Neem n "AKKERTJE" Ingezonden BUITENLAND GEMENGD NIEUWS De ziektegevallen aan boord van de Streefkerk. De moord te Haelen. Noodlottige ontploffing. Ernstige autobotsing bij Santpoort. Aanslag opeen gemeente veldwachter. De rechtszaak Onnes van Nijenrode. 1 Mei -oproep van Hindenburg en Hitier. Italiaansch parlement heropend. Binnenland Man doodgeschoten uit minnenijd. De Aanbidding van het Lam. 465e STAATSLOTERIJ HELDERSCHE COURANT VAN DTNSDAG I MEI 1934. uit zoon nieuw handig zakdoosje cij Kheumatische pijnen, Spierpijn. Nog een doode. Bij de directie van de Vereenigde Nederlandsche Scheepvaart Maatschappij is bericht ontvangen, dat de te Algiers achtergebleven eerste stuurman van het stoomschip „Streefkerkde heer A.Caljou uit Vlissingen, aan lyphus is overleden. De te Algiers verpleegd wordende stuur mansleerling en de drie patiënten te Port Said maken het goed. Zondagavond is de „Streefkerk" te Rotterdam aangekomen. Terstond heeft de geneeskundige dienst een onderzoek ingesteld. Het schip behoefde niet te worden ontsmet. De bemanning is ingeënt. Zij blijft eenige dagen onder controle van den G. G. D. De dader tot 12 jaar veroordeeld. Het gerechtshof in Den Bosch heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak tegen P. G. v. R., koopman te Arnhem, verdacht in den nacht van 7 op 8 October te Haelen opzettelijk H. Puts van het leven te hebben beroofd. Het Hof beves tigde het vonnis der rechtbank te Roer mond, waarbij verd. tot 12 jaar gevange nisstraf is veroordeeld. Een jongeman zwaar gewond. Drie ongeveer 19-jarige jongelui uit Amsterdam, waarschijnlijk studenten in de chemie, waren Zondag naar Korten- hoef getogen voor het doen van proef nemingen met onbrandbare stoffen. Zij hadden eenige ijzeren buisjes bij zich met inhoud van verschillende samen stelling. Bij den schuitenverhuurder Bakker op de Zuwe huurden zij een bootje, waarna zij zich naar een eilandje in de plassen begaven om door middel van vuur hun lading tot ontploffing te brengen, hetgeen eerst mislukte. Daarna hebben zij een installatie opgezet met een slaghoedje, gebonden aan een touw. Bij het weg- loopen is een der jongelui over dit touw gevallen, waardoor een ontijdige ont ploffing ontstond. De uiteenspattende buis heeft hem in het been getroffen^ dat nagenoeg geheel verbrijzeld werd. De jongeman is naar Amsterdam vervoerd ter verpleging. Drie zwaar gewonden. 0i Zondagmorgen ongeveer vier uur zijn op de splitsing tusschen de Hoofdstraat en den Rijksweg te Santpoort twee auto's gebotst, n.1. een Amsterdamsche taxi en een particuliere auto. Beide voertuigen werden vernield. De taxi-chauffeur zag kans tijdig uit zijn wagen te springen] hij bleef ongedeerd. In den anderen auto uit de richting Haarlem zaten twee heeren en drie dames; de bestuurder en zijn echt- genoote waren afkomstig uit Noord- Scharwoude, de anderen uit IJmuiden. Alle inzittenden werden gewond; de be stuurder kreeg een ribfractuur, de drie dames bleken een hersenschudding en verwondingen te hebben opgeloopen. Ze zijn allen naar het ziekenhuis te IJmui den vervoerd. inspecteur volledig van zijn daad ingelicht. Hij verklaarde o. m. het wapen, waarmede de daad is geschied, in 't water te hebben geworpen. Naar dit wapen wordt thans door de politie gezocht, doch tot op heden is het nog niet gevonden. Het slachtoffer was sinds een half jaar bij het politiecorps te 's-Graven zande in betrekking. De een en dertigste zitting van het Onnes-proces was geheel gewijd aan het pleidooi van den tweeden verdediger, mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Copello. Er zijn aldus pleiter in de Nijen- rodezaak twee centrale figuren: Onnes en Koning. Elk van die figuren recht vaardigt een afzonderlijke behandeling. I)e officier van justitie heeft als centrale figuur Onnes gekozen en daarmee de lezing gevolgd, die Koning van het geval heeft gegeven. Op mij rust de onaangename plicht, woorden van scherpe critiek te doen hooren. Die scherpe critiek zal dan niet zoozeer gelden Koning als getuige, maar Koning als centrale figuur van de Nijen- rode-affaire. Allereerst wijst pleiter op de onwaar heid van Konings verklaring als zou hij Witbraad slechts oppervlakkig kennen. Witbraad was al jaren lang de vertrou weling van Koning! Dat blijkt onder meer zelfs uit het proces over den brand in den renstal. Uit de daarbij overgeleg de brieven bleek, dat het correspondentie adres van Koningbij Witbraad was! In de Nijenrode-zaak heeft echterWit- braad het vertrouwen van Koning be schaamd, want terwijl hij K. in den waan liet, dat hij Witbraad de „inbraak" zelf zou plegen, wellicht met een hulp, nam hij er anderen voor! Uitvoerig zet pleiter dan uiteen, dat het Koning wel degelijk te doen was om de schilderijen en om de andere kost baarheden, die hij van de hand wilde doen. Pleiter komt dan tot de chantage van Koning op Onnes, die hij eigenlijk beter een soort pokerspel kan noemen. Met kracht keert mr. Kappeyne zich tegen de uitlating van den officier van justitie, als zou de slechte reputatie van Koning voor Onnes, die zich dan toch met dien man van slechte reputatie heeft ingelaten, een tweesnijdend zwaard zijn. Immers, toen de officier van justitie zijn requisitoir hield, was hem de slechte reputatie van Koning bekend. Daar bad de verdediging van Onnes wei voor- gezorgd hoewel van zwart maken geen sprake is. De reputatie van Koning is nu eenmaal zwart; de verdediging heeft die niet zwarter gemaakt dan zij was. Maar Onnes kende in Februari—Maart 1932 het ongunstige verleden van Koning niet! Slechts wist hij, dat Koning's repu tatie niet smetteloos was. Maar de ernstige feiten wist O. niet. I Pleiter wijst er op, dat Koning officieel verdachte is geweest van brandstichting in de renstal in Duitschland, en slechts buiten vervolging is gesteld bij gebrek aan bewijs. Spreker wijst dan nog op een grooten rubbersmokkel, dien Koning in oorlogs tijd heeft op touw gezet. Dinsdag zal hij zijn betoog voortzetten, onder andere door een bespreking van den finacieelen toestand van Onnes ten tijde van de inbraak. VERDRONKEN. Zondag is het 7-jarig zoontje van den schipper H. W. Arends, varende op de Rijnaak Bertha te Alkmaar, in het Noord- Hollandsche kanaal geraakt en verdronken. Het lijkje is in den loop van den avond door de politie gevonden en naar het St. Elizabethziekenhuis gebracht. Te Uitwellingerga (Fr.) is Zondag het drie-jarige dochtertje van den veehouder Sch. bij het spelen te water geraakt en verdronken. Buitenland DE KOOG BREIDT ZICH UIT. Ongetwijfeld is er geen dorpje in onze „meente en in de Noordpunt van N. Hol- 1 nd dat zulk een geweldige verandering indergaat als 't dorp De Koog, (onze rtyvelsche badplaats). De tijd ligt nog niet 1nft heel ver achter ons dat het geheele 7" je slechts bestond uit een achttal «nde boerderijen, een even oud keetje en V'L café. Nadat 't badhotel er is gebouwd r er nieuw leven ontstaan; eerst kwamen enkele woningen bij, waarin gelegen heid voor pension bestond. In de laatste laren fïaat de aanbo,lw steeds crescendo. Aan alle zijden zijn prachtige ruime pen sions en keurige villa's bij gebouwd, vooral mt jaar is de uitbreiding groot en zijn verschillende opvallend mooie gebouwen verrezen waarbij bizonder opvalt 't pension gebouwd voor den heer Wuijs en dat van den heer Vlessing. Verder is er een keurig ruim pension zoo goed als gereed voor jen heer v. d. Vis en een zeer groot winkelhuis voor den heer Vlas, dat als warenhuis zal worden ingericht en dat zeer gunstig voor dit doel, zeer dicht bij jen strandweg, is gelegen. Even verder js een ruim winkelhuis voor den heer Daalder aangebouwd, terwijl ook in 't dorp, dat thans meer dan 100 gebouwen telt, enkele fraaie landhuisjes zijn ver- rez6ii* Even buiten 't dorp hebben de heeren Michels en Burger een groot gebouw doen plaatsen, dat ingericht wordt voor kamp huis, en waarin tevens gelegenheid is voor pension, 't Gebouw ligt meer gunstig tegen de dennenbosschen, die de bosch- wachterswoning omringen, en draagt den naam «Kamphuis Bosch en Zee» en is gelegen links v. d. weg als men naar De Koog gaat. Iets verder op (onder de bosschen niet ver van de hofstede «Vredelust») is voor den heer J. H. Geus een groot gebouw met eenzelfde bestemming in aanbouw; dit kamphuis krijgt den naam van «De Pelikaan". Ook dit gebouw is schitterend gelegen; de heer Geus beschikt daarbij over 15 H.A. meer geschikt kampeer terrein, terwijl in 't kamphuis tevens ruime slaapzalen worden gebouwd, zoodat men er kampeeren kan op de wijze zoo als men verwacht. Als 't nu met 't vreemdelingenbezoek ook maar crescendo blijft gaan in onze gemeente, de voorteekenen wijzen wel in die richting. O u d e s c h i 1 d. I MEI-FEEST. Zaterdagavond heeft de afd. Texel van de S.D.A.P. haar Meifeest gevierd in het Eigen Gebouw. Als spreekster trad op mevr. Miedema- Zondervan uit IJmuiden, terwijl de Stem des Volks medewerking verleende. De heer W. Ipendaal, die hier reeds eerder een declamatie-avond gaf, zorgde voor de noodige afwisseling tusschen het gesprokene en den zang. Na afloop van de goedgeslaagde ver gadering hield een gezellig bal de dans- lustigen nog een poosje bijeen. OPBRENGST EMMABLOEM- COLLECTE. Bovengenoemde collecte heeft alhier opgebracht f 15.05. Burgerlijke Stand van Texel. Van 28 t/m. 30 April 1934. Geboren: Klaas, z. v. Pieter van Tatenhoven en Jantje Pranger, Maria Anna Margaretha, d. v. Cornelis Keijzer en Naantje de Graaf, Neeltje, d. v. Hui- bert de Ridder en Catbarina van der Knaap. Gevonden: 2 jongensjassen. CHINA EN JAPAN. De wapenleveranties aan China. Het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft van de Chineesche regeering te Nanking officieel bericht ontvangen, dat zij al haar diplomatieken vertegenwoordigers in het buitenland tele grafische instructies heeft doen toekomen, een strenge controle te oefenen op de voor den invoer in China bestemde wapen en munitiezendingen, waarvoor een licen tie noodig is van de centrale Chineesche regeering en een exportbewijs van den Chineeschen diplomatieken vertegenwoor diger in het betrokken land. Niettemin is men in Japansche kringen van meening, dat in den laatsten tijd het aantal gevallen toeneemt van directe leveringen van buitenlandsche wapenhan delaars aan provinciale of plaatselijke Chineesche regeeringen, zonder dat men daartoe een licentie van de Nanking- regeering beeft gekregen. Deze onwet tige wapen-import is een bedreiging voor den internen vrede van China. Dit is de reden waarom de verscherpte controle op den wapenimport noodig is. De houding van Zuid-China. He politieke raad van Zuid-China, het voornaamste lichaam van het burgerlijk bestuur in het Zuiden, protesteert heftig tegen de verklaring van Japan ten aan- Z|en van China, welke niet slechts de on- afhankelijkheid van China bedreigd, maar ook voor den vrede en de door interna tionale verdragen gewaarborgde orde in het Verre Oosten in gevaar zou kunnen brengen. Van den Volkenbond wordt ver dacht, dat hij een krachtig standpunt tegenover de Japansche verklaring zal innemen. Het is in het belang van de we- ^e'd, dat aan de territoriale agressie van Japan en de inmenging in de binnenland sche aangelegenheden van China onver wijld een einde wordt gemaakt. De Ver. Staten beraden zich. He Amerikaansche regeering is bezig niet de bestudeering van den tekst van de verklaring van Hirota, welke deze de eenige offieieele bepaling van het stand punt van de Japansche regeering noemt. Tb politieke kringen te Washington legt men dat aldus uit, dat Japan vanwege de scherpe houding van het buitenland, be sloten heeft zijn plannen met China voor- loopig uit te stellen en bovendien zijn vroegere uitlatingen hiermee wil des- avoueeren. In de Duitsche ochtendbladen van mor gen zal de volgende door Hindenburg en Hitier onderteekendel Mei proclamatie voorkomen: «Voor de eerste maal in onze geschie denis is een jaar verloopen zonder broedertwist. I)e eenheid van het Duitsche volk is bereikt en wat onze voorouders sinds eeuwen als onbereikbaar ideaal voor oogen heeft gezweefd, is hiermee werkelijkheid geworden. Op den grond slag van deze eenheid heeft het Duitsche volk in het afgeloopen jaar groote dingen gedaan. Het heeft een reusachtigen veldslag tegen nood en wanhoop geleverd, het heeft zichzelf geholpen waar iedere andere hulp was uitgebleven, en het tegen woordig levend geslacht heef tdaarom het recht, in een gevoel van eerlijken trots, zonder zelfoverschatting te mogen zeggen dat het zijn plicht heeft gedaan. Rijkspresident en rijksregeering willen het volk daarvoor dank weten en het toewenschen dat het zijn dag van heden met de innerlijke genoegdoening zal beleven die dit bewustzijn zijn plicht te hebben gedaan, altijd geeft. w.g. Von Hindenburg—Kitler. Troonrede des konings. Bij de heropening van het Italiaansche parlement heeft koning Victor Emanuel een troonrede uitgesproken, waarin bij de politieiie en sociale ontwikkeling van den fascistischen staat besprak en o.m. verzekerde dat de gouden standaard zal worden gehandhaafd. Vrede en bewapening. Wat den grootschen arbeid van den binnenlandschen opbouw betreft, ver klaarde de koning oprecht den vrede te wenschen voor Italië en voor Europa ge durende een zoo lang mogelijk tijdperk. Maar de hoogste waarborg voor dien vrede bestond uit de doeltreffendheid van Italië's gewapende machten. De regeering streeft ernaar die doel treffend beid op te voeren, zich baseerend op evengenoemde principes en verle vendigd door den geest van Italië's overwinning. Het leger moet een solide beroepsvoor bereiding ondergaan en doortrokken zijn van de geestdrift, welke zoo karakteristiek is voor dezen fascistischen tijd. Zijn taak wordt vergemakkelijkt door den geest der nieuwe recruten die reeds voorge- oefend zijn door hun lichamelijke oplei ding en bezield zijn door het sportieve antagonisme dat de menschheid beter maakt. GÖR1NG TREEDT AF ALS PRUISISCH MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN. Göring is afgetreden als minister van binnenlandsche zaken in Pruisen. Dr. Frick, de rijksminister van binnenlandsche zaken, krijgt het Pruisische departement er bij. Göring blijft Pruisch minister president. Er is een nieuw Duitsch rijks departement van wetenschappen, opvoe ding en volksonderwijs ingesteld, aan het hoofd waarvan de Pruisische minister Rust is geplaatst, die eveneens zijn departement in het Pruisische kabinet behoudt. GEEN INFLATIE-POLITIEK VAN DE BELGISCHE REGEERING. Op den landraad der Belgische liberale partij kwam ontstemming tot uiting over het beleid der regeering-de Broqueville op financieel gebied. Verklaard werd, dat van inflatie van den franc geen sprake mocht zijn. De Belgische minister van financiën Jaspar heeft zich eveneer: tegen inflatie gekeerd. Zondagavond ruim half elf is op het Marktplein te Dedemsvaart de 23-jarige Koop Kooiker door den eveneens 23- jarigen J. S. uit Zuidwolde tijdens een vechtparty met een mes ernstig gestoken. Hoewel onmiddellijk geneeskundige hulp ter plaatse was, mocht het niet gelukken K. in het leven te houden. Eenige uren na de vechtpartij is hij overleden. De oorzaak van deze vechtpartij was gelegen in het feit, dat S. verkeering had met een meisje aan het Ommer- kanaal. De verslagene K. keurde dat niet goed en daarover bestond reeds ge- ruimen tijd een zeer gespannen verhou ding. Waarschijnlijk is S. door K. opge wacht. S. is onmiddellijk gearresteerd. Hij staat overigens zeer gunstig bekend. De dader meldt zichzelf aan. Vrijdagavond heeft de 29-jarige T. de G. uit 's-Gravenzande, op den 26-jarigen ge meente-veldwachter van Eendenburg met een browning geschoten. Zwaar gewond is v. E. naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal in Den Haag vervoerd. De getroffene was Zaterdagavond na sluitingstijd van de café's met zijn col lega C. Landman op surveillance gegaan. Toen zij zich in de Langestraat, tusschen Gasthuislaan en Monsterscheweg bevon den, passeerden eenige baldadige jonge lui, die wat luidruchtig waren. De veld wachter L. keek om, teneinde de jongens een berisping voor hun luidruchtigheid te geven. Op datzelfde oogenblik bemerkte hij, dat de 29-jarige T. de G. achter hen aanliep en de agenten op een afstand van 15 a 20 meter bleef volgen. L. schonk daar aan geen verdere aandacht, toen plotse ling een schot weerklonk. De beide veld wachters keken onmiddellijk om, waarbij de veldwachter v. Eendenburg nog op merkte: „Wat doe jij voor onzin?", omdat hfi dacht dat de G. van een alarmpistool gebruik maakte. Direct daarop gevoelde lui echter een stekende pijn en riep zijn collega toe: „Ik ben geraakt". Landman overzag den toestand direct en bracht het slachtoffer naa« de woning van dr. G. van Rijn. De gewonde werd per ziekenauto naar het ziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag vervoerd, waar door operatief ingrijpen de kogel verwijderd werd, die ter hoogte van de linker-len den streek het lichaam was binnengedrongen Hoewel de getroffene veel geleden moet hebben, bracht hij een tamelijk rustigen nacht door De verdachte de G. was uit 's-Graven zande afkomstig en werkzaam bii de druk kerij van de firma v. D. aldaar. 's Nachts heeft de G. zich aan het bu reau van politie aan de Prnisenstraat in Den Haag gemeld, na uren door het West- land in de richting Den Haag te hebben gezworven. Hij heeft den dienstdoenden De Berlijnsche politie heeft het spoor gevonden. Vaz Dias verneemt uit Brussel, dat de politie aldaar er door de politie te Berlijn van in kennis is gesteld, dat deze op het spoor is van het paneel van het altaarstuk De Aanbidding van het Lam Gods, dat uit de Sint-Bataafskerk te Gent is ge stolen. Men gelooft, dat de diefstal is gepleegd door een man van Duitschen oorsprong, die vroeger te Brussel een antiquariaat heeft geleid en die ook bii andere diefstal len in Duitschland betrokken is geweest. Deze man zou Brussel onverwachts den dag na den diefstal te Gent hebben ver laten. Volgens het bericht van de Berlijn sche politie bevindt de man zich te Wee- nen, waar de Oostenriiksche politie naar hem zoekt. GEVECHTEN IN JEHOL. De China Press te Sjanghai meldt, dat in de streek Oetsjadza, in de provincie Jehol, botsingen zijn ontstaan tusschen Japansche troepen en Chineesche vrijwil ligers. Als gevolg van deze gevechten is thans de laatste sterkte der Chineesche vrijwilligers in Jchol door de "Japansche troepen bezet. ONGELUK MET EEN BEITEL. Man gedood. Zondagmorgen wilde de 26-jarige ge huwde arbeider J. L. te Leur een beitel van een nieuw heft voorzien. Hiertoe drukte hij, om meer kracht bij te zetten, den beitel tegen de borst, met het gevolg, dat de l'/a c.M. breede beitel hem in het lichaam drong, zoodat de man binnen enkele minuten is doodgebloed. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) RADIODISTRIBUTIE EN HAAR ELLENDE. Met verbazing heb ik kennis genomen van het besluit van onzen gemeenteraad om de contributie met 5 cent te verhoo- gen en vraag mij af, gaat dat nu zoo maar; moeten 3500 aangeslotenen zich nu maar neerleggen bij hetgeen de ge meenteraad denkt te doen? In de eerste plaats wensch ik een woord van dank te laten hooren aan de 9 gemeenteraads leden die er tegen hebben gestemd, want zij waren het die voelden, dat er iets scheefs gaat gebeuren en dat gebeurt er ook. Hoe kort is het nog geleden, dat de heer Heijligenberg de onderneming in zijn bezit heeft en nu moge het waar zijn, dat de muziek iets beter wordt uitgezon den, het feit, dat wij met dezelfde twee stations zitten als bij den heer Mensink en er nog in geen lengte van dagen van 4 stations sprake akn zijn, stemt ons niet erg hoopvol. Als men teruggaat naar den tijd, dat de distributie van eigenaar zou veran deren en men hoorde toen van de daken roepen de voordeelen, die wij met de nieuwe eigenaars zouden krijgen, was men geneigd te zeggen: niemand anders zou het beter zijn toevertrouwd dan deze firma, maar wat hoe langer hoe meer gaat blijken is. dat wij van den regen in een stortbui zijn gekomen. Want wat is nu het geval? Aan het ontworpen plan van de heeren Heyligenberg c.s. aan den Raad voorgelegd, heeft hij het te danken, dat hij de concessie kreeg en werden an deren uitgeschakeld. Hun plan was er ëén. dat er wezen mocht, er zat perspec tief in voor de luisteraars. Maar nu blijkt al dat men het er niet voor kan doen, nu al. terwijl ze er nog net zoo voor zit ten als hij den heer Mensink, en wie weet wat ons nog meer boven het hoofd hangt. Ik zou willen zeggen tegen den gemeenteraad: neemt u biet hun dan af, dit is toch geen zaken doen. Op de vooi- stellen van deze heeren heeft de Raad zijn stem eraan gegeven en werden anderen uitgeschakeld. Kunnen de heeren Hefilï- genberg c.s. hun vernlichting niet nako men, dan staat of valt daarmede hun concessie en kunnen er anderen komen, waar wij luisteraars beter mee weg ziin. Ik zou aan de heeren van den Raad wil len vragen: zijt gij werkelijk wel goed ingelicht omtrent radiodistributie? Weet u. heeren, dat er in Amsterdam distribu tiebedrijven zijn, waar men 8 stations heeft voor 40 cent per week en waar de eigenaars groote bedragen aan de ge meente moeten betalen, om onder de tramrails door het eene blok met het an dere te kunnen verbinden. Dat is nog wat anders en graag doen ze het voor dien priis! Wilt u een voorbeeld? Tn de Spaarndammerbmirt bijvoorbeeld zijn ze er. Neen, geacht gemeentebestuur, op deze wijze mocht u niet handelen, daar hadt gij het recht niet toe! Hier worden de be langen van 3500 luisteraars met een pen- nestreek teniet gedaan. Honende, dat deze regelen er toe zul len bijdragen, dat de Raad alsnog een andere beslissing zal nemen, ééne waar de luisteraars wat aan hebben, teeken ik onder dankzegging aan u, mijnheer de redacteur. H. F. VERSCHUUR. Molenstraat 112. DE HELDERSCHE RADIO DISTRIBUTIE IN DE KNEL. Geachte Redactie. 't Is waarlijk niet overbodig, na de be handeling in den Raad, alsnog eens de radiodistributie onder de loupe te nemen. Ik heb daarover in den Raad o.m. gezegd, dat mijn verstand zeker te kort schiet, om de tafereelen, voortspruitende uit de radio-distributie, te kunnen volgen en te begrijpen. Ik zal dan ook daarover nu niet, elke duisternis belichten,maar w e 1 die, welke mijns inziens, althans voor mijn verstand, onbegrijpelijk zijn. Ik be paal mij hierbij tot twee contractueele lichamen, te weten, de gemeente en de concessionarissen. De eerste sluit met de tweede een overeenkomst, n.m. het distri- bueeren van radiouitzendingen. Een over eenkomst, welke dus zakelijk vastgelegd dient te worden, door het onderteekenen van beide partijen. Dit is verzuimdIets wat ondergeteekende bij de behandeling in den Raad, voor het eerst officieel ver nam. Deze lakschheid van het gemeente bestuur verdient sterke afkeuring. Deze grove fout heeft de nieuwe concessiona rissen het wapen in de hand gedrukt, waarmede zij en waardoor zij, haar eischen kan stellen. En al is dan haar verzoek om contributieverhooging niet als eisch gesteld, uitgesloten is, dat wanneer het contract geteekend was geworden, het college zoo soepel naar voren was durven komen. Dit bewijst dan ook de uitdrukking van den wethouder der bedrijven, wanneer deze zegtEn wathetonderteeke- nen betreft van het contract, de firma Heijligenberg heeft tot nog toe de ver eisch te ver klaring nog niet onderteekend. Vandaar dat het college over woog de bepalingen wat meer soepel te maken. Ziehier de vrees, welke bij het college aanwezig was, om voet bij stuk te houden. Hiervan hebben de consessionarissen geprofiteerd, wetende en steunende op de stemmen van hen, welke destijds stemden voor particuliere radiodistributie. Ik zal daarover momenteel niets meer zeggen, die tijd komt wel en zeer waarschijnlijk vlugger, dan hun lief zal zijn, maar toch wil ik er op wijzen, dat zij hun houding voor het particulier-initiatief, beter hadden gediend, door te zeggen: Wij hebben jullie de kans gegeven het bedrijf te exploiteeren, toont wat je kunt, maar na 5 maanden exploitatie bedanken wij er voor de contributie te doen verhoogen. Als straks b.v. een aannemer van een of ander gemeentewerk, over zijn strop een verzoek richt om vergoeding, dan is Holland in last. Nu een paar menschen (Niet officieel) 4e klasse, Iste lijst Trekking van Maandag 30 April 1934 Hooge Prijzo f 5000.— No. 14620. f 2000.— No. 16558. f 1000.— NOS. 4660 7267 f 400.— Nos. 7823 12108 f 200.— Nos. 1787 9550 14558 f 100.— Nos. 655 1470 5083 6769 14888 15142 Prijzen van 65. 53 81 90 141 162 213 243 271 306 343 361 373 477 524 577 645 660 701 706 754 761 779 824 835 864 872 897 910 939 1023 1117 1141 1150 1165 1176 1195 1226 1236 1273 1281 1319 1342 1345 1370 1405 1406 1414 1431 1466 1498 1510 1521 1528 1538 1561 1568 1578 1701 1705 1706 1722 1730 1732 1733 1756 1772 1822 1853 1868 1873 1929 1938 1964 2049 2069 2078 2111 2115 2142 2155 2162 2164 2207 2227 2248 2261 2372 2418 2419 2446 2486 2517 2547 2573 2594 2605 2608 2618 2643 2657 2665 2666 2679 2681 2705 2719 2725 2733 2749 2793 2875 2877 2886 2932 2940 2942 2955 2991 3028 3032 3042 3056 3110 3112 3127 3153 3155 3215 3229 3231 3261 3278 3376 3386 3387 3528 3589 3603 3620 3640 3735 3744 3746 3747 3750 3804 3825 3878 3882 3922 3987 3994 4049 4076 4088 4091 4123 4182 4195 4258 4296 4425 4430 4432 4440 4491 4534 4556 4576 4600 4633 4642 4654 4673 4710 4723 4746 4749 4791 4823 4922 4924 4944 4966 4979 5032 5058 5060 5066 5076 5094 5101 5146 5166 5205 5271 5285 5354 5401 5419 5430 5441 5480 5552 5572 5584 5607 5618 5678 5777 5782 5784 5786 5823 5842 5887 5985 6018 6069 6071 6091 6113 6135 6166 6167 6198 6232 6236 6250 6253 6346 6364 6370 6382 6409 6452 6455 6459 6537 6572 6581 6583 6591 6637 6745 6820 6844 6889 6944 6952 6961 6991 7030 7042 7083 7108 7147 7158 7169 7195 7208 7255 7258 7273 7298 7306 7311 7371 7383 7403 7431 7469 7493 7552 7697 7706 7708 7727 7751 7769 7829 7852 7855 7859 7877 7915 7923 7925 7940 7953 8002 8041 8153 8181 3219 8245 8276 8393 8398 8415 8534 8582 8618 8630 8631 8752 8783 8836 8863 8875 8893 8935 8958 9012 9071 9108 9138 9163 9178 9205 9216 9262 9281 9320 9325 9329 9335 9356 9359 9414 9458 9477 9482 9496 9509 9563 9594 9595 9663 9666 9688 9739 9772 9789 9812 9849 9935 10032 10123 10172 10175 10193 10198 10265 10267 10299 10472 10483 10515 10530 10533 10560 10561 10632 10648 10683 10778 10803 10862 10913 10926 11022 11032 11071 11076 11095 11117 11126 11141 11150 11160 11183 11218 11254 11308 11329 11416 11448 11469 11476 11496 11539 11561 11567 11638 11640 11648 11695 11715 11716 11726 11752 11765 11823 11832 11894 11906 11963 11999 12102 12113 12161 12164 12173 12179 12188 12194 12197 12230 12274 12331 12350 12365 12408 12410 12421 12451 12557 12560 12572 12582 12535 12623 12350 12656 12714 12737 12743 12760 12733 12800 12802 12914 12954 12983 13031 13036 13068 13069 13107 13129 13139 13147 13175 13226 13240 13247 13280 13325 13327 13340 13418 13426 13489 13512 13518 13566 13632 13649 13673 13685 13693 13720 13729 13784 13831 13833 13834 13836 13900 13993 14001 14044 14055 14076 14112 14117 14194 14267 14269 14303 14420 14470 14475 14520 14528 14532 14538 14625 14737 14786 14795 14808 14816 14850 14872 14914 14*79 15011 15112 15127 15161 15180 15211 15255 15259 15270'15273 15283 15330 15350 15378 15382 15402 15427 15431 15551 15555 15565 15567 15575 15671 15678 15380 15636 15698 15728 15740 15753 15768 15771 15785 15794 15838 15865 15924 15967 15981 15991 15995 16006 16056 16061 16079 16108 16118 16176 16189 16223 16239 16281 16293 16301 16307 16312 16357 16432 16482 16489 16582 16603 16606 16625 16670 16683 16738 16740 16819 16849 16884 16835 16971 16974 16978 16984 16992 17061 17094 17123 17137 17150 17161 17201 17216 17218 17243 17263 17285 17294 17300 17316 17358 17493 17420 17492 17565 17633 17704 17754 17816 17819 17822 17824 17895 17900 17917 17938 17962 17973 18016 18031 18055 18075 18115 18121 18127 18160 18189 18191 18204 18244 18253 18256 18270 18357 18390 18398 18399 18431 18438 18445 18477 18480 18524 18560 18561 18664 18692 18594 18700 18726 18736 18748 18772 18339 18840 18842 18847 18853 18877 18837 18969 18984 19004 19030 19054 19057 1.9067 19075 19137 19171 39186 19219 19230 19239 19297 19370 19425 19426 19488 19498 19503 19506 19550 19555 19573 19676 19721 19733 19764 19818 19868 19910 19981 19987 19938 20033 20038 20074 20076 20085 20195 20220 20222 20227 20235 20293 20306 20346 20382 20391 20396 20422 20585 20516 20527 20564 20572 20675 - 20770 "785 op 3500 aansluitingen 5 ct. per aansluiting per week, oftewel f 175 per week meer kunnen halen uit de zakken der minst- draagkrachtigen, schijnt men niet te beseffen. Geachte Redactie, ik zal het hier bij laten, ofschoon ik gaarne, wanneer noodig, nog nader en breedvoeriger op de zaak in wil gaan. Hoogachtend, J. J. SCHOEFFELENBERGER. Den Helder, 28 April 1934. ANTWOORD AAN DE HEER... VERSCHUUR EN SCHOEFFELENBERGER. Naar aanleiding van het schrijven van den heer Verschuur spijt het ons, te moeten constateeren, dat juist de heer Verschuur hiermede moest komen. De heer Verschuur n.1. heeft al eens gevraagd om een betrekking bij ons, welke wij hem niet konden geven, waardoor het de schijn wekt van wraakneming. On danks dit zijn wij toch blij, dat zelfs de heer Verschuur constateert, dat de muziek »iets« beter is geworden. De verhooging van de contributie schijnt de heer Verschuur niet goed te begrijpen. Zoolang toch 2 stations ge geven worden is van verhooging geen sprake. Die stortbui beeft zeker betrek king hierop, dat de muziek beter is en de contributie 10 cent lager, anders be grijpen wij die beeldspraak niet. Wij kunnen den heer Verschuur gerust stellen, dat de plannen door ons voor gelegd aan de Gemeente, absoluut door gang vinden en wel nog dit jaar. Den heer Schoeffelenberger wijzen wij er op, dat hij, die thans een lans breekl voor de minstdraagkrachtigen, voorstan der was eener gemeentelijke exploitatie van 50 cent per week. De Directie der H. R. C. O. ■Je CORRESPONDENTIE. De heer F. M. alhier beklaagt zich in een ingezonden stuk over het vele straat- lawaai hier ter stede, speciaal in de van Hogendorpstraat. Wij brengen de klacht, die wij overigens niet kunnen beoordce- len, langs dezen weg ter kennis van het publiek, daarmede aan des inzenders wensch voldoend. Nog een paar ingezonden stukken moesten wegens plaatsgebrek blijven lig gen.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7