uitge sproken, vervolgt de heer H.: „Na gebruik van uw probaat middel Kruschen Salts ben ik nu van mijn rheu- matische pijn af. Ik kon haast niet ge- looven, dat Kruschen Salts zoo een uit werking kan teweegbrengen. Ik had reeds van alles geprobeerd, maar alles tevergeefs. Op aanraden van mijn vriend hen ik dan tot Kruschen Salts overgegaan en tot mijn groote blijdschap kon ik na drie dagen reeds beterschap bespeuren. Ook mijn spit in den rug een ondraag lijke pijn was zoo goed als geheel ver dwenen. En daarom blijf ik mijn vriend dankbaar. Had ik het eerder geweten, dan had ik zooveel geld aan pillen en smeersels niet weggegooid. Daarom raad ik ieder lijder aan rheumatiek of spit in den rug aan 0111 Kruschen Salts te ge bruiken en ik geef 11 tevens de vrijheid dit schrijven te publieeeren in de dag bladen." O. H. te V. Rheumatische toestand is het gevolg yan een overdaad van urinezuur in het lichaam. Eenige ingrediënten 1111 vafl Kruschen Salts zorgen, dat dit urinezuur zacht maar volkomen uit het lichaam verwijderd wordt. Andere zouten in Kru schen verhinderen, dat het voedsel in d0 ingewanden kan gaan gisten en voor komen daarbij niet alleen verdere op hooping van het gevaarlijke urinezuur» maar ook van afvalstoffen, die de gezond heid ondermijnen. Daarom zal „de dagelijksche dosis E'11" schen niet alleen rheumatische PÜne!j erdrijven en verder voorkomen, doen het zal uw geheele organisme verfris- schen en vernieuwen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid u)0 eén cent per dag. Eet op dat op liet etiket op de fl0SC' zoowel als op de buiten verpakking "aam Rowntree Handels MdatschaPPO Amsterdam voorkomt.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2