ZATERDAG 28 APRIL 1934 PAG. 3 De ideale echtgenoot. W/ A Practische wenken. Onze keuken. 'f .n ETTERTJE Wat verwacht de moderne vrouw van haar man? 2Jj heelt elschen leeren stellen. door pR. HELEN GOLDER. Vaak genoeg hooren en lezen wij van de eigenschappen, die een man in zijn vrouw wensclit en verwacht, doch zelden wordt er gesproken over de «roede eigenschappen, die een vrouw van haar man mag verlangen. Men zou bijna den indruk krijgen, dat een meisje al blij moet zijn, als zij door onverschillig wien ten huwelijk wordt o-evraagd, en dat de opvattingen, die het vrouwelijk geslacht ten opzichte van de mannen koestert, van geen be- teekenis zijn. In werkelijkheid heeft echter elk meisje zeer besliste ideeën omtrent den idealen echtgenoot, al wij- ken die ideeën vaak af van die harer vriendinnen. Geld niet meer de hoofdzaak. Laten wij vooraf constateeren, dat geld bij de moderne meisjes volstrekt niet zooveel gewicht in de schaal legt als vaak wordt beweerd. Het verlangen naar liefde en huiselijk geluk is bij de vrouwen van onzen tijd even sterk als tijdens de jeugd van haar grootmoe ders. Het moderne meisje heeft er zich zelfs door de grootere vrijheid, welke "zij geniet, nog beter van kunnen over tuigen, dat, een bevredigende toekomst veel meer wordt verzekerd door be paalde karaktereigenschappen van den man, dan door liet bezit van geld al leen. Bovendien heeft zij geleerd om haar eigen brood te verdienen, zoodat zij er veel minder tegen opziet, in ge val van nood het hare te motten bij dragen aan de inkomsten van het ge zin. De vrouw is geen hulpeloos luxe wezentje meer, al ziet zij natuurlijk wel in, dat een financieel goede posi tie van haar man haar leven in menig opzicht veraangenaamt. Geld is echter niet het eerste, wat zij verlangt, on danks alle cynische beweringen van verstokte jongezellen Het uiterlijk van den man. We] heeft zij bepaalde verlangens wat betreft het uiterlijk vair haar man. Hij behoeft geen Adonis te zijn; een z-g. „mooie" man is als regel geen ideale echtgenoot, maar evenmin vindt fien vrouw het prettig, als haar man zich verwaarloost of een totaal gemis aan smaak aan den dag legt. Wij kun nen nu eenmaal geen bewondering voelen voor een man met afgebeten nagels, sokken, dassen en overhemden 'n schreeuwende kleuren, enz. en even- win voor een man, die een overdreven gebruik maakt van zoetelijke parfums. Natuurlijk begrijpt ieder verstandig wensch, dat een man zich voor zijn verk anders kleedt dan voor een thee- visite, maar ook dan moet zijn kleeding zoodanig zijn, cat de buren er geen aanmerking op kunnen maken, bijv. 'Mezen vorm, dat hij zich niet behoor- "Ja kan kleeden, omdat zijn vrouw zooveel geld noodig heeft. .Hn dan nog iets? Hoeveel mannen 'en hun vrouwen gymnastiek doen en 'eet houden, zonder daarin een aan- sPoring te vinden om hun eigen heup- j vang een weinig binnen de perken e houden? Behalve hun uiterlijk zou- en zij daardoor over het algemeen '°k hun gezondheid verbeteren. En ;aarom zou een vrouw op het uiterlijk n haar man niet even trotsch mogen '■'La's hij op het hare? Wat kennis en verstand aangaat, '°et de man minstens de gelijke zijn ar> de vrouw; deze kan hem dan op aai' beurt steunen met haar zuiver- teii besrip, haar intuitie. Is de man in- "ectueel haar mindere, dan moet zij al buitengewoon veel tact bezitten om een bruikbaar levensscheepje in eiKaar te timmeren, immers, dan zal zij zelf als de kapitein daarvan moeten optre den, zonder te vervallen in de fout, dat zij haar man geringschat en daardoor kan worden tot het meest onuitstaan bare nienschelijke wezen, dat wij ken nen, n.1. een twistzieke vrouw. Behalve een goed verstand moet de man ook persoonlijkheid en karakter bezitten. Natuurlijk toont hij voor het huwelijk de aangenaamste zijde, waar door het moeilijk is om zijn karakter eigenschappen een juist oordeel te vormen. Maar toch zijn er een paar dingen, waarop elk meisje moest let ten. Bijna steeds zal zij haar aanstaan den man wel bij sport of spel kunnen waarnemen en hieruit kan zij althans negatieve conclusies maken: geen man zal een geschikte levenskameraad wor den, als hij zich unfaire voordeelen ten opzichte van zijn tegenstander tracht te verschaffen, of als hij zijn nederlaag of zijn verlies niet goed opneemt. Ver der kan men een man ook beoordee- len naar zijn houding tegenover zijn moeder en zusters. Slechts een man, die tegenover elke vrouw, ook in zijn ouderlijk huis, een zekere beleefdheid en ridderlijkheid toont, zal ook na zijn huwelijk in zijn vrouw nog iets meer en iets anders zien dan een onbetaalde dienstbode. Het gaat er in dit verband heelemaal niet om, dat de man, die werkelijk de uit zijn hart komende rid derlijkheid bezit, welke voor de vrouw zooveel beteekent, deze niet alleen toont jegens het meisje, waar hij op dat oogenblik verliefd op is, maar te genover elke vrouw, waarmee hij in aanraking komt. Tot de voornaamste eigenschappen van den idealen echtgenoot behoort ook een zekere ruimheid van denken en begrijpen, een zeker gevoel voor hu mor en vroolijkheid en verder betrouw baarheid. Kleinzieligheid en overdre ven pedanterie maken een werkelijk hu welijksgeluk onmogelijk, omdat zij zelfs alle kansen daarop vernietigen. Een man met een z.g. Vlindernatuur is ech ter evenmin geschikt om zijn vrouw op den duur gelukkig te maken. De man, die zoo goed danst, zoo schittert in ge zelschappen, zoo'n ladykiller is, kan immers in het huiselijk leven zijn ta lenten niet voldoende doen uitkomen? En als ik van humor in het huwelijks leven spreek, moet ik altijd denken aan een klein voorval dat ik eens heb meegemaakt. Bij een- bezoek aan een bevriend echtpaar trof ik hen beiden aan in een onbedaarlijke lachbui. Wat was de reden? Hun kat had een worst gestolen, was ermee in den tuin ge vlucht, en vocht er nu op werkelijk potsierlijke wijze om met den hond van de buren, waarmede zij anders de beste maatjes was. Was de vroolijke opvatting van deze menschen niet honderdmaal beter dan een stroom van verwijten? Ik heb nu al heel wat goede eigen schappen van den idealen echtgenoot opgesomd, maar dat is nog niet 't tien de deel van alles, wat een meisje met meer of minder goed recht van haar toekomstigen man verwacht. Als mijn mannelijke lezers hierbij de schrik om het hart slaat, kunnen zij zich echter troosten met de gedachte, dat een vrouw altijd haar man idealiseert en hem allerlei eigenschappen toedicht, die hij misschien in het geheel niet be zit. Het is aan hem, om met dit ideaal niet al te zeer in conflict te komen. „Geeft jouw vrouw er veel om ais je laat thuis komt?" „Heelemaal niet! Ze zei# zelfs, dat ze 't wel lollig vend!" Pianotoetsen worden mooi glimmend, indien men ze afwrijft met een propje watten gedrenkt in spiritus en water. Olieverfschilderijen kan men schoon maken met 1 dl. geest van salmiak op 1 liter water. Men neemt ze met een schoone spons gedrenkt in deze oplos sing af. Verf noch vernis worden hier door aangetast. Om houtwurmpjes uit meubelen te verdrijven moet men alle gaatjes in spuiten met een 5 carbol oplossing. Wanneer men dit eenige malen her haalt zijn niet alleen de wurmpjes, doch ook de eitjes gedood. Zwart satijn krijgt door de onder staande behandeling een geheel nieuw aanzien: Men doopt een schoone spons in bier of brandewijn en strijkt hier mede in één richting over het satijn; daarna rolt men het tusschen 2 doeken en strijkt het op den verkeerden kant. Als men waschgoed vochtig weglegt, ontstaan er veelal donkere grijze spik kels, die er met wasschen niet uitgaan. Men neemt V2 dl. ammoniak en l'/= dl. water en bevochtigt hiermede het goed, hangt het in de lucht en waseht net daarna uit. De vlekken zullen dan ver dwijnen. Crème Bruxelloise. 20 bitterkoekjes, 5 eieren, 4 eetlepels poedersuiker, V2 ons witte suiker, 1 pakje vanille suiker, s/4 liter melk, 1 fl. eetlepel maizena, abrikozen jam. We kloppen de eierdooiers met de 50 gram suiker totdat ze mooi dik en schuimig zijn en de suikerkorrels roe ren hierdoor de maizena en 1 dl. melk. De overige melk brengen we aan de kook en schenken een gedeelte hier van met een dun straaltje, steeds roe iende, bij de eiermassa, gieten daarna alles terug in de pan en laten het steeds roerende (op een asbestplaatje) nog even doorkoken. De bitterkoekjes, die met jam bestreken en op den bodem van een kristallen schaal gelegd zijn, worden nu bedekt met de vla. Het eiwit klopen wij met de vanille- en poedersuiker tot een zeer stijve massa en scheppen hiervan met een theelepeltje kleine bergjes uit, die wij op het bakblik op vetvrij papier leg gen en in een lauw warme oven zacht- bruin kleuren, daarna van het papier afnemen en er de vla mede garneeren. Water-gruwel. 150 gram parelgort, 2 liter water, zout, 150 gram sultane rozijnen, 1 ons abrikozen, stukje pijpkaneel, 150 gram lichte basterdsuiker, V2 flesehje bessen sap. We wasschen de gort eenige malen en zetten ze op met de 2 liter water en zout, brengen dit aan de kook en laten de gort ongeveer twee uren héél zachtjes gaarkoken. De krenten zijn evenals de abrikozen met lauw water gewasschen, terwijl uit de eerste alle steeltjes verwijderd worden, daarna met de abrikozen, als de gort gaar is, bijvoegen, waarna we alles nog 20 a 25 min. zachtjes laten doorkoken; op 't laatste oogenblik wordt de suiker in de gort opgelost; daarna nemen we de Pan van het vuur en schenken den in houd van het flesehje bessensap bij, laten alles afkoelen en dienen deze hij uitstek voedzame toespijs op. Rabarbcrcompóte. 6 a 7 rabarberstelen, 200 gram lichts basterdsuiker, 4 eieren, l1/2 a 2 lepels maizena. De stelen worden van de bladerm ontdaan en in kleine stukjes gesneden, gewasschen en opgezet met het aan hangende water. We nemen het gas niet te hoog, om- dat de compote dan licht aanbrandt en roeren van tijd tot tijd met een houten lepel. Zijn de stukjes gaar, dan kloppen wij ze tot een gelijkmatige massa, waarbij wij de suiker in de aangemengde mai zena voegen en alles even goed door laten koken. De schuimig geklopte eier dooiers worden in den beginne drup pelsgewijze bij de compote gevoegd, als deze echter wat afgekoeld is, met een dun straaltje, terwijl tenslotte het stijf geklopte eiwit luchtig door de com pote wordt gemengd, die opgediend wordt met droge biscuits. fcüL. „U schijnt nogal verstand te hebben van de moderne dansen!" „Dat geloof ik graag! Ik heb langen tijd onder de inboorlingen van Zuid- Af rika gewoond!" DE BEHANDELING VAN KANT. De mode eischt van dit jaar weer, dat wij véél kant dragen! De fijnheid van dit weefsel stelt bepaalde eischen aan de behandeling ervan: Witte kant. Deze mooie kant moet men in blauw papier bewaren, op dat hij niet geel wordt. Ecru kant. Is deze kant na het wasschen verkleurd, dan wordt zij na het spoelen door theewater gehaald. Zeer fijne kant wikkelt men om een met schoon water gevuld, gekurkt flesehje en legt dit daarna een uur in een lauw vlokkenzeep sopje. Teere kantsoorten slaat men voor zichtig door een sopje en haalt ze even zorgvuldig eenige malen door lauw water; daarna tusschen een doek strij- i ken. Filet en gebreide kant wascht men in een sopje van groene zeep, spoelt ze uit en legt ze daarna een mi nuut of 10 in koude melk, waardoor; ze min of meer geappreteerd wordt, daarna slaat men de kant voorzichtig uit en spant ze op een servet met fijne spelden, totdat ze geheel droog is. Niet strijken! Lingeriekant, die gelijk met de kleedingstukken gewasschen wordt, is veelal gauw slap. Men maakt wat slappe stijfsel en doopt hierin een oud tan- denborsteltje, waarmede men over de kant wrijft vóór deze gestreken wordt. HET PRACTISCHE HUIS. Smaakvolle kleedjes voor tuinmeubels. Het wordt nu tijd om allerlei kleu rige en fleurige kleedjes te gaan ma ken voor onze tuinmeubels. Sporadisch komen de warme dagen reeds voor, die willen wij hopen, nog door vele gevólgd zullen worden. Gebloemd en geruit cretonne, na tuurlijk in kleuren geverfd, die be stand zijn tegen zon en licht, zien we in de groote magazijnen in groote keuze geëtaleerd. Wil men meer bewerkelijke kleed jes, dan maakt men open zoomen en naden van grof wit of gekleurd linnen, waarmede men een bijzonder fraai ge heel verkrijgt. Trouwens, dit laatste leent zich eveneens bijzonder goed voor gar neeringen van zomerjaponnen. Een ander, niet minder mooi effect erkrijgt men door indanthren linnen in afstekende kleuren op een lichte fond te werken. Men begint geometrische figuren in den vorm van ruiten, driehoeken, ge deelten vn cirkels en festonneert deze cp een ondergrond. Naarmate men meer kleuren en mooie vormen weet aan te brengen, zal het geheel aan artisticiteit winnen. j De eene vriend: Ja, maar kjjk j eens hier, ik ben toch baas in mijn eigen huis. Te andere vriend: Dat is reuze?.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 19