KIPPEN KIJKEN U AAN. Anna Paulowna. Anna Paulowna. Wieringen. Texel. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 1 MEI 1934. Zomersche Zondag. Langs de Straat. Breezand. erELbrd1toM? k00I,U"» opSa ïet SLd"; 'H'000- WinkeJ. Het lykt waarlijk wel of de natuur van plan is de speciaal zomersche voorjaars dagen voor den Zondag te reserveeren, want al voor de tweede maal mochten w li ons verheugen in een waren zomerschen Zondag. Nog wat aarzelend werden de vo rige week Zondag de pas gekochte zomer hoedjes voor den dag gehaald, en de nieu we zomerjaponnetjes aangetrokken; nog wat aarzelend, want de meerderheid onzer dames vond het veiliger de kat eerst nog eens uit den boom te kijken, en, overtuigd van de waarheid van het spreekwoord, dat één zwaluw geen lente maakt, voorloopig nog maar de winterkleeren aan te houden. Zij werden niet in het ongelijk gesteld, want na den zomerschen Zondag kwam weer het gure en ongezellige weer; de kachels en de haarden, die al op uitgaan stonden, werden bijgevuld en eens flink losgepookt en er kwamen weer dagen, dat we allemaal weer knus om de kachel zaten en tegen elkaar zeiden: „je kan hem nog best hebben!" Inmiddels kwam, zoo nu en dan, de zon weer te voorschijn, en de zonnewarmte, gevoegd bii versterkenden voorjaars regen, tooverde aan de boomen en hees ters het jonge groen te voorschijn; men kon het zien groeien en lederen dag weer werd het een grooter festijn voor de oogen. Dan: de bloeiende boomen! Alsof wij er, hier in Den Helder, een rit voor naar de Betuwe moeten maken! Hier ook hebben we onze bloeiende boomen, onze witte perenbloesems, onze vroege heesters en dan de zachtrose appelboomen. En wat wü hier nog vóór hebben bii die andere streek van ons land: de bollen in Breezand, die immers nu ook in al hun pracht zijn ontloken. Neen. waarlijk, wij gaan er niet ver voor van huis! Maar nu is dan voor de tweede maal de Zondag gekomen, een Zondag van waar lijk „zon" en zomer, en, wat tot dusver nog een beetje aarzelend plaats had, ge schiedde thans al met zomersche vrijmoe digheid. Overal zag je uit de huizen de mannen en de vrouwen komen, uitgedoscht in fleurige zomersche kleedfi. De vrouwen natuurlijk vooraan, met sierlijke en ele gante zomerhoedjes op het hoofd, (ditmaal zoowaar eens rechtstandig) en, voor zoo ver er babies bij hoorden, met gloednieuwe kinderwagens en kleedjes en dekentjes. Waaronder het een lust was, te liggen. En de jonge hondjes waren mee op pad ge gaan, ze sprongen en draafden en liepen achter de vogels aan, die, overmoedig, fel te keer gingen en het hoogste lied uitzon gen. Wel was er nog de ietwat kille noord ooster, die ons herinnerde, dat we nog niet volop in den zomer zaten, maar de wind was ditmaal niet hinderlijk: hij blies ons gemoedelijk in 't gezicht en meende het vandaag zoo kwaad niet. Ons jonge Timorpark heeft al teekening gekregen: druk werd gebruik gemaakt van de vele, daarin geplaatste banken en ook het groote grasveld vormde reeds een dankbaar speelterrein voor de kinderen. Een sierlijk en fraai park is het geworden, al zal het, eer alles wat begroeid is, wel een tiental jaren duren. We zijn benieuwd naar de boomen, die er geplant zijn; een deskundige verzekerde ons, dat de oude, verplante boomen, die men hierheen ge bracht heeft, negentig procent meer groei kans hebben dan de jonge boomen, thans op verschillende grachten en singels aan geplant. Wü kunnen het niet beoordeelen, hopen dat het wat overdreven is (niet voor die oude boomen intusschen, maar voor de jonge). Zeker is in ieder geval, dat we hier mettertijd een aardig plekje zullen krijgen. Overigens: wat wordt nog voortdurend gebouwd in de stad! Niet alleen in de buitenwijken verrijzen nieuwe woningen, maar ook de oudere deelen worden gelei delijk gemoderniseerd. En voor de oude ren is het aspect der stad de laatste jaren wel zeer veranderd. Het uitbreidingsplan (dat al bijna volgebouwd is als we ons niet vergissen) is van groote beteekenis ge weest voor onze stad. Den Helder, dat ten eenenmale een constante lijn miste en waar Voor een twintigtal jaren maar lukraak gebouwd werd, krijgt thans meer en meer een positieve vorm. Maar we dwalen af. We zijn bii de wan delende Zondagsmenschen, die genieten van dezen overschoonen Zondag, zelfs Huisduinen had zich al geprepareerd en de deuren van de verschillende ontspan ningsgelegenheden opengezet. Maar aan het strand was nog niet erg veel te be leven, voorloopig zocht men bet nog bij huis. Maar zij, die naast hun zomerkleeren ook nog hun wintersche uitrusting gereed van dezen overschoonen Zondag. Zelfs grillige weergoden waren ditmaal weer wispelturig en de snijdende wind van Maandag maakte weer de voorziening noo- dig van de kachels en de wintermantels. En zoo zal het nog wel een poosje blijven in ons grillige landje alvorens voor goed de winter-uitrusting zal worden opge borgen! HET PAARD VAN DEN KONING IN DE BREEWATERSTRAAT. Tn de Breewaterstraat stond een paard een wit paard, voor een kar, die beladen was met fruit en groenten. Stil en pein zend keek het met zijn groote, goedige paardenoogen naar de kleine, gele straat- steentjes van het trottoir en vroeg zich verwonderd af, waarom hier geen mooie hardsteenen tegels waren gelegd. Toen keek het naar de gas-lantaarnpalen, die groenig hier en daar oppiekten en vroeg zich af waarom in deze straat geen def tige electrisehe lampen bungelden zooals to de koningstraat. Het paardje peinsde o\er dit rare probleem. Gisteren was het door de Koningstraat gekomen en had vol bewondering ai dat mooie en stralen de licht aanschouwd, dacht dat de men sehen in de Koningstraat geïllumineerd hadden, omdat zij. Betsy, het Konings paard. er doorheen zou trekken. erstomd over zooveel eer was zij bij een klant blyven staan en had het vertikt »1P°S J'erzetten en had subiet ge- ni't Ho'rt Van «loentenboer Koning tut de Breewaterstraat te trekken. De Ko ningszoon, die haar leidde, had te ver geefs geprobeerd haar vooruit te krijgen. Betsy bleef staan waar ze stond en had meewarig den Koningszoon aangekeken, omdat die niet wist hoe het hoorde. De Koningszoon en een Koningspaard gaan niet achteloos en snel door een Koning straat met mooie trottoirs en electrisehe lampen. Niemand had Betsy gisteren vooruit kunnen krijgen. Meer dan een half uur had ze zwijgend gestaan geen koekjes, geen zweepslag konden haar van de plaats krijgen. Zelfs niet *oen e zoon des Konings, uit de Paardenstraat, die toch uiteraard dus wel paardenkennis had het bij het bit poogde voort te trek ken. Vandaag was het weer precies het zelfde, en philosofeerde Betsy, het Ko ningspaard in de Breewaterstraat. Een uur lang stond het voor de kar. „Vort Betsy, vorrt", riep de zoon des Konings. „Allo Betsy", „Allo, Beesie „Beesie, beesie!" Verontwaardigd keek het beesie den Koning aan. Het was niet salonfahig „beesie" tegen een Koningspaard te zeggen. Betsy, een beesie, is iets heel anders. Betsy plantte dus haar voorpooten stijf op de steenen van de Breewater straat, en weigerde. Uit protest ging het in directe staking. Een „beesie" trekt geen Koningswagen met groenten. Betsy staat stil onbeweeglijk. Voor de ramen de stille huizen in de Breewaterstraat verschijnen lachende vrouwen- en meis jes-gezichten deuren gaan open. De Breewaterstraat loopt uit. Alles ver dringt zich in dichten kring om Betsy. Mannen probeeren den Koningszoon te helpen, vrouwen komen meewarig naar het witte paard, zeggen dat ie zoet is, en een-koekie-van-de-vrouw-krijgt, en dat ie nou verder zal gaan, hè. as ie een lek ker koekie van de vrouw krijgt, en van buurvrouw (moet dat woord voortaan zoo geschreven worden Excellentie Mar- ehant? ik kan er met mijn hoofd niet by snap van geen enkele spelling wat) een hompie roggebrood met kaas. Buurvrouw en 't oude dametje offree- ren hun geschenken, maar het is of 't aan den Moloch geofferd w-ordt (want wel spert zich de bek van Betsv wijd open, om de offeranden te aanvaarden, maar verder negeert zij alle toespraken). Ver dikkeme, een Koningspaard reageert niet op gewoon burgerlijk gedoe! Een kwartier, een half uur, een uur verstrijkt. Betsy staat nog als een steenen beeld. De spespatriae uit de Breewaterstraat gnuift, zegt dat die ket opgeblaze mot worre. De Koningszoon laat nu den Koning in de Baardenstraat een dénècbp toekomen. Konin? seint om nader bulletin bul letin luidt: toestand onveranderd! Beden kelijk donker wordt 't. Koning uit Paardenstraat spoedt zich op stalen ros, dat is meer safe, naar Bree waterstraat. zegt een paar woorden tegen Betsy. en houdt haar wat lekkers voor den bek.'t Geeft niets. Geen lor! Betsy blijft staan verachtelijk kijkend. Betsy wordt nu uitgespannen, wil ech ter nog geen poot bewegen. Weer houdt Koning het paard, maar nu iets nog veel lekkerders, onder den neus, zegt ook wat liefs. Betsy doet den eersten stap, wandelt los om den wagen heen. Hoera! schreeuwen de jongens. Hij loopt Die knol loopt. Kettie, goeje kettie, lieve, zegt de oude dame. Nou gaat ie zoet me6 met den haas. Nou gaat ie goed loopies doen hè voor basie! Vort ket, zegt Koning, vurrt. as de bliksem, anders.... een zweepslag suist door de lucht en schrikt Betsy op uit heer wijsp'eerip'e gedachten. Dan zet ze 't on een ren, alsof in de Breewaterstraat Derbyrennen worden gehouden. Rust in de Breewaterstraat keert weer. YVEL. MEIFEEST. Een overvolle zaal met leden van de S.D.A.P. en van den Modernen Land- arbeidersbond en andere belangstellen den vierde Zaterdagavond bij den heer Borst het Meifeest. Het veelomvattend programma werd na een welkomstwoord geopend door »De Stem des Volks' met een paar Mei-liede ren. Ru Mulder leidde hierop de revue »Hou Stand' in, bestaande uit twee bedrijven, elk omvattend 6 tafereelen en bedoeld als een historiscben terugblik op de ar beidersbeweging van 1890 tot heden. De tekst van de revue is van Martien Be versluis en werd gezegd door Ru Mulder (de stem) en Nel Oosthout (het leven) terwijl leden van de plaatselijke afd. van den Arbeiders Sportbond de bijna steeds zwijgende medewerkers waren. Aan het slot lieten zij in spreekkoor hun«Laat kome, wat kome, wij blijven rood!' hooien. De geluiden en muziek tusschen de tafe reelen en tot begeleiding daarvan waren illustratief en sfeersclieppend en het was het Heldersche Fanfarecorps, dat daarvoor belangelooze medewerking gaf. Slechts eenmaal had men met de hoofdfiguren kunnen samenwerken, maar 't werd niet tegenstaande dat een goedsluitend geheel. Heel mooi vonden we de décors van Albert Hahn Jr. en ook de belichting was goedverzorgd en verhoogde niet wei nig het effect. Nadat de zangvereeniging zich had doen hooren, hield de heer Portegies, hoofdbestuurder van den Modernen Land- arbeidersbond de feestrede. De vrouwenclub vertoonde een tableau, »de wapens neer* en verwierf daarmee een luid applaus, zoodat zij, evenals de zangvereeniging, die nog «Morgenrood» zong, eer had van haar medewerking aan dezen avond. Na het sluitingswoord, waarin dank ge bracht werd aan alle medewerkenden en dat tevens een opwekking tot steun aan de partij en haar organen inhield, gaven zich elf nieuwe leden voor de partij op. RECTIFICATIE. In ons verslag van den proefwedstrijd van den N.H.V.B. van vorige week staat een storende fout. Daarin wordt Ewald van de Water vogels genoemd. Deze speelde evenwel niet mee. G. Snijders, van de Heldersche Boys bezette zijn plaats, wien wij gaarne zijn verdienden lof toezwaaien. POLDER VERGADERING. Afwezig wegens droeve familie-omstan digheden de heer C. Geerligs. Mededeelingen. Na opening en lezing en goedkeuring der notulen, deed Voorzitter, Dijkgraaf C. Hijdanis Spaans, de volgende mededee lingen: a. De levering en het vervoer van 1250 m3 onderhoudsgrind (a 2.45 per ms) en 505 m3 bristargrind (a 2.70 per m3 is gegund resp. aan schipper Van Veen en den heer P. Muntjewerf. b. Door wijziging in de verzekerings sommen en verlaging der premie zijn de kosten van brandverzekering met 73.50 verlaagd. c. Van de op het erf van het Polderhuis staande sneeuwklokjes is een hoeveelheid verkocht aan J. Boere, alhier, voor 180. d. De door Ged. St goedgekeurde poli- lie-verordening is afgekondigd en in wer king getreden. e. Ged. Staten keurden goed hetgeen verricht zal worden tot onderhoud, herstel of verbetering van de sluizen in de voor malige zeedijken. f. De electrisehe gemalen zijn thans ge heel bedrijfsvaardig. Wijziging ambtenarenreglement. De voorgestelde wijzigingen in het ambtenarenreglement, betreffende dragen van insignes en uniform, bezoldiging tij dens militairen dienst, ontslag wegens revolutionnaire gezindheid of lid zijn van verboden vereenigingen en huwende amb tenares, werden zonder discussie goedge keurd. Leening voor wegverbeteringen. Met de gemeente zijn besprekingen ge voerd over den verkoop aan haar van den afgesneden boezem van den polder Wie- ringerwaard. Dijkgraaf en Heemraden hebben medegedeeld aan de Hoofdinge landen te willen voorstellen tot verkoop over te gaan, onder verschillende voor waarden, onder meer een koopsom van' 10.000. In uitzicht is gesteld dat deze 10.000 voor het stofvrij maken van ver schillende wegen en weggedeelten ge bruikt kunnen worden, indien die som zou kunnen worden aangevuld met een bij drage uit het „werkfonds 1934" (het 60 millioen plan). Gehoopt wordt n.1. op een bijdrage voor dit doel van 75 pet., zoodat totaal 40.000 zou kunnen worden ver werkt. Indien de gemeente ten volle zou wil len meewerken, kan de goedkeuring op de te sluiten overeenkomst nog zoo lang op zich laten wachten, dat de beste tijd voor uitvoering der wegverbeteringen voorbij is. Daarom wordt voorgesteld in afwachting van de resultaten der onder handelingen een leening van 10.000, af te lossen in 8 jaren, te sluiten. Loopt de verkoop aan de gemeente naar wensch, dan kan het te ontvangen bedrag aan koopsom in de plaats treden van de te ieenen som. Uit de gemaakte berekenin gen is evenwel de overtuiging gekregen, dat het voor den Anna Paulowna-Polder voordeeliger zal zijn, zoowel het te leenen bedrag als de ontvangen koopsom ver meerder met de te ontvangen bijdrage van het „werkfonds 1934" te bestemmen voor het maken van stofvrije wegdekken, dan dat men zich tot één dier bedragen beperkt. Mitsdien wordt voorgesteld even tueel ook dat bedrag voor de wegenver betering te bestemmen, die dan over meerdere wegen zich zal uitstrekken. (De betreffende wegen hopen we, als bet plan tot uitvoering komt, nader be kend te maken.) Nadat Voorzitter het voorstel nog nader toegelicht had, merkte de heer W. Komen op, dat hij gaarne een voorstel tot leening van 20.000 gezien had, om iji ieder geval het heele plan uit te voe ren, dus ook als geen overeenstemming met de gemeente bereikt wordt, daar men 4e gelegenheid, die zich voordoet (werk plan 1934) moet aangrijpen. Voorzit ter merkt op, dat met de eerste 25 km begonnen kan worden en er dan nog tijd genoeg is over de tweede helft te beraad slagen. De heer A. van den Berg vroeg of de Kneesweg (een der wegen van het plan) geen bijzondere voorziening behoef de, met het oog op het gebruik in de bie- tpilcampagne, doch V o o r z. meende, dat de verbreeding en tweemaal teren vol doende zou zijn. Den Heer Stammes werd meegedeeld, dat de verbetering zal zijn als vanGrasweg, Stoomweg, enz. Het voorstel werd met algemeene stem men aangenomen. Voorz. zei nog, dat Van de Palmstraat begint de Vic torie. Phiimveedag in Den Helder. Kiest eieren voor uw geld. De geheimzinnige don kere kamer. Heldersche eie ren zijn heldere eieren. Er is veel beweeg van handkarren, auto's en menschen in de Palmstraat. Rumoerverwekkend stappen vrachtrij ders in lange blauwe kielen, met hun klompen op de steenen van de anders zoo vredig rustige dwarsstraat, die in Den Helder alleen bekend is door „de kerk uit de Palmstraat". Verder weet geen Heldenaar iets bijzondere van dit kleine steegje .te vertellen en toch.... Zooals toen in den 80-jarigen oorlog van Alkmaar de Victorie, de overwinning koning kraaide, het voor de Nederlanden begon te dagen - en we weer een gou den eeuw beleefden, zoo zal voor Den Helder, waar veel particulier initiatief is doodgeloopen, waar uit die kleine, rustige, vergeten Palmstraat misschien weer een Victorie beginnen. Van uit de Palmstraat zal bewezen worden: „Wanneer Den Helder niet bij de pakken neerzit, maar aanpakt, dan is do kip, die gouden eieren legt, voor Den Helder, nog lang niet geslacht. Gouden eieren zijn 't niet, ie nu voorzichtig door de vrachtrijders van de karren geladen worden, maar wel prachtige, zware roomversche eieren van de pluimveehouders uit den omtrek. „De meeste Helderschen weten niet, wat er hier omgaat, zegt meneer Verstegen, de \oorzitter van de Heldersche Pluim- vee-vereeniging en lid van het Bondsbe- stuur m Noord-Holland; maar de volgen de maand, dan zullen ze 't weten - en t begrijpen! Met Mei, zullen de Jutters ra -C kijk,en dan zaI '4 in Den Helder Pluimveedag zijn, een dag waar over ze nog jaren zullen praten Dan den eniPf ,ï>luimveehouders bij honder- d54' "Iet alleen, zooals vandaag uit den Dat'zal lp"33'' Uit h-eel Noord-Holland. de stad lPr" en.TerVP-r en v°ordeel aan len Zien dat 't T P,uimv„eehouders zul- i n zien, dat t hier een fijne stad is en geen uithoek, waar geen land achter 'ii«t t Is piekfyn geregeld, en een buiten kans voor Den Helder! „s Morgens is er eerst reünie in 't Mi litair Tehuis. Dr. te Hennepe, een dieren arts, speciaal in kippenziekten, zal een referaat houden. De meeste Helderschen weten niet, wat er op 't gebied van pluim vee in de stad omgaat. Ze eten de goed- koope, goede eieren die ze bij den win kelier halen, voor een kleinigheid en verder gelooven ze 't wel. En toch, 't heeft heel wat werk en hoofdbrekens gekost, om 't voor elkaar te krijgen, deze officieele markt, in de Heldersche Palm straat. Moet je 't veilingsgebouw kijken! Och man is 't niet keurig in orde? Inderdaad, dat is het, dat moet ge zegd. In het nette, eenvoudige kantoor bij den ingang, zit de heer Hasselaar, de administrateur van de Eierenveiling. Meneer Hasselaar, oud-adjudant van de Landmacht, die altijd van orde, stiptheid en regelmaat hield, houdt hier de zaken goed bij. Alle binnenkomende eieren, en dat zijn er heel wat, noteert en admi nistreert hij. Eerst worden de eieren gewogen, en op kratten gelegd, waarin cellen met ramen zijn, zoodat als het ware monster achtig groote eierrekken den vloer van het veilingsgebouw bedekken. Op ieder eierrek staat de hoeveelheid eieren vermeld, alsmede het gewicht, b.v. 1000 eieren wegen 58 kg. Overal waar ik nu in 't gebouw rond zie ontwaar ik eieren. Groote zware eieren bruine en witte kipeieren groene eendeneieren, zware, reusachtige ganzeneieren, en daartusschen 18 gestip pelde kievitseieren. Al deze eieren, die straks geveild worden, zijn de beste. Wat hier op de veiling gekocht wordt, is ge garandeerd het puikje van de pluimvee beweging. Geen eieren van zieke kippen of bedorven eieren levert de Heldersche veiling af. Daar wordt in die donkere kamer voor gezorgd, ga maar eens even mee. De voorzitter van de Heldersche Pluim- vee-vereeniging opent nu een deur aan de achterwand van het lokaal, en noodigt mij uit binnen te treden, wat ik ook doe. Dan gaat de deur dicht en het is, alsof ik mij in Egypte bevind, toen de negende plaag, de duisternis, Egypte geeselde. In derdaad, deze duisternis was voelbaar. Er waren nog meer mannen in deze sombere kamer. Gedempt klonken hun stemmen. Spookachtig glansde een brandende sigaar onder de asch, als een vurig ge heimzinnig rood oog. „Pas maar op, je laatste uur heeft ge slagen, ze kunnen je hier, in de pikdon- kerte zoo fijn wegmoffelen, dat er geen haan meer naar kraait!" „Hanen hebben we hier ook niet noo- dig," zegt een eieren-boer. „We leveren alleen kippeneieren." „En goeje èn puike," zegt meneer Ver stegen. „Eén, twee, drie. Wat zeg je nou?" „Da's aardig, da's leuk," roep ik, want plots gloeit fel en scherp een zware Philips lamp aan, onder een reusachtig groot eierenrek. Alle eieren zijn nu plot seling doorzichtig. „Kijk eens wat een prachtgoed," zegt de voorzitter, „allemaal gezonde, zuivere eieren, behalve dat eene, dat moet er uit, daar zit een bloeddruppeltje in, dat mag niet op de veiling. Zoo'n bloeddruppel komt in een „ei", doceert de heer Ver stegen, „omdat de kip die 't legde te sterk gevoerd werd en te veel productie geeft. Maar op de Heldersche veiling worden die eieren beslist uitgeschoten." „Wat zijn dat voor draadjes, die onder en boven in de eieren zitten?" vraag ik. „Dat moet je eens in de krant schrij ven," zegt de voorzitter. „Die draadjes, die je hier in alle eieren ziet loopen, zijn de verbindingsdraden die het ei van bin nen vasthouden. De meeste menschen probeeren altijd, dat witte draadje uit het ei weg te visschen, ze noemen dat een tree en denken dat het 't vruchtbeginsel is. Dat is absoluut niet het geval. Die draadjes kunnen gerust in 't ei blijven zitten, want 't is niets anders dan verdikt eiwit." Een leuk gezicht, dat schouwen van die groote partij eieren, waarbij het inwen dige van het ei zichtbaar is. Alle eieren die maar even kiemen ver- toonen van niet versch te zijn, gaan er onverbiddelijk uit. Aan een ei mag niets, absoluut niets mankeeren. Het Heldersche publiek eet door deze markt goedkoope groote eieren, omdat er voor Den Helder geen vervoerkosten op komen en de boeren die hier komen markten, kunnen toch een hoogeren prijs bekomen, dan in Schagen. De winkeliers en bakkers hebben hier alles versch. „Er zit toekomst, groote toekomst in," zegt de heer Verstegen enthousiast, „want steeds wordt de aanvoer grooter." bij uitvoering der rei'betenng niet de gemeente overleg gepleegd zal woroen ever plaatsing der arbeideis. Rondvraag. De heer Lubbert vroeg nog te wachten met het overgaan ^tyervolging wegens niet betalen der poldeitasten. Sommige ingezetenen 1*aaEmien lijk nog aan hun yerphchtinge^^ voldoen na 15 Mei, op welken d&l talingen te wachten zijn. Voorz. ze'•dat daartoe juist de herinneringen verzonden. Hierna sluiting. m VERJAARDAG H.K.H. PRINSES JULIANA. Vanaf de openbare gebouwen, en ook van vele particuliere woningen wapper de Maandag alhier ter eere van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, de Nederlandsche driekleur. Hippolytushoef. DE MISSIE-FILM „RIKA RAKO". Door Pater Buis werd Zaterdagavond in de bovenzaal van 't café Veerdig, die best bezet was, de prachtige Missie-film „Rika Rako" vertoond. Met ademlooze stilte en zeer onder den indruk werd alles gevolgd. Na afloop werd pater Buis dank gezegd. EEN SIMULTAAN SEANCE. Voor de Schaakclub zal de heer K. de Geus, van Den Helder, op Dinsdag 8 Mei a.s. in de hal van Cinema de Haan, een séance geven. De heer de Geus, die hier geen onbekende is, zal zeer zeker weer een welkome gast bij onze schakers zijn. WIERINGER SCHAAKCLUB. Maandagavond hield bovengenoemde vereeniging haar algemeene vergadering in de „Cinema de Haan". De voorzitter, de heer Zanstra, opent te pl. m. 8.30 uur met een kort openingswoord en heet allen welkom. Daarna wordt over gegaan tot de agenda, welke niet minder dan 12 punten bevatte. Als voornaamste punten noemen wij het jaarverslag van den secretaris en jaarverslag penning meester, welke beide werden goedgekeurd. Aansluiting bij de N.-H. Schaakclub werd opgeschort tot lateren datum. Over de competitie werden nog wel eenige woor den gesproken. Eerst tegen half twaalf komt de rondvraag aan de orde. Daarna sluiting. EEN ONGELUKKIGE VAL. Het ongeveer 9-jarig dochtertje van den heer Geertsema in de Belt, kwam bij het spelen zoodanig te vallen, dat zij haar arm brak. HET 1 MEI-FEEST DER S.D.A.P. De afdeeling der S.D.A.P. alhier houdt Dinsdagavond (heden) om 7i uur, in Cine ma de Haan haar Mei-feest. Als spreker zai optreden de heer J. F. Suurhof bestuurder van den Jeugdraad te Amsterdam. Verder zullen eenige films worden ge draaid, terwijl er ook muziek en tableaux op het program staan. Des middags om 2£ uur wordt een kin derfeest gehouden. COLLECTE. De opbrengst van de onlangs in deze gemeente gehouden zelfverloochenings collecte van het Leger des Heils bedraagt f 55.42. AANBESTEDING. Op 15 Mei a.s. zal te Den Haag worden aanbesteed het bouwen van verdedigings werken als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee t w. het maken van aard werken en rioleeringen c.a. op het Korn- werderzand en bij Den Oever. De kosten van dit werk zijn geraamd f 688.000.—. WANDELSPORT. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de Eerste Heldersche Wan- delsportvereeniging „De Jutter" op 10 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) een 45 K.M. afstandsmarsch te houden. Ook onze gemeente zal men dan aan doen. Men is n.1. voornemens in Concor- ciia te Hippolytushoef eenige ververschin- ger. te gebruiken om vandaar weder de terugreis aan te vangen. De deelnemers vertrekken des morgens pl.m. 9 uur uit JJen Helder en kunnen om 12 1 uur hier arriveeren. Aan den tocht zal door ongeveer 200 personen worden deelge nomen. s ZUIDERZEEWERKEN. Volgens mededeeling van den Directeur- Genei aal der Zuiderzeewerken zal de schutsluis in den afsluitdijk te Den Oever wegens het verrichten van onderhouds werkzaamheden op 1 Mei i vor, i voormiddags 6 uu'r tot'des'nanTddags IJ uur en zoo noodig op 2 Mei d -i v gedurende dezelfde uren gedeelteliik voor de scheepvaart gestremd zijn Den Oever. VERKOOPING. zekeringsbank' «Victória ^teTm ?P JCr" door Notaris Obreen in hetT?i dam' beer S. Zomerdiik p "(d cafevan den verkocht eèn nieuw 1." I?6?1'IUlblick winkelhuis met hermin n woon- en 0.01.60 H.A staanhP Q j" erf> «root te Den Oever 6 8an de Voorstraat houden. pand werd opge- EEN ZELDZAAM HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar P. Fluister—Boots, alhier, vierde dezer dagen het zeldzamefeit.dat het 72 jaar in den echt verbonden was. De beide krasse oudjes, waarvan de man 94 jaar en de vrouw 93 jaar is, worden reeds geruimen tijd in het lehuis voor Ouden van Dagen alhier verpleegd. HUISVLIJTTENTOONSTELLING. In het Gymnastieklokaal in de Molen straat te Den Burg is Zaterdag en Zondag een Huisvljjttentoonstelling gehouden, georganiseerd door de atd. „Texel" van ^Volksonderwijs", die uitnemend is ge slaagd. Het zeer groote gebouw, met zijn groot gymnastieklokaal, leent zich uit stekend voor zulk een tentoonstelling, zoodat de inzendingen, die ieders ver wachting overtroffen, er alle een behoor lijk plaatsje konden krijgen. We woon den de officieele opening Zaterdagmiddag bij. Eerst werd even 't woord gevoerd door den heer Dapper, voorzitter van Volksonderwijs, die dank bracht aan de jury voor haar moeilijk werk. De heer Burgemeester Ooit, die de tentoonstelling opende, gaf een kort over zicht van het ontstaan van het onderwijs in huisvlijt. Spr. wees op het keurige werk, dat op dit gebied in onze gemeente voor de jeugd is verricht en noemde het initiatief voor deze tentoonstelling een heilzame onderneming van Volksonder wijs. Vooral in dezen tijd, nu in ons land 360.000 werkloozen zijn, waarvan 12.000 beneden 18 jaar. t Zal vooral voor hen misschien een aanmoediging zijn om hun ledigen tijd aan zulk mooi werk te be steden. De volgende prijzen zijn toegekend: Breiwerk: le prijs mevr. De Rode— Rookers, 2e prijs mevr. C. Roeper—de Braai. Haakwerk: le prijs mevr. Dijt—Brans, 2e prijs xuej. Welmoed Bruin. Borduurwerk: le prijs mej. N. Boekei, 2e prijs mevr. Zegel—Boon. Afdeeling Heeren: le prijs de heer T. Molenaar, 2e de heer R. Zuidewind. Meisjesafdeelingle prijs Greetje Uit geest, 2e prijs Tr. v. d. Vis, Oosterend. Jongensafdeeling: le prijs A. J. de Smit, Oosterend, 2e prijs D. Huizin ga. Eervolle vermelding: mevr. van Vlotte, mej. Martha Rub, mej. A. Kikkert (2 stuks), mevr. Vlessing—de Miranda, mevr. Zuidewind Bakker, mej. Janna Bulder, mevr. Dros—Donker, mevr. Dekker- Hovenier, mevr. Roeper— de Braat, mevr. DekkerSwartsenberg, Tineke Boekei, Duwie Bremer, A. M. H. Lamperts, mej. Antje Vlaming, de heer A. v. d. Kerkhof, N. O. J. Lampers en Jac. v. Dyl. Burgem. Öort eindigde zijn openings rede met een woord van hulde aan het bestuur voor zijn uitstekende organisatie van deze tentoonstelling. Daarna zijn wij het ingezondene eens nader gaan beschouwen't heeft onze hoogste verwondering gewekt, dat hier zoo verbazend veel, vooral onder de ge huwde dames ook, aan huiswerk wordt gedaan; men trof er werkstukken aan waaraan de inzenders(ster) meer dan een jaar hadden gewerkt. Allereerst werd onze aandacht getrokken door de schitte rende collectie houtsnijwerk. Vervolgens bewonderden wij het prachtige figuur- zaagwerk, brandschilderwerk, etc.; een fraaie lamp, een koperen keiel, alles zelf vervaardigd. Bij de jeugdafdeeling werd bijzonder de aandacht gevraagd voor het keurige figuurzaagwerk van de jongens en de fraaie handwerken der meisjes. De inzending handwerk der dames vooral was buitengewoon mooi. Deze tentoonstelling is voorzeker ieders aandacht volkomen waard geweest; ze heeft ook, naar wij vernemen, een zeer groot aantal bezoekere getrokken. Even willen we nog mededeelen, dat door enkele dames den bezoekers gratis thee met koekjes werd aangeboden; de firma Van Nelle had hiervoor eveneens gratis thee beschikbaar gesteld. Nader deelt men ons mede dat ruim 600 personen de Tentoonstelling bezocht hebben. MEIERBLIS. Der gewoonte getrouw zijn Maauüag- avond weer tal van Meierblissen aange stoken op Texel. Zoodra de duisternis begon te vallen, werden de vuren aan gestoken en al spoedig zagen we van alle zijden de vlammen hoog oplaaien. Voor de Texelsche jeugd heeft de Meie blis altijd haar bekoring behouden. Al dagen van te voren sjouwen ze van alles bijeen om maar een groot vuur te kunnen branden. Vooral bij droog weer, zooals Maandag, „als 't goed branden wil", is Meievblis een groot feest. MA RKTO VERZICHT De kalverenhandel begint een weinig achteruit te gaan, maar goed ook, want de prijzen zijn niet best, voor f 5 kocht men reeds een uitstekend nuchter kalf, de lichte dieren gingen voor f3. De prijs voor de graskalveren was iets beter, de zwaartste gingen voor f 25. De rundvee- aanvoer was behoorlijk, vooral is er veel handel in melkve^ (ondanks de minder goede zuivelprijzen), de duurste koeien gingen voor ongeveer f 180. Verder werd nog wat lichter rundvee verhandeld, zoo als een jong stiertje en een pink. De schapenaanvoer bestond in een 9- tal enterlingen, die op ongeveer f 15 per stuk werden getaxeerd. Een lam bracht f 8 op. Slachtvarkens op de boerderijen doen pl.m. 18 cent per pond; op de markt wer den enkele magere' varkens verhandeld voor ruim f 30 per stuk. Aan de eierenveiling is nog steeds grooten aanvoer, de prijs is een kleinig' beid teruggeloopen' hij vorige week, thans betaalde men een middenprijs (eieren van 60 kg gemengd) van f 2.15 tot f 2.20 per !60 stuks.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6