mimeeboótm naak Dndië *Wat wilt m firn? Stadsnieuws Herdenking verjaardag H.K.H Prinses Juliana. Wereldmerk Horloges, voor bijna HALVE prijzen in de Uit het politierapport. tweede blad HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 1 MEI 1934. Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 1 19.52 uur Woensdag - 19.53 VERJAARDAG H.K.H. PRINSES JULIA NA. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana werd giste ren druk gevlagd. Het viel ons op, dat in alle straten van tal van woningen de drie kleur was uitgestoken. Het rijkspersoneel had gisterenmiddag vrij. Concert Stedelijk Muziekcorps. Ondanks het gure weer woonde een groot publiek het door het Stedelijk Muziekcorps gegeven concert in de mu ziektent Julianapark bij. hr. Oranje-Vereeniging. i'er gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana hield de Chr. Oranjevereeniging gisterenavond in de Gerei. Kerk, Julianapark een herden- kings-samenkomst. De heer De Jong. voorzitter derVer eeniging, opende de bijeenkomst en riep 'den aanwezigen het welkom toe. De Bur gemeester, de Garnizoenscommandant, de Commissaris van Politie en mevrouw v. d. Hoeven woonden o.m. de bijeen komst bij. Als spreker trad op Ds. IJ. van der Zee, Geref. predikant te Amsterdam, ter wijl voorts medewerking werd verleend door de heeren Th. Donkers, solo-fluitist van het Stafmuziekcorps der Kon. Marine en Feike Asma, orgelist der Hoogland- sche kerk te Leiden. De belangstelling was tamelijk groot. Na het uitspreken van het openings woord. berden gemeenschappelijk een drietal coupletten gezongen van het Bondslied. We kregen daarna een An dante c-dur van Mozart, gespeeld door de heeren Donkers en Asma en konden nog eens weer in extase raken over de ideale combinatie van instrumenten als deze beide. Hierna was het woord aan den spre ker, die het onderwerp „Danken en waken" behandelde. Hij wees op de alge- meene ontreddering, de werkloosheid, de armoe, de inzinking op Godsdienstig en zedelijk gebied, die onzen tijd kenmerkt. Desniettegenstaande is er reden tot dank, onze Prinses herdenkt haar 25sten ver jaardag. al wordt die blijdschap getem perd door het overlijden der Koningin- Moeder. Spr. wijst er dan op, dat er ten opzichte van de verhouding tusschen vorst en volk de laatste jaren heel wat is veranderd. Weliswaar is een deel van ons volk niet oranjegezind, er werd nogal wat aan den weg getimmerd en het oranjege zinde deel hield zich achteraf. Zelfs de politie scheen bevreesd voor dit commu- nistengebroed. Er is in dit opzicht een kentering gekomen, de regeering heeft maatregelen genomen en dat geeft ons weer veerkracht en moed. Spr. herdenkt het overlijden der Ko ningin-Moeder, waarbij zoo spontaan de volksliefde tot uiting kwam. En speciaal de openbaring van het geloof kwam daar tot uiting. We moeten al die zegeningen zien in het licht van het geloof en wij danken God en prijzen Hem. Waaraan heeft Nederland al die zege ningen te danken! Niet wegens de braaf heid van zijn volk; voor een groot deel heeft het zich afgewend van de kerken, en zedelijk is er een inzinking gekomen, niet alleen in algemeen economisch op zicht, maar ook in engeren sexueeten zin. En als God in weerwil hiervan zijn roede nog niet tegen ons opheft, dan is dat een groote zegen. Maar ook het besef om waakzaam te blijven, moet bestaan: met een kentering ten goede is ook het gevaar niet geweken. Spr. wijst op de Burgerwacht en den Landstorm, die al heel wat zegen voor ons land hebben afgeworpen, ook voor uiterst links, dat er door bewaard wordt voor „vergissingen" als van „dr. Troel stra in 1918. Andere gevaren zijn er: naast de link- sche, is gekomen een meer rechts georiën teerde revolutie. Als een vuur is het na tionalisme door Europa gegaan en het heeft de jongeren aangetrokken. Meen niet dat wij geen waardeering er voor heb ben: alles wat ingaat tegen communisme en socialisme heeft onze sympathie. Maar voor wie allereerst christen wil zijn, zijn de leuzen niet bruikbaar. Alle gezag is van God en als wij God wegcijferen, is aan alle gezag de bodem ontnomen. En de praktijk van den N.S.B. toont wel. dat daar geen sprake van Gods gebod is. Het nationalisme'komt wel op voor het gezag, maar alleen als het haar aangenaam is. In den grond der zaak is dat óók revolutie en zij leidt êveneens tot terreur, zooals Italië en Duitschland bewijzen. Heel die bewe- 9'ng is in strijd met de historie en er is ernstige aanleiding waakzaam te zijn. Er is veel te bidden. De taak van de re* geering. is zwaar,, laat ons bidden c|at dë regeering kracht gegeven moge worden om zich te handhaven. Het slotwoord werd gesproken door ds. F. Tollenaar, die nogmaals den na druk legde op de noodzaak te bidden, en ver sprak naar aanleiding van het slot van Psalm 20: O, Koning, behoud! Men zegt, dat het Engelsche volkslied daarvan afstamt: G.od save the King! Dit zou spr. ook ten aanzien van ons Koningshuis wil len zeggen. Door het Huis van Oranje is een eigenaardige constellatie ontstaan in onzen volksaard, die uiterst gevoelig is, vooral ook voor geestelijke vrijheden. En het is het huis van Oranje, die ze ons be zorgd heeft. Het is ook om ons zelfswil beter als we het huis van Oranje behouden. Men zie maar de verschillende volken, wier lot er ondanks de wisseling van constitutie, vol strekt niet beter op gewerden is. Ook ten opzichte van het Oranjehuis bidden wij: o Heere. behoud! Wij kunnen ons niet realiseeren wat er zou gebeuren als wij ons Oranjehuis niet meer hadden. Aan de feitelijke toestanden in hec Oranjehuis kunnen wij niets veranderen, dat is in Gods hand. maar wel kunnen we bidden, want altijd gaat van het gebed groote kracht uit. De heer Asma speelde dezen avond eerst de compositie van Guilmant, die de vorige week, door een defect aan het orgel, niet kon worden uitgevoerd, en daarna een deel uit Handels Koekoek- en pachtegaalconcert, beide zeer aantrekke lijke en bekoorlijke nummers. Met den heer Donkers samen werd nog een offer- toire mélodique van Balleron vertolkt. Met twee coupletten van het Wilhel mus. staande gezongen, werd de avond besloten. AANKOMST INDISCHE MAIL. De speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het m.s. „Chris- tiaan Huygens", zou hedenmorgen i Mei om 10.20 van Genua vertrekken. Aan komst Woensdagmorgen 2 Mei om 9 31 te Amsterdam C.S. AFSCHEIDSTOESPRAAK J. SEVENSMA. De bekeudp evangelist, de lieer J. Se- vensma, van Amsterdam, die dezer dagen voor een reis naar Amerika en Australië vertrekt, zal, blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, hedenavond kwart voor acht, een laatste toespraak houden in het Evangelisatiegebouw Palm straat. VOOR ONZE KINDEREN. In het eerste raadsel is een foutje ge slopen. Er staat: Een 5, 3, 2, 10, 17 m a a k t voor ons het koren. Dit moet zijn: maalt voor ons het koren. VERLAGING DER SPOORPRIJZEN IN DUITSCHLAND VOOR DE PINKSTERDAGEN. Met Pinksteren wordt van 12 t/m. 28 Mei, naar de Duitsche spoorwegen mee deden, 60 proc. korting verleend aan buitenlanders en in het buitenland wo nende Duitschers, die minstens 7 dagen in Duitschland doorbrengen. Heenreis vroegste vertrek van het grens station 12 Mei; aanvaarding der terugreis uiterlijk 28 Mei 24 uur. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER TE ALKMAAR. Nieuwe zaken: Den Helder: Bloemenmagazijn C.H. van Koningsbruggen, Keizerstraat 69. Wijzigingen: Wieringerwaard: Coöp. leenbank. Bestuurswijziging. Boeren- ORANJE-CONCERT „HALLELUJA". De heer W. de Boer verzoekt om op name van het volgende: Uw verslaggever schijnt onderget. niet goed verstaan te hebben bij het weer geven van zijn openingswoord op dien avond. Door hem is b.v. onder meer gezegd: „In zekeren zin hebben we dit jaar een jubileum en de Directeuer in 't bijzonder. 25 jaar geleden hebben we onder leiding van onzen toen nog zoo jongen directeur de Oranje-Nassau Pantate ingestu deerd en onder, zooals verschillende ouderen zich wellicht nog wel zullen her inneren aanvankelijk zeer ongunstige om standigheden. De resp. partijen waren n.1. nog niet eens van de pers, alles werd op een bord geschreven.". Door ons werd niet gezegd, dat de uitvoering plaats vond onder leiding van den heer Asma, dit geschiedde onder leiding van den componist zelve. Buiten Halleluja heeft een zeer groot aantal dames en heeren de Cantate inge studeerd onder de zeer gewaardeerde leiding van den heer L e e w e 11 a. 'welke ook met de heeren het Vlaggenlied van Verhulst, heeft ingestudeerd, wat oven eens bij die gelegenheid werd uitgevoerd. Op een der slotrepetities sprak de heer Van 't Kruijs zijn voldoening uit over den arbeid Aan de heeren Leewens en A s m a_ Het lag echter niet op onzen weg over den heer Lee wens te spreken. Bij de onthulling van het Marine-monument werd niet uitgevoerd de Van 't K r u ij s-Cantate, maar een Cantate ge componeerd door den heer L e e w e 11 s, begeleid door de Stafniuziek der Kon. Ned. Marine en Halleluja verleende op dezelfde wijze zijn medewerking als in het eerst genoemd geval. Tn tegenstel ling met deze beide genoemde gevallen was het alleen de Zangver. Halleluja, daarin gesteund door een aantal dames en heeren. en onder leiding van den heer Asma, welke H.M. de Koningin den 25 Juni aan de Buitenhaven heeft toegezon gen. 25 jaar werkt Halleluja en de directeur in 't bijzonder mede aan de viering van de jaardagen van de leden van ons Vor stenhuis door Oranje-concerten enz., van daar dat we spraken van een jubilé. De Zangver. „Halleluja" bestaat reeds bijna 60 jaar en de heer Asma is reeds 27 jaar directeur. Het spijt mij, dat ik dit alles verkeerd verstaan of althans verkeerd begrepen heb en gaarne neem ik alsnog actie van een en ander. De Verslaggever. AUTOTOCHT. Voor de bewoners van het Tehuis aan de Kerkgracfot, In de allerbeste Zondagscbe spullen stonden ze klaar: deftig in 'tzwart de mannen, met de zuinig bewaarde, alleen voor heele extra gelegenheden op zij ge legde, hoed op het oude hoofd. En de vrouwen, met een oud-modlsch kapot- hoedje op de eens blonde of zwarte lokken, en de ouderwetsche nog uit de zonnige dagen eenerlang vervlogen jeugd dateerende japon rondom de nu stramme leden, de Vader, glunder lachend en zorgvuldig de niet best. ter been zijnde oudjes helpend. Dan maar waarom zal ik ze u allen noemen Ieder die er bij stond, had schik in het geval, genoot mee met de oudjes, die dezen Maandagmiddag een uitstapje maakten naar Bollenland. Een twaalftal stadgenooten hadden er gratis hun auto's voor beschikbaar ge steld en ze gingen zelf mee om te chauf- feeren. Het instijgen op zichzelf was al een gebeurtenis, die voor sommigen niet zonder incidenten plaats had. Want de lenige sportieve jeugd van thans wipt in een oogenblik zoo'n auto in, maar bij deze oud-gedienden ging het niet altijd zoo vlot. Met duwen en wringen, persen en manoeuvreeren lukte het dan wel en als ze eemaal zaten, waren ze den koning te rijk en keken ze, trotsch als een groothertog, de wereld in. Naar de bloemenvelden ging het, in twaalf luxe auto's. Ze blonken van pracht er. van weelde en dan is het ook maar niet fijn op zulke zachte kussens te zitten en fijn je te laten rondrijden door de bollenvelden 1 Maar die arme Gerrit moest thuis blijven; hij is zoo ziek, de stum- perd, ze konden hem niet meenemen. Deze tocht geschiedde op initiatief van het Bestuur van Maatschappelijk Hulp betoon en ging door Breezand en Wie- ringermeerpolder. Er werd gepauzeerd te Slootdorp, waar de verpleegden in het Hotel Smit getracteerd werden op thee, koek en sigaren. Hartelijken dank komt in de eerste plaats toe aan de twaalf autobezitters, die zoo welwillend waren hun auto's be schikbaar te stellen, waardoor het moge lijk was de verpleegden een prettigen middag te bezorgen. Zoo iets smaakt naar meer. GEREF. TEHUIS VOOR OUDEN V. DAGEN EX HULPBEH. Naar wij vernemen is bij de gehouden aanbesteding voor den bouw van een kap voor het Tehuis voor ouden van dagen der Geref. Kerk aan de Gravenstraat, liet bouwen van den kap opgedragen aan den lieer Ouperus voor het bedrag van 4950.— Voor het schilderwerk kwamen de volgende biljetten in: W. Leen 780.I'. Kramer f 828. J. Meijer 848.W. Kraak, 861.—, J. v. d. Vaart 904.— Het werk is opgedragen aan den heer P. Kramer. KINDER-OPERETTE- EN ORKEST VEREENIGING. „ONS GENOEGEN". Eenjarig bestaan. Dat was me daar wat, Zaterdagavond in »Casino«! Zóó ben je de deur binnen, of de kinderen stormen al op je af. »Dag, meneer, ik ben Corrie Dol»Dag, meneer, ik ben Agatha KoelemeijU »Dag, meneer, ik ben Keest* »Dag, meneer.... 't Warén allemaal raadselkindertjes en Kees was winnaar geweest van den Nobel prijs.... ik vergis me, ik bedoel van het wekelijksche boek. U weet wel, Kees, die professor wil worden en die al zoo ver schrikkelijk veel gelezen had. 't. Was een reuzeboek, zei-d-ie, en hij had er nog maar anderhalf hoofdstuk van uit. Da's fijn, dan heeft Kees nog heel wat hoofd stukken te goed. Ja, maar dan had u tien minuten later moeten komen! Was me die Kees ge metamorfoseerd (wat 'n woord, hè?) in een tuinman! E11 wat voor tuinmanMet een strooien hoed, een gieter en een hark, zooals een tuinman nu eenmaal behoort te hebben. E11 je zou hem zóó oppakken en in een glazen kastje zetten om hem voor een kwartje te laten kijken. De heele Helder liep vast en zeker uit om er naar te kijken, want zoo'n leuke tuinman heb ben ze nog nooit gezien! Maar ja, ik kan toch een jongen, die een Nobelprijs heeft, niet zoo maar oppakken en in een kastje zetten, hè Bovendien zou ik het aan den stok krijgen met zijn meisjes-kameraadjes. Want Kees was de eenige jongen, die meedeed in de Bloemencantate, en wat moet nu een tuin vol bloemen zonder een tuinman beginnen? En allemaal kwamen ze naar 111e toe om me te vertellen wat ze voorstelden: er waren roode tulpen, anjers, zonnebloemen, paddenstoelen zelfs, en nog veel meer, en straks kregen ze allemaal d'r speciale jurkjes aan, dat deze bloem moest voorstellen. Leni Veldt was er ook bij; de dertienjarige, die zoo aar dig en elegant danste. Ik zal u daar straks meer van vertellen. Laten wè nu, zakelijk en groote mensch- Van onzen bijzonderen medewerker. VIII. De seinpost in Aden heeft volop werk de laatste dagen, schip na schip komt binnen en geeft zijn wenschen te kennen omtrent ankerplaatsen, laden, lossen en dergelijke. De Roode Zee heeft de zaken geheel in de war gestuurd door op een dergelijke manier op te treden, zelfs full powered steamers zijn twaalf uren en meer te laat, en stellen nu pogingen ia 't werk 0 mden verloren tijd in te halen. Onderzeebooten zijn goede bekenden in deze haven, de oude ligplaatsen zijn al gereserveerd, nabij de Post Office Pier. De mail, waarnaar de gedachteu bij dit woord uitgaan, danst nu nog op en neer in de Roeide Zee. De vraag wordt wel eens gedaan of Aden soms een verbastering is van Eden, of hier de oorsprong van den Hof ge- zócht iuoet worden. Nu is er sinds de grijze oudheid veel veranderd, de ver schillende tijdperken die de archeologen ons leeren, laten ruimte voor de ver- gaandste veronderstellingen, maar deze kale rotsen, waarop jaarlijks gedurende een dag een weinig regen valt, om te tooveren in een paradijs, daarvoor schoot onze fantasie te kort. Het lijkt dan ook aangewezen om de Arabische woordenboeken na te slaan, waarvan enkele uitdrukkingen zich hij uitstek leenen om te verbasteren. Gedeeltelijk tegen de rotsen, maar grootendeels langs de kust bouwden de Engelschen hun nederzetting, een strate gisch punt aan de Zuidzijde van de Roode Zee, tevens een sleutel voor het achter gelegen binnenland, dat onder En- gelseh protectoriaat staat. De namen zijn eenvoudig gekozen, het gedeelte waar de kantoren gevestigd zijn, nabij de ankerplaats der groote schepen heet steamer-Point, de oude stad, gelegen in de krater van een uitgewerkte vulkaan heet Crater. Alleen met de nederzetting der Royal Air Force wisten wij geen weg. Tar Shine wees het bordje, denk aan Sun Shine sprak een Engelsche officier die den weg wilde uitduiden, alleen is het nu teer ge worden. Alles klopte alleen de herkomst van den naam bleef duister tot de zeekaart de oplossing bracht. Ras Tarshein, heette deze landhoek in het Arabisch, Tar Shine vonden de Engelschen, die door den geen groote linguïsten zijn, meer tot zich spreken. De royal Air Force brengt veel leven op het eiland, zooals altijd een garnizoen in een kleine plaats. De tropenuniform, daagsch teneu, is zeer practisch. Khakiebemd, korte ldiakie- broek, sportkousen, khakiehelmhoed; distinctieven op de schouders en den helm hoed. Keurig gedragen, koel. Sportief en uitermate practisch. Rondom Tar Shine groepeeren zich de kazernes en woningen, en niet te verge ten de sportterreinen. Tennis, voetbal, hockey, cricket, voor alle takken van sport zijn terreinen aan gelegd, die vanaf vier uur des middags tot zonsondergang druk zijn bevolkt. Een Engelschman is er nog niet van overtuigd wat het eerst gedaan moet wor den bij vestiging op een nieuwe plaats, een sportveld aanleggen of een huis bouwen. De huizen in deze omgeving hebben allen de bungalow stijl, een ver dieping met een groote kamer veranda, eenige kleinere slaapkamertjes er omheen gegroepeerd. Zwemmen in de baai is gevaarlijk door een groote hoeveelheid haaien en roggen. Eenige maanden geleden werd nog een soldaat gegrepen, die tot aan zijn middel in het water stond. Na een voetbalpartijtje op het strand wilde hij zich even afspoe len, doch moest dit duur bekoopen. Daarom is op enkele plaatsen een zwembad uitgezet, omrasterd door een stalen net, hongerige haaien moeten zich vergenoegen de rol te spelen van een muskiet om een klamboe. Veel meer dan sport biedt het eiland ook niet, enkele bergbeklimmers kunnen hun hart ophalen in de bergen. Het ab solute drooge klimaat, en het ontbreken van eiken plantengroei vergt veel van het enthousiasme, slechts verstokte alpenisten vinden hierin een genoegen. De Gouver neur van het eiland was pas terug van een belangrijke expeditie uit liet binnen land. Jaren en jaren werden de karavaan wegen door Arabieren stammen geëxploi teerd en geterroriseerd, was vrij verkeer onmogelijk. Vele afgezanten van het Britsche rijk trachtten reeds, tever geefs, hierin verandering te brengen, teneinde te geraken tot een vrijen ruil handel. De tegenwoordige gouverneur, die 22 jaar lang in deze buurt gewerkt heeft, en de Arabische dialecten volkomen be- heerscht, slaagde hier onlangs in, en ver richt daarmede een daad waarvan de draagwijdte nog niet is te overzien. Het binnenland wemelt nog van noma denstammen, die zeer gevaarlijk zijn voor doortrekkende karavanen. Gedurende ons bezoek werd er juist weer een expeditie uitgerust 0111 hier aan paal en perk te stellen. Zoo leidt het leven in Aden nog zijn eigen afwisselin gen, die de „term" van 2 jaar, de R.A.F. niet te lang doet vallen. achtig, eens vertellen wat er al zoo te zien was. De lezer heeft wel begrepen, dat het hier den feestavond betrof, die ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van de Kinder-Operette- en Orkestver- eeniging »Ons Genoegen1, directeur de heer A. Krijgsman, werd gegeven. Er was ontzaglijk veel belangstelling. Casino was boven en beneden, vol en de heer Krijgs man was dan ook in zijn schik met zoo'n bezoek. Wat we ook verwacht hadden, zoo zeide hij, een zoodanig bezoek zeker niet. Hjj dankte de aanwezigen voor al die belangstelling, riep den vertegenwoor digers van zuster-organisaties en verder donateurs en leden, de pers, de familie Veldt uit Haarlem, mejuffrouw Trap niet familie, enz., welkom toe, en constateerde vervolgens, dat de Vereeniging tevreden is over het in dit eerste jaar van haar bestaan behaalde resultaat. De eigenlijke datum van oprichting was 22 Februari; we zijn, aldus de heer Krijgsman, eigenlijk tegen den stroom opgeroeid: van een aanvankelijke kinder operette is de vereeniging gegroeid tot een groote vereeniging niet een eigen orkest, onder leiding van den heer Herts worm. Tenslotte doet spr. een beroep op de leden en donateurs om ook in de toe komst de vereeniging te steunen; reeds zijn aanvragen ingekomen hieraan een afdeeling voor oudere kinderen te ver binden (op het oogenblik zijn ze tot en met 14 jaar) en zoodra er nog wat meer aan meldingen komen, zal daartoe worden overgegaan. Behalve het reeds genoemde jeugdige danseresje werd dezen avond nog mede werking verleend door mejuffrouw Dol, de pianiste en den heer de Groot, humo rist te Amsterdam, die tevens de ver schillende nummers van het programma aankondigde. Het orkest, dat zich nu allereerst deed hooren, mag er zijn: de muziek, die ge geven werd (o.a. ook de ouverture »Ent- führung aus dem Serail* van Mozart) klonk beschaafd, zuiver en goed rhyth- misch, blijkbaar zijn hier verscheidene geschoolde krachten bij; De Bloemen cantate, muziek van Geertruida van Vladeraclcen, werd uitsluitend met piano begeleiding gegeven, waarvoor nïejuffr. Dol zorgde, en het was een aardig gezicht al die kinderen daar te zien staan. De partij van de Zon werd gezongen door mejuffrouw A. Trap. Van de kleine Leni Veldt zagen wij een wals van Chopin (no. 14), waarbij eveneens mej. Dol begeleidde. Het was inderdaad verwonderlijk wat deze kleine meid presteerde; zij danste met een vol komen overgave, een aangeboren talent, met een gratie en een elegance, die een genot waren om te zien. Het schijnt, dat de ouders nog een beetje huiverig zijn om deze carrière voor hun dochtertje te kiezen, omdat zij niet een van de sterk- sten is. Wij gelooven evenwel niet te over drijven als wij zeggen, dat voor dit jeug dige danseresje al bij voorbaat een toe komst is weggelegd, want haar interpre tatie van de muziek van Chopin was werkelijk bewonderenswaardig. Na de pauze trad zij nog weder op, en overigens valt van dezen avond slechts te vermelden, dat hij tot een groot succes is geworden voor den heer Krijgsman en zijn koor en dat de resultaten ervan niet zullen uitblijven. EVA'S DROOM. Bijbelsch spel ia 3 bedrijven met een voorspel van Dr, Felix Ruthten. Bovengenoemd spel werd Zondag 29 April in den R.K. Volksbond opgevoerd door het R.K. Gemengd Tooneel, ter vie ring van zijn eerste lustrum. Vijf jaren is er nu gewerkt door de jubileerende vereeniging en we mogen er aanstonds bijvoegen hard gewerkt en succesvol gewerkt, getuige de talrijke donateurs, die Zondagavond de zaal tot in de uiterste hoeken vulden. Gedragen door de sympathie van zoo velen en zichzelf bewust, iets te kunnen geven bij gelegenheid van dit jubileum, dat werke lijk schoon mocht heeten en verheven boven 't alledaagsche, hebben bestuur en leden zich geheel en al gegeven, om deze uitvoering te maken tot een top-prestatie. Zichzelf hebben zij niet gespaard, maar ook hun kas niet. Dat bleek wel uit de speciaal voor dit stuk vervaardigde zeer schoone décors en costumes, uit de eigen geluidsinstallatie, die waar het in 't stuk vereischt werd, mooie stemmige muziek bracht, terwijl tot onze groote voldoening het oude rolscherm, dat nog altijd de mooi gerestaureerde zaal ontsiert, voor deze gelegenheid was vervangen door een paars gordijn. Twee grimeurs, onder lei ding van den heer Polmam, alhier, hebben het druk gehad, om het groote aantal meespelenden een passend kleurtje te geven. De grime was zeer goed, vooral bij Caïn. Al moge dan de greep naar dit ont roerend schoone dichtwerk van Felix Rut ten hoog, ja misschien zelfs te hoog ge noemd worden voor spelers, zoowel als voor het publiek, toch mogen we met voldoening constateeren, dat men geslaagd is in zijn loflijk pogen, het werd een top prestatie. Alle hulde voor deze vertolking, die voor dillettanten van deze nog jonge vereeniging buitengewoon goed was. Het declameeren van een dergelijk dichtwerk moet van de spelers zeer zeker veel en ernstige studie gevorderd hebben. Dat hier en daar een enkele wel eens te kort schoot, zoodat óf wel de schoonheid van.het vers óf het daarbij passende spel, niet voldoende tot zijn recht kwam, ver wonderde ons geenszins. De hoofdperso nen Adam (mooie stem) en Eva (iets te klagelijk), Caïn (een enkel zwak momentje) en Sadora, Abel (later als Seth een wei nig schuchter), Jubal (iets meer stembui ging) en Mirja, zij allen hebben zeer mooi gespeeld en prachtig gedeclameerd. Het samenspel tusschen Caïn en Sadora ih het 2de bedrijf was aangrijpend mooi en het slot van dat bedrijf heeft Sadora door haar sterk spel tot een hoogtepunt ge maakt. Minder goed voldeden o. i. Abihu (te Buitenlandsch Overzicht pag. 1 Feuilleton1 Radio-programma 2 Van links en rechts2 De K XIV en K XV zijn Zater dagmorgen te Soerabaia aange komen 3 De gezondheidstoestand van pre sident Hindenburg zou den laat- sten tijd niet bevredigend zijn 1 De afscheidsbloemengroet voor de Koningin-Moeder. Een batig saldo van 9714.39. 2 De regeering verzoekt aanpas sing van de salarissen van lagere overheidsorganen aan het rijk salarispeil 2 In de Vereen. Staten zijn nog II millioen werkloozen 1 De eerste stuurman van de Streef kerk is aan typhus overleden 7 De Indische mail komt morgen in ons land 5 7 Man te Dedemsvaart doodge stoken uit minnenijd De dader van den moord te Haz- ten tot 12 jaar veroordeeld 7 Tengevolge van een ernstige autobotsing bij Santpoort zijn vijf menschen gewond, van wie drie e™stig7 Nederland slaat België met 42 8 Omtrek-nieuws5 Marktberichten8 Marineberichten 8 Sportnieuws8 Dinsdag 1 Mei. Evangelisatiegebouw, Palmstraat 7.45 de heer Sevensma, van Amsterdam Feesten S.D.A.P., Casino, 8 uur. 8 uur. Feestavond Held. Melkcentrale, Musis, 8 uur. Woensdag 2 Mei. Soiree Vakschoolvereeniging. Casino. 8 u. Donderdag 3 Mei. Uitvoering Zangvereeniging „Harmonie", Casino. 8 uur. Bal-avond H.F.CHelder", Musis, 8 u aarzelend) en Ariël, de Aartsengel (geen hemelsche stem) en enkele spelers van kleinere rollen. Het spel in het eerste bedrijf had wel iets levendiger kunnen zijn, vooral omdat daar weinig actie in zat. Het einde van het eerste en derde bedrijf leek ons wat lang gerekt. Heldersch R.K. Gemengd Tooneel kan terugzien op een zeer geslaagden jubileum- avond. Op last van den heer Officier van Justitie te Alkmaar werd hedenmorgen door de poiitie alhier een persoon aange houden en naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht, voor het onder gaan van de hem opgelegde straf, OPERETTE „IN PYAMA" IN CASINO. Vóór het officieele tooneelseizoen ten einde loopt,brengt de Casino-Directie eerst nog iets bijzonders. Twee maanden lang hebben we in de groote bladen de an nonces van de groote succes-operette „In Pyama" kunnen lezen, welke meer dan 100 maal achtereen werd opgevoerd in het Grand Theater te Amsterdam voor uit verkochte zalen met overweldigend suc ces. Welnu deze zelfde voorstelling met het geheele le rangs gezelschap onder regie van Harrp Boda en het complete Amsterdamsche Grand Theater Jazz orkest onder leiding van Louis Metz, komt hier a.s. Zondag naar Den Helder een opvoering geven van deze dol-komische operette. Wij komen nader op deze voor stelling terug. „Wat beteekent dat kruis aan den wand?" „Om er mij aau te herinneren mijn vrouw te vragen of zij vergeten heeft mjj aan iets te herinneren."

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5