Buitenlandsch Overzicht EEN NIEUWE TIJD, een nieuw geluid De Tweelingzusters DOET UW VOORDEEL NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitengewonen Beemsterboer Verkoop GEMENGD NIEUWS BUITENLAND ZATERDAG 28 APRIL 1934 62ste JAARGANG Patricia \A/entworth 15 KEIZERSTRAAT 15 De rechtszaak Onnes van Nijenrode, "CHE C 4X,v. A* Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Keldersche Courant f 1,50; voor Koegras, Anna Pauiöwna, Breezand, Wleringenen Texel f 1.65; binnen- an Nederl, Oost- en West lndië per zeepost 1 2.10, idem per mail en overige landen 13.20 losse r os. 4ct.;fr.p.p C et. Zondagsblad resp f 0.50 f 0.70, f 0.70,11.- Modeblad reep. f 1.20, f 1.50, f 1.50, -1 1.70 Verschijnt Dinsdags Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: F. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jn. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412. Post-Girorekening No. 10066. ADVERTENTIËN 20 ct. per regel (gaijard). Ingez. med'ed (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niët-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en mët brieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De toestand in Spanje. M.nister Goebbels aan het speechen. Nogmaals China en Japan. Wat gebeurt er in Amerika. - Spanje en de republiek In Spanje beerscht, i evenals elders in de wereld, ook allesbe halve nais en vree. De toest; welke na de Ineenstorting van de mo, ïie (en daar mede bet absolutisme) is omstaan, is nog allesbehalve gestabiliseerd. Eeuige jaren geleden bracht een eonstitueereiide verga dering onder het bewind van Azana een grondwet en bijbehoorende wetgeving tot stand, waarin het links-republikeinsche karakter van het bewind weerspiegeld was. Hierop volgde een reactie van de lin kerzijde, die een felle anti-clericale wet geving in den vorm van scheiding van kerk en staat bad ingevoerd, leed -een groote nederlaag. De 130 socialistische ze tels verminderden tot 58, de kerk won weer terrein. De verschillende partijen van rechts waren na November 1933 in het parlement vertegenwoordigd door 207 af gevaardigden, de radicale en andere par tyen van het centrum door 167de socia listen en overige fracties van links met 99 afgevaardigden. De minderheidsregee- ring van Leroux, leider van de radicale partij, kreeg tot taak den middenweg te bewandelen bij de legislatieve aanpassing aan den nieuwen toestand. Sinds Novem ber hebben nu voortdurend botsingen plaats: stakingen, bomaanslagen, opstoot jes, enz., op touw gezet door uiterst Iihk- sche elementen, die dit alles moeilijk kun nen verkroppen. Allerlei maatregelen wer den door de rechtsche meerderheid geno men, welke het conflict slechts verscherp ten, en tenslotte is dooi' de thans aange nomen amnestiewet de toestand uiterst in gewikkeld en precair geworden. Deze amnestie was eerst aan een zooda- nigen termijn gebonden, dat zij gevaarlijke anti-republikeinsche Opstandelingen wel,, maar wiide opstandigen van links niet ten goede kwam..Men heeft toen reeds moeten beleven, dat de president der republiek, een gematigd republikein en door zijn ka tholicisme een natuurlijk vijand der zeer radicale elementen, daartegen in verzet gekomen. Het kabinet Lerroux heeft al de stor men niet meer kunnen weerstaan; het is afgetreden. Men zou nu een beslissing mogen verwachten, een kabinet van rechts of wel een ontbinding van de Cortes. •Rechts durftechter het aanvaai'den van de macht niet of nog niet aan. Een ontbinding van de Cortes moet op het oogenblik, nu de hartstochten zoo hevig zijn opgezweept, al evenmin een aonlokke- lijk experiment zijn. De verkiezingsstrijd zou op menige plaats heel goed in een burgeroorlogje kunnen ontaarden. Dus beveelt men van rechts den armen Ler roux maar weer aan als minister-presi dent. Socialistische jeugdorganisaties kun nen, bü wijze van „revolutionnaire gym nastiek" buiten weten van de overheid en zonder de goedkeuring van de socialisti sche partij, alle werk in de hoofdstad stil zetten, op zoo afdoende wijze, als het overal elders ternauwernood met samen werking van alle revolutionnaire partijen en van alle vakorganisaties mogeliik zou -zijn. Men hoeft in Spanje blijkbaar maar een vinger op te steken, en alles staakt, wat wel een heel krachtig bewüs is voor de gezindheid en mentaliteit van de arbei dersbevolking. Het is karakteristiek voor een politiek zeer slecht geschoold en ge disciplineerd volk. Met spanning ivordt het verder Verloop der dingen hier afgewacht. De binnenland- sche toestand van Duitschland Minister Goebbels heeft dezer dagen een rede gehouden. Hii begon daarin met te zeggen, dat sedert Maart 1933 een jaar is verloopen. Wij zijn het in dezen niet met den heer Goebbels eens, want het zijn sinds dien datum dertien maanden. Ên - een jaar heeft er nog altijd maar twaalf. Maar zoo nauw moet men blükbaar niet zien. Verder.heeft de minister gewezen op het feit, dat de werkloosheid vermin derd is, dat de. binnen la ndsehe politieke toestanden zijn gestabiliseerd, dat er nog veel is, dat minder verheugend is, maar dat het opwaarts gaat. En tenslotte zeide hij, dat wjj dat zijn de Duitschers niet meer 'object, maar subject zijn van de internationale politiek. De minister be klaagde er zicli voorts over, dat de wereld de Duitsehe uitvoer niet wil aanvaarden (men schijnt daar toch iets van den boycot te bemerken!) en nu was de Duitsehe re geering, die toeh voor*' haar industrie grondstoffen noodig heeft, verplicht even wicht te scheppen. Aldus Goebbels. Verder zéide de minister, dat de regee ring geen inflatie zal dulden (alsof men dat in zijn macht heeft!). Zij zal de valuta stabiel houden, weigert schulden te ma ken en duldt niet, dat het volk meer ver teert dan het verdient. Maar wanneer de arbeider offers brengt, moet ook -de on dernemer tot plicht hebben offers te brengen. De regeering zal niet toelaten, j dat in dezen oorlog tegen den nood een nieuwe categorie O.W.-ers ontstaat, De minister zeide voorts, dat het natio- naal-soeialisme op den liodem staat van positief Christendom, (dat klopt niet met de. uitlatingen van den paus), geen gewe tensdwang duldt, dooh volgens het prin cipe handelt, dat ieder op zijn manier moet trachten zalig te worden. Duitsch land wil vrede en moet den vrede willen want het heeft tientallen jaren noodig om zijn groote binnenlandsehe politieke taak te vervullen. Het is direct bereid te ont wapenen, enz. Wij kennen dit refrein. Tot zoover minister Goebbels. Intus- schen wordt uit Praag aan de N. Rott. Crt. een en ander bericht, dat wel een anderen kyk geeft op den binnenlandschen vrede. Talrijker worden in den laatsten tijd de berichten omtrent fluctuaties bij de S.A., aldus deze correspondent. Enkele maan den geleden werd een uittreden uit de S.A. onmogelijk geacht: de maatschappe lijke en oeconomische gevolgen lieten niet op zich wachten. Heden ten dage is dit niet meer waar: niet dat de druk minder is geworden, doch de uittredingen zijn bijna tot een massa-beweging geworden, waarmee de toepassing van vergeldings maatregelen illusoir wordt Analoge verschijnselen onder andere vormen vindt men thans ook bij de S.S. De ontvredenheid is hier niet van politie- ken, maa.r eerder van materieelen aard: er wordt naar veler meening niet voldoen de rekening met de S.S. gehouden, wan neer er posten moeten worden bezet. Daar zich voor een betrekking echter vaak meer dan honderd gegadigden aanmelden, komt teleurstelling zoo dikwijls voor, dat de geest van kameraadschap er danig on der lijdt, en intriges en verklikkerijeu aan de orde van den dag zijn. Feuilleton Uit het Engelsch van Nadruk verboden. i6) Hij wil er niet van liooren. Hij zegt dat ik je de helft van het geld kan geven hij is altijd zoo reusachtig edelmoe dig maar dan moet je beloven hier nooit meer te komen, zelfs niet te schrij ven. ]k kom in Londen hij je en dan zal ik je er alles van vertellen. Maar nu moet je gaanje moet heusch gaan, Anne." „Ja, ik ga al." Anne zei het met een schorre, kleur- looze stem. Maar haar oogen keken de richting van Jenny uit, maar werkelijk zien deed ze haar zuster niet. Ze had het gevoel of ze in een nevel staarde en er gens in dien nevel was Jenny, alleen maar vaag te onderscheiden, als een vluchtig silhouet.... en onbereikbaar. Ze moest gaan, dat was het dat in haar her sens hamerde. Iemand had tegen haar gezegd, dat ze gaan moest o ja, Jenny had het gezegd. En dan was er nog iets van een trein ze moest een trein halen en heengaan, een ondoordringbare duis ternis in. Toen keerde Anne zich om en begon langzaam, moeilijk, haar weg te tasten langs den muur van hulst, tot ze het pad bereikte, waarlangs Jenny en zij geko men waren. XII. John Waveney had een heel plezieri- gen morgen gehad. Hij was tot de con clusie gekomen dat hij zijn nicht Jenny graag mocht lijden. Zij bezat de prijzens waardige* gave om bij ieder van haar gas ten de overtuiging te vestigen dat hij of zij in bijzondere mate bijdroeg tot de algemeene gezelligheid. Het speet John dat de prettige dagen ten einde liepen en de avon'd hem weer in Londen zou zien. Maar beiden, Jenny en Nicholas hadden hem gevraagd spoe dig terug te komen en dikwijls terug te komen. „Je mag niet vergeten dat je een neef bent, John en ik verheug me niet in 't bezit van zoo'n bende neven als de meeste menschen." Dit waren Jenny's woorden geweest. En Nicholas Marr had had instemmend geknikt en erbij ge voegd: „Neen, wat familieleden betreft, zijn we niet ruim bedeeld; integendeel, we zijn er vrijwel van verstoken.'.' En toen bad hij plotseling gezwegen met een licht wenkbrauwenfronsen John vergezelde de Marrs niet naar Greystones. Na de lunch ging hij een wandeling maken naar Tenstone Hill. In een opgewekte stemming keerde hij terug en liep fluitend het hek bij de por-, tierswoning binnen. Een taxi stoiul bui ten de poort te wachten; de chauffeur was in een krant verdiept. Juist was John de kromming in de oprijlaan voorbij, toen Japan wil onderhandelen met China Japan trekt aan zijn kuiten, het heeft thans aan den Chineesehen gezant te Tokio mede gedeeld rechtstreeks met China te willen onderhandelen over de tusschen beide, landen hangende problemen. De minister van buitenlandsche zaken handhaafde de verklaring onlangs afge legd door den woordvoerder van zijn mi nisterie inzake China en verklaarde, dat sommige gedeelten van de verklaring in zake China van 19 April in wéllicht wat te sterke bewoordingen waren vervat. De Japan'sche regeering zal evenwel in houd en geest ervan steunen en hoopt dat 'het volk en; de regeering van "China met1 Japan -zuilen samenwerken. De Amerikaansehe ambassadeur te-To kio h'eeft thans eveneens opheldering ge vraagd aan Japan omtrent zijn politiek jegens China. In de Japansche pers is thans een be weging merkbaar, die tracht verdere ver klaringen te vermijden, nu de vorige ver klaringen in het buitenland zooveel stof hebben doen opwaaien. Er wordt evenwel op gewezen, dat het buitenland de „eer lijke motieven van Japan" erkent. Verder'geeft men toe, dat de publicatie van de verklaringen niet juist is geweest. In een heftig hoofdartikel betoogt de New York Times dat de Engelsehe en Amerikaansehe regeeringen iets moeten doen, 'en wel spoedig, öm" Japan met 2ijn: pretenties in Chiria op zijn nummer te zetten. -. Groote vloot' manoeuvres in Amerika Het Panama-kanaal- is eenige dagen ges: stoten geweest voor de gewone scheepvaart. De Ver. Staten hiel den namelijk groote vloot-manoeuvres, die o.a. ook bestonden in een doorvaart op korten termijn van de geheele vloot, 111- oorlogsschepen, 3 vliég- tirigmóedersehepen en eenige honderden marine-vliegtuigen hëhben de 86 km. lange doorvaart volbracht, weliswaar niet binnen 24 uur, zooals werd gehoopt, maar in 47 uur, maar toch in zeer korten tijd, Het panamakanaa] blijft scherp bewaakt: zoolang de manoeuvres zullen duren. ENGELAND WEERT ONGEWENSCH- TE VREEMDELINGEN. Home Office neemt krachtige maatregelen. Het Home Office (departement van bin nenlandsehe zaken) is volgens de „Daily Telegraph" niet een intensieve campagne begonnen om te beletten, dat buitenlan ders zonder pasoort het land binnen komen. In een onlangs verschenen rap port wordt geraamd dat er het laatste jaar ongeveer 300 vreemdelingen bulten mede weten der autoriteiten geland zijn. Instructies zijn gezonden aan de politie in de havensteden öm geen kosten te spa ren teneinde er achter te komen welke methoden gebezigd worden om personen binnen te smokkelen. Men is ernstig be zorgd over de blijkbaar gemakkelijk ma nier waarop menschen, die uit andere lap-; -den-vluchten, naar .Engeland kunnen ko men men gelooft, dat er een -goed-; georganiseerde bende bestaat, die veel geld verdiént niet het binnen brengen van vluchtelingen in Engeland. Ook wij als juwelier wenschen ons aan- te passen aan de eischen van dezen tijd In het belang onzer clientèle hebben wij na rijpe overweging besloten in onze zaak enkele geheel nieuwe afdeelingen te creëeren, welke een keur-collectie van aparte geschenken zullen bevatten - Van die leuke moderne snufjes, die elke'vrouw gaarne de hare wenscht te noemen en tegen prijzen, neen, verrassend laag PU Binnen enkele weken zullen wij U in speciaal- étalages toonen -de juist uitgekomen nouveauté's op het gebied van - het moderne sieraad B Verder zullen wij brengen een uitgebreide sorteèring moderne klokken in zeer elegante variatiés tegen bijzonder lage prijzen Wij zullen komen met tientallen nieuwe artikelen ih schoone harmonieuze1 vormen en tinten en wat heel belangrijk is, in prijzen geheel aangepast aan dezen tijd in verband hiermëde dienen wij over meer ruimte te beschikken en .zullen wij vanaf Heden, Zaterdag, onzen bestaanden voor raad: Horloges, Klokken, lu wee len, Goud en Zilverwerk tegen ongelooflijk lage prijzen realiseeren. Hier hebt U een gelegenheid als geen andere en kunt U nu reeds lang gekoesterde wenschen in vervulling doen gaan, in dezen Buitengewonen Beemstéiboer Verkoop -brengen wij al onze artikelen, wélke van booge k waliteit zijn, tegen prijzen welke -,U niet voor mogplijk zou hebben - gehouden. Het betreft hier inderdaad een zeer bijzondere gelegenheid, onze étalages zeggen U dit op overtuigende' wijze. Er gaat iets gebeuren in Den Hejder, bij -Kweller Beemsterboer waarvan U nog jaren voldoening kunt hebben Grijpt Uw kans Onderstaand enkele voorbeelden 1 Brillanten Colliervan f 155. -1 Brillanten* Collier van f 43.-— 1 Diamanten Collier van f 83 1 Diamanten Collier van f 43.50 1 Diamanten Collier van f 30.— 1 Diamanten Brochette van f 36.— 1 Diamanten Ring van f 58.— 1 Diamanten Ring van f 47.50 1 Brillanten Ring van f 85.— 1 Gouden Heeren Horloge van f 58.— 1 Gouden Dames-Polshorloge van f 48, 12 zilveren Theelepels van f 17.— 12 zilveren Theelepels van f 28.— voor f 93 voor f 32.— voor t 58.. voor t 29. voor f 19.80 voor f 22.— voor f 3 9 voor f 32.— voor f 58. voor f 29.— voor f 13.50 voor f 8.50 voor f 14.— BIM-BAM - Hangklok 14 dagen uurwerk vanaf f 4.75 Bim-Bam - Schoorsteenklok 14 dagen uurwerk vanaf f 5.20 De bekende IVSolenklokjes 83 cent Pracht Keukenklokken £8 cent Barometersvan f 7.voor f 1.20 Gedurende dezen UUITENGEWONEN BEEMSTERBOER ÏERKOQP geven wij op HORLOGES een KORTING Van 15 tot 40 PROCENT KLOKKEN een KORTING van 15 tot 45 PROCENT JUWEEL een KORTING van 20 tot 30 PROCENT (uitgezonderd Asscher-juweel) GOUD en ZILVER een KORTING van 10 tot 30 PROCENT Bovendien brengen wij in onze étalages honderden OCCASIONS uit alle afdeelingen tegen BELACHELIJKE PRIJZEN en brengt nog heden een bezoek aan den - in de TROTZKI MAG NAAR TURKIJE. De Turksche regeering heeft verklaard aecoord te gaan met Trotzki's terugkeer naar de Prinsen-eilanden in de Zee van Marmora, onder de oude voorwaarden. De „Matin" deelt mede, dat Trotzki Dinsdag zijn villa te Barbizon heeft ver laten. Hij verblijft op het- oogenblik hij vrienden, in afwachting van het ant- antwoord van de regeeringen, aan wie hij om asyl heeft verzocht. Buitenland SCHIPBREUK „TSJELJOESKIN". Uit Moskou wordt gemeld, dat de drie Russische stoomschepen „Stalingvad", „Molensk" en „Sovjet", die tot taak had den de bemanning van de „Tsjeljaeskih'' te vervoeren, in het ijs zijn opgesloten en niet meer vooruit kunnen komen. 1)0 schepen verkeeren in grooten nood. Ten officieele Russische mededeeling zegt, dat thans de bekende ijsbreker „Krass: op 10 Mei a.s. in St. Lawrence-haai zei aankomen en aldaar de bemanning van 9 „Tsjeljoeskin" aan boord zal nemen, e- vens zal de ijsbreker de in nood ver- keerende schepen te hulp komen en trach ten ze uit het ijs te bevrijden. Donderdagmiddag is voortgegaan met de zaak-Onnes, waarin Dinsdag een aan vang is gemaakt met de pleidooien, nadat in die zitting des morgens de officier van justitie mr. Van Duliemen,, 11a een zeer uitvoerig requisitoir, tegen den verdachte, wegens oplichting, 2Vz jaar gevangenis straf met aftrek van acht maanden voor arrest, had geëiseht. De Verdediger heeft toen na eenige uren zijn pleidooi afge broken en zet dit thans, in de 30ste zit ting, voort. Mi'. Th. Muller Massis geeft eerst nog enkele aanvullingen op betgeen hii Dins dag reeds heeft aangevoerd en brengt nog enkele punten naar voren, die z.i. naast de reeds door hem aangegeven redenen, er te meer voor spreken, dat Koning door eigen waarneming omtrent verschillende toestanden op het kasteel op de hoogte kon zijn, en het niet noodzakelijk is, dat Onnes hem daaromtrent heeft ingelich Het is Koning voor de Rectbank wel eens gemakkelijk gemaakt, hij is niet steeds met de noodige scherpte onder vraagd, als wellicht wenschelijk ware ge weest, en daarbij trad een enkele maal een souffleur op, in den vorm van Ko- ning's verdediger, die zich tijdens de on dervraging dan wel eens met den officier in verbinding heeft gesteld. Koning heeft een echte Mephistofeles- rol in deze zaak gespeeld. Hij zei niet zeker, dat hii de inbraak had doen plegen, maar dat hii de menschen, die haar had den uitgevoerd, kende en van de zaak veel afwist. In Onnes streden woede en vrees, en de vrees behield de overhand. Het is Koning voor de Rechtbank wel allerlei details bezig houdt, zal den lezer wel niet erg interesseeren; het wordt nog vervolgd, zoodat voorloopig het einde nog niet is te zien van deze zaak. hij rechts van zich haastige voetstappen hoorde. In éèn strompelende vaart na derde iemand het struikgewas. Hij draai de zich om, liep enkele meters terug en ging het pad af, dat van de oprijlaan naar een donker boschje van dénhen en hulst voerde. Langs dit pad bewoog zich iemand snel voort; de gestalte van een vrouw. Er was iets schichtigs in haar manier van loopen; ze had de handen voor zich uitgestrekt, alsof ze iets van zich afduwde. John wachtte tot ze hem bereikt zou hebben. En terwijl ze naderkwam, her kende hij haar liet was Anne Belinda! De gelijkenis met het kind van negen jaren geleden was verdwenen; alleen een glimp ervan leefde in Anne Belinda's nietsziende oogen. Maar van een gelijke nis met Jenny was niets meer te bespeu-, ren. En toch herkende John haar zonder een seconde van twijfel. Het was Anne. Ze botste tegen hem aan en bleef stok stijf staan, haar tastende handen om zijn arm, haar gezicht vlak hij het zijne, haar oogen star en onwezendijk in peilloos verdriet, maar zonder tranen. John was tot in het diepst van zijn hart geroerd. Het was alsof ze slaapwandelde en een veeselijke droom als een muur tusschen hen stond. Want hoewel ze hem aan raakte, zich zelfs met wanhopige vingers aan hem vastklemde, was het duidelijk dat ze hem niet alleen niet herkende, maar evenmin besef had van wat zé deed. Ze was blind en doof voor de dingen om haar heen. Wat haar oogen zagen, wat voor geluid haar in de ooren klonk, ze zou liet niet hebben kunnen zeggen. Zijn gezicht of gestalte, de klank van zijn slem waren liet in elk geval niet. I11 de verbijstering van baar smart hield ze zijn arm in een stevigen greep. Hii legde een warme, vaste hand op liaar schouder en liet die daar, in een van deernis vervuld wachten. Zoo. stonden zij een oogenblik vlak bij de oprijlaan; toe 11 klonk uit de richting van de portierswo ning geluid van stemmen; Paniela Anstin's liooge, doordringende lach. Een schok voer door Anne; hij voelde dat haar heele lichaam beefde. De schouder, waar op het gewicht van zijn hand rustte, was onbeweeglijk geweest; nu trilde die. Ze hijgde en 1111 maakten zich woorden los uit haar snikken: „Laat ze niet.Ze duwde hem van zich af en liep achteruit. De stemmen waren heel dichtbij, juist achter de kromming van de oprijlaan. John ging in de richting waaruit ze kwa men en vond Derek en Pamela, opgeto gen jolig als altijd. Pamela groette hem met een kreet van vreugde. „Zalig d.at je er bent; nu kun je meteen een step niet 111e doen in de laan! Derek danst afschuwelijk op grint. Geef jij hem maar eens een lesje... En meteen zette ze niet haar wat- schrille sopraan een populaire melodie in. Derek imiteerdehet geluid van vech tende katten en met z'11 drieën dansten ze voorbij het gevaarlijke puilt, de oprij laan in, tot John voorgaf buiten adem te zijn. „Je bent ook niet bepaald getraind! Ik heb heel wat meer uithoudingsvermogen!" Er klonk diepe minachting in Paniela's stem. „Ha, Jenny, waar ga jij heen? Dans je ook mee?" Jenny's witte figuurtje dook verrasend onverwacht op. Tusschen twee taxuspy- raniiden was ze te voorschijn gekomen en ze bleef daar over haar schouder staan kijken. Pamela en Derek begonnen naar haar toe te rennen, maar John keerde zich 0111 en liep terug naar de plaats, waar hij met Anne Belinda liad gestaan. Hij hoor de de stemmen zich verwijderen. Zoo gauw de bocht in de oprijlaan hem aan het gezicht van de anderen onttrokken had, verhaastte hij zijn stap, maar toen hij den ingang van het pad bereikte, was er niemand meer te bekennen. Hij liep verder, volgde het kronkelende weggetje tot hjj aan de donkere, open ruimte kwam, door hulstlagen omzoomd en met een opening, die op de rivier uitkeek. Ook hier niemand. De sombere plek gaf hem een onweerstaanbare gewaarwor ding van melancholie, de schaduw van Anne's verdriet scheen er rond te waren. Hier moest liet geweest zijn, dat het beste in haar ziel bezeerd was hoe diep en bitter gekwetsten door wie? Een aiuler kronkelpad liep van de open plek verder. John dacht aan Jenny, die zoo opeens tusschen de taxuspyrainiden was verschenen. Als Jenny en Anne elkaar op deze plek ontmoet en verlaten hadden, wat was er dan tusschen hen voorgevallen, dat Anne in radelooze vaart was weggestrompeld, verblind en ver doofd door ellende? John liep het pad weer af, aan liet einde waarvan zijn ontmoeting met Anne had plaatsgehad en haasttte zich naar liet groote hek. De taxi was verdwenen. Een wilde woede, omdat Anne zoo nabij was geweest en hij haar had laten gaan, sloeg als een golf over hem heen. Waarom was hij niet bij haar gebleven en met haar meegegaan? Waarom was hij zoo ezel achtig geweest, haar uit het oog te ver liezen? De fiets van den portier stond tegen den muur naast het hek. John voelde niet het minste gewetensbezwaar, er gebruis van te maken. Hij had geen idee wanneer de eerstvolgende trein uit Dene Vale vertrok, maar hij wilde niets onbeproefd laten 0111 Anne te achterhalen. Hij trapte ais een bezetene langs den vijf mijl lan gen, oneffen weg met als eenig resul taat dat het vertreksignaal van de locomotief hem gillend in de ooren snerpte, toen hij geen honderd meter van den ingang van het stationsgebouw verwijderd was. Toen hij de fiets neersmeet en den controleur die met onbewogen zakelijkheid 0111 zijn perronkaartje vroeg wilde voorbijstuiven, was de trein al onderweg, hem een ter genden aanblik biedend van den achter kant van den goederenwagen. Langzaam en diep-teleurgesteld reed hij naar W-aterdcne terug. Anne was geko men en gegaan. Hij bad haar gezien, haar aangeraakt en haar weer verloren in zoo'n korte spanne tjjds, dat het een droom leek. Geordend denken was hem onmogelijk, maar een paar sterke indrukken stonden: gegrifd in zijn geest Anne's giTVp op zijn arm, haar koude, starre greep; d® pijn, die haar oogen verduisterd had; do kleine hartvormige moedervlek tusschen! den duim en den wijsvinger van haar rechterhand. Hij herinnerde zich dffl kleine moedervlek; herinnerde zich die gezien te hebben op de bruine kinderhand! negen jaar geleden. Hij was er zich be wust van dat die hem diep getroffen had. Weer laaide de blinde woede van straks heftig in hem op. Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1