VELO S zijn goedkoop „Redi RB GEN DICHT Sport 10 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 28 APRIL 1934. geeft op aUe reperatie garantie. Zeekrijgsraad Willemsoord w A S C H M aCHjNES van af fl. 30 vTrÏYGÏwTCIÏÏFeS van af fTT/s K N.V.B.-Overzicht. de competitie. NH.V.B.-Overzicht. „rtf Verkrijgbaar bij:|j laL5flt'rno00RSTRAAT 17-19, Ja 1 Fa NEELS, KEIZERSTRAAT BEN HELDER Er bestaat natuurlijk voldoende gele genheid om de vertegenwoordigers in de openbare lichamen te becritiseeren of hen aanmerkingen te maken, maar bij de be- oordeeling van hnn daden moet hierop steeds gelet worden, dat ook wel voorstel len. waarmede zij het niet direct eens kunnen zijn in het algemeen belang aan vaard moeten worden. Het gaat niet aan een vertegenwoordiger in den gemeente raad op grond van een dergelijke mede werking tot aftreden te dwingen. Laten wij er toch voor zorgen, dat wij ons aan zoo'n fout nooit schuldig maken. Dat dit democratische stelsel ook be zwaren heeft blijkt hier vooral in Neder land met z'n vele partijtje en groepjes. Wij als V.-D. vinden het ongewenscht dat men politiek verbindt aanreligieuze beginselen. Ook is het niet mogelijk om een groepsbelang tot een aparte partij te doen groeien. Bij de laatste verkiezingen waren 53 lijsten, en als we deze lijsten na gaan, zijn er zeer vele welke slechts het groepsbelang en niet het Staatsbelang voor oogen hebben. Als het groepsbelang opgewogen zal worden tegen het gemeen schapsbelang zal het eerste steeds het zwaarst wegen. Vakorganisaties zijn ook belangengroepen en een belangengroep zal geen juiste Staatkundige partij kun nen vormen, vanwege de eenzijdige be lichting. Daarom kunnen wij het ook niet goed keuren, dat b.v. de S.D.A.P. zoo nauw aan het N.V.V. verbonden is. Wat het tegenwoordige kabinet betreft kunnen wij niet ontkennen, dat ondanks dat er mannen van 5 verschillende rich tingen zitting in hebben, er voldoende sa menwerking gevonden wordt. Men is ge neigd om tot maatregelen te komen, die noodzakelijk blijken. Mr. Joekes gaat dan in zijn rede over naar de zijde van Nationaal Herstel. De leuze, welke daar gehoord wordf, is „Eén partij". Dat is uit alle speeches te hooren, doch een weg welken kant die partij uit zal gaan is mij nog nooit duidelijk aange toond. Stel u voor, dat alle Heldersche in gezetenen allemaal met één schip in zee zouden gaan, dan mocht toch wel vast staan of het schip Oost dan wel West zou stevenen. Natuurlijk zal de één Oost en de ander West willen. Zoo is het ook met Nationaal Herstel, tenzij, tenzij Generaal Snijders eenmaal in zee gekomen zich als allesbevelend leider zou opwerpen. Met enkele voorbeelden toont spr., dat de een dit wil en de ander dat. En dan hooren we van Generaal Snijders: Komt bij ons op 't schip. Wij willen eerst echter weten welke koers gezet zal worden. Er wordt gezegd door Nationaal Herstel: wij zijn geen politieke partij. Doch verschil lende malen blijkt, dat wel degelijk poli tiek in het spel is. Neen, daar is onze plaats niet! Wij varen onder eigen vlag in democra tische richting. Bü de Democratie bestaat een nauw contact tusschen leiders en het volk en de leiders zijn slechts zeer beperkt In hun bevoegdheden. Daarom zijn de aan tijgingen van verschillende zijden tegen de partijbonzen zoo vreemd. Stel dat mijn heer Mussert aan het bewind kwam, dan zou hij alles te zeggen hebben, dan was hjj als leider alles. Wij zouden dan van opperbonzen kunnen spreken! De N.S.B. voert met allerlei schrikke lijke en gruwelijke verhalen haar propa ganda. Grootendeels zijn dat verhalen, welke slechts in het buitenland voor kun nen komen. Sinds de crisis het noodzakelijk heeft gemaakt enkele crisisinstellingen in het leven te roepen is het maken van fouten, het plegen van corruptie grooter gewor den. En daarover heeft het Nat. Socialisme den mond vol. Toen die crisisorganen toenamen werd ernstig en veel geklaagd over die moge lijkheid. Er ontstond een golf van wan trouwen. Hoewel dr. Coliin niet de over tuiging kon deelen, dat fouten gemaakt en corruptie gepleegd wordt is er toch een commissie van 5 onkreukbare mannen be noemd om speciaal daarnaar onderzoeken in te stellen. De commissie is nog bezig en resultaten kunnen dus nog niet medege deeld worden. Jk wil er nog op wijzen, dat onder elk Stelsel echter de mogelijkheden bestaan en ik zou haast zeggen hoe grooter de re- geeringsmaeht, hoe meer gelegenheden. De Democratie maakt het mogelijk, dat kritiek uitgeoefend wordt. Als Mussert de leiding zou hebben moést alles gehoorza men en mogelijkheden om tegen iets op te komen bestond niet meer. Tot welk een effect zoo'n stelsel leidt kunnen wij aan Duitschland zien. En dan zegt men hier: „Met Duitschland hebben wij niets te ma ken". En de naam dan? En is het pro gramma niet gedeeltelijk overgeschreven en vertaald? Aan de hand van het voorbeeld van het Rijksdagbrandproces kan spr. aantoonen, hoeveel verschil ontstaan is door het te genwoordige Dnitsche dwangstelsel, in de moraliteit, het rechtgevoel, in vergelijking met onzen regeeringsvorm. Men stemt in alle vrijheid: op 1 lijst! Bij de herdenking van het éénjarig bestaan der tegenwoor dige regeering mocht men in alle vrijheid: applaudisseeren! Neem de Pers! Alle levenssappen zijn er aan onttrokken! Dat is de mondigheid van het volk teniet doen. Nog een voor beeld: het religieuze leven. Het geloof is toch het essentieele bestanddeel voor een volk en van de grootste waarde. V at is er in Duitschland van te zeggen vóór en na Hitier? Daar is de Staatsmacht. En dat is een waarschuwing voor ons Wij kunnen ons gelukkig prijzen met het democratische stelsel, ook al zijn er dan wel eens te veel groepen. Laten wij de handen ineen slaan. Wy willen geen klassenstrijd en geen voor rang geven aan groepsbelangen. Wij wil len pal staan tegen vreemde -overstroo mingen. ij zijn overtuigd dat als wii even over de gevolgen van zoo iets zouden nadenken het beleven daarvan zouden be lt i ten. Laten wij de Democratie behouden' Mr. Joekes beëindigt z'n rede, waarna een korte pauze intreedt. De heeren Launspach en M oree w illen na de pauze van de gelegenheid tot debatteeren gebruik maken. De heer Launspach behandelde de vol gende punten: De V.D. is van koers veran derd, vroeger mét de S.D.A.P. geen man en geen cent voor leger of vloot: afbraak- s.vsteem; geen vooruitstrevende mensehen bij de .-D. Bij de Liberalen wel; tomen aan den militairen werkman; ka nniet in denken, dat nog aan V.-D. vastgehouden wordt. De heer Moree vraagt wat of wie uie neerdrukkende macht in Duitschland is. Mr. Joekes begint met den laatsten spre ker op te merken, dat er tegenwoordig een nieuwe regeering aan het bewind is. /egt verder niet iemand te kunnen beantwoor den, die door zijn vraag büik geeft weinig op de hoogte te zün. Met verbazing heeft Mr. Joekes naar de redeneeringen van den heer Launspach ge luisterd. Het heeft hem verwonderd, dat zooveel onjuistheden in zoo n korten tya ten beste kunnen worden gegeven, opr. heeft wel begrepen, dat de debater weinig weet van de V.-D. Wij zijn nooit van koers veranderd en wij hebben nooit met de S.D.A.P. de leuze gevoerd: geen man en geen cent. Sinds de oprichting van de V-D Partij in 1901 is het principieele verschil tusschen S.D.A.P. en onze partij blijven bestaan. Enkele voorbeelden too- nen dat aan. Wèl zijn wij voorstander van ontwapeningsbeperking. Er zijn in den loop der jaren enkele schakeeringen ge weest doch een beginsel hebben wij nooit losgelaten. Uw vergelijking gaat niet op. Houden wii er een afbraaksysteem op na? Dat is volkomen onjuist. Merkwaardig I dat wij geen vooruitstrevende mannen hebben. U dwingt mij er thans toe aan te toonen, dat juist de Liberale partij zoo conservatief is. Kort bespreekt mr. Joekes dan o. a. de Arbeidsbemiddeling, Bedrijfs- radenwet, wetsontwerp Huisarbeid, enz., en wijst er op, dat altijd de Liberalen te gen waren. Het beroep op uw partij-vader Thor- becke is historisch niet sterk, want tegen woordig zou de eene professor niet de an dere waarschuwen voor een „rooien pro fessor", die zoo vooruitstrevend was. Ondanks zijn beroep op de vriendschap van de vergadering moet ik toch zeggen, dat de heer Launspach glad mis is. In zijn slotwoord dankt de heer Van Loo mr. Joekes voor zijn kernachtige rede. De heer De Boer was later nog ter ver gadering verschenen. De weinige aanwezigen konden bij ge brek aan meerdere debaters om bij half elf reeds Casino verlaten. GESCHENK VAX DE CHRISTELIJKE ORANJEYEREENIGING AAN PRINSES JULIANA. Ongeveer een maand geleden werd door de Christelijke Oranjevereeniging hier ter stede het initiatief genomen, H. K. H. Prinses Juliana, ter gelegenheid van haar 25sten verjaardag een borstbeeld aan te bieden van wijlen haar Grootmoeder, Ko ningin Emma. Besloten werd het werk te doen ver vaardigen door den heer J. C. Sneltjes, een stadgenoot, die zijn sporen op het ge bied van kunst-tinwerk reeds verdiende, o. a. met den bekenden kop van onzen Premier, Dr. H. Coliin. Vrijdagmiddag waren wij in de gelegen heid het werk, hetwelk bü de firma Van Willigen geëxposeerd stond, te bezich tigen. Van diverse zijden toonde men belang stelling, en óm enkele namen te noemen: Burgemeester Driessen, de heer De Jong, als voorzitter van de Chr. Oranjevereeni ging, Ds. Tollenaar en de Commissaris van Politie, de heer Van der Hoeven, wa ren aanwezig. Zooals wii reeds zeiden, is de buste uit gevoerd in tin-drijfwerk, terwijl, als iets bijzonders voor kenners, er de aandacht op gevestigd wordt, dat het tin van de achterzijde af gedreven werd, in tegen stelling dus met het bekende procédé. De plaquette, waarvan de afmetingen zijn 65 bü 84 cm, en die geëncadreerd is in een sober uitgevoerde cl.vsander-hou- ten lijst, zal a.s. Maandag de Prinses wor den aangeboden. De plaquette was gisterenmiddag in de étalage van de firma Van Willigen ge- exposeerd; door een misverstand is dit niet in het nummer van Donderdag ver meld. Heden is zij reeds naar H. K. H. Prinses Juliana verzonden. NED. CHR. VROUWENBOND. Voor een goed bezette zaal hield de heer E. H. Bos gisteravond zijn lezing over »De wandelende Jood». Nadat de vergadering door de presi dente w as geopend, begon de spreker met te zeggen^ dat hij natuurlijk het Joden vraagstuk niet tot in detailö zou kunnen behandelen. Hij liet daarna gevoelen, hoe de echte Jood altijd hunkert naar den terugkeer tot vroegere glorie -- den terugkeer naar eigen land bovenal, en wilde bet Joden probleem formuleeren als een poging om in de moderne wereld een nationale groep te voegen, die sedert oude tijden is blijven voortleven, zonder de gewone attributen der nationaliteiten: taal, geschiedenis, karakter en grondgebied. Vanuit dezen gezichtshoek bezag spreker daarna de Joodsche geschiedenis en het leven der Joden onder de verschillende volken. In 't bijzonder stond hij stil bij het Duitsche antisemitisme der laatste jaren dat wortelt in de uitspraak van Hegel, dat een natie een verzameling is van eenheden met gemeenschappelijke taal en afstamming, waardoor de Jood buiten de Duitsche natie geplaatst wordt. Het onder deze omstandigheden opbloeiend Zionisme on derscheidde spreker in zijn twee stroo mingen de conservatieve cn vooruit strevende. De vraag hoe wij als Christenen tegen over de Joden moeten staan werd in Paulus' geest: »In Christus is nóch Jood nóch Griek», beantwoord, terwijl een waar hristen ook nooit den Joden zal ver wijten den Christus te hebben gekruisigd, gedachtig aan het lied: »Ik deed door mijne zonden Hem al die peinuren aan». Na nog verschillende aanklachten die tegen de Joden worden geuit onder de loupe te hebben genomen en voor 't giootste deel te hebben ontzenuwd, be sloot spreker met zijn gedachten te geven over de toekomst van het Jodendom.dat naar zyn meening zijn taak als volk zag g< emdtgd, toen de Christus geboren was. Nadat de secretaresse den spreker be llen tf'V00r zijn keur|ge' leerzame lezing had nog een gedachtewisseling plaats, tusschen den heer de Böck en spreker over het laatste deel van de lezing. Daarna werd de vergadering door den heer Bos gesloten. fa VISSCHERIJ. Het ongestadige weer van de afgeloopen week was oorzaak, dat er lang niet altijd I kon worden gevischt. Maar voor zoover doenlijk werd de visscherij voortgezet. De haringaanvoer was niet onbevredi gend; helaas kan niet hetzelfde gezegd worden van den prijs der haring. Toch scheen er deze week een kleine verbe tering in den prijs te willen komen, er werd nog tot f I.per kist betaald, om daarna weer terug te loopen tot 20 a 40 ct. per kist. De geep laat nog op zich wachten; een enkel klein partijtje werd zoo af en toe aangevoerd, maar van vangst kan toch niet worden gesproken. Met de Noordzeevisscherij is het nog altijd schraal. Voornamelijk met den scholaanvoer gaat het zuinig en hoewel de scholaanvoer gering is, was de prijs toch maar matig. De tongaanvoer was wat beter, ook de prijs was iets hooger dan de laatste weken. De garnalenvisscherij was deze week van weinig beteekenis. AMST. TOONEELGEZELSCHAP. De Krcegzangeres. Zondag wordt in „Casino" het bekende drama „De Kroegzangeres" gegeven. Meermalen werd dit aangrijpende too- neelstuk, met zy'n spannenden inhoud reeds hier opgevoerd. We krijgen er thans een uitmuntende vertolking van door het prima Amsterdamsche Tooneelgezelschap onder directie van Ko van Sprinkhuysen. Dit gezelschap bestaat uit eerste krachten en de namen van Mien van der Lugt Mel- sert (welke de titelrol vervult), Marie Bi got—Eggers, Ko van Sprinkhuysen e. a. waarborgen al een zeer mooi gespeelde opvoering. Waar de entreeprijzen voor deze voorstelling al heel laag gesteld zijn, zullen zeer zeker velen ervan gebruik wil len maken om dit boeiende drama, dat in de Parüsche onderwereld speelt, Zondag te gaan zien. Voor verdere gegevens verwijzen wij naar de advertentie. HET JAZZ- EN SHOWORKEST VAN CARLTON IN CASINO. De gastvoorstelling van Jack en Louis de Vries' orkest op Maandag (Julianadag) a.s. in „Casino", belooft op dit gebied wer kelijk iets buitengewoons te worden. De tournée, die dit beroemde orkest thans door Nederland maakt, is een ware triomf tocht en overal wordt deze Band, bestaan de uit louter eerste klas jazz-artisten, met geweldig enthousiasme ontvangen. Laat ook Den Helder niet achterblijven, waar er hier voor Jazz-liefhebbers „het neusje van den zalm" wordt aangeboden. Maandag wordt het in „Casino" een avond van bijzonder amusement. Hieronder volgt nog één der vele pers uittreksels: In het Cabaret „La Gaité" treedt sedert bijna anderhalf jaar thans op een en semble, dat onder den naam van „Interna tional-Band J;ack de Vries" zich met het beste op dit gjebied kan meten. De Band ié hoofdzakelijk ingesteld op het jazz-repèrtoire, dus uitgerust als dansorkest en hij heeft het daarin onge- loofelijk ver gebracht, zoodat het ook zon der een reputatie van een Jack Hilton of een Jack Payne nochtans de aandacht van het buitenland heeft getrokken en er alle kans bestaat op een langdurig op treden in Zwitserland. Zitting van 25 April. Een hondenverhaal. Deze zitting had weder plaats onder presidium van mr. de Sitters. Drie zaakjes stonden op de lijst ver meld waarvan als eerste voorkwam een verduisterings-geschiedenis door den kor poraal-konstabel W. Th. J. J. Dit bleken zonderlinge lotgevallen met, of liever ge zegd, rondom, een hond te zijn. Op het fort Oostoever liep in het begin van Aug. van het vorig jaar een schat van een her dershond rond, die blijkbaar niets meer van z'n baas wilde weten en dit fort tot tweede vaderhuis had gekozen. Nu is de korporaal hierboven vermeld een bijzon der groot dierenvriend. Van jongsaf al, vertelde ons z'n moeder. „Mijnheer, hij kwam soms met drie, vier katten thuis, die op straat van honger of zoo liepen te miauwen". Waarschijnlijk kreeg de aan staande onderofficier medelijden met het dier en daar zich niemand om deze ver latene bekommerde, zou hij den hond wel mee naar huis nemen. Aan den wachts- man, Van Dijk, vertelde hij, dat hij namens den officier van de wacht den hond kwam halen. Deze stond hem dus daarop toe het trouwoogige dier met zijn zwarten rug mede te nemen. Op het Koningsplein kwam de dieren vriend een persoon tegen die tegen den hond zei: „Ben jij het, Moortje?" Doch de hond gaf geen asem. Op de Kerkgracht kwam J. weer iemand tegen die hem vroeg: „Van wien is dien hond". „Van mij antwoordde J. „Waarom zei u dat?" vraagt de president. „Omdat ik wel be greep, dat die hond niet van hem was, want de hond reageerde heelemaal niet op den aanblik van den onbekende". Enfin, dat is minder, erger was, dat de hond den volgenden dag gemist werd en de heer Van Dijk mededeelde, dat deze op last van den officier van de wacht was laten weghalen. Dat was niet in orde en de fis caal zeide dan ook, dat beklaagde zich een functie had aangematigd, welke hem niet toekwam. Beklaagde beweert niet ge zegd te hebben dat hij namens den officier van de wacht kwam, doch ook andere getuigen behalve Van Dijk verklaren, dat dit wel het geval is. Als verzachtende om standigheden geldt hier de dierenvriend- schap van korp. J. en tenslotte concludeert de fiscaal tot 20 gulden of 20 dagen, het geen bij de uitspraak nog verminderd blijkt te zijn tot 10 gulden of tien dagen. Nog een hondenverhaal, maar anders. De volgende zaak betreft geen honden geschiedenis doch een hondenwachtge schiedenis. Beklaagde K. H. stond name lijk terecht ter zake, dat hij in den nacht van Zaterdag op Zondag 18 Maart 1934 slapende op zijn post' was aangetroffen. Deze 24-jarige matroos 2e klasse had in dien nacht het voorrecht de honden wacht voor Hr. Ms. Z 5, welke toen te Vlissingen verblijf hield, te mogen hou den, doch hij had dat voorrecht blijkbaar niet geapprecieerd, althans toen om on geveer half twee de luit; ter zee 2e kl. S. Visser langs de ligplaats van dezen oorlogsbodem kwam, trof hij niemand aan de valreep aan. Beklaagde werd op een krukje in de kombuis door luitenant Visser aangetroffen. Deze bleef hem even aan staan kijken om zich te overtuigen, dat H. sliep. Daarna riep hij: „Hé!" en toen nog eens. Langzaam werd beklaagde wakker en drong het natuurlijk tot hem door, dat het mis was. Hij kon niet ver klaren hoe het kwam, dat de slaap mees ter van hem was geworden. Wettelijk en overtuigend was in ieder geval ook door de bekentenis van beklaagde bewezen, dat hij een op hem rustende verplichting niet nagekomen was en de eisch moet dan ook luiden: 3 weken gevangenisstraf. „Beklaagde", aldus de fiscaal ongeveer, ,ikan misschien nog niet met die ervaring dergelijke waakdiensten verrichten, waar mede een oudere dit zou doen, doch hij is geen kind meer". De uitsprak is twee weken onvoorwaar delijk. Vier halve fleschjes bier en n«g wat toe. In de dan volgende laatste zaak voor deze zitting is weer wat meer handeling te bespeuren. De zeemilicien, hofmeester 3e "klasse, de 20-jarige J. H. Chr. L. is beschuldigd ten eerste: Opzettelijke onge hoorzaamheid en ten tweede: feitelijke in subordinatie. In dit tooneel speelde de drank een belangrijke rol. Op 25 Augus tus 1933 was L. opgekomen en op 16 Fe bruari 1934 is de donkere avond geko men. Hij verklaarde, dat hij, vóór hij dien avond passagieren ging, aan boord van qe Schorpioen vier halve fleschjes bier Had gedronken en in de stad nog enkele cpfé's bezocht had. Hoe hij weer aan boord van de Schorpioen gekomen is, Weet hij niet meer, wel weet hij dat hij den volgenden morgen in het Provoost huis wakker werd. Thans weet hij het echter wel, want hem werd verteld, dat hij den bewusten avond om ongeveer tien rhinuten voor elf aan boord kwam en daar door zijn onvaste wandelingen en de bij zondere producten van z'n stembanden opviel. De commandant gaf hem last naar kooi te gaan, maar hij kreeg ten ant woord: „Nee, mijnheer". L. liep toen in de richting van de valreep en daar de cpmmandant het niet verantwoord vond het drankslachtoffer in dezen toestand naar beneden te laten gaan, gaf hij op dracht hem maar naar het provoosthuis te brengen. De uitvoering van deze order ging niet als een hobbelpaard op rolletjes van een leien dakje want L rukte en trok „in tegengestelde richting" aan die, waar in hij geleid moest worden, terwijl hij zich bpvendien op straat nog eenmaal liet val len. Hij kwam, zooals u al weet, natuurlijk tóch op zijn bestemming, waar hij verder naar de voorbijgaande scheepjes kon kijken. De fiscaal komt met de mededeeling, dat hier gesproken kan worden van op zettelijke ongehoorzaamheid, tweemaal ge pleegd. Een reclasseeringsrapport van het Leger des Heils is niet onverdeeld gun stig ontvangen kunnen worden. De fiscaal stelt dan voor beklaagde te veroordeelen tot 4 maanden gevangenisstraf, met den proeftijd van een jaar, waarin hij geen alcoholhoudende dranken mag gebruiken, terwijl hij zich binnen 3 weken bij het Leger des Heils moet aanmelden om zich onder toezicht te stellen. De Krijgsraad neemt dat voorstel niet aan en veroordeelt beklaagde tot 1 maand onvoorwaardelijk, waarschijnlijk welhaast er van overtuigd zijnde, dat L. toch geen jaar buiten koppig vocht kan. DE RAMP VAN DE KAKANJ-MIJN. Nog 14 personen vermist. Uit de Kakanj-ntijn bij Sarajewo waar Zaterdag jj. zulk een geweldige ontplof fing plaats gehad heeft, zijn thans 116 lijken te voorschijn gehaald. Nog veertien Van de 221 mijnwerkers die tijdens de ontploffing in de mijn waren, worden vermist. Promotie-degradatie 2e klasse. De strijd tusschen HRC, OSV cn Zaandijk om een plaats in de 2e klassewordtvoort- gezet met den wedstrijd Zaandijk—OSV. Wij zijn geneigd Zaandijk, dat zoo jachtiggestart is met de 3—1 overwinning op HRC, de beste papieren te geven. Als Zaandijk ook nu weer zou winnen, komt zij hierdoor wel een heel eind in de goede richting. Promotie reserve ie klasse. In Culemborg wordt de strijd voortgezet m t den wedstrijd Vriendenschaar 2 Haar lem 2, waarhij het om de bezetting van de bo venste paats gaat, aangezien beide reeds van KFC 2 wonnen. Reserve 2e klasse A. HRC 2 krijgt AFC 2 op bezoek. Verhezen de Amsterdammers dezen wedstrijd, hetgeen wel in de lijn der verwachting ligt, dan zijn zij gedoemd gedradatiewedstrijden te spelen tegen ZFC 3, Watergraafsmeer 2 en Zeebur- gia 3. K.N.V.B.-BEKER. 3e ronde. RFC—ZFC, Overmaas—Electra, CVV— HRC, Jan Hanzenkwartier—Naaldwijk. Kanxpioenscompetitïe. Te Nieuwe Niedorp zal de strijd tpsschen de clubs, die de volgende competitie naar de 4e klasse van den K. N. V. B. gaan, worden i; gezet met den wedstrijd N. NiedorpBKC. 2e klasse E. HRC 4Texel 2, 12.30 uur. 3e klasse D. DES 1—Kolhorn 1; HRC 6—Succes, 10 uur. 4e klasse K. Oudeschild 2Callantsoog 1. 4e klasse L. Dirkshorn VHeldersche Boys 3. RAUCHBEKER. EVC 1ZFC 3; ZFC 2Purmersteijn I. GOUDEN KRUIS. Held. Boys 1HRC 3, 10 uur; MLD 1 Petten 1. BELGIE—HOLLAND. In Antwerpen zal Zondag de ontmoeting plaats vinden tusschen de vertegenwoordigers van België en het Nederlandsche elftal. Dit is de laatste wedstrijd, die plaatsvindt voor de voorronde tusschen Nederland, België en Ier land, om het wereldkampioenschap in Italië. België speelde te Dublin 44 gelijk tegen Ier land en Nederland won te Amsterdam met 52 van de Ieren. Aangezien Nederland dus reeds verzekerd is naar Italië te zullen gaan, is de wedstrijd te Antwerpen alleen nog van telang voor de Belgen en ook zullen de Ieren met belangstelling den uitslag van dezen wed strijd tegemoet zien, hoewel de kansen voor de Ieren wel heel slecht staan. Ierland zal slechts dan van het uitkomen in Italië verze kerd zijn, indien Nederland met nog hooger cijfers dan 5—2, met welke de Ieren door Ne derland werden verslagen, van België zou winnen. België heeft een-heel goede kans om met Nederland naar het warme Zuiden te reizen, niettegenstaande de 93 overwinning, die de onzen de laatste maal op de Belgen behaalden. Hoewel men oogenschijnlijk zal denken, dat de uitslag van den wedstrijd te Antwerpen voor Holland van weinig of geen beteekenis is, diene men er rekening mede te houden, dat een overwinning der onzen de kans mede brengt, dat wij in Italië worden ingedeeld hij de 8 sterkste landen, waardoor het bereiken van de tweede ronde zoo goed als zeker is, aangezien in de eerste ronde tegen een zwak ken tegenstander zal worden gespeeld. Het feit, dat meer dan 15,000 Nederlanders den strijd te Deurne zullen bijwonen, is op zichzelf een bewijs, dat de uitslag van den wedstrijd niet van ieder belang ontbloot is, ware het, dat alleen reeds de sportieve eer de Oranjehemden gebiedt, alles op alles te zetten om de overwinning uit het vuur te sleepen. Ons elftal komt, met uitzondering van Van Male, in dezelfde opstelling uit als tegen Ierland. Het is de Ajax-doelman Keizer, die het Nederlandsche doel tegen de Belgen zal verdedigen. Nederland. Keizer Weber Van Run Pellikaan Anderiessen van Heel Wels Vente Bakhuijs Smit Mijnders o Ledent Grimmonprez Capelle Voorhoof Versyp Claessens Welkenhuijzen Peeraer Smellinckx Pappaert van de Weijer België. Op het eerste gezicht maakt het Belgische elital geen grootschen indruk en het feit, dat er na de 9-3 nederlaag tegen Nederland, er on dTrRaa,n hCt Clftal 15 *cwiizi«'. "Üst op dat de Belgen, wat betreft hun voetbal- wifriVt l nT °P voon,itKaa"- Voorzoover wij dit kunnen beoordeelen komt het ons voor ster blindt *nkde wcrkdi*e De populaire AVRO-sportverslaggever Hol- H.R-C.-nieuws. C.V.V. I—H.R.C. I (K.N.V.B.-BEKER). Aanvang twee uur. Morgen gaan de Racers naar Rotterdam om aldaar de sterke 2e klasser CVV voor de' ',crde K.N.V.B.-beker-ronde te ontmoeten. ücrae iv.xx.v""imueien. Dit wordt voor de roodjes een buitenge, woon nuttige oefenpartij, waardoor Mr. Leavy nogmaals gelegenheid krijgt de ploeg te be kijken en zoonoodig te verbeteren, kijken en zoonoodig te verbeteren, in verband met de nog komende zware degradatie-wed strijden. Het elftal is, doordat Beneker en Looyenga nog op de ziekenlijst staan, eenigszins 1 V U AA»-a*v ri 11 O 1111 Hr e Ik j nog op uc gewij. zigd. Laten de heeren hun uiterste best doen tracht het verband in de ploeg te vert"»»-» Nog bestaat de kans voor de 2e kl. bi te blijven, doch dan moet er veel beter nou den te Diijven, uuta u«m »v«.« u%.tci en met meer overleg gespeeld worden. Veel succes in Rotterdam. H.R.C. II—A.F.C. II. Aanvang half drie. Terrein Tuindorp, De resrves spelen morgen hun laatsten thuis- en tevens laatsten competitiewedstrijd voor deze competitie. Op het laatste nippertje stelden de reserves zich nog in veiligheid. An ders is dit met AFC, dat nog een ernstige ga- gadigde voor de fatale plaats is. Mede door het feit, dat de Racers zoo goed mogelijk het seizoen zullen willen besluiten, zal het morgeit wel spannen op het Tuindorp. Ook het tweede, dat morgen in reserve shirt speelt, wenschen wij veel succes, met hun eveneens gewijzigde opstelling. SCHOOLWEDSTRIJDEN. J.l. Woensdagmiddag werden wederom een drietal wedstrijd gespeeld. Het weer werkt6 uitstekend mede, zoodat de wedstrijden een vlot verloop hadden. Hier volgen de betreffende uitslagen: O.L. school Den Oever versus Christelijke school 112. O.L. school Hippo 1 versus R.K. school 1j O.L. school Westerland versus O.L. school Hippo 2 2 Wieringea Succes-nieuws Het programma voor Woensdag 2 Mei luidt als volgt: 2.30 O.L. school Hippo 1O.L. school Den Oever. 3.45 O.L. school Hippo 2R.K. school. 4.45 O.L. school WesterlandChr. school. Als eenige wedstrijd voor Zondag a.s. it vastgesteld HRC 6Succes 3. Aanvang 10 uur. Vertrek 9.15 van Hippoly* tushoef. Geen thuiswedstrijden. Atlas-nieuws. Op 10 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) organl seert de E.H.W.V. „De Jutter" een 45 km afstandsmarsch naar Wieringen. Het bestuur van bovengenoemde sportver- ecniging heeft op haar bestuursvergadering be sloten aan dezen marsch, bij voldoends animo, deel te nemen. Dinsdagavond speelt S.V. Atlas 1 versus Van Speyck 1 op het terrein Ankerpark. Aanvang 5.45. Heldersche Boys-nieuws HELDERSCHE BOYS I—H.R.C. III. Aanvang 10 uur. Zondagmorgen zullen de Boys het derde eltfal der Racing-Club voor het Gouden Kruis ontmoeten. Dit belooft een spannende strijd te worden, daar HRC 3 zeker niet door de Boys „uitgekruiso" wil worden, waar tegen over staat, dat de Boys hun best zullen doen, om een zoo goed mogelijk resultaat te be halen. Gezien het spel der Boys gelooven wij dat beide elftallen elkaar niet veel in kracht zullen verschillen. Het elftal is: P. W. Looy J. Krijns M. Stark J. Post E. Oostendorp A. Tesselaar M. Blom A. Verhoef J. C. Snijders G. Snijders \,V. Looïi KEGELEN. Dinsdagavond was de Heldersche kegel wereld in feeststemming ter gelegenheid van de uitreiking van de prijzen van het pas ge houden voorjaarsconcours. Direct bij het binnentreden van de gezellig ingerichte zaal werd den gasten door de da mes der feestcommissie een fleurige corsage aangeboden en toen de voorzitter der feest commissie, de heer F. van der Mey, den aan wezigen het welkom toeriep, heersc'nte er al een echt opgewekte stemming, welke zoo noo- dig is om een feestvierende vergadering goed Ie doen slagen. De heer van der Mey droeg de verdere lei ding van het feest over aan den conférencier Bartoes, die daarop tezamen met zijn partne- rin Rita Ross voor het voetlicht verscheen en afwisselend, uitstekend begeleid door de be kende Kegelhuis-band, diverse liedjes ten beste gaven, welke steeds niet een hartelijk applaus van de aanwezigen werden beloond. De feestcommissie had geen betere keur kun nen doen en het klaterende applaus van de enthousiaste zaal zal zoowel de beide artisten en de band als de feestcom missie voldoening hebben geschonken. De ieestpolonaise bracht een daverend suc ces voor een door den heer Burger gedicht Keigellied, dat door allen spontaan werd mede- gezongen. Te ongeveer half elf reikte de vice-voorzit- ter van den Kegelbond „Hollands Noordpunt", ''e beer S. Koorn, met een toepasselijk woord de diverse prijzen uit. Na dit min of meer officieele gedeelte werd tl feeet weer voortgezet tot.... laat ons zeggen ver na middernacht. Ook hier hadden de afwezigen oncclijk» arties en Rita Ross: tot weerziens! l eest" commisie: hulde. Zondag 29 April trekt het volgende Helder* m he tiental naar Haarlem voor den invitatie* Hondenwedstrijd ter gelegenheid van het 35' jarig bestaan van den H. K. B.: J. Bocrdijk. Jb. Smit, T Smit, F. Woud, J- Helder, D. Groot, J. W. Biersteker J. Nelis. - - Grootveld en J. Lammers. Het vertrek is bepaald op helf elf vanaf het stationsplein.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10